NIETS VOOR NIETS BUITENLAND binnenland. Ex-Koning Karl van Hongarije met zijn gezin. Eee? nieuwe staatsgreep van Karei van Habsiburg. Opper-Silezië. De toestand in Ierland. GEM. BUITENL. BERICHTEN. VOORGEWEND OPTIMISME. DE KLOVE. BINNENLANDSCH NIEUWS. Afschaffing van den Zomertijd. Zooals we reeds meldden, is een voorstel van wet ingediend van de heeren Deckers, Bakker, Colijn, van Rappard, Schaper en Teenstra tot af schaffing van de jaarlijksche vervroe ging gedurende den zomer, van den wettelijken tijd. Blijkens de Memorie van Toelich ting zijn de voorstellers van oordeel, dat de bijzondere economische over wegingen, welke aan de invoering van den „zomertijd" ten grondslag lagen en die betrekking hadden op de te be reiken besparing van verlichtingsmid delen, thans haar beteekenis goed deels hebben verloren. Uit dezen hoofde treden de bezwaren, aan den zomertijd verbonden, in een scherp licht. Het nut van den maatregel be paalt zich tot besparing op het budget van de gas- en electriciteitsbedrijven der gemeenten en bezuiniging op het gebruik van kunstlicht in het alge meen. Het is intusschen duidelijk, dat de vermindering van het gebruik van kunstlicht het voordeel" der besparing op de exploitatiekosten van genoemde bedrijven voor een goed deel opheft. Daarenboven staan hier tegenover zeer belangrijke nadeelen, door den zomertijd aan den land- en tuinbouw en de veehouderij berokkend. In het akkerbouwbedrijf beteekent vervroe ging van den tijd met een uur het verlies in den morgen van een werk uur, omdat in verband met den stand der zon in het vervroegde uur de te veld staande gewassen niet voldoende droog zijn voor bewerking. Dit uur kan in den namiddag niet worden in gehaald wijl van de landarbeiders niet gevergd kan worden, dat zij hun taak eerst eindigen een uur nadat het dag werk in andere bedrijven is afgeloo pen. Wordt het graan op het land met de stoomdorschmachine gedorscht, en zou het in vochtigen toestand in de machine worden gebracht, dan zou het veel van zijn duurzaamheid ver liezen en daardoor een aanzienlijke waardevermindering ondergaan. Tevens moeten niet onderschat wor den de nadeelen van hygiënischen aard, verbonden aan den arbeid op een vochtigen bodem en in gewassen, nat van den dauw. In het veehoudersbedrijf moet als gevolg van den zomertijd hetmelkin plaats hebben onder zeer ongunstige omstandigheden, aangezien rekening gehouden moet worden met de melk- voorziening der steden en door ver vroegden dienst van treinen, trams en booten. Naast deze bezwaren wijzen de voorstellers op de verstoring van het gezinsleven ten plattelande, waar de land- en tuinarbeid noodgedwongen moeten geschieden naar zonnetijd en de arbeidsuren van het hoofd van het gezin dientengevolge niet aansluiten bij de schooluren der kinderen, naar den zomertijd geregeld. Ook de heer Brant heeft een wets voorstel ingediend tot afschaffing van den zomertijd. In zijn Memorie van Toelichting wijst de voorsteller er op, dat tegen over de voordeelen van den zomer tijd voor de stedelijke bevolking die zich in hoofdzaak bepalen tot eeni- ge besparing van kunstlicht in de a- vonduren en, op hygiënisch gebied tot het genot van een uur langer zon licht per dag, de zomertijd voor de landelijke bevolking groote bezwaren medebrengt. De geschetste voordee len hebben geen of weinig waarde voor de landelijke bevolking, die zich des zomers zoo tijdig ter ruste begeeft, dat, ook bij de n -rmale tijdrekening door haar 's avonds weinig of geen kunstlicht wordt gebruikt en die da gelijks zooveel van het zonlich ge niet, dat een uur meer van deze wel daad voor de gezondheid van geen beteekenis, ja zelfs bij een heeten zo mer als die van dit jaar eer schadelijk dan goed is. Overigens cppert de voor steller dezelfde bezwaren als de heer Deckers c.s., terwijl hij er op wijst dat deze bezwaren worden gedeeld door belangrijke organisaties in het land- en tuinbedrijf en in een gemeen schappelijk adres van den Chr. Boe- ren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Ned. Landbouwcomité en den Nederl. Boerenbond ter kennis zijn gebracht van den Ministerraad. VERKEER EN POSTERIJEN. De linancieele resultaten der Ned. Spoorwegen. UIT ONZE OOST. luidt het spreekwoord Ook adverteeren kost geld. - Niet adverteeren komt u echter nog duurder ADVERTENTIÊN In de „Nieuwe Haarlemsche Courant" hebben steeds het gewenschte succes. Ex-koning Karl van Hongarije schijnt een nieuwe poging te wagen om zich van den Hongaarschen troon meester te maken. Een telegram van het Weensch corres pondentie-bureau meldt n.m., dat ex-ko ning Karei van Hongarije te Tedenburg is aangekomen per vliegtuig. Volgens infor maties, door het Zwitserseh telegraaf- agentschap ingewonnen te Drokenstedn in liet kanton Luzern, zou de ex-koning Don derdag vertrokken zijn om den tienden ver jaardag van zijn huwelijk in kalmte ergens men weet niet waar, te gaan doorbrengen. De berichten over het vertrek en het verblijf van Karei van Habsburg zijn nog verward. Een officieel telegram uit Boedapest be vestigt, dat de koning Vrijdag te Oeden- burg is aangekomen. De regeering is van meening, dat, gezien de huidige gebeurte nissen en volgens arl. 1 van de wet van 1920 de koning de soevereiniteit in Honga rije niet mag uitoefenen en het Hongaar- «ohe gebied moet verlaten. De regeering neemt de noodige maatregelen. Volgens te Budapest loopende geruchten zou ex-keizer Karei Oedenburg hebben ver laten, doch de grens, in het verdrag van Trianon vastgesteld, nog niet hebben over schreden. Het bericht over de gebeurtenissen ont ving de regeering van den militairen com mandant van stein am Anger, terwijl een onmiddellijk daarop ontvangen brief van kolonel Lehar het bericht bevestigde. Uit Berlijn wordt over de vlucht van Karet nog gemeld: Drie onbekende lieden hadden Donder dag een vliegtuig besteld voor een vlucht van Duel>endorf naar Genève en terug. Even voor het opstijgen kwamen twee ver momde personen aan per automobiel, die met dc drie anderen in het vliegtuig stap- Iten, dat dadelijk opsteeg en de richting van Geneve koos, waar het echter niet is aan gekomen. Een vertegenwoordiger van ex-keizer Karei hij den Zwitserschen bondspresident deelde mede, dat de ex-keizer en ex-kei zerin vertrokken waren. Een officieele mededeeling van den Zwitserschen Bondsraad. Zaterdag 22 October deelde koning Ka- rel van Hongarije aan den bondsraad me de, dat zijn Hongaarsche partijgangers, on der het inroepen van de ernstigste redenen c't niet een beroep op de gezworen trouw, rr bij hem op aangedrongen hebben zioh zonder verwijl naar Hongarije te begeven met de koningin. De koning en de koningin hebben Zwit serland 20 October verlaten. Zij zijn ver trokken uit Duebendorf in het kanton Zu rich, per vliegtuig, tegen twaalf uur des middags in gezelschap van drie andere personen. Bij deze gelegenheid wijst de bondsraad er opnieuw op, dat de koning 18 Mei te Hertenstein de besliste voorwaarde aan nam, dat hij zich zou onthouden van elke politieke actie en het politieke departement tenminste drie dagen te voren in kennis te stellen met elk plan van vertrek. Naar aanleiding van stappen, die bij hem gedaan werden, liet de koning op 5 October nog door een specialen afgezant aan het politieke departement bevestigen, dat hij zich nog steeds volstrekt gebonden achtte aan de voorwaarden, die men hem 18 Mei te Hertenstein had doen kennen en die hij aangenomen had. Dc bondsraad ziet zich tot zijn diep leed wezen genoodzaakt vast te stellen, dat de •koning door zijn wijze van handelen mis bruik gemaakt heeft van het asiel, dat Zwitserland hem verleend had en dat hij tevens zijn woord gebroken heeft. De Hongaarsche regeering afgezet. Volgens een bericht uit Budapest is het kabinet Bethlen ten val gebracht en is er Karlistische regeering gevormd met •mkowsky en Julius Andrassy aan het «oo f J. De houding der Entente. Reuter meldt uit Londen: Het ministe- ÏJe van buitentandsche zaken heeft een telegram ontvangen van den Engelschen fiezant te Weenen, dat Karel's' komst te Oldenburg bevestigt en meedeelt, dat de militairen aldaar zich ter zijner beschik king stelden en hem uitriepen tot koning van Hongarije. Htt bataljon van kolonel Oszlenbourg heeft opdracht gekregen den koning per trein naar Boedapest te verge zellen. Generaal Hegedues zou het batal jon vergezellen en heeft de geallieerde commissie verzocht te Oedenburg te blij ver» ,JCn de veiligheid der stad te caarsehl6"' en bataljon van het Hon- ternggeroei)K)ale 'eger is van de grens ^JÜv-rvanging van het ba- laljon van Osztenh^ X vraagstuk Oostenrijk zat worden beslist dnor ie nieuwe regeermg, welke zoo jL1°nder Bakovsky ïs gevormd. Het feit. dat dc ^'«asclie regeering beeft toegelaten, d« de «-keizer het land verliet, heeft m officieele kr,ng.en ln En geland diepe verbazing gewekt. D<* vertegenwoordagers ^€r te Budaliefhebben zich elk voor zich ,o« de regeering gewend en verzet aangeteekend tegen den terugkeer van ex-keizer Karet. In den loop van den dag zuilen zij ge meenschappelijk een soortgel'Jk verzet aan teek enen. De stemming te Weenen. Volgens een officieel telegram uit Wee nen van Zaterdagmiddag 1 uur was het tc Weenen rustig, doch was alle telegrafi sche en telefonische gemeenschap, alsme de het spoorwegverkeer met Hongarije verbroken. Naar men officieel te Praag meedeelde, stelt de regeering van Oostenrijk zich op het standpunt, dat zij zich richten moet naar de beschikkingen van de groote en de kleine entente. Dit is het laatste oogenblik voor Karei om kans op succes te hebben, daar reedis binnen vier weken het Hongaarsche leger moet zijn onlwppend. Thans echter is het nog goed toegerust. Het detachement van Karet telt tweeduizend man, maar men moet rekenen op het toestroomen van op standelingen en van de bevolking van het platteland, die inderdaad zich bij de bewe ging aansluit. De houding der Entente. Zondag hebben te Praag groote socia listische beloogingen plaais gehad tegen den terugkeer van keizer Karl. De Tsje ch o-SIowaksche minister-president heeft •de commissies van buitentandsche zaken tegen heden, Maandag, bijeengeroepen. De regeeringen van Belgrado en Praag heb ben besloten gemeenschappelijk tegen de restauratie van de Habsburgers in Hon garije op te komen. De Tsjechische gezant te Boedapest heeft tezamen met den Ita- liaanschen, Roemeenschen en Znid-SIavi- sohen gezant verzet bij de regeering aan geteekend. (Zie verder tele-grammes). Hel kabinet Wirth treedt af. De Duitsche rijksregeering heeft in de Zaterdag gehouden kabinetszitting op voorstel van rijkskanselier dr. Wirth be sloten den rijkspresident haar verzoek om ontslag in te dienen. De redenen voor het aftreden van 'het kabinet zijn den rijkspresident per brief meegedeeld, welke brief als volgt luidt: Mijnheer de rijkspresident, op een ern stig oogenblik heeft het huidige kf/binet besloten d« verantwoordelijkheid voor het uitvoeren van het ultimatum o,p zich te nemen. Vijf maanden lang volgde het een politiek, welke gestuwd werd door den wensch om de positie van het Duitsche rijk ten aanzien van de geallieerden te regelen en door den ernstigen wil om de venpldch lingen, bij verdrag op zich geno men, na te komen tot aan de grens van zijn draagkracht, en om mee tewerken om Europa weer op kracht e doen komen.Het kwam de buitengewoon zware verplichtin gen, welke het Duitsche volk opgelegd zijn, en met name de betaling van bet ge weldige bedrag van een miljard marken baar voor 31 Augustus, na. De geallieer den erkenden het nakomen van de Duit sche verplichtingen en vooral het uitvoe ren van de ontwapening, welke onder groote moeilijkheden werd tot stand ge bracht. Men mocht verwachten, dat, gezien Duilschland's inspanningen en zijn ernstig pogen om zijn verdragsplichten getrouw te blijven, de bezetting van de Roerha vens ten volle zou werden opgeheven en dat er ten aanzien van Opper-Silezië een oplossing zou wonden gevonden, welke met het rechtsgevoel van het Duitsche volk en de Opper-Sileziërs en met aan staande vredelievende betrekkingen tus- schen de Europeesche volken in overeen stemming zou zijn. In plaats daarvan is er een bevelschrift gevolgd, volgens welk wij niet alleen een groot deel van het land van Opper-Silezië moeten afstaan, maar ook bloeiende Duitsche steden, het verre weg overwegende deel van alle schatten van den bodem, aan Duitschland ontrukt worden. Een groot deel van tic aan Po len komende bevolking is van Duitschen j stam en spreekt Duitscli en zal in strijd met het zelfbeschikkingsrecht en met den duidelijken uitslag van de volksstemming onder vreemde heerschappij komen. Nooit zal het Duitsche volk dc smart van dit verlies, hetwelk het weerloos ondergaan moet, vergelen. Ofschoon het kabinet steeds overtuigd blijft, dal alleen het op rechte pogen om zijn verdragsplichten in alle deelen na te komen, een herstel van den pQlitieken en economischen toestand van Ettrooa mogelijk kan maken, is het er toch volkomen -over eens, dat de gren zen van Duitschland s draagkracht door het bevelschrift inzake Opper-Silezië aan zienlijk ziin ingekromnen en dat dienten gevolge voor de politiek des rijks een nieu we toestand i-s geschapen. Dientengevolge besloot Ihet kabinet de opdracht tot regeeren weder in de handen van den rijksp resident te stellen en zoo heb ik de eer, mijnheer de rijkspresident, Uhet ontslag van het kabinet mede te deelen (w.g.) dT. Wirth, rijkskanselier. Na het overhandigen van den ontslag brief had een uitvoerig gesprek over den politieken toestand plaats, waarin de rijks president den rijkskanselier verzocht met de andere ministers voorloopig de regee- ringsaaiken le blijven afhandelen. Hiermee stemde de rijkskanselier in. rijkspresident zou Zondagochtend vroegere coalitie-partijen ontvangen om besprekingen met hen te voeren. De houding van den rijksdag. De interfractionede oommissie van den rijksdag heeft zich Zaterdagmiddag bezig gehouden met het vraagstuk van de kabi- netsvorming. In den loop van den ochtend hadden fracties afzonderlijk vergaderd. De democraten hebben zich volgens 'het Ber liner TagcMatt eenstemmig verklaard voor het afwijzen van de beslissing over Opper- Silezië, ingeval uitdrukkelijk het aanvaar den daarvan verlangd mocht worden. In zake de kabinetsvorming steldé de fractie zich algemeen op het standpunt, dat drin gende redenen van buitenland'sche politiek het aftreden van 't kabinet Wirth eischten. Het Berliner Tageblatt verzekerde, dat uien j ook in het centrum rekende op het aftre den van het kabinet Wirth. Volgens de Deutsche Zeitung zou het vormen van een zuiver niet-socialistdsobe regeering waar- I" schijn lijk zijn. Aangezien de entente het onmiddellijk j begin der Dnitsch-Poolsdhe onderhande lingen esischt, is in toonaangevende parle mentaire kringen, aldus het 8 Uhr Abend- blatt, het plan geopperd een on-politiek zakenkabinet aan 'het heiwind te brengen. Dit kabinet zou met den voorloopigen steun van alle partijen in de eerste plaats de onderhandelingen met de Poolsohe re geering inleiden. Hierdoor zou men tijd winnen om rustig tot het samenstellen van het nieuwe kabinet te kunnen overgaan. De toestand in Opper-Silezië. De geallieerde commissie in Opper-Sile zië heeft aan aie staatsambtenaren en be ambten verboden him posten te verlaten en dreigt hen voor geval zij hte toch doen, met het in beslag nemen van hun vermo gen. Volgens berichten uit Beuthen maakt de zelf weer toebereidselen tot een actie in 'het westelijk deel van het voiksstemmingsge- bied. Acht gepantserde treinen bevinden zicli te Ratibor. Het telegram van De Valera aan den Paus. Dc Engelsohe bladen van Zaterdag ach ten den toestand, geschapen door de Vale ra's telegram aan den Paus, ernstig en vreezen een mogelijke afbreking van de Iersche onderhandelingen. De bladen spre ken van een mogelijke ontbinding van het parlement, gevolgd door algemeene verkie zingen over de Iersche kwestie. De Daily Chronicle zegt dat het tele gram den premier kan beletten naar Was hington te gaan. Het blad gelooft dat de premier van meening is, dat, indien de inzichten door de Valera verkondigd, door de Iersche gedelegeerden gedeeld worden, een voortzetting van de conferentie onmo gelijk is. ln verband met dit ongustig pers commentaar is geruststellend de re con ferentie tegen Maandag bijeengeroepen is. Het Irish Bulletin dat de Valera's tele gram bespreekt, verklaart dat sedert den aanvang van de onderhandelingen de Brit- sche regeering in redevoeringen, brieven en persoonlijke mededeeiingen oen ave- rechlsohe voorstelling van de Iersche zaak heeft gegeven. Het blad is van meening dat zij die 's Konings antwoord aan den Paus opstelden, wisten dat de uitdrukking „onlusten in Ierland" een onoprechte om schrijving van den Britschen oorlog legen de Iersche vrijheden was. Deze zin deed vermoeden, dat de onlusten in Ierland on lusten onder het Iersche volk zelf waren. Deze voorstelling is onjuist. De Engelsch- Iersche oorlog is een buitendandsohe oor log, welks beslaan alleen een gevolf 3S van het feit, dat de Britsche heerschers trachtten aan Ierland hun wil oip te drin gen door brute kracht en het Iersche volk te beroovcn van de vrijheid, welke zijn natuurlijk recht en erfdeel is. HET INTERNATIONAAL ARBEIDSBU REAU EN DE ACHTURIGE WERKDAG. De raad van beheer van het internatio naal arbeidsbureau heeft een motie aange nomen, waarbij de directeur van het bu reau uitgenoodigd wordt zioh in verbin ding te stellen met de regeeringen der lan den, die moeilijkheden ondervonden bij de toepassing van dc conventie van Washing ton inzake den achturigen werkdag, ten einde een oplossing der moeilijkheden te zoeken en een rapport uit te brengen. ROEMENIë EN HONGARIJE. Men meldt uit Boekarest, dat de grens met Hongarije thans definitief ten voor- deele van Roemenië vastgesteld btijtt m overeenstemming met het verdrag van Trianon. Roemenië behoudt den spoorweg Satumare, Caregmarc, Oradeamare, Palon- tamare. De gezanten raad heeft kennis genomen van de memorie van Take Jonescu en heeft eenstemiming de Hongaarsche aan spraken afgewezen. DE VOLKENBOND EN RUSLAND. De hygiëne-oommissie van den Volken hond beeft, na de gedelegeerden van de epidemieën-commissie gehoord te hebben, toesloten, dat de hygiëne-organisatie van den Volkenbond zich op de hoogte zou houden van den gezondheidstoestand J® Rusland. DE GRIEKSOH-TURKSCBE OORLOG. Het Grieksch stafbericht zegt: Kalmte op het front van Doryloe. Op het front van Afioen-Karahissar zijn vijandelijke afdee- lingen eerst over den Meander gekomen ten Zuiden van Tsjioral, maar zijn er daarna weder over teruggedreven met ern stige verliezen. In den nacht van 19 (>P 20 Octoher zijn 200 huizen te Afioen-Ka- rahissar door een brand vernield. De 'jn oj; i en y°°i"zittcr van den Rijksdag en de voorzitters van de rijksdag-groepen van de dat de bladen vandaag wéér verschijnen en dal men er, dank zij de tusschenkomst van den rijksminister van adbekl en dé vakvereenigingen, in geslaagd is het con flict bij te leggen de uit hét collectief contract voortvloeiende rechten onvoor waardelijk te handhaven. Om de nog steds voorkomende aan slagen op de treinen en- de beroovingen op stations-emplacementen van reizigers en personeel tegen te gaan, heeft de mi nister van verkeerswezen de. spoorweg- basturen gemachtigd, belooningen uit te loven voor 'het ontdekken van -de daders. Deze betoogingen zullen ten minste 3000 en bij ernstige gevallen 5000 Mk. bedragen, met een maximum van 10.000 Mk. In het Frankische woud is een groote a-der zwarte marmer gevonden, die zoo belangrijk moet zijn, dat het Belgi sche monopolie van zwart marmer er door verbroken wordt. De brandstichtingen in Thuniugen en Saksen duren voort. Het groote land goed Creypau bij Meroburg is geheel in den asch gelegd. Communistische guerillatroepen heb ben bij Ippolitöwka een Japanschen pant- sertrein in de lucht laten vliegen. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. De Japan- sche militaire overheid kondigt 'krachtige maatregelen aan ter bestraffing van de d'aad. In December zullen 250 locomotieven die door Sovjet-Rusland in Duitschland besteld zij® afgeleverd worden. Rusland heeft zich in dezen met Letland verstaan. De locomotieven zullen in de haven van Windau uitgeladen worden en vandaar naar Rusland doorgezonden worden. Gezien het te Berlijn -heerschen.de ge brek aan aardappels, heeft het gemeente bestuur besloten, voorloopig het brood rantsoen met 150 gram te verhoogen. Op het internationaal vrijmetselaars- congres te Genève is besloten, dat er een internationale vrijmetselaars-vereeniging gevormd zal worden met zetel tc Genève. Maarschalk Foeh is gisteren uit Pa rijs naar Havre gegaan, om zich naar de Vereenigde Staten in te schepen. jn een 'kolenmijn bij Charleroi heeft een inzakking plaats gehad. Zes mijnwer kers zijn er onder bedolven. Een lijk is tot nu loe ontdekt. DE BULGAARSCHE MINISTER VAN OORLOG VERMOORD. - De Bu'lgaarsche minister van oorlog Dimitroff, die zich per automobiel naar Keestandel begaf, is Zaterdagochtend met geweerschoten vermoord. De chauffcur en twee andere personen, die in de auto zalen, zijn ook vermoord. De moorde naars zijn onbekend gebleven. Het So* branje heeft ten teeken van rouw zijn vergadering opgeheven. Men denkt, dat het een politieke moord is. - De Berlijnsche kcllnersstaking schijnt ten einde te loopen. Sinds een drietal dagen worden er besprekingen gevoerd en sinds dien tijd zijn er vrijwel geen incidenten meer voorgekomen, De officieele onderhandelingen zullen ver moedelijk heden, Maandag, beginnen. Het conflict bij de Berlijnsche bla den is bijgelegd. De vereenigde dagblad uitgevers van Gi-oot-Bcrlijn wijzen cr op, Het Volk" heeft zich weer eens ver galoppeerd- D^zer dagen heeft een Amsterdamsch blad een bericht gepubliceerd met enkele namen van personen, die als gedelegeer den van Nederland vermoedelijk naar de ontwapeningsconferentie te Washington zullen gaan. Er was geen sociaal-democraat bij. Zon der op een officieele bevestiging van het bericht te wachten, deed „Het Volk" een uitval tegen de regeering, die toch moest weten, dat de sociaal-democraten het mo nopolie der ontwapeningsactie voor zich 0IInderdaad, de toekende vakvereenigings- leider Gompers heeft, namens de American Federation of Labour die, zooals men wéét, met hare. meer dan vier miUioen le den uit het I. V. V. is getreden een brief geschreven aan de vakcentrales der laaiden, die aan de conferentie deelnemen, om er bij hun regeeringen op aan te dringen, dat in de delegaties naar de con ferentie ook arbeiders-gedelegeerden uit de vakbeweging zullen worden opgenomen. De heer Fimmen heeft thans aan „Het Volk" medegedeeld, dat er in de kringen van het I. V. V. niets voor wordt gevoeld, om overeenkomstig het verzoek van den heer Gompers te handelen. Bij de heeren van het I. V. V. zoo zei-de de heer Fimmen nog, heerscht „buitengewoon scepticisme Rn aanzien van de ontwapeningsvertoo- ning." Eerst later zal blijken, of dit buitenge woon scepticisme gegrond is. Maar waar om verwijt „Het Volk" onze Regeering ge brek aan „rechtvaardigheidszin", omdat cr geen sociaal-democraten naar Washing ton worden gezonden, terwijl de heeren van het I. V. V. niet willen gaan? vraagt „De Tijd". En waarom blijft de S. D. A. P. op al- geliecle ontwapening aandringen, nu bij de sociaal-democraten zoo'n buitengewoon scepticisme heerscht ten aanzien van een conferentie der groote mogend-heden, die alleen bij machte zijn om de algemeene ontwapening door te zetten? Het voorgewende optimisme, waarmede dc sociaal-democraten de ontwapenings- leuze als verkiczingscry -hebben gelanceerd, is derhalve niets dan een poging tot mis leiding der massa? Onder de vele moderne eisclicn, die ver dedigd worden met een hartstocht en een ijver, oen betere zaak waardig en die, zoo 70 zijn ingewilligd, al heel spoedig de dwaasheid zelf blijken te torengen, is die betreffende de algeheele gelijkstelling van man en vrouw. Man en vrouw zijn nu eenmaal van nature niet gelijk, hun capaciteiten zijn zeer uitoenlo-opend en het is dus onver standig hen geheel in alles gelijk te stel len. Dat kan ieder normaal versland op de vingers nareken-en. maar dat is geen be zwaar voor de moderne demagogie, die stokpaardjes berijden moet om vooruit te willen komen. Zulke paardjes blijven na tuurlijk ten slotte todh: op de plaats rust, of liever, als blijkt, hoe groote dwaasheid de nieuwigheid is, gaat het den kreeften gang. De lieer Rink, de groote man van den Vrijheidsbond, heeft nu gemeend al zijn concurrenten in eens te kunnen slaan met een geweldig amendement op de voor stellen tot grondwetsherziening. Hij stelt voor, een nieuw art. 6 bij te voegen, luidende: „De wet erkent de volledige. Staatsrech telijke, burgerrechtelijke en economische gelijkstelling van man en vrouw." Men weet, dat ook de rechterzijde zeer goed te vinden is voor verbetering der rechtsregeling ten opzichte van de vrou wen. Maar wat de heer Rink nu voorstelt, is blijkbaar bedoeld, oon de rechterzijde in 't harnas te jagen. Nimmer zal zij kun nen instemmen met algeheele gelijkstelling van man en vrouw dat zou het christelijk huwelijk aantasten. Dat weet de heer Rink natuurlijk ook wel. En óók, dat hij zijn voorstel, dat ten slotte drie kwart der stemmen 20U moeten hebben, er nooit door krijg1'- Waarom hij er dan mee komt? Wel, hij heeft blijkbaar nog maar weer eens willen doen uitkomen, welk een klove er tus- schen rechts en links gaapt en dat de oude antithese immer recht van bestaan blijft houden. HET KAMERLID SURING. Het nieuwe lid der Tweede Kamer in de vacatureDe Wyckersloot, de heer Johannes Georges Suring, is geboren 11 Febr. 1882 in Norg, waar zijn vader woonde als adj.-directeur der Rijkswerkin richting te Veenhuizen. Opgeleid tot onderwijzer aan de nor maalschool voor R.-K. onderwijs te Rot terdam en in April 1900 geslaagd voor het onderwijzers-examen, was hij onderwijzer te Rotterdam, Arnhem, Dordrecht, Vlaar- dingen en Maarssen, van 1913 af liootd der R.-K. Jongensschool te Zutphen en sedert 1917 te Maarssen. Ilij was 20 jaren redacteur van het Kath. Schoolblad en de Kath. Schoolbode en stond in de actie der onderwijzers- organisaties vooraan. Tot voor koTt, aldus het Centr., was hij voorzitter der R.-K. Onderwijzersvereeni- ging in het Aartsbisdom SL Lebuinus en thans is hij voorzitter der Vereeniging van hoofden van R.-K. Bijzondere Scholen in het Aartsbisdom. Behalve in onderwijsactie beweegt hij zich ook op het gebied der drankbe strijding. Hij is voorzitter van Het Kruis- vertoond in het Aartsbisdom en redacteur van de Kruisbanier. Bij de algemeene verkiezingen in 1913 was hij candidaat voor het district den Haag III, en reeds enkele jaren is liij lid der Prov. Staten van Utrecht. AMENDEMENTEN OP DE GROND WETSHERZIENING. Eenige socialistische Kamerleden hebben amendement ingediend en voor de Eerste Kamerverkiezingen het stelsel der groot ste gemiddelde in te voeren. De heeren Ketelaar, v. d. Waerden, Haazevoet en Ter Halt willen voor af getreden leden der Tweede Kamer, die niet in het genot zijn van het pensioen, bedoeld in artikel 3g der Grondwet, een pensioen van 150 's jaars voor elk jaar dat zij Kamerlid waren, tot een maximum van 3000. De communisten stellen voor den vrij dom van belasting voor de Koninklijke familie af te schaffen; verlaging van de leeftijdsgrens voor de kiezers tot 18 jaar en verkiezing van den burgemeester door de kiezers. DE RAAD VAN VOOGDIJ. Als iid van den Raad van Voogdij ovet den minderjarigen Koning is aangewezen Jhr. Mr, O. F. A van Nispen tot Seve-. naer. MGR. NOLENS. Op 13 November a.s. viert Mgr. Dr. Nolens zijn zilveren jubilé als lid der Tweede Kamer. De Emmahloem. In het Ned. Tijd schrift voor Geneeskunde lezen wij. dat de opbrengt van de Emmabloem dit jaar heeft bedragen 102.967.32 tegenover 92.227.27 in 1920. De conferentie te Washington. Be halve de reeds vrotger door ons vermelde vertegenwoordigers zullen, naar wij ver nemen, op de conferentie te Washington, als plaatsvervangende vertegenwoordigers optrede mr. J. C. A. Everwijn, Hr. Ms. gezant te Washington en jh-r. mr. W. H, de Beaufort, laatstelijk tijdelijk zaakge lastigde aldaar, benoemd gezant te Athe ne Aan de delegatie zullen worden toege voegd de heeren jhr. mr. H. M. van Haersma de With, gezantschapsraad'; jhr, mr. A. VV. L. Tjarda van Slarkenborgb. Stachouv.er, gezantschaps-secretaris, jhr. mr. O. E. W. Six, referendaris aan het ■Jcpartement van Koloniën, W. G. van Wetlum, oud-Indisch hoofdambtenaar, J. J. Le Roy, adviseur voor verkeersaangele- genheden en kapitein-luitenant ter zee L. j. W. Futnnan Cramer. Van het Hof. Dc opperceremonie- meester van de Koningin, maakt liet vol gende bekend, omtrent de ontvangst van burgerlijke autoriteiten ten Hove: Bij officieele gelegenheden: I. Rijks ambtenaren en gemeente ambtenaren, uit genoodigd in ambtskostuum te verschij nen en voor lïie een costuum is voorge schreven, komen in dit costuum. 2. Andere ambtenaren en particulieren verschijnen in het costuum tot dusver door hen gedragen en zoo zij geen amblMOstuum bezitten in rok en witte das. Bij niet-officicele gelegenheden: 1. Dea avonds, wanneer heer en-niet in ambts- kleeding behoeven te verschijnen, \vor-d-' gedragen de rok en witte das. 2. Op andere -uren van den dag wan» neer heeren nite in ambtskleeding behoe ven te verschijen, wordt gedragen, zoo veel mogelijk de zwarte gcklecde-jas of het j acq jet. Dc Koningin-Moeder ontving o.m. Vrij dagmiddag om aan haar te worden voor gesteld, den nieuw benoemden pauselijken Internuntius Mgr. Vincentini. Het ontwerp-Vlooiwet. Het ontwcip- Vlootwet is bij den Raad van State in be handeling. 30 Miltioen verlies over 1921. Het nadeelig saldo over het le halfjaar der Nederl. Spoorwegen is 15.397.000. Aangezien -het goederenvervoer niet ver beterd, doch eerder slechter wordt, kan veilig worden aangenomen, dat het nadee lig saldo over 1921 ruim 30 millioen- gul den zal bedragen. WOEKERPRACTIJKEN. Hoe gemakkelijk iemand in den val van een Arabischen woekeraar kan loopen, blijkt wel uit het volgende re laas. dat wij uit de Indische bladen overnemen. Fen Gouv. ambtenaar werd in Sep tember 1918 overgeplaatst van Se ma- rang naai- Weltevreden. Door de ver huiskosten, het duurdere leven hier ter plaatse en de onkosten verbonden aan het huren van een huis, waren zijn laatste spaarduiten verslonden Tot overmaat van ramp werd de man ziek, zoodat hij van zijn klein Salaris nog dokters- en apothekers- rekeningen moest betalen. Al spoedig moesten schulden worden gemaakt en op aanraden van een goeden vriend teekende hij 'n accept bij 'n Arabier,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 7