m De Grondwetsherziening. BUITENLAND. De Staatsgreep van ex-korting Karei. ELCK WAT WILS. DINSDAG 25 OCTOBER 1921 Uit de geschiedenis van de damestasch. De gastvrije dienstmaagd. monnaie zich door een kamermeisje lieten nadragen Met de réticules, een imitatie van de Romeinsche weitasch (reticula) kwam daarna een nieuwe mode in damestasschen naar voren. De ver haspeling van réticule in ridicule had ook haar uiterlijke reden. Groteske versieringen, eigenaardige lange snoe ren en dergelijke afwijkingen maak ten, dat het volk nog eerder er toe kwam, den naam ridicule als iets van zelfsprekends te aanvaarden Naast de réticule was toen de balantine zeer gewild, een soort buideltje, dat z'n naam van het Grieksch (balan- tion) ontving. Dat het taschje ook heden nog tot de meest begeerde da mesartikelen behoort en dat daarin schier dagelijks iets buitensporigs wordt gelanceerd, weet elke dame en iedere echtgenoot, die ex officio bij den aankoop van dit nog altijd on misbaar toiletonderdeel betrokken is. Wat u niet in de étalage vindt, vindt u binnen. Theedrinken als tijdmeter. tiet begin van het einde. Nog meer stijlbloempjes. Wereldreizigers. De man zonder .maag. Handelsreizigers in den oorlog. Gesnapt Lakoiiiek. Brutaal. Tweede Blad lieden, Dinsdag hebben de beraadsla gingen in de Tweede Kamer over de her ziening der Grondwet een aanvang geno men. Wij geven tot gemak van onze le zers, die in dieze herziening belang stel len, een overzicht der Regeeringsvoorstel- len met een samenvatting der verschillen de amendementen uil de Kamer die zijn ingediend. 1. Regeling der Troonopvolging. Voor gesteld wordt deze te beperken tot de af- siammelingen van Koningin Wilhelmina, zoodat geschrapt worden de bepalingen, waardoor anderen dan nakomelingen van de thans regeerende vorstin tot de regec- ring geroepen kunnen worden. Boven dien wordt de opvolging, indien mannelij ke uit mannen gesproten nakomelingen ontbreken, beperkt tot bet tweede ge slacht, zoodat eventueel de dochter van prinses Juliana nog tot den troon ge rechtigd zou zijn. Met dit voorstel gaat blijkbaar de ge- beelc Kamer accoord .Niet aldus met het geen de regeering voorstelt, dat gebeuren zal voor het geval oen troonopvolger ont breekt: n.l. dat deze dan door een wet wordt aangewezen, waartoe de Staten-Ge- neraa! in dubbel getale worden bijeenge roepen en waarover in vereenigde verga dering wordt beslist. Doo sociaal- en vrijzinnig-democraten plus communisten wordt voorgesteld, de regeling te volgen van de Staatscommissie, die de Grond- wetsherziening voorbereidde, en bij ont stentenis van een troonopvolger door een volksstemming over den staatsvorm te laten beslissen. 2. Ten aanzien van het inkomen der Kroon stelt de Regeering in afwijking van haar oorspronkelijk voornemen (om het ongewijzigd te laten) gevolg gevend aan den aandrang der Kamer, voor, het, in. verband met de waardedaling van bet geld, te verdubbelen, zooals de Staats commissie had geadviseerd. Uit den communistischen hoek ligt een amendement voor, om het Kroon-inko- men bij de gewone wet vast te stellen. Terwijl de Regeering mede voor de onderhoudskosten der paleizen het grond wettelijk vastgestelde cijfer wil verdub belen en dat ook met bet inkomen der Koningin-weduwe en van den Prins van Oranje (event, de dochter, die op volgt), wenscht te doen, stellen de com munisten voor, 't eerste (onderhoud der paliezen). en bet laatste (inkomen prins van Oranje) 'uit de Grondwet te scbrap- palcizen), en ebt laatste (ikomen der Koningin-weduwe bij gewone wet gere geld zal worden. Hun nati-dynastieke gezindheid laten zij voorts blijken uit het voorste], om den vrijdom van personcele lasten voor de(n) Koning(in) en den Prins van Oranje op te beffen. 3. Macht des Konings. Gaandeweg wordt de macht des Konings bij de ver schillende revisies meer ingeperkt. Nu weer wordt het recht van den Koning om oorlog te verklaren gebonden aan voor afgaande toestemming van de Staten-Ge- neraal. Volgens de huidige Grondwet is voorts wettelijke sanctie alleen vereisch.t voor verdragen, die wijziging brengen in liet grondgebied van den Slaat, aan het Rijk geldelijke verplichtingen opleggen of eenige andere bepaling, wettelijke rechten betreffende, inhouden; voorgesteld wordt, voor de verbindiend'heid van alle verdra gen en tractaten een wet te vorderen, evenals voor de opzegging ervan. De communisten vertrouwen de oor logsverklaring zelfs den Staten-Generaal niet toe maar willen in dat geval een volksstemming laten beslissen, waar schijnlijk om een eventueelen vijand ge- legenlveid te geven, inmiddels tot het hartje van ons land door te dringen; de socialisten vvenschen den Koning als speciale taak voorgeschreven te zien, dat hij bij geschillen met andere naties naar oplossing langs scheidsdechterlijken weg zal trachten; de vrijz:-democraten, over tuigd van de duurzaamheid van den Vol kenbond, willen de Grondwet doen de- creteeren, dat de Koning jaarlijks een vrslag van de Staten-Generaal uitbrengt over de betrekkingen van het koninkrijk tot dien Bond; de Vrijheidsbond eindelijk stelt ten aanzien der verdragen een re dactie voor, die o.i.. in wezen weinig vedschilt van de door de Regeering voor- gedragene. 4. Koloniën. De regeling der inwendi ge aangelegenheden van de koloniën wordt volgens het Regeeringsvoorstel overgelaten aan aldaar gevestigde orga nen, op de wijze bij de wet vast te stel len. De verordeningen, door de koloniale organen vastgesteld, kunnen door de Kroon worden geschorst, doch slechts bij de wet worden vernietigd op grond van strijd met de Grondwet, de wet of het algemeen belang. Communisten en vrijzinnig-democraten vergezellen deze eerste stappen op den weg van het zelfbestuur der koloniën met voorstellen van natuudlijk nog verdere strekking. Beide partijen wen- schen allereerst den term „koloniën" ge heel vermeden te zien; de laatsten willen dien verzamelnaam vervangen door de speciale aanduiding; Nederl.-Indië, Su riname. Curacao; de eersten volgen de terminologie van de geestverwanten in Indië, die van ..Indonesië" willen gespro ken zien. Behalve dieze naamkwestie eni tameeren beide fracties ook een uitbrei ding der bevoegdheid der vertegenwoor digende organen, die over de voorstellen va wet, de koloniën (sit venia vedbo) betreffende, dienen gehoord te worden (Vrijz.-Democraten), of met welke daar over overleg moet worden gepleegd (communisten). 5. Staten-Generaal. Ten aanzien van den stemplicht doet de regeering 'n stap terug; zij stelt hem facultatief, waarme de we een schrede nader komen tot de afschaffing. Voorts wordt de verkiesbaar heid aan het bezit van het kiesrecht ver bonden (Had-ic-me-maar), terwijl het al gemeen vrouwenkiesrecht in de Grond wet wordt vastgelegd. Terloops stippen we aan, dat Vrij heidsbond en Vrijzinnig-Democraten hel verder voor de „emancipatie" der vrouw opnemen; dc laatsten willen bepaald zien, dat de vrouw niet door een wettelijk voorschrift van de benoembaarheid tot eenig ambt kan worden uitgesloten. (Mo menteel verzet zich de Grondwet niet te gen een en ander, doch put men uit de organieke wetten bied en daar een motief tegen de benoembaarheid der vrouw tot eenig ambt, bijv. de rechterlijke macht); terwijl de eersten uit hun program over schrijven, dat de wet volledige staats rechtelijke. burgerrechtelijke en economi sche gelijkstelling van man en vrouw heeft te erkennen. Ondanks de schoonc leuze ziet de Vrij heidsbond practiscb dc vroutv nog maar voor half aan. Want als het er op aan komt, het aantal Tweede Kamerleden in verband met dc intrede der vrouw in het parlement uit te breiden stellen de heeien Rink c.s. voor* liet totaal ieden-tal op 150 te bepalen. In dat opzicht zijn de so cialisten consequenter, die er 200 van willen maken.: (Völgens het Regeerings voorstel blijft het getal Kamerleden ge lukkig ongewijzigd). De leeftijdsgrens voor het kiesrecht wensclien de socialisten op den meerder- jarighcidstcdmijn gesteld te zien; de com munisten willen bij opbod iederen 18-ja rigen jongeling of jonge dochter een strabiljet in de hand geven (voor Kamer en gemeen Ier aad). Ten aanzien van de „schadeloosetelling" aan dc leden der Tweede Kamer uit te keeren stelt de Regeering voor, het huidig bedrag van ƒ3000 te verhoogen tot ƒ5000, terwijl de voorzitter bovendien «og Sooo toelage krijgt. Het pensioen der Kamerleden wordt van 100 op 150 per zittingsjaar gebracht, met een maximum van 3000 (thans 2ooo), ter wijl de mogelijkheid geopend wordt ook aan weduwen en wezen pensioen te ver- leenen. De socialisten schijnen met hun in bet voorloopig verslag uitgesproken wen- schen, die tot ƒ10.000 gaan, niet voor den dag te durven komen. Zij bepalen zich er toe voor te stellen, dat het pen sioen voor weduwen en weezen verplicht zal worden voorgeschreven. De communisten scheren de Kamerle den over één kam met de vorstelijke per sonen, die bij hen nog voor inkomen in aanmerking komen, en verwijzen de vast stelling van de „schadeloosstelling en het pensioen naar den gewonen wetgever. Voorts is er nog een amendement, van vier partijen-te zamen uitgaande, om ook de tegenwoordige oud-leden op hun ver zoek in aanmerking te doen toekomen voor pensioen. Wat de quorum-kwestie betreft, de Regeering wil de vergaderingen der beide Kamers, die niet kunnen geopend worden en die ook geen besluiten kunnen nemen, wanneer niet minstens de helft der leden aanwezig is, niettemin niet langer ver plichten haar beraadslagingen te schorsen (gelijk thans is voorgeschreven), zoodra blijkt dat het quorum niet aanwezig is. De communisten, tegen den draad in, willen daarentegen bepaald zien, dat ook zonder dat door een stemming daarvan zou blijken, het voortzetten der vergade ring met minder dan de helft der leden niet geoorloofd is. (Een soort sabotage- voorstel Volgens het Regeeringsvoorstel worden de leden der Eerste Kamer (en die der Prov. Staten) voortaan, evenals die der Tweede gekozen voor vier jaar en treden allen tegelijk af. (De verkiezing blijft ge schieden door de Staten, volgens het sy steem der E. V„ waartoe ten slotte de keuze der Regeering is bepaald op het lijstenstelsel, bij de overige verkiezingen in zwang).. Bij de ontbinding der Eerste Kamer worden thans ook dc Provinciale Staten ontbindbaar verklaard. Zoowel vrijzinnig- als sociaaldemo craten hebben amendementen ingediend welke strek-ken om de Eerste Kamer af te schaffen. In het Regeeringsvoorstel is ruimte ge laten voor een twee-iaarlijksche begroo ting, de communisten, blijkbaar be vreesd, dat de wetgevende machine tc vlug loopen zal. wenschen de jaarlijkscte komedie te handhaven. 6. Referendum. Alleen voor het geval, dat een voorste] tot herziening der Grond- 1 wet in een der beide of in beide Kamers metm inder dan twee derde der uitge brachte stemmen wordt aangenomen, wenscht de Regeering aan bet instituut der volksstemming een plaats in te rui men. De vrijzinnig-democraten slelien een wijziging voor, waarbij het referendum ook ten aanzien van de gewone wetge ving wordt geregeld. Gelijk gezegd, wen schen ook de socialisten het incident toe te passen bij de beslissing over den staatsvorm, terwijl de communisten nog een amendement hebben om den voorzit ter van den gemeenteraad bij volks stemming te doen verkiezen. Ten aanzien van de voorgestelde rege ling bij veranderingeeu in de Grondwet wensclien intusschen de socialisten, voor het geval de wijziging niet is aangenomen met twee derde der in beide Kamers gezamenlijk: uitgebrachte stemmen tot Kamerontbinding over te gaan, waarna een volstrekte meerderheid over het voor stel beslist. 7. Diversfn. Teneinde niet te wijdloo- pig te worden, stippen we in het kort nog aan: De mogelijkheid wordt geopend tot het invoeren van leekenrechtspraak. De leden van de rechterlijke macht en dc Rekenka mer zullen voorlaan op een door de wet te bepalen leeftijd kunnen worden ont slagen. De wet zal aan an-derc dan in de Grondwet genoemde lichamen verorde nende bevoegdheid kunnen geven. De so cialisten trekken hiervan partij, door met een paar amendementen den weg voorde hooggeroemde socialisatie te effenen. Het zoogenaamde collatierecht (invloed op benoeming van kerkelijke functiona rissen) wordt afgeschaft. Voor de gemeentebesturen wordt de weg gebaand, zelf hun voorzitter te kie zen (zie onder Referendum/ De socialisten hebben voorts nog amen dementen: betreffende de defensie, waar bij ze hun „geen-man-en-geen-cent" theo rie niet aandurven; tot afschaffing van adeldom en ridderorden en van het voor schrift dat voor het dragen van vreemde ordetcekenen verlof noodig is; betreffen de de wijze van verkiezing der Eerste Kamér, een louter technische aangelegen heid; betreffende de onteigeningsvoor- schriften, waarbij ze door een algemeene wet de wijze van schadevergoeding willen omschreven zien; en «opens de iuste'lhig van vaste commissies van advies, die d.e Regeering ter zijde staan. Wanneer wij ten slotte nog vermelden e;n amendement van den Vrijheidsbond. <iat de formules der verschillende ceden (of beloften), voor het aanvaarden der uiiriislerieele functie vereischt, wenscht op te heffen in de Grondwet, dan gelooven wc een in hoofdtrekken vrij volledig beeld te hebben gegeven van wat de eerstvol gende weken op 't Binnenhof zal worden verhandeld. Do berichten over den toestand, door bot voor de tweede maal plotseling ver schijnen van ex-koning Karl in Hongarije, verwekt, zijn nog niet geheel helder. Er zullen nog wel eenige dagen overheen gaan, voordat blijkt, of Karl's raadgevers, die hem voor den tweeden keer naar Budapest lokten, een juisten kijk hebben gehad op de kans van welslagen. Die kans semjnt echter al zeer gering, nu er al geruchten gaan over een ge vangenneming van Karei door de Han- gaarsche regeeringstroepen. Doch laten wij de geschiedenis regelmatig vertellen. Hoe Kart in Hongarije kwam. Verzekerd wordt, dat twee Hongaarsche officieren-vliegers eenige dagen geleden een Hongaarschen koerier in Zwitserland vergezelden en zich naar het vliegpark te Budendorf begaven, waar de koning en de koningin per automobiel aankwamen. De vliegmachine, waarmede zij uit Zwit serland vertrokken, vloog via Beieren langs den Donau tot in dc nabijheid van Wee- nen en vervolgens in de richting van Wie ner Neustadt om te landen te Denefa, in Burgenland, in de nabijheid van het kas teel van graaf Sigray, waar graaf Julius Andrassy reeds aanwezig was. Onmiddel lijk werd bericht gezonden aan den com mandant van Ostenburg, die het konink lijk echtpaar kwam begroeten en liet naar Oedenburg begeleidde. De verkenningstrein, die voor Karl's trein reed, kwam na vele onderbrekingen om één uur 's-nachls in Boedaoers (een voorstad van Boedapest). Hier waren de raüs opgebroken. De troepen van het rijksbestuur Horthy namen de krachtigste maatregelen, waarop de verkenningstrein op de vlucht ging. Een gevecht. Zondag werd uit Budapest gemeld: Se dert den vroegen morgen is in de buurt van Budapest oen slag aan den gang. Van tijd tot tijd hoort men dof kanongebulder. Men zegt, dat er bij Boedaoers gevochten wordt. Het Hongaarsche Korr. Bur. melde niet- officieeJ: Toen dc regeeringstroepen tot den aanval overgingen, versoheen vetdmaar- schak Hagadüs bij de regeering, om onder handelingen te beginnen. Deze leverden ech ter geen resultaten op, daar de regeering bleef bij haar oorspronkelijk standpunt. Hagadüs keerde daarop terug tot koning Karl. Nader wordt gemeld; Zondagmorgen ver scheen generaal Hagadüs, in opdracht van den gewezen koning Karl bij graaf Beth- len, den premier van Hongarije. Hagadüs onderhandelde met de Hongaarsche regee ring in tegenwoordigheid van den Brit- schen gezant Holst. Hagadüs is naar Boe dapest teruggekeerd. De door de Hongaarsche regeering naar Raab gezonden minister van eeredienst Vass, die vergezeld door verschillende hec- ren, den 'koning in kennis zou stellen van de nota door de Entente aan de Hongaar sche regeering overhandigd, werd door den koning niet ontvangen. Rakovsky nam de mededeeling aan. De verklaring moet ech ter op koning Karl en zijn geleiders geen indruk hebben gemaakt. De troepen des konings werden, nadat de rails weer in orde waren gebracht, in zeven treinen getransporteerd in de rich ting Budapest. Wapenstilstand. De schermutseling bij Boedaoers tusschen de beide partijen duurde tot twaalf uur 's-middags, waarop een wapenstilstand in trad. Aan beide zijden vielen dooden en gewonden. De' ministerraad in Budapest duurde tot halfdrie. Over het resultaat loo pen nog niet bevestigde berichten, volgens welke het kabinet Bclhien zou zijn afgetre den. Tijdens de onderhandelingen over den wapenstilstand zou Ostenburg tien kilome ter zijn teruggetrokken. Intusschen zou de toestand voor de regeeringstroepen slech ter geworden zijn. De aankomst van koning Karl wordt ieder oogenblik verwacht. Het gerucht loopt, dat tusschen de Tsjecho- Slovakische republiek en Hongarije de krijgstoestand is uitgebroken. Op de Donau kruisen Fransohe monitors. Budapest ziet er verder rustig uit. Later werd echter uit Londen gemeld: De Hongaarsche premier deeklc den Britschen gezant mede, dat de toestand?- steeds beter wordt. De Karlisten zijn reed» een belangrijk stuk teruggejaagd. Onophou delijk komen nieuwe troepen. Dc troepensterkte van Kari't leger. Men vernam Zondag om acht uur des; avonds te Weenen, dat het garnizoen van- de stad Oedenburg vertrokken zou zijn om' de troepen van koning Kart te versterken/ Voor Budapest zou koning Kari beschikken over drie divisies, terwijl hij drie divisies/ die trouw bleven aan de regeering en on der bevel staan "van generaal Nagy, tegen over zich zou hebben. Kart gevangen genomen? Het Hong. Gorr.-bur. meldde gisteren»; avond: Na een nieuw gevecht werden de roerlingen uiteengeslagen. Hun lexfcr». vluchtten en lieten de zorg voor de vei-'j lig bekte des koning aan de regeerings troepen over. Koning Karl werd met inachtneming van alle vormen toever- trouwd aan de zorgen van kolonel Simen- falvi van het nationale leger. Naar de rnontvangstnemmg der regoe- Tingsvoorwa-ardlen keerden de vertegen»' woordigers des konings naor de opstan.' delingen terug. De trein der opstandelingen poogde via Tata naar Komorn te komen, doch tail vernamen te Tata, dat de spoorlijn naar Komom was opengebroken en dat het' garnizoen aldaar de vlucht met de wape nen zou beletten. De trein staat thans te Tata teeg. De Hongaarsche regeering had reed# j bij liet begin van de Putsch een betrouw- j baar officier naar de Tata gezonden, die evenwel Zaterdag door de -troepen van Ostenburg werd gevangen genomen. Deze officier nam nu te Tata het bevel op zich'; en de zorg voor de bewaking des ko- I nings. De bij de Putsch betrokken vreemde soldaten lieten den koning tere slotte in den steek en namen de vlucht Onderhandelingen. Bij de onderhandelingen, die giste renmorgen werden gevoerd tusschen do j vertegenwoordigers der regeering en die j des konings brachten de regeeringsver- tegenwoordigers, de gevolmachtigde mi nister Kania en veldmaarschalk Barka- ny de voorwaarden der regeering over, die in zeven punten geformuleerd wa ren en aldus luidden: lo. Onvoorwaardelijk neerleggen dor 'j wapens. '2o. De militaire raadgevers des ko nings worden voor den krijgsraad go- j daagd. 3o. De manschappen worden ondor da I wapens geroepen.' Hun wordt amnestie verleend. 4o. Definitieve troonsafstand van den koning. 5a De koning blijft in Hongarije go- J interneerd tot de quaostie van zijn ver- trek zal zijn geregeld. 60. Do definitieve verblijfplaats ais- inede de wijze, waarop het vertrek plaats I heeft, worden docu- de groote mogendhe- den vastgesteld. 7o. De politieke raadslieden des ko nings worden voor den krijgsraad ge- j daagd. s Een proclamatie oan Hort hg. De rijksbestuurder admiraal Von Hor- thy heeft een proclamatie uitgevaardigd; waarin tiij zegt, dat het nationale leger gehoorzamen moet aan zijn bevelen. De 1 wettig gekozen rijksbestuurder zou de be- voegtüheid hebben om de macht over te dragen aan koning Karl, maar dat zou, In den tijd der wijde, klassieke vrou wengewaden hadden de GTieksche en Romcinsche schoonen geen behoefte aan aparte berging. In den gordel of in de groote plooien van het overkleed borgen zij haar brie ven, haar geld en haar blanketseldoos jes De Middeleeuwen brachten eerst de damestasschen in de mode, de z. g. aumönières, die met sierlijke kettink tjes met een gordelhaak voorzien aan de ceintuur gedragen werden. Tijdens de kruistochten brachten de ridders voor hun dames prachtig be werkte Turksche taschjes mede, welke zeer in den smaak vielen. Langzamer hand echter werd het hebben van een gelegenheid tot bergen, voornamelijk van den sleutelbos een gewoon te en in plaats van de aumonière kwam een uit leder of een of ander stevig weefsel vervaardigde tasch, welke aan 'n langen riem uit de ceintuur hing. Be kend vooral is deze dracht door de z. g. Gretchentasch der Duitsche renais sance. In gedichten speelt dit attri buut, tevens als het ware symbool van de zedige huisvrouw meer dan eens een rol. De Roccoco-tijd met z'n wijduit- staande, rijkversierde rokken, liet het dragen van een vaste tasch niet meer toe en deze werd een los in de hand gedragen deel van het toilet, vaak van zeer groote afmeting. De mar kiezin de Pompadour schijnt de uit vindster dezer wijde tasschen geweest te zijn, die dan ook Pompadours ge noemd werden. De zeer nauwsluitende Empire- mode liet noch vaste zakken, noch een buitenwaarts gedragen tasch toe en daar ook de handtasch tijdelijk in onbruik geraakte, kwam het vaak voor, dat de elegante vrouwen van het Empire heur zakdoekje en porte- Me. vroutv fouten c lts thuiskomende): „Hemelsche genade, wat is er hier aan de hand'!'' M i n a: „OU, heclenwal tuks, mevrouw vandaag mgn thuisbUjfdag." De eigenaar van een winkel had de ge woonte, de bedienden zeer streng te con- troleeren. Steeds liep hij in den winkel rond, luisterde hoe de klanten geholpen werden en meer dan eens mengde hij tich in het gesprek tusschen verkooper en koo- per. Eens liep hij weer langs een toonbank en hoorde juist een bediende tegen een da me zeggen: Neen, mevrouw, dat hebben we al in langen tijd niet gehad. Onmiddellijk was de patroon op bet kookpunt en met een ijskelderblik op <lcn bediende, zei hij tegen de dame: Mevrouw, wc hebben er magazijnen vol vuil. De dame keek hem verbluft aan, vfr" slikte een lachbui en liep haastig den win kel uit. Wat vroeg die dame!? bulderde de eigenaar. Ze zei, dat we al iu zoo langen lijd geen regen gehad hadden, was het ant woord. Volgens mededeeHngen van leden der de ',rok^ - lo, de I)aaslc aanleg- Mount-Everest-expedi tie, hebben de T.be 8 le drukken in 't tanen de gewoonte korte afstanden dooi koppen thee te meten, d.w.z. meten den afstand door den tijd, dien men noodig Wat Jaapje van voren zag en wat hem van achteren bedreigde. koud water na eikaar aan den kook kan brengen. Een Tibetaansche variant alzoo op de oud-HolIandsche gewoonte, den tijd, dien heeft 0111 zoo en zooveel heete koppen thee te drinken. De bewoners van Tibet zijn niet het eeni ge volk, met zulke merkwaardige tijdsbe palingen. De Oost-Jaken 111 Siberië meten b.v. de lange afstanden naar het aantal ke tels. Wanneer zij een weg van vijf ketels lang noemen, bedoelen zij daarmee dat men voor het afleggen van dien weg den tijd noodig beeft, waarin men vijf ketels aantal nog te rooken pijpen. Een inzender stuurt ons nog de volgende stijlbloempjes, welke hij zelf uit den mond van een zijner professoren heelt opgevan gen en bewaard: Na die redevoering verzoenden zich de aanhangers en tegenhangers. Mijne heeren, hier zien we de herhaling van hetgeen later geschiedde in Engeland. De brief was bcicedigend, maar de in houd nog meer. De vreeselijke dood van Conradijn bleef nog lang leven in Italië. De vloot der chistenen heeft schitterend dien veldslag gewonnen. De gezant had maanden noodig om die groote commissie in Parijs te doen. Vóór de opening had de vergadering al een jaar in de lucht gezeten. Allen zongen het welkomstlied, maar toen de koning zelf versoheen, vielen de overigen ook in. Maximi Leniet, die zoo juist zijn reis om de aarde 1e voet heeft beëindigd is te Genèvc aangekomen. Hij verliet Genèvc in 1914 met twee an dere reizigers? van wie ieder overeenkom stig de voorwaarden van een wedden schap een verschillende route zou volgen. Een van de drie stierf in Peru, een tweede gaf de reis op te Valparaiso. Lemel volgde de route Berlijn, Warschau Wladiwostock, Tokio, Kobe, Panama, Buenos-Ayrcs, Florida, New-York, Quebec, Havre, Milaan, Genève. Hij kwam terug met een meisje uit Servië, waarmede hij in het huwelijk zal treden. De weddenschap van 50.009 l'rc. heeft Lemet echter verloren, daar bij 7, maanden tc laat is teruggekeerd. Als een wetenschappelijk curiosum ver meldt de „Westm. Gaz." het overlijden van J. Loock, uit liet GraaffReinet-district (Zuid Afrika), d:e een tijd lang geleefd heeft „zonder maag". Te Kaapstad was hij destijds geopereerd, hij leed aan maag kanker «*1 dc geneesheeren vonden bet noodig geheel de maag te verwijderen. Na de operatie herstelde Loock buitengewoon snel, en hij scheen zich, bij de absentie van het onontbeerlijk lichaamsdeel, zeer wel te gevoelen; vooral hun voortreffelijke appetijt scheen er niet onder te lijden. In tusschen moest dc maaglooze, ondanks ge weldige absorptie van allerlei voedings- middelen tooh aan uilputting bezwijken. Majoor: Ik sta verstomd van de dap perheid van die kerels, vijfmaal zijn ze bij den stormloop teruggedreven en toch zijn ze telkens weer vooruit gedrongen. Kapitein: Geen wonder de halve compagnie bestaat uil handelsreizigers. Hij: Beroerd, vrouw. Ik verloor gis teravond al m'n zak, door 'n gat. Zij: Ja, door 't bovenste. Een bankier, die z'n betalingen geslaakt bad, zond zijn clientèle de volgende cir culaire: De mensoh is stof. Stof vergaat Wee# een man. i Een protessor, die zeer op zijn slnap- uurtje na den lunch stond, zei aan de nieu we meid, dat ie dan voor niemand te spreken was, tenzij 't natuurlijk ging op leven en dood. Dc meid, erg onder den indruk, af, maar een half uur later klopte ze al weer aan des professors deur. Een meneer voor u, zegt ze. Donnerwetter, valt de professor uit, en heb ik je dan juist niet gezegd, dat.... Zeker, en dat heb ik hem ook gezegd, en toen antwoordde hij, dat het inderdaad een kwestie van leven en dood was. Dus ging de professor naar beneden waar hij aantrof een agent in levensverze- keringen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5