BINNENLAND noordwuk. SCHOTEN CASTRICUM ZAANDAM. UITGEEST ASSFNDFïFT. IJMUIDEN. Inwijding H. Hart school. ZANDVOORT. het RAPPORT DER RAADSCOMMISSIE KWAKKELENDE COÖPERA TIES. BINNENLANDSCH NIEUWS. Wijziging der Tabaksw-t. Koza kan daarop geen voldoende ver- klaring geven. Mr. Pauwets: Kent getuige, Roza sis ren zwetser P Getuige: Dat kan ik niet zeggen. Een andere getuige A. J. Eland, een 29-jarige schipper, behoorde tot het vier tal, dat naar Anna Poulowna geweest was. Roza was ook bij het gezelschap tii was niet dranken. De inbraak bij den boer aldaar is niet doorgegaan. Teneinde voldoende reisgeld te hebben had getuige in Alkmaar zijn revolver verkocht. Wat den eigenlijken dubbelen moord ie Spaamdam betrof, getuige verklaarde thans niet zoo positief. In het algemeen had Rosa wel over den moord gespro ken, doch zichzelf had hij nooit be schuldigd. Getuige maakte op uit de uitvoerige beschrijving, welke Roza van den moord gaf, dat deze het gedaan moest hebben. Mr. Jolles wees getuige er op, dat getuige bij de politie en den rechter commissaris toch aanvankelijk veel posi tiever verklaard had. Roza had hem zelf gezegd, den moord gepleegd te hebben. Alles was zoo vlug in zijn werk ge gaan, dat de sigaar, die aan was, toen hfi naar het huisje ging, nog brand de, nadat Melchior en diens vrouw ver moord waren. De dienstbode Rik je Ronda was in de (slaapstee, waar de misdadigers samen kwamen. Daar ontmoette rij ooit Roza. Zij bevestigde het (dan, dat Roza gemaakt bad, om een juffrouw te Spaarmkun te berooven. In tegenwoordigheid van haar en de andere kornniten van Roza. had Roza ta ter eens verteld, dat bij den dubbelen moord te Spaarndasn gepleegd had. Hij trok er altijd alleen op nib Verdere bijzon denheden deelde Roza toen niet mee, en liet geselschap drong daarop ook niet aan. In dezen kring word trouwens vaak over misdaden gesproken. De een vertelde dit, de andere dot. Roza was niet dronken op dat «ogenblik. De verdediger mr. Paawds, verbaasde rieh er over, dat het gezelschap er niet verder op doorgegaan is, en dat de politie niet van deze mededelingen op de hoog te gesteld is. Mr. Pairwelx: Heeft getuige mets gehad met beUdhgde Roza? Getuige: Keen Ledemaat mets. Ik vond hem een heel keken joegen. Aan bet riot van de zitting werd nog gehoord Grietje Huisman, die Roza kende uit den tijd, dat deze bij haar vader in het logement was. Eenige malen ia de tuoord te Spaarodam ter sprake gekomen. Roaa beeft -daarbij nttvoerig meegedeeld, J»e bij den moord gepleegd heeft Hij had den slag met «en hakmes toegebracht asm Gorndra Melchior. Toen Willam Mel chior verscheen, bad bij dien de iked ad- gesneden. Vervolgens was beklaagde weer naar voren gegaan, ent te zie», of de vrouw nog leefde. Roza h*d Biet verteld, of bij de misdaad rog onderen geweest .waren. Nog deelde Roza allerlei gruwelijke bij zonderheden aan getuige mede. Hij had de lijken, als schilderijen willen ophangen, en de hoofden op de kast willen zetten. De president: Wanneer is dit gesprek gevoerd? Getuige: *s Middags. D« president: Was Roza dronken? Getuige: Neen, hij was nuchter. Beklaagde ontkende, rich aldus tntgela- 4en te hebben. Wel bast hij een beschrij- Iriug gegeven, hoe de vermoorde menschen er lagen. Nog bleek uit het verhoor van dezen getuige, da't, toen de slager Maas gearres teerd was, Roza tot baar gezegd had: „Nu moet ik die stad uit. Vandaag of morgen komt het toch uit." Beklaagde ontkende ook d®t. Ook spralk hij tegen dat hij op de» dag van den moord de k loeren van rijn vader aan had, too als getuige verklaarde. Nog zou Roza, volgens dezie getuige, rich uitgelaten hebben, dat het gestolen geld door Maas in den grond verborgen was, als Roza uit de gevangenis kwam, nou hij het krijgen. Mr. Pauwels: Heeft getuige, die met Ro za verkeering had gehad, wel eens gezegd, dat het Roza's sohuld was, dat haar va der thans in de gevangenis zal? Getuige: Keen. De zitting werd daarop verdaagd tot hedenochtend 10 uur. Sint Nicolaasfeest. - Evenals de vo rige jaren heeft zich wederom, een com missie gevormd uit het onderwijzend per soneel der beide Openbare Lagere Scho len om een St. Nicolaasfeest te organi- «eeren. De onderwijzeressen en onder wijzers zullen weer met inteekcnlijsten rondgaan en een beroep doem op do bekende milddadigheid der ingezetenen, ten einde in staat te worden gesteld, de jeugd als van ouds van dat heer lijkste aller kinderfeesten te doen ge nieten. Aardbeien. Als een bijzonderheid kan worden bericht, dal bij verschillende tuin ders in deze gemeente aardbeien voor de Iweede maal vrucht hebben gedragen. Het is natuurlijk geen normale oogst, &H-J3 nog verschillende aardbeien werden verorberd. Dat is natuurlijk het gevolg van het mooie en lange warme najaar. Vertrek. Als een donderslag bij be We ren hemel werd Maandagavond bekend, dat de WelEerw. Heer Leesberg, kapelaan dezer parochie als zoodanig is benoemd te Schiedam. Sedcrt Augustus 1919 was ZijnEerw. hier werkzaam en deed vooral veel voor de patronaatsjongens en de St. Jozefs-Gezel- ien-Yereenjging. We kunnen gerust verklaren, dat hij de stuwkracht is geweest die deze beide ver- vemgingen heeft doen groeien. Zijn laatste daad is geweest het doen aankoopen van bet restaurant „Funada- ma" dat ingericht zal worden voor R.-K. .Vcreenigingstokaal. De parochianen zullen dezen ijverigen priester noode zien vertrekken. Dat het den heer Leesberg steeds naar wensch moge gaan, is de wenseh van ge heel Gastricum. Katknuppelen. De uitslag yan bet tel ken jare Ie Bakkum na de kennis aldaar gehouden katknuppelen, is als volgt: ]e prijs J. Brakemhoff; 2e prijs J. Duijn 3e prijs H. Castricum; 4e prijs G. van Vel- zen en 5e prijs G. Kuijs. Als gewoonlijk was er veel belangstel ling. Te 's-Gravenhage is voor het voorioo- pig Machinisten-diploma ge-laag. t de heer J. (ie Jong, alhier. Bond van R. K. Raadsleden in bet Sta- tenkieskringdistrict Zaandam. Deze Bond kwam Zaterdagmiddag 3 uur in "t café SpooTzicht van den heer C. Deute- kom, onder presidium van Mr. A. Lees berg, te Alkmaar bijeen. Na gebruikelijke opening moest Z.E. Geste, tot zijn spijl oonstateeren de geringe opkomst en schijn, baar nog gieringe sympathie welke de le den van deze Bond voor deze instelling koesteren. Daarom dan ook had 't be stuur overwogen om door één of ander middel 't aantal bezoekers der vergade ringen te vergroerten. Voorgesteld en goedgevonden werd dan ook, nadat die notulen door den secretaris waren getezen en goedgekeurd, om bij wijze van proef voor de volgende maal de reiskosten 3e ki. der leden te vergoeden. Mogelijk zou wellicht daardoor 't aantal vergadering- bezoekers stijgen. Voorzitter deelt nog mede, dat door een ingrijpen van den Minister stagnatie is gekomen in den ver deren bouw van meerdere R.K. scholen, aangezien te dien opzichte "t zwaartepunt is verlegd van den Gemeenteraad naar de Kroon. Op een vraag, ia verband hier mede gesteld, geeft hij verder aan hoe de sanctie van de verschillende R. K. school gebouwen plaats heeft. Dan deelt Z.EA. mede dal getracht is, om ook de R. K. Raadsleden van Heemskerk, die tot nog toe geen lid van den Bond zijn, door mid del van een schrijven te bereiken en te be wegen als Ed loe te treden Tot nog toe wend op dit schrijven, geen antwoord ver kregen, iets, wat de voorzitter en niet ten onrechte, ndet zeer beleefd en prettig vond. Toch zullen alsnog nieuwe pogin gen in die richting werden aangewend. Daarna worden door den voorzitter de vragen ter beantwoording gesteld aan de aanwezigen, vragen, welke vervat waren in een schrijven aan de leden van den Bond gezonden en waarin hun oordeel werd gevraagd over den geschiktste «lag en het geschiktste uur voor de vergaderin gen van den Bond. Algemeen waren de aanwezigen van meening dat de Zaterdag namiddag daarvoor 't meest was aange wezen en 't aanvang.su ut 3 uur moest zijn in verband met de aankom si van treinen uit meerdere richtingen. Aldus werd bestolen. Vervolgens las de secreta ris een schrijven voor, gericht tot de lo cale R. K. Kiesvoreerogingen, waarin ver- socht werd de H. K. Raadsleden en ook de 8. K. Gemeenlteraiaids-udspirantlcdien te doen bewegen., üd van den Bond te wor den. Vooral ook, meende men, was 't goed voor de laatste categorie, aange zien deze dan reeds eenfeaeitts op <5e hoogte wordt gebracht met de werk zaamheden. die hun wellicht in de toe komst wachten en eenig inzicht verkrij gen in gemcenlteraaidszakcn en zich voor doende raadskwesties. Dit laatste onder streept voorzitter nog eens nadrukkelijk; zeer op prijs stellende van de teden zutken kwesties ter besprek wig in de Bondsvergaderingen te mogen ontvangen. Nadat nu de penningmeester, m één adem door den financiëetea» toestand van den Bond opsomde, waardoor wij zijn cijfers niet nauwkeurig vernamen; maar tot groote geruststelling en voldoenning der leden toeli nog kunnen meededen, dat er een batig saldo van plusminus 80 in kas was, gaf Mr. Leesberg een zeer mooie en duidelijke uüeenzelLing van de samenstelling van 't Hoogheemraad schap „Hollandsch Noorderkwartier"; van de wijze waarop de 'verkiezingen voor hoofdingelanden en plaatsvervamgend H oo Sdjngelarden geschieden en hoe deze keer getracht door middel van oen compromis, de candidaten der verse.liü- lende partijen bij enkele candidaatstelling 1e zijn doen gekozen. Enkele groepjes kie zers hebben evenwel roet in 't eten ge worpen. Alleen m 't District Hoorn zijn rile candidiafcen bij enkele candddaatstel- ling gekozen. Voorzitter hoopte, dat de verkiezingen, in de andere districten naar wensch mochten uitvallen, d.w.z. zooveel mogelijk naar de bij compromis vastge legde verhouding van 5 rechts tegen 7 links. In de Zaterdagavond verschijnende bladen zou meegedeeld worden hoe en wie in de twee andere districten gekozen moes* worden. Op een vraag van den heer L. Zonneveld, van Uitgeest, of 't ge- wenseht was vóór de Vrijdag te houden verkiezingen alsnog een vergadering te houden van de plaatse). R. K. Kiesver- eemigirag, gaf voorzitter te kennen, diat dit zeer aan te bevelen was. Lenige raadskwesties worden nu door Mr. Leesberg opgeworpen, belicht en glashelder uiteengezet, naar ons wil voor komen voor raadsleden en adispiranüraia<ts- leden een zeer leerrijk onderdeel der ver gadering. Niet minder leerzaam was 't kort geschiedkundig overzicht, wat Mr. Leesberg gaf over de financiêele verhou ding van 't Rijk tegenover de gemeente vwnaf 't jaar 1865, waarin de plaatselijke aeeijnsen weTden afgeschaft en voor 't eerst door de regeering daarvoor, bij wijze van schadeloosstelling, een gedeelte m de opbrengst der pers. belasting, aan de gemeenten werd verleen/. Mr. Leesberg toomde ons vervolgens aan, hoe deze steeds constante som, meer en meer onvoldoende bleek bij de in de volgende jaren steeds stijgende en g rooter worden de lasten, den gemeenten door k Rijk op de schouders gelegd, zooals in 1915 rm aanneming van de wet Ruyper betreffen de subsidie aan de Bijz. scholen en ze ker niet in het minst m den zoo lamgza- merliand berucht geworden ddslxïbutietijd. Gelukkig is nu oen noodwetje tot stand gekomen, welke in 1923 door een defini tieve wet en regeling zal vervangen wor den, en waarbij, naar we hopen een be tere fïnamitiSefc verhouding aal geschapen worden. Nog geeft voorzitter een korte uiteen zetting van dit noodwet'-. De daarop vol gende romPvraag levert niets op, waarom voorzit Ier te kwart over vijf, deze sleöht bezochte, maar daarom niet minder aan gename «n leerrijke bijeenkomst sluit. R, K. Kiesvereeniging. Deze ycrecnl- 1 ging houdt Dinsdagavond a s. half acht een spoedvergadering, mei het oog op de a-s. Vrijdag te houden verkiezing voor Hoofdingelanden en plaatsvervangend Hoofdingelanden in het Hoogheemraad schap: Holilandsch Noorderkwartier. Kies gerechtigden daarvoor worden allen ver wacht. Voetbal. Op net S.J.C.-terrein werd oen competitie-wedstrijd gespeeld tusschen S.J.C. I en S.M.C. I. De Bonds-scbeids- rechtcr was echter jjjet aanwezig. De S.M.C.-ers zijn met een 3overwin ning huiswaarts gegaan. Voetbal. Zondag speelde Norvicus I een medaille-wedstrijd tegen N. V. C. I uit Noordwijkedhout. onder leiding van scheidsrechter van Dijk. Norvicus wint den toss en verkiest voor den stormach- tigen wind 1e spelen. N.V,C. trekt het eerst ten aanval waaruit een corner ont staat die niets oplevert. Dan gaan de Norvieus-maanen op het N.V.O-doel af, waaruit het eerste puntje geboren wordt en Norvicus de leiding heeft met 1o. Na den aftrap wordt een bal bij Norvi- cus-doel achtergewerkt, waarop het spel zich verplaatst en driemaal achtereen 'n corner bü het N.V.C.-ddel wordt gefor ceerd wat niets uitwerkte. Norweus' mid denvoor krijgt hierna bet leder in zijn macht en een keurig gericht schot gaat rakelings over den lat. Hierop stormen ■de Norvious-spclers op bet N.V.C.-doei en v. Wijk doet den bal voor le 2emaal in het net rdfen. Stand 2o. N.V.C. vindt dat te erg en zij komen vd vuur opzetten, schieten prachtig mooi, maar R-alchorst stopt keurig. Norvicus zet op. Er volgt een mooien voorzet die gemist wordt door Meuiers, de buitenwing doet hetzelfde zoodat een keurig kansje verkeken ie. Do linker vleugel van N. V. 0. rent naar voren doch v. Reelen werkt op soliede manier den bal retour. Een mooi opzetten van den middenvoor van N. V. 0. wordt door buitenspel vlak bij het doel onderbroken. Norvicus komt weer in den aanval en Meiners schiet juist tegen de binnen zijde, van den doelpaal. Kort hierop wordt door Norvicus middenvoor juist over en eenige oogenblikken daarna naast ge schoten. De rust treedt in met 20 voor Norvicus. Weder in het veld gekomen, speelt N. V. 0. voor den wind. Een pracht voor- Bet van den linksbuiten van N. V. 0. wordt er naast getrapt. Na een kraeh- tigen aanval van N. V. wordt het eerste tegenpuntje gezét 21. Norvicus neemt bet leder mede. Marijk zet voor en v. Wiik jaagt juist naast- Het loont tegen het einde, N. V. C. doet wanhooige pogingen om den geliik- piaker te krb'gen. Luide aangemoedigd rent N. V. 0. naar voren en weet den gelijkmaker te krijgen 22, juist even voor het einde. Beide verdediginaren waren sterk. Het was een mooie wedstrüd. Naar wij ver nemen zal deze wedstriid worden over gespeeld. Wij zijn nieuwsgierig waar de medaille zal heengaan. Feestuitooering. Onze zeer actieve afdeeïing van tien R.-K. Volksbond gaf Zondag 23 Oct. haar feestuHvoering. Ope ning met Ghr. groet en welkom aan de Eerw. Heeren geestelijken, genoodigden en de leden roei hun dames. De voorzitter, de heer N. J. Doffer, sprak in zijn krachti ge openingsrede over de noodzakelijkheid van meer medeleven der leden met de werkzaamheden van de afdeeling te too- nen en een beter vergaderingbezoek. De R-oom s<he strijd gaat tegen de reactie, te gen de terugwerking in de maatschappe lijke toestanden en die strijd gaat op Ghrislelijken grondslag voor God en Kerk, Vorstin en Land. Spreker toont dit met eenige voorbeelden aan. Hierna werd het Bondslied gezongen, waarbij de heer G. Landsman op de piano begeleidde. Ook de solo's in dat Red werden door den heer Landsman gezongen. Nu kwamen de tooneelspelers voor het voetlicht. Opgevoerd werd het blijspel „De gril van den Hertog" in 3 bedrijven met voorspel. De hertog, Heinricli van Blumen- stein, ongehuwd, vergooit zijn leven met drinken en fuiven. Verschillende leden van zijn personeel maken van de onverschillig heid van hun heer misbruik en bestelen hem op allerlei wijzen, terwijl enkele, door hein miskenden, hem getrouw aan hangen en eerlijk dienen. Door een spre kende gelijkenis met Knak, een kastelein nit de buurt, komt de hertog op het zotte idéé een dag met Knak van stand te ver wisselen. De hertog wordt kastelein en de kastelein wordt hertog. Hierdoor wordt door beiden veel leugen en bedrog ontdekt bij het personeel van den hertog, dat hl het 3e bedrijf wordt ontmaskerd. Het be ier „ik", dal zoo nu en dan bij den hertog wel bovenkwam, zegeviert ten slotte. Hij herstelt onbillijkheden, geeft slechte vrien den en bedriegend personeel gedaan, begint een beter teven en toont dit vooral door het zoontje van een verongelukten dronk aard als zijn pleegzoon aan te nemen; dit ventje was eerst zijn schoenpoetser en gaat nu een betere toekomst tegemoet De kas telein Knak verbant voorgoed de sterke dranken zijn café uit. Dat is de moraal van 't blijspel. Maar de humoristische wijze, waarop het stuk in elkaar gezet is en door de spelers werd uitgevoerd, maaikte het tot een uitbundig techsiucces. De vergissingen en onhandigheden van den Hertog als Kas telein tegenover zijn klanten en van den Kastelein als Hertog tegenover allerlei be zoekers en hooger personeel, schepten de zotste situaties, welke in hoogc mate de lachlust opwekten. Het stuk was een ge not voor de toehoorders en een succes voor de spelers, die allen hun beste beentje voorzetten. De Eerw. adviseur dankte de spelers en gaf nog enkele raadgevingen aan de aan wezigen. Na het zingen van „Aan U o Ko ning der Eeuwen" sloot de voorzitter met een hartelijk woord van dank en den Ghr. groet. Zondag 30 October wordt de uitvoering herhaald, Kleine oplichter. Bij de familie H. aan de Bik- en Arnoldkade kwam een koopman met negotie. De juffrouw kocht een kleinigheid en betaalde met een rijks daalder. De koopman had echter niet terug, waarom juffrouw H. haar rijks daalder terug vroeg. De koopman zeide geen rijksdaalder ontvangen te hebben, maar een gulden. De heer H. riep daarop de assistentie der politie in, maar de koopman bleef bij zijn beweren. Hij had maar één rijksdaalder en hij kon zelfs het huis aanwijzen, waar hij hem ontvan gen had. Een politie-agent ging met den koop man mee en dra bleek dat de koop man zich vergist had. Daarop werd hij meegenomen naar 't bureau en na eeni- gen tijd te hebben gekregen om na te denken, bekende hij, dat hij zich heele- maal vergist had. Hij heeft den rijks daalder toen aan de lam. H. moeten teruggeven. Men zij intusschen gewaar schuwd voor de trucjes van zulk soort kooplieden. Laf spelletje. Door den concierge van het Gebouw voor ühr. Belangen, werd aangifte gedaan dat jongens des avonds lijnen spannen tusschen het ge bouw en do daarvoor staande waterplaats, waardoor dezer dagen een oude heer ernstig kwam te vallen. De politie zal toezien en heeft een der jongens, die aan dit laffe spelletje deelnam, reeds strong onderhouden. Aangehouden. Alhier is aangehou den en ter beschikking van den Oom- missaris gesteld P. B., zeeman wonende te Amsterdam, die nog 14 dagen ge vangenisstraf te goed had. Beleediging. De heer L. B., wo nende Wilhelminakade alhier, heeft eens geprodeceerd voor zekeren V. te Velser- oord. Sindsdien wordt de heer B. op straat steeds lastig gevallen door zijn vroegeren cliënt, die hem uitscheldt met heel leelijke namen. Zulks vanwege den afloop van het proces. De heor B. heeft do politie verzocht on» V. eens te onder houden over zijn gedrag. Mishandeling en bedrcigimg. - De heer de Gr., caféhouder in 't café Brit- tannië, Visseringstraat alhier, hee t aan gifte gedaan dat hij mishandeld is door zekeren P. ven K. uit Velseroord. Mej. PI., eaféhoudster in de Bloem- straat, deed aangifte dat Maandagavond na 10 uur, teen haar zaak reeds ge sloten was, drie mannen binnendrongen, die haar bedreigden en haar dwongen hen te tappen. Daar de namen dezer personen bekend zijn (het zijn E. H., P. D. en B.) stolt de politie een on derzoek in. De Kamerverkiezingen. - Voor de Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier, hoopt in November op te treden Ds. J. Var- steegb, Ned. Herv. pred. te Katwijk aan Zee, met het onderwerp„Waarom Chris- telijk-Historisch F" Opdat, er debat kan plaats hebben, wordt de vergadering ge houden in den Schouwburg Thalia. t Maandag 24 October JJ. werd de nieuwe H. Ilartschool te IJmukten plechtig door den HoogEerw. Deken van Beverwijk, inge wijd Nadat de verschillende ceremoniën wa ren verricht, wenscliVe Z.H.E. den Pastoor, benevens het Kerkbestuur en de onderwij zers geluk met deze nieuwe inrichting van onderwijs en hoopte en vertrouwde, dat de genaden die hij zoo juist van God voor deze inrichting had afgesmeekt, door Hem zouden worden verleend. Daarna bedankte <le E. H. Pastoor den H. L. Deken voor de inzegening, welke hij, trots zijn hoogen ouderdom en het ongun stige weder, wel heeft willen verrichten, benevens allen, die aan de uitnoodiging ter bijwoning der plechtigheid gehoor hadden gegeven. Hij betreurt het dat het Dage- Iijksch bestuur der Gemeente, volgens hun, zoo juist ontvangen telegram, geen verte genwoordiger hadden kunnen zenden en verzocht die heeren gemeenteraadsleden, welke tegenwoordig waren, het Dag. Be stuur zijn dank over te brengen voor de telegrafisch toegezonden gelukwensohen. Inzonderlijk gedacht Z. E. den heer de Jong. dir. van O. W. voor zijne belangstel ling en zijne modewerking. Verder den heer Nie. Molenaar, arohiteet, voor het mooie plan en zijne uitstekende leiding, de firma Thunnissen en v. Sambeok, voor de nette uitvoering van het werk, den heer van der Mey voor de keurig aangelegde Centrale verwarming en den opzichter v. d. Meer voor zijn actief optreden gedurende den bouw. Daarna sprak de Z. E. Heer Regent van het R.-K. onderwijs en de heer J. v. d. Does, Hoofd dezer school. Hierna werd een rondgang gemaakt door de school. In dien tijd werden door eenige leerlingen eenige liedjes gezongen. Na den rondgang werd een kleine lunelf aangeboden. Onder de genoodigden bevond zich ook de Z.E. Heer Smecle, vroeger Pastoor de zer Parochie, die den stoot heeft gegeven voor dezen bouw. We spreken den wensch uit, dat deze inrichting er toe moge bijdragen, dot onze IJmnidensche jeugd opgroeie tot degelijke Katholieke Nederlanders. In liet rapport der commiesie be staande nit de Raadsleden: M. Koning, F. Zwaan en J. Br am,san, benoemd in <Ie Raadszitting van 20 Aug. 1921, betrel'fen- dle het onderzoek der zaak: „adj.-Commics de heer Banning en verdere grieven van het GemeenitepeT>sonecJ," wordt het vol gende gezegd: „De Commissie overtuigd zijnde van haar moeilijke laak, waarbij zij hierin bij aanvang van haai' onderzoek, nog weid bemoeilijkt door indiireclen invloed van Burgemeester en Wethouders, heeft ge meend deze zoo onpartijdig mogelijk te moeten opvatten, door alle ambtenaren ter Secretarie en Publieke Werken te boeren. De commissie heeft haar onderzoek in dlrieën gesplitst: le. Het adres van dien heer Banning aan den Raad gericht; 2e. De grieven van het Gemeente-perso neel in het algemeen; 3e. De conclusie. Alvorens de Commissie haar onderzoek had aangevangen, bereikte haar een af schrift van een door den heer Banning aan dien Raad gericht schrijven, wiaarün genoemde hoer verklaarde zijn veront- scbuWiging aan Burgemeester en Wet houders te hebben aangeboden op grond dat zijn geuite beschuldigingen en uit- 1 druk-kingen tegenover genoemd College ui zijn adres aan den Raad ondier dagieeke- naing van Juli en Augustus jJ. zoudcr grond en ongepast zijn. Ofschoon ae commissie in beginsel van oordeel was, dat naar aanleiding van genoemde verklaring t an den heer Baa ning, haar taait in dit opzicht vrijwel geëindigd was, meende zij toch anderzijds een en anaer nailer he moeten ouaer- zoeiten, of de onverwachts gewijzigde houoing van den heer Banning lag opge sloten in ae onbetrouwhaarneid van zijn persoon, of dat andere oorzaken in deze hiertoe hadden aanleiding gegeven. Op grond van een hierna ingesteld onderzoek zijn de Commissie hierom trent volgens haar meening, voldoende inlichtingen verstrekt, dat de heer Ban ning, zeer goed bij zijn mede-ambte naren staat aangesenreven en als een vertrouwd persoon bekend staat. Zijne verklaring in eerstgenoemd afschrift meent de Commissie, dat deze na rijp beraad en voorlichting van bekwame raadslieden ,door hem is ingediend. •Wie het tweede gedeelte van het on derzoek betreft of de door hem gedane verklaring mede andere oorzaken hebben gehad, is de Commissie tet de over tuiging gekomen, dat, indien de heer Banning zijn verontschuldiging niet had aangeboden, hij met 1 Nov. 1921 als Ambtenaar te Secretarie ontslagen had geworden ,en wel naar aanleiding van een door Wethouder Slagveld bij Burge meester en Wethouders ingediend voor stel. De commissie kan niet nalaten, dit be sluit van Burgemeester en Wethouders sterk te veroordeeten, aangezien het de plicht van Burgemeester en Wethouders ware geweest de zaak „Banning" zoolang te laten rusten tot dut de Commissie haar Rapport zoti Iiebben uitgebracht. Door dit •besluit, dat den ambtenaren ter Secreta rie niet onbekend was, is de Commissie m haar taak door Burgemeester en Wet houders ten zeerste bemoeilijkt, en is het haar duidelijk gebleken, dat dloor dit schrikbewind, de ambtenaren vreesachtig wanen, de Commisse de gestelde te be antwoorden. De Commissie 'keurt dan ook ten sterk ste af, het toegepaste wraakmiddel v^| Burgemeester en Wethouders, om een jong, bekwaam ambtenaar, alhoewel nog wat ondoordacht, voor zijn toekomst te ruineeren. Het onpartijdig onderzoek door de Commissie jtad, haar Inziens, zeker deze zaak op een meer waardiger wijze tot oplossing kramen brengen. Grieven van het ambtenaars personeel in het algemeen. Het is de Commissie gebleken dat de onderlinge verstandhouding dft ambte naren van het Secretarie-personeel erv van Publieke Werken zeer goed is, maar dat men in het algemeen onstemd, sonnstijds zeer gegriefd was over het ruwe, zonder eeitige leidinggevend optreden van Wet houder Slagveld, en zijn wraaknemende houding turnover sommige amtben-aren, doet bijna iedfer ambtenaar voor hem vreezen en beneemt velen van hen den waren lust tot het verrichten van hun toevertrouwt ambtswerk. Dat Burgemeester en Wethouders een ambtenaar van 21 jaar, zelfs onwettig, tot commies ter Secretarie hebben be noemd, terwijl bevoegde oudere krachten, bekwaam voor hun taak, op de Secretarie reeds werkzaam waren, waarvoor de oud ste door dien Secretaris voo benoeming tot commies bij Burgemeester en Wet houders als zoodanig was aanbevolen, ge passeerd zijn. waarvan dé Commissie geen andlcre oorzaken heeft kunnen ontdekken don persoonlijke antipathïën, hetgeen een ontevreden stemming veroorzaakt, en een goede verstandhouding van het perso neel tot het Dag. Bestuur ondermijnt. "De Commissie meent dan ook, dat door deze wanverhouding, goede krachten de gemeente zoo spoedig mogelijk zullen verlaten, hetwelk een slechten jnvloed op den goeden gang van zaken ten gevolge heeft. Wat Publieke Werken betreft, meent de Commissie, dat ook hier persoonlijk onder de ambtenaren een goede ver standhouding bestaat, maar dbat het on derling verband der werkzaal bieden vooral wat de administratie betreft in verband met de Secretarie, een zeer dringende reorganisatie noodig heeft. Een goede regeling in deze had reeds onaangenaams kunnen voorkomen. Het inachtucmeu der deskundige wenken, reeds meermalen gegeven, hadden eerder tot een goed resultaat kunnen ledden. Na een en ander nauwkeurig ^e heb ben behandeld en overwogen, is de Commissie tot de navolgende conclusie gekomen: le. Is het in 't belang der gemeente Tl ringend noodzakelijk, dat Wethouder Slagveld tegenover het gemeente-per soneel een „meer waardige houding" dient aan te nemen. 2e. Acht de Commissie het billijk dat de «mblenaar Banning geen directe tinancieele schade mag lijden door het intrekken van zijn benoeming tot com mies en zijn herbenoeming tot adj.-, commies, daar hij h. i. niet het slacht offer mag worden van een door B. en W. gepleegde informaliteit. 3e. Dat de volledige reorganisatie der gemeente-administratie, zoowel ter secretarie, als hiermee in verband staand bureau van Publieke Werken, zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben en zulks zal geschieden door een on partijdig deskundige. Ten slotte deelt de Commissie nog mede, dat zij niet alle feiten en bij zonderheden op dit rapporl\ietrekking hebbende heeft kunneu weergeven, daar onjuiste gevolgtrekkingen tot meerdere ontstemming aanleiding zou den kunnen geven. Zij meent een on partijdig samenwerken op genoemdeu basis, met allen ernst te moeten aan bevelen, daar alleen langs dezen weg het waarachtig belang der gemeente kan worden bevorderd. Het rapport is geteekend door de heeren M. Koning, F. Zwaan en J. Bramson. wordt doot 21.000 amson ofk«n(t •la hot besto versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. Het is wel opvallend, dat 't met vete co öperatieve verbruiksvereenigingen niet naar wensch gaat. Telkens hoort men daar noten over kraken. Met name met de socialis- tisolie coöperaties vlot het veelal niet. Aanvankelijk heeft men deze coöperaties beschouwd als het remedie, om in de toe komst de prijzen te drukken. Een oogen- blik verkeerde men in den waan, dat heel de middenstand er aan zou moeten geloo- ven. Zoo goed als de spoortrein de diligen ce en de trekschuit overbodig had gemaakt, zou de verbruikscoöperatie de winkelien aan kant zetten. Van dien waan is men thans genezen, zoo zegt de „N. Haagsche Crt." en het blad vervolgt: „Maar ai te weinig bleken de coöpera tieve winkels een prijsregelende werking in nederwaartsche richting te hebben. Hier en daar bezweek inderdaad aanvankelijk een winkelier, maar dat de winkeliers als stand ten doode opgeschreven waren, bieek zee* spoedig een volkomen illusie. Hoe is dit te verklaren? Zonder twijfel hebben, naast andere oor zaken, als daar zijn: meerdere ontplooiing van werkkracht, grooter toewijding, meei gevoel voor specialisatie, prompter bedie ning, enz. hij «ie winkeliers, ook de gedra gingen der coöperaties zelf niet weinig schuld aan dit verloop van zaken. Het duurde niet lang, of de besturen dezer lichamen waren er op uit aan de leden een zoo hoog mogelijk dividend uh te kceren. Soms steeg dat wel tot 15 of 20 pCt. Maar door dit streven werd elke prijs regelende werking naar beneden toe ver ijdeld. Ja, men kan zelfs zeggen,'dat het somtijds diezelfde coöperaties waren, welke de prijzen onnoodig deden oploopen. Daar kwam dan bij dot de ledenvergade ringen, waar meestal enkele rumoermakers den boventoon voerden, de gekste dingen uithaalden. Het bestuur zat niet zelden in den grootsten angst of het zijn positie wel zou kunnen handhaven. Een toevallige meerderheid was in staat de meest perm- cieuse voorsteilen en besluiten door te drij ven. Daarbij kwam, dat de valsche demo cratie ook hier een woord meesprak en allerlei nvenschen, die geheel ongeschikt waren, aan een baantje werden geholpen. Wij zijn nooit tegenstanders van coöpe ratie geweest. Er zit een gezonde gedachte in. Maar we hebben er ook nooit zoo heel veel heil van verwacht."* Een goed geleide coöperatie kan zonder twijfel nut afwerpen. Maar daarnaast za toch steeds de echte handelsman een on misbaar element in de samenleving blijven Als het spannen gaat, dan, het begiiti nu te blijken, dan staat de coöperatie et dikwijls moeilijker voor dan menige doo» particulieren gedreven zaak. Vrees voor fraude. Ingediend is een wetsontwerp tet wjj- ziging van enkele bepalingen der Ta bakswet en uitbreiding van hare over gangsbepalingen. Do Commissie van des kundigen voor den Tabaksaccijns heef* den Minister van Financiën voorgesteld art. 43 dier wet nog voor haar inwer kingtreding in te trekken, omdat de ver koop van losse sigaren uit met zege* voorziene verpakking-n een bron van fraude zal opleveren, terwijl dergelijke verkoop, na aanneming van het amende ment Deckers op art. 7, waardoor het stuksgewijs zegelen van sigaren is mo gelijk gemaakt, niet meer noodig is. Uit het voorstel der commissie, indien de wet het sanctionneert, spruit nog een ander voordeel voort, aangezien bij ver bod van lossen verkoop van niet stuks gewijze gezegelde sigaren, n;et meer be hoeft te worden vastgehouden aan den eisch van het aanbrengen van serienum mers op de zegels, bestemd voor de ver pakking van sigaren. 'Hooge kosten). Het is reeds gebleken, dat het druk ken van serienummers op de bedoelde zegels voor verschillende goed ingerichte drukkerijen belangrijke bezwaren mede brengt en dat enkele drukkerijen, in staat dit werk uit te voeren, daarvoor belangrijke kosten in rekening brengen. Doch ook voor de administratie der ao- cij'nzen, wordt de controle op de ver strekking en het gebruik van zegels ver eenvoudigd indien in de voor de uitvoe ring der wet te geven voorschriften geen rekening meer behoeft te worden gehouden met die nummers. Om al die redenen heeft de Minister gem°end, het voorstel der commissie van deskundigen te moeten overnemen. De daarvoor in de wet aan te brengen wijzigingen zijn belichaamd in art. 1 van het wetsont werp. 1300 fabrieken en 850 winkels vol doen niet aan de gestelde eischen. De wenschelijkheid is den Minister ge bleken, tegelijkertijd eenige uitbreiding te geven aan overgangsbenalingen. Bij de maatregelen ter voorbereiding van dn invoering der wet is men gestuit op groote moeilijkheden. Bij K.B. is be paald, dat art. 81 4 Aug. in werking zou treden. Onder de aanvragen, welke dienten gevolge bij de ontvangers der accijnzen zijn ingediend ter bekoming der In art 14 bedoelde bedrijfsvergunning, zijn et zeer vele die zullen moeten worden af gewezen, omdat de lokalen, waarvoor zij worden gevraagd niet voldoen aan dn eischen van art. 23, al. 2, en 40, ter wijl niet zonder overmatige keten ver uitgaande hoven do draagkracht der be langhebbenden verbouwing of verplaat sing mogelük is. Het aantal fabrieken, dat niet voldoet aan «de eischen van art

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2