het; congees van BUITENLAND Brieven uit Frankrijk. Habsburg. DE VIOOL. WOENSDAG 26 OCTOBER 1921 Dr. Wirth, opnieuw betast met de vorming van het Duitsche Kabinet. De Staatsgreep van Karei van De toestand in Ierland. Opper-Silezië. GEM. BUITENL. BERiÜHTEK. BÏMNENLANDSCH KIEUWS, De Tweede Kamer in de afge loopen zitting. De spoordijk bij Weesp. FEUILLETON. Vertaald uit het Engelsch door Hen riëtte v. d. Waarden. Q^jordt vervolgd.) Tweede Blad. „DE GOEDE PEES". Dagen van opgewekt Katholiek leven Eggen achter ons, het 27e congres van „de goede Pers", dat door zoovelen uit geheel Frankrijk met groote belangstel ling gevolgd, is geëindigd. Het is niet mogelijk hier uitvoerig verslag uit te brengen over de talrijke rapporten, ons medegedeeldover de aoo welsprekend gehouden redevoeringende van geest tintelende causeriën, waarop nu en dan een niet minder geestige en steeds rriendschappelijke gedachten-wisseling volgde. In algemeen© trekken wil ik jachten een indruk te geven van den u-beid die door deze zoo hoogst nutti ge instelling „de goede pers" wordt verricht en waarvan de reeds bereikte resultaten op dit congres, dat tevens tot steeds nieuwe propaganda aanspoort, zoo duidelijk bleken. Meer dan welk land heeft Frankrijk een Katholiek dagblad noodig, om de huidige beginselen van ons ge'.oof te verdedigen tegen een pers, die hetzij gedreven door financieel© over wegingen, hetzij gedreven door invloeden der nog altijd machtige vrijmetselarij, voortdurend het rijk van den Christus bestrijdt „La Croix" vervult haar taak sedert lange jaren ondanks tegenwer king uit het vijandelijk en helaas ook uit het eigen kamp, met immer groeiende 'beteekenis, met steeds vuriger ijver. Haar program ligt opgesloten in die enkele woorden op het titelblad „laat toekomen Uw Kijk" en geplaatst onder liet crucifix, dat eveneens aan het hoofd van dit dagblad prijkt, en dagelijks de wereld wordt ingedragen om duizenden op het doel van ons leven te wijzen. Geestelijken en leeken, schrijvers van be- teel inis als Pierre l'Ermite, Franc Mgr. Debout, Duplessy, en mannen van we tenschap, doen hun stemmen er in weer klinken, telkens weer den strijd aan bindend tegen de aanhangers van het anti-elericalisme en legen de slecht'; pers in het algemeen. Doch niet met dit dagblad alleen stelt zich de;:e vereeniging te vreden, zij geefi periodieken uit als „1© Peterin", „la Maison", „la Croix de Dimanehe", verzorgt tallooze brochures op propagan distisch gebied en bevordert ook dat tegenover een litteratuur van cmgeloovi- ge schrijvers werken worden geste'.d van -Katholieke litteratoren, waard gelezen te worden om hun vorm en hun inhoud. Organisaties zijn in 't leven geroepen om in geheel Frankrijk de goede pers te bevorderen en de slechte te bestrij- den. Noemen wij slechts „la ligue de l'Ave Maria", die ten doel heeft haar .leden ie doen bidden voor de katholieke pers; van hen vordert een daadwerkelijke actie, een getuigen, door geen bladen, strijdig met de Katholieke beginselen, te lezen en zeker niet in het openbaar, zoo men om bepaalde redenen verplicht is ervan kennis te nemen. Het zijn „de schild knapen van Christus" en „de ridders van het kruis" gelijk zij zich noemen, die de zware taak op zich hebben geno men, de verbreiding van do goede pers: •lag-, week- en maandbladen, de geïl lustreerde niet buiten gesloten, krach tig te bevorderen. Op dit congres nu kwamen zij verslag uitbrengen van hun heilzamen arbeid in het afgeloo en jaar. De Kardinaal Aarts- Bisschop van Parijs, Mgr. Dubois, was persoonlijk op een der zittingen aan wezig om van zijn innige belangstelling voor dit werk te getuigen. Hij sprak woorden van dank tot allen, die bun schouders hebben gezet onder dit bij uitstek vruchtbare werk, in het bijzon der tot den omermoeidien president Paul Teron-vran, den hoofdredacteur Jean Guirand en de vaste medewerkers, wier namen ik reeds boven heb genoemd. Hij spreekt den wemscili en ook het ver trouwen wit, dat „het Kruis" het symbool der kathoijeke pers „het teeken van ver lossing" moge zijn en (;oci: moge brengen «an Frankrijk en Frankrijk tol God." Vol enthousiasme voor de taak, die hij reeds sedert 30 jaren vervult, spreekt ons de talentvolle „Pierre i'Ermi»©" over den invloed van de Pers en wijst hij er op hoerden nog schuchter achter blijven om dit krachtige waipen van ongeloof- bestrijding ter hand te nemen. Ziel in de kiosken^ de stapels neutrale dagbladen die dagelijks van band tot hand1 gaan, roept hij nit, eu enkele exemplaren slechts van ons dagblad „la Groix" wor den er verkocht. In de treinen, in de huiskamer, overal wordt het niet-katho- iieke orgaan gelezen en treft men maar al Ie zelden de goede pers aan. Waar om vraagt, hij, waarom gaat er van dat vijandelijke kamp op dit gebied een groo. lerc bekoring uit, waarom grijpen zij naar die lectuur, verderfelijk voor hun geestelijk leven? Omdat de niet-Ka-tholie- ke pers slechts rekening heeft te hou den met wat hel publiek verlangt, sensa- tieèerdchten, en verhalen die weten te boeien, terwiji een katholiek orgaan ho ven alles moet vragen „wat eisdhen de •beginselen". Niet mindeT krachtig heeft J-ean Gurrand gesproken over den strijd van de katholieke pers, de tegenwerking, de financieele moeilijkheden, en forsch al-5 zijn geheele figuur, klonk zijn taal in de dicht bezette congreszaal. En na iedere zitting, als de arbeid ten einde was, luide bijvalsbetuigingen de algem. instemming met liet gesprokene bewezen, werd in de kapel naast de vergaderzaal gelegen, de zegen met het Allerheiligste gegeven. Wel bijzonder treffend was liet oogenblik dat Mgr. Dubois zelf eenige gebeden uit sprak voor de stichters van het „oeuvre de la bonne presse" die reeds lang zijn heengegaan; voor de tegenwoordige lei ders en medewerkers en ten slotte voor hem die de geestelijke bestuurder is van deze vereeniging. Hoe gaarne zou ik uit voeriger uitwijden over de uitingen van echt katholieken geest en vurige propa ganda, die ik in de afgeloopen dagen mocht meemaken, maar mijn ruimte is beperkt. Zoo heel veel is er gezegd dal ook voor de katholieken van Holland kan gelden, al mogen wij zeggen dat de Nederiandsohe pers in het algemeen verre uitblinkt boven de Fransdhe. Ook in Ne derland zijn er nog zoovelen die hun eigen orgaan achterstellen bij dat van hen die hun katholieke beginselen bestrijden, die huiverig zijn in het openbaar een Roomsch blad te ontvouwen. Een jaar- Jijksehe propaganda-dag voor de goede pers; een „ligue d'Ave Maria" zou ook in ons vaderland nog rijke vruchten af werpen. Besluit iik met de woorden van Pierre l'Ermite, geschréven in een voor rede voor een brochure over ,de katho lieken en de pers" en die ook voor de Hollanders van kracht mogen zijn: „Mo ge de Christus opnieuw zijn wonder ver richten, de blinden le doen zien en kan de katholieken duidelijk te maken, wat de geheele wereld ziet, behalve helaas, zóovelen hunner zelf." Mr. P. v. S. Parijs, 19 October 1921. Het avontuur mislukt. Het schijnt nu wel vast te staan, dat de poging van den ex-koning Karol van Hon- graije voor de tweede maal en daar mee wel voor goed mislukt is. Gisteren werd namelijk uit Londen ge seind: Volgens de opvatting in gezaghebliende kringen is het avontuur van koning Karl geëindigd. Alleeen moeten de geallieerden nog beslissen naar welke plaats Karl ge zonden zal worden. Er is geen formeel protest ingediend bij de Zwitsersche regeering. Alleen zijn er niet officieel© inlichtingen gevraagd. Uil Budapest wordt geseind, dat de Hon gaarsehe regeering met de vertegenwoordi gers der groote en -■ kleine entente thans beraadslaagt over de toekomst van den gewezen koning. Onderdak in Nederland gevraagdi Uit Berlijn seinde gisteren het Ned. Tel. Agentschap: „Een vertrouweling van den ex-koning Karl, graaf Berohtold, kwam uit Zwitser land in München aan. Hij zal heden ver der reizen naar Nederland. Het doel is on bekend." Dat „onbekende doel" laat zich wel ge makkelijk raden! De houding van de geallieerden. De geallieerden hebben formeel aan de Hongaarsehe regeering verzocht Ka- rel aan hun hoede over te leveren. Hun bedoeling is erop te staan, dat hij for meel afstand doet en voor hem een ver blijfplaats uit te kiezen, die voldoende verwijderd is van het tooneel van zijn jongste optreden, om de mogelijkheid eener herhaling uit te sluiten. Alleen reeds zijn herhaalde minachting voor zijn gegeven woord maakt dit noodzakelijk. De bes'iste wijze, waarop de mogend he en der kleine Entente hun vastbeslotenheid hebben getoond, om geen terugkeer van een Habsburger in Midden-Europa te dulden, wordt in Londen beschouwd een heilzame uitwerking gehad te hebben. Men is er echter tevens Voldaan over, dat Horthy en de Hongaarsehe regoe- ringstroepen getoond hebben in staat te zijn met Karei en zijn volgelingen af te rekenen, zonder inmenging van bui ten. De „Daily Telegraph" constateert, dat de rijksbestuurder gevoelt, dat hij zeer slecht is behandeld door den ex-koning, die na zijn laatste escapade driemaal zijn woord aan Horthy gaf, dat hij voor het oogenblik zijn mislukte poging zou her halen. j Waar gaat Karei luien)? De „Press Association" meldt, dat in diplomatieke kringen de moeilijkheid wordt gevoeld van het kiezen van een verblijfplaats voor Karl. Men acht het niet verstandig om Karl in Europa te doen blijven. Amerika is uitgesloten maar thans worden de Kanarische eilanden en Ascension genoemd als geschikte plaatsen of mogelijk de een of andere Britsche bezitting. Er worden geen moeilijkheden verwacht om de Hongaarsehe regeering ertoe te brengen Karl uit te leveren. Ken voorloopige regeling. Bij de Maandag gehouden bespreking tusschen vertegenwoordigers der Entente en der Hongaarsehe regeering werd be sloten koning Karl voorloopig in het klooster van Tihany aan het meer Ba laton (Plattenmeer) te intemeeren. Daar hij zich onvoorwaardelijk heeft over gegeven kunnen de gisteren gemel de zeven voorwaarden, die de Hongaar sehe regeering heeft gesteld, als aange nomen worden beschouwd. De medeplichtigen. De politieke leiders der Karlistische onderneming, Andrassy, graaf Hegedüs en Kakowsky, die gearresteerd zijn, be vinden zich onder geleide op weg naar Boedapest. Horthy wil een aanklacht we gens hoogverraad tegen hen indienen. De militaire organisators konden tot dusver niet worden gearresteerd De a "deelingen der koningstroepen, die grootendeels zijn uiteengedreven, wor den ontwapend. DE DUITSGHE KABINETSCRISIS. De Rijksdagfractie van de Duitsche volkspartij heeft in een naohtelijke bij eenkomst met algemeene stemmen beslo ten het besluit van Genève van de -hand te wijzen en niet in de regeering te treden De rijkspresident heeft dr. Wirth verzocht een nieuw ministerie te vormen. Deze heeft de opdracht aanvaard en tracht nu cen trum en Sociaal-democraten tot samenwer king te bewege.i, daar de' democraten voor loopig weigeren tot de vorming van het ministerie mede te werken. De Conferentie. Het Maandagavond uitgegeven officieole communiqué zegt, dat de Iersehc conferen tie tot gisteren is verdaagd. De moeilijkheden zijn nog niet ten vo-lle overwonnen, dooh de toestand is hoopvol ler dan Maandagavond. Het antwoord aan De Valera op de door hem tot den eerste-minister gerichte me- dedeeling, werd, volgens de „Daily Tele graph" Maandagmiddag overhandigd en door de ministers vóór de aankomst der Iersche gedelegeerden onderzocht. Het blad zegt, dat de conferentie den toestand in het algemeen hesprak. Het standpunt van Sinn Fein werd der conferentie voorgelegd en de wensch der Iersche gedelegeerden om de onderhandelingen voort te zeiten, werd mei kracht bevestigd. De eerste-minister legde opnieuw den nadruk op het punt, dat de trouw aan de kroon moet worden aanvaard, daar anders de conferentie mei kan voortgaan. Er werden eenige plannen geopperd en het resultaat was de benoe ming van een commissie van vier gedele geerden, twee van iedere zijde. Toen dit klein.comité vergaderde, trokken de an dere gedelegeerden zich terug, doch de vol ledige conferentie kwam twee uur luier bijeen en beraadslaagde verder drie kwar tier. De zeelieden te Belfast. Uit Dublin meldt men aan de „Westm. Gaz.", dat zich te Belfast een aanmerkelijk aantal zeelieden heeft afgescheiden van den zeeliedenboni, die onder Havelook Wilson staat, en zich gevoegd heeft bij den bond van Iersche transport- en gemeentewerk lieden. Deze bond beweert thans de meeste zeelieden van Belfast te omvatten; de meeste groote zeeschepen, die den laat- sten lijd Belfast verlieten, waren door leden van dien bond bemand. Dit toenemen in kracht der nieuwe ver eeniging is niet zonder politieke beteeke nis. In de ,„Arbeid-stem" schreef een der het oog zou gericht houden op verdedi- tiriders, James Connaliy, dat, als men de textiel-arbedders te Belfast, zeKs de spin ners alleen, tot staking kon bewegen tot het tijdstip dat Ulster zich met Zmd-Ier- land zou vereenigen, de schade aan de in dustrie le Belfast toegebracht van dien aartl zou zijn, dat het leger van Carson wel tot rede zou worden gebracht. De nieuwe zeetiedenbond poogt de textiel-arbeiders over te halen tot dat doel samen te werken. DE WASHINGTONSGHE CONFE RENTIE. Een draadloos telegram van het stoom schip, dat de Japansche gedelegeerden naar Washington vervoert, deelt mode, dat de grondslag van Japan's program ter Wasbingtonsche conferentie zal zijn: het verlangen om een defensieve vloot te handhaven, groot genoeg om af te re kenen met c.lke vlootmacht, die welke natie ook naar het Verre Oosten zou kunnen zenden. De indruk werd ge vestigd, dat Japan niet zal voorstellen de Amerikaansehe verdedigingswerken in den Stillen Oceaan te ontmantelen. Ja- nan gelooft blükbaar niet, dat Amerika zijn geheele vloot naar het Verre Oosten zou kunnen zenden vanwege den afstand en het gebrek aan 'voldoend groote vloot- bases, maar indien de Amerikaansehe bases verfrroot werden en "Brittenmë's bases mtsrehreid, zou Jaoans minimum daarmede in ove-een«temming moeten wórden gebracht. De vermindering der violen. De corresmondent van de ..Times" te Washington ontleent aan de Amerikaan sehe nens onderstaande, naar hii gelooft on officieefc documenten steunende, eüfers betreffende de sterk le van de drie groote mTÏtieme mogendheden, n.l.: Grool-Britafvn-ië: oogenlblikkclRke slenk- te 583 schepen met een inhoud van 1.860.480 Ion; in aanbouw 17 schepen met een inhoud van 199.880 Ion. Vereen. Staten: ooaenibUkikoliiike sterkte 464 schenen met een inhoud van 1.289 463 loo. in aanbouw 69 schepen met een in houd van 734.928 ton. Japan: oogenblikk->iike sterkte 99 sche pen met een inhoud van 528.689 ton; in aanbouw 85 schepen met een inhoud van 805.188 Ion. Zoodra de bouw.|ïrograms afgewerkt zullen ziin, is de sterkte der violen aldus: Groot-Brilannië: 550 schepen, inhoud 2.059.860 Ion Vereenigde Stalen: 533' schepen, inhoud 2.024.391 Ion. Japan: 184 schepen; inhoud 1.333.877 ton De correspondent icekent hierbij aan, dat hot zonder ontleding niet mogelijk is een vergelijking te treffen wat aangaat de slagvaardigheid der violen. Hiermede zu,l de conferentie zich bezig houden en daar bij het slagschip als grondslag voor de ge- yechtswaarde der vloot nemen. Het ligt ook in de bedoeling van Amerika, dit be ginsel in ©en eventueel te treffen overeen komst met Groot-Brilannië en Ja|>an vast te leggen. Volgens den correspondent stellen de Amerikaansdie marine-officieren zich op bet standpunt, dal Amerika een gelijke vlooislerklc dient te hebben als Grool-Bri- taon-ië, waarlegen geen bezwaar van de zijde van Britannië schijnt te beslaan. Er bestaat echter niet de minste aanwijzing, welke positie Japan in een drievoudige overeenkomst betreffende de vloot zou moeten innemen. Erkend wordt, dat dit een van de groote moeilijkheden der Con ferentie zal blijken, ofschoon men cr op verlfTmwt dat een oplossing zal worden gevonden. Het ligt in de bedoeling van bel departement van marine zoowel in krimping als beperking voor le stellen: inkrimping van de totaal sterkte, welke het resultaat zou zijn van de vollooiing van het onderhavige program, hetgeen lot gevolg zou hebben, dat een bepaald aantal schepen, die l/lian« in aanbouw zijn, niet zou wo-rden afgemaakt; en beperking van de vlqotsterkte van elke mogendheid lot oen aantal schepen, in de eerste plaats uit te drukken in de hoeveelheid kapitale schepen en waarvan geen enkele mogend heid mag afwijken. Op grond van dit plan zouden daarom alleen verouderde schepen mogen worden vervangen De oorrespondent verzekert dat er geen reden is om er aan le twijfelen dat boven, staande beginselen in het algemeen het plan vormen, dat de Amerikaansehe ma rine-deskundigen zullen ondersteunen. Zij meenen dat dit de eenige practischc op lossing is. Verder, zegt hij, bestaat er een ander plan, dat eveneens sterken sieun onder vindt, n.l. de aanneming van een finan cieele formule, volgens welke de groote mogendheden cr in zouden toestemmen, hun jaarlijksche vlootuilgaven 1e beperken tot een bepaalde som, terwijl elk dezer mogendheden de vrijheid zou hebben, deze som naar eigen goeddunken 1e be steden. Als één van de argumenten, die voor laatstgenoemd plan pleiten, wordt naar voren geschoven, dat wanneer de vlootuitgaven willekeurig worden beperkt, elke regeering noodzakelijkerwijze eerder gings- dan op aanvalsmaatregelendoch daartegenover staat de onbereidwhligheid, of onbekwaamheid, om te zeggen, waar verdediging eindigt en aanval tastint. Het is niet mogelijk te zeggen, lot welk der beide plannen de Amerikaansdie re geering ten slotte zal overhellen, doch het is, zegt de correspondent, zeker, dat presi dent Harding en zijn adviseurs van mee ning zijn» dat een belangrijke maatregel tot beperking van vlootbewaping kan en zal worden genomen. Poolsche ontevredenheid. Een P. T. A.-telegram nit Warschau maakt melding van verschillende Pool sche persstemmen, die ontevredenheid be tuigen met de beslissing van Opper- Silezië, al zijn er die meenen, dat Po len nog geen grondgebied heeft toe gewezen gekregen, in hoofdzaak gaat het tegen de economische regeling en wordt verlangt, dat het toegewezen deel van Opper-Silezië nu ook onvoorwaar delijk aan Polen wordt gegeven. DE HERLEVING DER ENGELSCHE KOLENINDUSTRIE. Met het oog op den cmstigen toestand in de kolendnduslrie heeft de Engelsclie mijinwerkersfederatie de regev ring een nieuw plan voorgelegd voor de herleving dezer industrie. Het plan stelt voor den maximum prijs der industriekolen op 30 shilling per ton hruto vast te stellen, Ier- wijl de regeering aan de betrokken mijn eigenaren en spoorwegmaatschappijen het verschil vergoedt. De regeering zal zoo mogelijk acht tot tien millioen pond sub sidieeren. AMERIKA EN DE SCHU1D DER GEAL LIEERDEN. Het Representantenhuis 1e Washington verwierp een amendement op de Foreign Debt Refunding Bill, bepalende dat de rente, door die geallieerden aan Amerika te betalen, gemiddeld vijf procent zou zijn. REQUISITIEBEPALINGEN IN RUSLAND Het Russische persbureau maakt be kend aldus seint de correspondent van de „Daily Telegraph" nit Reval dal de Raad van Volkscommissarissen heeft vast gesteld, da't d© requisitie van goederen alleen mag plaats hebben op last van den Arbeids- en Verdedigingsraad. en alleen in exceptioneele gevallen. De districtscom missie zal de schadeloosstelling bepalen volgens het gemiddelde der marktprijzen. De volksrechters hebben echter het recht goederen te confi.sk©eren op grond van <Vn vonnds, uitgesproken door de revolu tionaire rechtbanken de buitengewone commissies en, in bepaalde gevallen, door die regeeringsaiitoriteüen. doch geen huis houdelijke goederen, gereedschappen, of voedingsmiddelen mogen voor den duur van zes maanden worden gerequireerd. PANIEK IN EEN CONCERTZAAL. Terwijl Zaterdagavond j.l. ongeveer 500 men.scl.en in dei* Temperance Hall te Walsall in Engeland, luisterden naar een concert, stortte opeens, dus seint men aan de „Daily Chron.", het dak der zaal in. Een der komieke zangers zong juist bet lied „Where shall we be in a hundred years! You shall not be here and we shall not be here", toen het on geluk plaats had. Met het dak stortte een deel der galerijen van de zaal in en alles werd in duisternis gehuld. Er ontstond een geweldige paniek. Doodclijk ver schrikte vrouwen en kinderen, drongen met door stof en vuil besmeerd gelaat naar de uitgangen en vele andere waren beklemd geraakt onder het puin en bal ken. Het bevrijdingswerk was door de volslagen duisternis erg moeilijk. Velen werden ernstig gewond weggedragen en naar de ziekenhuizen vervoerd; een 50- jarige vrouw overleed er spoedig tenge volge der verwondingen. De zaal was ongeveer zestig jaren oud en nog eerst korten tijd geleden geheel vernieuwd. Zij had nog maar kort gele den dienst gedaan als arbeidsbeurs. Te New-York en in andere streken der Vefeenigde Staten is een campagne op louw gezet tegen overmaat van om vang der vrouwen. Comité's worden ge sticht, dit prijzen uilloven voor de vrou wen, die het meest in gewicht zijn ach teruitgegaan in een bepaalden lijd. De gedachte, die aan deze campagne ten grondslag ligt, is, hoop te geven aan cor pulente vrouwen en bekendheid te geven aan het dieet, dat er het best op berekend is, een abnormaal lichaamsgewicht tot 'n normaal terug te brengen. Te New-York houden op het oogenblik 62 corpulente vrouwen, die tusschen dc ï5Q en 200 pond wegen, dagelijks vrije- en orde-oefenin gen, waarmede zij is de afgeloopen week gewiebtsverminderingen van twee lol vier pond hebben verkregen. Dr. Copc- land, de commissaris van gezondheid te New-York, lioudt toezicht op de li chaamsbeweging en het dieet. Eenige der vrouwen, die aan de oefeningen deelne men, moeten nu reeds alweer in staat zijn, de veters von bun laarzen te rijgen, terwijl alle vrouwen verklaren beier te slapen dan voordien. Zondagmiddag ging het hcele gezelschap gekleed in een be paalde kleederdracht in draf langs Fifth Avenue. Het publiek legt groote belang stelling voor bet experiment aan den dag. Bij ecu berooving van een trein na bij Atzcapotzalco van aangeteekendc pa- ketten, uit den postwagen door twintig bandieten, werden zes personen gedood en vijf gewond. De waarde van het gestole- ne beloopt 200.000 pesos. De Engelsche bladen vernemen dal de Amerikaansehe regeering in het bezit is van eenige brieven, welke van Ameri ka uit naar Foclf gijn gzonden, en waarin de maarschalk met den dood wordt be dreigd. De regeering zal buitengewone voor zorgsmaatregelen treffen om maarsclialk Foch bij zijn a.s.. bezoek aan de ontwa peningsconferentie te beschermen. Drie gewapende autobandieten ■dwongen den bestuurder van een post auto Maandagavond laat op Broadway te stoppen. Zij stalen vier zakken met aan- geteekende brieven, warvan de inhoud geschat wordt op een waarde van een millioen doHar. Een zekere George Bidder, een zes tigjarige van Cedar Rapids, in Michigan, heeft het klaar weten te spelen, de groot vader zijner eigen kinderen te worden. Hij heeft zich n.l. van zijn vrouw later scheiden en zijn schoonmoeder gehuwd. Bidder werd daardoor de stiefvader van zijn vroegere echlgenoote en is thans der halve behalve de vader de groot» vader van zijn eigen zes kinderen. Naar het B.T.A. uit Rijsscl meldt is de staking tegen de loonsverlaging in de Fransche textielnijverheid feitelijk ge ëindigd, daar de arbeidersgedelegeerden in een vermindering van loon van vijftien cent per uur hebben toegestemd. (De eisch der patroons was twintig ct.). Wie het meeste praten. Het jaarboekje Parlement en Kiezer geeft een everrioht van de werkzaamheden der Sv.iten-Generaal gedurende de zitting 1920-- 1921. Gedurende dit zittingjaar likte de Tweede Kamer: 105 openbare vergaderin gen (waaronder 23 avondvergaderingen; 4 maal moest wegens onvol talliglicid dc ver gadering lot een later uur worden uitge steld); 5 vergaderingen met gesloten deu ren- 25 afdectingsvergaderingen; 252 com missievergaderingen. De redevoeringen in de Tweede Kamer gehouden (niet medegerekend dc redevoe ringen der ministers, noch de mededeelin* gen des voorzitters) hebben een kolom lengte van 90 156 (in 1910-1911 79,784) centimeier, welke d< or 25 gedeeld, 3606 (3191) kolommen geven. Om te berekenen, wie nu het breedspra- kigst is, heeft het Gentr. uitgerekend, hoe veel kolom een lid van iedere fractie ge middeld heeft gepraat We krijgen dan deze volgorde: Vrijz. Dem. 96, Kolthekpartij 79, Communisten HA- Clir. Soc. Partij (v. d. Laar) 71, Chr. Democraat (A. P. Staalman) 68, Vrij Lib. 53ji, S. D. A. P. 44, Ghr. Hist, en Middenslandspartij (Abr. Staalman), 35, Bond Ghr. Soc. (Kruyt), 31, Neutrale Partij (ter Hall) 30, Unie Lib. 28'A, Anti-Rev. 28, Platlelandersbond 23, Ee. Bond 21, R. K. 195-4 Dcm. Weerkracht (Wijk) 14. De Katholieken blijken wel erg sober te zijn mei den nationalen tijd. Wat in het ge heel geen schande is. Want praten is nog niet. hetzelfde als werken! Geen reden tot ongerustheid. Er gaan allerlei geruchten over den toe stand van den spoordijk bij Weesp. Vele reizigers luchtten hun bezorgdheid in de kran-ten en zelfs was cr een, die zich „hel derziend" waant en beweerde, zeker 1e weten, dot de dijk op drie plaatsen slecht is. Het „U. D." is er met den hoofd-inge- nieur der Ned. Spoorwegen, den heer Maas Geesteranus eens over gaan spreken Die gaf uiterst geruststellende verklarin gen. De herstelling van den spoordijk staat voorloopig onder geregelde controle, zoo wel in- als uitwendig en de resultaten van dit onderzoek worden week aan week met grooten ernst overwogen. Bovendien zijn na de spoorwegramp bij Weesp alle dijken in ons land nog eens nauw keurig onderzocht. Bij dit onde-zoek heeft men in eenige dij zen plekken aangetroffen, die het, aan de band der gegevens door Weesp ver sohaft, noodig maakten voorzieningen te treffen; die verbeteringen zijn aanstonds aangebracht en ook daar word1', thans voortdurend opgemeten wat de resultaten zijn dier veranderingen. Van de zijde der spoorwegen doet men dus alles, verklaar! de heer Maas Geesteranus, am de veilig- lseid van onze spoordijken zoo volkomen' mogelijk te waarborgen. Dat men daar mee ieder© mogelijkheid op eenig onheil Roman door MYRTLE REED. 31. Nu moeten we niet te ver gaan, zei hij. Ik zou je voor niets ter wereld moe willen maken. Zullen we lerug kecren? Neen nog niet. Is hier ergens ^moeras? li:'t zon ik denken! ookcir we ^an doorgaan om het te voel me als ging ik een nieuw T hi©°r en' v'Jld je '1 bid vreemd, daL" Dat komt.°omdB»V^[en ReWCeSl W 1 ip k. er met was om je er j' e"«en, maar nu heb je me altijd- 1 Moeder blijven nu altijd samen "*d je dat niet pret tig' Ja, antwoordde Iris, maar l,aar stem klonk ver weg en haar oogen vulden zich jnct tranen. ,- De namiddagzon strooide haar gouden lichtloovers en van de nabije velden zweefde het gegons van de sprookjeswe reld-bewoners Dc vogels zongen vroohjk, kapellen zweefden in de geurige lucht, en t was niet te gelooven, dat er in heel die zonnige wereld ook de Dood bestond. Nu laat ik j*e niet verder gaan, zei Lynn. Je zult zoo moe zijn. Neen, ik ben niet moe, en boven dien wil ik het moeras zien. Mü'n lief meisje, je kunt het niet zien je kunt hoogstens aan den rand er van staan. Nu, dan zal ik aan den rand ervan slaan, zei Iris koppig. Ik ben nu zoo ver gekomen, nu moet ik het ook zien. Laten we dan dién berg daar be klimmen, stelde Lynn voor. Vandaar uit kun je het moeras overzien. Dat is uitstekend, antwoordde Iris; nu wil ik wel klimmen, al dacht ik het niet toen we vertrokken. Eerst liep Lynn naast haar, en maande haar aan niet te vlug te gaan, dan nam hij haar hand om haar te helpen. Toen ze den top bereikten was zijn arm om haar heen, en het duurde een paar minu ten voor het bii hem opkwam zijn arm weer terug le trekken. Iris keek naar het tapijt, dat zich aan haar voeten ontrolde het groote moe ras beschenen door den parelmoerenschijn der scheidende zon. Wijd welfde zich de hemel, genadig in gouden glans, gocdertie- Teu v,an rust. Alles leek nu zuiver en een- voudi". O, fluisterde zij. met strelend ge* zicht, hoe mooi is het! Zie, al dat purper. van hier gezien, konden het wel viool tjes zijnl Ja, antwoordde Lynn droomerig, het is je naam-bloem, de fieur-dé-lvs. Toen steeg het bloed naar zijn gezicht en beet hij op de lippen. Snel als een bliksemschicht boorde Ir's -haar oogen in de zijne. Schreef jij de brieven? vroeg ze. Lynn's oogen ontmoelien de hare zon der schroom. Ja, zei hij heel leeder; lieveling wist je dat dan niet? XV. Kleine Lady. Boven op de vliering zat Iris naast het oude koffer, met haar schoot vol papie ren. Nooit had ze zich zoo alleen, zoo verlaten gevoeld als vandaag. De regen tikte op het dak en ruischle als een im mer vallend gordijn langs het dakven ster. Het oude huis schudde in den op- stekenden wind, en van beneden kwam als een bevreesde begeleiding het geluid van Lynn's viool. Hij was aan "t studeeren en Iris hoorde hem op en neer loopen, machinaal nauw keurig spelend. Ze rilde, loen ze het hoor de, want, vreemd genoeg, was ze zich be wust van een bitteren wrok tegen Lynn. Zijn hand had naar droom verwoest en ■hem met pum gelijk gemaakt. In de duis ternis, die haar omringde, had ze onbe wust op den schrijver van 'le brieven ge steund, en nu wist ze dat het Lynn maar was geweest Lynn, die geen hart had. Vroeger of later eert men in de harde levensschool op zichzelf te steunen. Iris begon te bemerken, dat zo op slot van rekening slechts op zichzelf kon bouwen. Met een zucht verdiepte ze zich weer In de papieren. Hier was het verslag van den dotectief, die tante Peace in hel begin had aangesteld, het was een heel relaas, onduidelijk gemaakt door wettelijke ter men. Een paar brieven, die er betrekking op hadden waren ei hij ingesloten. Onder in de doos lag een breede. gouden band, die waarschijnlijk haar mocder's trouw ring was geweest, en twee photographieën Een was het portret van een man uit wiens" trekken groote zwakheid van karak ter sprak het lage, smalle voorhoofd, de schuin-ingezette oogen, de volle lip pen en teruggetrokken kin. Tante Peace had achter er op geschreven; Waarschijnlijk haar vader." Toen ze het bekeek kwam de gedachte bij Iris op, lioe haar moeder van zoo'n man kon gehouden hebben. een zwak keling, met het sempcl van zinnelijkheid op 't gelaat. Ook lag er een zekere losse zorgeloosheid in die trekken, een zekere vriendelijke „camaraderie." eenigszins ver want aan die innemende goedhartigheid, die een hooger-staand" man tot „een goe den kerel" stempelt. Het andere portret bekeek ze lang. Hier zag ze de oorspronkelijke Iris Tempte voor zich in het costuum van een tooneel- koningin. De kroon van valsche diaman ten o,p het hoofd, het opzicnlige kleed, dat rijkelijk afgezet was met hrocaal, en de vergulde scepter waren alle in dis harmonie met het gezicht. Onder het kunstmatig masker leefde een vrouw, een zeer menschelij'ke vrouw, impulsief, vurig, liefhebbend, wier trouwe oogen Iris met innige verstandhouding tegenblikten. Het was duidelijk, dat het leven aan het too neel haar tegen stond; »e hunkerde, zoo als iedere normale vrouw hunkert naar een rustige haardstede en eenvoudige hui selijke genoegens. In al haar droomen over hare moeder, had Iris haar zich nooit zóó voorgesteld, en toch was ze niet teleur gesteld. Soms, als ze terug-blikte op haar vreeselijke jeugd, had ze haar moeder bittere ver wijten er over gemaak, maar nu begreep ze voor het eerst. „Arm moedertje'zei Iris, u hebt gedaan wat u kon. Als de omstandigheden anders geweesi waren, konden zij en haar moeder een eigen tehuis gehad hebben. Hevig verzet kwam eensklaps op in het hart van het jonge meisje, toen haar plot seling iets te binnen schoot wat Fr-aukin Frederika eens gezegd had. Waar men zich ook bevindt, kan men zeker er van zijn, dal het goed ls, omdat het Gods wil is. Ze rolde de papieren ineen en logde ze terug in de doos met de fotografieën en den trouwring. Een oogenblik kwam het in haar op hoe haar eigenlijke naam zou zijn, want Iris Tempte was sleehls een tooneclnaara. Dan zette ze het van zich af als van geen belang, want ze zou den naam van den man, die haar moeder ver liet in het uur, dat zij hem noodig had, niet willen dragen. Ze vroeg zich af, waarom TanI© Peace haar die papieren niet eerder had laten inzien, maar wat voor nul zou het eigen lijk ook gehad hebben? Wat had ze er zelfs nu bij gewonnen? Opeens voelde ze, dat ze een blik had geslagen op de vrouw in de opzichtige toonceikleeren, die veel had liefgehad, maar nog meer geleden, dat, ofschoon een oud graf hen scheidde, ze niet geheel moederloos was. niet geheel alteen. Voor liet eerst s'nds tante Peace door de koorls was neergeveld, voelde hol meisje balsem in haar gewond hart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5