Eerste Blad. Indrukken van den dag. Stadsnieuws DAMIAATJES DE VIOOL. DONDERDAG 27 OCTOBER 192f 44ste JAARGANG No. 13975 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577* BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. INZINKING. OGRLOGSMORAAL. AGENDA 28 OCTOBER Haarlemsche Handelsvereeniging, Lezing Mr. Bruch. Nfcd. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël". „Kunst zij ons Doel." Jubileumtentoonstelling. VAN ONS KANTONGERECHT. Reddingsbrigade „St. Franciscus". Een meikoorlog? Telegrafisch Weerbericht. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. FEUILLETON. 23:. In den bloeitijd, welke wij, Nederland se!/: Katholieken, in sleeds stijgende lijn doormaken, zijn er, naar algenieene opvat ting, cenige feiten komen vast te staan, waaraan niet meer te tornen valt. Zoo b.v. dat ieder Katholiek zijn kinderen naar een bijzondere schooi zendt. Het tegenoverge stelde geval moet tot de uitzonderingen worden gerekend. 1 ot dié algemeene waarheden waren wij ook langzamerhand gaan rekenen, dat een ieder naar zijn staat en stand lid was van de voor hem bestemde Katholieke vak- en standsorganisatie. Dit laatste blijkt echter eet. leehjke vergissing te zijn; erger nog, in plaats, dat de laatste niet georganiseer de)! geleidelijk toelreden, .valt er hier en daar een vermindering van het ledental te eonstateeren. Met verbazing lazen wij, dat onlangs op een propaganda-avond yan de Haarlem- sche afdeeling van den R.-K. Volksbond werd meegedeeld, dat alleen in Haarlem nog vijftienhonderd niet-georganiseerde ka tholieke werknemers zijn. v'o°r de dalende lijn is zeker wel een verklaring te vinden -in de economische malaise, die zoo licht lot onverschilligheid aanleiding geeft. Maar meer dan een ver klaring is dat toch niet, een verontschuldi ging mag dat niet genoemd worden. Op zijn zachtst kunnen wij van groote kortzich tigheid spreken, 't Kan toch als totaal overbodig worden geacht om in dezen tijd nog over het nut en over de noodzakelijk heid van organisatie te spreken. Wanneer wij de woningtoestanden, den arbeidsduur, de arbeidsvoorwaarden in 't algemeen, de loonen enz. van den arbeidenden stand vergelijken met die van een kwart eeuw geleden; wanneer wij de werklieden door bemiddeling van hun voormannen als ge lijkgerechtigde partij naast de werkgevers nan de vergadertafel zien zitten; wanneer hun vertegenwoordigers in parlement, Sta ten, gemeenteraad, Hoogen Raad van Ar beid en velerlei colleges een beslissende stem hebben, dan weien wij, dat dit alles door de organisatie is bereikt. Juist in een tijd als deze, nu blijkens allerlei gesties en uitingen van den liberalen fahrikanten'bond en den politieken Vrij heidsbond de reactie het hoofd opsteekt, zou men mogen verwachten, dat de arbei dersklasse zich hechter dan ooit in haar vakorganisatie zou samensluiten, om de behaalde winst niet verloren te zien gaan. Mededeelingen als waarop wij boven doelden, wijzen er echter op, dat dit in zicht over het nut en de noodzakelijkheid ecu-er krachtige ^organiastie aan het ver troebelen is. 'ie sterke propaganda, door dei. R.-K. Volksbond thans gevoerd tot ver sterking van de gelederen der organisatie moge dan ook goede vruchten dragen! Wie zich in deze iets te verwijten heeft, be denke wel, dat het hier gaat om zijn 'eigen 7 aak! men heele reeksen berichten over de laag- hartigste daden. Zelfs in ons eigen vader land worden iedere week gruwelijke roof moorden bedreven. Rn het schijnt, dat onder de uitbreiding der misdadigheid het gevoel voor het vree- selijke van moord en doodslag hoe langer hoe meer afstompt. De aanleiding toch tot de misdaad is immers al tot een minimum gedaald. Onlangs werd uit Frankrijk ge meld, dat een 10-jarige jongen zij» kame raadje vermoordde, omdat deze hem op school voorbijstreefde en gisteren werd ge meld, dat te Saillons (Gironde-departe- ment) dezer dagen het lijk werd gevonden van een jongen van dertien jaar. De moordenaar werd gearresteerd; hij be kende den jongen te hebben doodgeschoten omdat deze met een steen een vogel had verjaagd, welke hij onder schot had ge nomen I llit zulke staaltjes blijkt wel, dat door den oorlog de eerbied voor het leven, iede- ren mensch toch aangeboren, totaal ver dwenen 15; een eerbied, dien wij weer met kracht zullen hebben aan te kweeken, wil onze maatschappij niet geheel en al naar bet heidendom terug zinken. Bij den dag wordt de overtuiging ster ker dat de oorlog op de publieke zeden een verruwende uitwerking heeft gehad. Werd vroeger de algemeene opinie geschokt en weken lang bezig gehouden door het be richt van een moord, thans is er geen ge legenheid meer voor verontwaardiging over een misdaad. Er gaat geen dag meer voorbij of niet enkel uit het buitenland ko- See. ,jit. Bavo" Bond v. Technici 8 uur. Zuivelbereiders 8 uur Be stuur Typografen 8 uiïr. Rederijkers 8 uur. Stadsschouwburg. „Casanova" in Amsterdam" 8 uur. Familie-bioscoop. Kl. Houtweg 12, Voorstelling. Luxor.thcater. Groote Houtstraat 139 Bioscoop- en variété-voorstelling. „De Kroon" Haar], Handels-Ver. Lezing Mr. A. Brueli. ,,/Cang en VricTUlschap" Jansstraat Voordracht over Nederl. Letterkunde dooi Mevr. BoldmghGoemans. Sec. ,,Verdiniging" „Kunst zij ons doel" Lezing door Just Havelaar „Het doel der kunst" 8 uur. Sociëteit „Vereeniging" Tentoonstel ling van „Kunst zij ons doet", io4 uur. Teyler museum. 104 uur Tentoon stelling „Kunst zij ons doel". Oud-Holland Verwulft Concert. Spaarbank ,,St Rcsa" in 't Patronaatsgebouw Nassaulaan 50 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen toegankelijk Wij herinneren nogmaals aan de ver gadering. belegd door de Haarlemsche Handels-Verceiiiging, op Vrijdagavond a.s., te 8 uur, in de bovenzaal van „de Itroon", waar Mr. A. Bruch zal spreken over het voorwetsontwerp van wet op de regeling der winkelsluiting. De afd. Haarlem hield gisterenavond in „St.. Bavo," een buitengewone ver gadering met als spreker, den heer van Lingen, lid van den Amsterdamschen gemeenteraad. De voorzitter, de heer de Rooy, opende de vergadering met den Chr. groet en sprak zijn dank uit over de groote. op komst, tevens den leden er op wijzend, dat thans een tijd is aangebroken, waar in hard moet worden gewerkt, een tijd van propaganda. Nadat het Bondslied gezongen was, werden 9 nieuwe leden geïnsta'l e d. Alleen in de maand October is het aantal nieuwe leden gestegen tot 27 en zal binnen afzienbaren tijd het 600e lid kunen worden ingeschreven. Hierna kreeg de heer van Lingen het woord, die als onderwerp had gekozen „Kan cön It. K. lid zijn der moderne vakbeweging P" Spr. schetst den toestand, geschapen door het Liberalisme en stelt daar te genover hst Katholicisme, den godsdien t., die do wereld redding kan brengen in dezen tijd, vol materialisme. Ten allen tijde heeft men den gods dienst op den achtergrond willen drin gen onder de leuze „neutraliteit." Ook in de vakorganisatie bestaat geen neutraliteit, vooral in het buitenland heeft men duidelijk kunnen waarnemen, wat neutraliteit in de vakorganisatie ver mag. De neutraliteit wordt dan ook prac- tisch veroordeeld. Het is zoo vaak gebleken in welke verhouding de moderne vakbeweging steat tot de S. D. A. P. De moderne vak organisatie is aangesloten bij het N. V V., dat is de Centrale, die optrekt op politiek terrein met de S. D. A. P. Spr. toont aan. de houding der S. D. A. P. tegenover onze Chr. regeering en hare voorzieningen, doch wat deed de S. D. A. P. toen haar de regeering van ons land werd aangeboden. Spr. wijst op het verschil tusschen de R. K. en moderne vakbeweging. De En cycliek „Rerum Novarum" is het fun dament, waarop de R. K. vakbeweging is opgebouwd, terwijl de moderne vak beweging steunt op materialistische we reldbeschouwingen. Door lid tc worden der R. K. vak organisatie bevordert men dan ook én zijn materiëele èn zijn geestelijke be langen. Vervolgens wijst spr. op de groote macht en prachtige eenheid der R. K. vakorganisatie, die 160.000 leden telt, een organisatio waarmede tegenwoordig terdege rekening moet worden gehouden. Na de aanwezigen aangespoord te heb ben flinke propaganda te maken voor en te werken in de R. K. vakorganisatie en wijzend op den grooten invloed welke de vrouwen in dezen bezitten, eindigt spr. onder daverend applaus zijn met aandacht gevolgde rede. Hierna werden door den humorist, den heer de Vos, eenige aardige stukiés ten beste geven, welke zeer in ton smaak van de aanwezigen vielen. Onder dankbetuiging aan den spreker voor zijn gloedvol betoog en aan den humorist voor zijn aangename oogen- blikken sloot de vooorzitter op de ge bruikelijke wijze deze zeer goed geslaagde vergadering. In de kleine concertzaal van de sociëteit „Vereeni^ng" heelt „K.Z.O D.' een tentoonstelling ingericht van wer ken van leden en genood'gde Haarlem sche kunstenaars. De zaal is zoo goed mogelijk voor het doel ingericht en met een wandbekleeding van beschaaf de grijze kleur is veel bereikt. Het is nu eenmaal ondoenlijk een zaal, dei niet voor schilderijententoonstellingen is ingericht, daarvoor in enkele dagen volkomen geschikt te maken en wan neer dan ook zoo hier en daar nog wel iets te wenschen overblijft, dan nemen we graag de omstandigheden in aan merldng. De stad van Frans Hals kan helaas op geen permanente tentoon- stellingsg-Iegenheid bogen, zooals bijv. Amsterdam die heeft in liet S tedelijk Museum en ook kleinere steden er een rijk zijn. De veelheid en vooral ook het uit eenloopend karakter der werken, maakt h°t mode'ijk een goed geheel te verkrijgen, dat desniettemin de ten toonstelling een prettigen aanblik biedt is reeds een verdienste. Een 54-tal inzenders hebben geza menlijk ruim 90 werken bijeengebracht. Er zijn schilderijen cn aquarellen, tee- keningen en grafische kunst, terwijl ook de beeldhouwkunst vcrte'renwoor- di d is.To' een gedetai e de 1 e c' 01- wing kunnen wc ve niet over gaan, zoodat we ons tot een a'gunoen overzicht met hier en daar een. enkele opmerking, moeten bepalen. Het is feest en we willen daarom het eerst de bloemen bezien. Niet ieder die zich Flora's kinderen tot onderwerp verkoos, wist de schoon heid er van naar waarde te benutten, verschillende producten zijn niet al te „fleurig". Verdienstelijk zijn de „Zon nebloemen" van W. J. Brandt, al is het kleurgeheel wat somber. Van Eg- mond gaf ze in een geheel andere opvatting, zijn streven naai- goede vlak vulling en vereenvoudiging is niet zon der resultaat, terwijl, het krachtige dat de plant kenmerkt goed tot uitdrukking komt. Rijk en smakelijk van peinture is het bloemstuk van Louis Hartz, krach tig van kleur dat van Heuff. Een be schaafd werk is „late tulpen" door Koster, terwijl van Riet met „Gera niums" een frisch en aantrekkelijk schilderij leverde, hetgeen oo'k gezegd kan worden van de „Sinnia's" van Wesseling. Meerdere inzenders leverden een verdienstelijk stilleven, daar is in de eerste plaats Mej. Coba Ritsema met „Ariadne",een schilderij met koste lijke schilderkundige kwaliteiten en voorname voordracht; Boot met het schclpenstilleven, een aquarel die waardig aansluit bij de vele verdienste lijke werken, die de kunstenaar in deze techniek reeds leverde. Vermeldens waard is ook het decoratief stilleven van Grootens. Dat het samenstellen van een stilleven een kunst is, die lang niet iedere schilder verstaat, valt meer dan e-ns te eonstateeren, doch zooiets leelijks als het prelenlieuse stil leven no. 32 bevat, zagen we maar zelden bij elkaar. Laat de maker het toch in het eenvoudige zoeken, laat hij eens zien hoe bijv. Boot een ge wonen aarden bloempot weet weer te geven De tentoonstelling bevat een achttal portretten. H. Buisman is op z'n best in het welgelijkend portret van den dicli ter-zanger Speenhof f, een meer dan voortreffelijk staal van portret kunst. Loots toont een goed geteekend zelfportret, terwijl Wesseling met een zijner gelukkigste scheppingen, het ver dienstelijk portret van aen heer H., voor den dag komt. Mevr. Woulersea van Doesburg zond miniaturen in de bekende kwaliteiten. De overige werken laten zich niet catagorisch rangschikken, cr is veel en velerlei, waaruit we een en ander aan stippen. Kamp leverde een kloeke tee- kéning „Arbeider", de fig'mr is monu- mentaal-decoralief opgeval en eigent zich tot uitvoering als muurbeschil dering in een ruime omgeving. Het werk getuigt van frisschen geest en doet den maker als een bekwaam tee- .kennar kennen. Van geheel anderen aard is zijn gevoelige krijltoekenittg „Jonge Vrouw". Gerbrancfs leverde met is forsch gehakt en toont meesterschap over het materiaal. We hopen op den arbeid van dezen kunstenaar nog wel oens uitvoeriger te rug te komen. M. v. d. W. Baden zonder badkoets. Voor het hekje verscheen o.m. een arts uit Amsterdam, A. 8. J. genaamd, die den zomer gewoonlijk in Zand voort doorbrengt. Als badgast profiteert hij natuurlijk van de zee door 't dagelijks nemen van een bad. Een jaar of zes geleden had hij vanuit zijn pension op den top der eerste duinenrij een trap naar het strand laten maken met nog benige andere heeren en ver liet hij dan ook steeds in badcostuum met een overjas om zijn woning, daalde de trap af, wandelde het strand over, ontdeed zich vlak bij het water van zijn overjas en ging dan baden. Een jaar of zes ging hét goed tot hii ditmaal tusschen de palen 64 en 68 verbaliseerd werd wegens baden zon der hadkoets. Beid. hield een uitvoerige verdediging, memoreerde het boven staande on bracht verder naar voren hoe z.i. de badkoetsen te smerig zijn om er gebruik van te maken. Wat de ze delijkheid betreft, hiervoor zorgde hij door het omdoen van zijn overjas. Het O.M. noemde de verordening, die het nemen van een badkoets gebiedt, bindbaar en eischte f 1 of 1 dag hechtenis. Auto-ongeluk. O zijn kalender een beschaafd stuk ge- ha,n<ielins plaats bruiksluinst en met zijn wanddecoratie een goed staal van sierkunst, dat ech ter wel wat sterk op de Japanners geïnspireerd schijnt. Van de inzending van Mlolée hebben we het meest be wondering voor de sublieme roodkrijt- teekening. Noemen we nog „de Een zame" van Busé als een loffelijke po IRng naar „iets anders", het fijn-toni- go schilderij „Zierikzee" van Heuff .M.ddellandsche Zee" v. Oscar Mend- ïik. het „Zuider Buiten Spaame" door A. L. Koster, die dit onderwerp met voel frischheid wist tc geven, de illustraties van Jan Wiegman en die van F". H Smit uit de 1001 nachtver tellingen, welke karakteristiek en geest:g is. Dan is er nog een houtsne de „Uilen" van Koeman welke ver melding verdient en zeker niet te ver geten de mooie tee keningen naar kin deren en katjes van C. Spoor en wan neer we besluiten met de ets van C- H. van Steenwijk, om een enkel woord te wijden aan het beeldhouw werk, dan zijn we er van overtuigd nog geenszins volledig le zijn. Beeldhouwwerken zonden S. Klin kenberg en Th. Vos. De eerste komt goed voor den dag met een tweetal dierfiguren, er is in zijn werk meer stijl dan vroeger, de vormen, zijn groot gezien en schoon van lijn. Zoekt Klinkenberg het in „de klein kunst", V03 is meer do beeldhouwer die naar het monumentale streeft. De hier geëxposeerde vrouwenfiguur geiu'gt van een kunnen, dat zeker niet goring is. Zijn tweede werk, een kop in hardsteen, De rubriek „hardrijders" vormt een permanente rubiek van de Kantonge recht-zaken. Vanmorgen waren weer ver scheidene zaken van hardrijders aan de ordie. Een er van was het onderhavige ge val. In Augustus reed op den Mr. Enschedé- weg in de richting Stolbergslaan een mo torrijder. Vlakbij is het bekende kruis punt van den Schulpweg met nabijliggen- de wegen. Een zeer gevaarlijk punt, dit kruispunt, omdat op eiken weg bet uit zicht belemmerd wordt door struikgewas. Voorzichtig, ja zeer langzaam rijden is dus een gebiedende eisch. Die motorrijder dan bad een goed vaartje, een 20 K.M. verklaarde hij, toen van tegenovergestelde zijde een auto aan kwam rijden. Een bot sing volgde en een inzittende der auto, een heer uit Rotterdam, kwam onder den kantelenden auto terecht met 't noodlot- lig gevolg, dat zijn haad afgekneld werd. Voor tien kantonrechter had nu de be- van deze ernstige bot sing. Do beklaagde, de kantoorbediende J. M. R., gaf de schuld aan den bestuur der van de auto, die, naar bekl. meen de, recht door bleef rijden en niet uit week, waardoor bekl. tenslotte naar links uit moest zwenken. Toen volgde de aan rijding, waarbij de motor aan de rech terzijde geraakt werd. Do schuld van de aanrijding lag volgens bekl. bij den chauffeur. Eenige getuigen verklaarden echter dat de motorrijder er flink „over been was gegaan en dat de auto kalm had ge reden. Het O. M." wilde niet tumnemen het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, maar bracht wel naar voren hoe op genoemd traject hoogstens oen snel heid van 8 a 10 K.M. geoorloofd is. Waar bekl. dus te snel gereden hoeft wat hem ten laste was gelegd eischto bet O. M. f 100 boete subs. 10 dagen hechtenis, benevens ontzegging om te rijden voor den tijd van 6 maan den. In de groote zaal van do Soc. St. Bavo zal de Reddingsbrigade van het Kruisver- bond „St. Franciscus van Assisië" lieden een feestavond geven, die te half acht uur l>egint. De toegang is voor eenieder vrij en het programma ziet er aanlokkelijk uit. Zoowel de looneelclub der Mariavereeni- ging „Victoria", als die van hét Kruisver- bond „Excelsior", komen met een mooi stuk voor liet voetlicht. Opgevoerd worden hei. drama „De Moeder" en de klucht t Een fuif met hindernissen". Nu overal in d<er Jande de melkprijzen omlaag gaan doordat de zuiveïprijzen da len, is het begrijpelijk dat ook dc Haar lemsche huismoeders uitzien naar een prijsverlaging van dit kostbare vocht. De Haarlemse lie melkhandel heeft on derhandelingen aangeknoopt met de vee houders uit den omtrek van Haarlem, die ongeveer de helft van de voor Haar lem benoodigde 80000 liter melk leveren, om den prijs van iq cent, die nu aan de' boeren wordt betaald, met twee cent te verlagen, zoodat dan ook_ de melkprijs in de stad van 25 cent op 23 cent kan worden gesteld. De veehouders voelen daar niets voor en stellen voorop dat zij geen fokboeren zijn, dat zijn boeren die ook kaas maken van hun melk, doch zoogenaamde con sumptiemelkers. Dit laatste is juist. In de nabijheid der groote sleden, ook van Haarlem, zijn een groot grtal boeren die hun vee houden om consumptiemelk te leveren aan de inwo s der stad en daar toe de beesten extra voederen, omdat de koeien anders uitgeput raken. Hun bedrijf is daar ook geheel op ingericht en ze kun nen bijv. zoo maar niet een, twee, drie aan het kaasmaken gaan. Dat dient ge waardeerd te worden en wordt ook ge waardeerd in zoover dat aan deze vee houders reeds altijd een toeslag van rond twee cent per liter werd betaald, botfen den prijs, die volgens den zuivelprijs gel dend zou zijn. Hoewel thans de zuivelprijs daalt, hand haven de veehouders hun prijs van 19 cent en ze meenen dien. met het oog op de onkosten van hun bedrijf, enz., te moeten hebben. Waar de melkhandel zijn standpunt niet prijsgeeft, en blijft staan op een ver laging van 2 cent per liter, is een „meik oorlog" niet onmogelijk. Daarvan zal het publiek dan wellicht profiteeren door tij delijk lage melkprijzen te betalen. Intusschen blijft het in alle opzichten het meest gewenscht dat partijen het niet hard tegen hard laten gaan omdat er dan. allicht splinters vallen aan welke zijde biijve in 't midden die in de toe komst moeilijk zouden bijgewerkt kunnen worden, maar dat men alsnog tot over- renctemming zal kunnen komen. Het zijn dingen, die het liefst binnenka mers, dat is, door de vereenigingen onder- onderling, opgeknapt moeten worden. Medegedeeld door bet Kon. Ned. Melcorl. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 27 October 1921. Hoogste barometerstand 775.1 Valentia. Laagste barometerstand 752 0 Seydisfjord. Verwaal)ting van den avond van 27 lot den avond van 28 October 1921; Aanvankelijk zwakke, veranderlijke wind nevelig (ot half of zwaarbe wolkt. Weinig of geen regen. Dezelfde temperatuur. Barometerstand: 777. Neiging: achteruit. Roman door MYRTLE REED. Veriaaid uit het Engelsch door Hen riëtte v. d. Waarden. Beneden speelde Lynn onafgebrokn. Vier uren daags, dacht Iris. Een ^•esde van zijn leven en waarvoor? s,e'de zich ongeveer dezelfde VldaRi en Hprrar>fcL°?/? ZlJ11 eerzucht was groot matin's woorden hadden hem diep ^etroffe^ ru ;l:; Vtirici vv*V c>en artist wor- ik wiU Hij werkte*!lot zichzelf; rertst'uk, maar zijn niet bij. Hu dacht aan Ir,s, e onbewusten wrevel, ie^ p Gp jlaar en aan den ge zicht bemerkt b»d, 't'en. z.e ontdekte, dat t.:: J. „mi de brieven was. hij de schrijver van Hij legde zijn viool ter zij e, en dacht na, zooals zoovele mannen voor icm jn die zelfde kamer, over He1 P' ^crn bet eeuwig vrouwelijke. His e" ^rijpelijk. Hij wist dat de de 7^ iT'et mishaagt hadden: dat ze 1 joen ?J1 ewoon gelukkig was geweest kwamen. Hij dacht ook aan den maan lichten avond, toen hij, veilig verborgen achter de heg, gezien had hoe ze de bloem op het tuinmuurtje legde, en baar even gauw weer wegnam. Hij had haar om de ze spontane daad te meer lief gehad, en de herinnering er aan veilig in zijn hart geborgen, terwijl lui zijn tijd af wachtte. Iris, vroeg h.ii aan de lunch, ga je van middag met me wandelen? Neen, antwoordde zij kort. Waarom niet. Vind je het te voch tig? Ik ga liever alleen. Lynn kreeg een kleur en zei niets meer. Toen bij 's middags aan het werk was, zag hij haar sierlijk het tuinpad aftrippe- '"n. haar rokken opnemend voor de plas sen. die de zomerbui had achtergelaten. Hij keek baar na. tot ze uit bet gezicht verdwenen was, toen ging hij terug naar zijn viool. Iris had geen bepaalde boodschap', be halve naar het postkantoor, waar, z.ooals gewoonlijk, niets was, maar liet kalmeer de baar buiten te zijn. Het is de nooit-fa- ende bekoorlijkheid der natuur, dat ze op. edere stemming inwerkt en ten laatste er slaagt haar terug te brengen op kalme öejusting. waterleUn<le over brug en keek in het vvaar haar eigen gezicht in weer kaatst werd. Ze zag zichzelf treurig, en oud, een rijpe vrouw, oud gemaakt door verdriet. Wat was er over gebleven van bet ge lukkige meisje van eenige maanden gele den? De gedachte aan Lynn kwam aanhou dend bij haar terug en altijd met afkeer. Wat moest ze doen? Ze kon hem jaar in taar uit niet heelemaal negèeren, en in hetzelfde htiis-met hem wonen. Het werd tijd dat hij wegging, en haar met rust liet. Iris snakte plotseling naar adem, want het was Lynn's huis van hem en zijn moeder. Zij wend er slechts geduld, >en gast? Neen, geen gast, een indring ster 1 In deze nieuwe zorg, dacht ze aan Herr Kaufman n, altijd .zacht, altijd ver standig. Bij Iris volgde de daad altijd onmiddellijk op de gedachte en ze ging vlug den berg op. Fraulein Frederika was uit, maar de Meester was in de werk plaats, ze ging onmiddellijk naar hem 'oc. Zoo, zei hij vriendelijk, één kleine ady komt den ouden man opzoeken. Het is een heele tijd geleden. Ik heb verdriet gehad, hokte Iris. Ja, antwoordde de Meester, dat weet ik. Mijn hart is zeer bedroefd om je ge weest. Het was zoo goed van u, ging ze voort, een snik inslikkend, te komen spe len. Wij waardeerden het Mevrouw Irving en ik Dokter Brinkerhoff en Lynn, voegde ze er wrevelig bij. Heeft Herr Irving mijn spel ge waardeerd? vroeg de Meester belangstel lend. Natuurlijk wij alien. Mijn leerling maakt vorderingen, merkte hij nadrukkelijk op. Was het, begon Iris, üiaar ze wei felde over de woorden was het de Cre mona? De Meester keek haar scherp aan. Ja, waarom niet? Men geeft het beste wat men heeft aan den Dood. De Dood vraagt het, en neemt het, zei het meisje. Wij' moeten het geven. Ze sprak bitter en Herr Kaufmann leg de de vioolwaar bij mee bezig was, neer. Zijn h.art ging naar Iris uit. Ze was wit tot in de wiid-gloeiende oogen, waar onder zich blauw-violctte halvemanen groefden. Hij zag dat haar handen beef den, en zij-n stoel nader bijschuivend, nam hij ze beide in dc zijne. Kleine lady, zei hij, liet doe me pijn, je zoo in droefheid te zien. Als zij kon gedeeld worden, zou ik mijn deel nemen, want mijn breede schouders zijn gewend 'n zwaren last te dragen, een klein beetje meer komt er niet op aan, maar men moet het leeren, al is het kruis ook zwaar, het te dragen. Het is zeer moeilijk en toch zul je 't eens inzien. Je hoeft maar een jaar lang uit je raam te kijken om alles te begrij pen. Eerst is bet Winter en er ligt een dikke laag sneeuw op den grond. Alle bloemen zijn dood en cr zijn geen vogels. Dc maan .schijnt koud en het stormt dikwijls. Maar zoo langzaam, dat je het niet bemerkt, komt er verandering. Langzaam kecren de kale lakken zich om in hun slaap en worden wakker, met bladeren bedekt. De vogels komen terug en de heele aarde juicht. Kleine Lady, begrijp ie dat niet? Er moet altijd Winter zijn, er moet altijd f nacht en wind en koude zijn. De bloe- n:en rusten dan. Ze kunnen niet altijd bloeien. Ergens in de wijde wereld schijnt de zon altijd en, zoo zeker als je leeft, zal ze jou beschijnen. De lieve God heeft hel zoo ingericht. Er is zon, en er is storm, van beide krijgen wij ons deel. Nu is het Winter in je hart. maar het zal spoedig Lente zijn. Je hebt slechts één langen zo mer g-' end, laar hoort iels tusschen. Al le schepselen, die God gemaakt heeft zijn gelijk. We staan allen onder één wet, zoo als Herr Doctor je zeggen zat. Hij is too Maar tante Paace. snikte het meisje, knap en heeft mij ook helpen begriinen. Tante Peace is dood, en moeder ook! Ik ben geheel alleen! Kleiilc lady, zei de Meester heel tee- der, je moet nooit zeggen, dat je alleen bent. Omdat ie veel liefde bezeten hebt, zul je dan één kind zijn, als ze weggeno men wortd? Is ze zoo weinig voor je gewcets, dat ze niets achterlaat? Zoo sterk en schoon als ze geweest is, zóóveel kracht en schoonheid zal zij achterlaten. Er zijn er zoovclen op deze wereld, die zoo gaarne van plaats met je zouden rui len willen. De dooden te betreuren, ging hij bitter voort, dat is niets vergeleken hij een le vend graf! Het is verreweg het gemakke lijkste verlies! Hij ging voor het venster staan en bleef daar een langen tijd met den rug naar haar toe gekeerd. Toen bemerkte Iris, dat ze slechts aan zich zelf gedacht had; ze sloop zachtjes naar hem toe en haar koud handje gleed in de zijne. Ik begrijp u, zei ze zacht, u hegl ook verdriet gehad. De Meester glimlachte, maar ze zag, dat zijn oogen vochtig waren. Ja, zuchtte hij, ik ken „mein" ver driet. Wü zijn oude vrienden. Toen buk te hij zich en kuste haar heel teeder op liet voorhoofd. Het was als een zegening. f Wordt vervolgd.) t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1