Ie moordzaak te Spaarndam voor1 het Amsterdamsche Hof Jhr. G. Graafland. VOOR DE HONGAARSCHE PERS. Burgerlijke Stand. De melkprijs. 5 ISSE. Een groote sorteering VILT EN KAMEELHAAR PANTOFFELS EN KNIPSCHOENEN vindt men in het Schoenmagazijn van B. JONCKBLOEDT I ZIET DE ElAüfif. - ALLES IS GfPMiSD HILLEGOM. 1 NOORD VVIJKERH OU T. (Vervolg.) (Zitting van Donderdag). AMSTERDAM, 27 Oct. Hel Gerechtshof vcf't heden voortgezet de behandeling der aak van Dirk Roza, die door de Haar- -jnscbe rechtbank veroordeeld is tot 20 •»ar gevangenisstraf terzake van moord op "orneiia en Willem Melchior, ontvanger te tpaarndam. De Raadsheer-rapporteur, mr. Jolles, «ijst bij den aanvang der zitting den be daagde erop, dat verschillende getuigen lécharge hem weliswaar hebben afgeschil ferd als een zachtaardige, zoetsappige man, loch uit de verschillende dossiers blijkt terder het tegendeel, want Roza heeft reeds lerschillende vonnissen gehad terzake van seaeftpannigheid, mishandeling, poging ot moord en andere misdrijven. De advocaat-generaal mr. Baron van Ha- inxina thoc Slooten neemt vervolgens Konisitoir. Het vonnis van de Haarlemsche recht bank kan niet gehandhaafd blijven, daar jebleken is, dat getuige Hofstee niet heeft rcrklaard, wat hem in het procesverbaal fan deze terechtzitting is toegeschreven. Het geldt hier een zeer zonderlinge zaak. Beklaagde ontkent alles en zoo heeft de behandeling dezer zaak een voortduren- :len strijd te zien gegeven tusschen beklaag de en diens verdediger. Beklaagde heeft den verdediger de ver dediging toevertrouwd en omgekeerd leeft de verdediger aan beklaagde de ver- icdiging toevertrouwd. Als men de verschillende getuigenver- tlarir.gen nagaat, blijkt er geen sprake fan te zijn, dot beklaagde een zwetser is, looals de verdediger getracht heeft hem roor te stellen Het is beklaagde zelf geweest, die her- hadlelijk tegengesproken heeft een op- Kiijder te zün. Vastgesteld kan worden, dat de mede- ueelingen, waaronder de moord is ge pleegd, precies kloppen met de feiten, welke uit het onderzoek zijn gebleken. Wat evenwel niet duidelijk is gewor den, is de omstandigheid, hoe beklaagde in het huis van Melchior is binnengedron gen. Te dien aanzien kan slechts vermoe den bestaan. De moord moet gepleegd zijn met het mes van Maas, dat toevallig op den dag na den moord was schoongemaakt. Hieruit en eveneens uit de omstandig heid, dat hij drie weken voor den moord deze 'misdaad had aangekondigd en bo vendien uit df wetenschap, dat de moord te Spaarndam hem voortdurend bezig hield, kan afgeleid worden, dat Dirk Ro za de dat r is. Hebben we ooit een geschiedenis ge had, die zoo sterk het menschelijk geweten heeft gedemonstreerd, als de geschiedenis van deze beklaagde? Melchior, die altijd door Roza bedreigd werd en dan ook het voorgevoel had 't slachtoffer van den be klaagde te worden, is dit inderdaad ge worden? Komende op de verklaringen van de ge tuigen a deohavge die beklaagde als een goedaardig mensch beschouwden, vraagt de advocaat-generaal of men in Spaarn dam dnn niets weet van den aanval door Roza op een Rijksveldwachter, van een poging tot moord van beklaagde op nu- Jirrmnnv 17e rertcs err Pc TiWlorie van d-cn „Kattenboer". Al deze verklaringen zijn slechts afge legd als een soorl medelijden. Resumee- Tend, komt de advocaat-generaal tot de conclusie, dat het bewijs geleverd is door de buitenrechtelijke bekentenis met de toevallige omstandigheden als het mes en de voorspellingen. Met het requisitoir van den Officier van Justitie te Haarlem is de advocaat-generaal het niet eens, dat er nl rekening moet gehouden worden met •het feit. dat de moord tien jaar geleden is gepleegd. Deze man mag niet moer op de maat schappij worden losgelaien en daarom re- quireercie de advocaat-generaal oernieti- ,i;ng van het vonnis der Haarlemsche Jicchtbank en opnieuw rechtdoende ver oordeeling van beklaagde tot levenslange gevangenisstraf. Be verdediger, mr. Pauwels, die 't Hof dankt voor het breedvoerig, onpartijdig onderzoek, merkt allereerst op, daat sterk in twijfel getrokken moet worden, oi bekl. wel toerekenbaar is. Als Roza onderzocht wordt, zal blijken, dat dit niet het geval is. Bekl. iis een dronken zwe e een verschop eling, doch tot het plegen van een moord acht men algemeen in Spaarndam hem niet in slaat. Gebleken is, dat Roza wel vaak ge pocht heeft op het plegen van allerlei misdaden en waar is, dat hij herhaalde lijk plannen daartoe gemaakt heeft, maar tot uitvoering daarvan is nimmer iets gekomen. Daar bleek hij te laf voor tc zijn. PI. betwist de geloofwaardigheid der getuigen a charge, die allen van het zelfde slag waren als bekl. zelf en in dit verband herinnert hij aan een uitlating van den hoogst bekwamen procureur-ge neraal, mr. van Geuns, dat de verkla ringen van een ge.u ge, die slechts een cnaeie onwaarheid heeft gesproken, bij na alle waarde hebben verloren. Hoe twijfelachtig zijn trouwens al die ver klaringen, weke thans worden afgelegd, nadat men tien jaar gezwegen' heeft. Uit alle verklaringen betreffende de buitengerechtelijke bekentenissen van be klaagde blijkt, dat de voorgenomen mis drijven en aanslagen, waaraan hij zou deelnemen, niet doorgingen. PI. is er van overtuigd, dat beklaagde wel weet, wie de dader is en bovendien is uit de reeks getuigenverklaringen ge bleken, dat bekl. eens gezegd heeft: „Ik heb het niet gedaan; wel heb ik er geld voor gekregen." Alles wijst er op, dat Roza wel meer van den moord weet en dit kan voorts afgeleid worden uit beklaagde's brief aan den Rechtere ommissaris, waarin hij schrijft, dat men hem van den moord beticht, doch dat er alleen van zijn mededaderschap sprake kan zijn. In zijn verdere betoog voerde mr. Pau- v, els, de verdediger, aan, hoe bekl. aan „macabere fantasie" lead. Het „N. v. <1. D." meldt hieromtrent: Beklaagde, aldus mr. Pauwels, heeft zich. eens uitgelaten, dat hij de lijken van de slaclitoffere, als sobikle.rijen tegen den muur had willen ophangen. Is dat niet een bewijs van de „macabere fantasie" van beklaagde, die tegenover zijn kornuiten 't geval aandikte, om een held te lijken. Er zijn verhalen gedaan, volgens welke te Anna Paulowna de kattenboer beroofd zou worden en te Spaarndam nog een al leen wonende juffrouw vermoord zou worden. Doch geen van die plannen waar Roza bij is geweest zijn doorgegaan. Een ander staaltje van bekl.'s macabere fantasie is zijn gezegde: „lk 'heb twee menschen vermoord en toch brandde mijn sigaar nog. Voelt men niet, dat hier de zotte zwetser aan hel woord is. Een get. heeft gezegd, dat Roza zich graag beticht te, om het effect te maken, den groot mis dadiger te zijn. Uit verscheidene andere beweringen trachtte pleiter aan te toornen, dat Roza opschepte en maar wat zwetste. Vreemd is nog het volgende: In een ge zelschap doet iemand een verhaal van een moord, welken hij gepleegd zou hebben. Niemand loopt naar den veldwachter, doch op de mededeeling volgt slechts een char mante stilzwijgendheid De advocaat-generaal heeft betoogd, dat beklaagde een poging tot moord op zijn geweten heeft. Doöh dat moet men niet au sérieux opnemen. Op het platteland gebeurt het herhaaldelijk, dat een man met een mes dreigt, als hij dronken is. Dat is daar gebruik. Tot de getuigen behoort ook een juf frouw, die beklaagde na den moord in 'n boschje bezig heeft gezien, waar vermoe delijk de buit verborgen is. Maar waarom houdt deze juffrouw tien jaar haar mond, en begint nu ineeens te praten? Vreemd is het ook, dat deze juffrouw vermoedende, dat in dat boschie een buit verborgen was, er nooit eens ging kijken of er met haar man over sprak. Er kon wel eens 'n groote som liggen. Pl. concludeerde, dat de bezwarende buitengerechtelijke bekentenissen afgelegd zijn tegenover onbetrouwbare getuigen en dat de moordplannen, waaraan hij debet was, niet doorgegaan zijn. De uitlatingen van Roza tegenover de gevangenisbe waarders houd'en evenmins als de brief van bekl. aan den rechtercommissaris, 'n eigen daderschap in. Alle mondelinge en schriftelijke verklaringen van bekl. wijzen er op, dat bekl. er meer van weet. Bij zonderheden 'kan hij hebben vanden dader. Niet alle dessous van de zaak zijn opgehelderd. Er is nog veel twijfel. Een deel van Spaarndam wijst den zoon van Melchior als den dader aan.Doch deze zaak wilde pl. laten rusten. Het is gebleken, dat deze daar niet had kunnen zijn. Maar volgens pl. zijn er ernstige aanwijzingen, dat de slager Maas de da der is. Deze zijn verpletterend en daarbij vergeleken vallen Roza's buitengerechte lijke bekentenissen in het jjiet. Maas en zijn vrouw staan zeer ongunstig bekend. De vrouw van Maas heeft eens gezegd: „Denk je dat ik alles van iou verdraag? Als je lyet ophoudt met zuipen, zal ik uitbrengen, wat je op Spaarndam met die andere zuiplappen uitgehaald hebt". Maas zeide daarop, als je het doet snij ik je nek af". Pl. verwonderde er zich over, dat Maas niet in de beklaagdenbank zit. Pl wees verder op de onwaarschijnlijk heid, dal bekl.. <lie niet van kleeren ver wisseld) bad. na zulk een bloedbad, als daar te Spaanidam gepleegd is, geen bloed aan zijn jas had. Het onderzoek naar de kleeren heeft niets opgeleverd. De avond van den moord is beklaagde Roza door een juffrouw gezien, kalm loopend, terwijl hij toch dan de bijl, het vreeselijke wapen, in een zakje bij zien droeg. Iemand die een moord gaat plegen, loopt niet rustig op den heenweg, doch kiest een verborgen paadje. Overigens be rust het op een vermoeden, dat dn het zakje een bijl was. Twee getuigen hebben den avond op Spaarndam een vreemden man waarge nomen, een langen man met een bolhoed. Wie is die man? Het is geen legendari sche figuur. Pl. haalde nog eens de gunstige verkla ringen der getuigen a décharge, aangaande Roza aan. Er is in Spaarndam maar een roep: Roza is aan de daad onschuldig. De advocaat-generaal heeft opgemerkt, dat Melchior zich al eens uitgelaten heeft dat hij door Roza bedreigd was. Maar te genover een huisvriend heeft hij er niet over gesproken. In de dagvaarding is beklaagde ten laste gelegd, dat hij den moord gepleegd had in vereeniging met anderen. Pl. ge loofde, dat er een heel complot is ge weest. Het is niet te zeggen, welken rol Roza in dit complot gespeeld heeft. Men zal voor 'n eventueel mededaderschap toch aan moeten toonen. dat beid. in het huis of in de nabijheid ervan geweest is. Zijn aanwezigheid op de sluis beteekent niets, daar hing heel Spaarndam. Het vonnis van Haarlem bevredigt niet. De zaak heeft meer dan tien jaar gerust. Men had haar moeten laten rus ten. De voorbedachte rade is evenmin be wezen, als de schuld1 van bekl. Men h,eeft geen moordenaar voorgebracht, doch een zwetser. Is bij liet Hof alle twijfel weg genomen, dat Roza de dader is? Als er maar eonigc twijfel is, dan moet hij vrij gesproken worden. Pleiter vroeg met den meesten aandrang vrijspraak. Doch dat zal misschien niet eerder kunnen gebeu ren, vóór gebleken is, of Roza toereken baar is, of niet. Een nadere instructie is noodig. Doch zeker is. dat in breede krin gen in Spaarndam een veroordeeling geen bevrediging zal wekken. Wordt Roza vrij gesproken, dan zal men in Spaarndam zeggen: „Roza is niet de moordenaar. De dader is niet gevat". Daarop volgen re- en dupliek. Bij zijn repliek wees mr. V an Hannx- ma thoe Sloolen er op, dat de verdediger, zooals wel eens meer gebeurt, de getui gen, die bezwarende verklaringen afgelegd hebben, zwart gemaakt heeft. Doch, plei ter heeft dezelfde getuigen aangehaald, om zijn bewering waar te maten, dat Maas de dader kan zijn. Roza vertelde nooit iets, dat niet w aai is, doch hij vergrootte alleen alles. Dat is nog een verschil. De advocaat-generaal maakte het Hof nog eens op de reeks „toevalligheden" at tent, die belangrijke aanwijzingen zijn voor 'beklaagde's schuld. Spreker blijft er van overtuig!i', dat Roza de dader is. Hij heeft de daad gepleegd, misschien dan niet alleen. Mr. Pauwels wilde bij de appreciatie der getuigenverklaringen niet langer stil staan. De een zal ér.deze waande aan1 hechten, de andere gene. Pleiter persis teerde hij zijn verzoek tot vrijspraak, subsidiair een nadere instructie. De president, mr. Bjjlevekl, (tot bekl.) „Heb je zélf nog iets te zeggen?" Beklaagde: „Ik heb het niet gedaan, eerlijk niet, gerust niet". Het onderzoek is daarop gesloten. Uitspraak over 14 dagen. Aan een artikel van T. H. van Haeftcn ever wijlen jhr. G. Graafland in het week blad „De Amsterdammer", ontlcenen wij het volgende: En dan wil ik in de allereerste plaats in herinnering brengen, hoe hij bij zijne Marechaussée de „klewangvrees" be streed, door hen bij hunne nachtelijke tochten, vaak uitsluitend voorzien van het blanke wapen, te doen uitrukken, waarbij hij dan zelf meermalen geheel ongewapend mede ging. Door dien echten moed hielp hij den offensieven geest, die als een der noodlottige gevolgen van ons optreden ge durende den tijd der geconcentreerde linie in Atjeh dreigde te «zwakken, weder lierleven. Verder is van niet geringe waarde voor het Indische leger geweest zijne appre ciatie van het Inlandsche element. Om trent Javanen, met wie hij als 2e luite nant uitrukte, die hij als kapitein com mandeerde, en die hij meermalen waar nam in hun optreden als marechaussée, had hij een beslist gunstig oordeel. Hun gevechtswaarde schatte bij zeifs even hoog als die der Europeanen. En daar het aan werven van Javanen weinig bezwaren op leverde, en zij goedkoop te verplegen wa ren, moesten zij naar zijn gezaghebbend oorlecl, zoo niet uitsluitend, dan toch in hoofdzaak gebezigd worden bij ons op treden tegen den Inlandschen vijand, voorol ook in het belang van 's lands schatkist. Dakbaar erkende hij altijd, veel te heb ben kunnen bereiken, omdat bij als of ficier spoedig reeds besefte van hoe groote waarde de onderofficieren in den troep zijn. Waar hunne eigenwaarde en zelfstandigheid ontwikkeld worden, zooals ook hij dat wist te doen. toonden zij hun bijzonder nut, hunne bijzondere geschikt heid in den krijg en elders. Graafland heeft evenals ik den tijd nog bijgewoond, niet alleen, dat in de werkelijkheid nooit iels zelfstandigs mocht worden uitge voerd dan onder de bevelen van een of ficier, doch dat zelfs bet corveeën in een kazerne niet uitsluitend aan liet toezicht van een onderofficier werd toevertrouwd. De brigade-commandanten (sergeanten) der Marechaussée hebben getoond, wat men in den oorlog aan een onderofficier kan toevertrouwen, en Graafland heeft zelf ruimschoots ondervonden, dat het de onderofficieren waren, die zijne compag nie en later zijn bataljon zoo voortreffelijk in orde hielpen houden. Men zag hem echter ook met hen omgaan als een oud 'r vriend met iongeren, die den gepasten af stand nooit uit het oog verliezen; hij stel de belang in hun lot, bezocht hen op hun kamers, in hun cantine. in hun eetzaal, re gelde hun feestjes, hield voordrachten voor hen enz. Aan hen immers dankt hij dan ook voor een groot deel den goeden roep, dien hij '111 het Indisch leger heeft gekregen. Ontvangen 145- en 3000 kronen, g Hong. Coupons en fl. 9o Hong. Hyp. bank. N. N3.50 Totaal*48-5° Ondertrouwd: 27 Oclober J. W. Lagrand en B. M. Kuijper. H. A. Meijer en M. G. Voss. J. Hoogland en J. Marcusse. N. L. Koehorst en J. van Noort. P. N. L. M. Tummers en L. G. M. van Aar.se 11 J. M. Zieren en S. E. Zitman. J. P. ISeshorst en J. P. Vermeer. N. Warners en P. Ouwerkerk. N. D. van Konings- brugge en W. A. van Zanten. Getrouwd: 27 October J. H. Hooijschuur en M. E. Swart. P. Smits en A. A. Kuij per. A. Klinkenberg en M. J. E. Meijer. W. F. H. Hascher en J. C. Heijstek. P. J. Massinkoff en W. Hogervorst. J. W. Liepertz en B. M. van Eijkern. P. J. van Muijen en S. A. Toepoel. J. C. van Oploo en W. M. A. Vermeer. A. van dei- Heiden en J. C. Archer W. Vreeken en P. C. Noteboom. C. Jon Aloi Tjon en E. G. M. Versteeg. W. F. van Konings- bruggen en A. Engels. Geboren: 24 Oclober z. van M. Heems kerk-Smits. 26 Oclober d. v. C. Sohaap- A onk. z. van M. F. A. F. Nielen-Vlckke. d. van E. E. Hartendorp-Hos. Overleden: 24 October P. J. Hazen, 71 j., Drossestraat. 26 October J. H. J. van Raaphorst 36 j., Korte Dijk. Namens den Haarlemse'uen Melkhandel wordt onis de volgende oproep „Aan de Haarlemsche huismoeders", Ier plaatsing aangeboden: Zooals u uil een advertentie in dit blad zal blijken, heeft de Haari. Melkhandel, ingaande 1 November e-k.. Uaire detail prijzen herzien en die van volle melk terug gebracht op 23 ct. per liter. Deze prijsverlaging heeft de Haarl. Melkhandel gebaseerd op een inkoopprijs voor de melk vam 17 cent franco gele verd aan hare inrichtingen. Zooals ti in voorgaande dagen desbe treffende artikelen heeft kunnen lezen, ls een en ander het gevolg van een aanmer kelijke daling der prijzen voor zuivelpro ducten. In verband .hiermede vindt dan ook al'lerwcge daling der consumptie prijzen plaats. Óver het geheele laud krijgen de vee houders minder geld voor de geprodu ceerde melk uitbetaald en nemen daar, met het oog op dén dalenden lendenz, genoegen mede. Terwijl veehouders op andere plaatsen in ons land een prijs uit betaald krijgen varieerende van 14 tot 16 ct. per liter, zijn de veehouders uit de omgeving van onze stad niet genegen de melk aan dén handel te leveren voor een 'lageren prijs dan 18 ct. per liter. Dezen te hoogen prijs willen zij van den Haarl. Melkhandel afdwingen, en zoo deze hen dien te hoogen prijs niet willen betalen, dreigen zij zelf tijdelijk hun melk onder 't publiek te brengen voor een lageren prijs dan de melkhandel van het publiek vraagt. Op het eerste gezicht lijlkl dót een ide ale toestand voor de consumenten te worden, immers "wanneer 'er strijd is lus- schen veehouders en melkhandel en deze daardoor elkaar beconcnreeren, krijgt het publiek goedikoope melk ter beschik king. He schijn" bedriegt hier echter de werkelijkheid. Immers de veehouders zijn wei bereid tijdelijk de melk voor een lagen prijs aan de consumenten af te leveren, doch dit is voor hen niet anders dan een middel om den melkhandel te dwingen hum melk wederom tegen te hoogen prijs van hen te aanvaarden, daarna trekken zij zich niets meer van de consumenten aan. De melkhandel zoodoende gedwon gen wederom een hoogen prijs aan <;c veehouders te betalen, kan dan niet an ders dan wederom het publiek een ver hoogden prijs berekenen. De schijnbare actie van de boeren om den melkprijs ie drukken is dus in werkelijkheid niet an ders dan den melkprijs na afloop der strijd ongemotiveerd hoog op te drijven. Wanneer toch, de melkhandel zich door de actie der veehouders genood zaakt ziet wederom de melk Ie duur ln te koopen, beteekent dit voor de consu menten het verder deel van den win les te dure melk. Huismoeders hieruit kunt u z;en dat ■het steunen van de veehouders door in dagen vam strijd melk van hen legen lageren prijs dan de mellkhandel vraagt, et betrokken, geen ander gevolg heeft dan 't verdere deel van den winter te hoogen prijs voor uw melk te betalen. Indien U echter in Uw eigen belang wilt handelen, blijft dan Uw melk van Uw vasten leverancier betrekkendeze kan daardoor den inkoopsprijs verlagen en kan U het verdere deel van den winter van melk tegen matigen prijs blijven voorzien. Wordt de strijd om den melkprijs in het voordeel voor de boeren beslist, dan beteekent dit voor U niet3 anders dan naleol voor Uzelf; bovendien heeft de melkhandel heslo'en ge'luren'1 e den melkstrijd U de melk te leveren tegen denzelfden prijs als de melk U door de veehouders werdt aangeboden. U koopt dus ook in de dagen van melk strijd Uw melk bij den boer nietgoed- kooper dan bjj Uw vasten leverancier. Door dus Uw melk van Uwen vasten leverancier in de dagen van strijd te blijven betrekken, stelt U den melk handel in staat den strijd to winnen en behartigt Uw eigen belang, daar de melk U dan in het verdere deel van den winter een cent per liter minder zal kosten. Melk koopen van boeren beteekent voor U p ij verheogirg, me k kooien van Uw vasien leverancier beteekent voor U prijsverlaging. De R. K. Vrouwenbond hield Woens dagavond in het Bonrisgebouw een propa- ganda-vergadering. De zaal was maar matig bezel. Als spreekster trad op mej. Peelers uit Oveiween. met het onderwerp: „Aan den Arbeid." Met dien Chrislelijiken groet opende de presidente, mevr. de Meulder, de vergadering en heette allen, in het bijzonder de spreekster, welkom. Zij hoopte dat hel deze zou mogen ge- lakken de af doeling nieuw leven in te blazen opdat deze in groei en bloei moge toenemen. Vervolgens doelde zij mede, dat het bestuur het Bondslied had aange vraagd' en verkregen. Door enkele jonge dames werd dit op goed,klinkende wijze ten gehoore gebracht. Hierna werden door de secretaresse, mej. M. van Ruilen, de notulen voorgele zen en onveranderd vastgesteld. Hierna deed de presidente eenige mededeeli.nen, o.a. dial door verandering van de Witte Zwaan, de vergaderingen zullen worden gehouden in het Bond'sgebouw; de ver gaderingen worden voortaan aangekon digd in O. W. en op ©en bord achter in de kerk; da! Dr. Haase in de e.v. verga dering zal spreken over „Eerste Hulp bij Ongelukken"; voorts dat binnenkort kookdémonstralies zullen worden gehou den over koken op gas. Omstreeks Kersi- mds zal de Tooneelvereenigij'g een uitvoe ring geven. Vervol,eens zal in overleg mei het bestuur der Kiiesvereen'ging getracht worden ook nog iets inzake de Politieke ontwikkeling der vrouw te doen. Voor bet feest van O. L. V. van Lourdes zal een driedaagscbe oefening worden gehou den. Bij de Eerw. Zusters bestaat gelegen heid den naai- en knipcursus fe voigen voor meisjes van leden van den Vrouwen bond. Tevens zal er weer gelegenheid zijn voor meisjes het herhalingsondierwijs te volgen; tol lieden hebben zich echter slechts drie leerlingen aangemeld, dit ge tal is natuurlijk te kllein om le beginnen. Voorts kan men een abonnement op „De Katholieke Vrouw" nemen voor 6 cent per week. Voorts deelde zij mede dat de kas van Hulp ;n de Huishouding in nood ver keert, weshalve op elke vergadering zal worden, gecollecteerd, -echter zij opge merkt dat men een vol jaar lid moet zijn eer men in aanmerking kan komen voor steun uit deze instelling. De afdeeling Lissc is, bij het vormen van kringen, aangesloten bij den kring Haarlem. Voorts bradht de presidente dank aan de propagandisten voor het vele werk door haar verricht. Het contrihutie- innen door de club is een zeer ondank bare taak. Er zijn leden welke drie- vier maal laten aankloppen en ten slotte toch bedanken toter weer een uilvoering in 't richt komt. Wie echter na 1 Novem ber lid wordt, betaalt voortaan 50 cent contributie meer als de 'rouwe leden. De leden werdén aangespoord de propagan- daclub le steunen door steeds in eigen kring propaganda le maken. Thans was bet woord aan mej. Peelers om haar on derwerp in te leiden. Deze begon anet de veronderstelling uit te spreken dat de meeste aanwezigen geen lid waren, daar zij bijna geen enkele zag welke een in signe droeg. Zij begon er voorts allereerst op te wij zen. dat wc ons leven zoo moeten dragen, dat we 'n wet stellen. Wij moeten degroo te vraag stellen: Hoe moeten wii leven? Wij levens als f ware twee levens. Het eene ge lijkt een voortdurend carnaval; het andere is bet leven: de strijd tusschen Gad en ongeloof. Dezen strijd moeien wij strijden. Ons leven daarop in te richten is onze dure plicht. Ons geestelijk leven ontwikkelen. Hoe meer ons geestelijk leven zal groeien, hoe meer drang er bij ons zal opkomen om dit leven naar buiten uit te werken. God heeft den mensch geschapen als gemeen schapswezen. Iedere daad die -wij stellen, heeft gevolgen, vooral voor hen, die met ons in aanraking komen. Onze daden zul-' ten zielen dooden of zielen tot God bren gen. De eeuwigheid alleen zal openbaren hoe onze daden hebben ingewerkt op onze samenleving. God zal ons ter verantwoor ding roepen voor elke ziet, die door onze schuld verloren ging. Geldt JU voer eiken ■mensch, nog meer in het bijzonder geldt dit voor de vrouw. Groot toch is haar in vloed op de samenleving. De schoone vrouw in het huwelijk en maatschappelijk leven oefent een grooten invloed uit op liet leven harer omgeving. De vrouw moet woekeren met die talen ten. Gij moet woekeren niet alleen in uw gezin, doch even hard woekeren in hel so ciale leven. Hoe januner, dat zoovelen die groote kracht ongebruikt laten liggen. De macht van de vrouw in het goede is onlzettend groot. Wij noemen ons Room- sche vrouwen, dooh laten we ons leven eens vergelijken met he4 leven der eerste christenvrouwen. Hun martelaarsbloed heeft duizenden heidenen tot hot ware ge loof gebracht. Een nieuw heidendom is thans naast ons ontstaan. De oude heide nen aanbaden een boom of dier. De te genwoordige moderne heidenen vergoden het stof. Ze leven voor het genot en God bestaat voor hen niet. Zij willen trachten ook aan de goeden het geloof te ontnemen. Welnu, noem God uit den mensch weg en or blijft r'-'s anders over dan een dier. Wij hebben 's geloot niet geleefd, wij hebben geheuld met onze liberate heidenen. Het nieuv*c heidendom heeft de klove tusschen kapitaal cc arbeid nog grooter gemaakt. Hoeveel katholieke maturen en vrouwen heulen nu nog met de socialisten; gij zult het straks zien bij tie verkiezingen Wij zullen moeien va rken om tc halen wat er te halen is. Aan ar beid, roomsche vrouwen! Kerk en maat schappij roept u. Geeft u in woord en in daad. Gij moet een leekenapostolaat uit oefenen. Gij moet een offer brengen om Christus in de maatschappij terug te bren gen. Uw bloed wordt niet gevraagd zooats 111 de eerste chistenjaren. Alleen wordt hel offer gevraagd van uw eerzuclit. Groot moedig moeten wij ons geven om het ge loof in de maatschappij terug te brengen. Dat vereiseht heldenmoed. De v're hel denmoed doodt niet. doch vit i.-ven bren- Katholieke vrouwen zal het ongeloof ont- de maatschappij gered. De sno-om van Katholieken vrouwen zal het ongeloof ont wortelen, het heidendom den kop indi uk ken, God heeft ons onze taaik opgelegd'. Niets is zoo veranderd als de taak der vrouw. Wij hebben het kiesrecht wat ons mede zware verplichtingen oplegi. Als al'le Katholieke moeders goed waren wat zou de maatschappij er geheel anders uit zien. Zij zijn 't die Kerk en maatschappij in stand houden. Zij behooren in alles een voorbeeld té zijn. Kalmte en bedaardheid is een, van de mooiste eigenschappen van de huismoeder. Zij brengt hierdoor alles tot een wekt ad'gen indruk. De geheele Kath. Sociale Actie rekent op dé hulp der goede vrouwen. Kerngezond moeten zij zijn in liet Katholieke leven. Het is niet voldoende de kinderen naar de Katholieke school of Catechismus te zenden, neen uw leven moet uiblinken door uw goed voorbeeld. Ook gij jonge meisjes moet u onderscheiden door uw gedrag, door uw bescheidenheid, door uw kleeding, door uw lectuur. Kleedt u zoo dat gij elk oogenblik voor God kunt ver schijnen; lees die lectuur welke gij God kunt voorlezen. Laat de wereld' u uit lachen, en draagt de overtuiging in u om dat gij voor God hebt gewerkt. Gij moet omgang zoeken niet sociaal wer kende vrouwen. Breng liet offer van zelf- beheersching en gij zult veel helpen tol stand brengen. Uw loon zal worden uil- betaald in eeuwige valuta. Aanpakken en doorzetten dat zij uw leuze. Ook de roótn- sche werkgeefsters hebben een duren plicht te vervullen. Er zijn nu eenmaal standen in de wereld. Verschillende standen hebben verschillende plichten te vervullen. Wie deze plichten 'he' beste ver vult, brengt de beste vruchten voot de samenleving. Er zijn wel werkgeefsters, doch weinig Katholieke werkgeefsters, er zijn wel werkneemsters, dooh weinig Ka tholieke werkneemsters Waren beidé standen goed Katholiek, wei de sociale kwestie was opgelost. De werkgeefsters weten zich niet zoo aan den nieuwen tijd aan te passen als de manne lijke werkgevers. Wat vraagt de Katho lieke Actie van de werkgeefsters. Dat zij zich aanpassen aan den nieuwen tijd. De werkgeefster heeft geld en vraagt daar voor arbeid, de werkneemster geeft ar beid maar vraagt daarvoor geld'. Tus schen mevrouw en het dienstmeisje moet de christelijke liefde den boventoon voe ren. Wij behooren alten tot ©en gezin: God is onze Vader, de Kerk is onze moe- dér. De Katholieke solidariteit moet door de werkgeefsters en werkneemsters ver staan en wordén toegepast. Neem dit re cept ter harte, werkgeefsters, spreekt nooit met uw geburen of vriendinnen, oveir uwe dienstmeisjes; werkneemsters, spreekt nooit met uw vriendinnen over uwe mevrouwen. Wanneer dit recept trouw werd opge volgd was het dienstbodémvraagstuk voor een goed déél opgelost. In die pauze werden door het dames koor nog enkele nummertjes gezongen. Na de pauze spoorde de spreekster allen aan, wglke nog geen lid' waren van den R. K. Vrouwenbond zicih nog heden op te geven. V^irts moeten alle Roomsohe vrouwen en meisjes, welke oiud genoeg zijn, lid worden van de R. K. Kiesver- ©en'riid?. Voorts abe cursussen voor ont wikkeling in de Kiesvereeniging volgen. Gij moet weten wat er op maatschappe lijk terrein voor u fe doen is. De geeste lijke goederen zitten vast aan de verkie zingen. Wij hebben een prachtig christe lijk Ministerie. De verkiezingen moeten dit ministerie bestendigen. Laten we een voorbeeld nomen aan de kinderen der duisternis, de socialis/en, in het voeren van propaganda. Voor hen 'ig geen moeite te voel; laten wij trach ten hun in bun ijver le overtreffen. Wan neer de katholieke maatschappij zich verheugt over het algemeen kiesrecht, dan heeft zij het oog op den goeden in vloed deT katholieke vrouw. Alles dus, katholieke vrouwen, gezien wat u op politiek terrein te doen staat. Geeft u aan God door uw vruchtbaren arbeid o,p sociaal en politiek terrein. De lijd is daar dat gij mie' «w mannen en zonen o,p zult gaan ter verdetiging van Chris tus in de maatschappij. Geeft aan God terug de plaats in bet familieleven. Een donderend applaus brak na Barieljorisstraat 27 Alsmede ruime keuze BAL- en AVONDSCHOENTJES naar de laatste mode. dtoze mooie rede los. De Zeereerw. heer Pastoor bradht de spreekster ©en kern achtig woord van dank. Hij spoorde aan de woorden van de spreekster ter harte tc nemen en in daden om le zetten. Onderwijl was gecolporteerd met het Bondslied, hetwelk tot slot door allen werd gezongen. Met den obristelijken groet werd de vergadering gesloten. R- K. Dnankbestrijding. Gister avond werd door de Hiiiegomsche Ma- riavereeniging en den Annabood, in hotel Sislerinans een Oudersavoml gehouden voor de ieden vun belde organisaties. Als spreekster trad op Mevr. Huijvenaar—Van Beek, uit Am sterdam. De belangstelling was slechts matig, wat heel jammer was. Mej. G. M Uilenhoed, presidente der Mariaver- eemging, opende met den Chr. groet en een hartelijk woord van welkom, waarbij zij do spreekster aan de be langstellenden voorstelde. Ook heeLe zij bijzonder welkom den WelEerw. heer kapelaan Nieuwenhuizen, van Heemslede, voormalig Geest. Adviseur van de Mariavereeniging, die als be- Jangstellende weer toonde de Drank bestrijding 'n warm hart toe te 'dragen. Mevr. Huijvenaar betrad nu het po dium. Zij had lot onderwerp gekozen: „Wat is het kind?" Aan de hand van tallooze voorbeelden schetste zij hoe 't mooie, '1 '.trine in het kind kan worden aangekweekt of daaraan ont nomen. De ouders moeten eerst het oog op zichzelf richten en veel in zich herzien, 't Innerlijke wordt zoo dik wijls vergeten; men leere het kind de natuur liefhebben, nicn sloote het kind niet af door snauwen of geen belang stelling. Dan gaat spr. na, hoe moei lijk het opvoeden is, hoe het kind geneigd is tot nadoen eu navolgen ten goede of ten kwade. Dan komt mevr. Huijvenaar Lot den alcohol, de dief, de moordenaar van liet reine in de kinderziel. Hoeveel wordt er bedorven, ook door fatsoen lijke ouders uit onvoorzichtigheid door het Zondagsborreltje. Dan wijst spr. op de drinkgewoonten, die door de actie der Drankbestrijding vermin deren. Het kind vraagt en smeekt u, den alcohol ver uit uwe omgeving le houden en u te verbinden minstens tot den tijd, waarop uw kind de volle ontwikkeling van zijn versland "heeft, .vlet een schitterende peroratie sloot spr. hare gloedvolle rede. Mej. Uilenhoed bracht mevr. Huij venaar namens de vergadering en het bestuur hartelijk dank voor haar keu rige en leerrijke rede. Hierop volgde een kleine pauze. De dames Balvers en Lommerse vulden deze aan met eenige mooie piano- nummers. Toen eeu keurig blijspelletje, geti teld: „Woningdistributie". De tooneel- club van de Mariavereeniging had eer van haar werk, dit moet gezegd. Keu rig spel en leuk van inhoud, een aardig lachsucces. Kapelaan Nieuwenhuizen compli menteerde de club. Hierna eenige toepasselijke liederen, een dankwoord en toen huistoe. Een mooie avond Brand. Woensdagmorgen is te Eg- momd-Binnen brand ontstaan in de als bollenschuur gebruikte boerderij, bewoond door den 'heer Jb. S., eigendom van de fir ma Reijmveld te Ilïllegom. De heeie boer derij werd een prooi der vlammen, er werd zoo goed als niets gered. Men neemt aan dat de brand ontstond door ©en ge brek aan de pijp vun de voor het drogen der ibollcn gestookt kachel. Ais een bewijs dat onder deze gemeen te nogal tamelijk rijke jachtvelden gevon den worden kan dienen, dat bij een ge houden drijfjacht in het jachtveld van den hear Dolleman bij het zgn. Jaarsveld door drie schutters werden geschoten 77 faizanten, 422 duinkonijneri, 9 houtsnip pen, 1 patrijs en 1 eend. Voor de Nimrods om van te watertanden. Voetbal. A.s. Zondag zal op het voetbal terrein van N.V.C. de eerste thuis wedstrijd in de competitie-wedstrijden van den .TI. V. B. gespeeld worden door het Xe ëiftal van N.V.C. Deze wedstrijd zal gespeeld worden tegen S.M.C. I vaD Warmond. Het belooft een zeer mooie en spannende wedstrijd te worden, waarvan de fitstag door velen met belangstelling zal worden tegemoet gezien. Met een beetje goeden wil en flink spel is de over winning voor N.V.C. I niet twijfelachtig. Bioscoop-voorstelling. In de zaai van den heer N. v. d. Berg werd gister middag door den beer van Gerven, uit Den Haag, een bioscoopvoorstelling gege ven voor de kinderen. Een grool aantal was tegenwoordig. Zij amuseerden zich, vooral ook met de vertoonde goocheltoe ren en de oud-Hollandsohe poppenkast. Gisteravond werdi ew voorstelling gege ven voor het grootere publiek. De ver schillende vertoonde films waren V e zeer „hoon en muntten uit door helderheiden uitbeelding, terwijl ook een vtolte verkla ring der films werd gegeven door den on dernemer. Wi> tonnen .gerust een kijkj» aanbevelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2