GEMENGD NIEUWS. KORTE BERIOHTEN. qrdeInTrbeid. kuns'TeiTIennis. IET CONFLICT IN DE METAAL INDUSTRIE. Het „Centr." deelt mede, dat de besprekingen, om alsnog tot een overleg te komen, inzake 't drei gend conflict, reeds in een verge vorderd stadium zijn gekomen, wat er op wijst, dat heel spoedig een bepaald besluit zal worden ge- •nomen, dat zal leiden tot een gun stig resultaat. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Uit boek en blad. RECHTSZAKEN» Faillissementen. ÏRAGENBÜS. VOETBAL. DAMMEN. DE ZIEKTEGEVALLEN OP DE „KAWI." De kapitein van de „Kawi" heeft na rijn aankomst te Batavia aan het „N. V. d. D. v. N. I. het volgende mede gedeeld omtrent do geheimzinnige tal- •ijko ziektegevallen aan boord van dit chip Dinsdagave.... te zeven, uur vertrok de ,Kawi" van Marseille en reeds den vol genden dag waren er onder de passagiers /an ailo klassen een 50 zieken. De ziekte- zersïhijnEelen waren: koorts, kramp, bra- ten on buikloop, zoodat onmiddellijk aan rergiftiging werd gedacht. Aan boord >evonden zich vijf medici, van wie er Irio eveneens ziek waren. Onmiddellijk jing de gezag, oJrdrr met den admini- •fcrateur en den restaurateur de menu's »a, ten einde to weten to komen of wel- ieht een der genuttigde gerechten oor- taak van de ziekte kon zijn. Maar niets ton worden geconstateerdeerste en Aveede klasse hadden princesseboontjes jegeten, de derde klassers roode kool. Het was opmerkelijk, dat alleen pas- agiers ziek waren. Do officieren waren, uet ui ontering van den dorden en vier- len stuurman en den vijfden machinist, je zont, terwijl van de bootslieden en ma- irozea niemand ziek was. Terwijl de Europcesche opvarenden toch allen het- lelfdo eten nuttigen als de passagiers; le officieren tegelijk aan tafel, de matro zen den volgenden dag, wanneer zij de tliékjes krijgen. Donderdag was het aantal zieken nog grooter. Toen werien ook elf van de 57 man inlanlsch personeel krank. De moiici konden de oorzaak niet con- $tateeren. Bij verscheidene zieken steeg do temper-rtuur tot 40 graden, doch even voor Port-Said waren de meeste lijders weer op de been. Wat slapjes nog, doch •iterlijk gezond. Bij aankomst te Port- "Baid was iedereen weer beter. Het is een zonderling geval. Yermel- iing verdient het feit, dat to Marseille sen over land gereisd hebbende dame »an boord kwam, die bij embarkement reeds leed aan dezelfde ziekte, terwijl 3e leien der bemanning in evengenoem- le stad niet aan land gingen. Wél de- aarkeerden de passagiers, zoodat de mo gelijkheid bestaat, dat gedacht moet wor- len aan een infectie, te Marseille opge- 3aan. Want daarover waren de medici bet eens: het was een besmetting. Meer konden zij echter niet constateeren, hoe riek drie hunner dan ook zelf waren. De te Colombo (Ceylon) aan boord ko mende loods, niets we e de van de ziekte gevallen, verhaal le, dat even te voren sen Australische boot was binengekomen, die al 'n zeer slech'e reis gehad had: in ie Roode Zee waren er heel veel zie ken aan boord geweest, terwijl vele pa tiënten in de Roode Zee waren bezwe ken. Desgevraagd verklaarde de loods, 3at ook hier do verschijnselen waren Pgewecst: koorts, kramp, vomeeren en diarrhee. Ook dit schip was van Mar- «eille gekomen. Te Marseille had de kapitein van de „Kawi" echter niets vernomen omtrent een daar heerschende ziekte. Maar aan een blikjes/vergiftiging kon hij niet ge- looven: er waren geen oude blikjes aan boord geweest en te Marseille worden uitsluitend versche groenten aan boord genomen. Ook de medici meenden niet te moeten denken aan vergiftiging, ten- gevolge van het nuttigen van ondeug delijk eten. Wat was dan de oorzaak van de vele ziektegevallen? Men weet het niet; het onderzoek leverde negatieve resultaten op en zooals gezegd de doktoren konden gee.n oorzaak opgeven. Ook aan het drinkwater kon de ziekte niet wor den geweten, aangezien allen aan boord jetzelfde water drinken. NIEUWE STRAATNAMEN IN DE HOOFDSTAD. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft onafgebroken behoefte aan nieuwe straatnamen. Het had nu de oogen ten hemel geslagen en was aan het plun deren van den sterrenhemel gegaan. Zoo kwam het bij den Raad met een heel stel hemellichamen waarmede het tuin dorp Oosizaan ge'ukkig zal gemaakt wor den. Woensdag heeft de Raad er zijn zegen aan gegeven, behoudens één. Het dagelijksch bestuur had de vol gende namen voorgesteld: Kometensnigel, Meteoorsingel, Origel- Betelgeuze-, Orion-, Si ius-, Kreeft-, Steenbok-, Argo-, Poolster-, Spica-, Al- debaran-, Ca dor-, Sterren-, Pollux-, Pra- cyon-, Centaurus-, Neptunes-, Mars, Sa- turnus-, Ui anus- en Jupiter traten; Al- detfaran-, Oastor-, Sterreplein, Zonne weg, Zonneplein en Kleine Zonneplein, Kleine- en Groote Beerstraten. Een der leden, de heer Spier, wees er op, dat de Maan was vergeten en hij stelde voor geen Procyon- maar een Maanstraat aan oud Oostzaan te geven. Wethouder Vliegen verklaarde er geen schuld aan te hebben, dat er een ster Procyon bestend. De sterreknndige kring had hem het stelletje bezorgd en de Maan kon later wel een beurt krijgpn. De heer Spier bleef bezwaar tegen Pro cyon koesteren waarin hij gelijk had, gegeven de neiging der Amsterdammers om hunne straatnamen to verhaspelen en zag zijn voorstel om de Maan de plaats van die ster te doen innemen, met groote meerderheid en vroolijkheid aangenomen. NA DEN STORM. Van H.M. de Koningin en van den Commissaris der Koningin zijn telegram men ontvangen, waarin zij den nagela ten betrekkingen van de bemanning van do stoomredüngboot „President van Heel" hun deelneming betuigen met het ioor hen geleden smartelijk verlies. In opdracht van de Koningin heeft haar adjudant de kapitein-luit. ter zee ten Broecko Hoekstra bij de begrafe nis te Hoek van Holland van slacht offers van de ramp met de reddingboot „President van Heel" een krans neder- gelegd op het stoffelijk overschot. De Hoofdinspecteur van do Scheep vaart de heer Muller heeft in opdracht van den Minister van Landbouw, do be grafenis bijgewoond. Donderdagmorgen was nog geen nader bericht omtrent den loods schoener „Eems 2" ontvangen. Een binnengekomen schip rapporteert niets gezien te hebben. Vol gens geruchten zou op Rottum wrakhout van een schoener zijn aangespoeld. Van de uit tien personen bestaande bemanning waren negen leden gehuwd. De eilanden Marken en Urk hebben weer grootendeels onder water gestaan. Nu de kruin van den dijk van Mar ken weer boven komt, blijkt, dat een gedeelte van ongeveer 100 M. is weg geslagen aan de zuidzijde van 't eiland Te Hoek van Holland, is naar do Tel. meldt, Dinsdagavond nog aangebracht 't lijk van B. W. Boxman, matroos van de verongelukt© stoomreddingboot „Pre- sident van Heel". Nog vermist worden de schipper J. de Geus en de stoker D. Boel. Het dreggen naar do lijken van laatst genoemde personen leverde tot op he den geen resultaten op. ARME ZWERVELING. De politic le Tiel heeft zich ontfermd over een 14-jarigen Belgischen knaap, die door zijn moeder op haar stetfoed was af gestaan aan een woonwagenbewoner, die den jongen exploiteerde door hem in de café's kunsten le laten maken. Bij een dezer toeren verstuikte hij beide voeten. In de koude van deze nachten sliep hij achter kermistenten, tot de politie hem half verhongerd en geheel verkleumd vond. Zijn pleegvader was inmiddels ver trokken. De politie zal hem, als hij daartoe in staat is, naar zijn geboorteland op trans port stellen. STATIONSCHEF EN RAADSLID, De heer G. Adriaanseri (lib.), stationschef te Goes, die tot lid van den Gemeenteraad was benoemd, kandeze benoeming niet aannemen, daar de directie der Neder- landsclie Spoorwegen daartegen bezwaar maakt. De directie heeft bestolen de ver vulling van 't ambt van gemeenleradslid niet toe le staan aan enikele categorieën personeel, waaronder die van stationschef. EINDELIJK GEARRESTTEEiRD. Woensdagmorgen is in den polder van Megen eindelijk het individu gearresteerd, die reeds maanden lang door het aan randen van meisjes de omstreken van Oss en den Maaskant onveilig maakte. Het bleek een 42-jarige man te zijn uit Ber- chem, die een half jaar geleden uit de gevangenis was ontslagen. HET MIDDE-DAMTERREIN IN DE HOOFDSTAD. Het „Hbld." meldt dat een bekende makelaarsfirma hier ter slede, namens hare principalen het gemeentebestuur heeft verzocht, bet midden-Damterrein te mo gen koopen, tot het daarop vestigen van eenige groote winkelhuizen. EEN WAANZINNIGE. Te Veghel (N.B.) heeft zich de 70-jari- ge H. v. A, voor den trein uit Boxtel ge worpen, nadat hij jas, pet en schoenen had afgelegd. Bovendien had hij een brief je in zijn zak, waarop geschreven stond, dat hij spijt had van zijn daad. De waan zinnige was op slag dood. DE VERMISTE LOODSSCHOENER. Woensdagmorgen, is te Delfzijl binnen gekomen het Duitsche stoomschip „Otto Tords". Het schip rapporteerde gezocht te hebben naar de loodsboot, doch deze niet te hebben gevonden. Aan boord van den vermisten lood's- schoener „Eems 2" bevonden zich: H. Dubois, schipper; R. van Til, G. Storte- veld en G. Geertsema. loodsen; P. Dre- wes, loods-kweekeling ie klasse; N. A. Post en J. de Jong, loodskweekelmgen 2c klasse; K. Westendorp matroos en K. Mulder, kok, allen uit Delfzijl, en H. Smit, matroos, uil Groningen. De „Eems 2" is Dinsdag voor veertien dagen naar buiten gegaan voor de post Eems-West en -moest de vorige week de post Eems-Oost overnemen. Tot nu toe heeft men niets meer van het vaartuig vernomen. Marineschepen zijn uitgevaren om le trachten het vaartuig op te sporen. OPLICHTING VAN RUIM VIER TON. Een groote Duitsche firma, die spoorwegmateriaal fabriceert en te Amsterdam een uitgebreid verkoop bureau heeft, is, volgens hare aan gifte cenigen tijd geleden voor f 402.486.77 opgelicht. Een klant, 'n aannemer, die reeds jaren met haar in relatie stond en vroeger na elke leverantie geregeld betaalde, bleef de laatste maanden nogal eens in gebreke. De schuld liep daardoor zóó op, dat de firma hem tot betalen maande. Hij is toen op het kantoor gekomen en kreeg, na herhaald aandringen, de op hem uitgeschreven kwitanties even mede, voorgevende, naar de firma ver klaart, dat hij daarop bij een bepaalde bank het benoodigde groote bedrag zou krijgen. De man is aiet terugge komen. Toen hij den volgenden dag aangezocht werd te betalen, zei hij dat dit reeds was geschied en toonde de kwitanties. De kassier hield vol niets te hebben ontvangen. De officier van justitie meende aan vankelijk met een civiele kwestie te doen te hebben. Een rechtskundig 'raadsman onder-zocht de omstandig heden, waarin de aannemer de laatste maanden verkeerde en het bleek, dat deze schulden van een veel kleiner bedrag niet heeft kunnen voldoen. Wel gaf hij voor ruim vivr ton in zijn brandkast te hebben bewaart!, doch dit klonk, in verband ook met andere aan het licht gekomen feiten, zoo ongeloofwaardig, dat thans op last van den officier va® justitie, tot zijne arrestatie is overgegaan. („Hbl1') UIT DE STREEK. Het sehoone nazomer weer heeft in de Streek nog eenjgszins gunstig gewerkt op eenige groenietisoorlen. als bladgroenten en kool, uitgezonderd bloemkool, «fie te veel van droogte en ongedierte te lijden had, om nog op verhaal te kunnen ko men. Bovendien kon do oogst van de over vloedige appels en peren zeer goed zijn, daar geen stormen de thans vroegrijpe wintervruchten kwamen afwaaien. Vrij wel alles is nu gaaf aan de markten ver kocht. DE MASSA-BLINDHEID TE DINTEL- OORD. De directeur der Suikerfabriek Dinlel- ord, dr. Vlaeke, deelde over de oogont stekingen der arbeiders het volgende aan de „Grondwet" mede: De zaak is, dat waarschijnlijk door dampen uit hel sterk verontreinigde wa ter bij verschillende werklieden een ont- sieking aan het oog wordt geoonstateerd, die volgens de artsen is conjunctivitis, ontsteking van het bindvlies. Door wassching met boorwater is deze ontsteking in de meeste gevallen soms binnen enkele uren genezen. Van een blij vende blindheid is geen sprake, evenmin van het gerucht, dat werklieden ter on derzoek naar Leiden zijn gezonden. Brandstichting. De brand in den molen van den heer D. S. te Het Waar (gem. Soheemda, Gron.) deed vermoedens van kwaadwilligheid ontstaan, welke er toe leidden, dat de eigenaar Woensdagmorgen is gearresteerd, verdacht van brandstich ting. Lage waterstand. De Rijn lussohen Pannerden en Arnhem is thans zoo laag, dar zelfs schepen waaruit de vracht geheel is gelicht, niet meer kunnen voortvaren zonder aan den grond te raken. Een aanhouding. Door de politie le Roermond is Woensdag aangehouden en naar de gevangenis overgebracht G. P., 54 jaar, kleermaker, vroeger wonende te Roermond, thans te Luik woonachtig. Hij werdt verdacht van diefstal van manufac turen, ruim U/9 jaar geleden te Roermond gepleegd. Hij wist zich toen door de vlucht naar het buitenland aan zijn arrestatie te ont trekken. Onder de stoomtram. De arbeider W. kwam onder Heerlerheide onder de stoom tram; hij werd eenige nieters medogesleurd en werd, met kneuzingen aan het hoofd, naar het hospitaal te Heerlen gebracht, waar hij overleed, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Paging tot verdrinking. Te Gene- muiden is iemand aangehouden on naar Zwolle overgebracht, die verdacht wordt in den loop der vorige week gepoogd te hebben een 7-jarig Weensch kind, dat aldaar tijdelijk in een gezin was op genomen ,door verdrinking van het leven te berooven. De aangehoudene moet reeds volledig bekend hebben. Op weg naar een oplossing. DE LOONKWESTIE IN DE METAALINDUSTRIE. De „Maasb." verneemt, dat de Me- taalbond de loonen te Delft voorloopig niet zal verlagen. De Algemeene Nederlandsche Mstaal- bewerkersbond, de Landelijke Federatie van Metaalbewerkers, de Ned, R.-K. Me- taalbowerkersbond, de Ohr. Metaalbewer- kersbond in Nederland en de Neutrale M taTtewer' ersfcond hebben per m nifest aan de arbeiders, werkzaam bij leden van den Metaaltond en de R.-K. Werk geversvereniging in de Metaalindustrie, meegedeeld, dat de op 31 dezer begin nende staking een massaal karakter draagt;, maar dat niemand vóór go- noemden datum den arbeid mag neer leggen. De volgende fabrieken zijn bij deze staking betrokken: N. V. Deventer Ijzergieterij en Machinefabriek voor heen J. L. Nering Bögel en Co., Eerste Ned. Rijwiel- en Machinefabriek voor heen H. Burgers, Metaalwarenfabriek Isala, Dav ohaarden fabriek Van Zwet, Overijsclscho Ijzergieterij en Machinefa briek, Machinefabriek Deventer. Slechte een kleine minderheid der ar beiders heeft zich tegen de staking ver klaard. N. R, Ct. EEN KLEINGEESTIG STANDPUNT. Door het Ned. Verbond van Vakverec- nigingen is aan het Bureau International du Travail, te Genève, een schrijven ge zonden, naar aanleiding van het feit, dat de Nederlandsche regeering de delegatie voor de derele Internationale Arbeidscon- fcrenlie, welke 25 October a.s. te Genève is aangevangen, zoodanig heeft samen gesteld, dat daarin geen vertegenwoordi ger van het Verbond als arbeiders-afge vaardigde is opgenomen. Het N.V.V. verzoekt o.m. in 't schrij ven, aan het Bureau, het mandaat van den door de Nederlandsche regeering be noemden arbeiders-afgevaardigde niet goed te keuren. (Zooals wij indertijd meedeelden, is de heer Serrarens van het R.K. Vakbureau door de Nederlandsche regeering afge vaardigd). De bloemenhandel te Aalsmeer. Den laatsten tijd waren de veilingen in deze gemeente als het ware overvoerd met ver schillende soorten van snijbloemen. Voor al de daMia's hebben dezen zomer en na jaar, door het zeer mooie weer, over vloedig gebloeid, waardoor de markt steeds voor de andere bloemen in meer of min dere mate gedrukt bleef. Zoo waren lol nu toe b.v. de Chrysanten lager over liet algemeen dan het vorig jaar, en alleen zeer uitstekende kwaliteiten konden het bren gen tot prijzen, welke liet bedrijf daarvan rendeerend konden maken. Nu echter meer ruw weer is ingetreden, is de kans groot, dat veel buitenbloemen opgeruimd zijn, wat ten goede komt aan de nog res- teerende Chrysanten, die nu wel betere prijzen zullen gaan bedingen. Dezer dagen zijn te Aalsmeer aan de Centrale Aalsmeersdie veiling de eerste seringentakken aangevoerd. Uit het Coöperatieve leven te Aals meer. De gemoederen in tuinbonwkrin gen te Aalsmeer waren den laatsten tijd meer of minder in beroering gebracht door geruchten, dat de plaatselijke coöperatie, doordat zij voor pl.m. 13.000 in de schuld van de Tuinbouw Aankoop-Centra le, die 60.000 bedraagt, was betrokken, haar leden te veel onkundig had gelaten aangaande verschillende zaken. En boven dien vond men het verkeerd, dat een der bestuurders van de plaatselijke organisatie tevens directeur was van de T. A. C., wel ke dn onze gemeente, van Rottendam uit, haar centraal punt heeft gekregen. Het was vooral in het Oosteinde, dat zich een sterke oppositie begon te openbaren tegen het aangesloten blijven van de plaat, selijike coöperatie bij de T. A. C., omdat men vreesde, dat, wanneer de zaken van de T. A. C. verkeerd liepen, onze coöpe ratieve tuinbouwers, als de grootste af nemers bijna van alle aangesloten vereend- gingen, groote finantieefe nadoelen te wachten hadden, wanneer de verliezen grooter werden. Het bestuur der coöperatie belegde daarom een openbare vergadering, waarop verschillende zaken, zoowel van eigen or ganisatie als van de T. A. C. werden be sproken. Wat de T. A. C. betreft, betreurde de directeur, de heer J. Keessen Dzn., dat over het algemeen in 1920 de aangestoten organisaties door te geringen aankoop der artikelen, oorzaak waren geweest, dat toen 31 December afgeschreven moest worden, er mede door het terugkropen der prijzen een tekort was van 60.000. En dat juist die aangesloten ver- eenigingen welke het meest hadden afge nomen, o.a. Weslland, Aalsmeer en Bos koop, nu statutair voor het grootste deel in de schuld aansprakelijk waren. Toch gelukkig kon thans geconstateerd worden, dat er dit jaar wel eenige winst zou zijn. De heer Pistorius, boekhouder, en an dere hoeren bepleitten het groote nat van de T. A. C. voor den tuinbouw in het al gemeen. Wit zij in de toekomst haar nuttig werk voor den tuinbouw blijven doen niet al- toen, doch zich steeds vender op bot ge bied vain den aankoop bewegen, dan zul len alle aangesloten vereenigingen haar terdege moeten steunen. Gelukkig kon op de vergadering wor den meegedeeld, dat de plaatselijke coöpe ratie nog steeds in ledenaantal groeit en thans ruim 300 leden telt. De toestand der Kust.ijsche.ij in Sep tember. Omtrent den toestand der zeevisscherij iin September, deelt de Visscherij-inspectio ons mede, dat deze, tengevolge van den kleineren omvang der drijmetvisscherij op haring, evenals in Augustus veel minder druk werd uit geoefend, dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroegen volgens voorloo- pige opgave, resp. 11.702.000 K.G. en f2.417.700 tegen 24.121.600 K.G. en f 5.695.700 in September 1920. Een niet onbelangrijke hoeveelheid versche of met zout besprenkelde haring werd door Britscho stoomloggers aan gevoerd. DE ZON-ECLIPS IN 1922. Naar de „Tel." verneemt is er een Duitseh-Nedorlandsche commissie ge vormd, die eon astronomriche expeditie zal or ani enen ter wa raeri g van de zon-eelips op 22 September 1„2 De commissie staat onder leiding van prof. Eins ein, te.wijl er voor Nederland o.a. zitting in heeft prof. dr. Kapteijn De commissie hoeft de medewerking in geroepen van do Nederl.-Indische Ster- rekunèige Vereeciging, die in Pa'embang een inrichting bezit. De expeditie zal zich eerst naar Palembang begeven en van daar naar de Christmas-eiianden van waar de eclips wordt gadegeslagen. DE KERKBRAND TE DELFT. De schade, door den brand aan de oudo kerk to Delft veroorzaakt, zal, naar verluidt, niet boven f 100.000 gaan; het juiste bedrag wensc.,ten kerkvoogden niet te noemen. NIEUWE UITGAVEN. Retraite-Souvenir door Jac. J. Zeij S. J. Teuling's uit geversmaatschappij, 's-Bosch. Wie kent Pater Zeij niet, den leider van zco menige godsdienstige afzondering in het retraitehuis „Manresa" te Venlo? Nu, Pater Zeij heeft als blijvende ge dachtenis aan de retraites door hem ge geven een beknopt maar practièch boekjo samengesteld. Het is bedoeld als een handleiding tot de maandelijksche recollectie of over weging, die den deelnemers aan de re traite zoo dringend wordt aanbevolen om do vruchten der geostelijke afzondering bij voortduring in zich te vernieuwen. Echter, ook zij, die nog geen retraito meemaakten, zij dit retraite-souvenir aan bevolen. Zij zullen- met zachten, maar onweerstaanbaren drang naar een retraite gedreven worden. Avicullura No. 43, Uitgave der N. V. Mij v.h. fa, Willem v. Goreum te Assen, is geheel gewijd aan krieWioenders. Liefhebbers en fokkers van dit ras vin den er op zeer uitvoerige wijze veel be langrijks in beschreven. 't Is eeii interessant nummer, waarin een groot aantal goed geslaagde afbeeldin gen den tekst illustrceren, terwijl een fraaie jekleurde plaats is bijgevoegd van Patrijs Phoenix Krielen. Inhoudsopgaven: Het Boer No. 4 en 5 (Oei. en Nov.). Congres van de Federatie der Dioc. R.-K. Volks- en Werkliedenbonden, te Nijmegen op 18 en 19 September 1921, door H. Verleden, heden en toekomst van onze R.-K. Arbeidersbeweging, door H. Het eigendom, naar Paul Ernst, door Hein Hoeben, II. De Duitsche socialistische vakvereeni- gingen, door G. J. A. Budde, Pr. Geloofsverdediging en Godsdienstweten schap. De godsdiensten der oude volkeren er. hunne afdwalingen, door P. M. Hack. Arbeidsbeweging. Buitenland: Rcvolu- tionnaire vakorganisatie. Sociaal-Economische Kroniek. Binnen land: De economische toestand van ons land. St. Franciscus. No vember-af levering. Aan den arbeid blijven. D. H. Bona- ventura. Allerzielen. Derde Orde en Eucharistie. Ter Retraite. De H. Martinus. Protestantsche Tertiarissen. Uit onze Missie, van Zuid-Chansi. Uit enzc Missie van Brazilië. Nieuwe Uit geven. Seraphijnscthe Kroniek. Over ledenen. Sobriêtas No. 10. Het Reddingswerk, Pater Ildefonsus. - Gemeente en Drank bestrijding, Pastoor J. L. van Mulukom. Wat mag de Overheid doen tegen liet diankgevaar? V. Uit eigen Kamp Varia. Boekennieuws. Voor de R.-K. Drankbestrijders in Oostenrijk. Offi- cteele mededeelingen van het Centraal Bu reau van Sobriêtas. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat het volgende: PLATEN: De Hoogedelgestr, Heer A. J. A. Gilisscn. Het succes der Spanjaar den in Maroeco. De staatsgreep van keizer Karei (5 foto's). Een nieuwe brug, de grootste ter werled. De werkloos- hein in Engeland. De vrijwillige ouder- domsverzekering (3 foto's). Het jubilé van Mgr.' Dr. A. C. M. Schaepman. De begrafenis. - Het leesgezelschap. Een belangrijk feit voor onze Roomsche marine mannen (2 foto's). Het kantoorgebouw der firma Arnold Gilisscn en Go. Frag ment van de wand-plaquette. M. H. v. Gastel. - De suiker-campagne is begonnen (4 foto's). Het oudste pauselijk graf en het jongste (2 foto's). Zoekplaat je. Fruiüuintje. TEKST: Valsohe getuigenis, door E. Philips Oppenheim. In de verdrukking, door J. R. v. d. Lans. Ode aan mijn nieuwe buis, door Maks. De vrijwillige ouderdomsverzekering. In den storm, door H. B. v. d. S. De actentasoh, door Punt. Een gouden jubileum. De klem, door A. Slrater. Uw eigen tuin, door PhUadelphus. In de school, door Punt. Uitslag rebus I. Uit de blikken trom mel. Opstellen van Wimpie, met teeke- ningen van Jan Wiegman. DIEFSTAL IN EEN R.K. KERK. Voor de rechtbank te Maastricht stond Dinsdag terecht de slagersknecht J. B., thans uit anderen'hoofde in de gevange nis te Roermond, ter zake medeplichtig heid aan een diefstal met inbraak in de sacristie der R.K. kerk te Meers- sen op 16 Juni. Den volgenden dag miste de koster de heilige vaten noo- dig voor de bediening der zieken en meerdere voorwerpen van waarde. Door een samenloop van omstandigheden werd beklaagde aangehouden, die de plaats aangaf, waar do voorwerpen verborgen waren en bekende op den uitkijk te hebben gestaan. Inderdaad werden de ontvreemde voorwerpen ter plaat :e ge vonden, de hoofddader wordt nog ge zocht. Het O.M., waargenomen door mr. Kneepkens noemde de heiligschennende daad zeer ernstig en vroeg wegens me deplichtigheid een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en 3 maanden. Uitspraak 8 November. VERKOOP VAN MORPHINE. Het Amerikaansche consulaat te Rot terdam had er bericht van gekregen, dat daar ter stele door Amerikaansche zee lieden in hoogo mate misbruik vara mor phine werd gemaakt en middelen be raamd ,om daar zoo mogelijk een einde aan te maken, meldt de „N. R. Ct." Het consulaat had daartoe gebruiik ge maakt van de diensten van den kantoor bediende M. G. v. d. Polder aldaar, aan wien bij onderzoek gebleken was, dat een 49-jarige koopman te Rotterdam, die in medicinale artikelen handelt, mor phine verkocht. Hij had een naam kaartje weten machtig te worden van een caféhouder aan den Schiedamschen Dijk, dat hem als introductie bij den koopman zou kunnen dienen en zich daarmede, 's avonds omstreeks 10 uur, naar diens woning begeven. Volgens de zen, die gisteren voor de Rotterdamsche rechtbank terechtstond, zou v. d. Polder zich toen voorgedaan hebben als Ameri- kaansch soldaat, die in den oorlog ge wond en daarna met morphine behan deld was en dientengevolge aan de mor phine verslaafd was geraakt. De z.g. Amerikaanscho soldaat, die het gesprek in het Engelsch begonnen was, doch in het Duitsch had voortgezet, zou den koopman gesmeekt hebben hem morphine te leveren; zonder morphine kon hij niet leven, zou de man gezegd hebben. Be- kl. had echter herhaaldelijk geweigerd, maar eindelijk, omdat de „Amerikaan" zoo smeekte en huilde en in wanhoop over den grond kroop, had hij toege stemd en den man een hoeveelheid van 25 gram geleverd en daar f 30 voor in ontvangst genomen. Get. v. d. Polder legde een verklaring af, die aanmerkelijk van die van bekl. afweek. Getnige had, zeiie hij, volstrekt niet behoeven te smeeken, noch had hij over den grond gekropen. Evenmin had hij zich voor Amerikaansch soldaat uit gegeven. Hij had niet moer gezegd, dan dat hij den volgenden dag zou uitvaren en Nederland verlaten en dat was vol doende geweest Do apotheker Gerhard van Rotterdam, als deskundige gedagvaard, noemde 25 gram een to groote hoeveelheid om in den kleinhandel verkocht te mogen wor den en den prijs va-i f 30 veel te hoog. Het O. M., waargenomen door mr. Rombach, eischte wegens het onbevoegd afleveren van morphine een maand hech tenis. Do koopman beklaagde zich, dat v. d. Polder als agent-provocateur was opge treden cn beweerde, dat hij het bedrag van, f 30 niet uit winstbejag had aan genomen. In staat van faillissement werden ver klaard: 1. J. F. M. van Velzen, bakker wo nende to Pijpwetering (gemeente Alke made), R. C. Mr. J. D. Pasteur, Cu rator Mr. Dr. W. P. Vis. 2. K. Jongewaard, wonende te IJ- muiden, gemeente Velsen, Huigenstraat 63, R. 0. Mr. J. D. Pasteur, Curator Mr. L. V. Hoog. 3. Jb. Boomhouwer, kweeker, wonende te Aalsmeer, R. 0. Mr. J. D. Pasteur, Curator Mr. H. Ph. Visser 't Hooft. 4. H. Grevenstuk, groentenhandelaar, wonende te Haarlemmermeer, Nieuwe Meerdijk 25, R. C. Mr. J. D. Pasteur, Curator Mr. M. Slingenberg. Opgeheven werd het faillissement van J. Oostenbroek, wonende te Zwanen burg, gemeente Haarlemmermeer, uitge sproken bij vonnis dezer rechtbank d.d 20 September 1921. Vr. Ik heb een kip die waarschijnlijk den hik heeft. Den heelen dag komt er een vreemd geluid uit haar keel, als ik haar oppak heeft zij het benauwd doch aan de keel is niets te zien. Zij gebruikt heel weinig voer en de ont lasting is dun. Antw. Geef uw kip tweemaal daags een pil brood met boter vermengd met een weinig aluinpoeder, daarna de krop masseeren en licht verteerbaar voedsel geven, zooals gekookte rijst en brood in melk geweekt. Vr. Ik heb een zieke kip die niets anders doet dan gapen. Men zegt het is gaapziekte. Zoudt u misschien op deze vraag een gunstig antwoord kun nen geven Antw. Uw kip lijdt waarschijnlijk aan luchtbuiswormen. Doop het einde van een veer in petroleum, breng die in de opening van het strottenhoofd der kip, keer de veer vlug om en don da delijk verwijderen. Vr. Hoe moet ik het aanleggen om een pas voor Duitschland te krijgen? Ant. Wendt u tot de gemeentesecre tarie ten uwent. Vr. Wanneer vertrekt er een boot naar Zuid-Afrika? Antw. 11 November, wendt u om ver dere inlichtingen tot het Reisbureau Wentholt en Co., Wagenweg 88, alhier. Vr. Beleefd verzoek ik u in de vr,ogen- bus een Duitsch mode-vakblad te willen noemen, zooals b.v. in ons land. „De Manufacturier" Antw. De „Confectionniir". Wendt u tot een goeden boekbandelaar. Vr. Als ik als ari>eider naar Duisch- land wil, moei ik dan van een daar wonenden werkgever een bewijs hebben', om van het Duitsche Consullaat een vissum op mijn pas te krijgen, of ts zulks niet noodig? 2. Als iemand voor plezier zijn familie in Duitschland wil gaan bezoeken, kan hij dan ook een visum op zijn pas krijgen. Antw. 1: Neen; 2: Ja. Het Zwaluwen-elftal dat op 6 Nov. een oefenwedstrijd tegen het Ned. elf tal speelt in Den Haag, is als volgt: De Munnick (Vel. Groningen), Timmer (Vel. Breda), Mommers (Willem II), Prins Post (Quick), Koning (R. O. H.), Gielen (Willem II), Pijl (Feijenoord), f>e Haas (Be Quick), van Antwerpen D. P. 0. DE HEER MUTTEBS IN HET BUITENLAND. De heer J. Mutters, to 's-Graven- hage, is door den Be'g'schen Voetbalt) nd uitgenoodigd om Dinsdag, 1 November, te Brussel, den wedstrijd België-Londen - te Leiden. Hij heeft die uitnoodiging aanvaard. „N.R.Crt. HOOFDKLASSE-COMPETITIE NEDERL. DAMBOND (Noord). Zondag j.l. speelden te Haarlem voor de Hoofdklasse-competitie (Noord) van den Nederlandschen Dambond de eer ste tientallen van de „Haarlemsche Damclub" en het Damgenootschap „I)e Zaanstreek". De Haarlemmers kwameai uit mei twee invallers voor Van Looy en Aebe de Jong en de Zaandammers met een invaller voor Ris. De leiding berustte in handen van den heer H- C. van Oort De volledige uitslag van dezen wed strijd is: „Haarlemsche Damgenootschap Damclub" „De Zaanstreek" 1 J. W v Dartelen 1—1 P Blees, 2. P j] v Dartelen 2—0 B. May. 3 H. G. Teunisse 1—1 H. G Giskes. 4 P. J. Eijpe 2—0 J. Bos. 5 S. M. Mons 0—2 C. J. Bos. 6 W. J. Teunisse 1-1 G. Fris. 7 H. T. Luif 0—2 G. Beets. 8 H. Boks 1—1 J. Dcmmendal. 9 J. Siegerist 0-2 J. H. Botterweg 10 J. Singeling 0—2 J. Stonnmesand, "Totaal 8-12

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6