Derde Blad. PUL£MEIl7«WË KRÖNIEK.' BINNENLANDS®» NIEUWS. LEGER EN VLOOT. Internationale vogelbescherming VRIJDAG 28 OCTOBER 1921 Dagelijksche besturen der Hanze. TWEEDE KAMER. Verkeer en Posterijen. Uit onze Oost. Gruwelijke moord. Vervolg. Alvorens de antwoorden, uit het buitenland ingekomen op vraag II, te bespreken, willen wc eerst 'n plaats je inruimen om het streven van de Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Vogels, te bespreken. Ter introductie zullen we beginnen met eenige regels te citeeren uit de door de vereeniging in April/Mei 1920 verspreide propaganda-circulaire „De Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels tracht overal en te allen tijde een tegenwicht te vor men tegen een onverstandig optreden ten opzichte van de vogels en zij streeft er naar van de vogelbescherming te maken een onderdeel der Natuur bescherming." De maatregelen, door de vereeni- 8!.në genomen, om dit doel te bereiken, Z|jn de laatste jaren zeer vermeerderd. h t ra11' gedurende de oorlogsjaren, rion £ü.n van eieren een nooit geken- aannam, heeft de Ver steen o.?,iaantal belangrijke broed plaatsen nder haar bescherming ge nomen en ondervinding heeft ge leerd, dat dit gedeelte van haar arbeid Uitstekende resultaten afwerpt, doch ook zeer hooge eischen stelt aan de Kas der Vereeniging. De bewakings- loonen bedroegen In 1916 23.— 1917 J45.~ 1918 1919 1560. In 1921 was dit bedrag al gestegen tot 2500.en telkens blijkt het dat er nog tal van terreinen zijn, die voor bescherming in aanmerking ko men, doch waarvan de bewaking om financiëele redenen moet worden na gelaten of althans uitgesteld. Een belangrijk feit is het ook dat het aan de Vereeniging gelukt is in 1920 en 1921 ravennesten in voldoen de mate te beschermen, zoodat er in deze jaren weer jongen uit konden vliegen. Kort geleden scheen deze vogel met ondergang bedreigd thans beleeft hij betere dagen en de moge lijkheid is niet buitengesloten, dat hij binnenkort weer in grooteren getale ons land zal bevolken. Dan schenkt de Vereeniging haar volle aandacht aan het geweldige nadeel, door de jeugd aan den vogelstand toegebracht. Tienduizenden legsels gaan jaar op jaar verloren en duizenden jonge vo gels worden op verschrikkelijke wijze doodgemarteld. Wij zijn er van over tuigd, dat goede leiding aan dezen misstand spoedig een einde zou maken en op verschillende scholen wordt krachtig in die richting gewerkt. Maar iiet aantal personen met voldoende kennis en gevoel voor onze vogels is nog gering, ook bij de onderwijzers en wij zijn er van overtuigd, dat vogel- kundige leeraren, aangesteld door de Vereeniging, een nuttige en dankbare taak zouden kunnen vinden. Al die plannen vorderen groote uit gaven en reeds nu zijn de inkomsten lang niet evenredig aan het groote arbeidsveld der vereeniging. Het aan tal leden bedraagt slechts 3000 en moet meer dan verdubbeld worden, eer aan de bovenstaande plannen uitvoering kan worden gegeven. Al leen indien van vele kanten steun verleend wordt, kan de Vereeniging krachtig optreden, overal waar de Nederlandsche vogelstand bedreigd wordt. Wij veroorloven ons daarom ook een beroep te doen op uw hulp de contributie is zoo laag gesteld minimum 1.dat het lidmaatschap voor niemand bezwaar lijk kan zijn. Daarom Wordt lid van de „Neder landsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels 1" Uw hulp kan den vogels nog in den volgenden broedtijd ten goe de komen. De Vereeniging beschouwt geheel Nederland als haar arbeidsveld. Uit den aard der zaak is deze Ver eeniging het aangewezen lichaam om bij Regeerings- of andere autoriteiten aan te dringen op maatregelen ter bescherming van den vogelstand en ook dit onderdeel van haar arbeid is verre van improductief gebleken. Als een groot succes mag het o.a. worden beschouwd, dat met ingang van 1 April 1920 het vervoeren enz. van hui den van beschermde vogels werd ver boden, waardoor ook het vangen van tal van vogelsoorten sterk zar»ioeten afnemen. Over hetgeen in Duitschland ter bevordering van het vogelbescher- AdresHeerengracht 260—266 Amsterdam. mings-idee gedaan wordt, schrijft dr. Kurt Floeriche het volgende ...Wij bezitten een tamelijk strenge rijksvogel wet. Ten overvloede staat liet den afzonderlijken staten vrij, nog verderstrekkende voorschriften te maken. Van deze bevoegdheid heeft juist Würtemburg in groote ma te gebruik gemaakt. Maar sinds den oorlog en de revolutie toch gaat alles helaas 't onderste boven cn der halve staan al deze mooie voorschrif ten slechts op papier. Het door oorlog en opstand toenemende stroopers- wezen en de daarmee samenhangende vernietiging der boschcomplexen heeft ook den vogels onnoemelijke schade toegebracht, bovenal den grooteren soorten en den soorten, die opvallen. Van particuliere zijde wordt echter ten onzent zeer veel voor vogelbescher ming gedaan. Onze „Süddeutsche Vogelwarte" beijvert zich de vogel beschermingsactie de noodige weten schappelijke basis te geven. Dan heb ben wij nog te Stuttgart de ruim veer tig duizend leden tellende „Bund ffir Vogelschutz", die zich bizonder ver dienstelijk heeft gemaakt door den aanleg van vogelbeschermingsgebie- den en door cinematografische opna men uit liet leven der vogels. Verder zetelt te Stuttgart ook de door mij gestichte vereeniging „Naturschutz- park", waarvan om-ende-bij vijftien duizend personen lid zijn. Deze ver eeniging streeft er vooral naar, het aanzijn te geven aan groote natuur beschermingsparken. Zij heeft op de Liineburger heide reeds c.a. achttien duizend morgen eigen bezit, eveneens in de Salzburger Alpen ongeveer tienduizend morgen. Op deze gebie den mag geen schot worden gelost en geen boom worden geveld." Verder beijveren zich in Duitsch land de „Sachsische Heimatschutz", de „Deutscher Verein zum Schutze der Vogelwelt," welke laatste de oud ste vereeniging op dit gebied in Duitschland is. Ook is er de „Verein Jordsand zür Begrtinaung von Vögelfreistatten an den deutschen Kusten" de „Interna tionale Bund für Vogelschutz" en nog vele andere vereenigingen, die in denzelfden geest werkzaam zijn. Een bekende instelling is ook het „Station für Vogelschutz". Dit is tegenwoordig de centrale voor binnen- en buitenland voor alle vragen over vogelbescherming. Gedurende het winter-halfjaar worden daar regel matige cursussen gegeven, waarin naast het theoretische onderricht ook de praktijk van de vogelbescherming onderwezen wordt. Zoo'n cursus duurt 5 h 6 dagen, 't Is niet te verwonderen dat deze instelling een warme belang stelling voor de vogelbescherming opwekt. Niet minder dan in Duitschland is men werkzaam in Engeland, Frank rijk, Oostenrijk, Hongarije, Italië, Zweden, Rusland, Finland, Amerika en Japan. Men zal het vreemd vinden in dit rijtje ook Italië genoemd te zien, waarvan, zooals Rinke Tolman te recht opmerkt, de „vogelverdelging wereldberucht is!" Maar ook daa gaat het den laatsten tijd den goeden kant uit, daar het beschaafde publiek wel degelijk de daardoor veroorzaakte schade inziet en door woord en lectuur probeert het volk te onderwijzen. Er zijn aldaar tegenwoordig vier tijd schriften, die de vogelbescherming propageeren. In Amerika heeft indertijd president Roosevelt aan de vogels een dienst bewezen, waarvoor alle vogelvrienden in de wereld hem eeuwig' dankbaar zullen blijven. Door zijn invloed werd een gedeelte van de op de grens van Californië en Oregon liggende bonds- landen bestemd tot reservaat voor de bescherming en de voortplanting van de aldaar inheemsche vogels. In Engeland werkt met veel succes de Royal Society for the Protection of Birds", die vooral zorg draagt voor de aanstelling en vorming van „Kee pers of Birds" (vogelwachters). Ook maakt deze vereeniging propaganda met brochures over vogelstudie en vogelbescherming, die door hun wel verzorgd uiterlijk en innerlijk wel tot het volk móéten spreken. Kon de Nederlandsche Vereeniging ook maar zulke lectuurloten versprei den 1 De Secretaria van de G. O. C. „Hirundo", A. SCHEIJGROND. (Wordt vervolgd). Slot der interpellatie-Drion De Grondwetsherziening. Het was le voorzien, <lat, nu de Minis ter van Arbeid! zijn grof geschut legen de reaclionnaire Vrijbeidsbonders had los gebrand, dezen er t zwijgen niet toe zou den doen. De heer Dresselhuys trachtte den zwaren kogel te kaatsen door zijn gewijzigde houding tegenover de Ar beidswet te toetsen aan de novelle, welke bij den Hoogen Raad van Arbeid om ad vies is en waarbij de Minister evenzeer blijk geeft met de wijziging der economi sche omstandigheden rekening te houden en tegemoet komt aan het verlangen dat bij alle klagers voorzit, om meer soepel heid aan de toepassing van het wetsvoor schrift te geven. Een feit, dat in zijn be- teekenis niet gewijzigd wordt, doordat de Minister er aan verbindt, een eersten be scheiden stap in de richting van zijn ide aal eener arbeidswetgeving, waarbij aan hetgeen opkwam uit het bedrijfsleven zelf .wettelijke sanctie wordt gegeven. Een geduchte aanval had: de leider van den Vrijheidsbond en met hem die hee- le Bond te doorstaan, in de rede van den heer Marchant, die hem minderwaar dige politiek verweet door den Minister als 't ware le vereenzelvigen met de roode fractie. Als resultaat van de interpellatie-Drion kan genoteerd worden, dat de Minister de wet naar haar geest en strekking zal toe passen, rekening houdende met den bij- zonderen toestand waarin de industrie verkeert, waar we voor ons zelf den wensch aan vastknoopen, dat de verhou ding tussohen werkgevers en werknemers, een veel betere wordt, dan zij in den Lat eien tijd was. De algemeene beschouwingen bij de Grondwetsherziening leverden op den eer sten dag niet die interessante gezichtspun ten op, die zich bij vorige herzieningen hebben voorgedaan. De heeren Marchant, Troelslra en Wijnkoop hieven achtereenvolgens klaag liederen aan. Voor den vrijzinnig-democratisch,en leider was deze herziening weinig aanne melijk, daar er z.i. van de in 1918 in uit zicht gestelde versterking van den volks invloed al heel weinig dn deze ontwerpen te bespeuren valt. Het zijn volgens hem eenige, weinig samenhangende wijzigingen, onvoldoende toegelicht en de groote l.jnen m den weg gaande. Mr. Marchant betwijfelde daar om de noodzakelijkheid van deze bei zie- Zg en hij vreesde, dat deze tekort schie tende herziening de verdere ontwikkeling zal tegenhouden. Natuurlijk moesten ook de voorstellen over de Eerste kamer het bij hem ontgelden (bij andere sprekers trouwens niet minder). Mr. ïroelstra gaf eenige niet onbelang rijke beschouwingen over de tegenwoor dige verhouding tii5scli.cn wetgevende en uitvoerende macht, waarbij de eerste z.i. -in bijna alle opzichten bij de laatste ten achter 'staat. De zwakte van „het tegen woordige futlooze parlement" eenexzijds tegenover de Regeering, anderzijds tegen over de economische krachten buiten het Parlement, wordt z.i. rog duidelijk in 't licht gesteld door de instelling van aller lei Raden en Comité's. waarop en waarin het volk onmachtig is, zijn invloed uit te oefenen. Bij de behandeling der amende menten zal gelegenheid zijn, om de ge neesmiddelen welke mr. Proelstra tegen deze parlementaire zwakte wil toepassen, nader te beschouwen. Natuurlijk was de communist, de heer Van Ravesteyn niet minder teleurgesteld dan de leider der socialisten; een grondi ge herziening was toegezegd en dit was ongeveer niets. Hij had op zijn minst stap pen verwacht in de richting van verzwak king of afschaffing van het Koningschap, aangezien alle vormen van republieken z.i. meer democratisch zijin dan onze monar chale regeeringsvorm. Ook de sovjet-re publiek werd tot dezen democratisohen regeeringsvorm gerekend, waarmee wij het volstrekt niet eens zijn. Als curiositeit verdient vermelding, dat de heer Van Ra vesteyn van meening is, dat een oorlogs verklaring alleen na oen volksstemming mogelijk moet zijn. Bij een aanval zou ons land zich zonder volksstemming mo gen verdedigen. Gelukkig De beminnelijke heer Van ide Laar ver klaarde zich op grond van de vrijheid, een tegenstander van de processie-vrijheid te zijn, omdat de Protestanten op het plat teland met allerlei middelen gedwongen worden godsdienstigen eerbied te toonen voor dingen, die hun allerminst heilig zijn. Een tweede roden tot ontstemming gaf deze spreker nog aan zijn katholieke mede-afgevaardigden, toen hij in zijn be toog tot behoud van het monarchale stel sel, er op wees. dat de voorkeur voor de monarchie bij de katholieken alleen voort vloeit uit hun kerkvorm, en niet zoo-als bij de Protestanten, op grond van onze historie, voortspruit wit een onverbreek bare liefde voor het Oranjehuis. Na afloop der Centrale Pi aadsvergade ring had te 's-IPage de vergadering plaats der Nederlandsche Hanze. Nadat de voorzitter, de heer 0. G. Struieken de vergadering had geopend, werd het woord gegeven aan den heer A. van Ketel, algemeen adviseur der Bureaux van Advies, het woord tot hot houden van zijn inleiding over de betee- kenis der Hanze-bureaux van advies in het Bisdom Haarlem. De be teekenis van het Hanze-Advies bureau kan worden afgemeten naar het doel dier instellingen; dit doel is; over eenkomstig de beginselen van den R. K. godsdienst, de bedrijfs- en sociale be langen te bevorderen van de leden der bij de Hanze aangesloten plaatselijke ver- eenigingen, afdeelingen en onderafdee- lingen, als van de economische instel lingen, door deze gevormd. In het bijzonder zal het Hanze-Ad- vies-Bureau zich daarom toeleggen op: a. het verstrekken van adviezen op ad ministratief, commercieel, technisch, juri disch en algemeen sociaal gebied; b. het steunen in de algeheele bedrijfs leiding en in het bijzonder hot aanleg- 1 gen, controleeren en zoo noodig, tijde lijk voeren der administratie; c. het bevorderen van het handels- en vakonderwijs, vooral aan de toekomstige middenstanders. Wanneer en waar noodig, zullen voor adviezen op speciaal gebied daartoe ge ëigende personen worden geraadpleegd en eventueel vast aan de bureaux worden verbonden. Vervolgens zette spr. de werkwijze van en controle op de Hanze-Advies-Bureaux uiteen en besprak nader oenige hoofd lijnen van het beheer. Voor de bedrijfsgroepen of individu eels bedrijven richten de -werkzaamhe den van het bureau zich in bet bijzonder op de algeheele bedrijfsleiding. Onder „algeheele bedrijfsleiding" val len a. de commercieele leidingb. do administratieve leiding; c. de. technische leiding. A. De commercieele leiding laat zich onderkennen in: 1. Het zaakkundig beheer: dit wordt niet alleen gevoerd met de noodige spe ciale vakkennis, doch eisebt ook meer algemeene economische kennis. De vooral tegenwoordig inwerkende invloeden van allerlei aard maken informatie naar toe standen, cok op ander terrein, vaak ab soluut noodzakelijk. Deze beheerschen mede den gekozen of te kiezon bedrijfs vorm, do kwestie van inkoop, fabricage, in 't kort, de gekeele gedragslijn voor handel en nijverheid; 2. Het geldelijk beheer: dit omvat de verhouding tusschen de eigen en vreemde geldmiddelen, de vastlegging van die be dragen, de eigen credietverstrekking en het op te nemen crediet. Ook de onder scheiden betalingswijzen hebben hierbij een belangrijke rel te vervullen. 3. het juridisch beheer dat tegenwoor dig een voornaam onderdeel vormt van de commercieelo leiding door de her haalde aanraking met de bedrijfswetten, do belastingregelingen en voor bijzon dere handelsvoorvallen met deze handels wetten. B. De administratieve leiding valt te splitsen in die: 1. voor de gewone administratie: deze omvat alle dagelijksche en periodieke werkzaamheden noodig voor het juiste bedrijfsoverzicht. Zoowel de correspon dentie, de calculaties, het ordenen van bewijsstukken, de interne controle als de passende 'boekhouding wordt hieronder begrepen 2. de beheers-administratiewelke naar de behoefte .van het bedrijf uit de ge wone administratie wordt afgeleid. 0. De technische leiding: welke be staat in de keuze van het meest ge schikte krachtwerktuig in verband met ruimte, bedrijfseischen, exploitatiekosten en aanschaffingsprijs, de juiste keuze van machines, kennis omtrent constructies rentabiliteit, aanwijzen van voor- en na- deelen van bepaalde typen, het voeren eener goede fabrieksadministratie ter ver krijging van een juiste arbeidsmethodo, de arbeidsverdeoling en kostprijsbereke ning, het voorkomen van bedrijfsmoei- lijkheden, veroorzaakt door de eigen schappen en gebreken van materiaal on grondstoffen, alsmede de kennis van alle andere moeilijkheden van bedrijfstech- niselien aard. Waair de „algeheele bedrijfsleiding" zich zooveel omvattend laat omschrijven en zich feitelijk afteekent op dezelfde wijze in het klein, middelgroot, of in 't grootbedrijf, verwijzen voor de be vestiging daarvan naar de outillage^ van oen groot bedrijf. Daar is voor ieder onderdeel der bedrijfsleiding een spe ciale staf aanwezig en zonder die te raadplegen, neemt do hoofdleider geen enkel besluit, aanvaardt hij de verant woordelijkheid niet van zijne beheers- daden. De bedrijfsleiding van iedere zaak omvat deze elementen en hot is daarom, dat het Hanze-Advies-Bureau in elk van die richtingen zich beschikbaar stelt, het- zij het Bureau in elk van die richtingen zich beschikbaar stelt, hetzij het Bureau direct ter hulp kan komen, hetzij liet Bureau zich weder do moest geschikte speciale krachten assumeert. Het Bureau wil zich als vraagbank concentreeren voor alles en voor a.llen en hoe meer adviezen er dan worden ge vraagd, te zaakkundiger zal het Bureau zich kunnen ontwikkelen. Zoo zal in de middenstandsorganisatie het Hanze-Advies-Bureau, naast de reeds bestaande instellingen, voor .sociaal-eco nomische ontwikkeling oen belangrijke 1 factor te meer beteekenen. Na deze uitvoerige inleiding had een gedaclitenwisscling er over plaats. De heer Perquin directeur der Hanze- banlc, meende, dat het niet gemakkelijk zal zijn voor de Hanze-adviesbureaux geschikte functonarissen te vinden, deze functionarissen zullen geen andere be trekkingen mogen waarnemen. Wat den opzet betreft verzoekt spr. de uitvoering over te laten aan de per sonen, die daartoe zijn aangewezen. Een zoo eenvoudig mogelijke opzet ligt in de bedoeling. Het adviesbureau zal zich zoo weinig mogelijk bezig houden met het voeren van administraties. Zijn taak is hoofdzakelijk liet geven van advies en het uitoefenen van controle. Het Hanze-Adviesbureau zal staan on der de algemeene leiding van het Cen traal Bureau. Het bestuur is* van meening, dat ieder bureau bestuurd meet worden door iemand, ten minste in het bezit van een acte M. O. Het Hanze-Advies-Burëau zal staan onder de algemeene leiding van het Cen traal Bureau. Het Hanze-advios-Bureau wil niet in concurrentie treden met beslaande advies- bureaux, voorzoover die voldoen. Waar een goed bureau bestaat, kunen do mid denstanders daarbij aangesloten blijven. Op den duur zullen deze bureaux echter een goed bureau bestaat, kunnen de mid denstander noodig heeft. De advicsbu- reaux zullen in een oven groote be hoefte voorzien als de Hanzebank inzake het verleenen van credieten. De heer Chris Jansen, directeur van 't Centraal Hanze-Bureau te Amsterdam, zette de samenstelling van het bestuur van het Hanze-Advies-Bureau uiteen en toonde aan, dat er een nauwe samen werking is tusschen dit bestuur en het Centraal Hanzebestuur. Na de pauze hield de heer W. Boon Jzn., bondsseerqjaris, een inleiding over de taak van den voorzitter en den se cretaris der R. K. Middenstandsvereeni- ging. De spreker ontwikkelde in zijn in leiding de volgende stellingen: De hoofdtaak van den voorzitter eener plaatselijke Hanze-afdeeling is lei dér te zijn. Voor dit leiderschap is eenige kennis van het sociale vraagstuk in het alge meen en van het Middenstandsvraagstuk in het bijzonder, noodzakelijk. Hij moet op de hoogte zijn van het maatschappe lijk vraagstuk. Voor een vruchtdragende uitoefening dezer functie is het verkrijgen of ver- setrken van het vertrouwen der leden onontbeerlijk. Daarvoor is noodig een on berispelijke levenswandel; hij moet oen voorbeeld zijn voor allen. Hij neme geen overijlde beslissingen on overlegge met zijn geestelijken-adviseur. Hij moet cri- tisch zijn maar ook critiek kunnen vor- dragen. Plichtsgevoel steunend op liofde is de beste waarborg tegen verslapping in de leiding. Bij de practische toepassing van het leiiderschap moet ook aan de onderdeelen alle zorg besteed worden. Spr. geeft eenige behartenswaardige wenken voor de leiding van een vergadering. Het slagen van eene afdeelingsver- gadering hangt voor een groot gedeelte af van do wijze waarop de voorzitter de onderwerpen der agenda van te vo ren bestudeerd en de wijze, waarop de vergadering door hem en den secretaris is voorbereid. De hoofdtaak van don secretaris eener Hanze-afdeeling bestaat in de administra tie en uitvoering der besprekingen, be sluiten en beslissingen van bestuurs- en ledenvergaderingen en do goede voorbe reiding daarvan. Voor een vruchtdragende uitoefening dezer functie is do erkenning van en nauwe samenwerking met den leider noodzakelijk. Een dankbaar applaus volgde op de welverzorgde inleiding van den heer Boon, wien door verschillende aanwe- gen hulde werd gebracht. Een eigenlijko gelach'en wisseling ont spon zich over deze inleiding niet. Don inleider werden eenige vragen gesteld, die tot aller genoegen werden beant woord. De heer Chris Jansen hield een in leiding over verschillende punten. De heer Sneeboer, Bennebroek, wensch- te in do afdeelingen ook te bespreken de vraag of het wenschelijk is bij de Regeering aan te dringen op een wet telijke bepaling, dat in de midden- standsbedrijven slechts de artikelen mo gen verkocht worden, die tot het be drijf behooren. De beer Jansen zeide, dat hij zich met deze opmerking in beginsel kon vereenigen ofschoon hij opmerkte, dat het door bem naai* voren gebrachte punt reeds in den Middenstandferaad en in de Middenstandsbonden een onderwerp van bespreking uitmaakt. Na rondvraag sloot de voorzitter on der dankzegging aan de sprekers en aan de aanwezigen de vergadering op de gebruikelijke wijze. NEDERLANDSCHE R. IC. JOURNA LISTEN-VEREENIGING. In hotel Terminus le Utrecht 'werd Zondag <le jaarvergadering gehouden van de Ned. R.K. Journalistenvereeniging. De voorzitter, de heer J. B. Vesters, herin nerde in zijn openingstoespraak o.m. aan de bisschoppelijke en koninklijke goedkeuring der statuten, de benoeming van pater B. Kruitwagen tot geestelijk adviseur en het aftreden van den beer W. Nieuwenfouis als bestuurslid. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de vereeniging in het afgeloopen jaar met veertien leden is vooruitgegaan. Het verslag van den penningmeester wees uit, dat men op versterking der geldmiddelen zal moeten zijn bedacht. In de vacature W. Nieuwenhuis werd tot bestuurslid gekozen de heer L. v. d. Broeke, redacteur van „De Tijd1''. De pe riodiek aftredende bestuursleden, de hee ren Vesters, Galesloot en J. Thomassen, werden bij acclamatie herkozen. Besloten werd te trachten het volgend jaar een excursie voor de leden met bun dames te houden. Eveneens zal worden getracht een retraite te organiseeren. De vergadering betuigde haar instem ming met de bemoeiingen van het be stuur, om tijdens den Algemeenen Ka tholiekendag van liet volgend jaar en in liet raam van dien Katholiekendag een zelfstandig perscongres te houden. Aangenomen werden een tweetal voor stellen van den lieer De Louw om in over leg met den Ned. Journalistenkring te trachten te komen lot een algemeen er kend uniform persinsigne voor het heele land, enorm eveneens in overleg met den Kring te trachten het verslaan van con gressen op de hoogfeesten van Paschen, Pinksteren en Kerstmis afgeschaft te krijgen. In den loop der vergadering werd aan mr. A. baron van Wijnbergen gelegen heid gegeven lot het inleiden van een ver trouwelijke gedacblemvisseling in verband met de verkiezingen. Aan die gedachten- wisseling, welke een geanimeerd en aan genaam verloop lyid, werd door vele aan wezigen deelgenomen. Betonwoningen te Amsterdam. Naar De Tijd verneemt, is bet gemeentebestuur te Amsterdam voornemens rijkssteun te vragen voor den bouw van een paar hon derd betomvoningen. EEN PLAQUETTE VAN DR. A. KUYPER. Naar het Vad. verneemt, heeft de stem pelsnijder J. C. Wienecke een plaquette gemaakt van dr. A. Kuyper op 80-jarigen leeftijd. Het is een mooi portret van den overleden Staatsman geworden en zal bin nenkort in den handel gebracht worden. Ons land en ex-keizer Karei. De heer Troelstra heeft aan de Ministers van Bui- tenlandsohe Zaken, van Justitie en van Binnenlandschc Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Regeering kennis genomen van het persbericht uit Berlijn, volgens hetwelk een vertrouwde van ex-Keizer Karei, graaf Berehtold, uit Zwitserland te München is aangekomen en van daar naar Nederland gaat? 2. Heeft de Regeering zich omtrent de juistheid van dit bericht op de hoogte ge steld cn wil zij de Kamer hieromtrent in lichten? 3. Kan de Regeering de verzekering geven, dat bedoelde persoon in ons land niet is of zal worden toegelaten? DE INDISCHE LEENING. Een tegenvaller. Naar het Ministerie van Koloniën meldt, bedraagt hel totaal der inschrijvingen op de 6V2 pCt. N.-I.-loening 1921 b, welke worden aanvaard, 55.953.800, waarvan hier te lande 38.147.600 en in Indië 17.816.200. De aanvaarde inschrijvingen zullen bij gevolg lot het volle bedrag worden toege wezen. De inschrijving was n.l. opengesteld voor 100 millioen. (Vergadering van Donderdag 26 Oct.) Voortgegaan wordt met de algemeene beschouwingen over do Grondwetsherziening. De heer KOLKMAN. R.K., kan de voorstellen niet met veel geestdrift be groeten. Zij talen ook het volk tamelijk koud. De Regeering kan niettemin in 't algemeen rekenen op den steun en de stem der Katholieken. Spr. begrijpt evenwel niet waarom de Regeering de opheffing van het processieverbod te rugnam. Het velband met de traktemen ten voor geestelijken is hem niet duidelijk De heer WIJNKOOP, C. P„ betoogt dat bolsjewisme en democratie zeer goed vcr- eemigbaar zijn. De heer SCHOKKING C. H., geeft toe dat de herziemingsvoorstellen over het geheel niet van groote beteekenis zijn; hij juiclit dit evenwel toe omdat bet land behoefte beeft aan rust ook op staat kundig terrein. De spreker is de Regeering erkentelijk voor het weglaten van de opheffing van 't processieverbod. Hij is met den heer Van de Laar van gevoelen, dat de vrij heid van de niiet-Katholieken zich verzet tegen processie-vrijheid. Do heer RUTGERS A. R. kan hel toe juichen dat de voorstellen niet meer In grijpend zijn. Hij betreurt evenwicl, dat het hoofdstuk Eeredienst buiten de her ziening is gelaten. De finamcieele verhou ding tusschen Kerk en Staat en de rechts positie der kerken veTeischen dringend nadere regeling. Daarom is spr. erkente lijk voor bet terugnemen van de pro- cessievrifheid, waartegen liij overigens geen bezwaar heeft. MINISTER RUYS DE BEBRENBROUCK wijst er op, dat de Regeering in 1918 geen verwachtingen wekte om meer uitge breide herziening cn dat oms land met de voorgestelde wijzigingen niet achter blijft (bij andere landen, waar de demo cratie zegevierde. Wat de prooessdevrijheid betreft, de re- geenng was 101 overling mg genomen, um herziening van hoofdstuk VI niet moge* lijk zou zijn zonder het losmaken vani den financieden band tusschen kerk ea staat. En daar dit le hooge kosten zon vorderen, heeft de Tegeering reeds in het begin van Juni besloten tot het terugne men van de successievrijheid. L Een eigenaardige regeling. Het Tweede Kamerlid, de heer Bakker, heeft den mi nister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat, na in* getreden storingen, bij den telefoondienst, ter plaatse waar een kantoor van den Rijkstelegraaf- en -telefoondienst is geves tigd, voor het bezorgen van telegrammen, van één in dezelfde gemeente beslaand: Rijkstolegraafkantoor, den geadresseerde bodeloon in rekening wordt gebracht? Zoo ja, acht dc minister een dergelijke regeling billijk? Indien een dergelijke regeling mooht be rusten op ambtelijke voorschriften, is de minister dan bereid, door wijziging dezer voorschriften, een billijker regeling in het leven le roepen? Een bloeddorstige. Een dag of vier geleden, schrijft de „Deli Ct." van 24 September, vermist een Javaansche machinist van de onderneming Goenoeng Rinleli een ias met inhoud, be staande uit 50 centen. Het onderzoek door. hem ingesteld, bracht niets aan het licht, doch de machinist vermoedde, dat een der koelies de schuldige was. Dit ver moeden stak hij niet onder stoelen en banken, waarover de betrokken koeli zich ten zeerste gebelgd toonde. Eergisteravond besloot hij don machi- nist op le wachten. Van des avonds acht uur tot den volgenden dag vier uur stond de man op wacht, doch de machinist ver scheen niet. De koeli loog daarop naar diens woning, slapte binnen en vroeg den machinist of hij hem nog steeds van den diefstal verdacht. Op het bevestigend antwoord van dien machinist haalde de koeli eensklaps een parang van achter zijn rug vandaan en gaf hiermede den machi nist een hevigen slag in den nek. Onmid dellijk legde de machinist beide handen in den nek en smeekte om vergiffenis, om onmiddellijk van den koeli een tweeden slag toegediend te krijgen, welke hem zwaar aan handen en armen verwondde. Ten slotte diende de koeli den man nog 'n derden én laatsten slag toe, welke het hoofd van den machinist geheel van den romp scheidde. Heel kalmpjes legde de koeli vervolgens zijn parang op zij, ving met zijn beide handen het uit de afgrij selijke wonde stroomemde bloed op en.. 1 dronk dit op. Daarp begaf hij zich met den parang naar den administrateur, na onderweg zijn handen schoongewasschen -te hebben, overhandigde hein het wapen en vertelde den administrateur, dat hij een moord ge pleegd had. Onmiddellijk liet deze hem vasthouden en lichtte die Medansche poli tie van een en ander in. Door twee re chercheurs is de man van de onderneming naar Medan vervoerd. Voor de manlKipolitie legde de man een volledige bekentenis af. Op de vraag van den man tri. waarom hij het bloedj van den vermoorden machinist had ge dronken, verklaarde de man, dat dit het eenige middel was om zijn woede te koe len. Had liij dit niet gedaan, dan zou zijn wraak niet volmaakt geweest zijn en hij zeker bezoek gekregen bebben van den duivel ZUINGHEIDSMAATREGELEN. Uit Weltevreden wordt gemeld, dal de Kon. Paketvaart-Mpij als zuinigheidsmaat regel de draadlooze installaties op do schepen heeft afgeschaft. De installaties blijven bestaan op schepen in de vaart naar Australië, op de lijnen Hongkong en Singapore en in den sneldienst. Voorls zullen de eleclrische waaiers uit hutten cn salons verwijderd worden. Deze laatste maatregel zal een bezuiniging geven van ongeveer één millioen gulden per jaar. De waaiers blijven intact op den sneldienst en den dienst naar Australië. HGojdaalmce zenicr Evers. De hoofd aalmoezenier kolonel Evers zal zich Vrijdag a.s. met verlof naar Rome be geven. Hij zal vervangen worden door den majoor-aalmoezenier Noordman.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 9