28 satïïJA BUITENLAND. I du GEM. BUIïENL. BERICHTEN. B9ÏHENÏANDSCH NIEUWST HET GEHEIM VAN COZV DELL. ZATERDAG 29 OCTOBER 1921 1*1' r STEENTJES VOOR DEN BOUW DER OPVOEDING Na het avontuur van koning Karei. De spoorwegstaking in de V. S. De Washingtonsche Conferentie. De toestand in Ierland. Een nieuwe staatspartij. UIT ONZE OOST. F EUILLETON Vierde blad Tweede steentje van het vierde tiental. Een leelijk gebrek van kinderen is klikken. Duldt bij hen geen klikken of overbrengen uit wraak of nijd. Verbiedt liet streng en slaat geen acht op hetgeen U overgebracht wordt. Onderzoekt echter de zaak in stilte, opdat de klikspaan zijn oogmerk niet bereike. Wanneer kinderen hun eigen schuld op anderen trachten te schuiven, verdient dit strenge bestraffing. Staat ook niet toe, dat kinderen zich zelf recht verschaffen. Wanneer kinderen over geleden onrecht, hun door broers, zusters of speelmakkers aangedaan, klagen, tracht dan ver zoening onder het jonge volkje tot stand te brengen. Dat is een beter middel om onrecht en beleediging weer goed te maken, dan de kinderen tot wedervergelding aan te zetten. Leert hun ook kwaad met goed ver belden. Laat niet toe, dat uw kinderen dieren pijnigen of plagen, Door mishandeling van redeloozé dieren loopt het kinderhart gevaar van te verwilderen. Tot volwassen menschen opgegroeid, ziet men zulke kinderen dikwijls jegens hun natuur- genooten wreed en gruwzaam worden. Het aankweeken van waarheids liefde en eerlijkheid bij uw kroost, is voor hun toekomstig geluk van groot belangtoont daarom bij elke voor komende gelegenheid uw afkeer van leugen en bedrog. Hoe minder men zich in uw omge ving daarom bekommert en hoe min der men er uit maakt om te liegen, met des te meer ernst moet gij de zaak opnemen en U er aan gelegen laten liggen, dat in geen geval aan de waar heid wordt te kort gedaan. Zorgt er voor, dat de kinderen U op geen leugens betrappen. Duldt niet, dat men aan de kleinen een of ander wijs make, hen bedriege of misleide. Zoo iets prent zich diep in hun gemoed. Meent vooral niet, dat zij daardoor verstandig en gevat worden. Ze worden er slechts listig en sluw door zij verliezen het ver trouwen in en de achting voor de menschen. Als ge geen andere manier kent, om kinderen verstandig, gevat en ge hoorzaam te maken, dan is uw op voeding niets waard. Zoo'n soort wijsheid uwef kinderen zou U in later jaren bitter kunnen berouwen. Staat niet toe, da de kinderen zelf veinzen, den huichelaar spelen of bedriegen, of dat de dienstboden hun zoogenaamde noodleugens leeren Al is ook de uiterlijke schade die daardoor wordt aangericht, gering, dan werpen toch list, leugen en valsch- heid een zwarten sluier over de ziel van het kind, waaronder zich andere feilen verschuilen. Weest toch niet zoo dwaas om leugen en veinzerij als vernuftig of verstandig te prijzen en er om te lachen. Als ge dit in 't bijzijn van uw kroost doet, dan leert ge hun schel men en bedriegers worden. PATER F AM ILIAS. De nota der groote Entente. Uit Boedapest wordt gemeld, dat de vertegenwoordigers van Engeland, Frank rijk en Italië de Idongaarsehe regeering de nota van den raad der ambassadeurs hebben overhandigd, waarin geëischt wordt, dat Hongarije koning Karl onver wijld van den troon vervallen zal ver klaren en hem, totdat bepaald is, onder welke omstandigheden hij in het buiten land zal worden ondergebracht, in ver zekerde bewaring stellen. De groole mo gendheden leggen er den nadruk op, dat wanneer Hongarije deze eischen niet ver vult, zij ten aanzien van de voorgenomen interventie der kleine Entente en de daar uit voortvloeiende gevolgen geen verant woordelijkheid op zich kunnen nemen. DE FINANCIEELE TOESTAND VAN CHINA. De correspondent van de „Times" te Peking meldt, dat het land aan den rand slaat van zijn financieelen ondergang. Het wordt als iiet ware belegerd door cre diteuren in binnen- cn buitenland. De re- weering is meer dam anderhalf millioen pond "schuldig aan binnenlandsehe ban ken voor leeningen, gesloten legen twintig en dertig procent. De salarissen der amb tenaren van de ministeries zijn vele maan den achter. Fondsen voor de bestrijding van de kosten der delegatie naar Was hington zijn niet beschikbaar. Regeerings- chèques bij lokale banken aangeboden, worden geweigerd Betaling van a» soldij aan de troepen blijft achterwege. Het ver trouwen van het publick is volledig ge schokt. De kans is zeer groot dat de regeering zal ophouden te functioneeren. Wilde pogingen worden gedaan om tegen buitensporig hooge rente plaatselijk geld op te nemen, hetgeen het leven der regee ring voor den duur van een paar weken zou kunnen .verlengen. De correspondent acht ineenstorting van het land onver mijdelijk, tenzij onverwachte hulp op daagt. De staking afgelast. Uit Chicago wordt gemeld, dat de af gekondigde spoorwegstaking is afgelast. De vertegenwoordigers der vakvereni gingen van spoorwegpersoneel henoefncien oen oommissie, die oen resolutie zal ont werpen tol het afgelasten van de afge kondigde werkstaking, welke onverwijld zal worden onderworpen aan het oordeel van oen vergadering van arbeidorsleiders, die gisteren oen conference büwoonden, welke op initiatief van den Arbeidsraad bij de spoorwegen is georganiseerd. Een rede van Harding. President Harding die dezer dagen een rede hield, zette zijn denkbeelden uiteen betreffende de aanstaande confe rentie inzake het bewapeningsvraagstuk. Hij verkondigde het evangelie van den goeden wil, dat Noord en Zuid inniger verhond en alle volkeren tot samenwer king en duurzame vriendschap bracht. Hij verklaarde dat Amerika ter confe rentie zou gaan, zoozeer vervuld van het verlangen naar internationale vriend schap, dat anderen do blaam zou treffen, indien de onderhandelingen inzake ver mindering van do bewapeningen zouden mislukken. De president zeide voorts: Ik geloof dat' het zeer goed met elkaar in overeenstemming is, oenerzijds den vrede en zijn zegeviering te prediken, in de overtuigende oprechtheid, waarover een onzelfzuchtig volk beschikt, en anderzijds te zorgen voor onze eigen verdediging. De menschheid heeft duidelijk te kennen gegeven, dat zij geneigd is het experi ment te beproeven. Wanuoer de vol keren bij het nemen van do proef niet slagen, zal dit niet aan de Vereenigde Staten liggen. Harding besloot als volgt: „Amerika zal in de eerste plaats voor de Amerikanen zijn, doch het zal nooit de louter zelfzuchtige gedachte koes teren, dat liet kan bloeien door het on geluk van anderen. Het zal in da bres staan voor samenwerking en wederzijd- solie hulpvaardigheid, de breede grond slagen, die de menschheid noodig heeft ter bespoediging van den weg naar een stralender en beter rijk, waarin de vrede zal zijn. verzekerd. Een petitie van Engelsche vrouwen. Als de eerste minister van Engeland naar Amerika gaat zooals men reeds weet is de kans van zijn vertrok door do Ierscbe quaestio weer twijfelachtig geworden heeft hij toegestemd aan boord van het stoomschip, dat hem zal overbrengen, een deputatie van vrou wen te ontvangen, gevormd door de par lementsleden Lady Astor en Mrs. Win- tinghous, Mrs. Philip Snowdon, Mrs. Faw eelt en Miss Monde Royden. Lady As- tor zal dan uit naam der vrouwen van Engeland den premier een adres voorleg gen, waariin hem goede uitslag voor de ontwapenings-pogingen wordt toege- wenscht. De lersche conferentie. Reuter meldde gisteren uit Londen: Het feit, dat Chamberlain is de commissie van vier der lersche conferentie door Birken head vervangen is, leidde tot de veronder, stelling dat dit alleen het gevolg is van het verlangen van den premier om zijn vertrouwen te geven aan hen, wien Ul ster's lot ter liarlc gaat. Toen de Valera gisteren de Sinn Fein- vergadering presideerde, verzocht hij pers en bezoekers hoffelijk de Kamer te verla ten, daar liij oen vriendschappelijk ge sprek wilde voeren, maar niet verlangde invloed uit te oefenen op het werk der vredosoonferen tie. De Valera's actie wordt beschouwd als een daad van voorzichtigheid in verband met de consternatie, welke door zijn leie gram werd gewekt. De politieke medewerker van de „Daily Chronicle" vreest, dat de lersche onder handelingen in een impasse zijn geraakt, dat er weinig hoop is op de mogelijkheid dat er eenigerlei regeling bereikt wordt, of zelfs dat de onderhandelingen kunnen voortgaan op een lieilzamen grondslag. Sinn Fein is blijkbaar niet bereid den eLsch betreffende een onafhankelijk Ier land op le geven. In welingelichte krin gen gelooft men, dat Sinn Fein zulk een prijsgeven afhankelijk stelt van het over brengen van de graafschappen 1 yrone en Fermanagh naar Zuid-Ierland, een eisch, die echter voor inwilliging niet vatbaar is. De „Daily Chronicle" meldt dat op ver? zoek van het Dail Eireann Michael O'Fa- nagan, vice-president der Sinn Fein-repu. bliek, heden naar Amerika vertrekt om mee te helpen de lersche republikeinsche zaak aldaar te steunen. De reden van De Valera's laatste telegram. Naar aanleiding van een opmerking van de „Manchester Guardian", dat het onbe grijpelijk zou zijn indien een Franschnnlli of Engelsehman in geval er tussclien de beide landen onderhandelingen aan do gap.,» zouden zijn, deze zou onderbroken met een openbare verklaring, schrijft de „Irish Bulletin", dat de Valera's lelegram nood zakelijk was geworden door een optreden, waartoe de' „Manchesier Guardian" de Britsche staatslieden juist niet in staat achtte. Toen de onderhandelingen tus- schen de Brilsc.he pegeering en de Iersolie delegatie aan den gang waren, onderbrak de Britsche regeering deze onderhande lingen met de openbare verklaring dat het lersche volk een ondergeschikt volk is, en gaf te verslaan dat het de status van een ondergeschikt volk had aanvaard. De quaestie van Iceland's verhouding tot „de gemeenschap van naties, welke het Brlt" sche rijk heet" liet voornaamste p«nj (er behandeling op de conferentie werd onherroepelijk van de agenda geschrap nog zelfs voor er in de conferentie over beraadslaagd was. Door zulk een onbe- grijpelijken slap te doen, maakte de Brilt- sche regeering een antwoord van De Valera noodzakelijk, wilde de openbaie meening der wereld niet worden misleid over het fundamenteele geschil tusschen de beide volken. FOCI! IN AMERIKA. Gisteren zou maarschalk Foch i'i Amerika aankomen; dan gaat hij naar Washington, waar president Harding hem in audiëntie zal ontvangen. Zondag vertrekt hij naar Kansas City, waar de plechtige bijeenkomst van het Ameri- kaansche Legioen, zal plaats vinden, welke hij beloofd heeft bij te wonen, 10 Nov. is hij te Washington terug. Op een vraag van Stepliane Lanzanne, •die met hem de reis aan boord van de .Paris" heeft gemaakt, of hij naar de conferentie zou gaan, heeft Foch ver klaard, dat hij dit zou doen, indien men hom noodig had. En op de vraag, wat hij zou antwoor den, indien men zijn oordeel mocht wil len vernemen over den moeilijken toe stand, waarin Europa verkeert, ant woordde maarschalk Foch: „Dat is heel eenvoudig. Ik zal verkla ren, dat men niet dien vrede heeft ge sloten, welken men had moeten sluiten zoodal het niet te verwonderen is, dat de oorlog voortduurt." HULP VOOR RUSLAND. Na den oud-ambassadeur Nouiens ge hoord te hebben, heeft de financieele commissie uit de Kamer een wetsontwerp aangenomen voor een erediet van vijf millioen waarvan vier millioen in levens middelen, voor de hongerende Russen. Heden nog zal het ontwerp aan de Ka mer worden voorgelegd. HET ENGELSCHE MINISTERIE VAN PENSIOENEN. In de Londensche voorstad Acto is thuis in aanbouw een gebouw ten dien ste van het ministerie van pensioenen, Het gebouw zal, als het eenmaal vol tooid is, ruimte bieden voor 6000 der 25.756 personen, die bij dit ministerie werkzaam zijn. Hoewel het z>o goed koop mogelijk wordt öibouwd zal het toch nog 500.000 pond st. kosten; aan vankelijk waren de kasten geraamd op 268.000 pond. Het gebouw zal aan de lengtezijden tellen 200 ramen en aan de breedte-zijden 160. De minister voor pensioenen heeft te Aberdsen in een rede verklaard dat hel werk aan zijn departement omvangrijker was dan van eenig ander ministerie. Er waren niet minder dan 30 millioen pen- sioenk aarten te bewerken cn per week werden er 794.000 brieven ontvangen. EEN ANARCHIST VAN 18 JAREN. Louis Forest schrijft in zijn „Propos d'un Parisien": Men heeft een jeugdigen anarchist ge arresteerd van 18 jaar. Hij bleek in het bezit te zijn van handgranaten en vn op ruiende brochures. Hij wilde menschen in de lucht laten vliegen. Achttien jaar! Wat zal er gebeuren met dien jongen? Hij zit in de gevangenis. Zal veroordeeld worden. En dan? Dan zal het spel hervat worden. An dere kinderen van achttien zullen hetzelf de doen, met even weinig besef van het geen zij doen ats een vulkrcm. Kinderen van teringlijders, van alcoholisten, van on dervoeden. Een jong onderwijzer, nobel en ern stig, die zijn levenstaak vervult in een an archistisch' milieu, schrijft mij: „Onze regeerders zijn krankzinnig. Zij zien dus in hun rustige onaandoenlijkheid niet, wat groeiende is! Wat kan ik alleen in dezen diepen nacht? En ik zweer je, dat er te midden van deze massa, diie het spoor bijster wordt, die zich zelf waan zinnig maakt en alle houvast verliest, menschen zijn, die ge zoudt kunnen lief hebben." Tegen nachtelijk duister is cr slechts één remedie: licht. Maar hel staat onom- stootelijik vast. dat. indien men in de zelfde sleur voorgaal tegen het groeiende kwaad le reagecren mei politie, rechtban ken en gevangenis, men zich zal hebben tevreden gesteld met een zaklantaarntje, waar een grooler vuurbaak noodig is. Volgens John Bart, een erkend Ameri.kaan.seh deskundige op hel ge bied van levensverzekering, is de levens duur der Amerikanen sedert de laatste vijftig jaar met gemiddeld tien jaar groo- ter geworden en zijn er teekenen, die er op wijzen, dat in de volgende halve eeuw de levensduur opnieuw mei tien jaren zal worden verlengd. Te Londen is door de Pharmaceuti cal Society een godenkteeken onthuld ter nagedachtenis aan kolonel Harrison, den uitvinder der gasmaskers. Harrison nam bij het begin van den oorlog dienst. Toen •de eerste Duitschc gasaanval werd onder nomen, werd hij leider van het anti-gas- departement, en vervaardigde het mas ker, dat zoovelen Britten het leven heeft gered. Hij stierf in 1918 aan verwondin gen tijdens het nemen van proeven op- ge lo open. Wij lezen in het „Vad": Op 13 October 11. is te Utrecht door personen uit verschillende deolen des lands een vergadering gehouden, alwaar is opgericht: De Hervormde (Gerefor meerde) Staatspartij. Uit de volgende artikelen harer statuten blijken do be ginselen en bedoelingen dezer partij Art. 2. Zij erkent in tegenstelling met de beginselen van Rome en van de re volutie 1. de Souvereiniteit Gods, als bron van alle gezag; 2. de Heilige Schrift als eenige ken- bron der waarheid en toetssteen der beginselen 3. do Nederlandsehe Hervormde (Gere formeerde) Kerk, ondanks haren tegen- woordigen toestand van krankheid en ge- scheurdheid, als de historische, wettige openbaring van het lichaam van Chris tus in Nederland; 4. de Overheid als Gods dienaresse, gebonden aan Zijnen in het Woord (met namo ook in de eerste tafel der Wet) geopenbaarden wil. Art. 3. Zij wil in overeenstemming met art. 36 der Nederl. Geloofsbelijdenis, het hervormd karakter van onze natie hand haven en tot zijn recht doen komen in de grondwet. Zij streeft mitsdien voor een grondwetsherziening in Nederland- schen zin en naar een hervorming van onze staatsinstellingen in overeenstem ming met de in art. 2 aangegeven be ginselen. Zij verzet zich bijgevolg tegen de prin- iepieele gelijkstelling van geloof en onge loof, van den waren en den valschen Godsdienst. In een voorloopig comité werden ge kozen ds. II. E. Gravemeijer uit Am sterdam, de heer J. 0. Eabius uit 's-Gra- venhage en de heer T. A. Hagen uit Amsterdam. DE GRONDWETSHERZIENING. Amendement. De heeren Rutgers, van Sasse van IJs- selt en van Beresleyn hebben een amen- demon l op de Grondwetsherziening inge. diend, om den stemplicht uit de Grondwet te nemen en ook een om het „salaris" der Kamerleden op f 3000 te laten. EEN AMENDEMENT VAN Mr MARCHANT. De heer Mnrehant c.s. heeft een amen dement zoo gewijzigd, dat thans voorge steld wordt art. 61 der Grondwet te lezen als volgt „De Konii.g heeft het opperbestuur over Ned.-lndië, Suriname en Curasao. Voor zooveel niet bij de Grondwet of bij de wet bepaalde bestuursbevoegdheden aan den Koning zijn voorbehouden, wordt het bestuur van die gebieden overgelaten aan aldaar gevestigde organen, op de wijze bij de wet vast te slelJen. De Koning doet jaarlijks aan de Staten. Generaal een omstandig verslag geven van den slaat, waarin deze gebieden zioh be vinden." OPNIEUW PRIJSVERLAGING VAN DE MELK. Donderdag vergaderden in „Krasna- polsky" le Amsterdam wederom de groole melkinrichtingen en industriefabricken uit Noord- en Zuid-Holland. In verband met de voortgaande daling van de zuivelprij- zen werd besloten den inkoopsprijs van de melk opnieuw met één ceul le verla gen, zoodal ook de slraatprijs van de melk' met één cent kan worden verlaagd. Deze tweede prijsverlaging zal ingaan Dinsdag I November. OVERBRUGGING VAN HET IJ. Naar wij vernemen, zal het plan Bos, de overbrugging der beide IJ-oevers, benevens een nieuw scheep vaartkanaal binnenkort in de „commissie van Bijstand komen" en zeer vermoedelijk van dit jaar den Raad ter behandeling worden aangeboden. DE ZUIDERZEE-WERKEN. Naar aanleiding van het bericht van <Ie„ „Vissckerij Courant" over een ernstige beschadiging van de in 1920 in het Am steldiep aangebrachte beteugel ingsdam- men, en van de in het jongste nummer van dat blad tot de directie der Zuider- zee-werken gerichte beschuldiging, dat zij die schade opzettelijk zou verzwijgen, verzoekt de genoemde Direcfie om te wil len mededeelen. dat de bedoelde schade uitsluitend beslaat in eenige verdieping achter de aan de Z.zijde van den dam door de kline geul van het Amsteldiep aange: brachte zinksfukken, welke verdieping waarschijnlijk het gevolg was van de om standigheid, dat de hier ter bedekking van de zandstorting aangebrachte laag kleileem een te geringe dikte bezat om uitschuring door den storm geheel te beletten. Ten einde te voorkomen dat de aan gebrachte bezinking bij een in den aan staanden winter te verwachten stormvloed rustig beschadigd zou worden, werd het raadzaam geacht om nog in het gunstige werkseizoen op deze plaatsen een laag kleileem te doen bijstorten, waartoe met machtiging van den Minister van Water staat met de aannemersfirma van Huttunt en Blankevoort een overeenkomst werd getroffen voor het baggeren van ongeveer 40.000 kub. M. kleileem het storten daarvan op de aan te wijzen plaatsen van den dam. Met dit weinig omvangrijk wenk werd op 8 October j.l. aangevangen, lerwijl hef vermoedelijk tegen het einde van deze maand gereed zal komen. Omtrent het werk zal in het Maand- bricht betreffende de Zuiderzeewerken over Oct. een nadere mededeeling wor den gedaan. Reeds nu kan intusschen wor den medegedeeld, dat hij den storm van 22 op 23 Oct. j.l. toen de nieuwe bestor-^ ting gelukkig reeds voor een groot deel gerede was, geen schade aan de dammen door het Amsteldiep werd toegebracht. VAN EEN 0HINEESCHEN SMOKKE LAAR. j Twee Chineesche opium-smokkelaars zouden, onder geleide, per stoomschip naar Belawan worden gebracht. Een hunner wrong zich door een patrijs poortje, kwam in zee terecht en ver dronk naar men meende. Een broe der van den doodgewaande, ie 'n to ko te Weltevreden had, aanvaardde de niet onaardige nalatenschap, breilde zijn toko uit en gaf naar aanleiding van een en ander een extra-maaltijd. Weinige dagen later stond de doodgewaane voor zijn broeder. De man, die zwemmen kon als een rat, zag, na een kwartiertje te hebben rondgezwommen een prauw, die hij praaide. Hij werd opgenomen en aan. land gebracht, waarna hij broerlief ging verrassen. Do verrassing was volkomén maar werd door eene, minder aangena me voor Jiem zeiven, gevolgd. De recher che was hem reeds op het spoor geko men cn nam hem weder in arrest. j! MINSTENS 500 PER MAAND. De Sum. Post berekent wal heden l i dage het leven kost in de Indische steden. Na een zeer matige raming komt het blad tot de volgende slotsom: Van minder dan 500 a 600 pet maand kan oen gezin in de groote steden niet dan met moeite bestaan. Ook het l it van den Volksraad Bergmeijer kwam ja' een der laatste zittingen van dat lichaam tot dezelfde cijfers. De nieuwkomers weten dus dat zij op een salaris van 350 per maand heel veel moeten toeleggen, of, als zij rond willen komen, in de kampong moeten gaan wonen en 's morgens, 's mid. dags cn 's avonds rijst niet gedroogta) viseh moeten eten. 18. „Eer ik antwoord, moet je mij ook een vraag veroorloven. Ja, ik zie je verbazing wel, maar hoor mijn voor stel; Vertrouwen tegenover vertrou wen. Neem je 't aan?" „Ja," sprak Edilh vroolijk. „Zoo zeg mij vóór alles, Edilh, be min je Frank Mordaunt?" „Néén!" Een oogcnblik vloog er een blijde glans over Ida's gezicht, dan ging zij verder: „Ken je ook zijn gevoelens voor jóu?' „Neen P' „Nu, weet dan, dat hij je hand wil vragen; hij verzoekt mij een voor spreekster bij" je te zijn." I beh jc hein dat al beloofd?" f „Neen Na n pauze begon Ida opnieuw: Dus dan zal je niet met hem trouwen?" „Dat zeg ik niet." En jc zegt toch, dat je hem niet Jbennnt!' „Zeker; maar niettemin zou y. |iem toch kunnen trouwen.' Een schaduw van neerslachtigheid verdonkerde Ida's gelaat en zij vroeg met onzekere stem: „Wat wil je daar mee zeggen?" 1 ..Ik vil alleen duidelijk maken, dat ik wellicht kan gedwongen worden Frank Mordaunt te huwen." „Gedwongen door wie?" „Vraag niet ik kan 't niet zeggen; laten we er niet meer over spreken het maakt me ongelukkig. Wat kan dat alles je inlcresseereu, Ida?" „Ik wil je bekennenden man, dien jij verachtdien heb ik lief Edith slond stoin van verbazing. „Ja," ging Ida zachter voort, ter wijl zij zich vertrouwelijk tot haar zuster overboog en haar wangen gloei den „ilc heb hem lief met geheel mijn hart en hoel mijn ziel." „Jij. Üi kind?" ik ben geen k;nd meer! Ik zal 't geluk kunnen vinden, als er ééne mij niet meer in den weg staat." „En die eene?" „Ben jij zelf!" „Neen, neen," riep Edilh verschrikt Dat verhoede God!" Ida wendde zich echter toornig af, terwijl ze bitter zeide: „Jij, ja jij staat tusschen mij cn mijn hartewenseh Nu weet je ook wat cr tusschen ons veranderd is. Straks dacht ik nog een oogenblik, dat ik van je houden kon. Maar ik kan het niet, ik kan hel niet!" „Zuster," smeekte Edith. Ida hoorde niets meer. Slechts haar blinde, ontketende gevoelens vol gend, had ze opgewonden de kamer verlaten en de deur hard achter zich in 't slot getrokken. Edilh bleef nog 'n poos als ver sieend staan: dan wrong zij smarte lijk de handen en zonk schreiend op 't lage bankje bij den haard neer. Fet haardvuur in de oude biblio theek was uitgebrand en zijn doovendc gloed wierp in de avondschemering een rood schijnsel over dc trekken van een ouden lieer, die gebroken met een uitdrukking van algeheele uitput ting in een slaapstoel achteroverge leund lag. Wij kennen hem reeds: t is dezelfde, welke de arme vreemde vrouw in dien Kerstnacht door I open venster in 't interieur der ver lichte kerk bemerkt cn wier aanblik hem zoo vreeselijk verschrikt had. Maar welk een contrast tusschen loen en nu! Dc slotheer is niet meer de statige man in de volle kracht zijns levens. IIollc wangen, ingezonken oogen, een met diepe rimpels door- IroKken voorhoofd, en dunne, sneeuw witte, in den nek afhangende haarlok ken kenteekenen een zwakken, liul- peloozcn grijsaard, die sinds vele ja ren een zonderling droomleven leidt. In 't begin hadden zich zijn vrienden en bekenden over hel eigenaardig we zen van dezen rijken zonderling, zoo als zij hem noemden, verwonderd; maaV spoedig gaven zij 't op de oor zaak daarvan te zoeken, en bepaalden zicli ertoe den armen zielszieke te beklagen. Het was echter geen waanzin, het was ook geen spook zijner verbeelding die hem lijden deed. Neen, 't was gewetenswroeging over een vroeger be gane zware misdaad; het was de angst voor vergelding en gerecht, die hem iedere minuut zijns levens verbitterde cn hem den dood met al zijn ver schrikkingen voor oogen stelde. Dat onophoudelijk verwijt had reeds lang zi'ii gezondheid ondermijnd en door zijn meer en meer toenemend lijden was 'n verzwakking ontstaan, die hem tot aan den rand van t graf bracht. Gedurende de zes-en-twintig jaren, die sedert dien Kerstnacht verloopcn waren, had de beklagenswaardige geen vroolijk uur meer gekend cn geen dag was voorbijgegaan, waarin zijn opge wonden fantasie hem niet dn sehril- lcn klokslag uit dien vreeselijken nacht in herinnering had gebracht. Op den achtergrond van net vertrek zat een jonge man op een sofa en sloeg den rusteloozea slaap van den zieke weemoedig gade. Al sinds jaren had hij cr zich op toegelegd het vree- sclijke geheim té doorgronden, hetwelk liet leven van u geliefden weldoener langzaam sloopte; het was hem echter niet gelukt. Ook nu sprong hij van zijn zitplaats op en luisterde met inge houden adem naar dc fluisterwoorden, die van de lippen des slapenden kwa men maar reeds na enkele oogenblik- ken hecrschte weer dc vroegere dood- schc stilte in het vertrek cn hij nam teleurgesteld zijn plaats weer in. Plotseling rees de grijsaard ver schrikt uit zijn korte rust op cn zag met starren, angstvalligen blik 0111 zicli heen; dan legde hij de handen in el kaar en zonk "met smartelijk sleunen in zijn kussens terug. De jonge man stond op van de sofa cn kwam naast hem staan. „Ben jij 't Robert," sprak dc zieke. „Je liebt mij verschrikt; ik had ver gelen, waar ik was. llcb ik lang ge slapen „Neen, mijnheer, ecu Daar minuien slechts" „En toch scheen 't mij toe, alsof zich in dezen korten tijd de gebeurte nissen van lange jaren samenvoegden. „Heb ik niet in den slaap gesproken, Robert?" „Neen, mijnheer, ik hoorde niets." „Ik had een óntzeltenden droom. Ik geloof, dat ik luid om hulp heb geroepen en jou daardoor verschrikt. Is 't niet zoo?" „In 't minst niet, mijnheer. Uw lip pen bewogen zich niet; 't scheen, alsof u met uzelf sprak." „Maar zei ik niets, dat jou ver schrikt heeft? Werkelijk niet," vorsch- te dc grijsaard met bevende stem. „Neen, mijnheer, ik zei immers al, dat ik niet 't geringste verstaan kon." „Ja, ja, dat deedt je zoo was 't." „Voelt gij u thans niet wat beter," zei de secretaris, om de gedachte van den zieke van zijn angstige droom beelden af te leiden, en hij trok zijn stoel dichterbij. „Neen, neen; ik wordt met icderen dag zwakker.het zal wel niet lang meer duren 1" Hij bedekte zijn gezicht met beide handen en huiverde. „Maar niet van tnij, van jou wil ik spreken, Robert, en je waarschuwen, dat jc niet op mijn uitroepen in den slaap moet lellen. Ik bid je dringend, ja, ik bezweer 't je: wanneer ik in slaap, terwijl jij in mijn nabijheid ver- loeft, verlaat me dan meteen: blijf niet in deze kamer, blijf niet bij mij! En treft 't oen anderen keer zoo, dat ik slaap, als je binnenkomt, en je bemerkt bij mij dc minste onrust, zorg dan dat je me aanstonds wckt^Jaat 111e dan niet langer slapen, werkelijk niet, Robertl Beloof me dat Uk lijd aan zieke voorstellingen en beschouw 't als een weldaad, van die zware indrukken verlost 1c worden. Beloof je 't mij „De slaap is een onvermijdelijke noodzakelijkheid voor u, mijnheer." „Het is voor mij een marteling, geen weldaad. Verzeker me, dat jc mijn wensch zult opvolgen." „Als gij 't beveelt, mijnbeer, dati zal ik 't doen. Ik zal u dus telkcnst verlaten, zoo gauw u sluimert?" „Om uwentwil, beste jongen." „Ik zal echter veel liever bij u blijven, mijnheer!" „Dat zult it ook, mijn zoon, als ik wakker ben; als ik echter slaap of tracht in slaap tc kooien, wil ik al leen zijn." ,jlk iieb u toch ïïVit op de een oE andere wijze gestoord?" „Neen, neen; 'lis ook alleen maar 0111 uwentwil," verzlekcrde de zieke met nerveuze haast. „Nu goed, mijnheer; maar als 't niet 0111 u of 0111 uw welzijn te doen is cn u 't alken zegt 0111 mij, dan was 't 111e liever dat „Ik vraag niet, wat jou liever is, Robert," sprak de slotheer bijna ge ërgerd. „Ken je mij dan nog niet lang genoeg om tc weten, dat ik niets zon der reden zeg? Wil je mijn weusch weerstreven?" Met licht schouderophalen ant woordde Bhiul: „Zeker, 111 ijiilicer, wan neer u het zoo beveelt, dan zal ik ge hoorzamen, maar. 'Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 11