Eerste Blai Indrukken van den dag' Uit den Omtrek DAM1AATJES ZATERDAG 29 OCTOBER 1921 44ste JAARGANG No. 13977 PER KWARTAAL3-25 PER ¥i£EK U.Zo FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57 NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÉN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit vijf bla den, waaronder het Geillustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. HET COMMUNISME BANKROET. Haarlem. VAN ONZE RECHTBANK. Onze bisschop. Personalia. De P. E. G. E. M. Harleki]n en Colombine. (jevonden voorwerpen. HEEMSTEDE. ZEER SPOEDIG J. J. WEBER ZOON, Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 232. Dat het Russische communisme einde- tiik bankroet heeft geslagen, zeggen niet wij, maar heeft in de laatste weken geluk kig niemand minder dan het hoofd der Russische republiek zelf, de oppe.r-bol,sje- wiek Benin, eenige malen in een redevoe ring openlijk verklaard. Eerst op een on- derwijscongres, waar hij nog min of meer bedekt maar duidelijk genoeg liet uitko men, dat het communistisch regiem met te handhav n was en nu weer komt het groote bolsjewistische bia-d, dc ..Investia met den tekst eener rede van 2 uur, die Lenin heeft gehouden over deu nieuwen koers der radenrepubliek en die geen twij fel aan het éehec meer overlaat. De bolsjewistische leider verklaarde daar voor de eerste maal in het openbaar, ial hot communistisch program onuit voerbaar is. 11 jj z©i 0.a Wij hadden gemeend, dat het bezit volgens communistische beginse len kon worden verdeeld. Wij hebben ons echter vergist. Wij begingen de fout, dat wij de massa in communislischen geest wilden opvoeden. Wij hebben het tegen deel bereikt. Daarom zijn wij gedwongen den strategischen terugtocht te aanvaar den, teneinde niet te worden vernietigd. Wij hebben een eersten nederlaag geleden Voortaan moeten alle onderdeden der Russische economie worden gebaseerd op het persoonlijk belang. Gelukt dit niet dan is het huidige Rusland verloren, en wij eveneens. Zoo juist lezen wij het verhaal, dat een Duitsoh dokier in hel Wolgageb.ed aan een correspondent van de „Iimes te Riga, heeft gedaan over de gruwelen door bol- sjewiki in dat deel van Rusland gepleegd. In het gebied van de Wol-ga woont al sinds 150 jaren een Duitsohc nederzet ting welke zioh op hel landbouwbedrijf loelegde en welke bij het uitbraken van den oorlog ongeveer een millioen leden lelde. Deze bevolking werd tegen haar zin gedwongen ecu suvje-lbestuur in te voe ren, maar hield zich lijdzaam om den toorn der goden te Petersburg en Moskou niet op le wekken. In het eerste jaar van het bolsjewistisch regiem leverde zij volgens den requisiiieeisch 13 millioen poed graan, maar kreeg de daarvoor in de plaais beloofde andere grondstoffen en levensmiddelen natuurlijk niet terug. Maar de stipheid, waarmee het oerse jaar aan den eisch tot graanlevering was voldaan, zou de bevolking duur te slaan komen. Het tweede jaar mislukte de oogst ten deele en ook was er weinig lust geweest om voor het r-oo'ie leger te werken. De oogst levende in het geheel slechts 3 millioen poed op, nog niet voldoende voor de eigen bevolking. Het departement van voedselvoorziening weigerde dit te geloo- ve'n. hel zond speciale detachementen vain gewapende arbeiders die zich zelf „de ijzer-en bezem" noemden en roode le- gersotdaten uit Tocla die een onderzoek deden naar het vermoede bestaan van verborgen voorraden, overgebleven van den vorigen oogst. Dt boeren hadden een dergelijke visitatie voorzien en in som mige gevallen een kleine hoeveelheid zaai graan verborgen en in sommige gevallen ook r-en kleinen voorraad om te voorzien in eigen minimum behocflcn lot den vol genden oogst. De „ijzeren bezem" terrori seerde de boeren om hen ertoe te bewe gen, de verrblijfplaats van dit in den grond verstopte graan te onthullen. Het gebeurde vaak dat een boer in een ijs koude schuur „in cold storage werd op- gesloien. of in het winterweer naar het veld werd gevoerd en vastgebonden aan een paal door roode garden, die daarna een emmer water over hem uitstortten, hém de keuze latende tusschen dood te vriezen, of de werkelijke of veronder stelde voorraadschuur te verslappen. Ve len kwamen op deze wijze aan hun eind, omdat zij niet in staat waren de verblijf- plaals te noemen van niet-beslaand graan; anderen gaven de voorkeur aan den on- middellijken dood, liever dan zich en hun families blool le stellen aan een langza- men hongerdood. Als het bedroevendste van alles vertel de de dokter, dat boeren, die alles had den verloren en wien de hongerdood te- gergrijnsde, wild werden van ellende en, onmachig om hun Soorn te koelen aan de detachementen uit Toèla, elkaar in de toren vlogen en het bestaan verrieden hun hklem° hoeveelheden graan, welke 1 hUlN!n'' ^'e totmogtoe aan den „IJze- waren ontsnapt, hadden be- graven. ^a,n '3er beschrijving lezen wij, ii, "n8 van eertijds één millioen zielen thans aam het uitsterven is. Wanneer nm <),Us beweert, dat de proef met net com!m,nisme dadellljk moet woiden sl(*P gezet omdat er an ders van Rusland bmnenkort niets mec- overblijft. heeft hij groot gelijkt Prol. Chr. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel. Donderdagavond hield de afd. Haarlem en Omstreken een bui tengewoon druk bezochte feestvergade- ring ter gelegenheid der onthulling van het vaandel der afdecling. Nadat gezamenlijk een psalm gezongen was, opende de voorzitter, de heer J. D. Wijkhuizen, de vergadering en heette de aanwezigen welkom. Dc afdecling Haarlem is. ondanks alle tegenwerking, gegroeid lot ongeveer 300 leden, reeds op zich zelf een feit om feest te vieren. Hierna werd het voornaamste punt van het rijke programma afgehandeld, n.l. de onthulling-van het vaandel door den heer W. Belger, bondspenningmeester te Utrecht. Spreker zet in korte trekken uiteen de symbolische beteekenis van het vaandel. Het vaandel is bet symbool van liefde, eenheid en kracht, dal in den strijd van het teven en vooral ook in den strijd in de vakbeweging moet voorgaan. Onder het zingen van „Een vaste burcht is onze God", werd het vaandel onthuld. Het vaandel, dat geheel met de hand geborduurd is. munt uit door eenvoud en is rijk aansymboliscbe voorstellingen. De ontwerper is de heer P. van Looij en het is vervaardigd door de Haarlem- sche Huishoud- en Industrieschool, onder leiding van mei. Barger, aan wie bloemen werden aangeboden. Na de onthulling werd door mej. Weij- land het „Vaandellied" gezongen, uitste kend begeleid door den jongeheer R. Rip- ^Nadat de thee was rondgediend, werd het vaandel aan de afdecling overgedragen •door don 'heer E. Boven, voorzitter van de vaandelcommi&sie. Hierna werd een minder aangename nieded-eeling gedaan door het Hoofdbe stuurslid W. Belger, even voor zijn ver trek. Hoewel niet op een fcestvergad-ermg thuis hoorend'e deelde de heer B. mede, dat tusschen de Directie der Nod. Spoor wegen .-n de organisaties besprekingen zijn en nog zullen worden gehouden om trent de te nemen maatregelen om het tekort ad ƒ15.000000. ontslaan geduren de het afg.eloopcn half jaar, voor het loopende tijdvak niet te overschrijden. Hierna werdeu door den burgemeester, die ook ter vergadering was, eenige woor den van gelukwenschen uitgebracht. Het verdere deel van d-en avond werd gewijd aan muziek, zang en voordi achten, waarbij mej. Jo Bruggeman. Louis Kap- tein, Weytand en de heeren H. Beekelaar, P. de Haaker en D. Hoogenbirk, A. Ver ger en R. Riphagen, hunne medewerking verleenden. De afdecling Haarlem der P. b. B. kan met groote voldoening terugzien op deze in alie opzichten geslaagden intiemen feestavond. Het vaandel zal, ingaande Zaterdag, ter bezichtiging worden gesteld bij de firma Beek in de Groote Houtstraat. Eitsoraken van 27 October 1921. H. B* G., metselaar, ged. TI. v. Bew. Haarlem, oplichting, 2 maanden gevan genisstraf met aftrek preventieve hech tenis; D. J. S., beddenmaker, te Haar lem, overtreding art. 239 W. v. S., 14 dagen gevangenisstraf; 1. D. U. de K„ muntgasmeterlichter te Schiedam, hij verstek; 2. M. 0. F. K„ te Heemmstede, bij verstek, overtreding art. 239 W. v. S., ieder geldboete van f 5. - subs. 5 dagen hechtenis; 1. L. A. K„ arbeider te Bennerbroek2. M. V., dienstbode to Haarlem, overtreding art. 239 W. v. S., ieder geldboete van f 5. sub 5 da gen hechtenis; W. 0. B.; tapper t; Haar lem, beleediging, 14 dagen gevangenis straf; 0. IC., metselaar te Haarlem, mis handeling, 1 week gevangenisstraf; E. N. S„ typograaf te Haarlem, verduistering, voorw. gevangenisstraf van 3 maanden met een proeftijd van 2 jaar; J. K., I03 werkman te Haarlem, bij verstek, mishandling, geldboete van f 25 subs. 25 dagen hechtenis; A. M. T., grondwer ker te Haarlem, bij verstek, mishande ling, geldboete van f 15. subs. 1 dagen hechtenis; J H. .W. F., metaal draaier te Schoten, bij verstek, eenvou dige beleediging, gekLojte van f '25. sues. 25 dagen hechtenis; J. v. d. P., hvr. G. v. d. B., te Schoten, bij ver stek, diefstal, geidcooto van f 10.— subs. 10 dagen hechtenis; F. v. A„ landar beider te Wij kei oog, mishanledng, geld boete van f 15.- subs. 15 dagen heen- T„ los werkman te Beverwijk, het* 'voortgezet misdrijf van diefstal, voorw. gev. van 1 maand met een proei- tijd van 2 jaar. Commissie van Overleg. Men schrijft ons: Op Maandag 24 October kwamen (Ie belde Commissiën van Overleg voor de Ambtenaren en voor de Werklieden onder leiding van haren voorzitter den heer J. B. Bomans in eene gecombineerde verga dering bijeen ter behandeling van het vol gende agendapunt: „Besproking omtrent de wijze, waarop de ambtenaren en werklieden kunnen worden gehoord (in hun advies) ook over economische en technische aangclegcnhe den, hetzij door z.g. bedrijfsraden of door een centrale technische commissie. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de wenschelijkheid van eene derge lï'ce uitbreiding van de taak van het ge organiseerd overleg waardoor, behalve over hunne dienstvoorwaarden. als tot dusver de ambtenaren en werklieden tn hun advies ook zullen worden gehoord over economische en technische aangele genheden, in den meest ruimen zin. De discussie leidde tot de eenstemmige erkenning van die wenschelijkheid; in eene volgende vergadering zal nu de vraag worden behandeld, op welke wijize het georganiseerd overleg in verband niet zulk eene uitbreiding van hare ma* eventueel zal kunnen worden uitgebouwd; Feestavond Reddingsbrigade. Om begripsverwarring te Voorkomen, moe ton wij er eerst op wijzen, dat deze reddingsbrigade niet tot dool heeft dren kelingen uit de grachten op to visschen, al tracht zij met alle kracht zedelijke schipbreukelingen op het droge te halen. Zij streeft er naar drankzuchtigen te redden en de ondervinding van enkele jaren heeft aangetoond, dat er voor deze werken der naastenliefde m onze stad nog veel te doen is. Dat de reddingsbrigade „St. Franeiscus van Assisiö" niet alleen haar gewone - en toch soms zoo buitengewone! taak goed verstaat, maar ook uitnemend n feestavond weet te organiseeren, hee-t zij gisteren in het Gebouw St. Bavo be wezen. De groote zaal was good bezet en er werd een afwisselend progi anima geboden. Door den vo rzitter der f eestcommissie werd de samenkomst geo~end, waarna de leider der reddingsbrigade, de heer H. v. d. Raadt, dool en streven van „St. Franeiscus v. A." in een korte rede uiteenzette en geestdriftig de medewer king van het publiek inriep. De tooneelclub der Maviaverecmging bracht nu het drama „De Moeder voor het voetlicht. Het stuk mist een klare bouw, de karakters zijn niet vo.teekend en de dialoog is niet overal even na tuurlijk, doch daarentegen bezit het pak kende n.o en'e i, die on'roeiing verwok ken. Do verschillende ro len werden vlot en soms met veel talent gespeeld, zoodat deze club, mits onder goede leiding, veel voor de toekomst beloo "t. Nadat de heer H. B. v. d. Sande, voorzitter van het Kruisverbond, waar van de reddingsbrigade een aidceling vormt, de leden van „St. Franeiscus en in 't bijzonder hun voorzitte» in een korte toespraak voor hun zegen reken ar beid gehuldigd had, kwam de tooneel- afdeeling van het Kruisverbond op de planken met bet blijspel „De fuif met hindernissen". Ook door de heeren werd levendig en smakelijk geachoerd, waar door het leuke stuk, dat bovendien op aardige wijze de geheelonthouding pro pageerde, goed insloeg. In zijn slotwoord dankte de heer v. d. Baadt allen die aan het Welslagen van dezen feesla n 1 had 'en m egewcr.it, de bei le tconeelclu' s vo r hun voortreffelijk spel, mej. M. Reibcr voor haar opwek kende pianomuziek, de feestcommissie voor haar goede organisatie en vooral de familie Govers, die aan de voorbe reiding van dezen avond een leeuwen aandeel had gehad. Le co"e te, tot dekking der on.josten, br„cut ongeveer zestig gulden op en het talrijke publiek verliet voldaan de zaal. Geen wandelwegen. Door den A.N.W.B is onlangs een omvangrijk onderzoek m- ingesletd nar de mogelijkheid om in de sl reek tusschen Haarlem, Alkmaar en Schoorl een Bondswandetweg lot stand Je brengen in den geest van die welke in verschillende andere deelen des lands be staan. Een ontwerp werd gemaakt voor een wandelweg beginnende te Haarlem en e.n- digende te Bergen. Aangezien de onmisbare medewerk.ng van de betrokken grondeigenaren niet l!> kunnen worden verkregen, is van hel p'an moeten worden afgezien. Gisteren wa.i 't do vei.a r a; van de li - sohopskeuze van Z D. 11. Mgr. A. J. Gal lier. Den 28 October 1903 werd Mgr. gc" consacreerd. Tooi op-Tentoonstelling. Het is glst-e- ren juist een maand geieden dat de Ten toonstelling van werken door Jan Too- rop in het Museum van Kunstnijverheid le Haarlem werd geopend. Aan den 1400en bezoeker, toevallig (--en vrouwelijk raadslid der gemeente Haar lem, werd door den Directeur een present exemplaar van de luxe-catalogus uitge reikt. De tentoonstelling blijft geopend tot en met Woensdag 9 November a.s. Reddingsbrigade voor drenkelingen. Naar aanleiding van dc vele verdriukings- gcvallen, in den Iaatslen lijd in Rotterdam voorgekomen, is de heer A. J. Meyerink, secretaris vain den Ned. Bond lot het red den van drenkelingen, uitgenoodigd een lezing te houden met het speciale doel, al daar een Reddingsbrigade voor Drenkelin gen te vormen. De voordracht is bepaald op Dinsdag 1 November a.s. Door de leden der Haarlemsche Briga de. zal, waarschijnlijk in combinatie met leden van „Snelverbamd", a.s. Zondag oetl bezoek worden gebracht aan do leerrijke Int. Tentoonstelling op Hygiënisch Gebied te Amsterdam. Besmettelijke ziekten. Gedurende de week van 16 tol en met 22 October heb ben zich in de navolgende gemeenten ge vallen van besmettelijke ziekte voorge daan; Haarlem 1 van roodvonk en 4 van diphtheritis; Haarlemmermeer 2 van buik- typhus, Heemslede 2 van diphtheritis, Zaandam 2 van roodvonk, Noordwijk 1 van diphteritis. R.K. Volksbond. Donderdag 3 No vember a.s. zal de heer J. A. de Lobcl in het gebouw Sint Bavo een lezing hou den over „Socialisatie". De bollenvcrkoop. Volgens de be richten, zoo lezen wij in „Het Kweekers blad",- blijft de verkoop van bollen in En geland vlug. De zaadhuizen verkoopen vlot uit. Verschillende nabestellingen ko men in. Vanuit Holland komen ongeaccepteerde orders voor dikke Hyaeinthen terug met de bemerking: „Uitverkocht in dit arti kel". Zoo moest het meer gaan in ons vak. De berichten houden aan over de aan komst van bollen in goede kwaliteit in Amerika. Volgens de „Florist Review" kwamen in September aan 31000 kisten bloembol len. Herman Groenendaal. Aangezien het geneeskundig onderzoek in zijn zaak is afge'loopen en verder verblijf in het militair hospitaal niet noodzakelijk is ge bleken, is Herman Groenendaal Donder dagmorgen naar de hulpgevangenis voor militairen in Den Haag overgebracht. Rond van Chr. Coöp. Vereen, in Ne derland. Tot bestuurslid dezer veree- niging is o.m. gekozen de heer J. F. v. d. Wateren, alhier. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen Aardrijkskunde M. O. mej. C. L. II. Engel, alhier. Tc 's-Gravcnhage is geslaagd voor het voorloopig machinisten-diploma, de heer W v. d. Ileijde. alhier. In de Donderdagavond gehouden zit ting vnn den Amsterdamschcn gemeen teraad was aan de arde de voortzetting vrn de bchnnde' ng van het voorstel van B. en W om hen le machtigen aan de N.V. P.E G.E.M.-Mij, gevestigd te Haarlem, in eigendom over le dragen de aan de gemeente loehe'ioo- rende electrischc een'ratos ann den Hoogtekadijk en aan den Papaverweg te Amsterdam. Een zeer uitgebreide en geani meerde discussie ontstond over het voorstel. Een molic van den heer Polak 0111 het voorstel aan te houden totdat de gesliel van het Prov'nciaal Elektrisch tegen 19 stemmen verworpen waarop net onderzocht zou zijn werd met 20 het voorstel van B. en W. met 23 te gen 16 stemmen werd aangenomen. Amsterdam treedt dus tot dc P.E.G. E.M. loe Bur gei lyhe stand. Ge'oren 27 Oc tober: z. van M. II. VastenouwBalk 28 October d. van J. H. de Jager v. d. Steen d. van J. J. Groes— Pullens. Ondertrouwd 27 October: S. A. de Flines en S. F. C. Mook 0. L. Moll en S. A. v. Hamel. Overleden 26 October: R. J. Leen- dertsz 41 jaar, HazepaterHaan 27 October J. T. Voorneveld 59 jaar, Teij- lerstraat. Men scirrijn om: De leerlingen, die door mevrouw de Veerde Lange alhier voor de opera svorden opgeleid, zullen op Dinsdag I November a.s. hun jonge la,anten ten goede doen kom-en aan de Haarlem sche Tubcrcuiose-vereen iging. Behalve geënsceneerde voordrachten van opera-fragmenten uit Thais, l'austen TanrAauser wordt nog een zeer eigenaar dig muzikaal werk opgevoerd. In de na- .alenschap namelijk van haar vader, den .ijn muzikalen Daniël de Lange, heeft me- viouw de Veer een kleine opera terugge vonden, „Hark'kiin en Colombine'' gehec- ten, die hij inlcrl'jd door de grooteren uit zijn in-muzikaal gezin heeft doen op voeren. Voor de vrienden van den beken den mu-sicus, en hij telt er nog velen, dus oen bijzondere aantrekkelijkheid van dit vermakelijke zangspet. Eenige dames hebben welwillend op zich genomen vo -r de pauze dc foyer tot een gezellige Ih-evtalon le maken. Verkoopingen. Notitie van dc perceelen die verkocht zHrt in ..'t Notarishuis" Bilderdiikstraat 1, bij den Zijl weg Haarlem op Donder dag 27 October 1921. 's avonds na balt 7 uur. Notaris J. RATELBAND. No 1. Een Hoerenhuis aan de Bloem- hofstrant. Get. 110. 7. Opgehouden voor 12.000. No-la ris R C. A VAN GRANEiNBURGH. No. 2. De Werkplaats aan de Kin-der- huisvest. Get. n. 81. De perceel-en N-os. 2 en 3 gecombineerd. No. 4. De Werkplaatsen aan de Kin- derhuisvesi. Get. no. 29. De perceelen no-s. 2. 3 en 4 gecombi neerd. N. Bünsdorn 29.600. No. 5, Een Burgerwoonhuis aan de Gedempte Raamgracht. Get. no. 24. D. Koel q.q. f 3900. Notaris P. F. DE BORDES. No. 6. Een Hcerenhuis aan den Zijl- weg, achteruitkomcnde aan (le Gaelslraat. Get. no. 37. F. A. Groen qq17.985 No. 7. Een Huis met Schuur en d.epen Tuin te Haarlem aan d^ Oranjestraat. Get. no. 160. J. van Gend, 3325 No. 8. Een Huis aan de Tulpenstraat. Get. nos. 7 zwart en rood. No. 9. Een Huis met Bovenwoning en Erf te Haarlem aan de Tul penstraat. Get. nos. 11 zwart en rood. H. J. Edelein q.q. 3450. Notarissen A. BERTLING en G. WOL ZAK Hzn. No. 10. Een Heerenhuis te Haarlem aan de Nieuwe Gracht. Gel. no. 37. Opgehou den n 951' No. 11. Een Hecrenibuis aan den Zijl- weg. Gel. no. 85. Opgehouden 16.800. No. 12 Een Heerenhuis aan de Vel.sei- straat. Get. no. 81. Opgehouden 12.450. No. 13 Een Huls en Erf aan de Voor zorgstraat. Get. no. t0. Opgehouden voor 3250. Notaris A .1 C. DAAME1N. No. 14. Een Barer woonhuis aan deli Rijksstraatweg, nabij Je Oude Tol Get. no. 331. H. J. Braam f 5400. Notaris R. C. A. VAN CRANENBUROH No. 15. Een Huis aan de Colterman- straat, boek D11 ven voordestraat. Get. no. 2. G. W. Vel f 7500. Nos. 1617 Twee Huizen aan de Ju dith Leysterstraat, nabij de Kleverlaan, als: no. 16. Get. no. 42. F. A. Groen voor f 7025. No. 17 Get. no. 44. J. D. Ru bers q.q. 7000 Notarissen A. J. C DAAMEN en J. RATELBAND. No 18. Een Woonhuis aan den Schoter- weg. Get 110. 60 zwart en rood. Joh. Tur- kenbuvg 6060. No. 19. Een Woon- en Winkelhuis aan den Soho'erweg. Get. no. 62 zwart en rd. R. Blauw 5880. No. 20. Een Woon- en Winkelhuis aan den Soholcrweg. Get. no. 64 zwart en rd. F. A. Groen q.q. 5860. 0. N. Kaagman, Korte Dijk 5, arm bandhorloge; Wes'erman, L. Heorsnvest 40, broche; S'.rubcn, Jas. v. Lenneplaan 1, Heemstede, Smoushondje; Stiphout, Jansweg 53, armbandhorloge; Kennel Fauna, Parklaan, geel smoushondje en grii e ka!; B. B eu ker, Haarlemmerlie- desir. 2"1, zwa t-br iine ho~d; Geneente- reiniging, zwarte hond; v. Scko'en, KI. Houtstr. lllrd., r.eks-e'dJ. Termaat, M. v. IJpemskerkstr. 3.9, pet; N. Bonge- naar, Alb.. Thymstr. 10, blouse en zij de- J. Bierlof, Spionkopstr. 34, porie- monna'e; A. Hoekstra, Gei. Schalkbur- gorgraclit 42, reticu'o; J. v.d. Smissen, N. Schoolsteeg, rozenkrans; B. Speet, Assendelverstr. 45, ringE. Soelaart, Beeksteeg 21 zw., schoolta ch; J. Been- ders, Oranjebooms!r. 54, werkk'eeding; Politiebureau, Sre'eitr., Wagermier en Werplijn. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: Ja. v. Wunnig, Raamsleeg 18B, étui met schrijfbehoeften. H. v. Leeuwen, Gr. Heiligland 8, lombardbrief je. J. Nagtegaal, Harmenjansstraa.1 5, lorgnet. E. v. Amcrongen, Kleine Hout straat 2a, sportpet. C. v. Dijk, S-paarnoog- straat 16, pruimen. G II. v. d Wel, Graaf Will-eimslraal 49, schetsboek. Weyers, Graaf .Willemstraat 48, toegangsbewijzen Cinema. C. Veenis, S-cihecpmakersdijk 51, wandelstok. Toonceluilvóetring. Donderu..^- avond gaf de tooneelclub der Maria- \t'reen iging eene uitvoering. Opgcvo-erd werd Jeanne d'Arc", hi storisch drama in 3 bedrijven en een voorspel. Nadat door de muziekclub „Onder ling Genoegen" op zeer fraaie wijze een nummer gegeven was, wat ook tusschen de bedrijven werd herhaald, en waarbij geloond werd dat dit clubje reeds op een hoog peil staat, opende mevr. Swolfs den feestavond, den 13en der M.V., waarbij zij oen beschouwing van het stuk gaf, wat het volgen van het spel vergemakkelijkte. Het voorspel doet zien het huisje, waar Jeanne leefde, hoe haar moeder haar wilde uithuwelijken, maar zij. geroepen is om alleen God te dienen en Frankrijk le redden. -Wat een pracht, als het achter scherm opgaat en een groep van Hei ligen verschijnt, die haar boodschap pen, Td zij ten strijde moet gaan en liet uur der bevrijding voor Frankrijk nadert. Welk ccn houding, als zij na dit visi oen bloemen, vogelen en haar plaats vaarwel zegt. Het eerste bedrijf speelt in de zaal van Koningin Maria. Wat een pracht van décor en klceding. Daar verschijnt Jeanne, als zij door de vijandelijke linie is gekomen, om de Koningin te smeckcn om een legertje. It er ontmoet zij haar vijandin, Koningin Isabella, prachtig weergegeven door mej. Cato Pecperkom. Men weet niet, wat men het meest bewonderen moet, haar of Jeanne (mej. Marie Klaver), die als een ware heilige haar rol vervult. Het tweede bedrijf geeft weer de overwinning van Jeanne, de vlucht van Kóningin Isabella en de uitkomst der voorspellingen; terwijl het derde be drijf ons den kerker laat zien, waar Jeanne gevangen zit, hóe zij weder in de macht van Koningin Isabella is gekomen. Het Het spel van goed en kwaad, dat boosaardige der Koningin en dc heilige eenvoud van Jeanne, bracht het publiek in opgetogenheid. Het smceken van Jeanne om de hulp van God, als haar is gemeld dat zij levend verbrand zal worden, is aan doenlijk. En als dan een engel van uit den hemel meldt: „Hier boven in den hemel wacht u de kroon der marte laren", dan is Jeanne gerust en zal zij gelaten den marteldood sterven. De scène van den brandstapel werd ook ontroerend weergegeven. Tot slot de verheerlijking der en gelen en de zaligverklaring van Jeanne d'Arc. Het was een uitvoering, zóó goed in elkander gezet, ais er in het It. K. Als goed Haarlemsch Journalist infor- meCT je natuurlijk, telkens wanneer je een „liooge oome" spreekt, <Jie er wat van af kan weten, hoe hel met de, hoe moet ik hel noemen, met de annexabe, met de grenswijziging, de grensregeling, de grensveran-dering, de grensuitizetling de grensverbctering, staat van ons goede Haariem. En telkens hoor je dat het wetsont werp zéér spoedig le wachten is, met een klemtoon op zéér. Nu is maar de vraag: wat is zéér spoedig. In 't gewone leven is dat en kele dagen, een week. 14 dagen, maar in 't ambtelijk gedoe zijn de tijdsbegrippen blijkbaar veel rekbaarder, omdat ze daar waarschijnlijk minder aan lijd gebonden zijn, allhans zich minder aan tijd gebon den achten. Ik ben cr echter nog niet achter kun nen komen hoe groot het begrip: zéér spoedig, is. Sinds begin September boor ik nu al wekelijks ongeveer uit den mond van een zeer hoog geplaatst ambtenaar in de provincie verluiden dat de grensregeling, de grensverande- ring, grens,zéér spoedig" is te ver wachten. We zijn nu twee maanden verder en de termijn van „zéér spoedig" is blijkbaar nog niet verloopen. Ik ben eens aan 't ekënen gegaan. Als „zcér spoedig" irn ambtelijke taal be- teekent minstens twee maanden (er kan nog wel een paar maandjes bijkomen), dan moet ik wel rekenen dal spoedig In datzelfde taalbegrip één jaar beteekenl: weldra: Iwee jaar; vlug: trie jaar; ge woon: vijf jaar; langzaam: 10 jaar; zéér langzaam: na den dood van belangheb bende. Ik heb indertijd aan de hand van het toen vóór October in uitzicht gestehle wetsontwerp eens uitgerekend dat als al les zeer vlot moeliep, de grenswijziging op z'n vroegst 1 Januari 1923 zou kun nen ingaan. Die berekening faalt natuur lijk op deze manier en we mogen den da tum van Groot Haarlem gerust verschui ven, dunkt me, naar 1 Mei 1923 of 1 Ja nuari 1924. Er schijnt een kleine kink in den kabel der annexatie-plannen te zijn gekomen, die er nog eerst moet uitgewikkeld worden. Intusschen speurt men in Haarlem en vooral in Schoten den horizon af, of het schip der annexatie nog niet komt: tn Schoten om van een heeie hoop soesa af te komen, in Haarlem om eindelijk eens te weten wal de heeren in de Jans straat voor bier gebrouwen hebben. Men. speurt en speurt, maar ziet nog niks en denkt dat de kink tusschen Halfweg en Amsterdam in den kabel zit. Dit zou nog een gevolg zijn van de jongste grensuit- breiding van Amsterdam. Barometerstand: 766. Neiging: Achteruit. Vcreenigingsgebouw nog nfnxner ge weest is, of iiet zou liet „Kerstorato rium" moeten zijn, nu jaren geleden Na afloop werden aan mevr. Swolfs bloemen geboden voor liet veie werk, om dit mooie stuk te noen slagen, we'kcn dank mevr. Swolfs n et geheel wi.ue aanvaard-n, omdat zij meen Ie. dat dien dank toekwam aan de speel sters, en vooral aan mej. Marie Klaver, die de ro! van Jeanne zoo onberis pelijk had vertolkt. Ook bracht mevr. Swolfs dank aan de inuzickclub „On derling Genoeg n voor de heerlijke muziek, die zij zoo belangloos had ten beste gegeven. 'Under applaus kreeg den Geeslct. Adviseur, kapelaan Nieuwenhtiizon. nog een bedankje voor de toewijd'ng, die hij aan de uitvoering gegeven Ti d, waarna de aanwezigen zeer voldaan huiswaarts keerden. Jammer, dat de zaal zoo slecht be zet was, èn voor het sjpel, dat eert stampvolle zaal verdiende, cn voor de opbrengst, die ten deel valt aan c.J nieuwe kerk van Pastoor Hofman. Zondag gaat de 2e opyoer.ng. De roep over het spel zal zóó zijn, dat ieder Zondag een kijk'e wil nemen. Dc zaal zal dan wel beslist le klein zijn en velen zullen afgewezen tnoe'en wor den. Men zal zich vroegtijdig van plaatsbewijzen moeten voorzien. Er zijn slechts 300 plaatsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1