•ra D. H. V. B. H. V. B. KORFBAL. DAMMEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. 6EÜENBD NIEUW Stadsnieuws. UIT DEN OMTREK. De i Ë(,ets van het voetbalspel Reserve eerste klasse. Haarlem 2 heeft dan eindelijk eens ea overwinning behaald en dank zij he nederlaag van H. F. C. 2 in Hil versum hebben de roodbroeken de Ratste plaats gegund aan de Span- aardslaanmenschen. Spartaan 2 deed wonderen door Ajax te kloppen, waarmede de Sparta nen, de stadionreserves een grooten dienst hebben bewezen. .\let niet minder dan 50 wist Blauw-Wit 2 't Gooi 2 te verpletteren. Slauw-Wit, 2 U.V.V. 2 en Hilversym 2 zijn nog ongeslagen. U. V. V. 2 ontvangt Hilversum 2. We gelooven wel dat dit een neder- ïaag voor de Utrechtenaren zal wor den. A. F. C. 2Blauw-Wit 2 is natuur lijk voor de leiders terwijl 't Gooi 2, Ajax 2 ook wel voor de Amster dammers zal zijn. De roodbroeken zullen 't tegen Spartaan 2 wel niet kunnen bolwerken. Bij V. V. A. 2—H. F. C. 2 rekenen we op een Haarlemsche overwinning. Tweede klasse. 't Is alleen aan de Zuiderzee te danken dat H. F. C. hier de leiding nog niet heeft. Was de wedstrijd Hollandia—E.D. O. doorgegaan dan zouden de Span- jaardslaanmenschen ongetwijfeld no. 1 gekomen zijn. De Haarlemmers behaalden een fraaie overwinning op Schoten. Z. V. V. won, zooals te verwachten was van W. F. C. HortusV. S. V. konden geen van beiden doelpunten. H. F. C. heeft Zondag over haar eigen lot te beslissen. Hollandia komt een bezoek brengen in de Haarlemmer hout. Enthousiast strijden, blauw- witten, de leiding veroveren, en haar nht meer afstaan SchotenZ. V. V. is voor de be zoekers. W. F. C.Hortus kon wel eens een deelen der puntjes worden evenals V. S. V.Purmersteijn. E. D. O. trekt naar Alkmaar, om met een victoria op Alcmaria Vic- trix terug te keeren. Derde klasse. De nieuwe derde klasser Zandvoort gaat hier aan de spits, met 8 punten in 5 wedstrijden. Zondag behaalden de badmensclien een 1O-victorie op Amstel. Bloemendaal speelde 11 tegen Wilh. Vooruit. H. S. V. kon 't tegen Helder niet "bolwerken en slikte een 21-neder- 'aag. Hssendelft verloor van St. Voor waarts met den eenigsten goal. D. W. V. en D. W. S. deelden de puntjes broederlijk. Beide doelver- dedigers moesten 2 maal visschen. Zondag ontvangen de leiders St. Voorwaarts. Dit zal wel op een over winning voor de thuisclub uitloo- pen evenals AmstelWilh. Vooruit. Aan den zoom van het Bloemen daalsche bosch ontmoeten Bloemen daal en H. S. V. elkaar. Dit zal een partij zijn met niet veel krachtsver schil. Wij geven de thuisclub de beste kans. Helder—D. W. V. en D. W. S Assendelft sluiten het programma. „REFEREE." Het programma voor morgen luidt 1 C. Concordia 1Westen 1 Hijnen. S. D. O. 1—H. B. C. 2 Klunnen. V. A. F. C. 2—R. K. V. Z. 1 G. Schnei ders. 2 E. H. B. C. 4—S. D. 2 G. Kruijver. Geel Zwart 1Damiaten 2 Wallekers. Westen 2— Kinheim 1 Ferdolage. 2 F. Lisse 1S. J. C. 1 2^ uur B. Platte. N. V. C. 1—S. M. C.~l Floris. 3 F. Lisse 2S. J. C. 2 1 uur Platte. Geel Zwart 2S. M. C. 2 1 y2 uur. Wallekers. 3 G W.-F. C. 2—R. C. IJ. 2 Gomes. Geel Wit 1—R. K. V. Z. 2 Leeuw. 4 J. R. K. V. Z. 3Geel Zwart 3 Maks. Zilk 2Westen 3 v. d. Goes Sr. Concordia 3N. V. C. 3 1 uur v. d. Goes. 4 K. Westen 4Geel Wit 2 1 V2 uur Zonne veld. R. K. V. Z. 4Kinheim 3 1 uur. Maks In 1 C. is vastgesteld Concordia Westen, de kampioenswedstrijd van verleden jaar. Het Westen zal wel victorie kraaien, hoewel ze niet moet ehnken dat de Hillagommers het ze aaceati zal geven. H. B. C. 2 gaat op visite bij S. D. O. 1. We verwachten hier een gelijk spel. V. A. F. C. 2—R. K. V. Z. 1 kan met veel krachtsinspanning een overwin ning voor de bezoekers worden H. B. C. 4 ontvangt voor 2 E S. D. O. 2. Hier geven we de thuisclub beste kans, evenals bij Geel Zwart 1 Damiaten 2. Westen 2Kinheim 1 zal wel 2 puntjes opleveren voor Het Westen Voor 2 F. wint N. V. C. van S. M. C. en Lisse van S. J. C. Lisse 2S. J. C. 2 ontmoeten elkaar in 3 F., dat evenals Geel Zwart 2 S. M. C. 2 wel een overwinning voor de gastheeren za! worden. In 3 G. wint W. F. C. 2 van R. C. IJ. 2, terwijl Geel Wit, R. K. V. Z. 2 er wel onder zal houden. Voor 4 J. kan R. K. V. Z. 3—Geel Zwart 3 wel eens een overwinning voor de „Zwaluwen" worden. Zilk 2 Westen 3 is voor de bezoekers, hetgeen we ook verwachten bij Concordia 3 N. V. C. 3. Ten slotte speelt in 4 K. Westen 4 tegen Geel Wit 2, wat voor de bezoe kers is, terwijl R. K. V. Z. 4Kinheim 3 2 puntjes voor de thuisclub zal op leveren. X. UIT HET H. B. C. KAMP. Het wordt meer en meer gewoonte ook vóówden wedstrijd eens een kleine beschouwing te houden, vooral als dit geldt,een club of elftal dat eenigszins den toon aangeeft. Is H. B. C. dit niet in de sportwereld, in de Katholieke voetbalbeweging in Haarlem en O. is zij dit wel, omdat zij tusschen Amsterdam en den Haag de eenige club is, die in de R. K. F. speelt. „Kees" zal dan iederen Zaterdag avond iets zeggen, wat, dat zal na tuurlijk afhangen van de houding van de spelers zelf, voorspellingen, en zoo mogelijk raadgeven, en als het erg noodig is, ook eens een speler „zwart maken," maar dat, zullen wij hopen, zal een zeldzaamheid zijn, daar elk speler nu weet dat op zijn „beenen" gelei zal worden. Hebben de H. B. C.- ers hier eenig vermoeden van gehad 7 16 Oct. waren zij tegen R. K. A. V. slecht. Zondag echter tegen P. V. C. hebben zij veel vergoed door de punt jes, al is het maar met 10 naar "Heemstede te nemen, en 't is geen „morsel" geweestAllen hebben gewerkt als echte „Voetballers". En dan met zoo'n slecht elftal. Enfin, in Utrecht is de Victorie begonnen, en er heerscht in de 2e kl. D. de meening dat H. B. C. de aangewezen kampioen is, als.... maar niet pessimistisch gestemd zijn. We weten nu dat het kan. Zondag is het le elftal vrij. H. B. C. II verloor Zondag onver diend van Concordia. Zondag tegen S. D. O. revanche nemen 1 Jelui zijn een stevige ploeg. H. B. C. IV was Zondag in Bever wijk niet onfortuinlijk, maar Zondag za! dit thuis ander zijn. Het 5e mag Zondag treuren over haar 80 neder laag. De keeper heeft ook rust noodig. „KEES". Zooals te verwachten was wist H. F. C. 3 er V. V. H. met 52 onder te houden. Haarlem 3, dat nog geen punt bemachtigd had, won vrij on verwachts van R. C. H. 3 en de Ken- nemers sloegen T. H. B. met maar liefst 50. Jammer is het vooral dat 3 wed strijden geen doorgang konden vin den door het niet-opkomen van de scheidsrechters. O. i. moet hier eens zoo krachtig mogelijk tegen worden opgetreden. Voor a.s. Zondag wordt de 2de ron de voor den Beker gespeeldfwaarvan 't programma ais volgt luidt Schoten 2Zandvoort 2. T. H. B.Hillinen. Stormvogels 2D. S. O. VogelenzangBloemendaal 2. R. C. H. 3-D. O. A. De elftallen zullen elkaar weinig toegeven maar toch geven wij de thuis-spelende elftallen de beste kans. In de 1 e kl. A, door deze Bekerronde maar 3 wedstrijden. Haarlem 3 wint van V. V. H. Kennemers van E. D. O. 3 en H. F. C. 3 zal natuurlijk haar overwinningenreeks voortzetten en van H. S. V. 2 winnen. In de le klasse B. behaalde Haar lem 4 ook haar eerste overwinning op V. S. V. 2. I. V. O. en Stormvogels, zijn van gelijke kracht, terwijl H. F. C. 4 wel van R. C. H. 4 kan winnen. Schoten 2 AHaarlem 3 A kan een aardige, spannende strijd worden, toch houden wij het op de Haarlem mers. Verder volgt hier liet programma van de 2e en 3e klasse wedstrijden: 2 A. H. F. C. 5—H. S. V. 3. E. D. O. 4Kennemers 2. 2 B. HillegomT. H. B. 2. E. D. O. 5Schoten 3. 2 C. R. C. H. 6—E. D. O. 6. 2 D. O. V. V.Bennebroek. VictoriaOranje-Wit. 3 A. I. D. O.Spaarndam 2. A. J. C. 2—Victoria 2. 3 B. E. D. O. 7—T. H. B. 4. Haarlem 7H. F. C. 6. 3 C. R. C. H. 8—Hillegom 4. T. H. B. 5Bloemendaal 4. 3 D. Oranje Wit 2—V. S. V. 3. D. O. A. 2Kennemers 4. 3 E. D. O. A. 3—0. V. A. 2. Vogelenzang 3A. J. C. 2. 3 F. E. H. S. 3—Kiheim 2. V. S. V. 3 aStormvogels 4. 3 G. Hillinen 2Hillegom 3. Bennebroek 2Zandvoort 3. 3 H. Spaarndam 3Zwaluwen. E. H. S. 2—Hillinen 3. Advcndo heeft het er Zondag 1.1. niet bij laten zitten zoowel het eerste als het tweede behaalden schitterende overwinningen. Om Ready met 4—0 tc slaan, valt niet mede. Terwijl Advendo II door met 100 te winnen ook al een prachtig begin had. Haarlem I en II zijn nu uitgerust en zullen weer flink aan den gang moe ten. In de hoogere afdeeling waarin Haarlem zit, heeft ze het natuurlijk zwaarder te verantwoorden dan Ad vendo. Haarlem II en Macbi hebben beiden een zware afdeeling getroffen in de tweede klasse. Advendo I gaat Zondag naar Hil versum om Excelsior, te overwinnen. Excelsior is op eigen terrein taai. 't Is te hopen dat de belangstellenden aan den kant een beetje mak zijn. Haarlem 1 gaat naar D. E. D., wanneer ze de overwinning mee naar huis wil brengen, zal deze stevig moeten aanpakken. Advendo II zeggen we de overwin ning toe op Animo, dat ook in een vriendschappelijken wedstrijd de min dere bleek te zijn. Haarlem II ontvangt D. E. V. II, dat een nederlaag uitwijst voor Haar lem. Voor den H. K. B. worden voor de eerste klasse A. J. C. IIHaarlem III en de Kraaien IAdvendo 111 ge speeld. Voor de tweede klasse A. J- C. Ill— A. J. C. IV en Macbi II—B. K. C. Bezuiniging. Personeel der p., T. en T. Op de vragen van het Tweede Ka merlid, den heer Van Stapele inzake een overcompleet aan personeel bij de Posterijen, Telegrafie en Telefo nie heeft de minister van Waterstaat o. m. geantwoord, dat er een vrij be duidend aantal ambtenaren kan wor den uitgespaard door invoering van vereenvoudigingen in den diëtist en door meer doelmatige indeeling van den werktijd. Tot dusverre zijn over compleet bevonden25 hoofdcom miezen en commiezen, 72 commiezen titulair, 117 adjunct-commiezen, kler ken, kantoorbedienden en telegrafis ten, 44 assistenten, 1 hoofdbesteller, 45 kantoorknechts, 94 bestellers en jongelingen, benevens 173 telefonis ten, een en ander na aftrek van het geen een surplus in sommige rangen ter plaatse wordt benut ter aanvul ling van een tekort in lagere rangen. De te nemen maatregelen bestaan voorloopig in: 1. ontsiae van over bodig hulppersoneel2. het tijdelijk belasten van verschillende catego rieën van personeel met werkzaam heden, die in den regel door perso neel van lageren rang worden uitge voerd 3. overplaatsingen naar kan toren, waar vacaturen bestaan of een overcompleet aantal niet zulke bezwaren oplevert voor den dienst als zulks in den regel op kleinere kan toren het geval is. Verder zijn maatregelen getroffen om van het bestaan van een over compleet gebruik te maken om de in dienst zijnde ambtenaren, aan wier kennis van den dienst nog het een en ander ontbreekt, in de gelegenheid te stellen, dit gebrek aan te vullen. Een juweelendief te Amsterdam gepakt. Uit Brussel worut aan de Maasb. gemeld, dat volgens de Belgische bladen, de voornaamste dader van den grooten juweelen-diefstal, op den middag van 20 October 1. 1. tot een waarde van 450.000 francs in de Louisalaan te Brussel gepleegd* reeds op 22 October d. a. v. te Amsterdam gepakt werd. Om de nasporingert niet te belemmeren, is tot nu toe het stilzwijgen over die vangst bewaard gebleven. Op den avond, dat de diefstal ge pleegd werd, arresteerde de politie te Brussel twee personen, die reeds sedert enkele dagen op verdachte wijze zich in de omgeving hadden opgehouden. Beiden verklaarden ech ter niet bij den diefstal gemoeid te zijn geweest, doch één hunner meende, da een zekere Louis de Bejary, van Fransche nationaliteit en te Amster dam woonachtig, niet vreemd was aan den inbraak.Bejery was 20 Octo ber tc Brussel gezien geweest. Onmiddellijk vertrokken een Bel- 'isclt politie-offieier en een recher cheur naar Amsterdam. Op 22 Oc tober werd De Bejary aan het cen traal postkantoor te Amsterdam ge arresteerd in gezelschap van een vrouw, die zijn correspondentie kwam afhalen aan het loket poste restante. in de kamer van den aangehoudene kon men niets vinden van de gesto len juweelen en de verhuurster van het 'huis, waar De Bejary een kamer bewoonde, verklaarde onder eede, dat haar bewoner niet buiten de stad was geweest. De Belgische politie-beambten keer den naar' Brussel terug, om den an deren dag opnieuw naar Amsterdam te vertrekken, vergezeld van den chauffeur Lierde, wiens auto, zooals men weet, door de dieven gestolen werd, om hun plannen te kunnen uit werken. Te Amsterdam herkende Lierde zonder de minste aarzeling, in De Bejary den man, die de auto gestolen had. Begin October had De Bajery te Luik samen met vrouw Oriol het plan voor den diefstal te Brussel uitgewerkt Op 7 October kwamen zij zich te Am sterdam vestigen. Op den dag van den diefstal, 20 October, kwam De Be jary uit Amsterdam over Rotterdam naar Brussel, waar hij om 12.9 's- middags aankwam. Om 1 uur was de diefstal gepleegd, nadat eerst de auto was gestolen en om 2.52 reisde De Bejary met den sneltrein terug naar Amsterdam, waar hij om mid dernacht in zijn logies aankwam. Al les was dus nauwkeurig berekend en men mag hier wel spreken van een snelheidsrecord. Van de verdwenen juweelen heeft men pog niets gevonden. De uitle vering van De Bejary zal langs di- plomatieken weg gevraagd worden Tweede kamermuziekavond van Toonkunst. BLOEMENDAAL. Gemeen tebegrooting voor 1922. VELSEN. Wedstrijd om het kampioenschap van Haarlem en Omstreken. Woensdagavond j.l. werden te Haarlem de afgebroken partijen uit de eerste en tweede ronde van bovengenoemden wed strijd uitgespeeld met het volgend resul taat: Jb. Termes wint van H. T. Luif. D. van Wamel remsie met S. M. Mons. H. T. Luif remise met H. G. Teiwiisse, P. J. Eype wint van Jb. Termes. P J. van Dartelen remise met J. Lycklema, J. W. van Dartelen remise met W. van Daalcn. Na de tweede ronde is de stand In dezen wedstrijd: J. P. Exel 4 ponten, J. W. van Darte len, P. J. van Dartelen, H. G. Teunisse, S. M. Mons elk 3 punten; Jb Termes, P. J. Eype elk 2 punten: W. van Daalen, H. T. Luif. J. Lycklema en D. van Wa mel elk 1 punt en P. van Wamel 0 pun ten. Voortzetting Maandagavond a.s. in liet clublokaal der „Haarlemsche Damclub," bovenzaal café ,.Dc Korenbeurs," Spaar- ne 36 le Haarlem. Chailley-kwartet. In Jic-t begin van J :n avond Lij l-'aure's fijne piano-kwartet, ontplooiden zich da delijk de fijne deugden van bet Fransche nvusiceoren. Sedert wanneer hoorde men men hier niet het ware raffinement: het keurige dansen der vele rytomen en het zingen der melodie? De pianiste, mevrouw Ceiiny Chailtey- Riohez, die zoo eenvoudig en met het echte innerlijke élan s[>eelde, voortdurend in levendig ensemble met de strijkers, en die door haar liefelijke ingetogenheid de geestrijke kunst der clavecinisien op riep, is in alles de verpersoonlijking der poëtische kamermuziek Maar dit geheele samenspelen is 'beheerscht door de edel ste muzikaliteit. Men hoorde in dit con cert de gevoeligste en geestigste nuan cen van sentiment, hoe ver verwij derd was dit iiine-'ijk-sterke musi- ceeren van alle pathétiek en van muzi- kmileutouziek. Het was éen voortdurende charme en voor hen, die welen dat de eenvoudigste gestalte der schoonheid ln de herinnering hel langste en liefste le ven heeft, was deze avond oen van de schoone feesten. De pensive, zacli (-melancholieke Eau ré heeft zich in dit piano kwartet (in mineur) misschien het fijnst uitgesproken. Het stuk beweegt zich in zuivere en sierlijke verhoudingen met een helder re- cileeren der gedachten en overal vaag- gestrooide kleuren van droomerij, alles gebonden door ryt-hmischien dialoog. Het is een dier fraaie werken uit de Fransche kunst, waarvan de eerbied rijke vorm voor den schoonen inhoud een der kenmerken -is. Nog precieus er is het compone-eren van Ravel, die de techniek der harmonische iveniwichlen leerde van Fauré en zich aldoor bezighoudt met het scherpen van zijn fijne metalen. Ravel heeft -een edele virtuositeit voor het we ven der tonale kleuren, en ik bewonder altijd hoe hij tegelijkertijd allerlei accen ten uitdaagt, maar de actie van zijn fi guurtjes nog juist regelt tot een keurig spel. Zoo hebben zijn pizzicali vooral rythmische bê teekenis en meermalen be merkt men boe bij zijn rythmiek alleen als de belichting vam zijn kleurentafereel wil zien. Hij verschilt door dezen aard van componeeren geheel v. 'ölij-k van Debussy, die met zijn bekende ijuatuor ln g mineur vooral de zeggingskracht der muziek herstelde. Hoe dankbaar mocht men het GhaiHey- kwarlet zijn voor deze volmaakte uitvoe ring van Ravel's strijkkwartet in C mi neur en ik was blij dat het publiek nu cen-s v/nrm en geestdriftig gestemd was1 na daze schitterende kunst. Het Quintette in f mineur van César Franok, het krachige meesterwerk, waar in zóó rijke, dichterlijke vlucht door Imo gen geest in een levend monument gebon den werd, braebt den praehtigen avond tot een heerlijke zeldzaamheid. Hoe de vurigheid, het echte élan dezer spelers ge-en agitato, maar waarachtige altijd- levende innerlijke kracht is, werd hier op nieuw bewezen door de ongeloof-olijke scrroi.heid hunner accfcrt'uaüe, .!'-e moe- sloepend was in alle verscheidenheden en door de verrukkelijke eenheid in spiri- tueele expressie. Maar mevrouw Ghaüley aanvaarde bijzonder mijn innig respect stellig namens allen voor de verrassen de kunst van haar klavierspel, "waarvan iik de liefderijke fierheid nooit zóó onder vrouwenhanden hoorde opbloeien. H. F. A. Verschenen is de gemeentebegrooliug dezer gemeente voor den dienst 1922. Zij sluit in inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 1.294.097, mot een waarschijnlijk batig saldo van nihil. Aan de ver chiilende pes en der in komsten ont'.ecnen we het volgende: De gewone ontvang ten voor den dienst 1920 hebben bedragen f 2.015.665.671/2 de gewone ui gaven f 1/53.387.821/2een batig saldo dus van f 162.277.85. Voor de opbrengst uit 's Rijks directe belastingen wordt geraamd: 43 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen f 18.589.75; 10 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendom men f 829/2; 50 opcenten op de hoofdsom der be'astiipg op het personeel f 1.040.858.0730 op eenten op de h iofd om der dividend- en tantième-belasting f 4COO. Voor de opbrengst uit de eigen plaat selijke belastingen w rdt ge-aamd voer Idoofde'ijken Omslag of d'rc'.e be'asting naar he. iikorèn £737.119 (ramiig voer 1921 f 770.088.38, ontvangen over 1921 f 751.600.09)voor de belasting op de honden f 2830 (raming over 1921 f 2 '00, ontvangen over 1920 f 2 352.50)voor het vergunningsrecht f 1400, voor de reini gingsbelas'ing f 3800. Aan ontvangsten van sch o'gelden voer het bijzonder lager onderwijs wordt ge raamd f 13.500de opbrengst uit de geldleening op f 73.000. Aan de poden der uitgaven ontleenen wij het volgende: De kosten van de kiezerslij' ten en van het uitoefenen der kiezerslijsten worden geraamd op f 3000die van het onder houd van straten, pleinen, wegen en voetpaden op f 75.C03; die van onlerhoud «n wandelplaatsen en plantsoenen op f29.193; die van g'ofbestrijdmg op f 26.3C0 (voor 1921 bedroeg deze raming f 8000, terwijl over 1920 uitgegeven is f 3136.51). ln het geraamde bedrag van f 26.300 is i nbegrepen een som van f 16.000 voor do aanschaffing van een motor-sproei-veegwagen. De jaarwedde van den oommi sa ivan politie wordt gpschat op f 4830. Dit be drag wordt: geraamd nair aanleiding eener mededeeiing, dat het in de be doeling van den Minister van Justitie ligt, te Bloemendaal een commissariaat van politie te vestigen. Ter voorziening in het zeer noodige politie-toezicht aan het Noordzeestrand bij don Zeeweg, wordt een uitbreiding van het politie-corps met vier agenten voorgesteld, waarvoor het noodige be drag geraamd wordt op f 9200. Deze manschappen kunnen, aldus de toelich ting, gedurende de wintermaanden die nen tot versterking van den nacht dienst. Do raming van de vergoeding aan de agenten van poiitio voor overuren is f 325. Volgens de toelichting kan met dit lage bedrag worden volstaan, daar door do ui.brei .ing van hot politle-coros het dienst doen in den vrijen tijd niet veel meer zal voorkomen. De toe age aan de gezondheidscommis sie wordt geraamd op f 543,65; do kos.on wegens hot ophalen van haarda3ch en vuilnis op f 33.500. De kos en wegens keuring van levens middelen worden geschat op f 22 0. i e toelichting bij dezen post zegt: Kracu- tens raadsbesluit van 14 Mei 1 12, wordt door Bloenieudaal deelgenomen nan ilea door Haa :em on om i gondo gemeen ea ingeslelden gemeensrhappelijkeu keu ringsdienst, waarvan do ko ten over o verschi lende gemeen en ve:deeid wor ea ia verhouding tot het aantal voor iado- voor iedere gemeente verrichte onder zoekingen. Het uitgetrokken bedrag is geraamd naar de uitgaven over 1920. De bijdragen in de kosten der ma laria-beat rij dïug worden geschat op f511.25. H eromtient zegt do t e icbtirg; „Aan de aid. Noord-Holland dar Ver een. van bied. Gemeen en wordt, kra h- tens raadsbesluit van 8 Juli 1920, ge durende 4 tt 5 jaren een bij trage van 5 cent per inwonor per jaar toegekend, ten behoeve van de malaria-bestrijd ng. De ra ing der ja rwedlen der on ler- wijzers bedraagt f 92X00. De en af'lo ringen der getdlee- ningen worden geschat op f 293.86 i. De bijlrage aan da gemeen e Haarlem in de Kos!en van leerlingen, die de H.B.S. te Haarlem bezoeken, wordt op f 85G0 geraamd, bij welk bedrag de toe lichting opmerkt: „Vco taan vraagt Haarlem rechtstreeks van iederen lee - ling uit een buitengemeente oen school geld van f 3 0 per cursus. Daar dit bedrag voor vele ouders ta bezwarend zal zijn, hebben B. en W. een toes'.agregeling ontworpen, we ke bij aanneming door den Raai naar scha ..- ting een uitgaaf zal vorderen van onge veer f 8500." De vacan.iegelden voor gemeenteamb tenaren worden geraamd op f 4500. Voor de koeien van rechtskundige ad viezen ter best ijling dor annexatieplan nen woreeen bedrag geraamd van f 530. In hoofdstuk XI (buitengewone uitga ven van allerlei aard) zegt de toelich ting bij vojgnummer 202: In den lom van 1922 zullen dienen te worden uitgevoerd de volgende wer ken: Verbreeding en verbetering der be- harding van bet gedeelte van den Zand- voorterweg, gelegen tusschen den Mr. Enschedéweg en de grens van Zandvoort, en bet aanleggen van een voet- on rijwielpad langs dien weg, f 35.000. Met aanleggen van een verbindings weg tusschen den Zeeweg en den Tet- terodeweg, f 6000. Het aanleggen van rijwielpaden la:,ga den Zeeweg, waarvan de kosten, ge raamd op i 19X03, over de jaren 1921 en 1922 gelijk worden verdeeld, f 9500. Verbreeding en verbetering der be- harding van de Zomerzorgerlaan, vanaf den Korteweg tX de Koepellaan, f 6300. Het aanleggen van rijwielpaden langs den Militairenweg, f 1500. Verbreeding en verharding van den Kennemerweg, memorie. Uitbreiding der rioleering in Bloe mendaal, memorie. y Zoodat deze totaal-kosten geraamd wor den op f 58.000. Voor de stichting van 2 douche-bad huizen, den bouw van een poliiie- postliuis aan den Zeeweg bij het strand en den bouw eener zieken barak zijn memorie-p sten uiige schreven. Volgen toelichting bestaat het voornemen, één douche-badhuis te stichten nabij de Ghr. Mulo-school en één in het Tuindorp. Voor den bouw van drie brandspuit- huisjes wordt een bedrag van f 80C0 geraamd. De totale schuldenlijst der gejnoenta zal op 1 Jan. 1922 bedragen f 3.333.500 De begrooting der inkomsten on uit gaven van het gemeentelijk Waterlei dingsbedrijf over het jaar 1922 bedraagt in inkoms.en en uitgaven f53.521 (over 1921 151.921.). Industrie. In den raad is nogal wat te doen geweest over den bouw van een timmerfabriek in de Huygens- straat te lJmuiden. B. en W, hebben thans vergunning vorloend tot oprichting der fabriek, voor loopig echter voor den tijd van zoa maanden. Het voornaamste verschil tusschen den ouden en den nieuwen regel is dus, dat men vroeger, bij een ingooi wel voor bui tenspel staan gestraft werd en thans niet. Het woord „buitenspel" moeten wij goed begrijpen. „Buiten spel staat ie tere spe ler, die zich dichter bij de doel 11 ij n der tegenpartij bevindt, dan drie zijner tegen standers; en. natuurlijk als de bal achter hem is. Dat buitenspel slaan op zioh zelf is ech- ter niel strafbaar, inen moet op eenigcr- lci wijze invloed op 't spel ni'oefcnen Loopt b.v. de linksbuiten in buitenspet positie en speelt de rechtsbinnen den bal naar zijn rechtsbuiten, dan zal in de mees te gevallen het buitenspel staan van den linksbuiten met strafbaar zijn. Men kan evenwel nog op andere wijze invloed op 't spel hebben dan dat men den bal speelt Zoo kan b.v. de linksbuiten, een tegenstander afhouden, of afleiden, en in dit geval is "t buitenspel slaan wel strafbaar. 't ls natuurlijk al heel moeilijk om uit te maken, of een speler al dan niel in vloed op T spel heefC Rij de samenstelling van hel voetbalreglement Is er ook bij ge dacht dat er soheid'srecihters zijn, die wel eens met dezen regel overhoop zullen lig gen. Op heel hand'ige wijze is 'l den arbiter in deze gevallen gemakkelijk gemaakt door een doodeenvoudige^eslissing. Zal een linksbuiten, zooals in boven staand geval, geen invloed op 't spel uit oefenen en geeft de scheidsrechter dan toch „buitenspel", dan kan hij zich immer rechtvaardigen, daar de beoordeeling, of een speler al dan niet invloed op 't spel heeft, volkomen aan de beoordeeling van den scheidsrechter is overgelaten. Een belangrijk punt is verder, dat een speler, die voor buitenspel staan gestraft wordt, in buiten.spel po si tic moet zijn, op 't oog-enblik <tat de ba] gespeeld wordt, niet wanneer hij hom ontvangt. 'I Kan dus b.v. gebeuren, dat de oen- ter-half, de bal hoog, vecht vooruit, naar ziin voorhoede plaatst, b.v. naar den links binnen. Op 't oogenblik nu, dat de oenter-half den bal speelt, zal hij (de linksbinnen) niet buitenspel staan, doch ren» hij 'naar voren om het leer op te vangen, ea kan zoodoende, voor de bal bij hem is, in bui tenspel positie geraken. Dit buitenspel staan is, zooals uit de regel blijkt, ook niel strafbaar. Verder is het b-uilenspel slaan niel strafbaar, als men den bal ontvangt van een tegenstander. Een speler kan voorts nooit buitenspel zijn: Indien hij zich bevindt op zijn eigen speelhelft. Indien hij. zioh bevindt of achter, of op één lijn met zijn partijgenoot, die den bal het laatst aanraakte, daar als voorwaarde wordt gesteld, dal de speler zich dichter bij de doellijn moet bevinden dan de spe ler, van wien hij den bal ontvangt. Ie mand daarentegen die zich bevindt op één lijn met de beide achterspelers en al leen den doelverdediger voor zich heeft, staat wel buitenspel, indien hij zich niet dichter bij de doellijn bevind't dan zijn partijgenoot van wien hij den bal ont vangt. B>j een hoekschop, doelschop en bij het ingooien kan een speler ook nooit buiten spel zijn. Dit houdt echter op, zoo tra de bal door een ander speler wur.lt aange raakt. Een speler dus, die hij een inworp of op 't oogenblik, dal een hoekschop of doelschop genomen wordt, niel „buiten spel' is, kan plot eling buitenspel geraken zonder zich te verplaatsen. Door onderstaande teekening hopen wij dit, mocht 't onze geachte lezers nog wat duister voorkomen, duidelijk te maken. C..., x x.... D a. is het doel. b. is do plaats waar de hoekschop ge nomen wordt. o. zijn spelers van de verdedigende par- Uj. X zijn spelers van <Je aanvallende pa,rltj. Voor de duidelijkheid laten we alles wat overbodig is, zooals strafschopgebied doelgebied, weg. Zoodra de bal voor doel zweeft staan C. en D. buitenspel, doch dit buitenspel staan is niet strafbaar. Wij zullen van de veronderstelling uit gaan, dat de bal vanaf punt b, geplaatst wordt naar speler D. Plaatst D. den bal in het doel. dan is een geldig doelpunt gemaakt, tenzij de scheidsrechter van meening is, dat speler C. op «enigerlei wijze invloed op t spel heeft gehad. In dit laatste geval is C.'s buitenspel staan natuurlijk strafbaar. Nog een at r geval. C. en D. zijn, zooals ze hierboven staan-, geen van beiden buitenspel. Nu ontvangt D. weer den bal, die op zijn beurt over geeft naar C., die dan buitenspel staat, da ar de uitzondering van het niet-builen- spel staan bij een hoekschop ophoudt, zoodra D. den bal speelt. Een spelcT, die den bal opbrengt ge raakt ook nooit buitenspel, ook ni,et, wan. neer hij voor den bal komt, of over den bal heenspringt. Toen de bal het laatst werd aangeraakt (door den speler zelf) was hij immers niet buitenspel, daar hij toen nog achter den bal liep. i De lmitenspelregel is van toepassing bij het nemen van eiken vrijen schop, behal ve van een doel- of hoekschop. Raakt de bal een doelpaal, doetlat, hoekvlak, scheidsrechter of grensrechter, dan blijft dezelfde toestand ten opzichte van „buitenspel" beslaan, totdat een spe ler den bal weder heeft aangeraakt. Voor die toepassing van den buitenspel- regel kan een speler die in den loop van het spel buiten, het speel terrein konvt, beschouwd worden als te hinderen in de beleakenis van dezen regel. We gelooven wel dat een en aruter dui delijk genoeg is toegelicht. We willlen deze keer dan eindigen met een raadgeving aan spelers en scheids rechter. Aan den laatsten willen wij verzoeken, nooit onnoodig voor buitenspel te fluiten, en aan de eersten, hel buitenspelslaan, zooveel mogelijk le voorkomen. Hoe minder het spel onderbroken wordt des te aangenamer en mooier spel men krijgen zal. j „LOOKER."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6