Indrukken van den dag Stadsnieuws DAMIAATJES i HET GEHEIM VAN COZY DEI-L. OENSDAG 2 NOVEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 13979 PER KWARTAALT 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 biarïsn. GEEN BELANGENSTRIJD. ALLERZIELEN AAN DE KUST. Voor de dooden, wier graf de zee is. AGENDA 3 NOVEMBER Binnenbrand, Jubileum Haarl. Schaakgezelschap. Jubilea. Kunst zij ons Doel". »ERLVtó J. J. WEBER ZOON, Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. F EUILLETON -! HAARLEMSCHE DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 233. Van den Directeur eener Gel-dcrsclie meubelfabriek ontvingen wij ter plaatsing een artikel, dat wij om meerdere redenen niet onverkort en zonder commentaar kun nen opnemen, maar dat toch eeni-ge opmer kingen bevat, welke wel waard zijn onder ieders aandacht te komen. „De felle crisis," aldus luide de aanhef van bedoeld schrijven, „welke thans tieersoht en niet ontzetting doet vragen, hoe ver en hoe lang nog deze vernietigende invloed zal doorwerken, hoeveel bedrijven aan haar ten offer zullen vallen, aleer haar ilooiK'.nd werk uit verzadigdheid een eind zal nemen, en óf deze ramp wel uit zich zelve tot stilstand zal komen; deze econo mische verlamming is evenzeer een gevolg ran de sterke verstoring in de normale ver houding hisschen vraag en aanbod, als de „gunstige" conjunctuur van enkele jaren geleden dat was. „Een dergelijke verstoring geeft aanlei ding tot een strijd tusschen productie en rerbrurk, doch ontaardt daarbij in een itrijd, tusschen producenten en verbruikers, waarbij de verstoring door die groep, wel ke op dat oogcnWik door de omstandighe den de machtigste is, op de spits gedreven en tot onnatuurlijke afmetingen opgezweept "wordt. Voor enkele jaren waren het meer dere producenten, welke de natuurlijke verstoring, door achterhouden van waren snz. nog verscherpten, thans zijn het ver- iruikcrs, welke door het opschorten van orders in afwachting van eventueel lagere ♦rijzen, de crisis aanwakkeren. „Dergelijke kortzichtige beïnvloeding wreekt zich spoedig; reeds nu wordt nie tig verbruiker'zich bewust, uit verminder de dividenden, waardevermindering, dat hij niet alleen verbruiker was, doch tevens eer. gelijkwaardig belang had bij de pro ductie; binnenkort, als tal van bedrijven misschien zullen zijn stop gezet, als wer keloosheid hand over hand toeneemt, de Slaat door groote offers den nood moet lenigen, de belastingen daardoor noodza kelijk nog veel drukkender zullen worden, dan zal menigeen beseffen, dat er geen be langenstrijd liestaat tusschen producenten en verbruikers, doch slechts sprake kan zijn van aanpassing van productie en ver- oruik aan elkaar, waarbij de mensch in plaats van verscherpend, regelend moet optreden. „Degenen, die in hun partieclc functie van verbruikers, door onnoodig opschor ten van orders aan de crisis voedsel geven en daardoor dc productie bemoeilijken, zul len als gevolg van deze handelwijze, de be drijven gedecimeerd uit de slachting te voor schijn zien komen en daardoor de kiem leggen voor later beperkter productie, te gering aanbod en hernieuwde verstoring van liet evenwicht tusschen vraag en aan bod, maar nu naar den anderen kant. „De kortzichtige verbruiker zal alles zien inzinken, behalve de staatszorg en de be lastingen. „Een middel om de crisis tegen te gaan, bestaat in het zooveel mogelijk op gang houden der bedrijven, door die werk zaamheden, welke rijp zijn ter uitvoering, die orders, welke kunnen worden uitge geven, nu ook inderdaad op te dragen, nu, dut de bedrijven daaraan behoefte hebben, om te kunnen blijven bestaan. De crisis dient tegemoet getreden te worden, wil ze niel doorwoekeren tot er niets meer te ver nielen valt." Om aan bovenstaande meening kracht bij te zetten, levert de schrijver verder ©en zeer optimistisch betoog over het tijdperk van materieele welvaart, hetwelk wij zijns inziens te gemoet gaan. Hij beroept zich daarvoor op den rijkdom aan scheeps ruim te, welke ondanks den oorlog grootcr is dan ooit te voren; op de uitbrei ding en verbetering van het fabriekswezen; op de vervaardiging van kunstmest uit de lucht, machinale landbewerking enz. Wij wachten slechts op organisatie, op het ein- detijke inzicht der noodzakelijkiheid van eenheid van belangen tusschen producenten en consumenten, om 'n beteren tijd ingang te doen vinden. l>e huidige crisis, aldus besluit de schrijver, liestaat slechts voor 10 procent uit werkelijk ingetreden eco nomische ontwrichting; voor het overige is zij een denkbeeldig element, namelijk de vrees voor uitbreiding der malaise. Dit 'laatste zijn wij niet met hem oens. De economische ontwrichting der geheele we reld is zoo groot, dat spoedig herstel niet te wachten lijkt. Ook weten wij niet, of wij inderdaad al op het hoogtepunt der crisis gekomen zijn en ©en langzaam verbeteren de toestand gaat intreden. Maar in dat opzicht heeft de schrijver ge lijk, dat een krachtig middel om de ma laise in eigen land zooveel mogelijk tegen te gaan is, de binnenlandscbe nijverheid zoo krachtig mogelijk te steunen, in het groot en in het klein. Er wordt zoo vaak geroepen om be scherming der eigen Nöderlandsche in dustrie. Nooit is de verleiding zoo groot ge weest om met zijn bestellingen naar het •buitenland te gaan als thans, bij den lagen stand der bml-enlandsche valuta's. En toch heeft de schrijver van bovenstaande gelijk; men bedriegt zichzelf, zoowel door op prijsverlaging te waohten, die misschien nooit komt als door te profitceren van den lagen stand van mark of franc, 't Is de economie van hem, die kans ziet ©en rijk ameublement tegen een lagen prijs te koo- pen en nu ter wille van dien inboedel een voel grooter huis neemt. Het voordeeltje van die meubels heeft hij maar éénmaal, maar de meerdere kosten van zijn huis blij ven jaren tang op zijn budget drukken. Dat doen ook zij, die het leven in eigen land duur maken, om ©en vermeend oogen- bhkkelijk voordeel. In dezen lijd van malaise mocht daar aan wel eens worden gedacht! <1 Hoewel cijfers in het algemeen niet 'bevorderlijk zijn voor de lezing van een ar tikel, meenen wij toch ter illustratie enkele getallen te moeten noemen, waaruit de ont zaglijke toename blijkt van de uitkeeringen welke de werkeloosheid veroorzaakt. De onderstaande bedragen omvatten uit keeringen aan de werklobzen, welke uit keeringen echter slechts een klein deel wan het gewone loon uimaken. 1916: f 593.000.— 1917: f 779.000.— 1918; 1.204.000.— 1919: f 1.822.000.— 1920: f 14.522.000.— Sociëteit „St. Bavo". Alg. Vergade ring R. K. Volksbond, 8 uur Pa-eda- gogische cursus, 3 uur Veehouders, 8 uur Esperanto. 8 uur Landbouw, 4 uur Ledenvergadering „Hanze", half 9. Sociëteit VereenigingVocaal en instrumentaal concert. „De Kroon" Sliakespeare-avond „D.e Koopman van Venetië". Soc. „Vereeniging". „Kunst zij ons doel", herdenkingstentoonstelling, 104 uur. Museum van Kunstnijverheid. Ten toonstelling Jan Toorop. Oud-Holland. Ver-wuift Strijkor kest. St, Elisabeth's-vcreeniijimj. Jansstraat 49. Van 1 tot 2 uur. aanvraag om ver sterkende middelen voor arme zieken der S.E.V. St. Martha-vcrceniging. Kleine Houtweg 13. Van 3—4 uur betrekking bureau. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorm. van 912 uur, nam. van 2— 5 uur; Zaterdags alleen van 912 uur' R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur. nam. van 2 4 en van 89 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, loegankel ijk. Hedenmorgen te kwart over negen 1 rak brand uit in perceel Lange Molenstraa 40 B rood, bewoond door den heer 1 De brand ontstond op een oogenblik dal de bewoners afwezig waren en breidde zich snel uit. In ©en ommezien stond de geheele bovenverdieping, voor- en achterkamer en keuken, in brand. Toen wij kort 11a alarmeering o-p nci terrein van den brand kwamen, sloegen de vlammen zelfs naar buiten en dreigden dak en zolder ©en voedsel van het vuur te worden, dat reeds gretig aan de dakgoot begon te knagen. 'legen het tactisch optreden van onze Hanrlemsche brandweer schijnen de vlam men echter niet bestand 4e zijn. Met twee stralen werd 't vuur „onder schot" geno men en men wist het brandje te beperken tot de bovenverdieping, die bijna geheel uitbrandde. Een oogenblik was het belendende per ceel aan de rechterzijde nog in gevaar, doch het bleef bij in gevaar zijn. De brandweer was 't vuurtje spoedig meester, hel smeulde echter nog lang na en eerst te half elf kon de brandweer inrukken. Op 't terrein van den brand waren aan wezig de subs. Officier van Justitie, Mr. v. Löben Sols; de commissaris van politie, de heer E. H. Tenkinck en de heer Visser, lid van den gemeenteraad. De heer Holzhaus, van Eerste Hulp bij Ongelukken, Ibewees goede diensten en be daarde de zenuwen van -de vrouw en doch ter des huizes, -die inmiddels waren geroe pen. De benedenverdieping, waarvan de be woners eveneens afwezig waren, had wa terschade. De brand is ontstaan, doordat ©en hou ten schot vlam heeft gevat door ©en gloei ende kachelpijp. Verzekering dekt de schade. Een vogeltje en edh papegaai werden door de vlammen verteerd. Gisteren heelt 't Iiaa Ionische Schaak gezelschap haar 25-jarig beslaan ge vierd. Toen bestuur ©n leden 's avonds te 8 uur hun speelzaal binnentraden, was deze mot een drietal bloemstukken versierd. Twee daarvan waren gezon den door veroenigingea buiten de stad °n oen van de loden en donateurs voor den voorzitter, don heer D. J. Tork, als blijk van waardeering voor zijn -5-jarig- lidmaatschap en tevens 25-ja- ng bestuurslldmaat chap. To ongeveer kwart over aoht werd deze feestelijke bijeenkomst door den voorzitter geopend en heatte hij de'aan- wezigen van harte welkom, in 't bij zonder de vertegenwoordigers der zus- tersvoreenigingen en het oud-lid, den heer Vink uit Den Haag. Daarna werd door den voorzitter een 1 kort overzicht gegeven van het verloop dezer 25 jaar, waarbij in het bijzonder werd stilgestaan bij de verdiensten van enkele personen, die steeds bereid wa ren het gezelschap in de beginjaren met raad en daad bij te staan. In 't bij zonder de heer 0. Vink, die tot eere lid van 't Haarl. Schaakgezelschap werd benoemd. Na deze inleiding vroeg de heer Puts, Secretaris van het H.S.G., het woord om in een korte, maar warm gestelde toespraak tot den voorzitter, dezen te huldigen voor al hetgeen deze in de afgeloopen 25 jaren voor het schaak leven had gedaan, om hem daarna, na mens de leden, enkele oud-leden en donateurs, een bloemenmand aan te bie den en een souvenir van blijvende waarde, zijnde een 1110 ie boekenkast plus het boek van Shackleton over diens Zuidpool-expeditie. Deze spreker werd gevolgd door de vertegenwoordigers der zustervereniging „Residentie Schaakclub", het bestuur van den Ned. Schaakbond, der Haarl. Schaak- vereeniging, „Het Oosten" te A dam, het .bestuur en hoofdbestuur der Gym nasiasten Schaakclub en twee felicitaties, een van de „Amst. Schaakclub en een van de „Nationale Schaakclub". Nadat alle sprekers door den voorzit ter waren beantwoord en de heer Vink aan de leden en bestuur van het Haarl. Schaakgezel chap dank had gebracht voor zijn benoeming tot eere-lid, werd door den voorzitter bekend gemaakt, dat deze avond met een bliksemwedstrijid zou worden besloten. Onnoodig te zeggen, dat deze een gezellig verloop had gn deze eerste avond van het jubileum Haarl. Schaakgezelschap als goed ge slaagd eindigde. Den volgenden Dinsdag 8 November zal de heer Weenink den humor in het probleem- on schaakspel demonstreeren. Liefhebbers van het schaakspel en de probleemmatiek hebben vrijen toegang. Den (kien Nov. a.s. hopen de heeren J. Timmerman, J. Meijer en F. Sellhorslt en ■den 16 Nov. a.s. de hoeren H. Peters en J. Vreeswijk den dag te h-erclemken, dat zij 26 jaar ibij -de finma J. J. Beijnes in dienst zijn. Dinsdag herdacht de heer J. C. v. d. W-alle den dag, dat hij voor 30 jaar tot hoofdibestelüer bij de posterijen werd be vorderd. Vele blijken van belangstelling modht hij bjj deze gelegenheid ondervin den. Des morgens kwamen de heeren F. F. F. de Vries, chef van de expeditie era R. H. J. Leenders, commies-titulair, chef van de afdeetling bestePH-ng, den jubilaris officieel namens de collega's geluk wen- schen, terwijl des avon-dis de bestellers hem kwamen feliciiteeren. Onnoodcg te zeggen, dat de jubilaris vele gesefh-enken ontving. Onder vele Blijken van beJa-ngstóiliing herdacht Dinsdag mej. H. Wijnan-ds den dag. dat zij 25 jaar als dienstbode in het SI. Elisabeth's Gasthuis w-ekzaam was. -Des morgens werd 'haar, in de keurig versierde kamer, waar zij werkt, door li-are collega's ©en welko-irastilied toege zongen, terwijl haar als geschenk een gou den broche werd overhandigd. Later op den morgen werd de jubitores- se in tegenwoordigheid van den genees heer-directeur en de directrice, door den voorzitter van het college van Regenten, den heer mr. J. N. J. E Heerkens Thijs- sen toegesproken, waarbij haar een enve loppe met inhoud werd aangeboden. Des avonds werd de juifilarcs.se in een intiem feestje door het personeel gohul- diijd. Mej Wijnonds zal haar betrekkmg aas dienstbode veria-ten, om rust te gaan ne men. Onder de gewone blijken van belang stelling herdacht heden de heer K. v. d. Wage, wagenmaker, den dag dat hij voor 25 jaren geleden bij de firma J. J. Beij nes in dienst trad. 'C-OOOOOOOOOOO^OOOOOOOOOOO©» Het Kunstcollege „Kunst zij ons Doel" heeft gejubileerd, om zijn hon derd jarig bestaan. Reeds stelde onze medewerker „M. v. d. Wde ver diensten van deze Haarlemsche veree niging in 't licht, maar ook onzerzijds moge eeu woord van waardeering niet achterwege blijven, vooral daar van een zijde, die de moderne kunstopvat- a tout prix propageert smadelijke op- tingen voorstaat, laat ons niet zegg n. a tot prix propageert, smadelijke op merkingen aan het adres van de jeug dig, oude jubilaresse niet zijn gespaard - Ook wij zijn niet blind voor de ver diensten der moderne richting, die zich baanbreekt, maar dat geeft nog n'.et het recht te smalen op het oude, zeker niet op ,-,K. Z. O. D.", die een eeuw lang aan de kunst in onze stad lei ding en steun heeft gegeven. „K. Z. O, D." bestaat uit leden, die evengo d als velen der modernen, in staat zij a een persoonlijk oordeel te hebben ea er dat op na te houden en wanneer alle leden zich niet plotseling op tie „moderne kunst" werpen, dan heeft de „moderne kunst" zich af te vragen of dat niet voor een goed deel aan haar zelf te wijten is. Wij laten alles in zijn waarde, maar niemand doode het oude niet een grijnslach en men bega vooral niel de fout het middelmatige van wat door leden van „K. Z. O. D." ook zeer zeker is opgeleverd, te vergelijken met tiet 7)esle wat (Je „moderne kunst" heeft aan te^bieden.. Want daartegenover zou jammerlijk veel kinderachtig pogen van de zoogenaamde jongeren zijn aan te wijzen, dat te belachelijk is voor het daglicht te brengen. De fout, die door sommige Haarlemmers wordt begaan, is: het slechtste van „K. Z. O. D te vergelijken met het beste van den n"eu- wen tijd. Dat is onrechtvaardig. Men moet ook waardeereu het beste wat is voortgebracht Dan zal men tot een eerlijke en juiste waardeering komen. Barometerstand: 767. Neiging: Stalionr-ii. Hooge Raad. Verworpen werd hot cassatieberoep van een tapper te Hoorn- kerk, door den kantonrechter en da Rechtbank te Haarlem veroordeeld we gens verkoop van sterken drank in het klein zonder vergunning, terwijl beweerd was dat bekl. was gedekt door een ver gunning ten name van een ander. „Wat maar?" „Ik wil u daarmee alteen zeggen, dat ik 't tot de weinige genoegens van mijn eenzame bestaan rekende, altijd in uwe nabijheid le zijn en over u te mogen waken. Gij weet 't wel, mijnheer, dat slechts de dankbaarheid de drijfveer van al mijn handelen is. Als ik slechts bedenk, wat u alles aan mij en reeds vroeger aan mijn arme ouders gedaan he'ot, dan meen ik u nooit genoeg mijn dankbaarheid le kunnen tooncn." Onzin! Ik deed slechts mijn Plicht!" ^wn, u deedt veel, veel meer .Waart u dan verplicht d n armen, ouwe- i "'-f 'V ltn''ap naar de school te zen C, 11 a!s -k mijn best gedaan had door mija vlijmij do weldeden van m'ijïi hoogen >pschenilcr Waardi'g te too ncn; a.s IK op tïc sch0.ui de eerste plaats veroverde, aan waart gij >t we derom, mijnhcci, d.e mijn jeugdige eer zucht voedde en mij vo.or een hoogere opiriding naar een universiteit zond." „De Hemel heeft mij een zoon ont houden, daarom nam ik u in de plaats van een zoon aan, af was t niet wette lijk. Mij bindt echtereen nauwer band •tan jou, dan dia van een koude wet: de band der liefde namelijk, van har- Liijke, vaderlijke liefde Ik weet zelf niet, hoe t gebeurde; toen echter je moeder tot me kwam, met jou als kleinen jongen aan de hand, om mijn hulp te vragen en je met je groote, sprekende oogen ver wonderd en toch niet schuw tot me opzag toen gevoelde ik me tot je aangetrokken en sedert dat uur heb ik van jou gehouden." „Dat hebt gij waarachtig gedaan, mijnheer! Als voortdurende weldaden bewijzen van liefde zijn, dan mag ik trotsch wezen „O, je hebt mij meer dan rijk be loond. Geen zoon kan zijn vader trou wer aanhankelijk zijn dan jij 't ge- weesft bent, Robert. God zegene je daarvoor! Je go-edhe;d heeft m ij n schuld jegens jou slechts verhoogd." „Schuld," vroeg Robert verwonderd. „Ja, lieve jongen, de schuld van den rijke tegenover den arme. Al had ik je niet zoo innig liefgehad als ik 't doe, ik zou toch voor jc gezorgd hebben. Den armen behoort mijn overvloed. Ach, Robert, ik ben een recht bekla genswaardige oude man." De secretaris voelde wel, dat deze uitroep met het bewuste geheim sa menhing, dat hij langen tijd vergeefs trachtte te doorgronden. Een koude koorts-huivering deed de zwakke gestalte van den grijsaard sid deren, als hij weer begon: „Je verwon dert je daarover, Robert? Weet dan. dat al mijn bezit, mijn leven en iedere druppel van mijn bloed den armen toebehoort. Mijn lichaam zal spoedig m "t graf zinken dan hebben zij alles, wat ik hun schuldig ben. Zal 't echter voldoende zijn? Zal ik 't oor deel van den strengen, onverbiddehj- ken rechter kunnen doorstaan? O. vrees, dat ik niet 't honderdste deel heb uitgeboet!" Door de macht van zijn zieleiecd loverweldigd, liet de zieke zijn hoofd op zijn arm zinken, die op de leuniug van zijn slocl lag. Blunt, die 'n wijle met ontsteld ge moed deze uiting van berouw had "gadegeslagen, trad nuTiichter op den slotheer toe en sprak: „Gij laat mij geheel in 't duister, mijnheer! Ik begrijp niet van welken rechter u spreekt." Toen richtte de grijsaard zich plot seling op, greep met beide handen den arm van den secretaris vast en zei met gedempte stem: „Het geweten, het geweten!" 'n Oogenblik heerschte er een hui verige stilte, dan begon de zieke, bijna fluisterend "Robert Blunt, wat ik je nu open baren zal, moet je in 't diepst van je hart begraven. Ik voel, dat ik spoedig" zal sterven en kan niet uit de wereld scheiden, zonder tenminste gedeelte lijk mijn geweten ontlast te hebben. Luister dan „Ik beging voor 'jaren een zware zonde 't doet er niet toe welke maar zij was verpletterend zwaar. Zij werd mij een onophoudelijke, smar telijke foltering. Zij bracht verkoeling tusschen mij en mijn vrouw, vernie tigde het geluk mijner dochter, de blij moedigheid van haar kindsche jeugd en wierp een donkere schaduw op allen, die ooit met mij in aanraking kwamen. Mijn straf is zwaar en veeg sel ijk, maar zij is rechtvaardig, en ik heb ze verdiend. Van allen echter, die door mijn schuld lijden, moet ik dien vloek trachten af te wenden, zoo veel als ik vermag; met angstige zorg vuldigheid bewaarde ik daarom het verschrikkelijke geheim in mijn schuld bewuste borst. Eerst als ik dood ben zal het aan 't licht komen. Buiten jou mag echter niemand op de ge- lioele wereld weten, hoe zwaar ik ge leden en geboet heb. Jij alleen, mijn zo'on, jij weet daarvan, want jij ziet het dagelijks." Hij legde zijn uitgeteerde hand op Roberts arm en zag hem vorschcnd in 't gelaat. „U hebt waarachtig geleden als een mensch maar lijden kan," zei Blunt met diepgevoeld medelijden. >,Ja, ja, jij was al die lange dagen; om me heen en dikwijls ook bij nacht. Jij hebt den kreet van mijn gemar teld hart vaak genoeg vernomen. Jij, jij tenminste zult niet al te hard over mij oordeelen, als de wereld mij ook vervloekt," riep de grijsaard met be wogen stem uit en zag in gespannen verwachting op naar zijn jongen vriend. „Ik kan aan u slechts denken als aan een weldoener der armen en be schermer van verlaten weezen, mijn heer! Niets zal de herinnering aan 't vele goede, waarvoor mijn hart u zegent, uit mijn gedachtenis kunnen verdringen." „Heb dank voor die woorden, mijn jongen." De_ zieke fiijsaard boog het Late hoofd en Robert voelde, dat twee tra nen op zijn hand vielen. En weer heerschte drukkende stilte in het vertrek. Eindelijk verbrak de secretaris het stilzwijgen met de vraag: „Wat kan ik doen, om u mijn on begrensde liefde te bewijzen?" „Als mij de wereld veroordeelen zal, dan moet gij mij verdedigen, Robert Wil je mijn wenscli vervullen?" „Ja, mijnheer, zoo goed als ik maar kan." „Gij kent de oude spreuk," ging de slotheer voort: „Achting is de grond steen der liefde." Mijn dochter Edith is mij ongetwijfeld met dezelfde liefde toegedaan, als ik haar. Zal echter haar schuldelooze, kinderlijke ziel 't ver- Mragen kunnen, dat haar geliefde vader een haar achting onwaardige misda diger is? Zal zij niet mijn nabijheid vluchten? Zal haar mond nog als vroe ger het woord „vader" fluisteren? Zal zij zich niet met afkeer van mij wen den Voor alles moet dus haar mijn schuld verborgen blijven, ver slaat ge, Robert? Ik kan haar troos tende nabijheid niet missen, noch haar verachting verdagen. Houd mijn schan de verre van haar af. Zal je dat doen „Ik beloof het." „Wil je deze belofte ach, het is geen mistrouwen, maar mijn va derhart vreest voor de liefde van mijn kind wil je in dit uitzonderingsgeval je belofte niet door een eed bekrach- tigen „Kan u werkelijk slechts een eed tevreden stellen," vroeg Blunt. „Ja, die alleen^ Ik bezweer je, jvob doe aan mijn verzoek. Met dezen eci kun je mijn weldaden terug betalen. In den. haard zonk de gloed nog d'.o per en aan de vensters schudde de wind. Eindelijk sprak de jongeman lang zaam en verstaanbaar: „Ik zweer het!" „God helpe je dezen eed vervullen! Laat me echter alleen. Ik kan je geen verdere medcdeellngen doen, want ook voor jou moet mijn misdaad een geheim blijven." „Een geheim," riep Blunt ver baasd uit. „Ja, Robert, weet't is liet ge heim van Cozy Dell." TIENDE HOOFDSTUK, Toen de secretaris tegen den nacht afscheid nam en op zijn kamer ge komen was, trokken de gebeurtenissen der laatste uren nogmaals aan zijn geest voorbij. Zoo dicht als heden was hij het merkwaardig geheim nog nooit genaderd en toch was het hem ook nu, een spook gelijk, op 't laat ste oogenblik ontsnapt, en hij wist nog minder daarvan dan vroeger. (Word! vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1