BINNENLAND DE VIOOL. OP DE HOOGTE. VAN STERK EN ZUIVER GEHALTE. BINNENUNDSCH NIEUWS. DE OPVOERING VAN „DE VLAM" VERBODEN. FEUILLETON. Vertaald uit het Engelsch door Hen riëtte v. d. Waarden. TWEEDE KAMER. ÖRSE II ARBEID, Het conflict in de Metaal-industrie. De staking in de Metaal nijverheid GEMENGD NÏEUWS. Het socialistisch „Volk'' wijdt tegen woordig, behalve de dagelijksche schimp- stuikjes, Via den anderen dag een hoofd artikel aan de Kaholieken. Wel een be wijs, dat ook de heeren Troelstra en Ankersmit inzien, dat de groote slag zal geslagen worden tusschen Katholieken en Socialisten. Veel zaaks zijn die artikelen evenwel niet. Uitgangspunt is gewoonlijk een of andere uitlating van een Katholiek blad, waarop het „Volk" dan conclusies bouwt die kant noch wal raken. Ze zijn er niet minder gevaarlijk om, want de „bewuste" lezers van dat blad slikken alles, als het maar tegen de Katholieken gaat. Het „Volk" had het een der laatste dagen over de.gisting in de Katho lieke parlij"! Die gisting moet dan blijken uit een artikel in „de Tijd" dat niet precies klopt op een ander artikel van de „Maas bode." Het bedoeld artikel in de „Maasb." was van mr. A. baron van Wijnbergen, die er op wees dat er vele ontevredenen in den lan-de zijn. Hij schreef o.a.: „Men is ontstemd, wijl men meent waar te nemen, dat de Overheid, in stede van open oog te hebben voor de belangen van gansch het volk, zich slechts de belangen van enkele volksgroepen lea volle aan- Irekt, met achterstelling van die van an dere; men is ontstemd over de eenzijdig- lieid in wetgeving en bestuur, en voelt zich nog meer dan anders gerechtigd daarover te klagen wegens den ontzetten- den belastingdruk, waaronder men gebukt gaat." De heer v. Wijnbergen zou het terecht oen ramp achten als zulke ontstemming zou leiden tot splitsing. Hij ziet er maar één middel tegen. Men kan natuurlijk een goed programma maken, maar de drie laatste jaren hebben „bewezen, dat zulk een program door een kabinet min of meer eenzijdig kan worden ten uitvoer gelegd." Daarom moet „in de toekomst, alvorens do rechterzijde haar steun toe zegt aan een kabinet, ietwat meer zeker heid omtrent het werkprogram van het kabinet en de uitvoering er van bestaan, teneinde ongewenschte zaken, als thans ontstaan, te voorkomen." Het „Volk" grinnikt van genot en ziet do Katholieke partij ai in duigen liggen. Dat bewijst alleen, dat het roode blad maar hee> weinig van het artikel begre pen heeft. Het schrijft: „Dit is niet anders dan een oorlogs verklaring aan minister Aalberse. De heer Van Wijnbergen stelt hiermee den eisch, dat dingen als Aalberse's achturen- dag-poliliek zullen moeten worden voor komen. Derhalve: hij wil tegen een voort zetting van Aalberse's ministerschap ge waarborgd zijn en roept hiertoe voor alle zekerheid de hulp in van „de rech terzijde," d.w.z. van de anti-revolutionnai- ren en christelijk-historischen, die hij, zooals hieronder blijkt, op zijn hand heeft." De „Resb.' meenl, dat als „Het Volk" een beetje besef had van de Katholieke politiek, het zulke flaters niet zou slaan. „Het heeft het over „Aalberse's acht- urendagpotitiek," maar het beseft niet eens, dat die politiek met medewerking van den heer v. Wijnbergen op het kalh. program is gebracht en dat dit program al sinds het voorjaar 1918 toen de socialisten nog aan den tien-urendag za ten te prutsen! de clausule bevatte: „Verkrijging, waar mogelijk en noodzake lijk, van den weltelijken achturen arbeids dag." Precies dus, wat Minister Aalberse toepast. De „mogelijkheid en noodzake lijkheid" regelt hij met het toestaan van overuren. Toch lanceert de heer v. Wijnbergen een „oorlogsverklaring aan Minister Aal berse"! De voorzitter van de Kath. Staats partij zal dus nu wel moeten ijveren voor afvoering van den 8-urendag van het program." Men heef natuurlijk begrepen, dat de heer v. Wijnbergen nog wel wat anders op 't oog had. Het „Volk" snapte dat niet.... Laat het maar zoo "vijs als 't is. Bij de besprekingen over de Grond wetsherziening heeft de christen-demo craat van de Laar een tirade gehad, rver de Roomsch-Katholieken en de Oranjeliefde. Wij, katholieken, zoo luidde ongeveer zijn betoog, al zijn wij „nog zoo sterk dy nastiek" en „zoo krachtig mogelijk hand- aavers van de monarchie" kunnen daar aan nooit die beteekenis hechten uit een x>gpunt van Oranjeliefde, zooals zij, die van Gereformeerde beginselen zijn." En dit kan ook niet anders, zeide de spre ker, „omdat de band van de Oranjes met Nederland ligt in de historie en nu kan de historie-beschouwing van Roomsch-Katholieke zijde nooit dezelfde zijn als voor iemand van Gereformeerde beginselen." Dit alles is waai'. De Protestant, die in de Oranjevorsten in de eerste plaats de Protestantsche propagandisten hul digt waar zij dat geweest zijn moet die Oranje's heel anders bekijken dan wij. Maar daarmee is weinig gezegd, schrijft het „Ov. Dgbld." Als men van historie gewaagt komt het slechts aan op de waarheid en al is onze koningin een Oranjevorstin, dat mag voor niemand een reden zijn van anderen te vorderen dat zij hun opinie omtrent historische persoonlijkheden, ook al zijn dat Oranje's, geweld aan doen. Sterk komt hier intusschen uit dat de Katholieke trouw aan ons vorsten huis van bijzonder sterk en zuiver ge halte is. Wij maken onze waardeering der Koningin los van wat haar voor vaderen o.i. afkeurenswaardigs deden en eerbiedigen voorts het gezag omdat het gezag is. Daar kan de koningin op bou wen. Wij betwijfelen of, als de koningin eens katholiek was (of werd) de pro testanten hun trouw met evenveel (Oranje) liefde zouden blijven schenken. Wat een gevolg is van het feit, dat zij de zaken, personen, beginselen en his torie niet genoeg uit elkander houden." R. K HANDELSREIZIGERS. Men schrijft ons: De Ned. R. K Vereeniging van Handelsreizigers „St. Christoffel1' maakt zich op ter viering van haar eerste lustrum. Het is 26 December vijf jaar geleden, dat de R. K. Bond van Handelsreizigersvereenïgingen „St. Christoffel", gevestigd te 's Hertogen bosch en de R. K. Idandelsreizigersver- eeniging „Rotterdam" met hare afdce- lingen zich vereenigden lot één mach tige organisatie met tot zetelplaats Utrecht. De onderlinge naijver van voornoem de Handelsreizigersorganisaties was niet geschikt voor de zoo hoog noo- dige actie, die gevoerd moest wor den om de belangen van den Handels reiziger te behartigen, vandaar dat er door zeer velen reikhalzend werd uit gezien naar de fusie, die op 26 Decem ber 1916 haar beslag kreeg. De belangstelling der reizigers voor dit groote gebeuren was buitengewoon, hetwelk o. m. bleek uit het zeer groote aantal der reizigers uit geheel het land, dat op de stichtingsvergadering aan wezig was. Op dezen dag was mede aanwezig Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht. Mgr. v d Wetering, die uiting gevend van zijn groote vreugde zijn bijzonde ren zegen schonk voor liet werk. dat door den Handelsreiziger zoowel op maatschappelijk als godsdienstig ge bied zou gaan verricht worden. Zeer veel is er na de stichting van „St. Christoffel" voor de leden verricht; de verwaarloozing der belangen van deze groep van menschen was ech ter zóó groot, dat in lange na nog niet is verkregen datgene, waarop de eer lijke Handelsreiziger recht heeft. Om de belangen van den reiziger bevorderlijk te zijn, heeft het bestuur van „St. Christoffel" besloten, aan de herdenking van het eerste lustrum te verbinden een Congres, waarop door geleerde en hoogstaande mannen Professor J. D. J. Aengenent uit War mond zal behandelen: „De positie van den Handelsreiziger in verband met de Bedrijfsorganisatie" de lijnen zul len worden uitgestippeld, waarlangs de organisatie der Handelsreizigers moet gaan om haar doel te bereiken. Dit Congres 7.31 plaats hebben op den 2en Kerstdag in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. DE ARBEIDSCONFERENTIE TE GENèVE. Plagerij van het I.V.V. Uit Genève meldt men aan de „Msbd.", dat de regeerings vertegenwoordigers op de Intern. Arbeidsconferentie eerst van plan waren Mgr. Nolens voor te dra gen als ondervoorzitter der conferentie. Wegens de benoeming van den heer Ser- rarens als arbeidersafgevaadigde heeft het I.V.V. daartegen geageerd en toen is de candidatuur van Mgr. Nolens ingetrok ken. MIDDENSTANDSRAAD. In de gehouden vergadering van den Middenstandsraad werden als buitenge wone leden van dien Raad geïnstalleerd de heeren Prof. Mr. M. W. T. Treub, Dr. J. A. Nederbragt, beiden te 's-Graven- hage, en Prof. Dr. J. van Beurden te Heeswijk. De Burgemeester van Delft heeft de opvoering van bovengenoemd tooncelstuk in zijn gemeente verboden op grond van dc onzedelijke slrekking er van. De faillissementsaanvrage van Em- men. De „Tel." verneemt, dat de bur gemeester van Emmen opnieuw 14 dagen uilstel van behandeling zal vragen van het verzoek tot faillietverklaring. RADEN VAN ARBEID. Op de vragen van den heer Mr. Bo- rr.ans betreffende voorgenomen opheffing van Raden van Arbeid en het in verband daarmede nemen van maatregelen in het belang van het personeel bij die Raden, antwoordde de Minister van Arbeid: Bij voorkomende gelegenheden, i» het bijzonder bij vacature in het corps der voorzitters, wordt door den Minister overwogen, of niet het gebied van een betrokken Raad hij dat van een naburigen Raad zou kunnen worden gevoegd. Uiter aard zal van zoodanige wijziging in de verdeeling van het Rijk in gebieden van Raden van Arbeid mede bezuiniging om de uitgaven der sociale verzekering het gevolg zijn. Op de samenstelling, bezol diging enz. van het personeel der Raden van Arbeid heeft de Minister geen recht- streekschen invloed. De Raden van Ar beid benoemen en ontslaan zelfstandig het benoodigde personeel en stellen, het toezicht door de Verzekeringsraden uitge oefend uitgezonderd, zelfstandig de be zoldiging van dat personeel vast. Bij opheffing van een Raad van Ar beid wordt aan de belangen van de be trokken ambtenaren de noodige aandacht geschonken. Bij aanstelling van nieuw personeel hij de Rijksverzekeringsbank en bij de Ver zekeringsraden behoort, ook naar de mee- ning van den Minister, in het bijzonder te worden gelet op de belangen van perso neel van Raden van Arbeid, dat in ver band met een opheffing van een Raad van Arbeid overbodig geworden is. DE INDISCHE BEGROOTING. Uit de bij de Tweede Kamer ingedien de begrooting van Ned. Indië voor X922> blijkt, dat het tekort op deze begrooting bedraagt 52 millioen op den gewonen, 114 millioen op den buitengewonen dienst en 13 millioen op de vloot. DE PRIJS VAN DE MELK. Te Zaandam is de melkprijs (z.g. straat- prijs) van 23 cent teruggebracht tot 21 cent per liter. De melkslijters le Maarssen hebben den prijs van melk met I cent per liter, de bakkers het witte brood met 2 cent en het bruine brood met 1 cent per 800 gram verlaagd. Te Culcmborg is de melkprijs met twee cent per liter verlaagd. Te Delft is de prijs van de melk in gaande 1 November met 2 ct. per liter verlaagd. HET KORT VERSLAG. De Kamercommissie voor hel Kolt Verslag, welke bestaat uit de heeren mr. P. Rink, A. C, A. van Vuuren en mr. dr. J. Schokking, beeft, naar de „Tel.mede deelt, aan de Tweede. Kamer een rappor! uitgebracht in zake de exploitatie van dat verslag De Commissie is van meening, dat een belangrijke verbetering zou kunnen wor den aangebracht door wederom een ver schil te maken voor abonnementen bij honderd tegelijk en afzonderlijke abon nementen, waardoor wederom de mede werking van nieuwsbladen en vereenigin- gen zou kunnen worden verkregen. Aan gezien mag worden aangenomen, dat bet meerendeel der abonné's door nieuwsbla den of vereenigingen zal worden aange bracht en dus den lagen prijs zal betalen, is dc commissie van mecmng, dat de ver- minderderde prijs zonder bezwaar op een bedrag van f2.50 kan worden gesteld, waardoor althans de kostprijs van het pa pier wordt gedekt, en de prijs voor af zonderlijke abonnementen op 3 per jaar. Voorts zou moeten worden bepaald, dat bet abonnement niet. zooals thans het ge- va! is, met het einde var. iedere zitting automatisch eindigt, maar blijft doorloo- pen, totdat de abonne bedankt heeft. De commissie is dan ook voornemens een voorstel aan de Regeering te doen, om deze wijzigingen met ingang van het volgende zittingsjaar in te voeren. Mocht echter het aantal abonné's niet aanmer kelijk hooger worden, of bet totaal der kosten belagrijk dalen, dan sal de af schaffing onvermijdelijk worden HET TEKORT BIJ DE SPOORWE GEN EN HET SPOORWEGPERSO NEEL. Maandag 31 October had, in verband met het exploitatie-tekort der Ned. Spoor wegen, een deputatie uit het hoofdbestuur von den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegoersoneel „St. Raphael" een on- Roman door MYRTLE REED. £6. Eindelijk komt zij, met de viool on der haar arm, in haar mantel gerold. Ik heb maar een oogenblik, zegt ze; ze willen mij hier vandaan hebben, we kunnen el kander nooit weerzien. Daarom geef ik je dit Je moet haar bewaren, en als je be droefd bent, zal zij je zeggen, hoezeer ik je heb liefgehad, hoezeer ik je altijd zal blijven liefhebben. Je zult me niet vergeten, zegt zij. Nog één oogenblik zijn we samen, omringd door donder en bliksem, dan ben ik alleen met mijn viool. Begrijp je het nu? Er moet altijd smart zijn. De lieve God heeft mijn instru ment gemaakt en ik hen op dezelfde wijze gewond en gekneusd en ook ik heb lange nachten doorgewaakt. Ik heb ook den storm en de woede der elementen gekend. Xooals de boom heb ik gestreefd, ben ik opwaarts gegroeid, heb ik mijn best ge daan, Anders zou ik mijn cremona niet kunnen bespelen, zou ik niet waardig zijn haar aan te raken en dus hen ik toch te vreden. Ik heb mijn roem gehad, ging hij voort, met het verdriet dat knaagde aan mijn hart heb ik gestudeerd en gewerkt tot ik een groot artist geworden ben. Als je het niet gelooft, kan ik je de couranten loonen, waarin veel over mij en mijn viool geschreven werd. Vrouwen weenden als ik speelde en wierpen mij roode rozen toe. Ik had de techniek en toen de smart mijn hart vaneen reet, was ik onmiddellijk een artist. Ik begreep, ik kon spelen ik kon allen, die verdriet hadden tot mij trekken en opbeuren, omdat ik zelf geleden had. Mijn zoon. begrijp je het nu? Je kunt slechts geven, wat je bezit. Als er droefheid in je hart is en als je de schoonheid en het edele ervan hebt leeren inzien, dan kun je anderen hetzelfde leeren. Je kunt hen leeren hoe erboven te staan, zooals de boom, die levenslang leed en die eindigde in mijn cremona, om allen die hooren wil len le helpen. Hij, die het instrument be speelt, moet uit dezelfde stof gemaakt zijn, moet onder dezelfde invloeden gestaan hebben hij moet de pijn, den nacht en de kou verduurd hebben. Uit zachtheid wordt niets goeds geboren, want er moet altijd gestreden worden. Niets op de geheele wereld is vrii dan de zon en de frissche lucht en hel water dat men drinkt. Voor al het andere moeten we duur betalen. Ik heb mijn roem gehad en ik heb mijn prijs betaald, maar het is eenzaam in die höogere regionen en somtijds denk ik, dat hel beter is in het dal te loopen met de hand eener vrouw in de mijne. Maar in het begin vóór ik wist, koos ik. Ik zei: „Ik wil artist zijn! en dat ben ik, maar ik heb betaald, 0, mijn zoon, ik heb betaald en ik betaal nogl Er is geen einde! Het gelaat van den Meester was vaai en ingezonken, maar zijn oogen brandden. Lynn zag, wat het hem gekost had deze geheime kamer te openen deze oude wonde bloot te leggen. En ik, zei hij schor, ik heb de Cremona aangeraakt? Ja, zei de Meester treurig, dien eer sten dag heb je mijn Cremona aangeraakt, en tot op vandaag heb ik je niet vergeven. Er was een wrok in mijn oude hart tegen je, hoewel ik trachlte dien ter zijde te zet ten. Hare handen rustten er het laatst op de hare en de mijne. Ais ik haar aan raakte was het de plaats waar hare witte vingers gerust hadden, waar ik dikwijls mijn lippen op drukte om de pijn in mijn hart te doen bedaren. Em jij, jij hebt dat van me weggenomen! Als ik het maar geweten liad, fluister de Lynn. r Maar ie wist het niet, zei dc Meester derbottd met den Minister van Water staat. De Minister verzekerde, dat de in die mededeelin# der directie vervatte .aan drang der regeering" alleen deze beteeke nis heeft, dat de regeering aan de spoor wegdirectie vezocht heeft het mogelijke te deen om inkomsten en uitgaven van, het bedrijf zooveel mogelijk in evenwicht te brengen. Over de wijze waarop dit zou moeten geschieden, heeft de Regeering echter geen enkele aanwijzing gedaan. De Regeering heeft noch op loonsverlaging, noch op werkI ijdverlenging aangedrongen De deputatie wees o.m. op de mconing der regeering ten opzichte van loonsver laging voor haar eigen ambtenaren en verwachtte dat zij, in dit opzicht, van het spoorwegpersoneel geen ander standpunt zou innemen. De Minister verklaarde, dat elke drang naar loonsverlaging voor het spoorwegpersoneel bij de regeering af wezig is en hoopte, dat door het overleg tusschen directie en organisaties de noo dige middelen zullen worden gevonden. Vergadering van 1 November. De heer VAN DEN TEMPEL S.D.A.P. vraagt verlof tot een interpellatie over werkloosheid. Op dit verzoek zal Woens dag worden beslist Grondwetsherziening. De heer MAR CHANT V. D. licht een amendement toe om in de omschrijving van het rijk Indië Suriname en CuraZao geen koloniën te noemen met het oog op de toekomstige staatkundige ontwikke ling van het rijk. De heer VAN RAVESTEYN C. P. licht een amendement toe om Nederl.-Indië Indonesië te noemen en het rijk niet met „koninkrijk" aan le dulden. De heer ALBARDA S.D.A.P. aeht het amendement-Van Ravemslein van zeer weinig beteekenis. Hij steunt het amen dement -Mare ha nt. De heer DRESSELHUYS V. B. is tegen hef amendemeni-MarChant omda! volledi ge staatkundige onafhankelijkheid van In dië binnen afzienbaren lijd niet bereikt zal zijn. Men schrijft van patroonszijde aan de „Resb.": Het geheele jaar door is door de leiders van onze vereenigingen de aandacht van de Regeering op de omstandigheid gevestigd, dat de meeste fabrieken haast geen werk meer hebben en bij de hooge loonen bijna geen orders kunnen bekomen; herhaalde lijk is verzocht het daarheen te leiden, dat de orders van Rijk, Provincie, Gemeente enz. binnenslands geplaatst zouden wor den, omdat anders de metaalindustrie werkloos zou komen, doch de buitenland- sche, vooral de Duitsche concurrentie, pro- fiteerende van de valuta-verschillen, kon de prijzen zóó laag stellen, dal zelfs Rijksin stellingen, Spoor- en Tramwegen de voor keur gaven hunne orders in het buitenland te plaatsen. Wanneer dc werkgevers eens in de ge legenheid gesteld werden om alle resulta- ten van .de inschrijvingen over het afgelóo- pen jaar te publiceeren, dan zou geheel Nederland hierover versteld staan. Als voorbeeld kan ik aanhalen, dat de Haagsche Tramweg-Mij. hare motorwagens in het buitenland besteld heeft voor den prijs van f 9000 per stuk, terwijl de Ne- derlandsche Fabriek Werkspoor te Amster dam, met verlies inschrijvende, haar cijfer niet lager kon stellen dan f 13000. Een Haagsche firma schreef in voor de levering van goederenwagens aan een Tramweg-Maatschappij en was de laagste Nederlandsche inscbriifster voor een be drag van f 45.000: door een Duitsche fir ma werd ingeschreven voor f 22.000. Zie hier slechts een paar voorbeelden ter illustratie. Niettegenslaandc de groote prijsverschil len zijn vele industrieelen van meening, dat het voordeeliger is de orders in Holland te houden om werkloosheid te voorkomen, dan dat de Staat gedwongen zou worden binnen korten tijd een groot aantal werk- loozen te ondersteunen; ons land is echter een vrijhnndelaarsland, steunende op de llieorie, dat elke bescherming der industrie de prijzen binnenslands kunstmatig hoog houdt. Nu wordt er „ach en wee" geroepen in Nederland, omdat er een loonsverlaging zal moeten worden ingevoerd, maar zou hel niet gewensch zijn, dat geheel Neder land zijn sympathie voor eigen landgenoo- ten op andere wijze tot uiting bracht, n.l. door in alle opzichten, de eigen industrie te blijven bevoordeelen. alle buitenland- sche concurrentie ten spijt. Is het niet treurig, zooals op het oogen blik Nederland overstroomd wordt met Duitsche waren, waaronder ook in hoofd zaak meubelen; is het niet treurig, dat in Limburg alles de grens overtrekt om in Duitschland zijn inkoopen té doen en wordt het niet meer dan tijd, dat onze gienzen gesloten worden om aan dergelij- ken invloed paal en perk te stellen? In buitengewone omstandigheden, in 1018 ter bestrijding van een binnen- landsch gevaar „de revolutie", nam de re geering buitengewone maatregelen. Thans beleven we weer buitengewone omstandigheden, maar nu komt het ge vaar van buiten. De builenlandsche con currentie dreigt onze industrie te ver moorden. De Nederlandsche en de Indi sche orders worden buitenslands ge plaatst. Ter bezwering van het gevaar zal de regeering maatregelen nemen, om te voorkomen, dat de industrie geheel wordt stopgezet, hetgeen erger is dan een sta king. Thans probeeren de industrieelen nog met een loonsverlaging en het prijsgeven van alle winst dc situatie te redden, zonder medewerking van eigen regeering en volk zal het echter wel niet gelukken. Zoolang ieder Nederlander tegen goed- koope marken in Duitschand blijft koo- pen, kan er geen sprake zijn van solida riteitsgevoel en wordt zoowel de industrie als de middenstand benadeeld en nood wendig ook een menigte van arbeiders in ons land. Er zij nog eens op gewezen, dat de pa troons er niet aan gedaebt zouden hebben de loonen te verlagen, indien zij voldoen de orders hadden kunnen bekomen het is dus dwaas hier van reactie te spreken en wil men dit woord toch bezigen, welnu dan is de valuta, de mark van 2 cent de on- heilstichter, de bewerker van de reactie. Geen staking bij de leden der R.K. Werkgeversvereeniging. In antwoord op een telegram der R.K. Werkgeversvereeniging hebben de R.K. organisaties telegrafisch het bestuur der R.K. Werkgeversvereeniging tot een on derhoud met 5 leden der combinatie van metaalbewerkers uitgenoodigd. Tot zoolang is de staking opgeschort. Te Utrecht. De staking is hier zoo goed als alge meen. Voor zoover de stakingsleidingen hedenmorgen over gegevens beschikten, staakten op twaalf fabrieken 1165 man, terwijl er 50 werkten. Bij werkspoor te Zuilen is een gedeelte van de wachtgelders opgeroepen, doch dezen hebben geweigerd aan de oproeping gehoor te geven. De fabriek van Louis Smulders is stop gezet en de aan den arbeid gebleven v-erklieden zijn naar buis gezonden. Het besluit van de R.K. werkgevers om de loonsverlaging niet in te voeren, is slechts van invloed geweest op twee fa brieken: er wordt aileen gewerkt bij de firma Frans Smulders en de firma van 't Hoff. Bij de andere R.K. werkgevers i.s de loonsverlaging wèl ingevoerd. Te Hilversum. Aan de seinitoestellenfabriek staken 30 man-. Te Amersfoort. Aan de Eys'mk auto's en mo'OTenfa- briek slaken 83 man. Aan het werk zijn gebleven 5 ongeorganiseerden De fabriek is stopgezet. Te Schiedam. Veel fabrieken zijn gesloten. Te Dordrecht. De firma Huyskens en van Dijk, op wier fabriek 200 arbeiders werkzaam zijn, lieeft medegedeeld, voor den Metaal-bond bedankt Ie hebben'en de lbonsverlaging in le trekken. Boverdien heeft hij schriftelijk ver klaard, aldus het Volk, binnen een half jaar niet tot loonsverlaging te zullen overgaan. Te Deventer. Bij de lelling der stakers is het sta- kings-ooTniiH gebleken, dat er 483 sta kers zijn. Het aantal werkwilligen be draagt 10. Te Rotterdam. Daar de samenwerkende werknemersor ganisaties in de metaalindustrie werden Dinsdag de duizenden ongeorganiseerde stakers op de verschillende bureaux in geschreven. Ook een gedeelte van Woens dag zal daarmede zh'n gemoeid Naar het stakings comité aan de Msb. mededeelde, werden de Bazenvereeniging van W'llon. de Bazen- en werkmeeslers- vereeniging in de Metaalindustrie en de Ver. van Werktuigkundigen ter koopvaar dij verzocht voor hun leden te bepalen dat geen werk van de arbeiders zou wor den overgenomen. Bii Wil Ion en P. Smit zouden de werkmeesters zich reeds daar toe verbonden hebben. Hoewel Maandag slechls eenige houderden aan hel werk ziin gegaan, was hel aantal Dinsdag nog geringer Bii Fei'enoord. waar Maandag nog over de 100 man aan den arbeid waren, was dit aantal Dinsdagmorgen reeds geslonken lot 72. Ofschoon de in schrijvingen der ongeorganiseerden eerst een juiste becijfering over het aantal sta kers m-ogelijk zal maken, schat het co mité het aantal stakers voor Rotterdam en Schiedam op ongeveer 11.000 man. Werkiooze typografen. Naar aan leiding van het afwijzend antwoord van •ten Minister van Binnenlandsche zaken op het adres van den Algemeenen Neder landsehen Typografenbond inzake steun aan uitgetrokken werkiooze typografen, heeft het hoofdbestuur van dezen Bond zich wederom lot den minister gewend. Vooral de alinea: ,X>e werkloosheid in de grafische bedrijven is, althans ten deele, ongetwijfeld een gevolg van bet be staande collectief contract", moet volgens het hoofdbestuur op een misverstand be rusten en adr. vraagt, aan een delegatie van, het hoofdbstuur een audiëntie te ver leen en. DE WERKLOOZE VEENARBEIDERS Voortsetting der steunverlening. De Minister van Binnenlandsche Zaken is bereid de steunverleening aan de werk iooze veenarbeiders ook na 1 November op lezdfde wijze voorloopig voort te zet ten. Een steunverleening voor werkiooze landarbeiders wil hij echter niet invoeren. VOOR ELKE WAGON EEN BRIEF KAART. Wii lezen in de „N. R. Crt.": Een steenkoolmaatsehappij kreeg eind September te Rotterdam een trein met steenkool aan, en de spoorwegmaatschap pij moest van de aankomst aan den geadresseerde kennis geven. Men zou denken, dat dit bij één brief of brief kaart zou zijn geschied. Doch zoo een voudig worden de zaken bij onze spoor wegen blijkbaar niet behandeld. De ge adresseerde ontving, aangezien de trein uit 65 wagons was samengesteld, precies 65 briefkaarten, elk de aankomst van één wagon ver„.e!d:n!e! Onnoodig op te merken, dat den geadresseerde 65 keer Jx/ji cents porto werd in rekening ge bracht. De geadresseerde richtte zich tot de spoorwegautoriteiten: „wanneer", schreef hij', „alle wagonnummers op één brief waren gezet, had het porto van dien brief ten hoog=te 10 cent kunnen bedragen en het spijt ons zeer, dat uw spoorwegadodmstratie ons dergelijke noo- delooze onkosten bezorgt. Indien de ex ploitatie der spoorwegen daardoor gety peerd wordt, is het geen wonder, dat de vrachten zoo hoog blijven" enz. Ziehier het leuke antwoord, dat de steenkoolontvanger op zijn klacht mocht krijgen „Wii hebben de eer u te berichten, dat door een verzuim van den betrokken ambtenaar op den bewusten dag meer kennisgevingen van aankomst voor de aan uw adres aangekomen wagons steen kool werden gebezigd dan noodig was." Het antwoord is niet omslachtig, doch het schijnt aan den steller toch hoofd brekens te hebben gekost. Er is althans een kleine maand voor noodig geweest, om het op te stellen. De orakelachtige taal is dan ook uitmuntend„op den bewusten dag zijn meer kennigevnigen gebezigd dan noodig was". Voelt gij den kneep? Waarschijnlijk niet. Daarom eene kleine opheldering. De voor de kennisgevingen gebruikelijke formulierbriefkaarten laten ruimte, zoo werden wij ingelicht, tot vermelding van drie wagons op één kaart. „Meer ken nisgevingen, dan noodig was", wil dus waarschijnlijk zeggen: als de betrokken ambtenaar geen verzuim gepleegd had, had hij met22 briefkaarten volstaan Of onze spoorwegen ook onder den invloed van den omslachtigen Bureau- cratius beginnen te komen! TOCH TERECHT. Men schrijft aan het „Hbld.": Dat het publiek somtijds veel eischt van de Posterijen, maar dat deze dienst dik wijls zijn laak uitmuntend vervult, kan blijken uit het volgende: Uit Nuijs, Califomië, werd in den zo mer een brief gezonden aan een mijner vrienden in Dieren, zonder nadere aan duiding van provincie, land of wereld je1' n Die brief wordt gezonden naar JJairen, een havenstad aan de Gele Zee in China, Provincie Kwantoens. Daar werd het adres aangevuld met Hofland in Europa, doorgezonden naar Kobe, Japan en van daar naar Dieren in ons Gelderland, waar hij 2V-, maand na afzending bij den gead resseerde werd besteld, GELD GESTOLEN EN HUIS VER- BRAND. Het huis van Harm Schutrups te Dou- wenerveen, die thans in de strafgevangenis te Assen in voorarrest zit. in verband met den afschuwelijken moord op <len 90-jari- gen Harm Trip te Buincrvoen, is door onbekende oorzaak tot den grond toe af gebrand. Het huis was zeer laag. de in boedel in het geheel niet verzekert. Als curiositeit zij nog vermeld dat de vorige weck bij Schutrups werd ingebro ken en een belangrijk bedrag aan geld werd gestolen, zonder dat de dief is ont dekt. Begrijpelijkerwijs bestaat in de omgeving niet veel deelneming. DE DIEFSTAL VAN ƒ75000 OP DE „„LIMBURGÏA". Indertijd werd in de bladen meegedeeld, dat op de „Limburgia", toen dat schip Zuid-Amerika naderde, uit de hut van een vriendelijk; en vandaag heb ik je vergeven. Dank u, antwoordde Lynn, met een brok in zijn keel; dat is edelmoedig. Soms, zuchtte dc Meester, als ik ont moedigd was, hongerde ik naar iemand, die me zou begrijpen, iemand om mijn le ven te veraangenamen, mijn moede oogen te streelen; mij te doen vergeten door baar lieve manieren. Dat heb ik alles in mijn verbeelding doorgemaakt en meer. Als ik den berg afging naar het post kantoor, waar nooit een brief van haar was en de kinderen met uitgebreide armp jes naar mij toe kwamen gesneld, opdat ik ze op zou nemen, dan voelde ik, dat de prijs, dien ik betaalde te hoog was. Maar altijd begreep ik weer, dat men ten minste een tijd lang alleen moet zijn om de hoog ten te kunnen beklimmen in den bulderen den storm en temidden van donder en blik sein. Als ik een zoon gehad had, zou hij zijn geweest zooals jij, een fijne, slanke, jonge kerel met een eerlijk gezicht en ron de manieren, maar jij bent beschut gewor den. en dat kon ik niet gedaan hebben. Ik zon je van het begin af hebben laten groeien en je alles hebben laten doormaken zoo spoedig air je kon. Ik heb mijn vader nooit gekend, zei Lyr.n, diep ontroerd, maar als ik kiezen kon, zou ik u kiezen. Zoo, zei de Meester, en zijn oogen vulde. zich. Toen sloten zich hun handen in een vasten, begrijpelijken druk. Ik ben nu al rijker geworden, zei Lynn na een tijdje. Ik weet nu, wat ik vroeger niet wist. Het gezicht van den jongen was nog bleek, maar de blik van matelooze wan hoop was vervloeid in een, die aanduidde, dat hij zou leeren berusten. De Meester hield zijn hand nog vast. Als je artist wilt worden, zei hij nog eens moet jij niet bang zijn voor het leven. Je moet je openstellen voor het zwaarste kruis. Je moet koude, warmte, armoede, honger, den brandenden weg door de woes lijn, de met sneeuw bedekte toppen, de fel le pijn, en het geluk over je laten komen, alles dient voor het eene doel je diep te maker. Je moet al de smart van de we reld kennen, van aangezicht lot aangezicht, als je hen, die haar dragen, helpen moet. Het scherpe voelen brengt je g, note pijn, maar Ook de groote vreugde. De weeg schaal is in evenwicht. Heer Doctor heeft me dat verteld. Hij is zeer wijs; hij weet het. jk mct het nu, antwoordde Lynn; ik zal nooit bang meer zijn. Dat, zei de Meester met een stralend gezicht, dat is de ware moed van mijn zoon. Aanvaard het met opgeheven hoofd, je tanden op elkaar, en met een geloovig hart. Vrees niets en veel zal je teruggege ven worden geloof je dat niet? Laat het leven zijn gang gaan je zuil nooit te pleiter loopen, als je zelf niel wilt. De ne derlaag is alleen voor degenen, die haar uitnoodigen. Ik weet het nu, zei Lynn weer; ik dank u met mijn heele hart. Hij ging spoedig daarna heen, onbewust getroost. Des nachts had hij zijn erfdeel, de smart gekregen, had hij 't meisje, dat hij liefhad verloren, en in spoedige verzachting had hij vriendschap bij den Meester gevon- Deze verheven figuur droomde lang naar zijn visioen, hij was bijna grijs, maar de elasticiteit der jeugd had hem niet verla- !cn hij was eenvoudig vriendelijk en toch indrukwekkend; een die zijn smart aanvaard had en, door een wonderlijke too- verkracht haar aanwendde tot troost van velen, om te spreken door de Cremona, lot allen de hooren konden (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6