Indrukken van den dag UÏT OEM OUTREK, DAMIAATJES I DONDERDAG 3 NOVEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 13980 PER KWARTAAL 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GEEN BELANGENSTRIJD. HAARLEM. Binnenbrand. Jubileum Haarl. Schaakgezelschap. Jubilea. De nieuwe Teylerzaak. Tegen de Tabakswet. R.-K. Vrouwenbond. Hoofdinspecteur J. A. J. Nolthenius, van ons KANTONGERECHT. Burgerlijke Stand. Personalia. Het Nederlandsch elftal. Kunst zij ons Doel". J. J. WEBER ZOON, Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. INGEZONDEN. HAARLEMS DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 233. Van den Directeur eener Geldersche meubelfabriek ontvingen wij ter plaatsing een artikel, dat wij om meerdere redenen niet onverkort en zonder commentaar kun nen opnemen, maar dat toch eenige opmer kingen bevat, welke wel waard zijn onder ieders aandacht te komen. ,.De felle crisis," aldus tuide de aanhef van bedoeld schrijven, „welke thans neerseht en met ontzetting doet vragen, hoe ver en. hoe lang nog deze vernietigende invloed zal doorwerken, hoeveel bedrijven aan haar ten offer zullen vallen, aleer haar sloopend werk uit verzadigdheid een eind zal nemen, en óf deze ramp wel uit zich zelve tot stilstand zal komen; deze econo mische verlamming is evenzeer een gevolg van de sterke verstoring in de normale ver houding tussclien vraag en aanbod, als de „gunstige" 'conjunctuur van enkele jaren geleden dat was. „Een dergelijke verstoring geeft aanlei ding tot een strijd tusschen productie en verbruik, doch ontaardt daarbij in een strijd, tusschen producenten en verbruikers, waaibij de verstoring door die groep, wel ke op dat oogenblik door de omstandighe den de machtigste is, op de spits gedreven en tot onnatuurlijke afmetingen opgezweept wordt. Voor enkele jaren waren het meer dere producenten, welke de natuurlijke verstoring, door achterhouden van waren enz. nog versoherpten, thans zijn het ver bruikers, welke door hel opschorten van orders in afwachting van eventueel lagere prijzen, de crisis aanwakkeren. „Dergelijke kortzichtige beinvloeding wreekt zich spoedig; reeds nu wordt me nig verbruiker zich bewust, uit verminder de dividenden, waardevermindering, dat hij niet alleen verbruiker was, doch tevens een gelijkwaardig belang had bij de pro ductie; binnenkort, als lal van bedrijven misschien zullen zijn stop gezet, als wer- seloosiheid hand over hand toeneemt, de Staat door groote offers den nood moet hnigen, de belastingen daardoor noodza kelijk nog veel drukkender zullen worden, tan zal menigeen beseffen, dal er geen be langenstrijd beslaat tusschen producenten en verbruikers, doch slechts sprake kan zijn. van aanpassing van productie en ver. bruik aan elkaar, waarbij de mensch in plaats van verscherpend, regelend moet optreden. „Degenen, die in hun partieele functie van verbruikers, door onnoodig opschor ten van orders aan de crisis voedsel geven en daardoor de productie bemoeilijken, zul len als gevolg van dpze handelwijze, de be drijven gedecimeerd uit de slachting te voor schijn zien komen en daardoor de kiom loggen voor later beperkter productie, te gering aanbod en hernieuwde verstoring van het evenwicht tusschen vraag en aan bod, maar nu naar den anderen kant. „De kortzichtige verbruiker zal alles zien inzinken, behalve de staatszorg en de be lastingen. „Een middel om de crisis legen te gaan, bestaat in het zooveel mogelijk op gang houden der bedrijven, door die werk zaamheden, welke rijp zijn Ier uitvoering, 'lie oruers, welke kunnen worden uitge- geven, nu ook inderdaad op te. dragen, nu. zlat de bedrijven daaraan behoefte hebben, 01,1 te kunnen blijven bestaan. De crisis <1101:1 tegemoet getreden te worden, wil ze "iel doorwoekeren lol er niets meer te ver hielen valt." Cm aan bovenstaande ineening kracht bij ,le zetten, levert de schrijver verder een teei optimistisch betoog over het tijdperk ysu malerieele welvaart, hetwelk wij zijns '"ziens 'o gemoct gaan. Hij beroept zich daarvoor op den rijkdom aan scheeps- riiimte welke ondanks den oorlog ■grooler is dan ooit te voren; op de uitbrei- d|ng en verbelering van het fabriekswezen: tucln v'ervaardiging van kunstmest uit de Eindbewerking enz. Wij idclijke op organisatie, op het ein- eenheid va'nbè, d" nooclzakeliikhe'd van en consumenten"86" tussc!len Producenten te doen vinden." Z Uj<i inga"g besluit de schrijver J"'fgC a'dUS bestaat slechts voor 10 procent uit werkelijk J mgetreden eco nomische ontwrichting; Vo u°r tiet ove age is gekomen zijn en een langzaam verbeteren de toestand gaat intreden. Maar in dat opzicht heeft de schrijver ge lijk, dat een krachtig middel om de ma laise in eigen land zooveel mogelijk tegen te gaan is, de binnenlandsche nijverheid zoo krachtig mogelijk te steunen, in het groot en in het klein. Er wordt zoo vaak geroepen om be scherming der eigen Nederlandsehe in dustrie. Nooit is de verleiding zoo groot ge weest om met zijn bestellingen naar het J vereéniging, „Het Oosten" te Aklam, buitenland te gaan als thans, bij den lagen stand der buitenlandsche valuta's. En toch heeft de schrijver van bovenstaande gelijk; men bedriegt zichzelf, zoowel door op prijsverlaging te wachten, die misschien nooit komt als door le profiteeren van den lagen stand van mark of franc, 't Is de economie van hem, die kans ziet een rijk ameublement tegen een lagen prijs te koo- pen en nu ter wille van dien inboedel een veel grooter huis neemt. Het voordeeltje van die meubels heeft hij maar éénmaal, maar de meerdere kosten van zijn huis blij- en jaren lang op zijn budget drukken. Dat doen ook zij, die het leven in eigen land duur maken, om een vermeend oogen- bhkkelijk voordeel. In dezen tijd van malaise mocht daar aan wel eens worden gedacht! afgeloopen 25 jaren voor het schaak- Om ons bedrijf onder de thans bestaande leven had gedaan, om hem daarna, na- 1" mens de leden, enkele oud-leden en donateurs, een bloemenmand aan te be den en een souvenir van blijvende waarde, zijnde cèn mo ie boekenkast plus het boek van Shackleton over diens Zuidpool-expeditie. Deze spreker werd gevolgd door de vertegenwoordigers der zustervereniging „Residentie Schaakclub", het bestuur van den Ned. Schaakbond, der Haatl. Scnaak- Hoewel cijfers in het algemeen niet bevorderlijk zijn voor de lezing van een ar tikel, nieenen wij toch ter illustratie enkele getallen te moeten noemen, waaruit de ont- zaglijke toename blijkt van de uitkeeringen welke de werkeloosheid veroorzaakt. De onderstaande bedragen omvatten uil- keeringen aan de werkloozen, welke uit keeringen echter slechts een klein deel van het gewone loon uimaken. 1916: f 593.000.— 1917: f 779.000.— 1918: 1.204.000.— 1919: f 1.822.000.— 1920: f 14.522.000.— *«i oen denkbeeldig eleme„t> namelijk de l<;es voor uitbreiding der malaise. r>il laalsle zijn wij niet met hem Do t 0ll°mische ontwrichting der gcheele we- 's zo° groot, dat spoedig herstel niet hi(|NVUC')'€n 'ijkt. Ook weten wij niet, of wij epdaad al op het hoogtepunt der crisis Gistermorgen te kwart over negen brak brand uit in perceel Lange Molenstraat •10 B rood, bewoond door den heer T. De brand ontstond op een oogenblik dat de bewoners afwezig waren en breidde zich snel uit. In een ommezien stond de gehcele bovenverdieping, voor- en achterkamer en keuken, in brand. Toen wij kort na alarmeericg op- het terrein 'van den brand kwamen, sloegen de vlammen zelfs naar buiten en dreigden dak en zolder een voedsel van het vuur te worden, dat rèeds gretig aan de dakgoot begon te knagen. 1 egen het tactisch optreden van onze Haarlemsche brandweer schijnen de vlam men echter niet bestand te zijn. Met twee stralen werd 't vuur „onder schot" geno men en men wist het brandje te beperken lat de bovenverdieping, die bijna geheel uitbrandde; Een oogenblik was het belendende per ceel aan de rechterzijde nog in gevaar doch het bleef bij in gevaar zijn. De brandweer was 't vuurtje spoedig meester het smeulde echter nog lang na en eerst te half elf kon de brandweer inrukken. Op 't terrein van den brand waren aan wezig de subs. Officier van Justitie, Mr. v. Löben Seis; de commissaris van politie,- de heer E. II. Tenkinck en de heer Visser, li t van den gemeenteraad. De heer Holzhaus, van Eerste Hulp bij Ongelukken, bewees goede diensten en be daarde de zenuwen van de vrouw en doch ter des huizes, die inmiddels, waren geroe pen. De benedenverdieping, waarvan de be woners eveneens afwezig waren, had wa terschade. De brand is ontstaan, doordat een hou ten schot vlam heeft gevat door een gloei ende kachelpijp. Verzekering dekt de schade. Een vogeltje en een papegaai werden door de vlammen verleerd. Dinsdag heeft 't Haarlemsch Schaak gezelschap haar 25-jarig beslaan ge vierd. Toen bestuur en leden 's avonds te 8 uur hun speelzaal binnentraden, was de-e met een drietal b'osmstukken versierd. Twee daarvan waren gezon den door vereeni'ringen buiten de stad en 'een van de leien en donateurs vóór den voorzitter, den heer D. J. Tork, als blijk van waardeering voor zijn 25-jarig lidmaatschap en tevens 25-ja- rig bestuursl'dmaat chap. Te ongeveer kwart over acht werd deze feestelijke bijeenkomst door den voorzi'ter geopend en heette hij de aan wezigen van harte welkom, in 't bij zonder de vertegenwoordigers der zus- tersvereenigingen en het oud-lil, den heer Vink uit Den Haag. Daarna we:d doer den voorzitter een kort overzicht gegeven van het verloop dezer 25 jaar, waarbij in het bijzonder werd stilgestaan bij de verdienden van enkele personen, die steads bereid wa ren het gezelschao in de begin'a en met raad en daad bij te staan. In 't b'i- zonder de heer 0. Viik,'cie tct eera- lid van 't Haarl. Schaakgezelschap werd benoemd. Na de^e inl i ling vro^g de heer Puts, Secretaris van het H.S.Go, het woord om in een korte, maar warm gestelde toespraak tct den voorzitter, dezen te huldigen voor al hetgeen deze in de het bestuur en hoofdbestuur der Gym nasiasten Schaakclub en twee fericitatjes, een van do „Amst. Schaakclub" en een van de „Nationale Schaakclub". Nadat alle sprekers door den voorzit ter waren beantwoord en de heer Vink aan de leden en bestuur van het Haarl. Scffaakgozel cbap dank had gebracht voor zijn benoeming tot eere-lid, werd door den voorzitter bekend gemaakt, dat deze avond met een bliksemwedstrijd zou worden bo-lotcn. Onnoodig te zeggen; dat deze een gezellig verloop had §n deze oerate avond van het jubileum Haarl. Schaakgezelschap als goed ge slaagd eindigde. Den volgenden Dinsdag 8 November zal de heer Weenink den humor in het probleem- en schaaksnel demonstreeron. Liefhebbors van het schaakspel en de problecmmatiek hebben vrijen tcegang. Den ©den Nov. a.s. hopen de hoeren J. Timmerman, J. Meijer en F. Se'thorsit en den 16 Nov. a.s. de hecren H. Peters en J. Vreeswijk den dag te herdenken, dat zij 25 jaar bij de firma J. J. Beijnes in dienst zijn. Dinsdag herdacht de heer J. C. v. d. Walle den dag, dat hij voor 30 jaar tot hoofdbestoUer bij de posterijen werd be vorderd. Vele blijken van belangstelling mocht hij bij deze gelegenheid ondervin den. Des morgens kwamen de liceren F. F. F. de Vries, clief van de expeditie en R. H. J. Leenders, commies-titulair, chef van de afdeeltng bestcMing, den jubilaris officieel namens de collega's geluk wen- schen, terwijl des avonds de bestellers hem kwamen feliciteeren. Onnoodig te zeggen, dat de jubilaris vele geschenken ontving. Onder vele blijken van belangstelling herdacht Dinsdag inej. II. Wijnands den dag. dat zij 25 jaar als dienstbode in het St. Elisabeth's Gasthuis wekzaam was. Des morgens werd haar, in de keurig versierde kamer, waar zij werkt, door hare collega's een wel kornis liied toege zongen, terwijl haar als geschenk een gou den broche werd overhandigd. Later op den morgen werd de jtibitares- se in tegenwoordigheid van den genees heer-directeur en de directrice door den voorzitter van het college van Regenten, den heer nir. J. N. J. E iInerkens Thijs- sen toegesproken, waarbij haar een enve loppe met inhoud werd aangeboden Des avonds werd de jubilares.se in een intiem feestje door hel personeel gehul digd. Mej. Wijnands zal haar betrekking aM dienstbode verlaten, om rust te gaan ne men. Onder de gewone blijken van belang stelling herdacht gister de beer K. v. d. Wage, wagenmaker, den dag dat hij voor 25 jaren geleden bij de firma J. J. Bcij nes in dienst trad. Ilooge Baad. Verworpen werd het cassatieberoep van een tapper te Heems kerk, door den kantonrechter en de Rechtbank te Haarlem veroordeelt we gens verkoop van sterken drank in het klein zender vergunning, terwijl beweerd was dat bekl. was gedekt door een ver gunning ten name van een ander. Mr. Bruch heeft in de nipuwe Teyler zaak geconcludeerd voor eisoh overeen komstig de dagvaarding. Jhr. mr. E- W. van Styrum vroeg en verkreeg 14 dagen uitstel voor conclusie van ant woord. Begin van brand. Op een boven kamertje in perceel Adriaan Loosjesstraat 46, bewoond door J. S., ontstond Maan dagmiddag een begin van brand. Als oorzaak wordt opgegeven, dat voor een kachel een kistje met tabak stond te drogen en dat uit de kachel waarschijn lijk een vonk in het kistje kwam, waar door dit in brand raakte. Met een em mer water werd het vuur geblusoht. De staf van de brandweer was aanwezig. Statutrn. De „Staatscourant" be helst de Koninklijke goedkeuring op de statuten van de N. V. P. van Ooy's, Pianohandel te Haarlem. Alhier zijn Maandagmiddag kleine fa brikanten en eigenwerkers door het comi té van actie tegen de tabakswet in verga dering bijeengeroepen. Na een inleiding van den heer J. Veld kamp Jr. uit Amsterdam werd besloten aan den minister van Financiën een schrijven van den volgenden inhoud te zenden De openbare vergadering van vereenig- de en niet vereenigde kleine fabrikanten in de sigaren-industrie in Haarlem en omstreken brengt Uwe Excellentie haar oprechten dank voor de door U betoonde daadwerkelijke hulp door het thans inge diende wetsvoorstel, maar zij gevoelt zich gedrongen, op het volgende uwe aandacht te vestigen: dat genoemde fabrikanten meenen, dal de wijzig: x diept te worden doorgevoerd vo.'gens het door hel comité van actie ge dane voorstel op 12 September j.l. toestanden wat winkel, woning, werk plaats en afzetgebied betreft, te kunnen blijven uitoefenen, moet ons worden toe gestaan een overgangstijdperk van ten minste vijf jaar, wat door het agitatie- comité is voorgesteld. Door mej. E. A. M. Peeters zal hedenmiddag 3 uur in „St. Bavo" een cursus in opvoedkunde gegeven wor den: „Onze Doch Iers". Waar de behandeling van dit onder werp al heel actueel is in onzen tijd, daar eenige voorlichting omtrent de opvoeding onzer doch Iers zeer ge- wenseht, misschien wel hoognoodig is, hoopt het Bestuur van den R.K'. Vrou wenbond, dat zeer velon van de ge leedheid gebruik zullen maken, een deskundige op hel gebied van opvoe ding, als mej. Peeters is, dit onder werp uileen te hooren zetten. Met ingang van 1 Januari 1922 heeft de Hoofdinspecteur van Politie, de heer .T. A. J- Nolthenius, eervol ont slag uit den gemeentedienst gevraagd. Auto-ongeluk. J. M. R-- die 3 September te Aerdcn- Ijout oorzaak was, dat een botsing ont stond tusschen zijn motorfiets en een taxi, waarbij van een der inzittenden der laat ste de hand werd verbrijzeld, werd heden door den kantonrechter veroordeeld tot 50 boete of 10 dagen hechtenis en 6 fiVnd. intrekking van het rijbewijs. De' eisch was 100 boete of 10 dagen hechtenis en 6 mnd. intrekking van het rijbewijs, W atermelk. Van den landbouwer W. v. d. P.. uit Haalftemrawriiede, werd eind September een monster melk genomen en onderzocht, waarbij Wenk, dat er 10 pet. water hij was. pe ambtenaar van het O. M. eischic voor deze melkvervalsching f 25 boete of 25 dagen hechtenis, omdat het de eer ste keer was, maar als er weer regenbui tjes in zijn melk vallen, krijgt hij hech- 'eDe verdediger, mr. Monnik, bestreed de c«fers van den deskundige, die het mon ster melk onderzocht had en pleitte cle mentie. Register bijhouden. De 60-jarige koopman J. v. d. B. had een partijtje militaire wollen dekens ge kocht van iH' dochter. doch dien koop niet geregistreerd. Deswege werd hij ver- baliseerd. Hij beweerde, het gekochte niet geregistreerd te hebben, omdat hij meen de, dat anders zijn dochter in ongelegen' held zou zjin gebracht geworden. Daar v. d. B. al eens meer voor een dergelijk feit veroordeeld is, eisch te de 'ambtenaar 7 dagen hechtenis. Straatcolgortage. Eertigo .telen moeten vanmorgen te recht slaan wegens luid colporteeren. Tegen den bekenden M. werd 25 boe- Ie of 25 dagen hechtenis geeischt, tegen 2 anderen 10 boete of 10 dagen hech tenis. Baldadigheid. De 19-jarige bakkersknecht J. v. B. heeft op een naamloos plein, tusschen de Van Looslraat en Wei Ier sl ra al steenen ge- gookl in de richting van spelende kinde ren en van ruiten van aldaar staande wo- T'-ngen, aldus luidt de ironie dagvaar ding. Do ambtenaar eischte voor deze ba Ida- digheijd f 15 boete of 15 dagen hechte nis en beloofde hem een volgende maal wat harder aan te pakken. bunst zij ons doel. Het honderdjarig kuustcóllege „Kunst zij ons Doel" heeft zijn eeuwfeest prettig en smakelijk Maandag avond besloten met een feestavond in den Stadsschouwburg. Een gezellig volle zaal en vele nolabelen, waaronder de Commis saris der Koningin, Jhr. mr. dr. A. Roëll, was voor „K.Z.O.D." bewijs, dat het vele vrienden in Haarlem lelt. De sympathieke voorzitter, de heer A. L. Koster, heette het gezelschap wel. barna werd het woord gelaten aan o™ conferencier J. H. Schotten, die zich op beschaafde wijze van zijn innerlijke taak kweet en zelf met eenige „liedjes aan den vleugel" een mooi num- "d'i '.an het programma vulde. Mej. Rep. Ph'eg zong, met begeleiding van mej. Ent ity van Eden, met smaak en had een dank baar auditorium. Pole Neslvdanoff, die als een Rus werd voorgesteld, voerde een eg> ptische dans en een krijgsdans uil: Tilly Sylon klassieke dansen. Smaakvol en be wonderenswaardig om 't geduld, dat aan de voorbereiding moe' zijn ten koste ge- 'e<£d, waren voorts een drietal „tableaux vtvants,"het eerste voorstellende een leekenavond in 1830 naar een teekening van P. Barbiers, het tweede, voorstellen de een boerenherberg naar de aquarel van Adriaan van Oslade en het derde „de houtzagers" naar de houtsnede van den Jap an.se hen schilder Hokusal. Een wel verdiend succes was de magere, maar maar voor de kunstenaars hopelijk vol doende belooning, voor dit mooie werk. Een vroolijk intermezzo was de verkoop van cari-caturen naar bekende schilde rijen, die heel wat geld in het laadjc bracht. Tijdens de pauze waren daar toe z.g. bankbiljetten verkocht tegen één gulden de duizend! K. Z. O. D." heeft aan zijn eeuwfeest genoegen beleefd, aan dezen kunstavond niet het minst Niets dan lof er over, met slechts deze opmerking dal het feest wat te tang gerekt werd. Maar dit schijnt nu eenmaal onafscheidelijk bij „gezellige^' avondjes te behooren. Naar men ons mededeelt, heeft de di rectie der E. S. M. besloten, dat aan de bezoekers van den Stadsschouwburg die ten 7.35 uur n.m. van Bloememdaal naar Haarlem vertrekken, toeslemming zal worden verleend, om tijdens de rangeerlbe" wegingen op het Stationsplein in de rij tuigen te blijven zitten, zoodat zij zonder overstappen kunnen doorrijden van Bloe- mendaal naar het Wiilsonspledn. De directie behoudt zich echter voor, dat deze bepaling wordt ingetrokken, wanneer zulks voor een of ander dienst belang noodiig moeiht blijken. Vermist. Iemand deed bij de politie aangifte van Ie vermissing van een bil jet van 1000 Mark. Ondertrouwd: 1 November, F. L. Hom en E. v. Laar. 2 November, A. Schouws en J. Vialle. A. J. dc Graaf en G. Mou- rik. C. N. Duwel en A. M. Goldsmit. T F. Mijnders en C. Sieraad. H. Hui- zinga en S. Kuipers. F. F. W. Veenings ■en T. F. Klesser. F. Vingerhoed en J. Poslhuma Mantjc. L. P. J. Zegwaart en P. Franssen. G. F. Dam en C. J. Elsnerus. J. W. v. Vendeloo en A. Ver kaden. Getrouwd: 2 Nevember, J. L. Knol en D. F. Schoonhoven. K. J. Lantema en M. v. d. Brink. A. H. Damveld en M. Mos P. F. Maerten en P. IJlstra. 1). de Jong en S. de Haas. J. L. Born en C. S. Oudhoff. J. Kinders en M. Gade. H. J. Niemeijer en L. M. C. v. Hooijdonk. J. Duinker en C. E. Visser, I). Vaitentgoed en A. Harwijne. Geboren: 29 October, z. van M. C. Monné-Springveld. 30 October, d. van M. T. Guiteneau-Siebeling. z. van R. v. Dam-Mok. z. van B. Hamans-Lode. 31 October, z. van M. C. v. d. Berg- Smit. 1 November, d. van M. C. Elsing- Baaten. d. van A. H. B. Seveke-Coelen. 2 November, z. van H. S. Lutterman- Kol. z. van M. R. de Ridder-v. d. Wate ren. Overleden: 30 October, A. J. B., 2 mnd., z. v. J. B. Aalbers, Potgieterstraat. 3t October, P. J., 3 j., d. v. P. J. H. Con sent, Hazepaterslaan. B. v. d. Velden, 78 j., KI. Houtstraat. 1 November, C. de Brandt-v. d. Horst, 84 j., Tulpenstraat. 2 November, B. Muskens-Meulenbroek, 32 j., Westergracht. Te Amsterdam i3 geslaagd voor het akte-oxamen L. O., mej. L. Willernse, alhier. DÉ KESSLER, ZAL LINKSBINNEN SPELEN? Zooals onze lezere weten zal v. Dïer- men niet voor het Nederlandsch elftal kunnen uitkomen. Ook Stevens is ge blesseerd. Naar de „N.R.Ort." verneemt, heeft de Nederland che Elftal-commissie voor de bezetting van de linksbinnenplaats in het Nederlandsch elftal een ernstig beroep gedaan op mr. D. Kessler. Voor den oefenwedstrijd van het Ne derlandsch elftal tegen de Zwaluwen welke a.s. Zondag in Den Haag op het veld van H.V.V. gehouden wordt, hebben reeds verschillende spelers be dankt. Als nieuwe spelers werden uit- g'Cnood'gd Hulsman (Feyenoord), Van Dam (D.F.C.) en Vermotten (II.B.S.) Begin win bron!. Maandagnacht omstreeks half 12 werd een bewoner van de Bankastraal uit de slaap ge wekt door het zien van licht in de kamer. Het bleek evenwel, dat in de keuken brand was ontstaan. Men heeft hier de gewoonte des avonds de 'iwaschketel op een laag pitje te zet ten, zoodal dan des morgens de vrouw Cdes huizes met de wasch direct een aanvang kan nemen. De wind gier de evenwel zoodanig door den schoor steen, dat eerst de couranten, daarna de tafel en de gasslangen vlam vat ten. Men had evenwel spoedig een en ander gebluscht. Het gas blijft nu na tuurlijk des nachts niet meer op. r o jO 0 Het Kunstcollege „Kunst zij ons Doel heeft gejubileerd om zijn hon derd jarig bestaan. Reeds stelde onze medewerker „M. v. d. Wde ver diensten van deze Haarlemsche veree- niging in 't licht, maar ook onzerzijds moge een woord van waardeering niet achterwege blijven, vooral daar van een zijde, die de moderne kunslopvat- a tout prix propageert smadelijke op- tingen voorstaat, laat ons niet zeggen a tot prix propageert, smadelijke op merkingen aan het adres van de jeug dig, oude jubilaresse niet zijn-ges paard. Ook wij zijn niet blind voor de ver diensten der moderne richting, die zich baanbreekt, maar dat geeft nog niet het recht te smalen op het oude, zeker niet op „K. Z. O. D.", die een eeuw lang aan de kunst in onze stad lei ding en steun heeft gzgeven. „K. Z. O. D." bestaat uit leden, die evengoed als velen der modernen, in slaat zijn een persoonlijk oordeel te hebben e:t er dat op na te houden en wanneer alle leden zich niet plotseling op de „moderne kunst" werpen, dan heeft de „moderne kunst" zich af le vragen of dat niet voor een goed deel aan haar zelf te wijlen is. Wij laten alles in zijn waarde, maar niemand doode het oude met oen grijnslach en men bega vooral niet de fout het middelmatige van wat door' leden van „K. Z. O. D." ook zeer zeker is opgeleverd, te vergelijken met het Leste wat de „moderne kunst" heeft aan tehiedeti. Want daartegenover zou jammerlijk veel kinderachtig pogen van de zoogenaamde jongeren zijn aan te wijzen, dat te belachelijk is voor het daglicht te brengen. De fout, die door sommige Haarlemmers wordt begaan, is: het slechtste van „K.Z.O.D te vergelijken met het beste van den n*eu- wen tijd. Dat is onrechtvaardig. Men moet ook waardeeren het beste wat is voortgebracht. Dan zal men tot een eerlijke en juiste waardeering konten. Barometerstand: 763. Neiging: Achteruit. 1 Nov. 1921. Haarlem Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van d.e uitgave van 't Plaatselijk Bureau der R. K. Vakorganisa tie en de Federatie van dde Diocesane R. K. Volks- en Werkliedeiubonden in zake de R. K. propaganda op Zondag 30 Oct. j.l. verzoe'k i'k u beleefd het vol gende te plaatsen: De leden der R. K. arbeidersbeweging in Nederia.nd vragen aan alle vrouwen en mannen, namens 160,000 georganiseer de arbeiders de aandacht voor een biljet en gevoelen zich verplicht, allen le wij zen op den ernst van den tegenwoordi- gen en toekomenden tijd en zeggen dat het onverantwoordelijk zou zijn, in-dien niet alles wordt gedaan om de arbeiders gezinnen voor oen naderend gevaar te behoeden. Prachtig idéé! Indrukwekkend zou lk haast zeggen, en tevens een dure plicht voor ieder Katholiek of anderen indivi- dueelen arbeider, en een geluk mag het zijn, dat, de arbeiders uiit vroegerren tijd, die voor lage loonen en veel langeren arbeidsduur tot liet besluit kwamen, zicti lot werkgever op te werken, intensier dien toestand van schromelijke verwaar- loozing hebben gevoeld, en daardoor ze ker veel hebben bijgedragen, dien oc- stand te verbeteren, toch als goede Katholieken nimmer hebben behoeven te sidderen of te beven voor hun in dit pro- pagandabiJjet zoo versmade broodlieeren. Dat vermeende rechten wel eens niet werden erkend, en lurlelooze werkge vers in vroeger dagen wel eens be schikten over arbeider of kind. niet naar den wensch dier werknemers, was niet altoos de schuld van den werkgever, en zal wel blijven voortbestaan. Dat loonsverhooging en verkorting van arbeidsduur, in een tijdvak van jaren veel verbeterd zijn, juich ik met alle werknemers van harte toe. dit zij hun in de meeste mate gegund, evenals een be hoorlijke rechtspositie, doch dan gegro ld op echt Katholieken grondslag, maar maak dan geen propaganda op iv'n wat- gelijke, smadelijke, ik zou haast zeggen brallende anarchistische wijste vervat in deze circulaire. Wilt gij rechten? goed, die moogt u hebben, doch erken dan ook uwe ptichl »n tegenover uw werkgever en spreek dan ook daarover, eer gij meent medezegging. schap in dc bedrijven te moeten hebben, er> Haat niet zoo van den toren te blazen. Nu gij thans al groote reactie vreest, komt gij de volken al aanstonds verkon digen dat de werkgevers met groote sprongen terug willen naar den tijd van alleenheerschappij en de werkgevers ge bruik willen maken van de gelegenheid het toon te verlagen geen medezeggtng- schap Ie willen verleenen, alhoewel het laatste nog ver af is in alle bedrij ven en u alles trachten te ontnemen wat u rechtmatig toekomt. Wat een kleinzielige vrees, en een on rust in uw gemoed! Voelen de samen stellers van dit biljet soms dat zij zeiven in menig opzicht hunnen plicht tegenover een werkgever verzaken? Schrijver dezes zou aan het brallende, opschrift hieraan bijna gaan gelooven! Of voelen zij alleen de belangen Ier arbei ders en komt het er niet op aan, hoe de werkgever het klaar speelt? Volgens mij is dit Propagaodahiljet al zeer sieeht van inhoud en vot opgeblazen hoogmoed, en neem ik de vrijheVI in twij fel te trekken of deze verspreiding aart onze Katholieke kerken mi onze stad Haarlem met goedkeuring van onze Gees telijke Overheden is geschied en ver meen dan ook, dat zij de Katholieke zaak geen eer, maar wel veel afbreuk zal doen, geluige de slechte indruk die hierdoor btj velen is gemaakt. EEN WERKGEVER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1