Brieven uit Frankrijk. BUITENLAND. DE VIOOL DONDERDAG 3 NOVEMBER „Het Fransch als diplomatieke taal.., Niet alleen de liefde tot zijn land, ook de liefde voor zijn moedertaal is ieder aangeboren. Begrijpelijk is het derhalve'dat het handhaven van de Fransche taal als de diplomatieke en internationale op wereld cOogres- sen, feestelijke bijeenkomsten en bij het opstellen van verdragen tusschen verschillende mogendheden, den Franschman zeer ter harte gaat. De aanstaande conferentie te Washington, heeft deze kwestie weer eens ter spra ke gebracht en heel wat pennen in be weging gezet. Men is het er vrijwel ■>vèr eens dat men te Washington niet eischen kan dat slechts de Fransche taal wordt gesproken en dat de rap porten niet eveneens en het Engelsch worden gesteld, maar wel acht men het gewenscht dat de Fransche tekst alleen rechtskracht zal hebben en bij eventueele geschillen over den uitleg der gevallen besluiten, ter beoordee ling wordt genomen. Met reden beroept men zich hier op een uitspraak in 1784 toen een prijsvraag werd uitgeschre ven door de academie te Berlijn en waaruit duidelijk bleek dat door nie mand dat internationale van de Fran sche taal werd ontkend. De traditie bovendien geeft eveneens recht van spreken en tot den oorlog en zelfs bij vele conferenties na dien, gold het Fransch als de officieele taal. En al zal aan dit verlangen in Ameri ka wel niet voldaan worden, waar blijft dat het Fransch bij uitstek uit munt door klaarheid, van gedachten, eenvoud van zinbouw en bovendien de taal is door de meest verschillende volkeren het gemakkelijkst te spreken. De latijnsche volkeren, Spanjaarden italianen en Portugeezen maken zich ïonder groote moeielijk heden de Fransche taal eigen, terwijl ook voor ie Engelschen, het Fransch weinig oervoren oplevert. Het Engelsch da en ligt minder in de lijn van dei. schman en de hem verwante ras... ju deze en nog meer redenen, sta ik geheel aan de zijde van het Fransche volk, waar het om behoud van de Fransche taal voor internatio nale doeleinden vraagt. Die groote liefde bovendien voor hun taal doet sympathiek aan en getuigt van een te waardeeren eigenwaarde., en be rust op een oude traditie waarvan men niet vrijwillig afstand doet. Maar toch vraag ik mij af of inder daad die liefde voor de eigen taal wel zoo groot is als de academie en de Regeering het thans doen voorkomen en of er wel voldoende naar gestreefd wordt, allereerst op eigen terrein, de Fransche taal ongeschonden te bewa ren. Wie Parijs in alle richtingen door kruist, in een hotel zijn tenten opslaat, in een restaurant gaat dineeren en in de avonduren dè plekjes van ver maak opzoekt, weet soms niet of hij in een Fransch dan wel in een Engelsch milieu is verzeild geraakt. Een „splendid" of Palace hotel geeft hem althans de sensatie van een weinig Fransche omgeving, en het wordt er niet beter op als hij voor het diner in de „American bar" een „coctail" of in de „hall" een „after noon tea" gaat drinken :Je trekt je„smoking"aan voor het diner in de„dining room" en je hebt je vooraf „cleam shaved" om er, „tadelos" (Duitsche expressies zijn echter met den oorlog verdwenen) Uit te zien. De „toast" bij de oesters is Voortreffelijk maar volgens het oordeel der dames is de champagne te „dry." De „after dinner" is afkomstig uit een „Havanna house" en om er dus te heter van te genieten, zoek je een „chester field" op, terwijl de muziek voortgaat „ragtimes" te spreken. Hoe later het wordt op den avond des te meer vergeet je in Frankrijk te zijn. Een auto voert je naar een „music tall" of een „dancing," Waar een „whiskey and soda" of in ieder geval een „long of short drink" besteld Wordt en met de „underground" naar je hotel terug gekeerd, is het de „lift boy" die ie den laatsten dienst bewijst. Het zou niet moeie'lijk zijn op ieder mder gebied even talrijke voorbeel den aan te halen van Engelsche uïi- drukkingen die hier burgerrecht heb ben verkregen. „Handicap" champion en Steeple chase" zijn op sportgebied al even gebruikelijk als „football" en „golf"; en als wij de „show.ngrooms" of de „bookofficias binnentreden, ra ken wij ge'ieel den tel of liever gezegd de overtuiging kwijt in Parijs te zijn. Een klein beetje overdreven heb ik in het bovenstaande natuurlijk wel, maar de kern is waar en doet met reden vragen eischt die bezorgdheid voor de internationaliteit van de Fransche taal te Washington niet allereerst een waakzaam oog in het eigen „home" pardon eigen Vaderland? Toch is er wel een reden voor dat overmatige gebruik van Er.gelsche woorden, te "vinden. Gedurende de oorlogsjaren hebben Engelschen, Ameriki.icn en Franschen nauwer contact gekregen en het zou intressant zijn om wat ik hier over „Engelsch in Parijs" schrijf eens omgekeerd in Lon den te toetsen aan de praktijk. Wel licht treft men daar Fransche woorden aan die er vroeger „niet gebruikelijk" waren, want, dat het Fransch altijd beslag heeft gelegd in alle landen op tal van namen en zaken (ook in Neder land, denken wij slechts aan „coiffeur" „patissier" coupé, vigilant etc.etc) is een niet te weerspreken feit en boven dien het meest gerechtvaardigde ar gument om thans haar recht van diplo matieke en internationale taal, te verdedigen. Bovendien is Parijs de stad dér vreemdelingen, waaronder Engelschen en Amerikanen het tal rijkst zijn „Cook" laat zijn groote „cars" door de stad krioelen en houdt er bij voorkeur Engelsche tolken op na, na, en het staat ook wel eens deftig een andere taai te spreken dan je eigen, hoe dierbaar die je ook is. V/ie kan daar beter over oordeei en dan een Hollander die noodgedwongen, van alle talen eenigzins op de hoogte moet zijn, als hij in het buitenland woont en er contact met verschillende menschen wil houden. Niet geheel ten onrechte gevoelen wij ons een weinig trots,als wij ons in de 4 of 5 meest gang bare talen, verstaanbaar kunnen'ma ken. Laten wij dat gevoel dus ook eens den Franschman gunnen die het zoo zelden „noodig" heeft er gebruik van te maken. Het verandert niets aan zijn liefde voor zijn mooie moedertaal, en de door mij hier gereleveerde „Engelsche ziekte" is dan ook meer humoristisch bedoeld dan wel als serieus argument tegen het algemeen verlangen, het Fransch ais de officieele taal, over de geheele wereld, te behouden. „Good bye." Mr. P. v. S. De toestand in Ierland. De Antwerpsche Burgemeesters benoeming. De VV'ashingtonsche Conferentie. de zwarte troepen. HET PROCES TEGEN DE GEBROEDERS ALI. GEM. BüiTENL. BERiGHYEN. BiNNENLANDSGH KIEUWS. .AAN FRANKRIJK VERLEENDE VOOR SCHOTTEN. F U1LL E T O N. 'wtaald uit het Engetsch door Hen ri ëtte v. d. Waarden, C' a'VZclde «ogenblik Tweede Blad. De lersche onderhandelingen. De Londensche bladen leveren uitvoerige beschouwingen over den kritieken toestand der lersche onderhandelingen. Zij verkla ren algemeen, dat heit lot der katholieke be volking van Fermanagh en Tyrone de «eni ge groote hinderpaal is. De „Daily News" zegt, dat Lloyd George liever zal aflreden indien de conferentie door dezen hinderpaal mislukt dan het land hiervoor in oorlog te brengen. De „Daily Express" becijfert, dat de on derdrukking en het verzet van Sinn Fein in Ierland in dat geval 250 millioen pond benevens 200.000 man zou eischen. Intusschen zegt de correspondent van de „Morning Post" te Belfast, dat Ulster zich resoluut tegen verdere opofferingen zal verzetten. Het blad stelt hiertegenover wat het be schouwt als de werkelijke feiten, aldus in hel licht stellend, dat de premier de zaak van den vrede een belangrijken dienst be wees door een groot deel van zijn rede le baseeren op de feilen en een vrijwel juis te uitlegging te geven van zekere phases in den Iersch-en toestand. Nochtans was de rede niet vrij van oude verkeerde voorstel lingen, met name ten aanzien der veilig heid van het Britsche rijk. Het blad stelt hiertegenover de werkelij ke feiten, aldus in het licht stellend, dat de veiligheid van het Britsche rijk door een onafhankelijk Ierland niet bedreigd kan worden. Het hecht echter niet veel belang aan deze phrases in de speech van den premier, daar ze onvermijdelijk zijn bij zulk een gelegenheid. Het blad verzet zich tegen een onderwerpen van een eventueele regeling der Britsch-Iersche kwestie aan behandeling door alle phases van het Brit sche parlement, daar zij aldus de speelbal wordt gemaakt van de Britsche partijpoli tiek. Hot „Bulletin" sluit zich tenslotte aan bij Lloyd George's wensch en verlangen in zake een vriendschappelijk verbond tus schen Engeland en Ierland. Uit de rede, welke de premier Maandag in het Lagerhuis heeft gehouden over de lersche onderhandelingen viel wel do con clusie te trekken, waartoe de „Daily News" gekomen is, n.I. dat de heer Lloyd George liever zou aftreden dan een oorlog tegen Ierland te beginnen. De premier zeide namelijk o.a.: Als deze conferentie afgebroken wordt en dit zcu kunnen zijn dan vraag ik niet aan het Lagerhuis iets te aanvaarden, dat iemand op deze plaats niet wellicht bin nen enkele dagen aan het Lagerhuis zou vragen om te aanvaarden. Uit deze woor den „iemand op deze plaats" leidt bijv. ook de „Times" af, dat, als Ulster onver zoenlijk blijft en den laatsten hinderpaal zou vormen voor een regeling, de premier zou weigeren om, gebonden door de ver plichtingen van hemzelf en de regeering tegenover Ulster een gedwongen wijziging der politieke positie van Ulster te aanvaar den, doch dat hij ook zou weigeren de lang durige en kostbare militaire maatregelen, noodig om Sinn Fein te overweldigen, op zich te nemen en dat hij zou aftreden. Wanneer de onderhandelingen mislukken. Volgens de „Evening Standard" heeft een vertegenwoordiger der regeering zich giste ren aldus uitgelaten, dat er alle uitzicht is op een mislukking der' onderhandelingen. Als dit het resultaat is, dan zal er, zoo verneemt „Central News", zeker een alge- meene verkiezing komen. In weerwil van zijn overweldigende meerderheid in het La gerhuis is Lloyd George van meerling, dat, alvorens een hervatting der vijandelijkhe den in Ierland zou werden toegelaten, de kiezers hun meening dienen te zeggen over de regeeringspolitiek door middel van de stembus. Mochten de onderhandelingen worden afgebroken, dan, zoo wordt verder ge meld, zou de Britsche regeering niet het initiatief nemen tot het beëindigen van den wapenstilstand. Het is de ernstige wensch der regeering, dat gedurende het beroep op het land de wapenstilstand in Ierland ge handhaafd wordt. Natuurlijk zal, als Sinn Fein het initiatief neemt, de regeering ge noopt zijn handelend op te treden. De Sinn Fein-gedelegeerden hebben aan Lloyd George hun definitief standpunt mee gedeeld over de kwesties, die behandeld zijn door de sub-commissie inzake trouw aan de kroon en Ulster. Vcm Cauwelaert benoemd. De koning van België heeft gisteren middag de benoeming van Van Cauwe- laert tot burgemeester van Antwerpen onderteekend. Het Koninklijk Besluit ver schijnt heden in het Staatsblad. Hel bekende Kath. Vlaamsche blad de Rnisselsche „Standaard" wijdt zijn voorpagina aan den nieuwen burgemees ter. ïii liet hoofdartikel lezen wij: Met fierheid en vreugde zai heel Vlaanderen deze tijding vernemen. Want nooit zoo zeer als ditmaal werd aan een benoeming in dit tand zoo'n bcteekenis gegeven, nooit werd 'liet geduld van de katholieke Vlamingen op zoo'n lange proef gesteld. Het ging niet alleen om den persoon van Frans van Cauwelaert, het ging om een gedachte, die duizenden in ons land dier baar is en waarvan Frans van Cauwe laert meer dan colt in deze laatste tij den de drager its geweest: in de Vlaam sche stad Antwerpen een Vbuimsche bur gemeester, een burgemeester, bij wien de volksgezindheid en de Vlaamschgezind. heid tot één vast geheel zijn geworden, die dit dubbele ideaal heeft hooggehou den te midden eener campagne, welke aan gemeenheid en verwoedheid alles heeft overtroffen, wat in de annalen van den verkiezingsstrijd bekend was. Wij willen hieraan terloops herinneren, want zooveel onwaardigheid verdient niet, dat men er bij stilblijve. Bij die men schen was de liefde voor katholieke be ginselvastheid kleiner dan persoonlijke haal. Niet alleen een Vlaamsche burgemees ter mag heden te Antwerpen worden begroet, wij Katholieken, iuichen ook om de heuglijke gebeurtenis, dat in deze oude citadel van het geestdoodende, zelfzuchtige liberalisme het stadsbeheer aan een katholiek van het gehalte van Frans van Cauwelaert in handen kwam. Dozo tweede beteekonis van van Oauwe- laerts burgemeesterschap kan niet bij de eerste op het achterplan worden ge schoven en het is een onvergeeflijke begripsverwarring geweest van sommige elementen onzer partij, dit uit het oog te verliezen. Niemand meer dan Van Cauwelaert zelf heeft gedurende heel dit bewogen tijdperk, dat thans verloopen is, getoond, hoe standvastigheid tegenover belagers uit de eigen omgeving gepaard ging met onwankelbare zelfstandigheid op het terrein der katholieke princiepen. Heel zijn leven trouwens is een heerlijk opstijgen geweest naar het christelijk ka tholiek ideaal. Tusschen zijn leven als mansch en zijn leven als katholiek voor man werd de harmonie der christelijke gedachte ongeschonden gehouden. ..ij ouweenen neg aan een Korte le vensschets: Frans van Cauwelaert werd geboren 10 Januari 1880 te Onze Lieve Vrouwe Lombeek, een mooi dorpje in het Zuidwesten van Brabant. In October 1890 ging hij naar Leuven en studeerde er bij Mgr. Mercior. Zijn betrokkingen uit die dagen met den beroemden pre laat zijn genoegzaam bekend. Na te Leip zig een jaar bij Wundt te hebben gestu deerd, werd hij benoemd tot hoogleeraar in do wijsbegeerte aan de universiteit van Freiburg. Maar zekere omstandighe den en vooral zijn vurige liefde voor het Vlaamsche volk en den Vlaamschen ge boortegrond deden hem, ofschoon te Frei burg hoog gewaardeerd, na verloop van betrekkelijk korten tijd naar België ts- rugkeeren. Op ongeveer 30 jarigen leef tijd werd hij lid der Kamer gekozen. De positie der Dominions. Uit Pretoria wordt gemeld, dat Smuts aan een feestmaal van het aldaar gehou den handelscong-res een uiteenzetting gaf van zijn begrip van den Dominion-status. Hij vergceek de positie der Dominions ter vredesconferentie te Parijs met die op de aanstaande conferentie te Was hington. In bet eerste geval hadden de Dominions alle voordeeten eener erken de individueele positie, waardoor de in ternationale positie der Dominions ge vestigd werd. In Washington daarentegen zal het rijk niet met zijn gansche gezag vertegenwoordigd zijn. Smuts wilde geen wanklank laten hoeren ten opzichte der a.s. gebeurtenissen in Washington, maar de Amerikaansdhe regeerimg moet den Dominion-status begrijpen en erkennen, zooals te Parijs is geschied. Smuts be sloot met de vurigste wenschen voor het welslagen der conferentie. Het vertrek der Britsche delegatie. Balfour, Earl Gavan, luclitmaarschalk Higgir.s en -de andere Britsche gedelegeer den zijn via Liverpool naar Washington vertrokken. De Amerikaansdhe en Japan- schc gezanten deden het gezelschap uit geleide. Balfour zeide dat hij den geheelen duur •der conferentie te Washiiigton zal blij ven Hij heeft het volste ve-rtrouwen in den uitslag er van. De „Frankf. Ztg." koanl terug op Lloyrl George's antwoord op de interpellatie aangaande hel gebruik door den Fran sdien bondgenoot van zwarte troepen in Rijnland. Als de Engelsche premier be weert, zegt het Frankforter blad, dat zul ke beschuldigingen in het algemeen sterk overdreven zijn en hij zich daartoe be roept op het oordeel van Engelsche offi cieren, dan is hij daarbij zeker terecht gekomen bij zeer weinig-critisch aange legde officieren, die alles wat hun Fran sche kameraden hun vertellen, zonder meer doorgeven. Het blad verzekert dan, voortdurend talrijke berichten over dergelijke gevallen te ontvangen en publiceert er weer twee, waarvan de betrouwbaarheid is onder zocht. Maar tevens haalt het blad aan hetgeen een Engelsch journalist, Wilson in de „Sunday Express" schrijft na een verblijf van eenige weken in het Rijn land. Wilson schildert in zijn artikel van 29 Oct. de diepe verbittering, welke ln alle lagen der bevolking heerscht over het gebruik der zwarte troepen. De Duit sche doktoren zijn in wanhoop over de toeneming van het aantal geslachtsziek ten. Hun tallooze klachten en waarschu wingen worden door de bezetlingsautorl leiten slechts beantwoord mei een schou derophalen en de woorden: „c'est Ia uerrel" Tenslotte trekt de Engelsche journalist een vergelijking tusschen de ontevreden heid onder de bevolking in de Fransche zone en de goede verhouding tusschen bevolking en bezettingstroepen in het En gelsche gebied, en spreekt als zijn mee- ning uit, dat 't Frasche publiek niet vol doende op de hoogte is van de feitelijke toestanden. Frankrijk moet zijn verkeer de politiek opgeven, betoogt hij; Frank rijk kan den Rijn bewaken ook zonder gekleurde troepen en zoodoende aan zeer gerechtvaardigde bezwaren van de Dult- schers tegemoet komen. De agitators, de gebroeders Ali en dr. Kitchlew zijn tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het steunen eener resolutie, aangenomen op de Kha- lifaat-con.ferentie in Juli, waarbij het als onwettig werd verklaard, dat Muselman- nen tot het Britsche leger toetreden of er in blijven. DUITSCHLAND EN AMERIKA. De Norddeutsche Lloyd neemt in het begin van het volgend jaar de reohtstrcek- sehe bel rekkingen met Amerika weer op, meldt het „Hbl." Met Nieuwjaar zal in New-York een Lloyd's vertegenwoordiging optreden. De dienst BremenNew-York zat teeHn'uwil ns. met eigen passagiersboo ten wenden hervat. De Duitsche zaakgelastigde te Washing ton zou Maandag reeds naar de Ver. Staten vertrekken en had reeds voor zioh en zijn omgeving de noodige plaatsen voor den overtocht gereserveerd. Men verwachtte met spanning dc aangekon digde overhandiging van de ratificatie- oorkonde, die op eergisteren was vastge steld. Öp het laatste oogenblik ontstond er echter vertraging, doordat de tekst van de nota niet in het bezit van het ministerie van buitenlandsche zaken was gekomen. Men verwacht, dat de Ameri.kaansche zaakgelastigde Dresel nog in den loop van deze week in het bezit van den tekst der nota zal zijn. Vast staal, dat de Ameni- kaansehe consuls in Duitschland hun werkzaamheden spoedig zullen aanvangen en dat de Duitsche consuls, die naar Ame rika worden gezonden, spoedig daarheen zullen vertrekken, waarschijnlijk reeds mei den voorioppigen Dwitschen zaakge lastigde. DE ERKENNING DER RUSSISCHE SCHULDEN. Stéphane Lauzanne seint uit Washing ton aan de Matin", dat de minister van buitenlandsche zaken Hughes drie voor waarden zal stellen alvorens in te gaan op oenige conferentie met de Russische regeering, waarom deze in haar nota be treffende de erkenning der schulden (die Washington nog niet bereikt heeft) ge vraagd heeft. Die voorwaarden zijn: lo. het opgeven door de sovjets van het stelsel van ge weld, van terreur en van agitatie in het buitenland, lot dusver door hen toegepast; 2o. vestiging in Rusland van een normaal politiek en economisch stelsel, waarmede het mogelijk is te onderhandelen en han del te drijven; 3o. waarborgen, dat dit stelsel stabiel zal zijn en den persoon lijken eigendom zal eerbiedigen. Lauzanne wijst op het merkwaard.f' feit, dat» de schuld van het Russische Tsarenrijk tegenover Amerika nihil is, maar dat de schuld, door de Russische republiek in 1917 tegenover Amerika aan gegaan, 187 millioen dollars bedraagt. Dat is volgens den huldigen koers van den roebel tusschen de zestig en honderd mil liard. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN ENGELAND. Dinsdag had de stemming plaats voor •de gemeenteraadsverkiezingen in meer dan driehonderd gemeenten in Engeland en Wales. Blijkens de tot middernacht bekende uitslagen won de Labour-partij 78 zetels en verloor zij er 42, de conser vatieven wonnen 23 zetels en verloren er 50, de liberalen wonnen er 16 en verloren er 60. de onafhankelijker! wonnen 16 en verloren 50 zetels Er werden meer dan 350 Labour-cand'i- daten verslagen. Birmingham en Bamsley leverden voor de Labour-partij het meeste succes op. In beide gevallen won zij zes zetels terwij] zij er in Norwich vijf won. Te Manchester wonnen de conservatieven negen zetels, n.I. vijf op de liberalen en vier op de Labour-partij. Te Reading versloeg de Labour-candi- daat den mayor. Te Croydon werd geen der vijf candïdalen, gesteld door de orga nisators der we rk'l oozenbowegingge kozen. EEN CONFLICT MET DE ENTENTE- CONTROLECOMMISSIE. De Entente-eonIrolecommAssie heeft lasf gegeven de fabriek Wolfgang bij Hanau een onderdeel van de „Deutsche Werke" te sloopen. De arbeiders zijn daartegen in verzet gekomen. In de door den bedrijfsraad aangeno men motie welke aan de direoiic van de „Deutsche Werke" zal worden gezonden, wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat de arbeiders alle krachten inspannen om de fabiek te maken tot een „Statte der Ar beit". waar niet, zooals vroeger, produc ten worden vervaardigd tot vernietiging van menscbenlevens en cultuurwaarden, doch waar in het belang van het geheele volk en in dat van de geheele wereldeco nomie producten worden afgeleverd, be stemd voor de dagelijksche behoeften van de Duitsche industrie en den handel. Op grond daarvan worden de directie en het Duitsche vakverbond gesommeerd ai het mogelijke le doen om sluiting der fabrie ken te voorkomen; zoo noodig moet het Duiitsahe vakverbond een beroep doen op de solidariteit der arbeiders van de ge heele we eld. OmLrent den inhoud van de Duitsche nota inzake de „Deutsche Werke" wordt uit parlementaire kringen gemeld, dat de Duitsche regeering in haar schrijven niet alleen protest zal aanteekenen tegen het optreden der Entente in deze aangelegen heid, maar waarschijnlijk ook zal verkla ren, dat de eisch der Entente in strijd is met het verdrag van Versailles, en boven dien zat zij nog wijzen op de ontzettende schade, die het vervullen van dezen eisch aan liet economisch leven in Duitschland zou toebrengen. IIOOGl WATER. Hooge springvloeden en stormwinden hebben gisteren in Londen hoogen water stand veroorzaakt. Pakhuizen zijn onder- geloopen en een gedeelte van den spoor weg aan de kust van Essex is weg gespoeld, waardoor de treindienst ge stoord werd. De Theemsoevers stonden in Londen op verscheidene plaatsen blank. Des middags omstreeks vijf uur zakte het water snel. Het Lagerhuislid Sir Evan Jones, die als coalitie-liberaal zitting heeft voor Punbrokshire, heeft te kennen gegeven bij de algemeene verkiezingen geen nieuwe candidatuur te zullen aanvaar den. Men heeft nu als "candidaat ge steld de heer Gwilym Lloyd George, een der zoons van den premier, dia do candidatuur aanvaard heeft. De afdeeling onderwijs te Acton voorstad van Londen heeft bepaald dat vrouwen, die als onderwijzeres ko men solliciteeren, voortaan haar hoeden moeten afzetten. De maatregel is geno men omdat vele vrouwen kwamen met zulke groote hoeden, dat hun gelaat na genoeg onzichtbaar was. „Wat heelt het gezicht oener vrouw te maken met haar bekwaamheid?" vroeg een der dames, en een lid dor eommi - sie antwoordde: „Het gelaat is de spie gel der bekwaamheid", en do maat regel blijft van kracht. De „Westm. Gaz." deelt mede dal een oude dame in haar onderhoud voor ziet, door, zooals haar vader en moeder vóór haar gedaan hebben, eiken dag uit verschillende deelen van Londen met chronometers naar Groenwich te reizen en die daar aan het observatorium tc regelen volgens den officieelen Green- wich-tijd. Daarna brengt zij die tijd meters terug bij haar klanten, moeren- deels horlogemakers, die door haar bete; bediend worden, dan door de tijdver meldingen per telefoon. BIJKS-MIDDENSTANDS- ADYISEUR3. De MidJenstands-organi aties in Twen te en Oostelijk Gelderland hebben, meldt de N.B.Ort. een adres gezondej aan den minister van Landbouw in ver band met het voornemen van da re geering tot opheffing van het instituut der llijks-middenstands-adviseurs. Adr. zijn van oordeel, dat in dez.i tijden van algemeene malaise, vooral vooi den middenstand, de voorlichting cn hulp van genoemde regeeringsambtena ren minder dan ooit kan worden gemis» en dringen er op aan, te bevorderen, dat het instituut der llijks-middenstands- adviseurs ia zijn iegenwoordigen vorm blijft gehandhaafd. Het wetsontwerp om den aflossingster- mijn der aan Frankrijk verleende voor schotten in verband met den coononm-. schen toestand van dat tand met een vijf tal jaren le verlengen, vond in de af-dee- lingen der Tweede Kamer algemeene in stemming. Benige leden vroegen, of er voor de regeering geen aanleiding bestaal met de Fransche regeering in ovedeg t« treden over de vraag, of Frankrijk den tijd nog niet gekomen acht om de Ne derlanders, die in cn door den oorlog ir» Frankrijk groote schade in hun bezittin gen hebben geleden, te dier zake schade loos te stellen. Enkele leden betreurden, dat wijziging is gebracht in de oorspronkelijke bestem ming van het krediet van 25 millioen, zoodat dit niet meer uitsluitend dienst baar zal zijn aan den wederopbouw. DE ECONOMISCHE TOESTAND EN DE FAILLISSEMENTEN. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek schrijft: Het aantal faillissementen, oen, zij het ook kleine, graadmeter voor den eco- nomischen toestand van een land, stijgt sterk. Tegen 1481 personen, die ge durende het gehoelo jaar 1920 „op hielden te betalen" en tengevolge daar van in staat van faillissement werden verklaard, is dit aantal in de eerste 9 maanden van dit jaar reeds 1668. Daarbij trekken in het bijzonder de aandacht do arrondissementen nabij de grenzen, t.w. Maastricht (102 faillissementen van Jar nuari tot en met September 1921, tegen 58 in het geheele jaar 1920), Zutphen (59 tegen 34), Almelo (38 tegen 14), Middelburg (35 tegen 26), Zierikzee 11 tegen 4), Winschoten (26 tegen 12) en Assen (68 tegen 44). Maastricht spant wel de kroon. In dit arrondissement failleerden uit een Roman door MYRTLE REED. d. XVII. -j, IIij heeft haar nog lief. avorui" i. Do,lt,er Brinkenhoff Woensdag- hooren lmi was hij zeer verwonderd te plotseling rus weg was. Het was w'ci Ja. dat "iel? vroc3 'Tl Margaret \v<> "Ten wij ook antwoordde morgen van h*'islfln van niets vóór den had ze al lang _ve,'frek- Waarschijnlijk over nagedacht, of- 'n haar vertrouwen schoon ze ons niet *am vóór liet laats,e OQ Lynn zat met zijn gezj/j j- „.,1 'cl>t van zijn rnoe- afges.in cr „en idéé van dat gaan wi de? »roeg de Doklcr Lynn 0[, man at. u,, h!i sprak. Ze vertelde, het ons aan tere0n."-'.|l, antwoordde hij. Iris zii vol gissingen. vóór dien lijd. ging de Dokter voort, hebt u heel goen achterdocht ge had? Lynn lachte kort. waarom zou ik ach tertocht hebben pareerde hij: ik'weet niet hoe ^Vouwen zijn. Vrouwen, merkte de Dokter op, met het air van een kenner, vrouwen zijn on doorgrondelijk. Ik kan er bijvoorbeeld niet bij waarom Miss fris geen afscheid bij mij is komen nemen. Ik hen haar pleegvader, liet zou niet meer dan natuur lijk zijn f/.weel. Vaarwel zeggen is pijnlijk, merkte Margaret op. Wij Duitisohers zeggen geen vaarwel, wij zeggen slechts auf wiedersehen; mis schien zien wij naar terug, misschien niet, daar kan niemand pij] op trekken. Fraulein Frederika zegt niet auf wiedersehen, viel Lynn bij, verlangend liet gesprek een andere wending te geven. Neen, antwoordde de Dokter glim lachend. Zij zegt: komt u eens gauw terug, ja? Dat zou heel vriendelijk van u zijn. Hij imiteerde haar toon en manuaal zoo sprekend, dal Lynn in een lach schoot, maar bet was een holle lach, zonde-: vroo- Iijkheid, U moet me niet verkeerd begrij: pen, zei de Dokter haastig; ik wilde Frfiu- Iciu niet belachelijk maken. Ze is een zeer achtenswaardige vrouw. Kent n haar mis schien, vroeg hij aan Margaret. Ik heb het genoegen niet, antwoordde zij. Toen ik -hier kwam, was zij er niet ging de Dokter voort, maar Hert- Kauf- mann tiet haar spoedig komen. Ze houden van elkaar, en toch zijn ze zoo uiteen- loopend. U zou gelachen hebben als 11 Frarrz had zien huishouden voor zij kwam. Een schad-uw g-lee-d over Margaret's ge zicht. Ik heb mij dikwijls afgevraagd, zei ze, een brok wegslikkend, waarom men man nen niet evengoed teert huishouden als vrouwen. Men stelt voorop, dat IC steeds een vrouw tot hulp zullen hebben, en toch moeten zoovelen het zonder haar doen. Men leert een vrouw de huishoudelijke aangelegenheden tot in de kleinste bijzon derheden, ook al ligt het voor de hand, dat zij steeds dienstboden zal hebben om die voor haar ie verrichten. Waarom teert men ze een man dan niet? Dat is een idéé, Moeder, merkte Lynn op. Morgen neem ik mijn eerste huishoudelijke les. Jij?, zei ze niet groote leederheid: jij? Maar Lynn! Jij zult in ieder geval mij al tijd hebben om alles voor je te doen. Dal, antwoordde de Dokter triom fantelijk, is in tegenspraak met uw theo rie, als u meent wat u zegt, moet u mor gen beginnen Mijnheer Irving te onder wijzen. Margaret bloosde toen ze zag hoe, in consequent ze was. Ik zou wel kunnen helpen, ging hij voort; in de harde school der ondervin ding heb ik veel geleerd. Ik ben dikwijls lrolsch er op geweest, als ik met nette steken een gat in mijn klecren had ge stopt, en de handigheid, die ik er bij op deed heeft me geholpen bij mijn operaties. Alles in deze wereld past als een leg kaart in elkaar. Hoe gelukkig, als dat waar is; mijn leven is hopeloos door elkaar geschopt, Toch, zooals Fraulein Frederika zou zeggen, de goede God heeft alles beschikt. Het leven is als de stukken van een lcg- laart. De verschillende stukken schijnen niets met elkander te maken te hebben, en toch kan men ze lot een volmaakt geheel in elkander voegen. Soms maken we in het begin een fout en werpen stukken weg, die we denken niet te kunnen gebrui ken. Op het einde zien we pas, dal wc een fout gemaakt hebben, en stukken hebben weggeworpen, die van veel belang waren, maar het is altijd te laat om terug lo gaan antwoordde zij. In mijn eigen teven heb ik cr een verloren maar het was de sluitsteen van het geheel. Toen ik uit Duitschland kwam had ik introductiebrieven van voor name families mee moeten brengen, die ik zoo gemakkelijk had kunnen krijgen, ik had mij dsürmee direct in Oost-Lancaster moeten vertoonen, ik zou dan oo>k den misslag niet hebben begaan mij eerst op den heuvel te vestigen. Dan de dokter hield eensklaps op en zuchtte. Dit land wordt als zeer democrati-sol» beschouwd, zei Lyn,n, voornamelijk om dat hij niet wist wat le zeggen. Ja, antwoordde de dokter, liet heet, dat alle menschen vrij en gelijken zijn, maar het is niet zoo. Vanouds heeft de beschaving de menschen in standen ver deeld en zoo is tiet hier ook gesteld. In het begin toen alles nog een chaos was, scheen aites gelijk, maar de tijd heeft alles geordend. Wat worden we ernstig, zei Margaret. Hel is een zeer belangwekkend on derwerp, antwoordde de dokter met waar digheid. Ik heb het zeer dikwijls met mijn vriend Herr Kaufmann besproken, liet is buitengewoon hom lot vriend te hebben. Ja, zei Lynn, dat is waar. Ik heb hem eerst kor! geleden leeren waardeeren. Men kan hem slechts langzaam lee ren begrijpen, peinsde de dokter. In bet begin begreep ik hem niet. Ik vond hem ruw, vreemd en sarcastisch. Later zag ik in, dat zijn spot sleohts een masker was de bast om zoo te zeggen. Daaronder verbergt hij oen gouden hart. De menschen, begon Margaret, ver mijdend hierop door te gaan, zoeken altijd hun eigen oppervlakte, evenals water. Zoo onlslaal het verschil in rang en stand. Soms duurt het lang voor men zijn evenwicht vindt, wierp de dokter tegen. Miss Iris bijvoorbeeld. Haar famRie was van zeer geringe afkomst, en de menschen waar zij later bij terecht kwam, waren nog erger. Zij door den onbewusten eerbied i-n zijn stem, wisten zij wie hij bedo-eldc, zij beeft haar de beschaving en verfij ning aangebracht, die zij bezit, en die niet gering is. Hier spreekt de opvoeding lui der dan de erfelijkheid. Lynn verliet bruusk de kamer, hij was niet in staat over Iris te hooren spreken. Ik zou gaarne willen, zei de dokter na een tijdje, dat u Herr Kaufmann kendot. Zou u liet pretli-g vinden als ik hem eens meebracht? Neen! riep Margaret uit. Het is te gauw voegde ze er wanihopig bij. Ie spoedig na De dokte knikte. Wordt vervolg l.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5