Eerste Blad Indrukken van den dag Stadsnieuws VRtjDAG 4 N iVEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 13981 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN; PER KWARTAALI He pep WEEK FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/? f 0.25 BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTiËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 3 bladen 235. LOOS ALARM. AGENDA 5 NOVEMBER R. K. Volksbond. Haarlemsche Kegelbond. Personalia. Doodelijk ongeluk. Gevonden voorwerpen „De Hanze'.. BloembollenhandeL Burgerlijke Stand. K. S. A. Dierenbescherming. Telegrafisch Weerbericht. J. J. WEBER ZOON, Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. J. A. J. Nothenius. VAN ON7F PFUHTFANK. Ia de Tweede Kamer is men bezig onze Grondwet te 'herzien. Veel belangstelling is daarvoor niet te constateeren; ons volk beeft het op 'I oogenblik te druk met den strijd om het dngelijksch brood, dan dat het zich zou verdiepen in de grondregels van onzen staatsvorm. Tooh gelooven wij, dat, wanneer de dag bladen van avond met vette letters zouden vermelden: „de sóciaal-democratisohe Ka merfractie heeft voorgesteld om het Ko- mingschap af te schaffen," ieder zijn zor gen en dagetijksche beslommeringen zou vergeten en dal men over niets anders zou hooren spreken, dan over dezen sohandelij- ken aanval op het Oranjehuis. Maak u echter niet ongerust. Zóó ver komt tiet niet. De heer Troelstra heeft gis teren wel in de Tweede Kamer een rede gehouden over de nadeelen van het Ko ningschap en de voordeelen van de repu bliek. Maar hij heeft bij deze gelegenheid voor de koningsgezinden weer eens voor den groofen vogelverschrikker gespeeld, die. als men hem goed bekijkt, uit niets anders bestaat dan een versleten jas en een ouden hoed: de boeman zelf is er eeh ter niel. De ratelende redcnaarsihond van den lieer Troelstra heeft weer eens geklep perd over herzenlooze koningen en al wijze presidenten van republieken; over het „ziivnelooze" van het erfrecht van den troonopvolger; over Oranjefeesten, die tot dronkemanspartijen verworden en derg- lijko brallende frasen meer. Hoe voos al zulk gepraat is en hoe uitsluitend berekend voor de tribune mo ge hieruit blijken, dat de roode leider zich wel wacht van zijn macht gebruik te ma ken om een werkelijke poging te wagen om het koningschap af te schaffen. Daar voor had hij nu de gelegenheid, nu de Grondwet wordt herzien en de Regeering zelf wijzigingen in het erfrecht op den Ne- rlcrlandschen troon voorstelt. Maar de heer Troelslra is wel verstandiger: 1 is iets ad ders zoo'n beetje in het algemeen te sma len op koningsmantels en koningskronen dan om een serieus voorstel in te dienen om bij den dood van onze Vorstin een .'inde te maken -aan de Nederlandsche mo narchie of zelfs maar om voor le stellen, om bij het uitsterven van het Oranjehuis de republiek in te voeren. '1 Is nog wat anders in Nederland voor republikein te spelen, dan wel republikein te zijn. De gehechtheid van het volk aan het Koningschap en ons Vorstenhuis is aan air. Troelstra evengoed als aan ons be kend. Ja zelfs een groot deel van de onte vredenen, die licm en zijn volgelingen bij de slembus n:\loopen, zou hij voor goed van zich afsloolen, wanneer hij aan ons Koningschap raakle. Vandaar wat jongens achtig de long uitsteken tegen en een lomp grapje maken op de Koningskroon en den Koningsmantel. Zulke platheden gaan er bij een dóet van ons volk helaas altijd nog wel in. Maar om aan het Koningschap le raken, neen, daar is deze politieke leider te handig voor! Dat zou te veel stemmetjes kosten. Erg verheffend is inlusschen zoo'n schouwspel niel; en de heer Iroelstra is hiermee in onze oogen al weer oen eindje verder gezakt dan hij reeds was in de da gen van November 1918, toen hij het re- volutiesluk in elkaar zette, waarbij hij zelf 311 liet laatste bedrijf president van de Ne derlandsche republiek zou worden; een stuk, dat in het eerste bedrijf bleef steken en in onze heugenis niets anders is dan een dwaze operette. llij die gelegenheid heeft mr. Troelstra geleerd, hoe weinig republikeinsch gezind ons volk is. Maar laat hij dan zoo eerlijk zijn om niet met woorden te blijven spe len. mi hij door de feiten overtuigd is, dat net altijd bij woorden zal moeten blijven' Sociëteit ,St. Bavo'". - Gewone zit tingen. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39.-— Alle werkda gen voorm. van 912 uur, nam. van 2 5 uur; Zaterdags alleen van 912 uur II.K Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 10T3 uur. nam. van 2 4 en van 80 uur. Oud-Holland. Vcrwulft Strijkor kest. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uilgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, toegankelijk. Donderdagavond vergaderde de R. K. Volksbond. De vergadering was goed be zet. Aan de bestuurstafel had mede de geestelijk adviseur, de Zeereerw. Heer J. H. W. Borsboom plaats genomen. De voorzitter, de heer öastrieum, opende de vergadering met den Ohr. groet en behandelde daarna, naar aan leiding van een ingezonden stuk in de Nieuwe Ha r'emsche Courant", het Zon dag 1.1. aan de kerken uitgereikte pro- pagandabiljet- Spr. noemde den inzender, die teekende „een werkgever" uit den tijd en heelemaal niet bij. De moening van dien inzender, dat de geestelijken er niet van geweten zouden hebben, weer sprak spr., door er op te wijzen, dat aan het bureau te Utrecht, van waar liet biljet uitgegaan is, een geestelijk ad viseur verbonden is, onder wiens con trole het biljet samengesteld is. Ten slotte spoorde spr. allen aan lid te worden van de vakvereenigingen, om dan het woord te geven aan den spre ker van den avond, den heer J. A. de Lobel, die het onderwerp: Socialisatie zou behandelen. Spr. wildo zijn onderwerp in drie dee- len behandelen: vooreerst het socialisatie- rapport, vervolgens wat socialisatie is en ten slotte het beginsel van socialisatie. Het woord socialisatie komt in de ge schiedenis niet voor. Daar is men eerst meevoor den dag gekomen, na Novem ber 1918. De socialisten wisten zelf niet, wat ze eigenlijk wilden. Men had het stelsel Wibaut, het stelsel Troelstra, helt stelsel Van der Waerden, het stelsel R. Kuiper. Al die stelsels lagen met elkaar en met zichzelf overhoop. Toen is het soci- alisatie-rapport verschenen, en nu weet men ten minste, wat de socialisten onder socialisatie verstaan, daar zij zich aan dat rapport houden. In dat rapport liggen vijf gedachten, welke spr. zal behandelen. Het grondbeginsel is, dat de par ticuliere eigendom moet worden afge schaft. Al die eigendommen moeten ko men aan de gemeenschap. Dan is het op aarde rozengeur en maneschijn. Doch dat beginsel is voor de Katholieken onaan nemelijk. I>e Kerk handhaaft het parti culiere bezit. De grondstelling van het socialisatie-rapport is dus al niet te aan vaarden voor ons. De tweede gedachte is: arbeidioos in komen, <Lwz inkomen, waar men niet voor werkt, zooals huishuur, rente van kapitaal, grondhuur, enz. Dit alles zouden de socialisten willen verdoelen onder de arbeiders. Dan kunnen ze eiken dag in een fijn hotel gaan dineoren, want de in komens van de arbeiders gaan dan zeer omhoog. Spreker toonde aan, hoe het onderzoek ingesteld door den Duitschen sodalisti- schen Staatssecretaris, aangaf, dat het verdeelen van de winst der ondernemers on'ler de arbeiders op een fiasco zou uit draaien. In Nederland is door oud-minis ter Van Gijn uitgerekend, dat op 1 Mei 1015 ieder f 1000 zou krijgen, als dit stelsel van arbeidloo3 inkomen zou door gevoerd worden, dus nu misschien 30 5 35 per week. Dit wisten de socialisten ook wel en daarom staat er in het rap port: „Arbeiders, stelt u er niet te veel van voor, want het aantal kapitalisten is heel klein, het aantal arbeiders heel groot". Hoo staat de Katholieke Kerk tegen over dit punt? Te groote winst is niet geoorloofd, dat is woeker, doch gewone winst is zeker rechtvaardig. Door onze bedrijfsraden moeten de te groote winsten tegegegaan worden. Met de overige drie punten van het socialisatie-rapport kunnen we ons in beginsel vereenigen, omdat er niets so cialistisch in is. Het derde punt zegt n.l.Een artikel mag niet meer kosten, dau het waard is; punt vier vraagt medezeggingschap van den arbeider in het bedrijf en het •laatste puüt zegt, dat er geen arbeids kracht verspild mag worden. Maar er zit nog wat aan vast. In beginsel gaan we er mee mee, maar de uitwerking er van is verschillend. De socialisten willen al de artikelen door de gemeente laten ver knopen, opdat alles goedkooper wordt. In Amsterdam werden de vroegritten van de trams, toeen de gemeonto er de hand in kreeg, 3 cent, inaar het tarief overda"... verdubbelde. In Zaandam kon je lekker eten koopen bij de gemeente, doch toen het jaar om was, kwam do gemeente hieraan f 100,(KW te kort. Mot nog eenige andere duidelijke voor beelden toonde spr. aan, dat verkoop door de gemeenten niets uithaalt. Wij willen deze kwestio regelen in onze bedrijfsraden en den rechtvaardigen prijs laten vaststellen door fabrikant, arbeider en consument. Het stelsel van medezeggingschap, zoo als de socialisten dat willen, werd door apr. scherp gehekeld, waarna spr. nog eenige woorden aan het vijfde punt van het socialisatie-rapport wijdde. Dat rapport wil reclame, advertenties, (handelsreizigers en winkels afgesehait zien, doch spr. toonde aan, hoe ook deze uitwerking van dit laatste punt op een fiasco moet uitloopen. Dau was e r eenige oogenb'.ikkon pauze, waarna spr. zijn rede voortzette. Socialisatie, aldus apr. is een leuze, anders niet.. „Het Volk" zelf hooft go- schroveau: „Wij moeten met socialisatie het prolo'ariiat vangon." Wat is liet beginel van de sociali satie? Volgens de socialisten is datgene, om de wereld vooruit te helpen, niet de godsdienst, niet het Christendom, doch de begeerte. Datgene dus, wat wij juist veroordeelen. En de socialisatie moet het zijn, welke ons steeds meer brengt. duimstok; Hcydamis, Koningstraat 25,1 R.-K. kerkboek; L. Zuurendonk, Brouwers straat 22, portemonnaie; M. de Boer, Nic. v. d. Laanstraat 15, rozenkrans; W. Franse, Tovlerplein 87, rozenkrans; G. P. Lange- vekl. Wijngaardstraat 25zw„ ring; F. Veldhuis, Baren dsestraat 29, gummi Men schakelt het geluk hiernamaals schoenen: A. Fomier, Aerdenhout, Zand uit, mén wil alles halen van het leven, wat er van te halen is. Die begeerte moet de welvaart brengen. Het sociali satie-rapport geeft geen bewijs, dat men na socialisatie meer krijgt. Dat behoef^ •ook niet. Als de begeerte maar ont waakt is. De Roomsche godsdienst leert dat uit de begeerte de andere ondeugden voort komen. Het Roomsche en het socialistische standpunt zijn dus als water en vuur tegenover elkaar. Het beginsel in het socialistisch stelsel is: wegneming van het privaat eigendom, wegneming van het gezinsleven, wegne ming van God. Eerst dan zal alle smart weggenomen worden. Op satyrische wijze geeseldo spr. dit beginsel der socialis ten, om met een schitterende peroratie, waarin hij beval, St. Franciscus na te volgen, zijn rede te besluite» Een donderend applaus volgde. De voorzitter dankte den spr., spoorde allen aan, op de vergadering der metaal bewerkers en a.s. Dinsdag op de propa- ganda-vergadering te komen, waarna de vergadering op de gewone wijze gesloten werd. Het Bestuur van den H.K.B. heeft de volgende wedstrijden georganiseerd: A. Persoonlijke Kanfpioenswelstrijd op de drie linkerplanken van de café's Brink- rnann, v. Holst en Klauwers, op Zondag 13. 20 en 27 Nov. 1921; B. een Vrije boan wedstrijd op de drie rechterplanken van voornoemde café's op dezelfde data: C. een Wild- en Consumpliewedstrijd waarbij verrassingswedstrijd op beide plan ken van café van Holst en wel voor klas- sers B op Zondag u December en klas- sers A op Zondag 18 Dec. 1921; D. een Competitie-wedstrijd onder de aangesloten clubs van den H. K. B. op Zondag 81522 Jan., s—19 Fc-br., 5— 19 Maart en 2 April 1922 op de planken van de café's Suisse, Royal en Brinknann, Haarlem; Burgers, Schoten; v. Holst, Bloemendaal en Klauwers, Santpoort. E. een Vrije baan Wedstrijd, op Zondag 19 Maart en 2 April 1922, op de linkcr- planken van café van Holst en Klauwers, voornoemd. Voor den Inddschen dienst zijn bestemd J. J. van Kempen Valk, als administratief ambtenaar bij het Binnenlandse!] Bestuur en P. C. de Jojig, als leeraar bij het Mid delbaar Onderwijs, beiden thans te Haar lem. Voor het examen voor schipper bij de binnenvaart, door de examencommissie van de Nederlandsche Vcreeniging van Ge zagvoerders bij de Binnenvaart afgenomen, zijn geslaagd voor: stoom-, motor- en zeil vaart door gelheel Nederland'. P. Flobfoe, alhier; voor zeilvaart op de kanalen: J. Duur, eveneens van hier. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem is m t ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot leeraar in de werk tuigbouwkunde de heer J. H. Ooops, w.i., ingenieur aan het P.E.N., wonen de te Haarlem. De heer 0. Nan, onderwijzer aan de „St. Jozefschool" aan do Nieuwe Gracht, alhier, ontving op verzoek eer vol ontslag, wegens lichamelijke onge schiktheid. Donderdagmorgen, omstreeks II uur, is op die P'arklaan een treurig ongeval gebeurd, dat helaas aan een 8-jarig knaap je het leven heeft gekost. Een zwaarbeladen vrachlaulo van de firma Bremer Co.'s houthandel, pas seerde de Ripperdastraal, juist, loen de 8-jarige Schutterop, wonende im de Goelzeeslraal te Scholen, de straat uit liep en de Parklaan op. Hij werd door de auto gegrepen en tegen den grond gesmakt, waar hij bewusteloos bleef liggen. Een fietsrijder nam het knaapje op en bracht het naar de Doopsgezinde school in de Ripperdastraat. De arme jongen stierf echter reeds in zijn armen. Dr. v. d. Br eggen conslaleerde den dood en deed het lijkje naar het St. Eii- sabcth's-Gasthuis overbrengen. De politie was onmiddellijk ter plaatse en steldé een onderzoek in. Voor de ouders een zware slag. H. de Nijs. Haarlemmerliedestraat 23, armbandhorloge; M. Verzijlberg, Stads- Arraen- en Ziekenhuis, broche; S. Zwart, Assendclverstraat 61, beursje; D. Ver maas, Ruysdaélslraat 3zwart, broche; M. M. Hooglucht, Papentorenvest 9, katrol; v. Nieuwpoort. H. van Alphenstraat 36, kraag (astrakan)Politiebureau, Smede- straat, ladklerhaak. kwitantie (fa. L.) A. Kuyprs, Essenstrat 27, mes; Vroom en Dreesman, L. Veersl.raat, damespara- pluiie's; W. de Rooy, Eendrachtstraat, 12. rozenkrans en reticule; J. Doornbosch, Soutmanstraat 40, sleutels; J. Bijvoet, Rustenburgerlaan 59. kinderschoentje; Politiebureau, Sincdestraat. sleutel; T. Bijnsdorp, Teylcrstraat 12, tabakspijp; J. N. Schouten, Delfstraat Qxwarl, zegel- kaart. Terug tc bekomen bij: P. Harre, Lm- schot en straat 40, broche; Politiebureau, Smedeslraat, kinderbeursje, regenjas; T. v. Houleu, Harmenjansstraat 3, leerboek; A. Prins, Sohagcheïstraat 5, ceintuur; J. v Brummelen, W. Heérehslraat 32, stalen. voortselvelaan 110, vulpenhouder; D. Hoef- geest, Aerdenhout, Schulpweg 1, voetbal- sohoen; E. Soellaart, de Key straat 4zwart, zilverbon. A. Vennik, Dr. Leydsstraat 91, Schoten, armbandhorloge; A. B. Hofman, Begijnhof 4A rpod, abonnement N. Z. H. T. M.; Voe- teling, Melkboerensleeg fi, bankbiljet; T. Giegengaek, Nieuwe Groenmarkt 7 zw„ etui met schrijfbehoeften; A. Bom, K. Bogaard straat 8, helmstok; Kennel Fauna, Park laan 119, zwart hondje; grijze kat; F. Bruygrnk, Drappenierstraait 18rood, bruin hondje; H. Feye, Leidschevaart 259, kin derhandschoen; J. A. Jasperse, Lange Vla mingstraat 23rd., matrozenmuts; J. Kloos ter. Spaarnwouderslraat 03rood. Porlc- monnaie met armband; J. de Vos, Oran jeboomstraat 129rd., portefeuille; J. Pieke, v. Wicdstraat 21, voetpomp; Recherche po litiebureau Smedestraat, rijwiel; A. Kieft, Barendsestraat 2, Vulpenhouder; J. Ko- nings, Roosveldstraat 3, Vulpenhouder; C. de .Jonge, Lange Wijngaardstraat 21, zak met waschgocd. Gisterenavond hield de R. K. Mi,d- deiistandsvereenïging „de Hanze" een vergadering in „St. Bavo" voor den handcldrij venden middenstand ter be spreking van het voor-ontwerp „Wet op de Winkelsluiting". De voorzitter, de heer Heusen, opende de vergadering en sprak zijn bevreemding uit over de zeer geringj opkomst, hoewel toch de bespreking van dit ontwerp voor velen van groot belang is. Het voor-ontwerp is ontvangen van het Centraal Bureau der „Hanze", dat na ingewonnen advies der afdeelingen een rapport ter kennis van den Wet gever moet brengen. Het voor-ontwerp werd artikclsge- wijze behandeld. Bij artikel 1 opperde de heer W. J. B v Liempt bezwaar tegen een ongelimiteerd afhelpen van klanten, die op het sluitingsuur in den winkel aanwezig zijm Het zou niet uitgesloten zijn, dat men dan door het personeel later dan acht uur in den winkel te houden, in conflict kwam met de Arbeidswet. Im mers volgens het werktijdbeslult moet het personeel om 8 uur den winkel verlaten. Spr. adviseerde aan het sluitings uur van 8 uur vast te houden. De heer Duijn gevoelde er meer voor 4e klanten af te helpen tot een kwartier na sluiting ten gerieve van do kleine winkeliers. Ook de heer Klein verklaarde zich tegen het advies van den heer van Liempt, omdat kleine winkeliers geen personeel bezitten. De heer v. Liemt repliceerde. Indien een halve maatregel tot stand zou worden gebracht, dan zou het bewuste kwartier na sluitingsuur tot misbruik aanleiding kunnen geven tot nadeel van de winkeliers. Met 11 stemmen voor en 2 stemmen tegen werd besloten voor te stellen de bepaling omtrent liet afhelpen van klanten tot een kwartier na het slui tingsuur te doen vervallen. De vergadering vereenigde zich in principe met algeheele Zondagssluiting met uitzondering voor den verkoop van melk yoor zieken en zuigelingen. Overigens verklaarden de aanwezi gen zich voor algeheele winkelslui- ting en tegen een uitzonderingsbepa ling voor consumptieartikelen, voor gebruik ter plaatse van verkoop. In overeenstemming met de Ge meente-verordening werd hel slnT. igs- uur op Zaterdag gaarne bepaald gezien op 10 uur, ook geldende voor de da gen voorafgaande aan de Kerstdagen. 2 dagen voorafgaande aan Pasclicn en Pinksteren en 8 werkdagen vooraf gaande aan St. Nicolaas. Besloten werd voor te stellen om te lezen achter: „tentoonstellingen, waar voor een uitzondering kaïi worden gemaakt," „alleen voor charitatieve doeleinden". De vergadering verklaarde zich voor een strafbaarstelling van het publiek, dat 11a het sluitingsuur in den winkel aanwezig is. Ook met de overige bepalingen van hel voor-ontwerp kon de vergadering zich vereenigen. Na opwekking lot bezoek ann de vergadering der Ivies vereen iging op hedenavond in „St. Bavo", sloot de voorzitter de vergadering. Rectificatie. De melkhandelaar W. v. d. P.. die Woensdag voor het Kanton gerecht terzake métkvervalscHing terecht stond, woont niet in Haarlemmeriiede maar in de gemeente VelsenSautnoort. REDDINGSBRIGADE SINT FRANCISCUS. Voor den bloei en het welslagen van de reddingsbrigade van drankzuchtigen „St. Franciscus v. As si sic", zal a.s. Zondag in de 1 kerk va.n het H. Hart. Kleverpark, le 7 u.ur een TI. Mis wc-n opgedragen, met a'gemeen? II. Communie voor de le den. Ook de Kruisvcrbonders, die geen leden der ra'Mng'-i'rigade zijn, worden aangespoord daaraan deel tc nomen Besmettelijke ziekten. In de weck van 23 tot en met 29 October zijn i.n de na volgende gemeenten gevallen van besmet telijke ziekten voorgekomen: Aalsmeer, 1 geval van roodvonk, Haarlem, 3 ge vallen van drphtheritis, Schoten. Uitgeest en Zaandam, elk 1 geval van diphüieritls en in Noordwijk. 1 geval van roodvonk. liet douche-badhuis aan het Leidsche- plcin. De badkamertjes in het dou che-badhuis aan het Leidseheplein onder gaan een verandering ten goede. Oor spronkelijk gebouwd in de grauwe hard steen, wordt deze thans vervangen door witte tegels, hetgeen do zindelijkheid zeer ten goede komt. Reeds zijn eenige bad kamertjes van deze tegels voorzien, doch voor het geheele werk, (dit badhuis telt 20 badkamers) gereed zal zijn, daar mede zullen nog eenige weken gemoeid zijn. Aangereden. Woensdagmiddag werd op de Botermarkt de 8-jarige M. v. B. door een vrachtauto aangereden. Het knaapje werd door het voorwiel gegrepen en kwam te vallen. Hij werd met de auto naar 't Gasthuis gebracht, waar een dokter kneuzing ..aan den linkerarm en beenbreuk van 't linkeronderbeen con stateerde. Na verbonden te zijn kon 't knaapje naar huis worden overgebracht. Men schrijft; ons uit Heemskerk. De verandering in de regeering in Zweden, doet hopen op de mogelijkheid dat de hooge invoerrechten op ouzo bol gewassen worden ingetrokken, aldus meldt men uit Heemskerk. In dat geval zal een blijde juichtoon opgaan onder de vaklieden. Hoe zwaar Zweden dit jaar den handel ook drukte, bedroeg toch do uitvoer nog 10.000 K.G. meer dan verleden jaar, maar met een merkbare waardevermindering. Van f 1.50 tot f 1.10 per K.G. res pectievelijk voor de jaren 1920 en 1921. Middelbare Technische School te Haar lem. Tot leeraar in de werktuigbouw kunde is benoemd met ingang van 1 Jan. 1922 de beer Ir. J. H. Coops, W. I., fhans ingenieur bij het P.E.N., wonende alhier. Ondertrouwd: 4 November, 11. II. Zonne veld en M. E. Soellaart. J. C. Schmidt en A. v. Alphen. Geboren: 3 November, d. van H. Hok- keling-Jansen. z. van S. Wijkhuizen- Venema. 4 November, z. van A. C. M. v Kempen-Stet. Overleden: 2 November, J. F. Langewen, 83 j., M. v. Heemskerkstraat. 3 Novem ber, H. M. Selhorst, 15 j., Zuid Brouwers straat. E. M., 8 j., z. v. W. J. SchuUcrop. Gasfhuisvcst. Onzeitljke hande7imen. Donderdag werd door het gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep behandeld dc zaak tegen L— R„ die wegens het plegen van on zedelijke handelingen met minderjarige jongens, door de Ilaa lemrcb.o Be 'htbank veroordeeld was tot 1 jaar gevangenis straf. De zaak werd met ge-'loten deu ren behandeld. De Prccureur-Generaal cischte 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Bekl. werd ambts halve dade'ijk in vrijheid gesteld. Verdediger was Mr. De Hartog. Tater cnderzulc van verlo'qOngers. Do Burgemeerster van Haarlem maakt bekend, dat het onderzoek van de in het verloAm-girrreti ter dare- geareeote ingeschreven verlofgangers der militie te land, aan wie is toegestaan, dat on derzoek in de maand November of De cember van dit jaar te ondergaan, zal worden gehouden to Haariem in liet lo kaal Pand no. 7, op Vrijdag 9 December, v.m. 10 uur. Door de Commissie tot voorberei ding van het nieuwe Plaatselijk Comité voor de Katholieke Sociale Actie in Haarlem en omstreken zijn alle be stuursleden en geestelijke adviseurs dier vereen i gin gen tegen 14 November Ier vergadering bijeengeroepen, om tot oprichting van een nieuw Plaatselijk Comité te komen. Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: Uittreksel uit het verslag van den inspecteur der vcreeniging tegen li|ol mishandelen van dieren voor Haar lem en omstreken over Oct. 1921. Met goed gevolg werd aanmerking gemaakt op de bespanning van een paard, dat een wond had aan de schoft, waarop de rugrlem drukte, Eet- gcen pijn veroorzaakte. Tegen misbruik van dc zweep moest weer telkens worden opgetreden. Een paard, dat verwond was door le vast aanhalen van den biukriem, werd buiten dienst gesteld. Herhaaldelijk werden wederom trek honden met gebrekkig tuig aangetrof fen; er werd op gelet dat de nloodige verbetering geschiedde. Aan een kar, waaronder de hond zich niet behoor lijk bewegen kon, werd de vercischle voo rzieni ng aangebracht. In dc asphyxiatie-iurichting werden pijnloos gedood 53 honden en 77 kal len. Onder de dieren waren 10 zwer vers, die te voren gedurende eenige Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De BildL •Naar .waarnemingen verricht in den morgen van 4 November 1921. Hoogste barometerstand 766.8 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 743.7 m.M. te Haparanda. Verwachting van d-en avond van 4 No vember tot den avond van 5 November Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind. Zwaarbewolkt of betrokken. Waar schijnlijk eenige regen. Dezelfde tempe ratuur. Barometerstand: 755. Neiging: Achteruit. (lagen voor rekening der vereen'; g in den kennel „Fauna" waren in iict leven gehouden, ten einde de eigenaar:; gelegenheid te geven ze op te vorderen, Do hoofd-inspecteur van politie, de heer J. A. J. Noltherwus, gaat 1 Januari den po li tiedfieivst verlaten. De heer NoMhenitis ibreft een niet on- belan.grrke staat van dienst achter den rug. Aanvanikeliik genoot de lieer Nollhennis ooleidrêg lot officier b'i.het Ind:rehe le ger, doeJi door famFreoinitondréV; ',-n werd deze oolridr'ng niet volbracht err •kwam den ts'en Februari 1885 de beer N. als volontair in dienst b'i deHaariemsobe ooit'e. en ontving ren maand later de Fenoorr'ms van buitengewoon gemeente- veldwachfer. Het pol'tie-onderwüs was in dim tijd geheel anders geregeld dan thans. En ook de noHt'edienst was goh rel an ders. Haariem had toen ter ti'd 4 inhere- leurs en één klerk. H"! smnnse.be rierie regeerde er op afdoende würe. In één week kwamen sleehls 3 proces ren verbaal voor. De volontair nu bad als hoofdt!)egi"ihe:< tiet oversefbri'ven van die processen-ver baal. en dit is voor hem ren uitstekende leerschool geweest. In theorie en prac- tiik bekwaamde (hii rieh in 't polit:"vak. Den 1 sten Februari 18'fi ontving h:' d"n titulairen rang van insoeeteur en 1 Mei van 't zelfde jaar werd hij twaoamd lot klerk. 't Eerste zaakje dat de heer Nolthenius in zim politieloopbaan meemaakte was •een geval van brandsliethtirg. hetwelk lui tot klaarheid lieefl gebracht. V-rder lorei hit nog meegemaakt het z.g. Peeroprorr. Dan 1 October 1886 werd de insoreteur- Iklerk Noltlhennns lot inspecteur benoemd. In die dagen duurde de diensttijd lang r dan thans, er waren weken van 89 5 90 uur. Den 17 Juli 1902 ontving de boer Nolttienius ziin benoeming tot hoof l-m- soecleur. Dc jaren die de hoo fd-i osoer leur thans tegemoet ging waren niet gomakke liik. Hii betitelde doze dan ook als zijn ..Indische jaren". In 1918 brak de moeilijkste tijd voor hom aan. Hii werd toen waarnemen 1 com missaris en had loen met allerlei opsloot, jes en strubbelingen te kampen. I.erwül t administratieve personeel groo'endre.s •door griep was aangetast, waardoor de commissaris in zijn vrijen tijd ook nog de adminislTatie-werkzaamaffeden moest verrich ten 1 Januari 1919 kwam de benoeming van den heer Schuitemaker, onder wien de heer NoUhcnlus steeds aangenaam heeft gewerkt. En thans is voor hem de tijd aangebro. ken om op ziin lauweren te rusten. UITSPRAKEN VAN 3 NOVEMBER 1921. H. M. H., sigarenmaker te Amsterdam, thans ged. II. v. Bew. Ie Haarlem, dief stal, 3 maanden gevangenisstraf met af trek preventieve hechtenis. M. v. I.., met selaar le Ede, fhans ged. H. v. Bew. te Haarlem, diefstal. 3 maanden gevangenis straf met aflTek preventieve hechtenis. J. M.. ploegbaas te Haarlem, thans ged. H. v. Bew. le Haarlem, overtreding arl. 249 W. v. S., 2 jaar en 6 maanden gevan genisstraf met aftrdk preventieve hechte nis. M. J. M„ chauffeur te Heemstede, hij verstek, overtreding art. 239 W. v. S.. 19 dagen gevangenisstraf. 1. W. J. v. B te Bloemendaal; 2. J. K. te Zandvoort, over treding art. 239 W. v. S„ ieder 1 week ge vangenisstraf. G. J. W.. kantoorbediend! tc Wijkeroog, l>ij verstek, vernieling. maand gevangenisstraf. F. J. M. 0. bank werker te Haariem, diefstal 14 dagen ge vangenisstraf. T. G., varensgezel te Jan Gijzenvaart, wederspnnnigheid, 10 dag-n gevangenisstraf. R. H.. timmerman te Beverwijk, bij verstek, diefstal, 25 lwele, subs. 20 dagen hechtenis. A. de G., vletter- man le IJmuidcn, eenvoudige beleed'ging, f 30 boete, subs. 15 dagen hoohtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1