Wisseikaersen en koersen van Bankpapier 1 INGEZONDEN, Een vooruitstrevend zakenman Kerk en School VELSEN. OVERVEEN. BLOEMENDAAL. SASSENHEIM. NOORD WIJK. Voor den Inhoud dezer rubriek steil ie Redactie zioh niet aansprakelijk. zorgt, dat de aandacht van het publiek op zijn zaak gevestigd blijft. Op de plaats waar thans Uw advertentie staat, zou, bij onderbreking van Uw reclame, allicht een ander de aandacht trekken. - De bureaux van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" zijn gevestigd Nassaulaan No. 49, Haarlem. Medegedeeld door DE SPAARPIEBANK. BINNENLANDSCH NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. KORTE BERICHTEN. NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIjN 1.23 1-27% Bankpapier 1.25 1.32% PARUS 21 22i* 21.32 Bankpapier 21 32% 21.42% BRUSSEL. 20 52H 20 62% Bankpapier 20 62% 20.72', WEENEN 010 0.11 Bankpapier 0.C8 0 13 LONDEN 1139 1) 41 Bankpapier 11.37% 11-42% STOCKHOLM 66.40 66.7Ü COPENHAGEN CHRISTIAN IA ZWITSERLAND 53 93 54.— NEW-YORK 2.89 2 0 ORDE EN ARBEID. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. SLACHTMAAND. MARKTNIEUWS. Burgerlijke Stand. Gebaren: Cornells' Hubertus, z. van S. Th. Portegies en C. •M. Rustman. Theodoras Antlhonius, z. van B. Lute en C. I>uyn, Johanna Jacobs, d. van A. v. <1. Schoor en R. Dalstra. Geriit Jan, z. van G. J. Oonk en E. de Vos. Maria, d. van Th. Vekfct en A. M. Kurnnen. Overfeden: Hermanns Wilhelm Schu macher, 46 j. Ie Amsterdam. Theodora Hendrika Pasman, 21 j. te Amsterdam. Engelbertus Lute, 2 j. te Castricum. Ondertou-wd: Jolh. Wester, 28 j. en Cor nelia J. Neelissen, 27 j., beiden te Castri- cum. Pieter Kik, 24 j. en Cattiarina Groentjes, 19 j., beiden te Castricnm. Getrouwd: R. de Ruij'ter en C. Res, bekten te Castricum. P. W. Gutteling en C. A. Kriekaard, beiden te Castricum. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen op Dinsdag 8 No vember 1921, des namiddags 7 uur ten gemeentehui ze. De agenda Juiel't 1. Ingekomen stukken en m-ededeeiin- gen. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw-dn- komend lid. 3. Wijziging van de bepalingen der bouw- en woningverordening. 4. Vaststelling verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld voor het gewoon iager onderwijs, vervolg onderwijs en uitgebreid lager onderwijs. 5. Verhooging van het verleende cre- diet voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van het buiten gewoon lager onderwijs. 6. Verlenging termijn van ontruiming van eenige on-bewoonblaarverkaarde wo ningen te Velseroord. 7. Verkoop of erfpachluitgifte van grond, benoodigd voor woningbouw door de bouwvereeniging „Velsen". 8. Crediet voor het aanbrengen van verlichting in school G. 9. Machtiging lot het doen maken van een aflakking op de persgasleiding nabij den Vergierden weg te Schoten. 10. Finandeele besluiten. 11. Adressen: a. van de vereeuiging lot bestrijding der tuberculose te Velsen om een subsi die voor 1021. b. van de R.K. Vereeniging voor Kraam en ziekenverpleging „Het "Wi Gele Kruis" te Beverwijk om een subsi die voor 1921. c. van de afdeeling Beverwijk van den R.K. Tabaksbewerkersbond e.a. waarin verzocht wordt, de steunverleening aan uitgetrokken wcrkloozen voort te zetten. d. van het bestuur van het Departe ment IJ muiden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarin verzocht wordt te mogen beschikken over één der lokalen van school B voor repetities van het nutskinderzangkoer. e. van <ic Koninklijke Hoogovens en Staalfabrieken inzake aanvulling van de verordening, houdende eischen, waaraan een lokaliteit moet voldoen om voor „ver gunning" of „verlof" in aanmerking te komen- 12. Benoeming van: a. lid der commissie van bijstand voor de financiën (vac. C. P. v. d. Does), b. één lid der commissie voor gas en water (vacature H. Heslinga), c. één lid der reclame-commissie inzake verguningsrecht (vac.-H. Heslinga). d. een plaatsvervangend lid dezer com missie (vacature C. P. v. d. Does). 13. Belastingzaken. B. K. Volksbond. Het bestuur van den R. K. Volksbond heeft de volgende circulaire verzonden, waarvan het ons verzoekt mededeeling te doen. De winter nadert en daarmede ook de tijd van de lange avonden die zoo goed besteed kunnen worden om zich te ont wikkelen, of zich op een of andere Wijze voor de Roomsche zaak verdienstelijk te l JDaarvoor roept het bestuur u allen op.De R. IC. Volksbond moet dezen win ter door de propagandamaand Novem ber niet alléén vooruit in ledental, maar jok vooruit in innerlijke kracht. Daarom roenen wij U allen op voor de uitvoering STL^winterprogram wat hier volgt: le. Er zal dezen winter een cursus worden gegeven, over de onderwerpen welke op het laatst gehouden Congres der Federatie zijn behandeld. Deze cur sus zal bevatten 8 avonden n.l. twee avonden per maand, November, Decem ber, Januari en Februari. Deze cursus zal gehouden worden, door den WelEd. heer J. A. Lobel. De datums zullen n nader worden bekend gemaakt. 2. Het bestuur zal trachten een Zang- rereeniging uit den Bond op te richten. Diegeno die over een goed geluid be schikt en mee wil doen, melde zich zoo sroedig mogelijk schriftelijk hij den sec retaris Tuindorpplein. J 3. Bij voldoende deelname zal^ getiac worden ook een Muziekvereeniging stichten. Zij die voor het stichten hier van iets voelen gelieven zich in ver binding te stellen met den heer Jac. Koelemey, Noord. Tuindorpplaan. 4. Voor de jonge leden en aspirant leden zal opgericht worden een Gym- nastiekvereeniging. Zij die hieraan wil len medewerken, vervoegen zich schrif telijk bij den secretaris. 5. In voorbereiding zijn verder nog een Retraite voor onze leden, opdat ook het geestelijke naast het stoffelijke ver sterkt worde; den datum dezer Retraite zal u nader worden bekend gemaakt. 6. Het stichten van een R. K. Voet balclub wordt verder nog overwogen. 7. Getracht zal worden een agentschap te stichten van onze Volksspaarbank, om onze leden wederom in de gelegenheid te stellen evenals vroeger te sparen, plaatselijk hij een instelling van den Volksbond. 8. Verder is ons bekend dat pogingen in het werk worden gesteld voor de oprichting van een afdeeling van de Derde Orde van den H. Franciscus en ook van de oprichting van een Kruis- verbond. Ziehier ons winterprogram. Het ligt aan u of het uitgevoerd zal worden. Geeft n dus de moeite om den cursus te bezoeken op de dagen wolké n nog na der worden hekend gemaakt. Geeft u op als lid der verschillende vereenigingen welke zullen worden opgericht. Voor ver gaderingen en repetities kan waarschijn lijk de Gymnastiekzaal der nieuwe school ons uitstekende diensten bewijzen. Het ontbreekt ons dus slechts aan uwe be langstelling en medewerking. Men verzoekt ons tevens te melden, dat dezen 'winter een cursus is georganiseerd voor alJe R. K. van O verveen. Deze cur sus zal omvatten 8 avonden, waar de beer J. A. de Lolbel, verschillende onder werpen zal bespreken. Maandag 7 Nov. Isle cutrsusaivond in café Jonglkees, over: Stand en Standsorganisatie. Meer licht. De gezamenlijke be woners van Bosch en Duin zuilen zich per request tot den Raad richten, om bun wijk spoedig van straatverlichting te voorzien, 't Wordt dan ook wel langza merhand tijd, dat er eens wat licht in dc duisternis komt. BURGERLIJKE STAND. Geboren, z. van A. van den Enden Klinkhamer. d. van 0. KruupHoo- genstein. Ondertrouwd. W. Zwoeren en M. E. E. Vader. J. Wielart en P. M. de Bie. M. G. van Liemp en J. H. Jn reriks. Getrouwd. W. F. Wezenaar en C. Th. W. Baart. J. A. van den Broek en A. A. van Druuen. C. Fris en M. t G. Groes. Overleden. J. Suijk, 70 j. JJ. Bleijendaal, 16 jaar. De Ned. R.K. Volksbond afd. Sassen- heim hield Woensdag 2 November een Boetplichtige ledenvergadering. Des avonds te acht uur opende de voorzitter de vergadering met gebruike lijk gebed. De notulen der vorige vergadering werden gelezfen en onveranderd goedge keurd. Er was ingekomen een schrijven van het Centraal Bestuur inhoudende de slechte deelname aan de gehouden wor dende schriftelijken Bestuurscursus. Het bestuur stelde de vergadering voor dat ook leden op kosten der Bondsikas aan dezen cursus konden deelnemen en zich daarvoor kunnen opgeven bij dien secre taris. Voorts was er een schrijven igekomen om de *tof od het congres behandeld in de ledenvergadering te behandelen aan de hand van een leiddraad. Punt 1 van dit werkplan zal de gees telijke adviseur op de komende Novem ber Propagandavergadering behandelen, «i,l de standorganisatie op Geestelijk en Zedelijk gebied. De heer P. van de Putte, den Centr. Volksbond ter sprake brengend, zette in het kort uiteen: De spaarplicht op maat schappelijk, individueel en vereenigingsge- •bied; bij wijze van eenige statistieken toonde spreker aan wat voor belang de arbeider heeft bij het sparen. Daarna bracht de Penningmeester van .Hulp in Nood" zijn drie-maandelijks verslag uit, loopende van 1 Jtiü I921 lot en met 30 September 1921. De «komsten waren 111.44 en de uitgaven I 94-45/5 dus een batig saldo van 1O.99 A- werden verstrekt 20 liter melk en 10 eieren. XT Aan de rondvraag sprak de heer N. v. d. Zwaan over de bestelling der brochure „De Kath. Universiteit" en vroeg of de voorzitter geen stappen kon doen tot ver laging van den melkprijs daar die in an dere gemeenten lager is. De voorzitter zeide zijn medewerking daarvoor te verteenen. Vervolgens wekte de WelEerw. Adviseur de leden op tot trouw vergadering-bezoek en besprak de heer C. Noordepmeer Nz. de belegging der gelden „Hulp in Nood" bij de Centr. Volksbank. Maar aangezien de renleslandaard met zoo hoog is als waar ze iro worden hclegc besluit n>en nog een afwachtende ding aan te nemen. - Daarna sluit de voorzitter de vergade ring met gebed. R.-K. Gezellenvereeniging. Woensdag avond ver-gaderde in -het Juvenaat boven genoemde vereeniging, welke vergadering door den voorzitter werd geopend met den CUristelijken groet. De Eerw. Directeur, kap Braakman sprak in zijn openings woord een hartelijk woord van welkom tot de aanwezige leden, die in zoo n groot getal aanwezig waren (een 70-tal) en daar door toonen, goede leden der vereeniging te zijn. ZijnEerw. bracht nog eens Hl herin nering het doel der Gezellenvereeniging, n.l.: het vormen van goede, Roomsche mannen voor Kerk en Maatschappij, door hen kennis van het Godsdienstige en Maat schappelijke leven bij te brengen en te ver meerderen. Tevens wordt de gelegenheid geboden tot een gepaste ontspanning in het tehuis van de Gezellen. Daar de confe rentie, des Woensdagavonds gehouden, het voornaamste is, wordt deze wederom ver plichtend gesteld en zullen degenen, die niet aanwezig zijn, schriftelijk bericht van verhindering moeten zenden aan den Di recteur of het bestuur. Ook zal er controle zijn op het Donderdagavond-bezoek, daar de ouders verwachtten dat de jongens in het Juvenaat zijn. Door verhindering van den Secretaris geen notulen. Eenige inge komen stukken volgden, waaronder een schrijven van de exploitatie-commissie van het Juvenaatsgebouw, voor hel cadeau (portret van kap. van Leeuwen)^ aan het Juvenaat geschonken. Hierna installatie nieuwe leden, 9 in getal. Er werd nog eens op gewezen, dat er Zondags te 12 uur ge legenheid bestaat tot sparen. De retraite, welke de kapelaan had aangevraagd zal be gin Maart gehouden worden. Dan volgden nog vele besprekingen van huishoudelijken aard. De Woensdagsche conferentie zal voortaan beginnen te 8 uur. Voor het or- ganiseeren van een feestavond werd een commissie benoemd, die hieromtrent de noodige stappen zal doen. Aan het einde der vergadering sprak Z.Eerw. de wensch uit. dat de leden voortaan zullen waardee- rei. wat er voor hen gedaan wordt en dat de leden van hun kant de verplichtingen nakomen. De maamdelijksohe geestelijke oefening in de kerk werd gedurende den zomer getrouw bezocht, zoodat wij mo gen hopen, dat de vereeniging met een nieuw vuur bezield deze winter tot nog groote bloei moge geraken. De maandelijk- sche collecte voet de Missie bracht 36.50 Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik als abouné een plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Hiermede doe ik een beroep op alle Naaisters, zoowel lingeriewerksters, borduursters, mantelwerksters, taille werksters, enz. om zich aan te slui ten "bij de Vrouwenal'deeling van den R. K Naaisters- en Kleermakersbond „St. 'Gerardus Majella". Onbekend maakt onbemind. En daar er nog vele R. K. Meisjes modern georganiseerd zijn (wat natuurlijk voor Katholieken niet te pas komt), wil ik hiermede wat bekendheid aan onze organisatie geven. Terwijl de moderne vakbeweging al tijd schermt met baar vele zorg voor haar leden, hebben verleden jaar hun werklooze naaisters niets gehad, ter wijl er van onze afdeekng Vrouwen alleen souis wel over de f 100 in één week is uitgekeerd. Eu o.p de ate liers kregen de meisjes, die in den modernen bond waren, niets, terwijl de onzen toch vergoeding hebben ge had al naar gelang de klasse, waarin zij waren. Tevens geeft onze Bond n kleine toelage wegens ziekte, wat va rieert van f 1 tot f 4 per week en daar de overeenkomst met de patroons luidt dat dc heeren 70pCt. betalen, is dit een kleine bijslag. Zoo ziet u, dames, dat er van ka tholieke zijde ook veel gedaan wordt. Er gaat zachtjes aan een strooming uit, 0111 het lidmaatschap verplichtend Koster, nurgemeester van universum. De Beersche Maas. In de Donder dagmiddag te Mill gehouden algemeene vergaderiing van de vereeniging Peel- belang, deelde de ir. Deckers mede, dat het volgend voorjaar zal worden begon nen met de werken tot sluiting van de veelbesproken Beersche Maas. HET KOOPEN TO DUITSOHLAND. Het ministerie van builenlandsche za ken vestigt er de aandacht op, dat het den laalsten tijd herhaald el ijk voorkomt, dat van reizigers, die uit Du'ilsdhland naar Nedeirtand terugkeer en, aan de Duitsctie grens goederen, als schoenen, kleeren, wasgoed, kijkers, fofografietoe- stellen, huishoudelijke- en luxe-artikelen, in beslag worden genomen, omdat deze goederen niet door een uitvoervergun ning zijn gedekt. BehaIve dat de betrok kenen daarvan last o-ndervindden, worden de goederen verbeurd verklaard en wordt hem een aanzienlijke boete opgelegd. In verhand hiermede wordt opgemerkt, dat bijna alle uitvoer uit Duitschland zon der uitvoervergunning verboden is. Zij, die goederen in Duitschland koopen, kun nen die dus alleen medenemen. wanneeer zij daarvoor een uitvoorveigunnig hebben, die door den verkooper moet worden aangevraagd. EEN ZEVENTIG JARIGE. De heer J. W. Smit, penningmeester der Federatie der Dioe. R. K. Volks- en Werklfedenbnden en Centraal-President van den Ned. R. K. Volksbond in 't Bisdom Haarlem, is Donderdag j.l. 70 jaar geworden. De heer Smit is een dier weinige, nog levende werkers, die den opgang tot dit bloeiende organisatiele ven hebben voorbereid en gevormd, die overal, en niet alleen onder de ar beiders tot actie wist aan te spo ren, die geen moeite en geen offers ontzag om aan te dringen tot voiksont- te stellen, en wel om de eenvoudige reden, dat de dames, die plichtbesef hebben en lid zijn, de kastanjes voor een ander uit het vuur halen. Want degenen die geen lid zijn, profitee- ren wel van het verhoogde loon, enz., maar houden het Mefst de contributie in hun zak, wat niet leuk is. Maar nu, j met de November-propaganda kunt u het goed maken. Laat u allen in schrijven, vóór het gedwongen lid maatschap er is, waarvoor iederen ""Zaterdagavond in de „St. Bavo", Stnede- straat, van 8—9 uur, inschrijvingskaar- ten verkrijgbaar zijn. Namens het Hoofdbestuur, A. C. KUIPER, Slecr. AAN ZEKERElN WERKGEVER! Alhoewel Ihet comité van zeven, dat dc propaganda leidt u wel van antwoord zm i dienen, meen ik todh als werknemer tegen dit oppervlakkige geschrijf te moeten protesteeren. Meent u werkelijk wat u schrijft? Ik kan bet haast niet gelooven. Iu ieder geval is dit stuik bet beste be wijs ran reactie in werkgeverskringen en j als zoodanig dient dit te worden ge signa- leerd. Het behoort thuis in kringen waar men onder een glas wijn en een goede sigaar het heeft over de noodzakelijkheid van loonsverlaging, omdat de winsten dit jaar niet zoo hoog zijn als in die fortuinlijke oorlogsjaren. Ook schrijft u over die versmade brood- heeren. Ach ja, die arme stakkers. Tooh meen ilk u er op te moeten wijzen, dat het idee van broodheer uit de oude doos is en er tegenwoordig andere begrippen daar voor bestaan. En dan wil ik u wei wijzen op pater Raayanaikers, die op het dit jaar gehouden congres den arbeid min stens gelijkstelde met de kapitaalgevers. Om daarover meer democratische en christelijke opvattingen te krijgen, zij u liet lozen van deze rede zeer aanbevolen. Zij is verkrijgbaar bij het R. K. Vak bureau. Tenslotte de zoogenaamde kledmzicHige vrees voor reactie. Er zijn argumenten je over, die deze vrees wettigen, maar u is helaas weer niet op de hoogte. U hebt don ook zeker niet gelezen, het manifest van den Metaalbond. Van dehoudiing door eenige textielbaronnen ingenomen. Ten slotte een raad. Schrijf noodt wat ge niet bewijzien kunt. EEN WERKNEMER. wikkeling en tot zuiverder beleving der beginselen; iemand, die vooral in Am sterdam, maar toch ook in hot geheeld land gewerkt heeft dag aan dag, tot het waarachtig welzijn der arbeiders en dit deed op een wijze, welke eerbied af dwingt. Van harte worden hem nog „vele jaren" toegewenscht. In in'tiemen kring is die heer Smit ge huldigd door het bestuur der Federatie en het Centraal Bestuur van dien R.K. Volks bond. Aanwezig waren o.a. Mgr. Mutsaers uit Den Bosch en de Tweede Kamerleden Hermans en Van der Bilt Oe heer Hermans veerde als voorzitter der Federatie het woord. Als stoffelijk blijk van waardeering bood spreker den jarige zijn door De Leeuw geschilderd portret aan. De heer Gh. v. d. BiK huldigde Smit ais de verpersoonlijkte Volkshond en her dacht wat hij vooral voor het Diocees Haarlem is geweest Spreker getuigde ook van de waardeering voor den heer Smit in andere kringen der samenleving. Mgr. Mutsaers schetste den feesteling vooral als voorbeeldig, katholiek en stelde hem als voorbeeld ter navolging van het tegenwoordig geslacht. Ten sotle dankte dc heef Smit voor deze hartelijke blijken van waardeexing. STRAATPREDIKING. Te Zwolle zal, volgens de „N. R.Ct" te beginnen met a.s Zaterdag, vanwege de Geref. Kerken met straatprediking! worden begonnen. Een royale gemeenteraad. De ge meenteraad van Hummelo en Keppel in Gelderland heeft besloten de noodige gel den aan hoofden van scholen te verleenen voor het maken van schoolreisjes me' hunne leerlingen. ONTWERP VLOOTWET, Bij de Tweede Kamer is thans in gediend een ontwerp-Vlootwet. Hooge Raad der Nederlanden. Tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, is benoemd Mr. Dr. Cr. J. H. Schepel, president van het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht. Mr, Dr. M. S' Koster. Tot secre taris-generaal bij het Departement van Koloniën is benoemd Mr, Dr, M. HET VERGAAN VAN DE EEMS II. Was het schip deugdelijkl In „De Eemsbode" van 28 Oct. j.l. wordt naar aanleiding van de ramp van de „Eems II" de vraag opgeworpen of het 36 jaar oude schip wel deugdelijk was. Het blad wijst er op, dat feeds jaren lang door de loodsen is aangedrongen op beter mate riaal, omdat zij de schoeners niet meer be trouwbaar achten. „Steeds kregen zij" schrijft „De Eemsbode" „nul op 't re kwest, de schepen waren nog goed genoeg. Zooals men weet staan de loodsschepen niet onder de schepenwet Toen om stoom gevraagd werd, luidde het antwoord, naar wij vernamen: ,,'t kost te veel geld." In dit opzicht is ook teekenend het vol gende bericht, dat het „Centr." uit Win schoten ontving: Nu ook de bemanning van de loods- schoener Eems II te Delfzijl weer een paar bange uren op zee hebben doorgebracht en het oude vaartuig eerst moet worden her steld, voor het weer uit kan varen, gaat vandaag een deputatie naar den Minister om te vragen om stoom. Ook de Handels- vereeniging besloot een krachtige actie te voeren voor beter materiaal en tracht geld te verzamelen voor een monument der ver ongelukten en voor steun der nagelaten be trekkingen. Intusschen heeft het Kamerlid Schaper dienaangaande reeds vragen gesteld aan den Minister van Marine. Landhaaien. Het „Rollerdamsch Weekblad" vertelt, van de politie te Rot j terdam vernomen te rebben, dat daar ter stede in het tijdvak van 1 Aug. 192030 Sept. X921 315 beroovingen zijn aangege ven waarbij de dieven niet minder dan 200.535 buit maakten (de vreemde va luta berekend naar den koens o-p den dag van beroovting). Het werkelijk geroofd bedrag is natuur lijk veel grooter, daar vele gevallen niet bij de politie worden aangebracht. Een opiumbereider. In een logement aan de K a tendrooh tsdhest ra a t te Rotter dam, is weder een Chinees gearresteerd, die bezig was met het bereiden van opium. Verschillende ingrediënten en be reidstoestellen, werden in beslag genomen. Een Nederlandsche stoomtrawler over varen en gezonken. Het Portugeesche s.s. Gisncnos van Londen naar Hamburg is in de Noordzee in aanvaring geweest met een Nederlandischen stoomtrawler, welke dientengevollge is gezonken. De twaalf opvarenden zijn door het s.s. Cisnenos opgenomen en te Hamburg ge land. Ontvanger gearresteerd. De heer H. C. M„ ontvanger der registratie en domei nen te Wageningen, heeft zich ter be schikking der justitie te Arnhem gestetd en is in hechtenis genomen, in verband met onregelmatigheden in zijn kas, als gevolg van mislukte speculaties. Het pas. sief moet zeer aanrientijk zijn. DE STAKING TO DE METAALNIJVER HEID. De eerste stennverieening aan de sta kende metaalbewerker» heeft Zaterdag a.s. plaats. Aan re gehuwden wordt 10 uit gekeerd, benevens 0.50 voor ieder kind, tot een maximum van 12. De uitkeering aan de ongehuwden geschiedt volgens leeftijd. Het aantal van degenen, die aan het werk gebleven zijn, slinkt voortdurend. Op de staking sbureaux van de metaal bewerkers zijn berichten ontvangen, dat de firma Wilton de stakende werklieden ont slagen heeft. Te IJ muiden. Aangezien, volgens bericht mn Vaz Dias, tusschen de werkgevers en de werk nemers in de Metaalindustrie te IJ meiden een collectieve arbeidsovereenkomst be staat, welke tot 1 Januari a.s. geldt, woriit aldaar in de bedrijven en werkplaatsen niet gestaakt. De Tel. verneemt uit Rotterdam dat de Alg. Bond van Binnenschippers en Machinisten zich solidair heeft verklaard met de stakende metaalbewerkers, zoo dat geen werkstukken, die moeten wor den afgeleverd of van de eene naar de andere fabriek moeten worden overge bracht, en ook geen werkwilligen meer zullen worden vervoerd. BESPREKINGEN TUSS0HEN R. K. WERKGEVERS EN DE METAALBE WERKERSBONDEN. Heden, Vrijdagmorgen is de eerste con ferentie gehouden tusschen het bestuur van de R. K. Werkgeversvereniging in de metaalnijverheid en de vertegenwoor digers van de combinatie der samenwer kende metaalbewerkersbonden. Op deze eerste conferentie is alleen slechts beraadslaagd over de manier waar op de onderhandelingen zullen gevoerd worden. Nn men te dien aanzien tot overeenstemming is gekomen zullen de eigenlijke onderhandelingen in de Dins dag a.s. te houden conferentie een aan vang nemen. Zooals men weet, zijn te Amsterdam nog geen loonsverlagingen in de metaal nijverheid aangekondigd. In de kringen der arbeidersorganisaties is men van oor deel, dat die verlagingen nog wel eenigen tijd zullen uitblijven. Slechts één fabriek, n l, de Hapam, heeft een uitzondering ge maakt en wèl de verlaagde loonen inge voerd. De metaalbewerkers achten het echter niet gewenscht voor deze onderne ming de staking te proclameeren, omdat zij weten dat deze vennootschap, welke vrijwel uilsluitend jonge kraabten in dienst heeft, er zoodanig voor staat, dat een staking haar ondergang rau betteke nen. Men zal zich nog herinneren, dat No vember verleden jaar een zeer mooie maand was. Er viel slechts 12 m.M. re gen tegen 59 m.M. normale maandsom; sneeuw kwam nagenoeg niet voor. En dan wat een zont Het aantal uren met zon neschijn bedroeg ruim 106 tegen bijna 48 uren normaal in November; het overtrof bet grootst aantal uren sedert vele jaren. Het aantal heldere dagen bedroeg 8 tegen 2, dat der betrokken dagen 7 tegen 14 normaal. Daarentegen hadden we in 1919 al 14 dagen vorst in de eerste helft van No vember. De kou viel toen plotseling in; honderden H.L. appels (goudrcinetten) bevroren toen aan den boom 1 November is berucht om de stormen. Zoo'n storm woedde in 1917. Onafgebroken heeft t toen gebulderd van Zaterdagmiddag 24 Nvember tot den daaropvolgenden Maai» dagochterïd. De storm behoorde tot d« zwaarste en langdurigste, die bekend zijn. St. Maarten (11 November) was oud tijds een echte vo&sdag. De landman was dar. gereed met het buitenwerk; het var ken was geslacht en de wintervoorraad in huis. Vuren werden ontstoken, waarbij gelegenheid was afval op te ruimen. In de kerken had *s morgens de broodwjj- ding plaats. Met St. Cathrijn (25 Nov.) „moeten de koeien aan de lijn", d. w. z. op stal zijn. De koeien, die op den dag nog buiten lie pen, mochten door de armelui worden ge molken. Deze dag was in verschillende streken, een wissel-dag voor meklen en knechts, die van boer veranderden. Daar van maakten ze een marktfeest. Zonsopgang op I November 6,56, on dergang 4.29; op 3° Nov. 7-47 en 3-49- Vogels: Leeuweriken, spreeuwen en kieviten verlaten ons; intusschen blijven veel «preeuwen bij ons overwinteren, die bij duizenden in de rietkragen langs de plassen overnachten. Veel wilde eenden. In grooter aantal komt de bonte kraai. Wordt 't plotseling zeer koud, dan zien we allerlei vogels uit 't noorden. Overal zien we meezen, vinken en roodborstjes zwerven; deze laat sten zingen er nog lus tig op los. Reptielen, (slangen, hagedissen, hazeh worm) en amphibieën (kikkers, padden) hebben hun winterkwartier betrokken. Vleermuizen bergen zich ook op. Insecten. De wintervlinders komen in de schemering voor den dag, vVic nu ge- zoigd heeft voor lijmbanden om <k vruchtboomen .verspert den wintervlindei den weg naa de knoppen. De laatste blad luizen, treffen wij nog aan. Ook enkele Onze Lieve-Heersbeestjes, die nog een beetje schrik brengen onder de bladluizen. De OD. Heerebeestjes zitten in de zonni ge uurtjes gaarne tegen schuttingen. Ze overwinteren als kevers en komen in 1 voorjaar ojt hun achuilhoeken. Is hel heel mooi weer, dan fladdert er nog wé eens een dagvlinder. Tot half November vliegen dan nog wel Atalanta's, kleine vossen en Citroentjes; ook de hommels weten dan van geer heengaan. De overblijvende rupsen zijn ook al weggekropen. Er blijven nog vele muggen buiten dansen en in kelders en op op andere donkers plaatsen bergen zich de stamuggen op. In huis treffen we nog altijd kamervliegen aan die als volwassen dier overwinteren in huis. Men dient nu alle vliegen en muggen in huis en in de» kelder te dooden. Het zijn de „stammoe ders", wier nakomelingen ons 't volgende jaar weer allerlei last veroorzaken. Voor- ai moeten nu de malariamuggen bestreden worden in de staften en schuren. In de vrije natuur en in de parken. Nog altijd bloeien er eenige wilde plan ten paarse doovenetd, madeliefje, kruis- kruid, berderstaschie en enkele andere. De bladafval wordt na wat flinke vorst ge heel voltrokken. Sommige rozen Maan oog maar door te bloeien. De dahlia s hebben 't opgegeven; de eerste vorst deed ze bo ven den grond afvriezen. Maar de herist- ehrysanten staan buiten nog mooi- Oost-Indische Kers. die zoo rijk bloeade. bevroor ook. De natuur wordt stil. BODEGRAVEN. 1 November. Aan voer 143 partijen, waaronder 95 ruks- merk, 59ÓS stuks, wegende ongeveer 35799 K.G. sn 1 rijs Goudsche kaas ie soort ƒ68 ƒ73; 2e soort 62 k f 65; «net njksmeri 64 5 72- Handel vlug. SCHAGERMARKT VAN DONDER DAG 3 NOVEMBER. 25 paarden 15° f 75°- 6 stkren f 200 5 320; 290 nfagere geldekoeien f zoo k f 500; IIO vette gddekoeien 360 k f 650; 40 kalfkoeien 45<> k f 500; 140 vaarzen 15° f 375! graskalveren 100 k f 120; 30 nuchtere kalveren f 14 h f 26; 240 vette slapen f 41 k f 65; 141 overboudere 24 k Jby, I5 magere varkens 18 4 3pJ 60 vette f 3*3IO kippen ï,5<> J 4- *5 KG boter 2.60 k 2.70; 2168 stuk, ldpeieren 0.17 f 019i 413 eendeieren o,44- GOUDA, 3 Nov. Kaas Aangevoerd 118 partijen, handel matig le kwal. 67—70, 2e kwal. f64—CC, zwaardere 74 Rijksmerk. Boter weinig aanvoer, handel flauw weiboter f 1.451.55 Eieren weinig aanvoer, handel vlug 19—21 per 100 stuks. Veemarkt weinig aanvoer, handel flauw vaarskoeien f 225275; vette varkens weinig aanvoer, handel vlug 43-46 ct per half Kg.; magere vai^ kens red. aanvoer, handel flauw 30 35 ct per half Kg.; magere biggen red. aanvoer, handel flauw f 1.25— 1.50 per week; lammeren groote aan voer, handel redelijk 124—30; nuchtere kalveren red. aanvoer, handel red. f 18—26; graskalveren red. aanvoer, handel vlug; fokkalverea f 69—180.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 3