Eefsla By. Indrukken van den dag Maandag en Dinsdag Uit den Omtrek r ZATERDAG 5 NOVEMBER 1921 44sto JAARGANG No. 13982 PER KWARTAAL J 3.25 PER WEEKf 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 142S, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENT1ËN 35 CENTS PER REGEL Dl] CONTRACT BELANGRI]KE KORTING. Dit nummer bestaat uit vljï bla den, waaronder het Geiüustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. LOOS ALARM. R. K. Volksbond. 7 en 8 November Haarlemsche Kegelbond. Personalia. Doodelijk ongeluk. Gevonden voorwerpen „De Hanze'.. Bloembollenhandel. Burgerlijke Stand. K. S. A. Dierenbescherming. J. J. WEBER ZOOtN, Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. J. A. J. Nothenius. VAN ONZE RECHTBANK. Brand in Kerken enz. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 235. In tie Tweede Kamer is men bezig onze Grondwet te herzien. Veel belangstelling is d. arvoor niet te constatcercn; ons volk heeft het op 't oogenblik te druk met den strijd om hel dagelijksch brood, dan dat het zich zou verdiepen in de grondregels van onzen staatsvorm. Toch gelooven wij, dat, wanneer de dag bladen van avond mei vette letters zouden vermelden: „de sociaal-democratische Ka merfractie heeft voorgesteld om het Ko- mingschap af te schaffen," ieder zijn zor gen en dagelijksche beslommeringen zou vergeten en dat men over niets anders zou hooren spreken, dan over dezen schandelij ken aanval op het Oranjehuis. Maak u echter niet ongerust. Zóó ver somt het niet. De heer Troelstra heeft gis teren wel in de Tweede Kamer een rede 2('houden over de nadeelen van het Ko ningschap en de voordeden van de repu bliek Maar hij heeft bij deze gelegenheid ▼oor de koningsgezinden weer eens voor den grooten vogelverschrikker gespeeld, die als men hem goed bekijkt, uit niets anders bestaat dan een versleten jas en een ouden hoed: de boeman zelf is er ech ter niel. Dc ratelende redenaarsmond van den heer Troelstra heeft weer eens geklep perd over hcrzenloozc koningen en alwijze presidenten van republieken; over het „zinnelooze" van het erfrecht van den troonopvolger; over Oranjefeesten, die lot dronkemanspartijen verworden en derg- lijkc brallende frasen meer. Hoe voos al zulk gepraat is en hoe uitsluitend berekend voor de tribune mo ge hieruit blijken, dat de roode leider zich wel wacht van zijn macht gebruik te ma ken om een werkelijke poging te wagen om het koningschap af te schaffen. Daar voor had hij nu de gelegenheid, nu de Grondwet wordt herzien en de Regeering zelt wijzigingen in het erfrecht op den Ne- derlandschen troon voorstell. Maar de heer Troelstra is wel verstandiger: 't is iets an ders zoo'n beetje in het algemeen te sma len op koningsmantels en koningskronen dan om een serieus voorstel in te dienen om bij den dood van onze Vorstin een einde te maken aan de Nederlandsche mo narchie of zelfs maar om voor te stellen, om bij het uitsterven van het Oranjehuis de republiek in te voeren. 't ls nog wat anders in Nederland voor republikein te spelen, dan wel republikein te zijn. De gehechtheid van het volk aan het Koningschap en ons Vorstenhuis is aan n.r Troelstra evengoed als aan ons be kend. Ja zelfs een groot deel van de onte vredenen, die hem en zijn volgelingen bij de stembus naloopen. zou hij voor goed van zich afstooten, wanneer hij aan ons Koningschap raakle. Vandaar wat jongens- achlijf de tong uitsteken tegen en oen lomp grapje maken op de Koningskroon en den Koningsmantel. Zulke platheden gaan er bij een deel van ons volk helaas altijd nog wei in. Maar om aan het Koningschap te raken, neen, daar is deze politieke leider te handig voor! Dat zou te veel stemmetjes kosten. tirg verheffend is intusschen zoo'n ichouwspel niet; en de heer Troelstra is hiermee in onze.oogen al weer een eindje verder gezakt dan hij reeds was in de da gei. van November 1918, toen hij het re- voluliestuk in elkaar zette, waarbij hij zelf in het laatste bedrijf president van de Ne derlandsche republiek zou worden; een stuk, dat in het eersle bedrijf bleef steken en in onze heugenis niels anders is dan een dwaze operette. Bij die gelegenheid heeft mr. Troelstra geleerd, hoe weinig republikeinsch gezind ons volk is. Maar laat hij dan zoo eerlijk zijn om niet met woorden te blijven spe- 'en. nu hij door de feiten overtuigd is, dat het altijd bij woorden zal moeten blijven' Donderdagavond vergaderde de R. K. Volksbond. De vergadering was goed be aat. Aan de bestuurstafel had mede de geestelijk adviseur, de Zeeroerw. Heer j. II. W. Borsboom plaats genomen. De voorzitter, de heer Castricum, opende de vergadering mot den Chr. groet en behandelde daarna, naar aan leiding van een ingezonden stuk in de „Nieuwe Ha r'emsche Courant', het Zon dag 1.L aan de kerken uitgereikte pro- pagandabiljet- Spr. noemde den inzender, die teekende „een werkgever" uit den tijd en heelemaal niet bij. De mooning van dien inzender, dat de geestelijken er niet van geweten zouden hebben, wcer- snrak spr., door er op te wijzen, dat aan hot bureau te Utrecht, van waar het biljet uitgegaan is, een geestelijk ad viseur verbonden is, onder wiens con trole het biljet samengesteld is. Ten slotte spoorde spr. allen aan lid te werden van de vakvereenigingen, om dan het woord te geven aan den spre ker van den avond, den heer JA. de Lobel, die het onderwerp: Socialisatie zou behandelen. Spr. wilde zijn onderwerp in drie dee- len behandelen: vooreerst het socialisatie- rapport, vervolgens wat socialisatie is en ten slotte het beginsel van socialisatie. Het woord socialisatie komt in de ge schiedenis niet voor. Daar is men eerst mee voor den dag gekomen, na Novem ber 1918. De socialisten wisten zelf niet, wat zo eigenlijk wilden. Men had het stelsel Wibaut, het stelsel Troelstra, het stelsel Van der Waerden, het stelsel R. Kuiper. Al dio stelsels lagen met elkaar en met zichzelf overhoop. Tosn is hot fioci- alisatie-rapport verschenen, en nu weet men ten minste, wat de socialisten onder socialisatie verstaan, daar zij zich aan dat rapport houden. In dat rapport liggen vijf gedachten, welke spr. zal behandelen. Het grondbeginsel is, dat de par- ticuli re eigendom moet worden afge schaft. Al die eigendommen moeten ko men aan de gemeenschap. Dan is het op aarde rozengeur en maneschijn. Doch dat beginsel is voor de Katholieken onaan nemelijk. De Kerk handhaaft het parti culiere bezit- De grondstelling van het socialisalie-rapport is dus ai niet te aan vaarden voor ons. De tweede gedachte is: arbeidloos in komen, d.w.z. inkomen, waar men niet voor werkt, zooais huishuur, rente van kapitaal, gror.d'nuur, enz. Dit alles zouden ie" socialisten willen verdoelen onder de arbeiders. Dan kunnen ze eiken dag in een fijn hotel gaan dineeren, want de in komens van de arbeiders gaan dan zoer oir.hooa. Spreker toonde aan. hoe het onderzoek ingesteld door den Duitschen socialisti- schen Staatssecretaris, aangaf, dat het verdeden van de winst cier ondernemers order de arbeiders op een fiasco zou uit draaien. Tn Nederland is door oud-minis ter Van Gijn uitgerekend. dat op i Mei toi.5 ieder 1000 zou krijgen, als dit stelsel van arbeidloos inkomen zou door gevoerd worden, dus nu misschien 3° f 35 per week. Dit wisten de socialisten ook wel en daarom staat er in het rap port: „Arbeiders, stelt u er niet te veel van voor, want het aantal kapitalisten is heel klein, bet aantal arbeiders heel groot". Hop staat de Katholieke Kerk tegen over dit punt? Te groote winst is niet geoorloofd, dat is woeker, doch gewone winst is zeker rechtvaardig. Door onze bedrijfsraden moeten de te groote winsten tegegogaan worden. Met de overige drie punten van het eoeialisatie-rapport kunnen we ons in beginsel vereenigen, omdat er niets so cialistisch in is. 'Het derde punt zegt n.L: Een artikel •mag niet meer kosten, dan het waard is; punt vier vraagt molozeggingschap van den arbeider in hot bedrijf en het laatste punt zegt, dat er geen arbeids kracht verspild mag worden. Maar er zit nog wat aan vast. In beginsel gaan we er mee mee, maar de uitwerking er van is verschillend. De so- ia isten w 1 en al de artikelen door de gemeente laten ver- koopen, opdat alles goeclkooper wordt. In Amsterdam werden de vroegritten vart do trams, tosen do gameonta er de hand in kreeg, 3 cent. maar hot tarief overla".. verdubbelde. In Zaanlam kon je lekker eten koopen bij de gemeente, doch toen het jaar om was, kwam do gemeente hieraan f 100,000 te kort. Met nog eenige andere duidelijke voor beelden toonde spr. aan, dat verkoop deer de gemeenten niets uithaalt. Wij willen deze kwestie regelen in onze ledrijfsraden cn don re h'.viard'gen prijs laten vaststelen door fabrikant, arbeider en consument. Het stelsel van mede: eggingsehap, zoo als de socialisten dat willen, word door spr. scherp gehekeld, waarna spr. nog eenige woorden aan het vijfde punt van het socialisatie-rapport wijdde. Dat rapport wil reclame, advertenties, (handelsreizigers en winkels afgeschaft zien, doch spr. toonde aan, hoe ook deze uitwerking van dit laatste punt op een fiasco moet uitloopen. Dan waster eenige oogenb'ibken pauze, waarna spr. -zijn rede voortzette. Socialisatie, aldus spr. is een leuze, anders niet. „Het Volk" zelf heeft go- sehrevean„Wij moeten met socialisatie het prole ari iat vangeo." Wat is het beginel van de sociali satie? Volgens de sooia.isten is datgene, oni de wereld vooruit te helpen, niet de godsdienst, i iet hei Christendom, doch de begeerte. Datgene dus, wat wij juist veroordeelen. En de socialisatie moet het zijn, welke ons steeds meer brengt. Men schakelt het geluk hiernamaals uit, men wil alles halen van het teven, wat er van te halen is. Die begeerte moet de welvaart brengen. Het sociali satie-rapport geeft goen bewijs, dat men na socialisatie meer krijgt. Dat behoeft ook niet. Als de begeerte maar ont waakt is. De Roomsche godsdienst leert dat uit de begeerte de andere ondeugden voort komen. Hot Roomschó en het socialistische standpunt zijn dus als water en vuur tegenover elkaar. Het beginsel in het socialistisch .stelsel is: wegneming van het privaat eigendom, wegnoming van het gezinsleven, wegne ming van God. Eerst dan zal alle smart weggenomen worden. Op satyrisehe wijze geeselde spr. dit beginsel der socialis ten, om met een schitterende peroratie, waarin hij beval, St. Franciscus na te volgen, zijn rede te besluiter Een donderend applaus volgde. De voorzitter dankte don spr., spoorde allen aan, op de vergadering der metaal bewerkers en a.s. Dinsdag op de propa- ganda-vergadering te komen, waarna de vergadering op dc gewone wijze gesloten werd. Het Bestuur van den H.K.B. heeft de volgende wedstrijden georganiseerd A. Persoonlijke Kampiöenswelstrijd op de drie linkerplanken van de café's Brink- tr.ann, v. Holst en Klauwers, op Zondag 13. 20 en 27 Nov. 1921; B. een Vrije boan wedstrijd op de drie rechterplanken van voornoemde café's op dezelfde dafa: C. een Wild- en Consumptiewedstrijd waarbij ver passings wedstrijd op beide plan ken van café van Holst en wel voor Was sers B op Zondag 11 December en Was sers A op Zondag 18 Dcc. 1921; D. een Competitie-wedstrijd onder de aangesloten clubs van den H. K. B. op Zondag 815—22 Jan., 519 Febr., 5 19 Maart en 2 April 1922 op de planken van de café's Suisse, Royal en Brinknann, Haarlem; Burgers. Schoten; v. Holst, Bloemendaal en Klauwers, Santpoort. E. een Vrije baan Wedstrijd, op Zondag 19 Maart en 2 April 1922, op de linker planken van café van Holst en Klauwers, voornoemd. Voor den Indischen dienst zijn bestemd J. J. van Kempen Valk, als administratief ambtenaar bij het Binnenlandsch Bestuur en P. C. de Jopg, als leeraar bij bet Mid delbaar Onderwijs, beiden thans te Haar lem. Voor hot examen voor schipper bij de binnenvaart, door de examencommissie van de Nederlandsche Vereeniging van Ge zagvoerders bij de Binnenvaart afgenomen, zijn geslaagd voor: stoom-, motor- en zeil vaart door geheel Nederland: P. Flobbe, alhier; voor zeilvaart op dc kanalen: J. Duur. eveneens van hier. Aan de Mildelbare Technische School te Haarlem is m t ingang van 1 Januari a.s. benoemd tot leeraar in de werk tuigbouwkunde de hoer J- II. Ooops, w.i., ingenieur aan hot P.E.N., wonen de te Haarlem. De heer 0. Nan, onderwijzer aan de „St. Jozefschool" aan de Nieuwe Gracht, alhier, ontving op verzoek eer vol ontslag, wegens lichamelijke onge schiktheid. Donderdagmorgen, omstreeks 11 uur, is op de Parklaan een treurig ongeval gebeurd, dat belaas aan een 8-jarig knaap je bet leven heeft gekost. Een zwaarbeladen vrachlaulo van de firma Bremer Co.'s houthandel, pas seerde de Ripperdastraal. juist, loen de ''-jarige Scbutteroo. wonende m de Goetzeestraat te Schoten, de straat uit liep en dc Parklaan op. Hij werd door dc auto gegrepen en tegen den grond gesmakt, waar hij bewusteloos bleef liggen. Een fietsrijder nam bet knaapje op en bracht bet naar de Doonsgczinde school in de Rippeiriastraat. De arme ion gen stierf echter reeds in zijn armen. Dr. v. d. P, ree gen constateerde den dood en deed het lijkje naar bet St. EH- sab"tb's-Gastbtils overbrengen. De politie was onmiddellijk ter plaatse *n stelde een onderzoek in. Vooi- de ouders een zware slag. H. de Nijs. Haarlemmerliedeslraat 23. armbandhorloge; M. Verzijlberg, Stads- Armen- en Ziekenhuis, broche; S. Zwart. Assendel verstraat 61, beursje; D. Ver maas, Ruysdaelstraat 3zwart, broche; M. M. Hooglucht. Papen toren vest 9, katrol: v. Nieuwpoort. H van Alphenstraat 36. kraag (astrakan); Politiebureau. Smede- slraat. ladderhaak. kwitantie (fa. L.); A. Kuyprs, Essenstrat 27, mes; Vroom en Dreesman, L. Veerstraat. damespara- plule's; W. de Rooy, Eendrarhtslraat. 12. rozenkrans en reticule: J. Doornbosch, Soutmanstraat 40, sleutels; J. Bijvoet, Rustenburgerlaan 59- kinderschoentje: Politiebureau, Smedestraat. sleutel; T. Bijnsdorp. Teylerstraat 12, tabakspijp; J. N. Schouten, Delfslraal ozwart zegel- kaart Terug te bekomen bij: P. Harre, Lin- schotenstraat ,40, broche; Politiebureau, Smedestraat, kinderbeursje, regenjas; T. v. Houten, Harmenjansstraat 3, leerboek; A. Prins, Schagchelstraat 5, ceintuur; J. v. Brummclen, W. Heerenstraat 32, stalen, duimstok; Heydanus, Koningstraat 25, R.-K. kerkboek; L. Zuurendonk, Brouwers straat 22, portemonnaie; M. 'de Boer, Nic. v. d. Laanstraat 15, rozenkrans; W. Franse, Tevlerplein 87, rozenkrans; G. P. Lange- veltl. Wijngaardstraat 25zw„ ring; F. Veldhuis, Barendsestraat 29, gummi schoenen; A. Fomier, Aerdenhout, Zand- voorlschelaan 110, vulpenhouder; D. Hoef- geest, Aerdenhout, Schulpweg 1, voetbal schoen; E. Soellaart, de Keystraat 4zwart, zilverbon. A. Ven-nik, Dr. Leydsstraat 91, Schoten, armbandhorloge; A. B. Hofman, Begijnhof 4A rood, abonnement N. Z. II. T. M.; Voc- teling, Melkboerenstceg 6, bankbiljet; T. Giegengack, Nieuwe Groenmarkt 7 zw„ etui met schrijfbehoeften; A. Bom, K. Bogaard straat 8, helmstok; Kennel Fauna, Park laan 119, zwart hondje; grijze kat; F. Brnygink, Drappenierstraat 18rood, bruin hondje; H. Fcye, Leidschevaart 259, kin derhandschoen; J. A. Jaspcrse, Lange Vla mingstraat 23rd., matrozenmuts; J. Kloos ter. Spaamwouderstraat 93rood. Porte monnaie met armband; J. de Vos, Oran jeboomstraat 129rd„ portefeuille; J. Pieke, v. Wiedstraat 21, voetpomp; Recherche po litiebureau Smedestraat, rijwiel; A. Kieft, Barendsestraat 2, Vulpenhouder; J. Ko- nings, Roosveldstraat 3, Vulpenhouder; C. de Jonge, Lange Wijngaardstraat 21, zak met waschgoed. Donderdagavond hield de R. K. Mid- denstandsvereeniging „de Hanze" een vergadering in „St. .Bavo" voor den handeldrijvenden middenstand ter be spreking van het voor-ontwerp „Wet op de Winkelsluiting". De voorzitter, de heer Ileusen opende de vergadering en sprak zijn bevreemding uit over de zeer geringj opkomst, hoewel toch de bespreking van dit ontwerp voor velen van groot belang is. liet voor-ontwerp is ontvangen van het Centraal Bureau der „Hanze", dat na ingewonnen advies der afdeelingen een rapport ter kennis van den Wet gever moet brengen. Het voor-ontwerp werd artikelsge- wijze behandeld. Bij artikel 1 opperde de heer W. J. B v Liempt bezwaar legen een ongelimiteerd afhelpen van klanten, die op het sluitingsuur in den winkel aanwezig zijn. Het zou niet uitgesloten zijn, dat men dan door het personeel later dan acht uur in den winkel te houden, in conflict kwam met de Arbeidswet. Im mers volgens het werktijdbestuit moet het personeel om 8 uur den winkel verlaten. Spr. adviseerde aan het sluitings uur van 8 uur vast te houden. De heer Duijn gevoelde er meer voor {le klanten af te helpen tot een kwartier na sluiting ten gerieve van de kleine winkeliers. Ook de heer Klein verklaarde zich tegen het advies van den heer van Liempt, omdat kleine winkeliers geen personeel bezitten. De heer v. Liemt repliceerde. Indien een halve maatregel tot stand zou worden gebracht, dan zou het bewuste kwartier na sluitingsuur tot misbruik aanleiding kunnen geven tot nadeel van de winkeliers. Met 11 stemmen voor en 2 stemmen tegm werd besloten voor te stsllen de bepaling omtrent het afhelpen van klanten tot een kwartier na het slui tingsuur te doen vervallen. Dc vergadering vereenigde zich in principe met algcheele Zondagssluiting met uitzondering voor den verkoop van nrélk yoor zieken en zuigelingen. Overigens verklaarden de aanwezi gen zich voor algsheele winkelslui ting cn legen een uitzonderingsbepa ling voor consumptieartikelen, voor gebruik ter plaatse van verkoop. I11 overcenstemnrng mei de Ge meente-verorden'11'! werd het s'u mgs- uur op Zaterdag gaarne bepaald gezien op 10 uur, ook geldende voor de da gen voorafgaande aan de Kerstdagen. 2 dagen voorafgaande aan Paschen en pinksteren en 8 werkdagen vooraf gaande aan St. Nicolaas. Besloten werd voor te stellen om te lezen achter: „tentoonstellingen, waar voor een uitzondering kan worden gemankt." „alleen voor charitatieve doeleinden". De vergadering verklaarde zich voor een strafbaarstell'ng van het publiek, dat 11a het sluitingsuur in den winkel aanwezig is. Ook met de overige bepalingen van het voor-ontwerp kon de vergadering zich vercenigen. Na opwekking tot bezoek aan do vergadering der Kies vereen igng on hedenavond in „St. Bavo", sloot de voorzitter dc vergadering. Rectificatie. De metkhandelaar W. v. <1. P.. die Woensdag voor bet Kanton gerecht terzake m-elkvervalschitwï terecht Hond. woont niet in Haarlernmerlied». maar in dc gemeente Velsen—Santpoort. REDDINGSBRIGADE sint FRANCISCUS. Voor den bloei en het welslagen van de reddingsbrigade van drankzuchtigen „St. Franciscus v. Assisic", zal a.s. Zondag in de kerk van het H. Hart. Kleverpark, te 7 uur een H. Mis wo n opgedragen, met algemeene H. Communie voor dele den. Ook dc Kruisverbonders, die geen leden dar reddingsbrigade zijn, worden aangespoord daaraan deel te nemen. Besmettelijke ziekten. In de week van 23 tot en met 29 October zijn in de na volgende gemeenten gevallen van besmet telijke ziekten voorgekomen: Aalsmeer, 1 geval van roodvonk, Haarlem. 3 ge vallen van diphiherilis, Scholen. Uitgeest en Zaandam, elk 1 geval van diphtheritls en in Noordwijk 1 geval ran roodvonk. liet douche-badhuis aan het Leidsche- plein. De badkamertjes in het dou che-badhuis aan het Leidscheplein onder gaan een verandering ten goode. Oor spronkelijk gebouwd in de grauwe hard steen, wordt deze thans vervangen door witte tegels, hetgeen de zin lelijkheid zeer ten goeie komt. Reeds zijn eenige bad kamertjes van deze tegels voorzien, doch voor het goheele wert, (dit badhuis telt 20 badkamers) gereed zal zijn, daar mede zullen nog eenige weken gemoeid zijn. Aangereden. Wee 11 sciagmtCu«g werd op do Botermarkt de 8-jarige M. v. B. door een vrachtauto aangereden. Het knaapje werd door hot voorwiel gegrepen en kwam te vallen. Hij werd met de auto naar 't Gasthuis gebracht, waar een dokter kneuzing aan den linkerarm en beenbreuk van 't linkeronderbeen con stateerde. Na verhonden te zijn kon 't knaapje naar huis worden overgebracht. Men schrijft ons uit Heemskerk. De verandering in de regeering in Zweden, doet hopen op de mogelijkheid dat de hooge invoerrechten op onze bol gewassen worden ingetrokken, aldus meldt men uit Heemskerk. In dat geval zal een blijde juichtoon opgaan onder de vaklieden. Hoe zwaar Zweden dit jaar den handel ook drukte, bedroeg toch de uitvoer nog 10.000 K.G. meer dan verleden jaar, maar met een merkbare waardevermindering. Van f 1.50 tot f 1.10 per K.G. res pectievelijk voor de jaren 1920 en 1921. Middelbare Technische School te Haar lem. Tot leeraar in de werktuigbouw kunde is benoemd met ingang van 1 Jan. 1922 de heer Ir. J. H. Coops, W. I„ thans ingenieur bij het P.E.N.. wonende alhier. Ondertrouwd: 4 November, B. H. Zonne veld en M. E. Soellaart. J. C. Schmidt en A. v. Alphen. Geboren: 3 November, d. van H. Hok- kelirig-Jansen. z. van S. Wij-khuizen- Venema. 4 November, z. van A. C. M. v Kempen-Stet. Overleden: 2 November, J. F. Lange wen, S3 j., M. v. Heemskerkstraat. 3 Novem ber, H. M. Selhorst, 15 j„ Zuid Brouwers straat. E. M., 8 j., z. v. W. J. Schufterop, Gasthuisvest. Onzci l'jke handelingen. Donderdag werd door het gerechtshof te Arm ter lam in hooger beroep behandeld de zaak tegen L. R„ die wegens het plegen van on zedelijke hande'in~en met minderjarige jongens, dx>r de Haa Dmrche Rechtbank veroordeeld was tot 1 jaar gevangenis straf. De zaak werd met gefloten deu ren behandeld. Do Procureur-Generaal eischte 8 maanden gevangenisstraf met aftrek vau p e enteL Bekl. werd ambts halve dale'ij'r in vrijheid gestold. Verdediger was Mr. Do Hartog. later onderzoek ran verlo'gangers. De Burgemoerster van Haarlem maakt bekend, dat het onderzoek van de in het vorlatea gv re"i ter de e- ge "ce te ingeschreven vorlo''gangers der milit e te land, aan wie is toegestaan, dat on derzoek in de maand November of De cember van dit jaar te ondergaan, zal worden gehouden te Haa-lom in het lo kaal Pand no. 7, op Vrijlag 9 December, v.m. 10 uur. Door de Commissie tot foorberri- ding vnu het nieuwe Plaatselijk Comité voor de Katholieke Sociale Aclie in Haarlem en omstreken zijn alle be stuursleden en geestelijke adviseurs der vercenigingcn tegen 14 November Ier vergadering bijeengeroepen, om t:t oprichting van een nieuw Plaatselijk Comité te komen. Men verzoekt ons plaat ring van het volgende: Uittreksel uit het verslag van den .nspecteur der vereeniging legen luot mishandelen van dieren voor- ITsvar- lem en omstreken over Oct. '"-l Met goed gevolg werd aanmerk.114: «temnakt op de bespanning van een paard, dat een wond had aan de schoft, waarop de rugriem drukte, het geen pijn veroorzaakte. Tegen misbruik van de zweep moest woer telkens worden opgetreden. Een paard, dat verwond was door le vast aanhalen van den buikriem, werd buiten dienst gesteld. Herhaaldelijk werden wederom trek honden met gebrekkig tuig aangetrof fen; er werd op gelet dat de nioodige verbetering geschiedde. Aan een kar, waaronder de hond zich niet beliooi- Barometerstand 759. Neiging» Achteruit. lijk bewegen kon, werd de vereischle voorziening aangebracht. In de asphyxiatie-mrichUng werden pijnloos gedood 53 honden en 77 kat ten. Onder dc dieren waren 40 zwer vers, die te voren gedurende éenlge dagen voor rekening der vereeniging in den kennel „Fauna" waren in het leven gehouden, ten einde de eigenaars gelegenheid te geven ze op le vorderen. De hoofA-inspecteur van politie, dc lieer J. A. J. Nolthemus, gaat 1 Januari den po litiedienst veria ten. De heer Nol lihenius 'heeft een niet on- Ixdangrijlke staat van dienst achter den rug. Aanvankelijk genoot dc beer Nol!ben"ü rtnlePVmg tot officier b>i het Indische le ger. doch door familieomstandigheden werd deze ooleiding niet volbracht cn kavam den lsïen Februari 1885 dc heer N. als volontair in dienst bij de Haariemsdhe postte, en ontving een maand later de benoeming van buitengewoon gemeente veldwachter. Het politie-onderwi'S was in dien tri geroer] anders pecegetd dan thans. En ook de po)«Ve<iicnsl was g-efcoel an ders. Haarlem had toen ter titel 4 inspec teurs en één klerk. Het snaansciie ricl'c regeerde er op afdoende wiize. In één week kwamen slechts 3 processen verbaal voor. De volontair nu had als hoofdib':'é"ih< I het oversdhriivcn van die processen-ver baal, en dit is voor hein een uitstekende leerschool geweest. In theorie en prac- ti'k bekwaamde hij zfoh in 't oolil evak. l>en lsten Februari 1886 ontving lui den titulairen rang van inspecteur en 1 Md van 't zelfde jaar werd hij benoemd tol klerk. 't Eerske zaakje dat de heer Nol then nu in ziin politieloopbaan meemaakte was een geval van brandsttchting, hetwelk hij tot klaarheid heeft gebracht. V»rder heel hii nog meegemaakt het z.g. Peerooroer. Den 1 October 1886 werd de inspecteur- klerk Nolthenius tot inspecteur benoemd. In die dagen dunnde de diensttijd langer dan thans, er waren weken van 80 5 90 uur. Den 17 Juli 1902 ontving de beer Nolthenius ziin benoeming tot hoofd-in- specteur. De jaren die de hoofd-insoecteui thans tegemoet ging waren niet gemakke lijk. Hii betitelde <Jaze dan ook als zijn „Indische jaren". In 1918 brak de moeMjökste tüd voor hem aan. Hii wend toen waarnemend com missaris en had toen met allerlei opstoot jes en strubbelingen te kampen, terwiil 'l administratieve personeel groo'enderit ■ooor griep was aangetast, waardoor de commissaris in zijn vrijen tüd ook nog de adm:nistrat!0; werkzaamheden moest verrichten. 1 Januari 1919 kwam de benoeming van den heer Scünii tem aker, on-ter wien de heer Nolthenius steeds aangenaam heeft gewerkt. En thans is voor hem de tiri aangebro ken om op zijn lauweren te rusten. UITSPRAKEN VA'N 3 NOVEMBER 1921. H. M. H., sigarenmaker te Amsterdam, thans ged. H. v Bew. le Haarlem, dief stal, 3 maanden gevangenisstraf met af trek preventieve hechtenis. M. v. L„ met selaar te Ede, thans ged. H. v. Bew. te Haarlem, diefstal. 3 maanden gevangenis straf met aftrek preventieve hechtenis. J. M., ploegbaas te Haarlem, thans ged, H. v. Bow. te Haarlem, overtreding art. 249 W. v. S., 2 jaar en 6 maanden gevan genisstraf met aftrek preventieve hechte nis. M. J. M„ chauffeur te Heemstede bij verstek, overtreding art. 239^ W. v. S.. 10 dogen gevangenisstraf. 1, W. J. v. B te Bloemendaal; 2. J. K. te Zandvoort. over" tredfing art. 239 W. v. S., ieder 1 week ge vangenisstraf. G. J. W.. kantoorbediende le Wijkeroog. bij verstek, vernieling, 1 maand gevangenisstraf. F. J. M. 0„ bank werker te Haarlem, diefstal 14 dagen ge vangenisstraf. T. G„ varensgezel le Jan Gij-zen vaart, wederspannighetd. 10 dagen gevangenisstraf. R. H.. timmerman te Beverwijk, bij verstak, diefstal, 25 boete, subs. 20 dagen hechtenis. A. dc G„ vlettcr- man te IJnuiiden. eenvoudige beleed ging, 30 boete, subs. 15 dagen hechtenis. Naar wij vernemen, is bij de betrok ken departementen een wetsontwerp ia voorbereiding, met de strekking het ge vaar van het doen ontstaan van brand iu kerken, hist, gebouwen enz. zoo veel mo gelijk te verminderen, o.a. door strafbe palingen tegen hel roekeloos omgaan niet vuur en licht in dergelijke gebouwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1