Stadsnieuws LAATSTE NIEUWS. Bij Machiel Smit thuis. tooveel slaag kreeg. Zijn hart trok hem aaar zee. Hij was dan ook recht in zijn schik geweest, dat hij toestem ming gekregen had, met de „Minister Cort van der Linden" mee te mogen uitvaren. Het was zijn eerste reis. Vier weken waren zij weg geweest. Meermalen hadden zij slecht weer ge had, gewoonlijk 's Zaterdags en 's Zondags. Een keer was de helmstok gebroken en toen had men van een oodsboom een nieuwen gemaakt. Op den dag van de schipbreuk waren eerst alle zeilen stuk gewaaid, waarna men had trachten te ankeren, doch de beide ankers waren gebroken. Allen waren toen in het want geklommen, waarbij hij in het want verward was geraakt. De schipper had hem toen los gesneden en in het water gegooid, ain te trachten, zwemmende de kust ;e bereiken. Hij had drie reddings gordels om. Wat het dappere ventje 'oen doorstaan heeft, laat zich eeni- germate denken, als men weet, dat hij slechts een lieele korte trui droeg en één kous aan had en in dien toestand _oijna een half uur heeft moeten wor stelen, om de kust te bereiken. Ver scheidene malen naderde hij de kust, doch werd dan telkens weer door een golfslag teruggeworpen. Eindelijk be reikte hij land. Hij was de eerste van allen, die aankwam. Op de brik, met sakken bedekt, is hij thuis gebracht. zer en kwamen, snel loopeno na «rie kwartier bij het schip, dat juist vast dat. Het was de „K. W. 27," dus een Katwijker haringlogger, die op 80 meter van .de kust in "de branding zat. Zes der mannen waren met gordels over boord gesprongen en bereikten meer dood dan levend de kust. Toen wij aankwamen zat er een man in de mast te schreeuwen: toen ik keek gooide hij een boei overboord en sprong die na. Hij slaagde er echter niet in de boei te grijpen. Toen gingen we met zijn vieren het water in, hand in hand en slaagden er in den drenke ling, een man van ongeveer 35 jaar, aan den wal te krijgen. Daarna ging er weer een man overboord en ook dien konden we krijgen. Hij zal zoowat 40 jaar geweest zijn. De derde, dien we te pakken kregen, was een jonge jongen van 'n jaar of twintig. Hij had een hoop water binnen gekregen, maar bij raakte het gelukkig kwijt. Toen zagen we nog drie man in de mast zitten, maar we konden er niet bij. Het water was zoo woest, u zult het zelf gezien hebben en telkens kwamen er golven, het was donker geworden, en het water werd hoe langer hoe hooger. Die drie zaten in de mast, één in de voormast, twee achter en riepen om hulp. Het was afschuwelijk om aan te hooren. We waren doornat en dood-op en konden niet meer. Mijn broer was ver kleumd van de kou. De geredden heb ben we onder dak gebracht ergens halverwege Zandvoort en Noordwijk en zijn toen weggegaan. De kar met den strandvonder kwa men we op den terugweg tegen. Ik hoop dat ze hebben kunnen helpen. Tat zoover het verhaal van Simon v. d. Bos, die juist van zijn reddings tocht teruggekomen was, zich had verkleed en nu naar zijn broer ging, die achter de kachel zat om wat bij te komen. Simon zelf was de ellende, die Bii V. d. Berg thuis. Zijn vader en moeder laten hem nu met meer naar zee gaan. Of zij hem thuis kunnen houden Van andere zijde hoorden we, dat hij zich stilletjes op een schip verborgen heeft en zoo een reisje naar IJmuiden gemaakt heeft. De zee trekt hem. Een tweeden Michiel de Ruyter wordt hij genoemd. Zijn moeder was er ook niet over te spreken, dat hij slechts met eenige zakken bedekt was geworden. Dat had wel anders gekund, meende zij. Michiel verzekerde ons, dat hij weer naar zee ging. Hij is niet bang voor ten storm of schipbreuk. Na die verzekering gingen we heen, en in het hotel prezen we ons geluk kig, het er zoo goed afgebracht te hebben in al die donkere straten en straatjes. Wat meer straatverlich ting is wel noodig in Noordwijk-Bin- nen. Tien minuten voor twaalf stapten we in de auto. Maar deze had er ge noeg van en weigerde te gaan. Dat ontbrak er nog aan. Er werd benzine bijgevuld en we gingen een paar meter. Stop We stonden weer. De chauffeur en onze Noordwijkerhoutsche mede werker trachtten den wagen weer op gang te helpen. De boel werd nage keken en na een kwartiertje gelukkig vertrokken we eindelijk. Onze medewerker vertelde ons, dat van de R.-K. Kerk te Noordwijker hout alle pannen zijn afgewaaid. Het Lof is niet gehouden kunnen worden. Aan de Leidschevaart onder Noord- wijkerhout is de gevel van een on langs nieuw gebouwd huis omge waaid en in het dorp zelf de geveis van vier huizen. Een huis hebben we gezien. Men kon in de kamer kijken. De geheeie gevel was weg. In Noordwijkerhout zetten we on zen medewerker af en gingen daarna in een kalm gangetje verder. Onder De Zilk moesten we uitwijken voor een den weg versperrenden boom en kwa men bijna in een sloot terecht. Maar onze kranige chauffeur stuurde ons mooi over de brug. Toen we over een heel smalle brug in Vogelenzang moes ten passeeren, dachten we, dat de leu ning stuk gereden zou worden en wij kopje-onder zouden gaan. Doch onze vrees was ongegrond. Behoudens enkele regen- en hagel buien, welke ons in het gezicht klet terden, gebeurde verder niets bijzon ders meer en des nachts kwart over één waren we thuis. Aan het Maandagochtendnummer van „De Courant" ontleenen wij nog de volgende episode omtrent de red ding der schipbreukelingen. S. v. d. Bos, die met zijn, broer J. v. d. Bos Jr. pogingen tot redding aangewend heeft, vertelde daarom trent het volgende We gingen op een draf in de rich ting van Noordwijk, mijn broer en ik en haalden onderweg Piet en A. Mole naar in. Met z'n vieren gingen we ver hij en zijn makkers hadden doorge staan, alweer te boven. Neder meldt men ons, dat ook de laat ste drie schepeling, n, allen Hoek ge- heeten, gered zijn. Zondagavond zijn ze door menschen, die aan het str nd ver zameld waren, van den logger ge holpen. B.j Klinkenberg zijn ze vau kleeren voorzien en per brik naar hun woonplaats, Noordwijk, vervoerd. AGENDA 8 NOVEMBER Staking bij Gebr. Merens. EEN HISTORISCHE HOQRPWESTEBS f OR Materieele schade in Haarlem en Omstreken. Stagnatie in tram-, telefoon- en telegraaf-verkeer. De Haarlemmerhout beschadigd. De storm van gisteren sterker dan die van 1911 en 1916. Boomen en Plantsoenen. Het telefoonverkeer. Zandvoort. Hoe hevig de storm was. Hoe de gevallen boom in de Wilhelminastraat het verkeer stremde. De tramdiensten. Te Lloenunjaal is een groot aan tal boomen omgewaaid. In het Bloe- mendaalschc Bosch zijn er sie hts 6, door den storm geveid. Verder zijn er o. m. ontworteld nabij Duin-en- Daal, aan de Linkere laan, Duin- iustweg en Aerdenhout. Hier en daar zijn eenige schoorsteenen naar be neden gekomen, terwijl een menigte dakpannen, eveneens omlaag ge komen is. Van „Huize Duinrust" is een gedeelte van het zinken dak afgeslagen. Het andere gedeelte is losgeslagen, doch niet afgewaaid; zin ken omhulsel van de torenklok is eveneens naar beneden gekomen, en op de binnenplaats terecht gekomen. De klok zelf was dezer dagen juist weggenomen. Door den storm vernielde gis termiddag een afgewaaide boomtak de lichtleiding in 't Kweekduin, zoo dat dit gedeelte van 't dorp zonder stroom was. De politie verwijderde de gevaarlijke draden. Op de Rampen laan werd van een der bewoners een bij 't huis geplaatst prieeltje vernield en op 't waterleiding-terrein brak een mooie conifeer in tweeën. Langs den spoorweg op den Tetterodeweg werd een dubbele telegraafpaal ver nield, zonder dat de draden braken. Van andere ongelukken hoorden we nog niet. Door den storm zijn èn van de kerk J(n van verschillende hui zen alhier vele pannen weggeslagen. Op het IJ waar een schip ,ag met heimachine en opstaande stelling, is deze omge slagen en zijn de schepen losgeraakt. In het Spaarne zijn booten wegge dreven en gezonken en is een motor boot gestrand. In de groote Sluis moest een schip met öngebluscht kalk geladen aldaar blijven liggene het uitvaren zou gevaar ijk geweést, zijn. Gevolgen van den jongslen storm 30 op 3lOctober. Door de strandvonderij zijn een duizendtal deelen en bad- dings geborgen. Gedeeltelijk zijn deze Ongemerkt. De gemerkte dragen het teeken H. v. S. en A. R. F. de lengte wisselt af van 2 tot 5 Meter deze zijn met den jongsten storm komen aan spoelen. Het strand wordt voortdu rend door zoogenaamde jutters afge zocht. Strandvonderij en politie hou den echter een oogje in het zeil. De hevige Noordwester storm joeg gistermiddag een logger ver moedelijk Katw. 127 tusschen de 5 e en 6e paal op het strand. Half twaalf werden de twee achter geble- venen op den logger hiervan afgehaald en onder gebracht in „Ons huis." Vele dakpannen werden wegge slagen. Zelfs een voorgevel van eene der gem. woningen gelegen aan de Koningstraat werd gedeeltelijk weg geslagen. De storm. Door den hevigen storm welke Zondagmiddag alhier woedde werd nogal schade aangericht. Be halve de duizenden dakpannen welke van de verschillende huizen afwaai den woei een schoorsteen om van de St. Jozefsschool en viel door het dak naar beneden. Waardoor een groote verwoesting in de boven'okalen der school ontstond. Van het dak der St. Jozefskerk zijn honderden pannen ge waaid. De gewone avonddienst kon wegens het barre weer en het leven dat de los geraakte pannen maakte niet doorgaan. Bij de Wed. Jac. Dui venvoorde aan den Goorweg waaide de geheeie zijmuur uit het huis zoodat de bewoners in allerijl moesten vluch ten, terwijl in den loop van den dag het huisraad op een veiliger plaats werd geborgen. Ook bij den Heer E. Oostdam Jacz. is door den hevigen orkaan welke omstreeks 1 uur in den middag woedde, een geheeie gevel van de bloembollenschuur ingewaaid, terwijl ook aan de Leïdsche vaart bij Gebr. v. d. Nieuwendijk van een pas eenige jaren, nieuw geoouwd huis een geheeie gevel instortte. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig, voor zoover bekend, niet voor. En ook hier waren'behulpzame buren bij de hand om zoo goed en zoo kwaad het ging te helpen. Op het kasteel Leeuwen horst kwam een groote schoorsteen naar beneden met zulk een vaart, dat deze in het voorpark terecht kwam. Ook aan den Kerkweg was groote verwoesting aangericht. De we^ was als bezaaid met dakpannen terwijl bij den heer J. Peters de achtergevel uit de werkplaats waaide. Legio zijn verder de schoorsteenen welke afge waaid of zwaar beschadigd zijn terwijl ook verschillende boomen zijn omge waaid. Een „mooi" brandje. Ernstig ongeluk te Zalt-Bommel. Burgerlijke Stand. Collecte. De burgemeester van Zandvoort deelde ons mede, dat de eersle drie schepelingen door Zandvoorlers zijn gered, dat vijf anderen zich zelf zwem mend hebben weten te redden, terwijl de laatsten door de Znndvoortsche Reddingsmaafschappij van het schip zijn gehaald. Soc. „St. Baoo'' Bollewveiliug 10 uur Contributie-afdracht Typografen 8. uur 89'A uur Rechtskunl'g bureau. Reddingsbrigade 81^ uur uur Propagandisten 8 uur Rede rijkers 7 mir Haarl. Boksclub 8 uur Herwonnen Levenskracht 8 nur Trampersoneel 8 uur. Familie-bioscoop. Kl. Houtweg 12, Voorstelling. Teylers-Stichting Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel." Museum van Kunstnijverheid Toorotp ten toons telling. Kunsthandel F. H. Smit, Groote Houtstraat 69, tentoonstelling moderne beeldhouwkunst door Tb. A. Vos. Oud-Holland. Verwulft Strijkor kest. R.K Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur. nam. van 2—4 ^n van 80 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorm. van 912 uur, nam. van 2 Zaterdags atteen van 912 uur. bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Geopend eiken werrkdag. uitgezon derd, Zaterdag. Zon- en feestdagen. Zooals reeds werd gemeld, zou heden op de caoutchoutfabriek van Gebr. Me rens een loon verlaging van 10 procent in gaan. Het personeel heeft deze verlaging niet geaccepteerd en is hedenmorgen in staking gegaan. Van de 70 arbeiders zijn nog een twaalftal werkwilligen, waaron der oo:k de hazen, aan het werk geble ven. De staking wordl geleid door de orga nisatie. Nader vernemen wij, dat het aantal stakers 52 bedraagt, waarvan 45 zijn aan gesloten bij de Ned. Vereeniging van fa brieksarbeiders, 6 bij den katholieken bond 1 bij den Federatieven bond, 1 bij den Neutralen bond. De directie weigerde afgevaardigden der stakers Ie ontvangen. De stakers nemen een afwachtende hou ding aan. De geweldige Noord-Westerstorm van 6 November 1921 zal, dunkt ons, nog lan gen tijd in de herinnering blijven voort leven als een der meest krachtige, die er bij menschenheugenis woedde, alhoewel er andere stormen zijn geweest, die meer schade en ongelukken veroorzaakten. Reeds gistermorgen zag hef grijze zwerk daarboven er dreigend uit en menige kerkganger had een bang half uurtje als hij in een eenzame straat door hevige re genvlagen, vergezeld van hagel storm, donder en bliksem werd overvallen, en de lage luchten dreigend over hem heen zak ten. Maar pas gisterenmiddag kreeg de ont stellend lage barometerstand gelijk en he vige windstooten kondigden den storm aan, die plotseling opgestoken, weldra in een orkaan, vergezeld met slagregens over ging- „Weest op uw hoede!" het bekende slormsein gold nu niet alleen voor sche pen op zee of zeegalen, maar voor alle stede- en dorpelingen, die zich op straat en ook zelfs voor hen die zich in huis be vonden, want zij, die knus in huis ble ven, waren evenmin als zij, die zich op straat waagden tegen de grillen van de windstooten beschermd. De hevige ruk winden zwiepten de boomen, die kreunden en zuchtten onder de beproeving; zinken dakplaten, honderden leien en dakpan nen werden in de straten geworpen; schut tingen en muren bezweken en van de tal- loozc hoeden en parapiuies, die zonder eigenaar geraakten, zulten we niet gewa gen. Omstreeks twee uur werd de brandweer gealarmeerd voor, naar men meldde, een brand in de Badhuisstraat. Het bleek ech ter in zoover loos alarm te zijn, geweest, dat de brandweer geen brand te blusschen had, maar goede diensten kou prestec- ren bij het vastnagelen van zinken dek stukken die met den wind een ai te innige vrijage aangingen. Het was de eenige maal dat de brand weer wegens hel noodweer werd ge alarmeerd, maar op vele punten van de stad zag men de hulp van voorbijgangers inroepen om onwillige koekoeken, ramen en dakbedekkingen in bedwang te houden Om zakelijk het stormweer te „ver slaan' iaten wij hieronder bet officleelé politierapport volgen dat een opsomming van de verschillende ongevallen geeft, maar natuurlijk niet gewaagt van de donzende dakpannen, lijsten, leien, ruiten, die hel siachtofer van den 9lorm werden. Te ongeveer twee uur werd brand geal armeerd in een perceel aan de Badhuis straat. De brandweer spoedde zich der waarts. Ter plaatse gekomen bleek, dat een stuk zink van het dak was losgerukt en gevaar opleverde voor voorbijgangers en omliggende huizen. Een tweetal spuit gasten haalden het ding naar beneden. De bovenleiding der E. N. E. T, in 't Kenaupark werd afgebroken door een vallende tak. Aan het einde van den Dreef ver nielde een tak eveneens de bovenleiding der N. Z. H. T. M. waardoor de stroom werd afgesloten. Een glazen kap in perceel Kenaupark 5 atond op vallen en werd door een agent van politie vastgezet. Op den hoek van den Zijlweg en Duvenvoordestraat werd een agent ge plaatst, daar van het hoekhuis alle pan nen naar beneden kwamen, hetgeen ge vaar opleverde voor de voorbijgangers, 't Zelfde geschiedde op den hoek van Kruisweg en Pnrklaan. De schutting van de houtloods van de fa. Zuitbof aan den Harmenjansweg en een gedeelte der loods zelf is om gewaaid. In de Pieter Kiesstraat is eveneens een schutting omgewarid. Voor perceel Zuider Buiten-Spaarne 24 is een gat in de straat geslagen van 1 M. diepte. Voor perceel Schotersingel 123 werd een boom door den wind ontworteld. In de Schagchelstraat had op een ge geven moment een regen van dakpannen plaats. In de Rozenstraat en Kenaustraat werd een steenen muur door den storm omver geworpen. Een tweetal straatlantaarns werd door den wind stukgeslagen. In de Wilhelminastraat, nabij de Re- monstrantscken kerk kwam een boom te vallen op de bovenleiding der E N. E. T„ tengevolge waarvan de spandraden braken. De stroom werd afgesloten en 't geheeie verkeer stopgezet. Te 7 uur 'had 't verkeer plaats, alleen van de Manegebrug, tot den Stads- schouwbrug via het Stationsplein en te rug. v. In de Groote Houtstraat, hoek Paar- laarsteeg zijn eveneens dakpannen naar heneden gekomen. In de Kennemerstraat 13 een muur omgewaaid. In de Maakten' van Heems kerkstraat een schuttting. Bij den wo ningbouw aan den. Zijlweg een opstand. aangaat, is de dienst van het Proveniers huis tot Heemstede gestoord geweest van half 2 tot 6 uur, tengevolge van het bre ken der bovenleiding aan de Hazepaters- laan bij de Dreef door het vallen van een boom daarop Omstreeks kwart voor drie viel een boom op de bovenleiding aan den Schoterweg, nabij het Soendaplein. De palen, die den draad vasthouden, werden naar elkaar toe getrokken en een paal brak af. Ook op de Ceintuurbaan der E. N. E. T. is veel storing geweest. Omstreeks half 2 viel een boom op de leiding in de Wilhel minastraat, die op Ti plaatsen defect ge raakte. Van half 2 tot 3 nur was toen de Cein tuurbaan, de lijn op Bloemendaal en die op Ovcrveen zonder stroom. Door dezelfde oorzaak reed de dienst in en naar Zandvoort vanaf de remise aan Je Leidschevaart. Van half 3 tot het einde van den dienst was de dienst op Bloemendaal en Overveen normaal. In verband met het leiding-defect in de Wilhelminastraat is de lijn op het traject van de Wilsonsbrug tot de Manegebrug ook heden nog zonder stroom, in verband met de herstellingswerkzaamheden aan de bo venleiding. Men hoopte, dat het herstel he den gereed zou komen. Voorts valt melding te maken van twee déraillementen tengevolge van h<?t nood weer. Op twee plaatsen waren n.l. de wis sels verstopt met blaren en vuil, waardoor de tram uit de rails schoot. Dit was het geval bij de Beeklaan le Bloemendaal, gisterenavond om kwart over elf, en op liet Stationsplein om bij half acht. De ver traging te Bloemendaal duurde ruim I uur, die bij het station bijna anderhalf uur. Begrijpelijk, is de orkaan pok ver schrikkelijk te keer gegaan tusschen de boomen en plant oenen in en om on ze stad. Bij den di n t van Hout en Plantsoenen deelde men ons mede, dat in de plantsoenen een ware ruine was aangericht door de draaiwinden, vallen de takken enz. De werklieden van don plantsoenen dienst zijn gisteren dadelijk aan het werk get gsn met tien, twaalf man, oni te ruimen wat er te bergen was, en om in te grijpen, waar dit noolig was. Zoo heelt men takken afgerukt van e ;n eik jn het Kenaupark, die gevaarlijk stond. Achter het Kenaupark ii een eik omgewaaid. In de Wilhelm'nastraat i3 een iep omge. al'en. Op den Bchote singel zijn twee boomen afgeknapt. Op het Prinsen en het Staten Bolwerk zijn zware takken a'gcrukt Op de Dreef is een iep omgerukt. In de Hertenkamp een zeer zware eik ftaal ontworteld. In den Hout zijn nog verschillende boo men omgewaaid. Do boomen die om vielen, waren alle gezond, op één na, in de Wilhelminastraat, die niet al te best meer was. Op den ICinderhuissm- gel is een Etuk van een boom óp een schuit met tintel geva'len, waarmee ver der geen ongelukken gebeurden. Op de Stadskweekerij is niets beschadigd. Het aantal storingen in tiet telefoonver keer is zeer groot. Met juistheid is het aantal nog niet op le geven, want er ko men nog teikens opgaven van storingen binnen. Maar het aantal is zeer groot. Ook het interlokale verkeer ondervindt groote stagnatie. Gelukkig zijn er geen persoonlijke onge lukken te betreuren. De trek naar Zandvoort was zeer groot. Vooral toen het bekend werd dat een schip (aanvankelijk sprak men van een Duilsch schip) in nood verkeerde. Het Heek een logger te zijn. Degenen die naar Zandvoort reisden het was er druk als op een zomerdag hebben genoten van de koèndé, bulderende zee. Het was een indrukwekkend schouwspel die hui- zenhooge golven Maar velen konden het niet uithouden tegen den storm en maak ten hardhandig kennis met den grond. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te de Bildt, deelde o.m. mede: De Noord Westerstorm welke Zondag middag tn Zondagnacaht ons land geteis terd, heelt, overtrof in hevigheid dien van 30 Sept. 1911 en in sommige opzichten dien van 13 Jan. 1916. De duur van de grootste windkracht was grooter dan in 't laatste geval. In de snelheid van zijn ontstaan is deze storm sterk le vergelijken met dien in Sept. 1911. Toen daalde de barometer m 24 uur van 78b tot 737 m.m. Nu van 750 lot 733. In Schoten. In Schoten heeft de storm ook geducht huis gehouden. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Op 't „Ha a riem"-ter rein vernielde de wind de staantribune en een schutting, Exige boomen werden ontworteld. Ook de Julianaboom kon den storm niet Irot- Onze teekenaar heeft den boom in de Wikhelminastraal. die zooveel storing in het tramverkeer teweegbracht, voor onze lezers te kijk gesteld. De dienst der tractie bij de clectrischc tramwegmaalschappij geeft de volgende mededeelingen over storing en vertraging in de tranntiensten. Wat de Noord-Zuid-Hollandsche tram seeren. Verschillende schuttingen woeien om. Op den Rijksstraatweg werden een 2- lal ruilen van een café vernield, terwijl van een in aanbouw zijnde woning hel dak weid afgerukt. Uil Bloemendaal. Uit Spaarndam. Uit Zandvoort. Uit Noordwijkerhout. Zondagavond. Een ieder rit thuis, zoo gezellig mogelijk, om den naren storm, the den geheelen dag gewoed heeft, te vergeten. De wind giert nog steeds langs do huizen, hier en daar een dakpan in zijn wilden vaart meenemend, om ten slotte ï.cer te kletsen tegen de straatstcenen. De telefoon heeft den gcheolen dag niet stil gestaan. Ieder oogenblik wordt van \ricndenzijde medegedeeld, „weetje al dit en weet je al dat?" 'I Zal tusschen half tien en tien uur ge weest zijn, toen de telefoon mij een ge zellig kaartspel deed staken. „Hallo! Wat zegt U? De fabriek van Be. nes op den Verspronckweg in brand? Dank Ut" Dat kan wat zijn. Bij zoo'n wind, brand in een fabriek! Dan kan en mag je als jour nalist niet thuis blijven, at giert de Noord wester storm dan ook nog zoo hard. K was vroeg gewaarschuwd. Op den Kn isweg kwam ik een slangenwagen van de vrijwilligers achterop. Maar een handje helpen, 't zal wel erg zijn. Voor zoover er bij zoo'n storm nog van rust sprake is, was 't rustig op den Ver spronckweg. Bij het hek van de fabriek stonden een ,,aar agenten en eenige vrijwilligers, die „dót" brand nog moesten zoeken". In de fabriek was echter niets wat oo brand ge- TWEE DOOD EN. DRIE GEVVOXDBN. Men meldt ons uit Zalt-Bommel: Tijdons een voctbalwod strijd tus schen Ticl en Zalt-Bommel, woei om streeks 2 uur hot platte daJc af van eon scheopswerf in de nabijheid van hot voetbalterrein. Het dak kwam voor do goal terecht. Tweo jongens, een voet baller uit Thiel en een 14-jarige tic- schouwer werden onmiddellijk gedood. Drie jongens werden gek wet t door arm en boen-bi enken. De „Tel." verneemt omtrent dit on geluk neg hot volgende: Tijdens de rust vau een voetbalwed strijd tusschen Amicat en Zalt-Bommel III zochten spelers en toeschouwers be scherming tegen den fel striemendem regen en den orkaan, door achter een muur ta gaan staan van een zich al daar bevindende werkplaats van eon scheepswerf. Even voordat hot spel zou worden hervat, bezweek het dak en een ge deelte van den muur van de bedoeld* werkplaats, waardoor ver cheilene per sonen verwond ea eenigeu onder d* puinhopen bedolven werden. Onmiddel'qk togen a'lc aanwezigen sua het werk oni de puinhoopen te ver wijderen, waaronder twee personen levenloos te voorschijn werden gebaald, n.l. een toeschouwer uit Za't-Eonmil en een speler tgenaamd W. T. Schil ten, woonachtig te Tiel. Drie andere per sonen brachten het leven er af, doch bekwamen zwaar letsel. Een hunner Heek beide beonen te hebben gebroken, een ander bekwam een beenbreuk, terwijl een derde zoodanig aan beide oogen verwond werd, dat voor zjjn gezichtsvermogen wordt ge vreesd. Verschillende personen liepen kwet u- ren van kleineren aard op. De namen dor dooden zijn Schilten, oud 22 jaar en Fred, van Heun, oud 14 jaar De gewonden heeten Vos, van Eek ea Oomelis Breddelshun leeftijd saneert van 13 tot 15 jaar. Do ge- wondon werden per auto naar het zie kenhuis vervoerd. leek, zoodat na eenige oogenblikken^ujer inrukken werd geblazen. Aan 't einde van den Verspronckwna kwam een der superieuren der brandweer: Naar.Stoop's Bad". In snellen ren retireerde de Haarlemsctie brandweer, weer den Verspronckweg af, naar Stoop's Bad. Eindelijk, daar ont dekte men tenminste waar men wezen moest. Ei was n.L brand uitgebroken in 't ach tergedeelte van de locomotief-loods op d» spoorbaan. Hoe die le liereiken? Met eenige Ëcerc i van den staf liepen we nu achter de ten nisvelden om langs den spoordijk en zagen nu duidelijk voor ons den brand, die reeds bij den dakgoot uitsloeg. De spoorbaan over was veel te gevaar- Jijt., met 't oog op de passecrende treinen. D brandweer trok nu weer terug, langs 't goederenstafion op den Kinderhuis- singel den brand te liereiken. Dat was een gevaartijk werkje voor onze Haarlemsche brandweer. Want hoe men ook dacht, men moest de spoorbaan, en 't is daar een breed net, over. We wor stelden tegen den wind op. Dan wees struikelden wc over de seindraden, dan weer moesten we dekking zoeken tegen een aanstomenden trein. Reeds was men met onvoldoende mate riaal der H. IJ. S. M. bozig den brand te blusschen. De vlammetjes dartelden intus- scben langs de dakgoot en zetten hun spel kalm voort, water behoefde ze voortoopig niet 1e vreezen. Er zat voor de brandweer niets anders op, dan vanaf den Verspronckweg een slang aan te koppelen. Onder de rails wer den gaten gegraven, waardoor de slang ge leid werd. Onnoodig te zeggen, dat 't eeni geu tijd duurde eer er water gegeven kon worden. En 't uitleggen van den slang war ook al niet zonder gevaar. Ieder oogen blik kon een trein passeeren. Toen echter water gegeven kon worden was 't zoo gebeurd.. Er was een halve kilo meter slang uitgelegd. De brand zelf had niet veel om 't lijf en, anders waren er er ger dingen gebeurd, de wind was gunstig Tegen half twaalf kon de brandweer in rukken. De staf was aanwezig. Op 't terrein van den brand zagen wij nog den commissaris van politie, den heer E. H. Tenkinck en den heer v. d. Bos hoofdinspecteur der recherche. Inlusschen is gebleken, dat men bij 'de H. IJ. S. M. met al te best op brandgevaar is voorbereid. Een ieder zat 't eens zijn, dat zoo ieb vooreen brandweerman een „mooi" brand- ,e is. Ondertrouwd: 5 November, C. T. I. A M. Rfkkers en M. E Proot Geboren: 4 November d. van C. P. v. d Graaf-C-esink. d. van C. F. Meijer-Boeket d. van A. M. v. Egmond-Vink. z. vai J. E. Lips-Molenkamp. d. vanS. A. Zuil hof-Lezwijn. 5 November, z. van J. Knijnenburg-Smits. d. van J. F. A. Rooijers-Kuame. z. van C. C. v. Goor- Assendelft N. Nvoesnber, z. v. A. J. C Kales-Nix. d. van G. G. v. d. Wijden de Wit. d. van H. Keur-Koning. 7 November, z. van L. S. Spaan-Molenkamp Overleden: 5 November, G. C. Ritsema, 82 j., Badhuisstraat. M. Stolp, 80 j.. Koninginneweg. M. E. Kolff-Freni, fiO j-, Gasthuisvest. 6 November, H. r. Rhienen-Stijger, 79 j., Bitderdijkstraat. A. M. Martin-Koban, 60 j., Aribertsberg- straat. 7 November, A. H. B. Breek- Prinsenberg, 49 j., Vooruitgangstraat. J. Wijkhuizen, 68 j„ K. Lakenstraat. De collecte, Zondag gehouden in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara, ten bate der St Vincentius- vereeniging heeft f 529.97opgebracht. HET NIEUWE CLUBLOKAAL VAN „HAARLEM". Zaterdagavond hal de feo telijko ope ning plaats van het nieuwe clublokaal der Biljartclub „Haarlem1*, boven café .Neuf". De voorzitter hield een aardige ope ningsrode en wenchte de vereeniging veel ge'uk t e ia haar nieuw e o.uge. Lng. Er wareu veci

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2