BÜÏTENLAND mmmuimsm nieuws. DE VIOOL. MAANDAG 7 NOVEMBER 1921 De Conferentie te Washington. HET VOORZITTERSCHAP VAN DEN RAAD VAN DEN VOLKENBOND. Na den staatsgreep van Karei van Habsburg. IERLAND. GEi. B3JITENL BERICHTEN. EEN BOODSCHAP VAN HARDING. De hongersnood in Rusland. Vrijdag is in het gebouw van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, een vergadering gehou den onder voorzitterschap van jhr. H. Loudon, regceringsgedelegeerde op de Brusselsche Conferentie. Deze bij eenkomst beoogde om de grootst mogelijke eenheid te brengen in de hulpverleening aan Rusland. Er wa ren een 12-tal vereenigingen, vakver bonden en comité's vertegenwoordigd Besloten werd tot de oprichting van den „Bond van Comité's voor hulp verleening aan de noodlijdenden in Rusland". De volgende tesoluties zijn aange nomen Er wordt opgericht een Bond, waarin vertegenwoordigd zullen zijn de verschillende organisaties voor Nederlandsche hulpverleening aan Rusland, die zelfstandig zullen werken wat betreft inning en besteding der gelden. De vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" wordt verzocht hare organisatie voor bovenvermelde hulp verleening te willen beschikbaar stel len en het Dagelijksch bestuur van den Bond te aanvaarden. De Bond stelt zich, in de overtui ging, dat de particuliere hulp buiten staat zal zijn den hongersnood in Rus land in voldoende mate te bestrijden, ten doel bij de Nederl. regeering met alle kracht aan te dringen op het di rect verleenen van een belangrijk cre- diet ter leniging van den hongersnood in Rusland. De Bond spreekt als zijn wensch uit dat de burgemeesters aan de aan vragen tot steunactie's voor de hon gerenden in Rusland, uitgaande van de bij hem aangesloten organisaties, hunne toestemming verleenen en dat de regeering zoo noodig de burgemees ters daartoe aanmoedige. De volgende vereenigingen zijn tot den Bond toegetredenhet Nansen- Comité, het Algemeen Nederlandsch Vakverbond, het Christelijk Nationaal Vakverbond, het Nederlandsche Roo de Kruis, het Centraal Bureau voor de R. K. sociale actie, het Biltho- vensch Comité voor steun aan Rus land, de Bond van Intellectuelen tot hulp voor de Russische hongerlijden den, het Nederlandsch comité voor hulpverleening aan Russische mannen en vrouwen van wetenschap het Algemeen Comité tot steun aan de hongerenden in Sovjet-Rusland het comité tothet organiseeren van den steun aan de door de droogte geteis terde bevolking van het Russische Wolga-gebied het Internationaal Ver bond van Vakvereenigingen, de Neder landsche Studenten-organisatiede Algemeene Commissie voor Buiten landsche Nooden. Het uniform dragen buiten ambtsbe zigheden. Door den Directeur-Ge neraal is ter kennis van het personeel gebracht, dat het niet kan worden goed gekeurd, dat het personeel uniform draagt, tijdens het verrichten van bezig heden, welke met den dienst in geen enkel verband staan, zooals het ver spreidon van oproepingen tot het houden van betoogingen en dergelijke, iets waar aan anderen dan de geestverwanten der betrokkenen, zeer begrijpelijk aanstoot Critiek op de boekhouding bij da Rijks Graanverzameling. In het verslag van de Algemeen» Rekenkamer wordt nogal critiek uit geoefend op de wijze van boekhouding van eenige commissarissen, belast mei de Rijksgraanverzameling. In Noord-Holland was de inrichting van de boekhouding, eerst van da Provinciale Broodcommissie en daar na van den regeeringscommissaris, alsmede de contröle op het bijhouden daarvan opgedragen geweest aan een,, te Amsterdam gevestigd accountants kantoor. Bij het optreden van den nieuwen functionaris op 1 Januari 1919 bleek de administratie van zijne beide ambtsvoorgangers in zulk een hopeloos verwarden toestand te ver- keeren, dat aan een anderen accoun tant moest worden opgedragen om deze te ontwarren en voor zooveel het nog mogelijk zou blijken te reconstrueeren. Hierbij bleken zooveel moeilijk heden te moeten worden overwonnen, voornamelijk ten gevolge van het ontbreken van bewijsstukken en be scheiden, dat de aan dezen accoun tant opgedragen omvangrijke taak nu nog niet geheel was voltooid. Ook van de ontvangsten en uitgaver. van de Provinciale Broodcommissie moest de rekening eh verantwoording opnieuw worden samengesteld. De Kamer meende uit een en ander te mogen afleiden, dat de door het eerstbedoelde accountantskantoor j verrichte administratieve werkzaam heden zeer gebrekkig en de uitgeoefen de contröle zeer onvoldoende waret! geweest. Het bevreemdde haar daar om, dat niettemin aan dat kantooi 'n honorarium was uitbetaald var 19.000. Het college verzoekt hier omtrent inlichting en vraagt oftotdt uitbetaling van dat honorarium dooi den Minister van L., N. en H. mach tiging was verleend. In deze provincie bleek, in hoofd zaak tengevolge van verkeerde toé passing van de bepalingen der over eenkomsten betreffende het opslaat van granen, zaden en peulvruchten een som van ruim 23.000 te veel tl' zijn uitbetaald. De Kamer verzocht den Regcerings commissaris voor de terugvordering hiervan zorg te dragen en de.ondei* zijn berusting zijnde bankgarantiei niet terug te geven vóórdaf hetgeen te veel of ten onrechte was uitgekeerd door belanghebbenden was terugbe taald. FEUILLETON. Vertaald uit het Engelsch door Hen riëtte v. d. Waarden. (Wordt vervolgd.) Tweede Blad, Prins Tokoegawa, hoofd der Japansclic delegatie, heeft aan den correspondent der „Matin" gezegd: Japan heeft maar één ge dachte, namelijk te werken aan de verste viging van den vrede. De openbare mee- ning bij ons verlangt beperking van bewa pening. Die zouden we ter conferentie eerst willen behandelen, daarom zijn we bereid van de Engelsc-he alliantie af te zien. Als blijkt dat thans de vrede in de Stille Zuid zee beter door een entente van vier dan door oen alliantie van twee is verzekerd, -willen we deze door gene vervangen. Wat China aangaat, staken de Japanners alle mededinging en doen ze niets zonder zich met de anderen te verslaan. Met China willen ze eindeloos geduld hebben. Uit Washington wordt gemeld, dat de voorbereidingen voltooid zijn voor de ope- jjng van den kabel van Yap naar Guam tij dens de conferentie. De overeenkomst zal worden geteckend door de Ver. Staten en Japan, en goedgekeurd door Engeland, Frankrijk en Italië, waarschijnlijk deze week. Wellington Koo, waarnemend voorzitter van den raad van den Volkenbond, die zich lis afgevaardigde van China naar de Was- aingtonscho conferentie begeeft, heeft aan den heer Hymans verzocht, de functie van president van den raad van den Volken bond op zich te nemen. De raad had destijds besloten, dat het voorzitterschap beurtelings zal worden uit geoefend door ieder van zijn leden in al fabetische volgorde van de namen der lan den. In die rangorde komt België liet eerst. Hymans heeft de functie van presi dent reeds aangenomen. De onltroningswet. Gelijk reeds gemeld, beeft de Hongaar sche Nationale Vergadering het wetsont werp in behandeling genomen, waarbij koning Karei en de leden van het huis Habsburg van den troon van Hongarije ver vallen worden verklaard. Nadat de afge vaardigde Rubinac de aanneming van het wetsontwerp verdedigd had, verklaarde graaf Bethlen, de minister-president, dat het wetsontwerp niet de consequentie was vai. de ontwikkeling van het normale con- stitutioneele leven, maar een gevolg van de gebeurtenissen van de laatste twee weken. B' deze gelegenheid moest hij, zoowel 11a mens de Hongaarsche regeering, als na mens de Hongaarsche natie plechtig verzet nanteekenen legen elke buitenlandsche in menging (levendige toejuichingen). Dc Hongaarsche regeering had alles wat zij gedaan heeft, uit eigen aandrift gedaan. Er moot ook plechtig tegen geprotesteerd wor den dat er eischen gesteld zijn, die veel verder gaan dan en in strijd zijn met het verdrag van Trianon. Betreffende de eischen, wier gevolg het onterhavige wetsontwerp is, zeide de mi nister-president, dat hot Hongaarsche volk een vreedzamen weg moest bewandelen. De vei klaring is daarin te zoeken, dat Hon garije nog steeds zijn aantrekkingskracht hep ft behouden voor de in het bekken van dc Karpalhcn wonende volken. Ten slotte legt hij er den nadruk op, dat Hongarije 's ij ft bij het vredesverdrag. Daarna sprak graaf Apponyi. Hij pro- teslcerde tegen de schending van het vre desverdrag van Trianon door bedreiging met een gewapend ingrijpcr en de eischen van de kleine entente nopens haar deel nemen aan de ontwapening van Hongarije. Bij de besprekiog van den eiscli d'T kleine entente tot onttroning vin de Habsburgers, zeide spreker, dat de wo?lie van den staattvorm een binnenlnidscli Hongaarsehe kwestie is. Toen de regeering den terugkeer van den koning met geweld van wapenen had verhinderd, hadden de buurtstaten hieivan met bevrediging moeten kennis ne men. Zij stelden zich daarmede echter niet tevreden. Zaterdag heeft de Nationale Vergadering het wetsontwerp in eerste en tweede le zing aangenomen. Naar verluidt, zal de regeering, na de afwikkeling van den toestand, aftreden. Het lot van Karei. Karei en Zita zijn Vrijdagochtend met ee.. bijzonderen trein uit Orsova vertrok ken. Zij zouden <les avonds te Galatz aan komen en onmiddellijk aan boord worden gebracht van liet Engelschc schip Cardiff, dat door een vice-admiraal wordt gecom mandeerd. Wegens den lagen waterstand van den Donau kon het Engelsche schip niet tot Galalz opvaren. Karei wordt bewaakt door Engelsche po- Craig. lilic en de Cardiff zal worden begeleid door 4 Roemeensche booten. Dc kinderen van den gewezen koning ICarel zullen voorloopig niet herto-gin Ma ria Theres-ia hun intrek nemen in het kasteel Wartegg bij Rorschach, waar het gewezen keizerlijke gezin, vóór het naar Zwitserland ging, eerst vertoefde. Ulster. de woordvoerder voor IJlster heeft vandaag met Lloyd George en Cham berlain beraadslaagd. Tot een vertegenwoordiger van de pers te Bedfast, zeide Craig, dal hij schikkingen had gemaakt, waardoor Ulster op de con ferentie zal worden vertegenwoordigd, als en wanneer dc belangen van Ulster er bij betrokken zijn, en ook, dat er niets zal worden gedaan achter den rug van Ulster. Plunderingen. Vrijdagavond is de politic-kazerne te Kesfti (Ierland) geplunderd loor gewapen de mannen. De vier politiemannen, die binnen waren-, werden in bedwang gehou den. De plunderaars zamelden alle wape nen en munitie bijeen en namen die mede. De politiemannen zijn ongedeerd, en er is geen schade aangericht. Een verhiiMlings-officier uit Belfast van het Iersche republikeinsebe leger zegt, dat de plundering niet door het leger is uitgevoerd. Desmond Fitzgerald de minister van Sinn Fein, lieeft gezegd, naar aanleiding van de verklaring van Craig, dat deze waarsdhijlijk bedoelt, dat, aangezien de Engelsche regeering verantwoordelijk is voor den toestand, die geschapen is door de verdoel!ingswet, zij besprekingen wil houden met Craig en zijn collega's, betref fende middelen, om dezen misslag te hér stellen. Hij voegde er aan toe: de con ferentie is natuurlijk beperkt tot het ac- crediteeren van de vertegenwoordigers van het Engelsche en van hel Iersche volk. MHJNWiERKERSSTAKIiNG IN DE V-ER. STATEN. Daar de Amerikaanschc mijmdirecties hadden bcsJoten om niet voort te gaan met het gebruik, ten behoeve van de mijn- werkersva'kbondien de door de leden dier bonden verschuldigde wekelijksabe vak bondcontributie, van het loon af te hou den (om het aan den vakbond af te dragen) hebben de vakbondbesturen beslo eten, dat er gestaakt zal worden. Het begin van de staking is bepaald op 7 November te middernacht. Het gebruik van liet afhouden der con- ributies door de mijndirectios ten be hoeve van de vakbonden was onlangs hij rechterlijke beslising verboden verklaard. De vakbonden zijn nu van die uitspraak in liooger beroep gegaan. DE BEGRAFENIS VAN DEN EX-KONING VAlN BEIEREN. Uit Munchen werd Zaterdag aan de R'lieinisch Westfalische Ztg. gemeld: Van nacht zijn de lijkkisten van den laatsten Beiersöhen koning en diens gemalin, slechts door ©en cere wacht begeleid, naar d« Lu'd'wigskirdhe overgebracht, waar ge durende den nacht nonnen de dooden- wake hebben gehouden. Vanochtend is het weer wat beter en voor dag en dauw ziet men de menschen al eengoedplaatsje zoeken 0111 den stoet te kunnen zien. Om zeven uur 's ochtends is in het centrum der stad het verkeer geheel in de war. Dc Lud'wigsikirdhe is eenvoudig met dennegroen versierd. Op de 17 pijlers der kerk liggen talioozen kransen, o.w. een van den gewezen keizer, oen van den koning van Spanje en verder van aJlle vor stelijke families diie mot het buis Wittels- badh vermaagschapt zijn. Verder vele kransen van vereenigingen. Uit de vesting Lansberg is ook oen krans gekomen, n.l. van graaf Arco, Eis ner's moordenaar. De grafkelder zelf blijft onversierd. Om acht uur 's ochtends begint de plechtigheid die geheel volgens het pro gram verloopt. Langs de stralen staan dichte rijen men schen en voor alle vensters ziet men tal rijke belangstellenden. Uit Berlijn werd Zaterdag nog aan de N. Rt. Ct. gemeld: Hedenochtend om 8 uur begonnen van alle torens in de stad Munster de klokken te luiden en onder tromgeroffel zelte de stoet aan de Hofgartenpoort zich in be weging naar de Ludwigskerk, waar inlus- schen de kop van den stoet zich reeds had opgesteld. De bonte uniformen, de wui vende vederbossen, de breede linten, de shako's en de helmen, en daart-ussdhen het eigenaardig wit van de ridders van St. Joris vormden'n kleurrijke tegenstelling tot de ambtenaren in het zwart, die aan de overzijde waren opgesteld. Onder de buitenlandsche vorstelijke personen, die de rouwplechtigheid hehben bijgewoond, merkle men op: de gewezen ikoningen van Bulgarije en van Saksen, den hertog cn de hertogin van Brun-swijk, den groother tog van Luxemburg, en den prins en de prinses van Saksen. Beide kisten, eerst die van den koning en daarna die van de koningin, werden ep den trap van de Ludwigskerk neergezet en toen trad uit dc kerk de geestelijkheid met de leden van het koninklijk huis naar voren. Voorop ging -de gesvezen kroonprins Ruppreeiit met den ouden prins Leopold. Op dit oogenblik na derde het tweede deel van den stoet, dat van het Odeonplein was uitgegaan, en waarin o.a. liepen: de Wackerbengem met hun rugpakken en hun geweer op schou der, de wit-blauwe mijnwerkers uit Berclitesgadien, en de andere afgevaardig den uit liet Oberland in hun pittoreske costumes. Als groep voor zich alleen wan. delde in dit gedeelte van den stoet ook de Ameri'kaansche miss Ray Beveridge, thans Mevrouw Jaeger. Zij droeg een witte sjerp met de woorden „Bond der Waarheid." Vlak op de lijkkoets volgden, behalve de buitenlandsche vorsten de leden van het Huis Wittelsbach, t.w. kroonprins Rup-precht, de prinsen Karl, Franz en Al- brecht, de vier schoonzoons van den ko ning, de prins van Hohenzollem, prins Ludwig van Coburg, de hertog van Ca- labrië en graaf Preising. Verder Georg in priestergewaad, de prins van Turn en Taxis, graaf Törring, en als vertegenwoor diger van den koning van Spanje kolonel Baldavia Op de vorstelijke personen volgden minister-president graaf Lerchen- feld en de leden van den Landdag. Het voorbij trekken van den stoet duurde drie uur. De heele weg naar de Frauenkerk was door een dichte menigte bezet. De gevels van de huizen waren getooid met vlaggen in de Beiersche kleuren en rouw vlaggen. Op de Königsplalz waren school kinderen opgesteld, die liederen zongen. De rijksweer met stalen helm en de ba jonet op het geweer macheerde in para- rademarsch voorbij de generalileit, waar onder ook Ludendorff werd opgemerkt, en sloot zich bij den stoet aan. Om XI uur was de kop van den stoet bij de Frauenkerk aangekomen. De lijkplechtig- heid in de kerk duurde nog verscheiden, uren. Volgens de Beiersche Waden heeft prins Rupprecht een proclamatie uitgegeven, waarin hij zijn dankbaarheid uitspreekt voor de vele bewijzen van deelneming, hij gelegenheid van de begrafenis zijner ou ders ontvangen. De in de laatste dagen tot uiting gekomen gevoelens, zegt Rup precht aan liet slot van zijn proclamatie, rechtvaardigen de verwachting, dat het Beiersche volk, overeenkomstig zijn ge zonden zin, met Gods hulp zich ontwor stelen zal aan de benarde omstandigheden waarin het thans verkeert DE PRUISISCHE MINISTERCRISIS. De Pruisische Landdag heeft Zaterdag- avondOlto Braun de meerderheids-socia list met 107 van de 338 uitgebrachte stemmen tot minister-president gekozen. De fracties in den Pruisisch en Landdag hebben een accoord gesloten, volgens het welk Olto Braun, soc. ministerpresident wordt. De portefeuilles worden als volgt verdeeld: Dr. Wendorff, dem.. landbouw; Severing, soc., binnenlandschc zaken; Sie- ring, soc., handel; Dr. Boelitz, Duitsche volkspartij, onderwijs; Dr. ven Richter, Duitsche volksparlij financiën; Dr Zehn- hoff, centrum, justitie; Stegcrwald, oen tram, sociale aangelegenheden. Deze laat ste heeft echter nog niet verklaard, of hij de portefeuille aanvaardt. DE COMMISSIE VOOR DE VERGOE DING NAAR PARIJS. Dc Temps meent te weten, dat de com missie voor de vergoeding besloten heeft binnenkort naar Berlijn te gaan om er zich van te overtuigen of de Duitscne re- geering de door het waarborgen-conuté vastgestelde moalregelcn loepast, ter uit voering van de verplichtingen, die inge schreven staan op de lijst van betalingen, welke aan Duitscliland is bekend gemaakt en door Duitscliland aanvaard op 10 Mei. DE TOESTAND TE WEENEN. De daling van de kroon, de valuta-bui tensporigheden verergeren te Weenen de duurte op ondragelijke wiize Er heerscht een paniekstemming, waar ernstige ge beurtenissen nit kunnen voortkomen. De re-gecring stelt het parlement voor geen nieuwe ambtenaren in staatsdienst meer aan te stellen en aan hen. die vrijwillig hun ontslag uitstaatsdienst nemen gedu rende drie jaar een vergoeding toe te kennen. Het stadsbestuur van Weenen kondigt nieuwe belastingen aan; Je prijzen van gas en electricileit en van de tram-tarie ven zijn nog pas de vorige week met 70 pet. verhoogd. Er zijn belastingen PP schouwburgvertooningen, concerten, dans- parlijen, dans-onderwijs. Een in Neder land wonende Oostenrijktr heeft drie mil- lioen kronen besteed voor middenstands doeleinden te Weenen. TEGEN EEN GRODTEN UITVER KOOP IN DUIT3CHLAND. De rijkscommissaris voor liet bezette gebied heeft de geallieerde Rijnlandcom- missie een ontwerp-verordening voorge legd, welke in de plaats zat komen van de verordening over den verkoop aan buitenlanders, die slechts tot 5 November geldig is. Dc nieuwe verordening wijkt zooverre van de oude af, dat zij niet meer den verkoop van alle goederen aan buiten landers verbiedt, doch alleen van bepaalde, nader omschreven goederen welker uit voer moet worden beperkt. De Ententecommissie beeft het ontwerp goedgekeurd, mits de verordening slechts tot 1 December a.s. van kracht blijft. Het nieuwe draadlooze station te New- York heeft gisteren zijn dienst geopend met de volgende boodschap van president Harding Dat het mogelijk is. een bericht door middel van de draadlooze telegrafie door te geven, in de verwachting, dat het elk radio-station in de wereld zal bereiken, is een zoo bewonderenswaardige weten schappelijke en technische uitvinding, dat zij 'n bijzondere erkentelijkheid wetligt. Het schenkt bijzondere voldoening, dal 'n dergelijk bericht, van het hoofd van het bestuur der Ver. Staten van Amerika, in elk land, onder eiken hemel, kan worden ontvangen door volken, waarmede onze nalie in vrede en vriendschap leeft. Dat deze wenschelijke toestand altijd moge voortduren, en dat de vrede, die ons eigen land geniet, spoedig aan alle landen en volken ten deel moge vallen, is de op rechte hoop van het Ameri'kaansche volk. Warren G. Harding. Zaterdag zijn de lijsten met de can- didaten voor de Kamer- en Senaatsverkie zingen in België op 20 November ingele verd. Te Brussel zijn veertien lijsten. Een vijftiende, die van de vrouwen, is niet aanvaard kunnen worden, daar zij een onregelmatigheid bevatte. Naar het Deensche blad „Berlinske Tidende" meedeelt, heeft de politie te U- bau, Wiborg, A-ba en Wasa een commu nistische samenzwering ontdekt, welke ten doel had in het Finsche leger roode orga- nisatis in het leven te roepen, om op een gegeven oogenblik officieren onschadelijk té maken en zelf het legerbevél op zich Id n-rmen. Odk vele leden van de sociaal-democra tische partij zijn er bij gecompromitteerd. Wolff meldde Zaterdag uit Offen bach: Ten gevolge van de hevige regens is eir een rots naar beneden gestort op den spoorweg Freudenstadit-Holfacli. De ma chinist van den trein, die uit Freudenstadt kwam, merkte dit nog net op tijd, en kon den trein op het laatste oogenblik nog tot staan brengen. De locomotief en de eer ste twee wagens zijn door het rijden tegen het rotsblok beschadigd. Vijf personen zijn ernstig gekwetst. De onlangs gestorven prins Philipp F.ulewburg heeft, naar draadloos telegra fisch gemeld wordt, in zijn testament aan Conrad Hausmann, het lid van den Rijks dag de regeling van zijn 'letterkundige na latenschap opgedragen, die o.m. brieven van den gewezen keizer Wilhelm en van keizer Frans Jozef bevat. Gedurende den oorlog was avond- kleeding voor de bezoekers van de eerste I n.ngen van schouwburgen en opera's in Frankrijk bij ministerieel besluit verbo den. Sinds den wapenstilstand is dit ver bod ingetrokken en verschenen er langza merhand meer en meer bezoekers in avondikleedij. Thans heeft de directie van de Parijsche opera het dragen van avond- klceding voor de fauteuils en de loges weef verplicht gesteld. Naar de Fransche bladen melden, zal het verhoor in het geding Landru, dat vandaag begint, niet geheel en al op de gebruikelijke manier geschieden. Gewoon lijk is er maar een verhoor van den be klaagde gevolgd door het getuigenver- hoer en soms nog enikelc vragen aan den beklaagde. Raadsheer Gilbert, die de ver- hooren zal leiden is voornemens, gezien de groote beteckenis van het verhoor van den beklaagde bij een behandeling voor dc jury, van dezen regel af te wijken en de zaak te splitsen in 10 gevallen, welke overeenkomen met den moord op me vrouw Cuchet en haar zoon en de negen andere moorden. Landru zal over elk ge val afzonderlijk ondervraagd worden en daarna zal men de getuigen voor dat spe ciale geval hooren. Daar er ambtelijk is vastgesteld, dat er een verbod bestaat om Duitsche kinderen op Belgische scholen toe te la ten, zullen er nu voorloopig, ingevolge 'n besluit van den Duitschen minister voor volksontwikkeling, geen Belgische kinde ren meer op Duitsche scholen opgenomen worden. Het aanbal ingeschreven werkloozen in Engeland bedraagt nu 1.606.900 tegen M25.792 in de vorige week en 2.177.988 op 24 Juni. De Engelsche. postmeester-generaal heeft Zaterdag uitzicht geopend op een verlaging van liet port in het komende jaar. Zaterdagnacht om twee uur is er brand uitgebroken in de Radctzki-kazcrne te Boedapest. Er zijn, naar tot dusver is vastgesteld, acht menschen omgekomen. nemen. AFSCHAFFING DER VERPLICHTE VACCINATIE? Naar „Het Volk" verneemt, bevat een ontwerp van wijziging der wet op be smettelijke ziekten, eenige artikelen, die het mogelijk maken, dat de kinderen en de onderwijzers en onderwijzeressen de school kunnen bezoeken zonder dat zij ingeënt zijn, wanneer zij verklaren daar tegen gemoedsbezwaren te hebben. Bovendien wordt in tegenstelling met de thans geldende bepalingen, in liet voorontwerp bepaald, dat geen vaccinatie behoeft te geschieden indien één dokter verklaart, dat dit voor de gezondheid van liet kind nadeelig is, terwijl tot op heden twee doktoren deze verklaring moesten afleggen.' AMBTENAREN DIE VAN GEZEL SCHAPSSPELEN HOUDEN. In het verslag van de Algemeene Re kenkamer lezen wij het volgende, aan gaande de contröle op de administratie van den Regeeringscommissaris heiast met do rijksgraanverzamcling in Noord-Hol land: Het trok de aandacht van het college, dat cte op 1 Januari 1919 afgetreden functionaris ten tehceve van zijn per soneel had ingekocht 2 damborden, 1 hal- maspel, 1 vlooienspel, 2 dominospelen, 2 stel damschijven, 4 stel speelkaarten. 2 schaakborden en 2 schaakspelen. De Kamer had bezwaar tegen de hiervoor gedane uitgaaf ad f 30, omdat die naar haar meening niet kon geacht worden in het belang van 's Rijks dienst te zijn gedaan. Hierbij wordt door den Minister van Landbouw aangeteekend, dat de aankoop van de verschillende spellen heeft plaat» gehad zonder goedkeuring van den Mi nister van Landbouw; daarom zijn de gedane uitgaven voor dien aankoop te ruggevorderd en weder in 's Rijks kas gestort. VERKLARINGEN VAN MINISTER VAN KARNEBEEK. De „Tel." verneemt d.d. 5 Nov. dat do bladen te New-York de volgende ver-' klaringen van Minister van Karnebeek publicceren „Ik ben ten zeerste verheugd op Amo- rika's kust te zijn aangekomen. Het ia altijd mijn verlangen geweest uw won derbaar land te bezoeken en het groote Amerikaansche volk, waaronder ik veel goede vrienden heb, te mogen ontmoeten. Het Nederlandsche volk koestert warme belangstelling voor de Vereenigde Staten Met trots gedenken wij onze vriend schappelijke, historische relaties met dit groote land. Minister Van Karnebeek herinnerde verder aan het 300-jarig herdenkingsfeest van de Pilgrim-Fathers, cn aan do na men Hudson en Nieuw-Amsterdam. Hij hoopte, dat de overeenkomst, waar voor de wereldconferentie to Washing ton bijeengeroepen was, vruchtbare resul taten zal hebben, die de woreld zullen verplichten aan Amerika's initiatief. De Nederlanders stellen in verband met bun uitgestrekt koloniaal bezit, dat 50 millioen inwoners telt, groot belang in de kwestie. Roman door MYRTLE REED. 40 De zomer liep ten einde. Er was al een bonte tak in den ahorn bij het tuinhek; de nachtvorst had haar stempel er op en haar belofte 0111 terug te komen, «te vogels waren al vertrokken en de o"Ü nam gevleugelde zaadjes op om ze 8 een veilige haven te bezorgen. rniprl^uJ®01^ ontweek hij nu zijn voelde haar sympathie, haar begrijpen en [oc|1 [roj. 7;cj, van i,aar lei ug. U wa.3 t^eder en geduldig, ging op iedere stemmig van lw.m itl> ?ie£ koosde hem bijna nooit, loch Weef hij in zichzelf gekeerd. Hij had geen vrienden in Oost-Lancas ter, ofschoon "ij Iwee of drie jongelui ivan zijn leeftijd kende, „ïaar hij hield zich zoo op distance van hen, dal zc hel al lang geslaakt hadden hem op |e zoe ken. Hij hield zich lenig van dokter Bin- kerhoff omdat hij vreesde, dat hij over 'ris zou spreken en (lat er zi°h nieuwe moeilijkheden vor zouden doen, en zelfs de geestigheden van den postdirecteur •hadden geen vat op hem. Deze miste Iris ook, en vroeg dikwijls naar haar, ofschoon liet hem veel opgevallen moest zijn, dat er nooit brieven voor Lynn kwa men. Toen de slag pas gevallen was, toen het haast niet te dragen scheen, had bij zioh afgevraagd of het erger zou zijn als Iri,s dood was. Toen opeens wist liij, dat het erger zijn zou; dat de koude hand, en het stille hart dc grootste ziele- pijn veroorzaakten, omdat er dan geen enkele mogelijkheid voor verandering meer bestond. Toen begreep hij ook hoe Iris zich gevoeld moest hebben toen Tan te Peace stierf, en hij had dat onver schillig en onontroerd aangezien. Voor vergoeding bedekte hij het graf op het kerkhof met bloemen, hij zag zioh zooals hij toen geweest was en bran dende schaamte vervulde zijn hart. „Het is geen wonder, dal ze me een ^domkop noemde," zeh hij lot zichzelf, „want dat was ik ook." In de duisternis, d-ie hem omringde en waar hij zidh door heen zocht te worste len, was slechts een straal van verlich ting de Meester. Lynn voelde onbe stemd, dat hij iemand gevonden had op wien hij steunen kon. Hij wist niet, dat het zijn eigen persoonlijkheid was, die Herr Kauffmann had wakker geschud, zoo geneigd zijn wij den persoon mei de zaak, de gedachte met dc daad te verwis- selwi Dag na dag zwierf hij over de heuvels rond Oost-Lancaster; dag na dag zocht bij vermoeid, met pijnlijke voelen naar vrede op die zonlichte velden, 's Avonds .kwam hij thuis, wanhopig vermoeid- flauw van den honger, en dan sliep hij onrustig met altijd die vrceselijke hand, die zijn liart ineen deed krimpen. Heel vaak ging hij naar de rotsengrocip in het woud, zoowat een mijl van zijn Ihiiis gelegen Er waren geen voetsporen op den gr-ond om hem been; blijkbaar kwam er niemand dan Lynn Er was een soort altaar opgericht, op den grond een bree de planik waar men kon -knielen, en bo ven aan de toIs een stevig, ruw, indruk wekkend, gebeiteld kruis. Hier had Lynn vaak trost gevonden. Iemand anders wiens hart zwol en brandde, met een poging te ontvluchten, had dat kruis in het graniet gesneden. Zoo kwam hij langzaam in een intie me, onzichtbare vriendschap. Herr Kaufman sprak niet meer over lessen, ofschoon Lynyn af eu toe naar hem toeging, en bij hem zal, terwijl hij werkte. De Meester had hem opgenomen in die hooge vriendschap, die geen ge sprekken vraagt om elkander te begrij pen. Een nur of langer kon Lijm» dan daar zillon en' den Meester gade slaan, zonder dal cv een woord gewisseld werd. Zooals met Dr. Brinkerhoff kwamen cr bezoeken voor waarin niets werd ge zegd als „Goedenmiddag" en „Adieu" FrauJein Frederika was altijd boven be zig met baar huiselijke beslommeringen, en stoorde hen zelden d-«pr dc werk plaats in te komen. Lynn vroeg zich af of het huis dan nooit schoon was, en hij vroeg htt eens aan Herr Kaufmann. „Mein" huis is altijd schoon," ant woordde bij; behalve hier beneden. Tweemaal iri het jaar sla ik Frederika toe in „mein" werkplaats te komen met borstels en schuiers en emmers. De rest van d-en lijd is de werkplaats van mij. Ik geloof, dat zij gelukkiger zou zijn, als ze hier zooals hoven altijd schoon kon ma-ken. Jij mag hier ook in „mein" werkplaats komen als ik er iet ben, het is „ein" ruslige plaats, waar men ongestoord kan rusten en aan v-ele dingen denken. Frederika zal het ook goed vinden. Weken naderhand dacht Lynn aan dit vriendelijk aanbod. Er was een storm op komst en bij herinnerde zich, dat de Meester er over gesproken had met Dr. Brinkerhoff naar de naburige stad te rij den. Ik heb een viool, legde hij uil, die lang geleden besteld is, cn die nu af is. Als Herr Doctor zijn zieken bezoekt ga ik „mein" instrument bezorgen, Fra-ulein Frederika deed open. en hij vroeg vormelijk naar Herr Kaufmann. „Mein" Bruder is niet thuis, zei ze. Hij is uit, maar ik denk, dat hij spoedig terue zal ziin. Wilt u misschien binnen komen en wachten? Ik zal u niet ophouden, antwoordde Lynn, ik zol beneden naar de werkplaats gaan. Hé, neen, vleide Frauleim. I' Wilt 11 mij geen gezeïschap houden? Ik voel 111e alleen, als -mijn Bruder uit is. Komt u bij me zitten, ja? Dat zou erg vriendelijk zijn! Zoo vriendelijk uitgen-oodigd, ikon hij niet weigeren, en hij zat onhandig en wei nig op zijn gemak in -de ontvangkamer. Zijn gastvrouiw begon hem direct bezig tc houden. Denikt u dal liet gaal regenen, ja? vroeg ze. Ja, ik denk wel. Wel, ik geloof liet niet. antwoorddde Firaulein glimlachend. Ik denk altijd hot beste. We zullen zien, wie gelijk heeft. We hebben rog-en noodig, wierp Lynn tegen, onrustig opp zijn stool draaiend. Maar niet als „mein" Bra.Ier uil is. Hij en Herr Doctor moeten een boelen rijtoer maken. „Mein" Bruder heeft een mooie viool afgemaakt en Herr Doctor moet de zieken gaan, bezoeken. De vriend van „mein" Bruder is ze.er knap. Lyn.n keek uit zijn humeur langs haar heen het raam uiit. Früulein veranderde van tactiek. U hebt „mein" nieuwen kleerborstel nog iet gezien, mopperde Neen, antwoordde Lyuu onnaden kend nog niet. Ik zal hem even halen. Ze kwam onmiddellijk ter .g en gat hem aan Lynn. Hij was gemaakt van drie strengen zwaair gevlochten louw met lussen als handvat, en er was een blauw lint met franje omheen, gestrikt. Kijk, zei ze, is hij niet prachtig? Ja, gaf Lynn verstrooi 1 toe. Miss Iris heeft mij gezegd hoe ik hem maken moest. Lynn kwam met een schok lot zich zelf. En dit, maar neen, dit hebt u zelf voor mij gemaakt, Miss Iris zei u hoe u liet doen moest. Ze wees op. den vlinder, die zoo lang geifcdeu, gemaakt was, maar die zijn oorspronkelijke glorie nog niet verloren had. Hij zei niets, maar Fraulchi las op zijn gezicht, dat ze een onhaniigheid begaan had. Alles wel beschouwd was het toch mocielijk een gesprek niet hoeren gaande te houden. Met Franz ging men lieel gemakkelijk om, miaar de anderen? Ze schudde wanhopipg liet hoofd, en gaf liet onmiddellijk op Lynn nog langer be zig te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5