IEDERE ZAKENMAN DIE ZIJN BELANG BEGRIJPT Storm en hoog water. ORDE EN ARBEID. De staking in de Metaal-industrie. LMDiOUW~EN ÏISSBMERIJ. BUITENGEWONEVERG ADER ING VAN DEN NEDERLANDSCHEN BOERENDBOND. Zooals reeds werd medegedeeld, zal op Maandag 28 November a.s., te 's-Hertogenbosch eene buitengewone vergadering van den Nederlandschen Boerenbond worden gehouden. Het doel dezer vergadering is den Katho liek georganiseerden boerenstand in Nederland in staat te stellen zich over eenige brandende vraagstukken van iandbouwwetgeving uit te spreken en zijne wenschen daaromtrent ter ken nis te brengen van de Regeering. Des morgens zullen drie afdeelings- vergaderingen worden gehouden, waar op de volgende onderwerpen zullen worden ingeleid 1. Grondbelasting door den heer J. Th. Verheggen, voorzitter van den. Nederlandschen Boerenbond en van den Limburgschen Land en Tuin— bouwbond, te Buggemum (L.) 2. Landbouwarbeidswet (vooront werp) door den heer Jac. Vos Antz., landbouwer en lid van het hoofdbe stuur van den Ngord-Brabantschen Christelijken Boerenbond, te Roo sendaal 3. Jachtwet, door den heer mr. H. van Haastert, rechtskundig ambte naar van den Nederlandschen Boe renbond, te 's-Gravenhage. Des namiddags zal eene algemeene vergadering worden gehouden, waarop mededeeling zal worden gedaan van de conclusies, aangenomen op de af- deelingsvergaderingen en vervolgens de heer dr. L. Deckers, secretaris van den Nederlandschen Boerenbond, zal spreken over het onderwerp ,,Meer eenheid in de Regeeringszorg voor den landbouw." GEMENGD MSEÜWS. Het verhaal van een schipbreuk. KORTE BERICHTEN. KERK EN SCHOOL. RECHTSZAKEN. SPORTENSPEL VOETBAL. DE UITSLAGEN. Dc „Crt." meldt 0. m. de volgende uitslagen van Zondag Den Haag Ned. Elftal De Zwaluwen 5—2 Westelijke af deeling. Res. 2e klasse. A. Amsterdam Ajax 111Z. V. V II 2—2 Oostelijke afdeeling. Ie klasse. Hengelo HengeloTheote 50 Nijmegen QuickHeracles 0-3 Enschedé EnschedéVitesse 10—1 NEDERLANDSCHE ELFTAL—DE ZWALUWEN. De „Crt." schrijft hierover 0. m. Het was op het terrein van de groote Haagsche allesbehalve aan genaam. Er werd land gedelibereerd waarna ten slotte werd besloten, 2 maal een uur te spelen. De meeste spelers waren aanwezig en met enkele aanvullingen kwamen om 2.40 de volgende elftallen in het veld Nederlandsch eljtalv. Tilburg (d) E. Campior.i, Stevens (a), Sissingh, Denis, Legger (m.), Tetzner, Rod er- mond, v. Gendt, Heynen, Vreden daal(v). De Zwaluwen De Munnick (d,), de Wolf, Philips (a.), Bovens, Momniers, Lietzen (m.), de Koning, Gillens, Bies- haar, Vermetten, v. Antwerpen, voor. Scheidsrechter was de heer Vuyck, als grensrechter bracht de hoofdcon sul van den N. V. B., de heer Boeljon zijn offer aan de gemeenschap. Verder kunnen we over dezen oefen wedstrijd, die als zoodanig onder deze weerstoestanden niets kon beteekenen, kort zijn. Rodermond maakte het eerste doel punt voor de in gloed-nieuw-oranje gestoken nationalen, doch Bieshaar zorgde zeer spoedig voor den gelijk maker. Vredendaal en Van Gendt scoorden nog ieder eenmaal en toen het eerste half uur om was, werd direct van doel verwisseld en aan de tweede helft begonnen. Er werd meer malen aan beide zijden vrij aardig gespeeld. Bieshaar verkleinde den achterstand van de Zwaluwen tot 32, doch Heynen en Van Gendt brachten ten slotte den eindstand op 52. SERIEWEDSTRIJDEN BIJ WIL HELMINA. Zaterdagmiddag werden de wed strijden voortgezet. Eerst Droste I G.S.V. Heemstede voor afd. A. Droste, die met den wind in den rug aftrapt, is iets sterker, doch de verdediging der G.S.V.H.ers is op haar post.Slechts éénmaal weet Droste voor rust te scoren uit een vrijen schop. Rust 1—0 Na rust heeft G.S.V.H. het voor deel van den wind, en weet Droste op haar helft terug te dringen, doch door offside gaan vele kansen ver loren. Ook de voorhoede is niet best, op schot. Uit een strafschop scoort Droste ten 2e male, terwijl even voor het einde met een snellen doorbraak van rechts, de middenvoor, hoewel in offside N.3 in 't netplaatst.Dros tewint geflatteerd met 3—0. WILHELMINA I P.E.N. Voor rust is Wilhelmina iets ster ker en hun voorhoede meer productief. Voor rust weten zij het vijandelijk doel te doorboren. Wel is de P.E.N. vaak gevaarlijk, doch voor rust blijft daar scoren uit. Rust 20. Na rust is het spel mooi verdeeld, P.E.N. weet eenmaal het vijandelijk doel te door boren, terwijl Wilhelmina weinig kans meer krijgt. Einde 2-lvoorWilh. Afd. B D.W.0.1 Haarl. Bank I 0—1. afd. C. Wilhelmina III D.W.O.II 0—0. ATHLETIEK. De Nationale Veldloop te Overveen. Naar men ons rneidt beloofd deze wedstrijd een succes te worden, daar niet minder dan 142 deelnemers heb ben ingeschreven. De inschrijving voor klasse A over een parcours van 5 K.M. bedraagt 16 deelnemers en voor klasse B over een parcours van 3.5 K.M. 126 deelnemers. Uit ver schillende deelen van ons land kwa men inschrijvigén binnen in 't ge heel van 31 vereenigingen verdeeld over 20 plaatsen w.o. uit Dordrecht, R'dam, Delft, Den Haag, A'dam,Den Heider enz. Uit Haarlem schreven 54 deelne mers in en wel van de volgende ver eenigingen Concordia, Bato, T.H.B., Haarlemsche A. C., Politie Sportver., A.J.C., I.V.O., Exelsior, H.A.V. „Haarlem", Victoria, E.H.S. en O.V.A. Zoodat blijkt, dat er hier ook groote animo bestaat. Verschillende loopers kon men in de afgeloopen week zien trainen in de duinen achter Kraantje Lek. Ook uit de omstreken schreven verschillende vereenigingen in w.o. O.V.V., De Kennemers uit Beverwijk, Bloemendaalsche Gyinn. Verr., Oiym- pia Aalsmeer en A.J.C. uit Velsen. In beide klassen zal het aan span ning niet ontbreken vooral in klasse A zal men een spannenden strijd te zien krijgen tusschen de verschillende loopers w.o. de bekende veldloopers G. J. v.d. Wel van V. en L. Den Haag, P. de Boer van Togo Den Haag, C. L. Brouwer en T. Sprong van D.O.S., R'dam. Graaf A.W. v. Hoogendorp van Sparta R.dam. F. Gracomini van de Zwaluwen Den Haag, enz. Tevens willen wij er op wijzen dat voor beide klassen prijzen zijn be schikbaar gesteld w.o. ki nstvoorwer- pen en medailles terwijl elke looper welke het parcours binnen een be paalden tijd A 25 min. en voor B 20 min. een diploma der N.A.U. wordt uitgereikt. Verder rest ons nog te ver melden dat er op den dag van den wed strijd programma's zullen verkrijg baar zijn met een kaart van het par cours en een volledige lijst van deel nemers en verdere bijzonderheden. Zooals bij alle door de H.A.V. „Haar lem" uitgeschreven wedstrijden is alles goed verzorgd en zal het publiek den geheelen wedstrijd goed kunnen volgen. ZWEMSPÖRT. BRUSSEL. Zooals men weet zwommen onze landgenooten mej M. Beisenherz en de heer J. van Silfhout te Brussel op de internationale zwemwedstrijden der Brusselsche Swimmingclub. Mej M. Beisenherz werd eerste in 1 min 25 sec. voor Mile Dievoet (België) in 1 min. 31 3/5 sec. en Mile Lebrun (Frankrijk in 1 min 344/5 sec. J. van Silfhout werd derde in 1 min 64/5 sec na den Belgischen kampioen Martial van Schelle die een tijd van 1 min. 41/5 sec maakte en nè den Fran schen kampioen Padou die 1 min 6 sec. over den afstand van 100 Meter deed. TRACHT ZIJN AFZETGEBIED TE VERGROOTEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Noordwester heeft gisteren in iieel ons land groote schade aan gericht. Hieronder vindt men een beschrijving van de stormschade in Am sterdam, den Haag, Rotterdam enz. Voor de berichten uit Haarlem en omgeving verwijzen wij naar het 1ste blad. De Amsterdamsche quarantaine inrichting verwoest. Te Rotterdam. De Nederlandsehe gezant gal de ver zekering van Nederland's vriendschap voor Amerika en verklaarde bovendien, dat Nederland oprecht wil medewerken aan het bereiken van een succesvol re sultaat op de conferentie. Cok de Nederlandsehe Kamer van Koophandel heeft een verklaring afge legd, waarin gewezen werd op het be lang, dat voor de Oost-Indische kolo- nlïn gelegen is in de kwestie van het Verre Oosten en haar internationale be- teekenis voor de ontwapeningsconferentie. DRUKWERK UIT HET BUITENLAND. De hoer Ankerman heeft den minister Van Lcndtouw de volgende vragen ge steld 1. Zijn de berichten uit de dagbladen juist, dat vanwege het Ministerie van L., N. en H. belangrijke bestellingen drukwerk voor den Octrooiraad in Duitsehland zijn gedaan? 2. Zoo ja, zijn dan de beweegredenen, die den minister er toe geleid hebben, deze bestellingen in het buitanland te doen, gegrond op het feit, dat door de lage valuta daar goedkooper kan worden geleverd dan in ons land? 3. Heeft de minister de Nederlandsehe drukkerijen in de gelegenheid gesteld om offertes te doen tegen concurreerende prijzen Te Apeldoorn. Dc staking, welke te Apeldoorn onder de metaalbewerkers aan drie fabrieken is uitgebroken, heeft voor de arbeiders al daar wellicht nog meer beteekenis dan elders, schrijft het „N.v.d.D.". Want vol gens de indeeling in klassen, gemaakt door den metaalbond. behoort Apeldoorn tot de 3e klasse, waarin een bekwaam vakman bij een 48-urige werkweek 68 et. per uur geniet. Waar dat uurloon echter ontoereikend werd bevonden, is van de zijde der werknemers er steeds op aan gedrongen dit te verhoogen, met het ge volg. dat in Apeldoorn 2e klasse-loon werd uitbetaald en een goed vakman 78 ct. per uur ontving. De voorgestelde loonsverlaging van 10 pet. wettigt de vrees dat de loonen voor gehuwden zullen teruggebracht niet met 10 pet. van liet heden verdiende loon en dus tot 70 ct., maar met hetzelfde percen tage van het 3e klasse-uurloon van 78 ct. tot 68 ct. verminderd met 10 pet. of 61 ct., chis een verlaging van 17 ct. per uur. Te Rotterdam. De directie van de Ned. Industrie- en Handel-Mij. aan den Keiteweg te Rotter dam heeft aan haar arbeiders bericht, dat zij op het oude (niet verminderde) loon den arbeid kunnen hervatten. De „R.K, Vakbeweging", die bet con flict in de metaal-industrie bespreekt, tcbrijft in verband met de Onderhande lingen van de R.K. Werkgeversvereeni- ging met de werknemers-organisaties o.rr „De R.K. Verceniging is dus op den goeden weg, en als zij thans ook een goede tactiek volgt, kan zij in dit con flict zeer goed werk doen. Het ligt thans aan haar. om te bewij zen, dat de poging tot loonsverlaging maar niet als een der vele uitingen van reactie- mag worden beschouwd, doch door den industrieelen toestand noodzakelijk is ge worden. Voor ons staat vast. dat de leiders der vakbeweging voor bijwijzen uit den weg gaan en verstandig genoeg zijn, om geen onmogelijkheden te eischen. Maar dan moet men met meer op de tafel komen dan met algemeenbeden, of met enkele cijfers, die aantoonen dat Duitsehland goedkoop produceeren kan. Dit laatste weet natuurlijk iedereen, doch men zal moeten toestemmen in een hoogst ernstige controle in ondernemingen, die onder erkend bekwame leiding staan. Tot welk resuliaat die controle ook moge leiden, dan is een overeenstemming te verkrijgen, die niet afgedwongen wordt, doch een gevolg is van loayal overleg en van overtuiging, die is bijgebracht door onweerlegbare feiten". Uit Utrecht. Dc stonzetting van de metaalbedrijven heeft in deze gemeente als gevolg, dat per *ek 20.000 K.W.U. rnindr electriciteit wordt gebruikt van de gemeente. STEUNREGELING WERKLOOZE VEENARBEIDERS. Dc minister van Binnenlandsche Zaken beeft den arbeidersbonden medegedeeld de steunregeling voor werklooze veenarbeiders in Drenthe en Overijsel na 1 November voert te zetten. De steun is echter vermin- dei.' en bepaald voor georganiseerden op 8.50 per week plus f 0.50 voor elk kind. EEN VERLOOPEN STAKING. Nadat de burgemeester van Middelburg getracht had, de beide partijen in de sedert Juli aldaar heerschende staking der lood- gielersknechts tot elkaar te brengen, door een loon van 74 cent voor te stellen, terwijl de arbeiders 76 hadden gevraagd en de patroons 72 wilden geven, welke pogingen mislukten, omdat de werkgevers aan 72 een', vasthielden, zijn zonder dat de staking officieel is opgeheven de werk- lit den zich weer voor 72 cent komen aan bieden. Zij, die kwamen, werden aangeno men. zoodat de staking verloopen is. INVOER VAN VEE UIT NEDERLAND IN BELGIë. Dc Maasb. verneemt uit Brussel, dat de „Moniteur" aldaar, Zaterdagochtend het volgende besluit bevatte, inzake den invoer van vee uit Nederland in België: „De in voer van herkauwende dieren en varkens, afkomstig uit Nederland en dienstig voor den teelt, de melkopbrengst of het vetmes ten, wordt tot 15 Januari 1922 toegelaten langs dc tolkantoren Selzaete (station), de Ciiage (station), Essch (station), Weelde (station), Achel (station), Maeseyck (sta tion) de Visé (station). dieren zullen een quarantaine van 10 dagen ondergaan in de stallen tan liet staatsbestuur in dc nabijheid van genoem de grensplaatsen. Deze quarantaine zal ook mogen geschie den ten koste van den importeur op Ne- dcriandsch gebied, maar de plaats van qua rantaine zal niet meer dan 5 K.M. van de Belgische grens mogen verwijderd zijn. Een ander ministerieel besluit bepaalt, dat herkauwende dieren en varkens, af komstig uit Nederland en bestemd tot slachting voor de voeding langs het tol kantoor Visé (station), op alle werkdagen mogen ingevoerd worden van zonsopgang tot zonsondergang. De dag en het uur van invoer moet door den invoerder gemeld worden minstens 24 uur te voren aan den veearts, belast met het gezondheidsonderzoek der vervoerde dieren. Minder aangename ontvangst bij den Holl. consul te Hamburg. De Haagsohe redacteur van „De Rot terdammer schrijft: Dinsdag der vorige week vertrok 'het „De vijf gebroeders" SCH 155, Reederij A. Den Duik Prn., schipper A. Dijkhuizen, ter haringvisscherij. Zondagmorgen te half 6, terwijl men niet aan de vleet lag, zag de wacht aan dek een stoomboot N.O. ten O. naderen Men voer ongeveer 25 gr. 25 min. N.B. onder de Engelsche kust. Direct begon men te takelen, doch toen de koers zich wijzigde en een aanvaring niet meer te vreezen ston, hield men hier mede op. Evenwel kwam even later de stoomboot. die het vrachtschip „Cisnero" uit Londen bleek te zijn, weer op den logger af en werd een aanvaring onver mijdelijk geacht. De eerste stoot vernielde de kluiver, toen werd de boeg geraakt, en terwijl de schepen meedraaiden kreeg het achter schip een duw zoodat het zijvuur naar binnen gebgoen werd en de verschansing groote schade leed. Het schip maakte water en pompen baatte niet. Men zag, dat aan boord blijven levensgevaarlijk was. Er woei toen een sterke wind uit het Noorden, de zee was ruw en de beman ning was genoodzaakt het schip te verla ten. Had men zich echter met 12 man in de boot gewaagd, dan wasr redding waar schijnlijk onmogelijk geweest. Ook de stoomboot had geen geschikte boot om hulp te bieden. Daarom kwam de kapitein weer op de logger aan en poogde de be manning over te nemen. Eén voor één klom men in het want en als het schip overhelde greep men de schipbreukelingen en trok ze binnen boord. Dat het in de duisternis angstige oogenblikken waren, begrijpt ieder. Voor al de jongens toonden vrees en een ma troos moest met rum bijgebracht worden. Toen allen aan boord waren, werd de reis naar Hamburg voortgezet, nadat men naar Graverend geseind had, dat een Hol- landsche logger drijvende was op de aan gegeven hoogte. Logies kon men op de vrachtboot den schipbreukelingen niet aanbieden, maar de behandeling was uit nemend. Maandagavond kwam men te Hamburg aan. De kapitein deed alle moeite om de Hollandsche schepelingen onder dak te brengen, doch alles was bezet. Tenslotte werden ze in een ziekenhuis opgenomen, waar ze thee en brood kregen, logeerden, en 's morgens koffie en brood ontvingen. De gastvrijheid was groot. Minder aangenaam was echter de ont vangst bij den Holl. Consul, den heer S. Beckers. Deze begon met te vragen, waar" om men zijin kleeding niet geborgen had, dan had men toch niet zonder pet en op een kapotten klom behoeven te loopen. Hij dadht er dan ook niet over eenig geld voor kleeding te geven, ook de jongens moesten maar met hooge kaplaarzen blij ven loopen. En wat eten betreft, nu ja, daarvoor hadden ze ook geen geld noodig, want een was toch niets te koop. Dus kregen ze 150 mark voor 12 personen, be nevens een spoorkaartje naar Schevenin- gen. s Avonds vertrok men dus met een leege maag naar Scheveningen en 's morgens ar- rn eerde men te Benthem. Een arme Duit. sohe conducteur had medelijden met de Soheveningers en gaf ieder een kop koffie. Even later kwam een oud gezagvoerder uit Rotterdam, die de schipbreukelingen reeds in Hamburg gesproken had, en hood ze ook koffie aan. Daarop zonden twee heë- ren ieder 10 en vervolgens bracht een conducteur weer 106 M. én 12 sigaren. Het spreekt vanzelf, dat de zeelieden zeer dankbaar waren voor de genoten vriendelijkheid Woensdagavond kwamen ze te Sche veningen aantot groole blijdschap der fa milie. AUTO-ONGELUK TE 's-HAGE. Vrijdag, omstreeks middernacht, isi op het Spui in Den Haag een auto, bestuurd door den Chauffeur J. H. d. M„ rakelings langs een postwagen gereden. De post wagen maakte juist toen de auto voorbij schoot een zijwaarische beweging, zoodat een aanrijding volgde. Het spatbord en de treeplank van den anlo werden vernield de koelsier van de postwagen werd van den bok geslingerd. Hij viel met 't hoofd op de straat en bleef bewusteloos liggen. In het ziekenhuis constateerde men her senschudding en schedelbreuk. Ben paar uur later is de man overleden. De chauf feur van den auto is in bewaring gesteld, verdacht van veroorzaken van dood door schuld. DE EX-KROONPRINS. De gewezen Duilsche kroonprins Is Zaterdag wederom voor een viiftal dagen op bezoek naar zijn vader te Doorn ver trokken, Burgemeester Kolff vergezelde den kroonprins op de reis, welke geheel per auto geschiedde. De voomiakge Duitsche Kroonprinses is Zaterdag over Oldenzaal aangekomen en mede naar Doom vertrokken, AANRIJDING VAN EEN TRAM MET PAARD EN WAGEN. Vrijdagavond tegen zes nnr is de stoom tram ui't Leiden nabij den Veursdhen tol in aanrijding gekomen met een paard en wagen van den boterhandelaar B., door dat het paard van het licht van de tram cn van een fiets schrok en daardoor te gen de tram is geloopen. Het paard werd gedood, terwijl de tram ontspoorde en aan den wagen van B. ernstige schade werd toegebracht. Het ongeval veroorzaakte een oponthoud van 1 uur voor de stoomtram. DE BRANDARIS. De N.- en Zui.d-HoHandsc.he Redding Mij. heeft een premie van f 500 uitgeloofd voor het vinden van de verloren geraakte motorredd'irgboot Brandaris. VOOR VEERTIG JAAR. In De Katholieke Vrouw wordt verteld van een weekblad De Huisvrouw in 1882 en uit den inhoud geciteerd. De volgende bijzonderheden geven een aardigen kijk op ■de veranderde toestanden: Als een groote nieuwigheid wordt het stichten van de eerste kookschool ver meld; een huismoeder wijst er in een brief hare medezusters op, dat zij te zuinig zim met water (om te wasschen en te baden!) en te zuinig met l-'cht, want zij bederven hare oogen door bij één kaars of een slecht brandende lamp te naaien cn te lezen. De nieuwsberichten getuigen hoe de eerste vrouw in Duitsehland te vergeefs trachtte aan de Universiteit te komen terwiil in Spanje reeds een vrouw den dokterslitel behaalde. En ook wordt gewag gemaakt van de eerste dame aan 'P-iversitert in Utrecht: mei. Tusscheii- broek. Nog wofdt er gesproken over het wen sdhelöke van een cursus voor „Eerste Hulp bij Ongelukken". De landbouwkun de wordt als een vrouwenvak aangewe zen en een warm pleidooi er voor gehou den dat de vrouwen op het platteland vooral,elkaar toch zullen bus taan door het stichten van vrouwenverenigingen, die ziekenverpleging hiiisbcradonderwijs en allerlei dergelijke hulp] zulllen geven. Ook toen werd reeds ernstig gewaar schuwd tegen de to groote luxe in de Meedingt Op vrije voeten. De fouiragehande- laar T. de L. van Poppingawier, die ge arresteerd werd en naar Leeuwarden op gezonden in verband met den dood van den jager J. LigthaTt, is op vrije voeten gesteld. „Hbld." Brandstichting. De dentist A. S. en de student A. S.. die zijn aangehouden bij den brand in hon woning aan de pas sage te Rotterdam zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht, als verdacht van brandstichting. Tegen de onzedelijkheid. Te Heken dorp (Z.H.) werd in de jongste raadsver gadering door B. en W. voorgesteld het volgende artikel aan de politieverordening toe te voegen: „Het is aan personen van beiderlei kunne verboden op oneerbare wijze langs de openbare wegen of ter plaatse van den openbaren weg te zitten of te liggen". Het nieuwe artikel werd na eenige discussie met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Z. D. H. de Bisschoo van Haarlem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. EEN VALSCJHE MARIS. Een kunsthandelaar te VGravenhage verkocht aan een koopman te Leiden vier schilderijen, waaronder één als „een denfamilie" van Willem Maris. Later verklaarde de koopman ontdekt te heb ben dat deze valsch en niet van Willem Maris was. Hij vorderde daarom nietig verklaring der koopovereenkomst we gens dwaling omtrent de zelfstandigheid der zaak. De rechtbank te 's-Gravenhage ver klaarde die vordering ontvankelijk al léén voor zoover betreft de éóne ge noemde schilderij, waarvan de valschheid zou zijn gebleken, doch voor het overige niet-ontvankelijk. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage be sliste evenwel in hooger beroep dat te recht gevorderd was nietigverklaring der koopovereenkomst in haar geheel en wees de zaak terug naar de rechtbank om met inachtneming van 's Hofs uitspraak ver der te worden afgedaan. Een tegen 's Hofs beslis=ing ingesteld cassatieberoep is thans door den Hoogen Raad verworpen. ONZE LANDGENOOTHN TE DIT BEREIKT MEN HET SPOEDIGST DOOR TE ADVERTEEREN IN DE Zondagmorgen begon een krachtige wind [e waaien, die gaandeweg in hevigheid toe nam. Deze wind ging al heel gauw over in een zwaren storm, die naar velen mee- nen, het noodweer, van een acht a tiental jaren in hevigheid overtrof. Uit verschil lende deelen van ons land komen dan ook de berichten over aangerichte schade, waaronder zeer ernstige door den vliegen den Noord-Westerstorm, in menigte aan zetten. Te Amsterdam ligt aan den Zeeburger- dijk de quarantaine-inrichting. Zij bestaat uit een groot aantal tijdelijke en semi- permancnle gebouwen. De acht tijdelijke gebouwen zijn oorlogsbarakken, die in dertijd in Duitsehland werden besteld. Zij beslaan een groote oppervlakte en hebben in de moeilijke oorlogsjaren al heel wat goede diensten bewezen. Duizenden kinde ren uit Duitsehland en Oostenrijk zijn daar reeds in observatie geweest en behandeld. Naar de „Crt." meldt, heeft de storm dit barakkendorp in eens voor 't grootste deel vernield. Om kwart voor twee, toen de he vigste windstoot zich deed gevoelen, wer den vrijwel gelijktijdig, de schuine daken van acht barakken afgerukt, opgenomen en weggeslingerd. Het gaf een hevig gekraak, ruiten rinkelden, balken en plinten vlogen in het rond te midden van dit oorver- doovend geweld vielen de groote kachels, de badkuipen, kasten en eenige bedden om. De storm joeg de lakens en dekens door de barakken cn deed de helderwitte gor dijntjes door de gebroken ruiten naar buiten wapperen. Hét gekraak was zoo hevig, dat het ver in den omtrek gehoord werd. Planken, zelfs heele houten vlakken werden door den woesten noord-wester als veerljcs mee gevoerd. Het was op den beneden weg een regen van houtwerk en asfaltpapier. Het meeste kwam daar beneden onder aan den dijk terecht. Maar er waren ook stukken, die werden meegevoerd lot op de Israë litische begraafplaats op wUvq honder- dpn meters afstand Gelukkig waren er geen patiëntjes In de barakken, die het meest te lijden hadden. Des morgens, een paar uur nog voor de ramp plaats had, waren er honderd twaalf Oostenrrjksche kinderen in onderge bracht. maar gelukkig waren deze arme stumpers voor 't groolste deel bacillen dragers naar gebouwen, iets verderop overgebracht. Het was een vreeselijke toestand. De on- cerhnge telefoonverbindingen tusschen het barakkendorp was, door het breken der draden defect geraakt, zoodat telefonisch comact met de buitenwereld onmogelijk was geworden. De portier echter, waar- schuwde de brandweer. De tweede barak was er zeer leelijk aan toe. Het dak was totaal verdwenen, ng gedeeltelijk op den weg, gedeeltelijk bij Gen boer beneden aan den diik. De wanden, die heftig heen en weer bewo gen werden, braak ten en zuchtten onheil, spellend. Nu en dan sprong een glasruit of viel een steunbalk omlaag. De dekens, die met tafeitjes! banken kussens een chaos vormden, waren door weekt. Zelfs badkuipen en kachels waren omgeworpen. De grond was bezaaid met scherven van glazen, medicijn fles chjes, kopjes en schoteltjes. Builen op bet straatje moet men over balken, planken en deuren klimmen. Van sommige loodsen is ook de zijkant ver dwenen. Zonderling doet het gezicht van een totaal onbeschadigde deur aan, die tegen de zware schutting, die de barak ken voor een buitenstaander aan het oog onttrekt, geworpen is. De manschappen konden aan den toe stand der gebouwen niet veel doen. Deze kraakten en wankelden. Onder een regen van stokken hout en asfaltpapier begaven zij zich echter naar de barakken, waarin de kinderen zich bevonden. Daar werd door het personeel van den Geneeskundi gen Dienst ongeveer twintig zusters en broeders tezamen alles in het werk gesteld om de kinderen onder te brengen. De Oostenrijk crt jes werd uit hun bed jes getild in deken getild en weggedragen. In een oogwenk had iedere brandwacht en politic-agent een wicht in den arm. Alles ging, dank zij het kordate optreden, zeer snel in zijn werk. De kinderen wer den naar het semi-permanemte gebouw, ■dat aan de achterzijde van het barakken dorp is gelegen, gedragen en daar zoo go°d mogelijk ondirgebracht. Door publieke werken zijn barakken ge bouwd, die nog in goeden staat verkeeren. Daarin bevonden zich tijdens 'het onheil kinderen. Er staan nog half gevulde beker tjes met melk, een teiltje waschwatcr cn een schoteltje met speculaas. Op den grond ligt een teddybeer, een Markerpop met kurkertrekkerkrullen en een „apïe op een stokkie". Nagenoeg alle oorlogsbarakken zijn ver nield. De schade zal naar geschat wordt tegen de 3 ton loopen. In de buitenwijken der Hoofdstad, zag men hier en daar telefoondraden op den grond liggen. Het telefoon-verkeer was danig in de war. Behalve de vernieling der quarantaine- dnrioh'ting, heeft de iNoordwesterstorm van Zondag nog meerdere ongevallen. te Amsterdam aangericht Zoo meldt de „Crt.", dat van de nieuwe kenk der H. Rita aan den Hagiendoomweg, die in aanbouw is, de steiger werd vct- nieSd. Een gedeelte der muren werd mede omgetrokken. Het zinken dak van het Tolhuis is af gerukt. De Belgische sleepboot uit Antwerpen .Edison", kapitein v. d. Schrandere en ge legen tusschen den Steenkolen Handels- vereeniging-steiger en den Hoornschen steiger aan de de Ruyterkade, is volgeloo- pen en gezonken. Een gedeelte van een dak van een huis aan de 3e Heimerstraat is weggewaaid. Aan den Omval is een woonwagen om gewaaid en een eind verder neergekomen, waardoor een bewoonster van het voer tuig hersenschudding kreeg. Zij is per auto-brancard naar het O. L. Vrouweru gastlhuis vervoerd. De schutting van het in aanbouw zijnde Koloniaal Museum, aan de Mauritskade, is omgewaaid. Een vrouw, die door het va/1- lende hout getroffen werd, brak een been en werd eveneens per auto-brancard naai het O. L. Vrouwengasthuis vervoerd. Ook een groote gedeelte van het steiger- •werk bezweek. De schutting aan de a oh terzijde der A-msteïbTou'werij is omgewaaid. Onder geweldig gerinkel bezweek een groote winkelruit van tien chocoiadewin- kei van Jamin, hoek Linnaeusstraat en Oosterpark. Een gedeedte der étalage werd tevens vernield. Onder de menschen, die in den winkel waren, ontstond een paniek. Een zware boom van het Leidsche- boschje woei om en deed de arbeidsraad der tram breken, waardoor groote vertra ging ontstond. Lenige uren vertraging ondervond het tramverkeer op den N.Z. Voorburgwal, toen een boom bij den Kolk op een ar- beidsdraad viel. Het verkeer werd tijde lijk over den Dam verlegd. Ook te Rotterdam .heeft de storm, ge- wekldge schade aangericht. Uit alle stads, deelen, zoo wordt aan de „Grt." geseind werd het omwaaien van schoorsteenen', boomen en schuttingen en het inwaaien van groote en kleine ruiten gerapporteerd. Aan den Schiedamschen weg woei een geheele ddrectiekeet omver, terwijl een waker, die op de Linker Rottekade in een wachthuisje zat, met huisje en al het wa ter ingeblazen wend. Gelukig kon de man spoedig op het lroge wordien gebracht. In de Posthoornsteeg werd een 7-jarige vrouw door een rukwind omgegooid, waardoor ze haar linkerbeen kneusde. Per auto van den geneeskundigen dients moest zij naar het ziekenhuis worden vervoerd. Ook de glazendakbedekking van de Passage heeft het weer moeten ont gelden. Door den brand die er dezer da gen gewoed .heeft waren reeds verschillen de ruiten gesprongen; toen nu door den storm telkens groote scherven omlaag vielen vond de politie het raadzamer de Passage om 1 uur te ontruimen en voor dien verderen dag gesloten tc laten. In de Waalhaven sloegen verschillende schepen los, terwijl Het s.s. „Eemdijk" van de IToIl. Aimer. Lijn, dat onlangs bij Antwerpen een aanvaring heeft gehad en thans ter reparatie bij Wilton lag, werdt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6