DOOR EIGEN SCHULD ~9fl Onze Kampioen der Kleeding TOTALE uitverkoop goederen. is alleen gevestigd Barrevoetstraat 15 iT Alles naar de Barrevoetstraat 15 INGEZONDEN. looft f 10.000 uit als er een concurrent in staat is tegen hem te concurreeren Onze welbekende TIA AA dc Kampioen der dj 0 Hf* UÜlIwI Heerenideedmg OVERVEEïC Ook een uitstapje. Bezoeken ande re scholen de zee bij mooi en gunstig weer, voor Overveners is dat geen nieuwtje en hier trekt men er naar toe, als de zee kookt en ziedt en bruist door den storm, die de wateren gee- selt. Nog niet zoo'n mal idee. Zater dagmiddag heeft een gedeelte der leerlingen van de O. L. School te Over- veen 't aangedurfd, om tegen den stormwind in, langs den Zeeweg naar zee te loopen en daar de zee in haar woeste grootheid en gade te slaan. 't Voordeel hiervan was tevens, dat de kinderen een goede beenen en longéngymnastiek kregen. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Schouw. L»e schouw over de wa teringen enz. van de Vereenigde Bin- nenpolders, welke aanvankelijk was bepaald op Vrijdag 4 November 1.1. is uitgesteld tot Dindsag 8 November aanstaande. Onderwijs. Aan den Heer W. K. Slik, onderwijzer aan de Bijzondere school te Halfweg is door Gedeputeer de Staten vrijstelling verleend van het verbod tot het bekleeden van de nevenl etrekking van correspondent der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling. Hinderwet. Door B. en W. is aan W. A. Balm te Spaarnwoude vergun- r.i :g geweigerd tot oprichting van een vischrookerij, op grond van vrees voor schade aan eigendommen, be drijven en de gezondheid, alsmede hinder van ernstigen aard. Kohier Hoofdelijken Onslag. B. en W. maken bekend dat het Ko hier van den Hoofdelijken Omslag, dienstjaar 1921/22 aan den Gemeente-, Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en gedurende vijf maanden ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Gemeente-Begrooting 1922. Door B. cn W. is aan den Raad aangeboden de Gemeente-Begrooting voor het iienstjaar 1922 en ligt voor een ieder ter Gemeente-Secretarie ter lezing. VELSEN. HILLEGOM. dat ze lang hfet met teege hanaen thuis komen, als ze op hun geliefd avontuur uitgaan. NOORDWIJKERHOUT.W Burg. Stand. Geborend. v. M. Opdam-Heemskerkz. v. G. £onder- wijk-Westrikz. v. M. v. Eeden-v. Kampen z. v. C. M. Warmerdam- Oosterwijk d. v. H. M. Hulsebosch- Ruigrok z. v. J. G. J. Aartman- Lampez. v. P. Hoogkamer-v. d. Berg. Overleden Dirk van Klink, 63 j. te Alkemade Nic. de Winter 74 j. echtgenoot van H. M. v. d. Berg Egbertus Harmien 61 j. te Amsterdam; Joh. Meeuwenoord 58 j. Ondertrouwd N. C. van Gijlswijk en C. v. Schooten P. van Schie en M. KoelewijnW. Ho^ -vorst en A. W. v. d. Ploeg G, W sd p en J. Duivenvoorden; H. Du.-.woorden en M. C. ElemansJ. v. Benten en J. M. Dobbe. Gehuwd H. J. Buschman en J. C. BaderM. J. v. Westerop en C. v. Eeden. IJMUIDEN. LISSE. BLOEMENDAAL. HEEMSKERK. SPAARNDAM. NOORDWIJK. VOGELENZANG. Vo»r den Inhoud dezer rubriek stelt ét Radactie zich niet aansprakelijk. HAMDEL EU &UÏERHEI8. MARKT&ÉIEUWS. ÏOOO* HEEREN OVERJASSEN, KINDER- en JONGENSJASSEN, 1000® COSTUUMS voor KLEIN en GROOT,10.000® HEEREN-en DAMES REGENJASSEN, JONGENS-REGENJASSEN, FIETS JEKKERS en PANTALONS. Een enorme partij DAMES WINTERMANTELS Te veel om op te noemen Allcs moet weS Wacht U voor gemeene concurrenten die mij in alles trachten na te makenLaat li niet misleiden door naamborden geplaatst vooraan in de Barrevoetstraat, doch loop door naar No. lb, recht tegenover de Lange Boogaardstraat. Recht over de Lange Eoogaardstraat te Haarlem MT Brengt het publiek op de hoogte B*" Maakt propaganda "W ALLEEN DAAR woont de Kleeding-Kampioen J. v. DAM! Esperanto. Alhier is opgericht, een Esperanto-club. Het secretariaat wordt waargenomen door den heer C. Vrees wijk, Snelliusstraat 33, IJ muiden. Ver der bestaat het bestuur uit de heeren J. Adriaanse te Velseroord en W. v. d Wal te Wijkeroog, bij wie men zich als lid kan opgeven. Deze club zal een cursus organisee- ren, die 17 November aanvangt. Mannenkoor. Tot directeur van Pelsens Mannenkoor te Velseroord is benoemd de heer Sim. Gokkes te Amsterdam. Hoog bezoek. Op Woensdag 16 November zullen de burgemeesters de 10 grootste gemeenten in Noord- Holland alhier vergaderen. O. a. zullen rij een bezoek brengen aan de Gem. visscheriischool te IJmuiden en waar schijnlijk ook aan de Ijsfabriek van de Vischhandelvereeniging. Liefdadigheidsconcert. Velsens Gem. Koor „Zang Veredelt" zal Woensdag 23 October een concert geven ten bate ran de nagelaten betrekkingen der omgekomen redders van de Brandaris en de President van Heel. Burgert. Stand. Ondertrouwd J. D. Klugt en J. M. van Roon. H. J. Haver en C. A. Koning. M. A. Mögelin en A. H. E. Lier. B. Gieger en M. A. van Tuner.. Getrouwd: A. J. Snijders en J. Warmenhoven. A. J. Burger en G. W- Neet. J. Molenkamp en C. M. Welbo- ren. H. E. Hagedoorn en H. Vellema. W. Smit en J. Blom. J. Jordaan en E. de Kriizer. Geborend. 'v. L. Koster-Koster, z. v. G. J. Scheenaard-d Graaf. z. v. W. v. d. Laan-Kortweg. Z. v. M. Smit- Witziers. D. v. M. C. Mors-Rusch. Z. v. G. J. Verhoeven-Uhrlep. D. v. G. Bot-Kluft. Z. v. M. Bonke-Ham. D. v. G. Vrijhof-Smoor. 2 d. v. J. D. A. H. van Roosmalen-Beer. Overleden: J. W. Martens, 5 j., echtgen. van P. M. Bodes. M. Tand, 16 d., z. v. A. B. Tand en M. Klos. Burg. Stand. Ondertrouwd T. P- ran de Loo en A. V. Walraven P- Lommerse en M. Th. UitendaalP Langeveld en A. J. M. de Groot. Getrouwd: L. J. van der Hulst en C. N. Evers. Geboren d. v. C. C. Staphorst-Paes d. v. G. Jansen-Vastinouwd. v. C. van der Wiel-Broekhof. Overleden W. Dekkers m. 10 jaar J. Wagemans m. 58 jaar. Posterijen. De heer W. Maas, tijdelijk kantoorbediende aan hét Post kantoor alhier, heeft eervol ontslag aangevraagd. Typhus. Aan den Hillegommer- diik heeft zich een geval van typhus voorge'daan. Moderne vaklui 1 De N.V. Elec- triciteits Mii. A. N. E. M. heeft het verstraten der door haar opgebroken terreinen tot het leggen van den kabel °Pgedragen aan een schipper Is dat bezuiniging of iets anders? Hlectrijicatie. Met het leggen van den kabel ten behoeve van electrifica- tie der gemeenten Hillegom,Lisse en Sassenheim is men reeds genaderd tot de Postbrug onder Sassenheim. Zooals men weet zal de stroom vanuit Leiden betrokken worden. Als de ons verstrek te inlichtingen juist zijn, zal te Hille gom de kabel gelegd worden onder de trottoirs en op Weerestoin in den grond van de voortuintjes der perceelen. Duinkonijnen. Er blijkt dit jaar zonder veel duinenwild te zijn. Ie Zilk en Vogelenzang ziet men af en toe groote koppels duinkonijnen tot dicht bij de woningen komen. Voor stroopers een goed jaar en men weet te vertellen, - -"T ZILK. Breedere wegen. Dat de wegen, bij het in hooge mate toenemende verkeer, veel te smal en daarom on veilig zijn, bleek weer gisteravond, toen een groote vrachtauto en een verhuiswagen elkaar bij de boerderij ,,Wassenaar" niet konden passeeren. Meer dan een half uur was de weg to taal versperd, zeer tot ongerief van voetgangers en voertuigen. We hoor den dat de Gemeente Bloemendaal den weg op haar gebied zal verbree- den. Zou onze Gemeente nu ook niet kunnen vervolgen. Meer licht. Met voldoening kunnen wij getuigen, dat de lantaarns, dit jaar in tegenstelling met het vo rige goed branden, hetgeen vooral door de kerkbezoekers zeer op prijs wordt gesteld. Toch zou het geen over bodige weelde zijn. als er nog eenige werden bijgeplaatstvooral in den zoogenaamden „Kleinen Zilk." Hier heerscht nog volslagen duisternis, zoo dat met slecht weer de kerkgangers moeilijk met droge voeten ter kerke kunnen komen. R. K. School. Evenals op vele plaatsen in ons land, heeft men ook hier te kampen met gebrek aan onder wijzend perso! ee Reeds maanden te- staat er een vacature en is een der leerkrachten ziek, zoodat slechts met 2 onderwijzers aan 160 kinderen onder wijs wordt gegeven. Met opoffering van deze beiden werd tot heden school- gedaan van half 9 tot 12 en van half 2 tot 5, zoodat de kinderen evenveel uren onderwijs kregen als vroeger. Nu de dagen steeds korter worden, is deze regeling echter niet langer te handhaven, waarom, te beginnen met 7 Nov. de schooltijden weer zijn van 6 tot.12 en van half 2 tot 4. Het Ie en I Ie leerjaar hebben schoo op Dinsdag, Woensdag en Vrijdag, het IIle en IVe op Maandag, Dinsdag en Donderdag en het Ve en VIe op Maan dag, Woensdag, Donderdagen Vrijdag. Op Maandag, Dinsdag en Woensdag n. m. is er van 24 uur handwerk- onderwijs resp. van het le en He, het Ve en Vie en het 111 e en IVe leerjaar. Vergadering van den Raad der gemeen te NeordwijfeerhOut op Dinsdag 8 Novem ber 1921 des namiddags 7 uur. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding der rekening van inkomsten en uitgaven dienst 1920. 3. Aanbieding der Begroeting van inkom sten en uitgaven dienst 1922. 4. Vaststel ling van het kohier van rioolgeld dienst 1921. 5. Voorstel van B. en W. lot het verstrekken Yan [hypothecair crediet aan II. van Leeuwen, alhier. Wegbrengen van schepen. Zaterdag is ook de reeder van den sleepboottraw ler Jan Pieterson Coen IJ M. 411, H. G. L., te Katwijk aan Zee aangehouden en naar Haarlem overgebracht. R.K. Kicsvereeniging. Vanwege de R.K. Kiesvereeniging wordt a.s. Donderdag avond te half 8 in het Bondsgehouw een propagandavergadering gehouden voor alle R.K. vrouwen en meisjes van Lisse. Als spreekster treedt op mevr. I oos Post met het onderwerp: „Waarom moet de vrouw aan politiek doen". De storm van gistemaimiddag heeft hier en daar nogai schade aangericht, door afwaaien van dakpannen, schoor- sfeenen, gevellijsten enz- Een nieuwe poging. Nadat reeds van verschillende zijden pogingen zijn aange went!, tof dusver zonder Tésultaat, om de gemeente Bloemendaal in de eerste loon- klasse geplaatst te krijgen, zuilen thans de Bond van Nederl. Onderwijzers en de Bond van Rijksambtenaren nog eens bij den betrokken minister requestreeren. Of 't helpen zal? Ondertrouwd: Jac. Stijnman en Maig. Goossens. P. Zegwaart en Joh. Gigen- gack. Getrouwd: Joh. Schreur met W. A. H. Kobus. 1 Oponthoud. De. groote sluis was van Maandag gesloten, aangezien nieu we deuren werden ingehangen met een grooten bok. Vele schepen moesten wach ten. VerbeteringEindelijk worden aan het IJ nieuwe ducdolven geslagen, zoo dat het gevaar voor de scheepvaart zal verdwijnen. Geslaagd. Voor het onderwijzers examen is geslaagd de heer C. Schee ve le nbos, alhier. Aanbesteding. Door den architect Willem Robbers te Haarlem werd te Vogelenzang, gemeente Bloemendaal, voor hekening van het R.K. Par. Kerkbestuur van O.L. Vrouw Hemelvaart aldaar, aan besteed: het bouwen van een onderwij zerswoning met annexe. Ingeschreven werd door fa. W. Saeys te Haarlem voor 23100; fa. van den Bosch en Zonen te Hillegom voor 22800 fa. J. W. van Parera te Noord- wijkerhout voor 21900 en fa. van Ton geren en Kromhout voor 20700. Het weilk is de laagste inschrijvers toe gewezen. WAARHEEN? Moet onder alle omstandigheden vrijhan del gehandhaafd blijven.) Nu in de metaalindustrie een conflict is gerezen, meen ik in het algemeen belang eenige woorden te mogen wijden aan den toestand die bezig is zich tot een groot ge vaar ons land te ontwikkelen. Het genoemde conflict is nog maar een symptoom van wat komen kan, en ver moedelijk slechts kinderspel bij de con flicten die dreigen, wanneer niet zeer spoe dig de middelen gevonden worden om de oorzaken van de tegenwoordige crisis, voor zoover ons land betreft, met vrucht te be strijden. Ik wil hier geheel in het midden laten of loonsverlaging in aanmerking kan komen om den toestand te verbeteren of te her stellen, cn ook niet stilstaan bij de kwes tie of, en in hoeverre de arbeidswet Aal- berse van invloed is op de malaise, doch alleen het volgende naar voren brengen. Er zou in ons land voldoende arbeid zijn voor allen die willen werken, indien niet het grootste deel van dezen arbeid aan Duitschland werd opgedragen. Alten arbeid die ins ons land beschikbaar is, onverschillig van welken aard cn onver schillig of het hoofd- of handenarbeid is, biedt Duitschland vele malen billijker te koop aan in zijn afgewerkte producten of voortbrengselen op elk gebied. Dat dit voor ons land rampzalig moet worden, schijnt er bij velen nog niet in le willen. Hoe ter wereld is het anders mogelijk, dat wij toestaan, dat ons bet werk ontrukt wordt, wanneer wij ten slotte toch bestaan moeten? Waar moet het heen, indien er geen koopers meer gevonden worden voor den Nederlandschen arbeid? Als op de vraag naar werk voor den Nederlandschen werker in het algemeen, het antwoord moet luiden: ..Dat koopen wij in Duitschland, gij zijl te duur". En dan: waarvan zal de werklooze moe ten bestaan? Wie zal hem helpen, als dc bron van in komsten, die „arbeid" heet, ophoudt te vloeien? Moeten wij lijdelijk aanzien, dat men ons onzen arbeid afhandig maakt en onderwijl tevreden zijn met de maar al te gemakke lijke theorie: „De toestand moet uitzie ken"? Laten wij ons hiervan niet te veel voor stellen. Dit uitzieken gelijkt veeleer op doodbloeden, en dit dienen wij in te zien nu het nog niet te laat is. Niet ..afwachten" doch „handelen" zij onze leuze. Eischen wij wettelijke bescherming van onzen arbeid cn1 onverwijldl Elke dag uitstel befeekent een stap verder naar Je bittere ellende der werkloosheid. Alle getheoretiseer over het mooie van den vrijhandel is hier misplaatst. De harde noodzaak dwingt tot het nemen van dras tische maatregelen. .De ongebreidelde invoer van afgewerkte producten, voor zoover deze in ons eigen lanu gemaakt kunnen worden, moet uit zijn. De arbeid in Nederland en Koloniën be hoort in dc eerste plaats aan de Neder- landsche onderdanen. Het schijnbare voordeel van inkoopen in' Duitschland, is in werkelijkheid niet an jers dan zelfmoord en een monsterachtige aanslag op onze eigen volkswelvaart. Ik wil hier eindigen met de hoop uit ie spreken dat mijn zwakke poging tot red ding nu er nog te redden valt, velen mag opwekken tot het roepen van een krach tig- „tot hiertoe en niet verder" zoodat het in 's-!ands vergaderzaal weerklinke. Hengelo (O.), 4 Nov. 1921. F. L. N. KOOIJ. (Wij wiüen hierbij even opmerken, dal de geachte inzender vergeet aan te geven, hoc dan onze bedrijven neschermd moeten worden, die op export berekend zijn. En dat is toch het voornaamste! - Redactie.) H. M. DE KONINGIN BESCHERM VROUWE D'ER NED.' JAARBEURS. H. M. de Koningin heeft het Be- schenuvrouweschup aanvaard derVer- eeniguig lot het houden van Jaarbeur zen in Nederland, gevestigd te Utrecht. GOUDA. Veiling van 4 Nov. 1921 Snijboonen f80147; Stokboonen f79 91; Tomaten A f 2425, dito C f 12 14; Roode Kool f67.50; Witte kool f3.30—5; Gele Savoyekool f 1 80—3.70 per 100 Kg.; Groene dito f2—12; Boe renkool f2—34; Bloemkool f 141 per 100 stuks; Spruilkool f22—31, dito 2e soort f3—7; Uien f 11—16, dito klein f8—10.40; Sjalotten f 6.90-8.40; Kro ten f 2.40—8 60; Knolrapen f 2 40—3.80, Witlof le soort f 60-64, dito 2e soort f 26-31; Spinazie f9—31: Postelein f22.20 per 100 Kg; Peen f4 10—12, Prei f 1.40—5 60; Selderie f 1—2; Knol- selderie f4—9 per 100 bos; Andijvie le soort f4.80—10 70, dito 2e soort f 1.70—4 80 per 100 stuks; Goutirei- net f 14—20; Zoete Bellefleur f 10; Zoe te Campagne 611; Kleiperenf 410 Gieser Wildeman f 916; Louwtjes f 4 —11 per 100 Kg. mÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 7