Eerste Indrukken van den dag HET GEHEIM VAN C02Y DEI.L. Stadsnieuws DAMIAATJES DINSDAG 8 NOVEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 13984 PER KWARTAAL3.25 PER WEEK0-25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENT1ËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EEN AANVAL OP EEN GEWICHTIGEN MAAT REGEL VAN BEZUINI GING. AGENDA 9 NOVEMBER De Storm. Aankomst en vertrek van Oosten- rijksche kinderen. VAN ONS KANTONGERECHT. Personalia. GarnizoeRsberichten. Gevonden voorwerpen eoooooooooooooooooooooooo* Voor onze a s- Kiezeressen. De staking bij Gebr. Merens. J. J. WEBER ZOON, Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. F EU1LLETON DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAÜT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: 236. Binnenkort zullen in <le Tweede Kamer foorstellen behandeld worden om den Zomertijd af te schaffen. Deze poging wcrdt gesteund door politici van allerlei richting: christelijke, katholieke, vrijzin nige en socialistische, die slechts dit ééne gemeen hebben, dat zij voor de boeren op- kómen. Nu is het in het algemeen prijzenswaar dig voor dezen hoogst nuttigen, ja, onont- tieerlijken stand, waaraan ons volk en ons laud zooveel te danken heeft, in het krijt te treden, tin wanneer wij zien, hoe veler- 1 -i groepen der bevolking steeds warme pleitbezorgers voor hun belangen in het parlement hebben, dan komen de landbou wers nog -wel eens te kort. Toch gelooven wij, dat de voorstellers to' afschaffing van den zomertijd niet ver standig deden in dezen tijd met hun aetie - t; komen. Slaagden zij in hun opzet, zij zóeden er ons volk en ook den boeren geen dienst mee bewijzen. Wij hebben indertijd met aandacht en Ixdungstelling kennis genomen van het sterk gedocumenteerde verweerschrift^ dat uit Twente aan de Tweede Kamer werd ge- r I en waarin afschaffing van den riüd' word geeischt. Hierin was wel vervat, wat ook uit andere streken van het land tegen het afwijken van den zomertijd is aangevoerd. Laten wij nu eens aannemen, dat in al die klaagschriften geen woord overdreven is, mag dan op die gronden weer tot den jud-n, vóór-oorlogschen toestand besloten worden? De ongemakken komen hoofd zakelijk hier op neer, dat de houders van melkvee moeilijkheden ondervinden bij het verzetten van de klol. voor de stadsmen- schen. Het vee vraagt er nu eenmaal niet naar. of op bevel van hoogcr hand de wijzer van de klok wordt teruggedraaid; he. regelt zich eenvoudig naar de zon en ook de boer volgt de natuur. Zoo is het ook met het werken op het land, dat fe nat heet te zijn, wanneer men een uur vroeger beginnen moet. No staat het voo ons echter nog niet onómstootelijk va3t, of met wat goeden wii niet veel van die ongemakken waren te verheipen. De oorlog en de distributie- tij'j hebben ons geleerd, dat heel veel mogelijk was, wat vroeger voor onmoge lijk werd gehouden. En al was dat niet het géval, zijn wij verantwoord nu den zo mertijd op te heffen? Men bedenke wel: zes maanden lang slaan bij de regeling van den zomertijd honderdduizenden gezinnen i.i ons land een uur vroeger op en gaan eer uur vroeger naar bed. Dat beteekent een enorme besparing van huisverlichlir.g, dus van kolen. En waar ons land nu ai het duurste van heel Europa is, mogen wij dan een uitzondering maken op de ons om ringende landen en dezen grooten zuinig heidsmaatregel opheffen? De meerdere uitgaven, die daarvan hel gevolg zouden zijn, zouden het leven al weer duurder maken en dus even goed drukken op den boerenstand. Wij geven toe, dat het terugzetten van de klak niet altijd kan blijven voortduren. Er is iets bespottelijks in, dat ieder jaar volgens de wet bepaald wordt, dat de klok weer zes maanden zal liegen. Maar op den duur is zoodoende mis schien te bereiken, wat wij vroeger al eens schreven, dat de stadsmenschen er zich aan gewennen, wat meer rekening met de zon te houden en des zomers een uur vrceger op le staan. Is dat gebruik een- maai goed ingeburgerd, dan behoeft het publieke leven, (de kantoren, fabrieken, po terijen, telegrafie, spoorwegdienst, ker ken en scholen enz) zijn aanvangsuur des zcmers slechts een uur te vervroegen en de klok behoeft niet meer te worden ver zet Het voordeel van den zomertijd mogen wij echter nooit meer opgeven; het is een overwinning op den lang slapenden ste deling behaald, welke te mooi is, om er nog ooit afstand van te doen. inplaats van afschaffing van den zomer tij' durven wij daarom dan ook vragen: welk Kamerlid neemt bij deze gelegenheid eens het initiatief om de regeering te ver zoeken, onzen Nederlandschen zomertijd eerder te. laten oeginnen en later (eind October) te laten eindigen? Wij zijn nu, vergeleken bij België, Frank rijk en Engeland, het land met den kort- sten zomertijd. En dat, naar onze meening, zonder een afdoende reden. Sociëteit „St. Bavo". n uur, L.T.B. 8 tiur. Hilar 1. In'koop-Comb. 7.30 uur, Hoofdbestuur Volksbond 8 uur, Schilderspatfoans, 8 uur. Retraitefonds 8 uur. Bestuur Spoor en Tram 8 uur, Gecombineerde besturen D.H.V.R. ie klasse C. Gebouw „Sint Jozef sgezellen". Jans straat, 8 uur, Vergalde ring voor <lc R.K. Vrouwen der paoóhie H.H. Elisabeth en B-abara en H. Lidulna. Vamilie-bioscoop. Kl. Houtweg 12, Voorstelling Kunsthandel F. H. Smit, Groole Houtstraat 69, tentoonstelling moderne beeldhouwkunst door Th. A. Vos. Schouwburg Jansweg. 8 uur, Arthur Diietze. Stadsschouwburg. 8 uur, De Koop man van Venetië. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 30. Alle werkda gen voorm. van 012 uur, nam. van 2 uur; Zaterdags alleen van 912 uur. R.K Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van io_i2 uur, nam. van 24 en van 80 uur. Oud-Holland. Verwulft Strijkor kest. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Geopend eiken werkdag, uitgezon derd, Zaterdag, Zon- en feestdagen. De gevolgen van den storm doen zich in Het telefoonverkeer sterk gevoelen. Er zijn ongeveer een paar honderd storingen veroorzaakt, in hoofdzaak doordat ont wortelde boomen op de dradien terecht zijn gekomen, waardoor deze afbraken. Er is slechts één telefoonpaal omgewaaid. In dit opzicht heeft het net zich hijzon der goed gehouden, deelde men ons me de. Het geheele vaste personeel van dien technischen dienst is druk doende, de te weeg gebrachte storingen te 'herstellen, dooh verondersteld wordt, dat er wel een paar dagen mee 'heen zullen gaan, alvorens al les hersteld is. Aan liet Rijfcstelegraafkantoor deelde men ons mede. dat vooral in het telegra fisch verkeer met het vui ten!and groote vertraging heersdbt. Ook in het binnen land is de storing nog niet gebed en al verdwenen, maar werkt toch. niet bepaald remmend! meer. Het verkeer op de verschillende tram lijnen was Maandagmorgen reeds weer normaal. Het Ned. R.-K. Huisvestingscomité ver zoekt ons, het volgende te willen opnemen: Tu afwijking met oen reeds eerder opge geven datum van aankomst en vertrek van het Ooslenrijksche transport, deelen wij mede, dat wij van ons bureau te Weenen bericht hebben ontvangen, dat de dokter geen gelegenheid heeft de kinderen tijdig te onderzoeken. Wij hebben daarom moeten besluiten, dit transport uit te stellen tot 24 November, zaodat deze kinderen 26 November hier zullen aankomen. Het terugtransport wordt dientengevolge verschoven tot 1 December. Na dien datum zal er in December ver moedelijk slechts een trein naar Oosten rijk terugkeeren en is het dus gewenscht voor het transport van 1 December zooveel mogelijk kinderen te doen terugkeeren. Alle vorige opgaven van vertrek-datums, komen hierdoor te vervallen. Aanvragen voor Hongaarsche kinderen moeten ons voor 20 November worden in gezonden, deze kinderen zuilen vermoede lijk 15 December in ons land komen. Op 20 December d.a.v. zal dit transport weder naar Hongarije terugkeeren, de lijs ter der vertrekkende Hongaarsche kinde ren moeten ons voor 5 December hebben bereikt. Verder laten wij hieronder nog een paar bijsluiten volgen van de vergadering van 29 November. Teneinde het uitzenden van kinderen die tot nu toe nog niet in ons land zijn geweest, .3 Levorderen wordt 't volgende besloten: Voor kinderen, die voor de tweede m-aal naar Holland komen, alsook voor de kin deren met een bepaald adres, moet in het vervolg voor de reis in Holland f 15. 'bij ons worden ingezonden. Wanneer echter de pleegouders de ge heele reis willen betalen, moet tegelijk met het juiste Oostenrijksch of llongaarseli adres ons f 25 worden ingezonden. Aan kinderen van andere Comité's kan voor zoover er plaats is de gelegenheid tot terugreizen worden geboden, tegen inzen ding van een bedrag van 10.— ;>er kind. Wij maken van deze gelegenheid gebruik, er nog eens op te wijzen, dat wij, gezien den grooten nood in de Centrale Rijken, gaarne onze actie zullen doorzetten, mits ons voldoende kinderplaatsen en geldelijkcn steun verzekerd blijven. Ook brengen wij gaarne onze circulaire voo' het inzamelen van liefdesgaven voor het a.s. Kerstfeest in herinnering. Uitspraken van 7 November 1921. A. A. M„ fabrieksarbeider te Haarlem, die'fs'tai, zonder toepassing van eenige straf ter beschikking van de Regeering gesteld; R. V., gr;;netwerker te Spaarn- dam, eenvoudige beleediging, geldboete van f 15 suibs. 10 dagen hechtenis; S. P- S., los werkman te Hoofddorp, bij ver stok, misbandeliinpg. 14 dagen gevangenis straf; M. H. .v G„ slagersknecht te Lei- muiden, diefstal, geldboete van f 30 subs. 10 dagen hechtenis; 1. H. v. M., los werk man te Zaandam; 2. K. B„ los werkman te Zaandam, wedersipamiigheid en een voudige beleediging, 110. 1. 10 dagen ge vangenisstraf, no 2. 14 dagen gev.straf; M. W. H., arbeider te Limmen, verduiste ring, 1 maand gevangenisstraf; 1. H. P-, reiziger, te Dunnerend; 2. H. A„ los werk man l« Puirmeremd, wederspatmigheidie der 1 maand gevangenisstraf; C. P., los wedkman, te Purmerend, bij verstek, ver nieling, geldboete van f 30 subs. 15 da gen hechtenis; R. de J., koopman 'te de Rijp, mishamdetling. geldboete van f 10, suibs. 10 dagen hechtenis; J. V., slager te Westzaan. Vrijgesproken. J. T., koopman te Monnikendam, mishandeling, ggeldiboe- tc van 10, subs. 10 dagen hechtenis; A. A., koopman te Beverwijk, bij vers'tek, overtreding arl. 251 bis W. v. S., 2 maan den gevangenisstraf; W. V., tuinarbeider te Huizen, desertie, 10 dagen gev.straf. Te Amsteniam zijn geslaagd voor het examen Vrije- en Orde-oefeningen de dames A. Brouwer. A. B. Ligtenberg en A. J. v. d. Horst, allen alhier. Bij Koninklijk bestuit van 3 November 1921 is, met ingang van 1 November 1921, den rese'rve-eerste-luitcnant jbr. D. J. P. Hoeufft, vau het 10de regiment infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag uit dien militairen dienst verleend. yoorschotten. Bij beschikking van de Ministers van Arbeid en van Finan ciën is het bij Koninklijk besluit van 16 Augustus 1920 aan de gemeente Haarlem toegekende bouw voo rschot ten behoeve van dg uitvoering van een bouwplan van de Woningstichting „Patrimonium" al daar verhoogd met 503-750, en mitsdien bepaald op ten hoogste 2.890.000, en is tevensgoedgekeurd dat zullen worden gebouwd 318 woningen, waaronder 5 win kelhuizen. Terug te bekomen bij: H. v. d. Vlugt, P. Kiess'traat 28, wollen das; P. Ro®en- hart, Simedéstraat 16, gewicht; H. v. d. Pol, Begijnhof 7, geit; W. A. Stroo, Spaansdhevaarts.tr. 72, Schoten, grijze hoed; C. Steenke, 2e Hoogew. dw. str. 13, Schoten, bruine en groene hood; C. Smits, Adr. Loosjesstraat 11, hoed; Burggreve, Tulpenstraat 9r„ jongens jekker; M. v. Hooydonk, Bakenessergraciht 58, leerboek; G Pil'Ooyer, Santpoorlerslraat 29rd.. pet; J v Vel sen Leidschestnaat 80, iheerenpor- temónnaie; H. Suyk, Ridderstraat 26B rood, pak papier; J. B. v. Zanten, Raaks 36, ring; Salerno ns, Schotersingel 98, heereuring; Moorman, VoortLragstraat 1, schortje; Pop, Cruquiusstraat 19, taschje; Quislro, Duvenvoordestraat 55-rd., vulpen houder. De Maandagsche Markt. Met het oog op he't onstuimige weer, zijai gisteren de kramen niet uitgezet op de Botermarkt. Dilt bedoekende ook dat er heel weinig •kooplieden aaniwezig wanen en de markt door bezoekers slecht bezocht was. BILJARTBOND HAALEM EN OMSTREKEN, Programma. KLASSE A. 10 November: Kas tan j eboomVrienden kring. KLASSE B. 7 November Onder OnsVriendenkring. 8 November; D.E.S.Oud Meeresteyn. KLASSE 0. 9 November: KorenbeursVereenigiag 192L 11 November: Oud MeeresteynD.E.S. KLASSE D. 7 November Oud MeeresteynKorenbeurs. 11 November: Kas tan j eboomV riendenkring. ->OOÓOOOOOOOO«OOOOOOOOÓOOOO Een woordje tot onze R. K. vrou wen Gij weet liet ah-eels dat u een mach tig wapen in handen is gegeven in den vorm van een stembiljet. Voortaan zal men in verkiezingstijd niet meer spreken alleen vanKoning kiezer, maar ook van: Koiiingin-kiezeres. Méér nog: de R. K. Staatspartij re- ïrènt op u om het aantal zetels, dat in Tweele Kamer, gemeenteraad en Pro vinciale Staten door R. K. mannen en vrouwen van de daad is bezet, te ver- grooten. Zij rekent op u om het aantal zetels in de Tweede Kamer van dertig op te voeren tot twee, ja als 't kan tot drie, vier en dertig. 'lót nu toe hebben velen uwer op onze overwinningsfeesten meogejubeld om do behaalde victorie; sommigen uwer namen bij verkiezingen ook een werkzaam aan- ideel, maar nu moet gij met de man nen, schouder aan schouder, medestrij den om de overwinning te helpen be halen. Uw macht is kfoeds groot, maar uw macht wordt nog grooter. Bereidt u daarom ten strijde, want de kamp zal vinnig zijn. Wie beter dan do R. K. Kiosvereeui ging kan beter de waarde van uw wa pen schatten Is het dan te verwonderen dat haar eersten inzet van den stembusstrijd, di-. 4n het voorjaar van 1922 zal worden uitgevochten, u geldt? In samenwerking met den R. K. Vrou wenbond heeft zij nu eea drietal ver gaderingen belegd om u de waards van een stembiljet te lorren kennec: en y een stembiljet te leoren hanteeren. Voor velen uwer is het geen gehe.m yneer, maar ook dan zal het u deugd deen nog eens opnieuw te hooren wa> gij als kiiezsres weten moet. Daarom verzuimt niet op die verga deringen te komen. Op Woensdag 9 November wordt cei ■vergadering gehouden in het gebouw do St. Jozefsgezallen-vereeniging voor de R K. vrouwen uit het Sehoierkwartier (pa rochies van de H.H. Elisabeth en Bar bara en van de H. Liduina; op Vrijdag 11 November in het ge bouw „St. Bavo' aan de Smedestraar voor de R. K. vrouwen der parochie: St. Bavo, O. L. Vrouw Rozenkrans er St. Joannes den Dooper; op Dinsdag 15 November in hst ge bouw „St. Bavo," Smoiestraat, voor da R. II. vrouwen der parochies van St An toni us, St. Joseph en Allerh. Hart. Knipt deze belangrijke data uit en pluk ze boven uw keukenaanrecht, om zo niet te vergeten! Holt. Maatschappij van Wetenschappen. Tot directeuren van de Hollaindsche M'aaLsohappij dier Wetenschappen zijn be noemd de hoeren: mr. H. P. van Heuike- lom en G. H. de Mairez Ovens J.C.zn. le Amsterdam, J. J. Thöne te Heemstede, E. H. de Vries te VGrawnhage en mr. G. L. de Vries Feyerns te Amsterdam. Van werknemerszijde deelt men ons het volgende mede omtrent de staking bij de caoutchoucfabriek van gebr. Merens: Ongeveer drie ii vier maanden geleden heeft de directie den arbeiders aangezegd, dat, in verband met den slechten toestand in liet bedrijf, tot een loonsverlaging van 20 0/0 zou moeten worden overgegaan. De arbeiders wilden daar niet op ingaan, waarop de directie hen voor de keus stelde; öf aanvaarding van de loons verlaging, öf 26 arbeiders zouden ont slagen worden. Mocht het eerste aange nomen worden, dan kon de directie echter niet beloven, dat die 23 arbeiders binnen korten tijd toch niet zouden ont slagen worden. Dit hing geheel af van verbetering of verslechtering van den toestand in het bedrijf. De arbeiders l:r gen twee dagen bedenkt jd, te kort, om de Hoofdbesturen in dezen tc kennen, en besloten tot het ontslag van de 26 arbeiders, wien ook werkelijk de dienst opgezegd werd. Veertien dagen geleden kondigde de directie een nieuwe loonsverlaging van 10% aan, alleen voor hen, die ..oogenaamd „op een loon stonden". Van de anderen (29 in getal) zou het loon niet verlaagd worden. De arbeiders meenden hier niet op in te kunnen gaan en de Hoofdbesturen der verschillende organisaties vroegen, naar aanleiding dezer aangekondigde loonsver laging een bespreking met de directie aan. Deze weigerde, op grond;, dat zij geen or ganisatie erkent Nog eenige .malen is ge probeerd, onderhandelingen met de direc tie aan Ie knoopen, doch steeds weigert deze om dezelfde redlen. Wel wil zij met 'die arbeiders zdlf onderhandelen, dodh dit wordt door dezen geweigerd, daar zij •niet buiten de organisaties om willen on.de rhandelen. LJ. Zaterdag no is met algemee-ne stem men door d'e arbeiders besloten, tot sla king over te gaan, welke staking Maan dag ingegaan is. Vam de 82 man zijn et 18 aan het werk gebleven. Van deze 18 zijn de meesten bazen, terwijl de overig n Invaliden zijn. Dezen worden door d« stakers niet gemolesteerd, d'e anderen wel. Maandagavond zijn zij door de politie naar huis gebracht, terwij'l een groote groep stakers hen volgde. Ongeregeldhe den zijn er echter niet bij voorgevallen. De directie had twee taxi's laten komen, om de werkwilligen naar buis te laten brengen, doch de chauffeurs weigerden, daar zij, als georganiseerd-en geen zooge naamde „onderkruipers" willen vervoeren of Iets, wat d-ooir hen vervaardigd is. Vandaag is oog oen arbeider 'bij gebr. Mcrerts in staking gegaan. De stakers zijn aangesloten bij den R K. Eabrieksartxii'lersbond „SL Willihror- dus", de Ned.. Veroen. van Fabrieksar beiders en bij de Federatie. De directie deelde ons mede, dat me ingang van Maandag alle stakers ontsla gen zijn. Barometerstand: 760. Neiging: Vooruit. Na een poos richtte hij zich hoog op, hief beide armen als smeckend ten hemel en riep: „Het kan niet zijn, liet is geheel onmogelijk! Help mij, Robert, zeg me, dat je oprecht bent." Toen hield hij op; een onmacht verduisterde zijn zinnen, en hij zou op den grond gestort zijn. als Elunt hem niet tijdig in zijn armen gen-i.-mii en langzaam tegen zijn trouwe borst ge steund had, tot de bezinning bij den slotheer terugkeerde. „Wees maar gerust," smeekte hij dachten toon den bevenden grijs- aar?' ..Ik bezweer u_. „Rust? Ik en rust? Hoor je niets? Je hebt je leven gored, Robert, anders zou ik je nu gcwoi gd hebben als een hond maar deze toon... jcze ^oon; ja niets had je geholpen, ik had je geworgd daar al meer en meer, altijd, sterker, altijd scheller! Houdt op, houdl op!" Huiverend verborg ót. door gewe tens-angsten gekwelde zieke zijn ge zicht in beide handen, terwijl Blunt liem op alle mogelijke manieren tot bedaren Iraehlte te brengen. „Vreest toch niets, mijnheer; ik hoor in 't geheel niets. Wal maakt u lan zoo verschrikt?" „De klok, Robert, de klok En zoo onlzelleml was dc uitdruk king in zijn verstarde trekken, dat de jonge man huiverend zich afwendde. Maar hij herwon zijn afschuw, legde beide handen zacht op de schouders van zijn weldoener en deed zijn best hem op te beuren, zooals een moeder haar ziek kindje troost. Inderdaad werd dc zieke rustiger en eindelijk vroeg hij inet zwakke stem: „Maar, nietwaar, Robert, jij. jij tenminste bent oprecht? O, zeg 't mij tot troost!" „Wat zal ik dan zeggen, mijnheer? Is 't dan mogelijk, dat ik u bedriegen kan „Ja, je hebt gelijk; warom zou *2 ook? -- In 't begin wou ik 't ook niet gelooven, maar ze zeiden 't mij zoo dikwijls tot Dat klonk niet als delirium; dat waren duidelijk, weloverwogen woor den, waaruit Blunt aanstonds begreep dat hij belasterd werd. „Wat zegt men van mij, mijnheer." vroeg hij met moeilijk verkregen rust. om den zwakken grijsaard niet te ver schrikken. „Laat 't maar/.. Niets!... Nie mand! Met deze woorden leunde dc slot heer in zijn stoel terug en de leden vielen over de malle oogen. Zuchtend zelte de secretaris zich op den tegenoverstaunden divan en volgde bezorgd iedere beweging van den beklagenswaardigen gebieder van Cozy Dell. TWAALFDE HOOFDSTUK. Het was dc tijd van hel middagmaal, toen tante Dina, de oude negerin, het slot binnentrad en dan den welbeken den weg naar de bibliotheek nam. Niemand bemoeide zich om de oud\ trouwe ziel, die, haar aandrang vol gend, den zieken slotheer wilde be zoeken wellicht voor de laatste maal op aarde. Zij vond hem alleen! en in niet bijzonder droeve stemming, zoodat hij 't gepraat der oude wel wilde beluisteren. Onbewust bevorder de deze hierdoor de plannen van Me vrouw Stillworth, terwijl zij den ouden heer 't bezoek verhaalde, dat Edith en de secretaris haar onlangs gebracht hadden. „Meester, uw hart was geworden week en warm, hadt u gezien die twee, in mij hut." „Hoe zoo, Dina? Hoe meen je dal?" vroeg dc zieke snel. „Beiden zijn zoo goed en aardig, men moet ze liefhebben.'' „Dina, geloof je dat.f' „Meester, wal zou Dina gelooven?" Hij hield zich in, zijn hart vreesde voor hetgeen hij toch innig verlangde te welen. „Geloof je werkelijk, dat zij zich voor elkander interesseercn?" Hij deed zijn best om rustig te schijnen-, toch bracht hij iedere lettergreep gebro ken uit. „Ja, mijnheer, Dina kan dat zeer zeker gelooven," was 't noodlottige antwoord- Stillworth omvatte krampachtig de leuning van den naast hem staaaden stoel en hijgde: „Dina, als dat de waarheid is, zal 'l mijn dood zijn!" „Dat moge God verhoeden, meester." riep de oude verschrikt, zonk voor zijn voeten op haar knieën, greep zijn afhangende hand en bedekte ze met kussen en tranen. „Dina had zoo niet gezegd, liad zij geweten, dat het pijn zou doen haar lieven ouden meesier," jammerde zij. „Wees gerust, Dina, jij bent niet de eerste, die mij dit slechte nieuws brengt" „Wie dan, meester?" „Uwe meesteres waarschuwde mij reeds, maar ik wilde, haar niet gelooven" „Waarom vreest gij, meester? Waar om mogen zij niet beminnen en ge lukkig zijn, deze twee goede jonge nienschen „Beminnen? Gelukkig zijn," herhaal de de oude man toornig. „Weet je, wat de naam Stillworth beteekent? Liever tiag ik mijn dochter in het graf dan beneden haar stand ge trouwd." „Waarom dan, meester?" „Vraag niet, slavin! Reeds eenmaal heeft zoo'n huwelijkik kan 't jou niet verklaren! Vraag dus niet verder." Er klonk zoo'n ernst uit de woor den van den zieke, dat Dina op onder worpen toon antwoordde: „Meester, u zult gelijk hebben als immer; wie zal echter mijn goede freule Edilh trouwen „Ik weet het niet, Dina; maar zoo veel is zeker, dat zij spoedig hu wen zal." „Waarom „Om haar voor Blunt te redden en voor schande cn berouw te bewaren!" „O freule Edith zal nooit schande brengen haar lieven vader; geheel an deren zijn liet „En deze zijn," vroeg snel de slot heer. „Meester, ook oude negervrouw kan geheim bij zich houden zoo goed als mijnheer!" „Wat meen je daarmee," riep hij in plotseling opvlammcnden toorn en hief dreigend de gebalde vuist. De oude negerin sprong op en week schuw eenige passen achteruit. „Ik weet niet, wat ik doe, 'k ben buiten zinnen ga. laat mij met rust!" Met deze wooixicn zonk hij uitge put in zijn stoel en sloot dc oogen. „Vaarwel, meester," zei Dina treu rig; „ik neem nu afscheid van u. Gij zijt altijd een goede heer voor mij ge weest God zegene u!" „Deed Hij dat, Dina, het zou goed voor mij zijn! Ach, dat ik bidden kon!" „Wees zonder vrees, meester. Hij zelf zegt in dat gulden boek: „Hoep mij aan in de dagen der droefenis en ik zal u helpen." Roep Hem aan, meester en bid tot Hem!" Weenend verliet hem de oude; de kranke echter blikte in somber ge peins voor zich Uit. De han»dcn la gen roerloos in den schoot, de lip pen waren samengeperst; eindelijk fluisterde hij voor zich heen: „Het is te laat 1" 's Namiddags begaf zich zijn arts naar de roode kamer cn verzocht een onderhoud met mevrouw Stillworth. „Ik hoop, dat zijn toestand niet erger is geworden," vroeg zij snel. De dokter haalde beteekenisvol de schouders op en zei: „Niet op dit moment; het hoogste gevaar kan ech ter ieder oogenblik intreden, zijn toe stand is uiterst zorgelijk." „Hoezoo „Het zenuwgestel is zoo ontzettend geschokt, dat het onbeduidendste. Hij hield op en keek de dame vra gend aan. „Spreek vrij uit, dokter. Vrees niet mij te verschrikken; ik ben op het ergste immer voorbereid." „Nu dan ik vrees een plotseling einde, zonder iedere voorafgaande waarschuwing; ik houd het daarom voor mijn plicht u hierop voor te bereiden." „Werkelijk", riep mevrouw Sliil- worth verrast uit. „Wat kunnen wc nu doen?" „Vooreerst moet hem iedere onaan gename medodeeling gespaard blijven; hij behoeft volstrekte rust; hij werd ik weet niet door wie in de laat ste dagen in geheel buitengewone ma te opgewonden en verontrust; dat mag niet meer gebeuren. Voor alles moet men hem iedere emotie besparen, een schrik zou zeker zijn dood worden." ,,'t Is inderdaad erger met George Stillworlh dan ik dacht; ik zei uwe voorschriften letterlijk doen opvolgen. Gelooft gij, dat onze Kerstfeesten hem nadcelig kunnen woeden?" „Als er rumoer tot hem doordringt, dan ongetwijfeld. Weet hij, wat hier in huis voorvalt?" '(Wordt vervolg.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1