pmimtmmEmQïMK, BUITENLAND BINNENLAND GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE VIOOL. DINSDAG 8 NOVEMBER 1921 De Washingtonsche Conferentie. De Staatsgreep in Hongarije. De toestand in Ierland. FEUILLETON. Vertaald uit het Engelsch dooi Hen riëtte v. d. Waardea. AFKEURING VAN LIBERALE ZIJDE. BINNENLANDSCH NIEUWS. De A. R. K. A. DE VETVOORZIENING DER TOEKOMST. t weede Blad. (Irondwetsherziening. Troonopvolging. De débatten leveren niet veel zaaks op. Do desbetreffende voorstellen in zake lo eigenlijke troonopvolging van de Staatscommissie, zijn door de Eegeering geheel overgenomen. Van dezen grond slag dient men uit te gaan, tot goed be grip van de discussies in de Tweede Ka mer. Deze voorstellen hebben in 't algemeen deze strekking, dat „die be palingen, welke anderen, dan nakome lingen van de thans regeerende vorstin tot de regeering kunnen roopen, worden geschrapt, terwijl de troonopvolging, indien mannelijke, uit mannen gekomen nakomelingen ontbreken, beperkt wordt tot het tweede geslacht uit den laatst overleden koning gesproten." (Rapport tier staatscommi sie). De voornaam te be doeling bij deze wijziging is dus, om het eens vooral onmogelijk te maken, dat de troon zou worden bestegen door een buitenlandschen prins, die met ons volk in geen enkele betrekking staat. Wij achten dit zeer goed gezien en in 't algemeen was men het in de Ka- pier er mee eens. Slechts de anti-revo- lutionnaire heer De Monté Verloren, wil de per sé de bestaande bepalingen hand haven. Hij vond de regeeringsvoorstel- len bedenkelijk, zóó bedenke ijk zelfs, dat ze de geheele herziening der Grondwet voor hem onaannemelijk maken. Zijn be toog kwam hierop neer, dat, door de regeeringsvoorstellen de zekerheid van het behoud tot in verre toekomst van onzen huidige staatsvorm uitermate ver zwakt wordt, waartegen het voorkomen van het nadeel van een vreemden prins op onzen troon niet kan opwegen, te minder waar deze pretendent „zich hier te lande voor zijn taak zal kunnen voor bereiden." Ook de partijgenooten van den heer De Hontê Verloren, de heeren Eutgers en Snoeck Henkemans hadden bezwa ren, maar deze waren van minder prin- cipiëele beteekenis. Het spreekt van zelf, dat de Minister van Binnenlandsche Za ken zich geenszins met de zienswijze van den hear Verloren kon vereenigen. Van socialistische en communistische zijde wordt getracht, en dit stelselmatig, de voorstelling te wekken, dat liefde voor- en gehechtheid aan het Oranje huis eigenlijk slechts in sommige, de z.g. kapitalistische, groepen van ons volk werkelijk te vinden is. De arbeiders zoo poogt men van die zijde den in- tïruk te vestigen staan, zooai niet vijandig, dan toch onverschillig tegen over onze dynastie. Mr. Troelstra is, gedurende de vorige dagen, met een nadrukkelijke poging om dezen indruk to vestigen bezig geweest en van revó- revolutionnaire zijde heeft men deza wijze van voorstelling gre'.ig overgenomen. Na dat de lieer Kolthek had betoogd, dat do beteekenis van onze Koningin door de andere partijen slechts in zooverre erkend wordt, als men haar persoon kan misbruiken voor politieke demonstraties de spr. doelde daarbij n.b. op de treffend spontane en gee tdriftrre hulde, welke zoo goed als geheel het volk H.M. in de bange dagen van November 1918 heeft gebracht heeft de communist Van Eaves'.eyn, die ten stelligste ont kend had, dat de arbeidersklasse van liefde voor het Oranjehuis vervuld zou zi n, opnieuw onomwonden als zijn mee- ping verklaard, dat deze gehechtheid aan ons vorstenhuis „niet een histori- schen, doch een kapitalistischen wortel heeft." Het moet ons van 't hart: veel zaaks heeft de vergadering van Donderdag en Vrijdag niet opgeleverd. Dg gevoerde debatten stonden van so cialistische en communistische zijde in 't toeken der partij-reclame. Het was over en weer tusschen de socia listen en oommnni ten een kruisvuur van persoonlijke hatelijkheden en vin nigheid] es. Prins Tokoegawa, het hoofd van de Japansohe delegatie ter Washingtonsche conferentie heeft in een interview met een verlegenweordiger van de „New York World" te Washington verklaard, dat wat Japan en de rest van de wereld wensehen, is een steviger grondslag voor internatio nalen vrede. Hij geloofde dat de beste verzekering van een zoodanigen vrede de vorming zou zijn van een entente cordiale tusschen de Vereenigde Slaten, Japan, Groot-Britannië, Frankrijk en Italië. Uit zijn eigen naam sprekende, verklaarde de prins dat hij ter conferentie kwam met het vertangen als van een kleinen jongen, die een lang-gekoesterden droom van vrede in den Stillen Oceaan vervuld wil zien. „Ik ben er weer", zeide hij, „om van het begin tot het einde de kaarten op tafel te leggen. In onzen honger naar en jacht op vrede hebben wij, volk van Nip pon, ons over niets te schamen en niets te verbergen." De Japanners, verklaarde hij verder, kwamen ter conferentie met de bedoeling president Harding's hooge verwachtingen te doen triomfeeren. doch prins Tokoe- gawa en zijn landgenooten moesten doov hun naburen dan ook worden behandeld als menschelijke wezens als menschen, die bezig waren te worstelen met duizend en-een verwikkelde vraagstukken. De prins verklaarde dal de achterdocht, die som mige Amerikanen koesterden, dat het Engclsch-Japansche verdrag tegen de Ver eenigde Staten was geridht, monsterachtig en krankzinnig was. De onttroningswet. De Hongaarsche Nationale Vergadering heelt Zondag de onttroningswei betreffen de het huis Habsburg met algemeenc stemmen in derde lezing aangenomen. Het afscheid van Karl en Zita. Sauerwein, de bekende modewerker van de „Matin" is de eenige journalist ge weest, die tegenwoordig was bij Karl's afscheid van Hongarije. Plaats en uur van Karl's vertrek waren zorgvuldig geheim gehouden. Sauerwein wist er toch achter te komen, huurde een auto en na vele avonturen kwam hij aan den oever van den Donau, waar de twee kanonneerboo- ten lagen. Het was er heel eenzaam in de streek. Slechts een paar boeren waren gekomen om bloemen te brengen. Op de kanonneerboot „Gloworm" waren voor Karl en Zita ingericht een tamelijk groot slaapvertrek met twee bedden en een kleine werkkamer. Het ex-keizerpaar wordt vergezeld door gravin Boerolriczeny, graaf Esterhazy, een knecht en een kamer meisje. Karl hield zich goed toen hij aan boord stapte. Het scheen Zita, die een baby verwacht, moeite te kosten over de kleine loopplank te gaan. Engelscshe matrozen haalden een leuningstoel, die bedekt was met de EngelsChe vlag, en wilden Zita naar het schip dragen. Maar zij dankte lachend en liep toch dapper de plank over. De Hongaarsche officieren, die Karl vergezelden, gedroegen zich heel ruw en onbeleefd. De entente-officieren daarente gen probeerden hem hel afscheid zoo ge makkelijk mogelijk te maken. Toen Karl de deur van zijn kajuit open maakte om naar den oever te kijken, zag hij geen enkelen Hongaarsohen o-fficicr meer. Die waren allen al weg geloopen. Hij zag alleen een gendarme, een recher cheur en een ouden, idioten hoer, die ge komen was om.... keizer Franz Joseph te begroeten. Kari ging tie kajuit in en sloeg de deur achter zich dicht. VRIJ RONDLOOPENDE MISDADIGERS. Er wordt terecht geklaagd over de toe nemende misdadigheid en het ontstellend aantal moorden, die op de meest onbe schaamde wijze worden bedreven. Maar wanneer men leest, op welk een onver antwoordelijke wijze polilie en justitie de misdadigers laten rondioopen en kans ge ven tot ontvluchten, dan behoeft men zidh over de vermeerdering van de misdaden niet meer te verbazen. Ziehier een tweetal feiten van de laat ste dagen, welke op die lichtzinnige han- delwijze der Overheid wijzen: De gewezen voorzitter van de commu nistische partij in Duitschland Brandler werd wegens het deelnemen aan den op stand in middel Duitschland in April van dit jaar veroordeeld lot 6 jaar vesting- straf, die hij moest doorbrengen in Go"/ now. Hij schreef maanden geleden 'ij- den s een „verlof van lien dagen - aan het partijbestuur, dat hij zroveel vrijheid genoot, dat hij den indruk had gekregen, alsof men niet ongaarne zou zien, dat hij ontvluchtte. Maar hij dacht er niet over van deze uitnoodiging gebruik te maken. In de s'ad Gollnow mocht hij eigenlijk vrij rondioopen. Dat deed hij den 29en October weer. Doch van deze wandeling keerde hij niet terug. Hij is hoogstwaar schijnlijk naar Danzig gegaan en men vermoedt, dat hij den weg heeft gevon den naar Rusland. Een tweede feit: Zaterdag werd te Weenen verteli, dat een der moordenaars van Erzberger, Kurt Tillesen te Marbach a. d. Donau gevan gen was genomen, doch weer had weten te on'snappen. De gendarmerie te Mar bach had den jongen man, die het voor Tillesen karakteristieke lidteeken m het gezicht had, gearresteerd. Tijdens het es corte in den trein sprong nij echter uit een coupéraam en men kon hem niet te rugvinden. DE VERLAGING DER POST- TARïEVEN. De minister der posterijen, de lieer Kel- laway heeft, gelijk reeds met een enkel woord werd gemeld, gezinspeeld op een mogelijke verlaging der posttarieven in het volgende jaar. Hij deelde dit mee in een vergadering der liberale vereeniging van Rushden, waarbij hij er op wees, dat de uilgaven van den postdienst voor liet loopendc jaar 70 mdllioen bedroegen, waarvan 45 millioen werd besteed voor salarissen en loonen. Een tekort betee- kende volgens hem. dat er een subsidie werd gegeven voor salarissen en loonen; dit noemde de minister een demoralisee renden stand van zaken en als men dit ongehinderd Het voortduren, zou dit een precedent gevormd hebben, dat in han den van een socialistische regeering gebe zigd had kunnen worden voor corruptie op groote schaal. Het ideale middel om dc tarieven te verlagen was volgens den minister de kosten te verminderen. Het deed hem genoegen, te kunnen mededee- len, dal hij hiermee bezig was. Het per soneel was voortdurend aanzienlijk ver minderd en daarmee zou worden voortge gaan zoolang de dienst er niet onder leed. Bovendien was nog op andere wijze op den dienst bezuinigd, en de minister hoopte dan ook bij de indiening der vol gende begrooting te kunnen mededeelen, dat er geen subsidie van bijna 7 millioen uit de schatkist meer noodig was, maar lat in plaats daarvan de dienst zich niet alleen zelf kon bekrimpen, maar dat het ook mogelijk was af te komen van de verhoogde tarieven. Ook besprak de minister bet denkbeeld om het stuiversport en de briefkaart van een balven stuiver weer in te voeren. Keerde men aldus terug tot dc tarieven van vóór den oorlog en ware het aantal poststukken even groot als toen, dan zou bet grooter aantal brieven, briefkaarten enz. een millioen pond meer opleveren. Maar het verlies door de verlaging van het port zou IQ millioen pond bedragen, zoodot dit denkbeeld een verlies zou be- teekenen van 18 millioen pond per j aar. DE BELASTINGEN IN ENGELAND. Hoe noodzakelijk het is dat er wijziging komt m de belastingheffing, blijkt uit het officieel verslag omtrent de heffingen van belastingen van hen. die van belegd kapitaal leven. Iemand die op deze wijze •n inkomen heeft van 100 pond st. 's jaars, kan slechts IS sh. van elk pond voor zich houden. Degene, die 150.000 pond sterling 's jaars inkomen heeft be haalt 15 sh. 5 d. in het pond belasting, be houdt dus van elkponddus 4 sh. 7 d. Nu kan degene, die weinig bezit gemakkelijk zeggen „dat hij best tevreden zou zijn als hij jaarlijks nog meer dan 20.000 pond sterling te verteren had", maar een feit is toch dat dergdijke beffingen bet ge heele Engelsche leven gewijzigd wordt en niet ten goede. Dc verkoop der oude land goederen is niet steeds een goed ding, want zulk een verkoop treft velen in dc maatschappij en vernietigt veel waarop de Engelschman trotsch was, ook al behoor dc hij niet tot de gegoeden onder de „edelen" van bet platteland. De *>nderhande\inge*> Sir James Craig, de premier van Ulster, heeft aan het eind der week verschillende langdurige conferenties gehad met den Britsdien premier en andere ministers onder wie Chamberlain Craig neen eveneens geconfereerd met lord Ca^son, zijn voorganger als ledder der uisi partij. DRAADLOOZE DIENST THUIS. De directie van de Rijkspost te Berlijn is thans bezig een draadioozen „Rund- spruchdienst" in te richten in de hoofd stad, waardoor lang draadloos-telefoni- scben weg van een centraal bureau ml den a bonne's voor hen belangrijke eco nomische berichten onmiddellijk worden medegedeeld, b.v. de koers der beurzen in New-York, Londen Parijs, Amster dam. De ontvangsttoestellen worden bij de abonné's in huis geplaatst. De buur kost 4000 mark per jaar. Bovendien moet dan nog het honorarium betaald worden van de maatschappij, die voor het nieuws zorgt, de „Eildienst für amtliche private Handelsnachrichten". DE KELLNERSSTAKING IN BER LIJN OPGEHEVEN. Aan le kellnersstaking te Berlijn is Za terdag een eind gemaakt, door dat beide partijen verklaard hebben zich te zullen houden aan de beslissing van een scheids gerecht. De kellners in bier- en tuinlokalen krijgen een minimum loon van 1600 mark per maand, in koffiehuizen en wijnloka len van 1800 mark. Van alle spijzen en dranken zal een toeslag van 10 procent Roman door MYRTLE REED. '41 Ze kon hem niet zeggen, dat ze van gedachten veranderd was, dat ze zijn ge selschap niet langer verkoos, dal hij ge- 'rust naar beneden kon gaan om op Herr ■^auiinann le wachten. de pjjoliilke stille, die volgde verzon Z'j r^rsehillende uitvluchten, en eindelijk klaarde haar gez;cht op u. '"oh hier bent, zei ze, om op „mem buis (e passelli zou it wel op groenten uit kunnen gaan voor het di ner van .pneiu Rruder. Hij zal zoo hon gerig zijn van zijn langen toclvt, en zoo- nls 11 z'e', Kaa' nog niet peg enen. II wilt mij wel even excoseeren, ja? Met het grootste pleizier, antwoord de Lynn oprecht. Dan kan ik ook gerust gaan, het is heel vriendelijk van u Ze was pas een paar minuten weg, loen de slorm losbrak. Lynn zag de wilde Pogen hel dal geeselen en een gevoel van behagelijke veiligheid kwam als een. ge heel nieuwe emotie over hem. Hij zou nu een poosje alleen kunnen zijn, alleen en toch beschut tegen den storm. Soms, na een droevige of blijde erva ring bekijkt men de levenlooze dingen om zich heen met verwondering. De ge broken vaas, al de eigenaardige dingen in deze kamer spraken van het Verleden. Hier bad hij onnadenkend de Cremona aangeraakt, en zich de tijdelijke vijand schap van Frau'lein op den hats gehaald. Haar afkeer van hem was pas vermin derd, toen hij en Iris dien afschnwelijken vlinder gemaakt hadden, die in een hoek prijkte. Zijn geest ging terug naar den dag, toen zij hem gemaakt hadden, alleen in de groote eetkamer. Hij zag den lieven ernst op het gezicht van het meisje toen ze de voelhorens er aan lijmde. Nu was de eetkamer ledig, alleen de Veest van het verleden spookte er in rond. Tante Peace rustte op het kerkhof, de koorts was ten einde, en Iris, Iris was wegt een schrijdende leegte achterlatend. De vlinder was overgebleven, dat waardelooze papieren ding. Dc schoone gedachten, waar zijn geest zich mee be zig gehouden had, waren verdwenen. In hun plaats was een zielcipijn gekomen, die met de dagen groeide en waarvoor de nacht geen verlichting bracht. In het begin had Lynn zich absoluut alleen voelen slaan. Nu begon hij te ge voelen, dat hij verbroederd was met zoo vele anderen. Hij voelde zich als j,n een opgepakte schouwburg als de lichten eensklaps uitgaan, absoluut geïsoleerd en zich toch bewust, dat hij omringd is door uienscb.cn, die dezelfde emoties doelen. De donder rolde door het dal, en de bliksem spleet de wolken. De grijze regen zweepte tegen de ruiten en het huis kreunde in den wind. Toen nam de storm bijna zoo plotseling af als hij was opge komen, en een glimlach vertoonde zich aan Lvnn,s mond. Diamanten schitterden op iederen tak en het gras was er mee bezaaid. Het ge lach van blijde kinderen klonk in zijn ooren en een regenboog van levende kleu ren spande zich over het dal. Lynn zuchtte zwaar want de schoon heid van dit alles zond een golf van pijn, sidderend door zijn geheele lichaam. De viool van den Meester lag op de piano en hij nam haar op, alleen ziende, dat het de Cremona niet was. Toen zijn vingers de snaren aanraakten, voelde hij het instrument opeens als een oude bekende, als een vriend, dien men na een scheiding weer terug ziet. Hij zette de snaren vast, nam den strijkstok, en begon te spelen. Het was het adagio van hel concert stuk, waarvan de Meester gezegd had, dat het vol van harlcpijn was. In de geheele muziekgeschiedenis was, niets ge- gehev "enwörtfen. Van de som, die deze 10 procent opbrengen, zal het minimumloon worden afgetrokken. Wat. er over blijft zal verdeeld worden onder de kellners van de inrichting. Er zullen plakkaten aangeplakt worden, waarin het personeel vraagt geen fooien meer te geven, daar het aannemen con tractueel verboden is. STORM. Zondagmorgen heeft boven die Brilsche eilanden de hevigste storm gewoed, die sedert vele maanden is voorgekomen. Hij heeft groote schade aangericht. Dc ge heele Kanaalscheepvaart stond stil. De pieren te Calais stonden blank. Een Fram- sche mailboot di euit Dover vertrok, werd gedwongen te Folkstone binnen le loo- pen, daar zij Calais niet konden bereiken. Driehonderd passagiers uit Londen, die het vasteland tot besteming hadden, moesten te Dover blijven. De storm in bet Kanaal hield gisteren den geheelen dag aan. Van vele schepen kwam bericht daf zij in moeilijkheden verkeerden. Tot nogtoe is geen bericht binnengekomen, dat levens verloren zijn gegaan. BRILLANTEN IN BROOD. In Berlijnsche bladen lezen wij, dat de Ams-terdamsche koopman Pollack er een eigenaardige methode op had gevonden brilt anten over de Duitschc grens te smokkelen. De recherche le Berlijn had er de lucht van gekregen, dat Pollack goud en briljanten over de grens wilde brengen. Zij liet hem nagaan door een van haar ambtenaren. En bij het onderzoek te Bentiheim werden inderdaad in een ben zine-sign renaan.steker 44 brillanten gevon den. Op dat oogenfolik haalde Pollack boterhammen uit zijn zak en begon te „ontbijten". Wat natuurlijk achterdocht wekte. De boterham we.rd bekeken. En in de dikke boterlaag vond men brillanten, twee ringen en een broche. Ail dat moons, ter waarde van anderhalf millioen mark, werd in beslag genomen. De rechter heeft het beslag opgeheven voor de brillanten, niet voor de ringen en de broche, omdat bewezen kon worden, dat deze in een .jSchiebercafé" door Pol lack waren gekocht. Voor den Hoogen Raad te Leipzig zullen den 7en December terecht staan de heeren von Jagow, von Wangenheim en Schiicle, wegens deelnemen aan den Kapp- Putsch. Officieel wordt gemeld, dat er schik kingen zijn getroffen voor de vestiging van duizend gezinnen uit Groot-Brilitannië op een terrein van 200.000 acres (acre is ruim 4000 vierk. M.) in Britsdh-Columbia. Over de nieuwbakken anti-papistische partij, waarover we onlangB onze mee ning gezegd hebben, is ook het liberale „Vaderland" allerminst te spreken. Het bevat een scherp afkeurend artikel, waarvoor de aanhef als volgt luidt: „Wij kunnen de nieuwe partij, die zich als Hervormde (Gereformeerde) Staatspartij is komen aandienen, aller minst welkom toeroepen. Aan anderen de verheuging, dat Rechts daarvan na deel zal lijden, voor ons is het beslissend dat die partij er eens is, die als ze vasten voet krijgt, den godsdiensthaat, in easu tegen de Katholieken, in hooge mate zal bevorderen. Dat dit ook het doel ie, blijkt reeds uit de voor de Katholieken hoogst beleedigende woorden, waarin art. 2 vervat is, nl.: „Zij erkent in tegen stelling met de beginselen van Rome en van de revolutie, enz." Wie voelt niet wat het is voor den Roomsche, om met den revolutionair in één adem ge noemd te worden? Wie bespeurt hier niet den opzettelijken wil om anders denkenden zco onaangenaam mogelijk te zijn? Zeer juist is ook de uiteenzetting van het Vrijzinnige blad van de houding des heeren de Savomin Lohman in de allerlaatste jaren. Men heeft blijkbaar gehoopt, aldus het „Vad." vooral van Christelijke-Histori- scho zijde, dat men door zich met allo macht tegen de opheffing van het pro cessieverbod te verzetten, de oprichting van de nieuwe partij, die feitelijk niets anders is dan eene continuatie van de Frieseh-Ohristelijk-Hi torische, zou kun nen voorkomen. Maar nu dat doel niet bereikt is, zal de heer de Savornin Loh man toch wel moeten bekennen, dat hij met zijne felle anti-Roomsohe politiek van den laatsten tijd eene groote fout heeft begaan. In de eerste plaats lag die niet in zijn lijn, waar hij altijd krach tig voor de conscientievrijheid van an deren heeft gestreden. Wat heerlijke her innering hebben wij te dien opzichte niet aan Hem uit do Staatscommissie voor het Onderwijs, waarin hij, als 'een tweede Aristides, den na.am van den rechtvaar dige ten volle verdiend heeft, omdat hij zich tegen alles verzet heeft wat on recht jegens de voorstanders van het Openbaar Onderwijs of jegens die van het Bijzonder Onderwijs geweest zou zijn. Maar daar is nog iets anders. Het is niet aan te nemen, dat een staatsman van den rang van den heer Lohman niet zou inzien, dat de opheffing van het processieverbod slechts eene kwestie van tijd is hier te lande, waarin de idéé van godsdienstvrijheid meer en meer veld wint. Welnu, was het dan reeds uit een politiek oogpunt voor het Protestantsche deel der Coalitie niet beter geweest, als zij zich de kies maar dadelijk had laten trekken, al zou dit op verlies bij de stem bus van 1922 zijn komen te staan? Nu blijft de kwestie er eene, waarop iedere candidaat van de Christelijk-Histori- schen bij volgende verkiezingen zal wor den geëxamineerd, om niet te zeggen getorqueerd, en komen de Christelijk- Historischen in de weinig benijdbare po sitie van den man, die aan kiespijn leed, en wel telkens naar den tandarts wan delde, maar bij diens deur gekomen, we derom den terugtocht aanvaardde. Buitengewone Algemeene Vergadering. De Algemeene R. K. Ambtenarenver- eeniging hield Zaterdag te 's-Hertogen- bosch een buitengewone algemeene ver vergadering. De voorzitter de heer von Prijtag Drabbe huldigde den tweeden secretaris, den heer Narvinck, die om gezondheids redenen als bestuurslid bedankt. De afd. Groningen stelde voor f 1000 te bestemmen voor de R. K. Universi teit. Het hoofdbestuur zal daarover eer lang een voorstel doen. Medegedeeld werd, dat overeenstem ming is tot stand gekomen met de Chris telijke Centrale, waardoor de actie thans zal uitgaan van 30.000 personen in plaats van 20.000. De voorgestelde wijzigingen in het reg lement werden, na eenige besprekingen en aanvulling goedgekeurd. Aan artikel 1 wordt toegevoegd, dat de vereeniging gesteld is onder bescher ming van het Goddelijk Hart van Jezus. Zeer lang, ook nog na de pauze, werd gedebatteerd over een voorstel van de afd. Eindhoven aangaande reorganisatie der A. R. K. A., zoodanig, dat afzon derlijke vakvereenigingen gevormd kan nen worden onder federatief verband, terwijl de 'leden zich aansluiten bij een standsorganisatie. Het eind was, dat de afd. Eindhoven haar voorstel introk. Zij diende tegelijk een ander in, behelzende, dat een com missie zal worden benoemd, welke een onderzoek instelt naar de fouten, doch die tevens de middelen ter verbetering aangeeft. Dit voorstel werd met nage noeg algemeene stemmen aangenomen. Er werd gesproken over het orgaan en ten slotte werd besloten, dat heit een weekblad wordt en het hoofdbestuur wordt gemachtigd hiertoe te komen hin de raming van 10.000 gulden. Besloten werd, dat de steunfondscom- mis-ie een tweede rapport zal uitbrengen. Jaarlijks zal 10 cent per lid aan het Centraal Bureau der K. S. A. afgedra gen worden. Er werd nog langdurig gedebatteerd over het standpunt, in te nemen tegen over de organisatie van den werkne- menden middenstand. De behoefte aan olie en vetten is in de laatste jaren sterk toegenomen' en vooral de oorlog beeft dat zeer vergroot schrijft de „Delftsche Crt" Dat de oliepalmen een belangrijk aandeel in de versehoffuig van plamtenvetten hebben, blijkt uit de vergelijking met de copra. In de jaren vóór de oorlog kon tropisch Afrika on geveer 125.000 ton palmolie en 325.000 ton patnipj'ten uitvoeren, terwijl de to- taaluitvoer van copra uit alle producee- rende landen te zamen ruim 500.000 ton en die van de kokos-olie JOO.OOO ton be droeg. Bij vergelijking van de waarde der olie van palmpitlen en copra ziet men, dat de oliepalm in zijn beteekenis voor de wereldmarkt der olie weinig meer dan een vierde bij die van den kokos-palm achterstaat En nu verkeert de oliepalm •:og in dc ongunstige omstandigheid, dat hij meest voorkomt in streken met pri mitieve land'bouwtoeslandien en weinig hulpmiddelen voor het verkeer, terwijl dc kokos-palm in dit opzicht meer begun stigd is. Aangenomen mag daarom wor den, dat in de toekomst de productie der oliepalmen nog zeer groote uitbreiding zal schreven, dat 7.00 volmaakt op zijn stem ming paste. Hij stond met zijn gezicht naar het raam, zijn oogen nog gevestigd op den regenboog, en diepe, trillende lonen ont snapten de viool. O ogenblikkelijk voelde Lynn zijn meesterschap. Hij speelde zoo als de groolen voor hem gedaan hadden, met hartstocht en oneindige smart. Al <le schoonheid van de wereld beefde er in, de zon, de wijde velden, en dc zo merregen; maanlicht en bet geklater van vele wateren, de donkere nachten van het heelal, Iris en de schoonheid van de moe rassen, waar haar naambloem als een pupperen draad doorheen "°P, een ko ninklijk tapijt wevend. Hier boven uit klonk de schoonheid van den geest, die alles gelooft, alles verdraagt, en ten laatste triomfeert door zijn lijden en ho pen. De diepste menschelijke aandoeningen spraken uit het adagio, aanzwellend in overweldigende tonen liefde en duisternis en dood. Het was de kreet van een gewonde ziel, zich inspan nend om te ontsnappen, worstelend te gen de ketenen, die haar omsnoeren om haar rechtmatige plaats in le nemen bij degenen, die geleerd hebben te leven. Lynn beefde als een riet, dat door den wind Bewogen wordt, en zijn adem ging möëieldjk, Toen kwam het majestueuze crescendo, dat de boodschap der ousteirfe- oudergaan als de cultuur verbeterd wordt in de binnenlanden, waar de palmboom gevonden wordt, beter dioor verkeerswegen worden ontsloten. De oliepalm is een soms 30 meter boog groeiende waaierpalm met bladeren, die in een vochtig klimaat 6 i meter lang worden. De volwassen boom brengt jaar lijks 600 4 800 steenvruchten voort: een oranjegele, vezelhoudende laag vrucht- vleesch omhult de eigenlijke noot en deze vruchtwand is rijk aan een vette olie, welke onder den naam van palmolie be- kend 9taat. De palmnoot bestaat uit een harde schaal .benevens het eigenlijke zaad. de palmpit; de palmpitlen zijn omge ven door een donkere schil, waarbinnen een vrij hard vleescb, dat 50 pet. vet bevat. De pitten worden in Europa verwerkt tot een eetbaar vet en beste veekoek. Palm- pittenvet is uitstekend geschikt voor de kunstboterfabricagehet gelijkt in vele opzichten op cocosvet. waarmede het ook wet vermengd wordt. Palmolie wordt in de laatste jaren hoe langer hoe meer gebruikt in de planlen- industrie en de uitgeperste massa als vee voeder aangewend. De oliepalm is in Azië niet inheemsoh en zijn invoering in Ned.-In lie is nog van jongen datum. Eerst in 1818 werd op Java van twee zijden planlerunale- riaal ontvangen, n.l. uit Mauritius en uit den Amsterdamschen Horlus. In 1859 werd van Regeeringswege een proef ge nomen met de leelt van den oliepalm t€ Moeara Enim op Sumatra. Eerst ui 1911 is in Ned.-Indië de belangstelling voor den oliepalm ontwaakt; talrijk wa ren in dit jaar de plannen om op groote schaal dezen boom te planten. Van uit Saak wead de cultuur uitgebreid in Atjeh, Sumatra's Oostkust, in de Lampongs en op Java. De Assahar.sdhe onderneming Poeloe Radja had in 1916 al producee- rende oliepalmen. maar moest dc vruch ten nog met bandwerktuigen brcken of persen, omdat wegens den oorlog de noodige machines niet waren te verkrij gen Vele teekenen wijzen er op. dat de oliepalmcultwur in Indië een mooie toe komst tegemoet gaat. In 1916 beslonden er in Indie 19 obe- palmcultuurondernemingenmet een aan plant van 4000 H.A. Voor den oorlog was de bruto-opbrengst per H.A. op 1300 te stellen; tengevolge van het stijgen der prijzen van het patatvet. bedraagt die op bet oogenblik ongeveer 1800 per H A. Daar 'n rubberaanplant ongeveer .1 120» en een theeaanplant ongeveer 1000 per H.A. opbrengt, is dc teelt van olepatan- boomen meer rendabel dan die van de genoemde cultures. Ook de opbrengst van een klapperplantage wordt door die san den oliepalm verre overtroffen. Nederland heeft al lang een aanzien lijken handel in nalmnitten gehad. 1 oor de hande sbetrekkingendie voorn meh k van Rotterdam uit met het gebied van den Kongo werden onderhouden, leerde men de palmolie en palmnitten hier te lande kennen: De Nederlandse olie- industrie, die altijd belangrijk geweest is en die zich vooral na 18 iO eterk ontwikkelde in verband met de zeep-, kunst,, boter- en veevoederindustrie deed hier de behoefte aan plantonvetten toe nemen. In 1913 bedroeg de invoer1 n Nederland van palmolie 24 millioen KG, en 63 millioen KG. aan palmpitten. Voor Nederlandsch-Indidoen al'e ver schijnselen vermoeden, dat de handel is palmpitten niet belangrijk zal worden, omdat de olie-industrie zich daar op zeer groote schaal gaat ontwikkelen en deze .grondstof aldaar tot olie gaat verwerken. Deze groote perspectieven openen zicli echter met betrekking tot productie van palmolie, wat in niet geringe mate zal bijdragen tot leninsing van den were.d- voedselnood. HET LEGER DES HE1LS EN DE LIEFDADIGHEID. De Haagsche Post heeft het jongste jaarverslag van hel Leger des Heus, :a volgens h<rt blad een ree van (misschien wel opzettelijk) slecht en onoverzichtelijk gegroepeerde cijfers geeft, in handen ge steld van een accountant. Daarbij is gebleken, dat het Leger een inkomen had van 494 000. opgebouwd uit de volgende posten: Voogdijgel den f 21300 Collecten cn contributies lob.mw Giften cn legaten U Huren en interest ''-^0 Winst op Tehuizen 127.000 Totaal inkomen 494.000 llit het accountantsonderzoek blijkt ver der. dat van die 494.000, voor de armen bijeengebracht, sieohts f 25 500 redhl- streeks voor ondersteuning wordt uitgege ven, d.w.z. ternauwernood ééa stuiver op eiken gulden dien het Leger int. Het geheele reslant van die f 494.000 gaat weg aan salarissen, reiskoslen, pen sioenen voor officieren en andere beamb ten van bet Leger. Wie het Leger dus steunt, zoo zegt het blad, steunt niet zoozeer de armen, als wet een religieuse propaganda. lijkhcid bracht: „Verdraag en gij zult overwinnen; wacht, en uwe oogen zullen openqaan." Geheimzinnige, donkere smart domineerde het geheel. Onder de betoovering der muziek zag hij alles duidelijk voor zich de overal triomfeerendc geesl, die geen rekening houdt met liet tijdelijke, omdat hij deel uitmaakt van de eeuwigheid; die geen rekening houdt met het individu, omdat hij allen beheersaht. Zijn verdriet was niet langer persoonlijk, maar het kwam tot hem als zijn vriend. het wacht woord, den grondtoon, het parool, dat hein toegang gaf lol het Walhalla, waar de helden-zielen der onsterfelijken de overwinningisleekenen dragen. De ondergaande zon zette den regen boog in brand. Lynn speelde nogeens het adimgo, weer trilden de wereld oude wet ten. Hij was zoo geheel ziel, dat de sna ren in zijn vingers sneden, zonder dat hij het bemerkte, hij speelde, ten volle begrij pend; met een algeheel vertrouwen de meesleepende acooorden van het crescendo tot liet einde. Daar klonk een weifelende slap op de trap; een tasten naar de klink. Het was de Meester, blind van tranen, zijn be minde Cremona in dc uitgespreide han den. ««SL Hier riep hij gebroken uit. Zoon van „mcin" hart! Speel! XIX. De Geheime Kamer. Hij beeft haar nou lief. De heinnc- ring aan deze woorden waren balsem voor Margaret's hart. Er was geen twij fel mogelijk, want dokter Brinkcrhofl' bad hel zeer l>tslist gezegd. Het was (le schoone, stralende werkelijkheid. Al dien tijd had zij gedacht, dat hij velgeten had, nu bleek het, dat zij zich vergist had. Nu kwam er een gedachte in haar op, die haar het bloed naar de wangen joeg. Al dien tijd, dal ze in Oost Lancaster was geweest, was ze bang geweest, dat hij op de een of andere manier baar te genwoordigheid te welen zou komen, en nu was er niets wat zij zoo zeer verlang de. Als tante Peace geleefd had, zou ze het nauwelijks gewaagd hebben, de ken nis met bcm weer aan le knoopen, want zooals Dokter Brinkerhoff, was de Mees ter zonder maatschappelijke positie. Iris was ook weg niemand behoef de het te weten dan Lynn. Herr Kauf- niann wist den naam van den man waar mee ze getrouwd was niet, en bij dacht, dat hij Lynn's moeder niel kende, liet zou heel gemakkelijk ziju den Meeslar een briefje te zenden, dat Lynn's moe der hem gaarne persoonlijk bedanken wilde voor alles wat Lij voor Lynn ge daan had, en bcm vragen een bezoek le brengen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5