STORM EN HOOG, WATER. ELCK WAT WILS. 0 1 De Intern. Arbeldsconferentle. De Liraburgsche Middenstand en de lage Valuta. LUCHTVERKEER. ORDE EN ARBEID. De staking in de Metaal-industrie. KERK EN SCHOOL. STORMBERICHTEN UIT MEERDERE PLAATSEN* De treinen. Te Baarn. Te Arnhem. Te Delft. Een stoomschip in nood. Ongevallen. Vlsschers in troebel water. Te Schiedam. Te Maaswaal. Het Kampereiland onder- geloopen. - - Te Brielle. Te Dirksland. Te Nijmegen. Te Zundert. Uit Voorburg. In het Westland. Stoomtram in de sloot. Op Het Loo. In de Betuwe. De Kathedraal van Breda vernield. Een bange tocht. Op het eiland Walcheren. Een slachtoffer te Meppel. In Friesland's Zuid westhoek. Te Zwolle. Te Ellen Jan Klaassen als opvoeder. Afdoende tegenspraak. De vrees van groote mannen. Een versteend woud op Sardinië. Nansen en de broek. Toekomstbeeld. 'Waardeering van katholieke wetenschap. De dooderilijst van de auto. De Arbeidsduur voor den Landbouw. Eenigen lijd geleden is bericht, dat de behandeling van den arbeidstijd in het landbouwbedrijf op voorstel van F rank- .rijk was geschrapt van de agenda, inede door de stem van onze regeeringsafge- vaardigden Mgr. Nolens en den heer Zaal berg. Dit leek o>p liet eerste gezicht zeer vreemd, nu onze regeering een wetsont werp in zake den arbeidstijd in het land bouwbedrijf voorbereidt. Zonder nadere berichten af te wachten begon het „Volik." dan ook een heftige campagne tegen de houding van Mgr. Nolens en natuurlijk werd de reactie er bijgesleept. In een cor respondentie aan de „Msbd." uit Genèvc lezen we nu, dat Mgr. Nolens alleen tegen de behandeling van den arbeidsduur in het landbouwbedrijf was, omdat de zaak niet voldoende voorbereid was. Dat bleek uit de antwoorden der regeeringen op de enquête van het internationaal arbeids bureau en ook uit liet armzalige resultaat der overwegingen van het bureau zelf. Het verzet van Frankrijk en Zwitserland tegen de behandeling van dit agendapunt had een heel ander motief; die regeeringen zijn van meening, dat landbouwvragen uitsluitend aan den nationale® wetgever moeten worden overgelaten. Dat Mgr. Nolens niet door dit motief werd geleid, blijkt wel hieruit, dat mede van hem een voorstel uitging om dén arbeidsduur in liet landbouwbedrijf in ieder geval op -de volgende Intern. Arbeidsconferentie te be handelen. Dail voorstel is ook aangeno men. De andere agenda-punten, den land bouw betreffende, worden bovendien wel behandeld. De Miódenstandsraad heeft de aandacht van den Minister van Buitenl. Zaken ge vestigd op de zeer groole tenadeeling, welke met name de Limb. Middenstand ondervindt ten gevolge van de omstan digheid, dat particulieren '-o beiangrijke schaal goederen uit Duitsehland invoeren. Deze goederen worden door particulieren in winkels aan de grens tegen de aldaar gestelde winkelprijzen gekoelit en dan met betaling van invoerrechten ten onzent in gevoerd. Zou de Ned. winkelier deze zelfde goe- gften uit Duitsehland betrekken, dan moet hij hoe vreemd het óók ktinkV daarvoor aanzienlijk meer dan den Duil- schen winkelprijs betalen. Zjjti omzet toch noodzaakt hem om niet per stuk te koo- pen, doch b.v. a of 10 stuks en voor het verkrijgen van deze hoeveelheden dient hij zich te wenden tot Duitsche grossiers of fabrikanten. en Deze berekenen in opdracht hunner re geering voor de voor uitvoer bestemde goederen een z.g. valuta toeslag, die steeds zeer aanzienlik is en soms '200 a 300 pet. van de waarde bedraagt. Deze valuta toe slag betaalt de Ned. particulier bij 't per stuk inkoopen niet, aangezien uit den aard der zaak wordt aangenomen, dat hetgeen de winkelier en détail verkoopt voor bin- nenlandsch verbruik bestemd is en ook niet in aanmerking zal komen voor we derverkoop. Zoodra dus de winstmarge van den Duitschen winkelier kleiner is dan de va- lutatoeslag, dien de exporteur berekent en bij de hooge valuta toeslagen die geheven worden is dit steeds het geval, doet zich dus het eigenaardig feit voor, dat de per stuk inkoopende particulier aanzienlijk minder betaalt voor hetzelfde artikel, dan de bij groó'.e hoeveelheden inkoopende handelaar. en Zufks heeft er toe geleid, dat in de Duit sche grensstreken allerlei winkels wor den opgericht, waar Ned. particulieren goederen gaan inkoopen om die ten on zent in Ie voeren. Voor den Ned. winke lier is zoodoende een onhoudbare toestand ontstaan. Zoolang deze winkelier de hoop had, dat de Duitsche valuta weder zou stijgen en het inkoopen door particulieren tegen lagere prijzen dan hij zelf moet be talen een tijdelijk ka-raikter zou bezitten, heeft hij zich hij de feiten neergelegd als iets, waartegen moeilijk maatregelen kon den worden genomen. Nu 't' echter uiterst onwaarschijnlijk is, dat de koopkracht van de Duitsche Mark in Duitsehland en in het buitenland binnen afzienbaren tijd weder ongeveer gelijk zal zijn en de boven geschetste toestanden een zeer duurzaam karakter gau vertoonen, voelt de Limb. Middenstander zijn bestaan met den on dergang bedreigd en acht hij het nood zakelijk, dat van overheidswege maatre gelen genomen worden, die aan deze toe standen een einde maken. Het is verre van hem te eischen, dat aan den particulier belet zal worden goe deren in den vreemde aan Ie koopen en naar ons land in te voeren; wa't hij echter wol vraagt, is dit, dat bij dien inkoop de particulier niet langer een voordeel zal hebben boven de handelaren, die in den wederverkoop dier goederen hun bestaans middel hebben. Tweeërlei is daarvoor noodig. Aller eerst zal zorg moeten worden gedragen voor een verbeterd toezicht aan onze grenzen en voorkoming van ontduiking van invoerrechten; van meer belang is evenwel, dat maatregelen worden geno men, da't de door de Duitsche regeering vastgestelde valuta toeslag voor export in het groot evengoed zal worden geheven bij export in liet klein dan wel wat vermoedelijk onbereikbaar zijn zal en voor de industrie ten onzent,- die zelfs bij het bestaan van den valuta toeslag reeds een moordende mededinging onder vindt, uiterst on wen schel ijk is de va luta-toeslag geheel komt te vervallen. Het komt den Middenstandsraad voor, dat dit verroek van den Limb. Midden stand alleszins billijk is. Daarom dringt de Raad bij den Minister aau op het doen van de noodige stappen bij de Duitsche Regeering om te bereiken, dat de toepas sing van hét treffen van den valuta toe slag zoodanig wordt, dat de exoort van de en detail ingekochte artikelen geen voordeel meer bièdt boven den export van en sros ingekochte goederen. De gehuwde ambtenares. De gemeente raad van Bussum heeft, op voorstel van mej. Baihlmann. met 8 stemmen voor en 7 stemmen van links tegen, een motte aangenomen, waarbij B en VV. worden uitgenoodigd <ie ambtenares, bij het aan gaan van een huwelijk, voor ontslag voor te dragen, en wel met ingang van den eersten dag 'na haar huwelijk. Broodprijsverlaging. De afdeeting ..Zaan streek" van de Bakkerspatroonsvereeni- ging heeft met ingang van Maandag 7 Nov. den prijs van het groot waterbrood met 2. het klein waterbrood met 1, het meikbrood niet 2 en het Zeeuwsoh tarwe brood met 1 rent verlaagd. PARACHUTE-ONGELUK. Bii proefnemingen m~-t een parachute ia de vlieger Oaravaglia bij Rome van een h-ogte van 8C0 M. doodgevallen. Het toestel werkte niet. In een vergadering van do Landelijke Federatie van de Metaalbewerkers, af- deeling den Haag, ia eon inotie aan genomen, waarin er bii het Federatie bestuur op aangedrongen wordt, het daarheen te leilen, dat alloreor-t in de metaal-industrie di aLcmeane tia'inj over dc geheele linie wordt afgekondigd. DE KATHOLIEKE UNIVERSITEIT. Weer een mooi voorbeeld. De parochie Kanver ik (Utrecht) groot 500 communicanten, heeft voor dc stich ting van de R. K. Universiteit f 2340 opgebracht. Als a-lle parochies in liet hccle land naar evenredigheid opbrachten, zouden we tevreden kunnen zijn. NIEUW JUVENAAT EN LYCEUM. Naar het „Centr." veerneemt, bestaan er ernstige plannen om het gymnasi um der Paters Oaimelicten te Zenderen (O.) te verbouwen en uit te breiden. Het doel i,8 om het tevens aLs juve naat en missiehuis in te richten. De treinen uit alle deelen van ons land kwamen Zondagavond door den storm met groole vertraging aan. Enkelen waren zelfs oen uur te laat. De lievige storm heeft hier Zondag tal van hoornen geveld. Vele straatlantaarns zijn vernield en ook aan verschillende hui zen is groote schade toegebracht door het afwaaien van vele honderden pannen. Voor al de nieuwe huizen in de Weteringstraat moesten het ontgelden. Het water in de overstroomde polders is niet verder gestegen. De boeren hebben voor zekerheid het vee gestald. De storm Iveeft Zondagmiddag te Arn hem tdllooze hoornen ontworteld. Het tramverkeer naar Velp kon slechts tot halfweg Velp worden onderhouden, omdat op den Velperweg, nabij Bronbeek, de bo venleiding door neervallende boonven was ■vernield. In de Middachlerlaaii versperde een groot aantal ontwortelde boomen de tram baan waardoor het doorrijden van de Gel- dersehe Stoomtram onmogelijk werd. Van cenige barakken aan den Wester- voortschen dijk werd het dak afgerukt. Voor de bewoners moest dientengevolge 'n ander verblijf worden gezocht. In' de Wijnstraat is een topgevel van een woning ingestort. De storm heeft hier Zondag in de war- moezierderijen groote verwoestingen aan gericht. Van sommige tuinders werden ruim duizend z.g.n. eenruiters dé lucht in geslingerd. De totale schade wordt op on geveer f 100.000 geraamd. Onder donderend geraas werd 's mid dags omstreeks een uur liet dak van de pakloodsen der niéuwe groentenveiling over ruim 200 meter opgelicht en op de baan van de Wcsllandsche stoomtram gesmakt. Het tramverkeer werd daardoor geheel be lemmerd. Het dak van de mandenloods werd eveneens afgerukt. la de stad zijn legio pannen van dc da ken geworpen, enkele schoorsteenen kwa men naar beneden. Op de Markt werden twee groole spiegelruiten ingedrukt van het .modemagazijn van de dames Van der -S-. Ook een deel der leibedekking van den stadhuistoren is afgewaaid. Enkele leien kwamen terecht in de huizen van de Mark (bewoners. De plantsoenen en de boo men langs de grachten hebben ernstig ge leden. Lenige zware hoornen werden ont worteld. Voor de Ned. Gist- en Spiritus fabriek zonk een vaartuig. Lenige politieposten werden geplaatst op de punten, waar onmiddellijk gevaar dreigde. Tal van aansluitingen op liet gemeentelijk telefoonnet werden vernield. Uit Schiermonnikoog wordt bericht, dat it, den nacht van Zondag op Maandag na bij Ameland een stoomschip gestrand is. Een bericht uit Ameland meldt, dat er uit zee 's nachts noodseinen gegeven zijn, ver moedelijk door een groot Duitsch schip. Des morgens was echter van het schip niets le zien. De „Johan de Witt" Dc mailboot „Johan de Witt" bevond zich tijdens den storm niet vóór de kuft. Het schip was nog in volle zee en werd eerst gisteravond of lieden vóór IJmuitlcn verwacht. Er is geen reden tot ongerust heid. De üurgerdammer visscher P. Beers, be vind zich Zondagmiddag in zijn kubboot, toen de plotselinge storm hem voortzweep- te over het Buiten-IJ. Het gelukte hem, temidden der golven op tien strekdam te komen. Dat was zijn redding, want vijf minuten later zonk het vaartuig. Op 't Buiten-IJ raakte het anker van een tjalk los, waarna het vaartuig tegen den strekdam in gevaar kwam. Nadat de knecht zich langs den dam naar Schellingwoude had begeven om hulp, vertrok ten sleep boot. doch deze kon geen verbinding krij gen met de tjalk en moest haar dus aan haar lot overlaten. De storm schijnt een goede gelegenheid te liebben geboden voor hen, die hun slag wenschen te slaan. Althans, in de Laan van Nieuw O.-I. te 's-Hage hebben bru tal inbrekers van het stormachtige weer gebruik weten te maken om daar niet min der dan 5 rijwielen uit liet huis te nemen. Een jongen gedood. De storm heeft ook te Schiedam danig huisgehouden schrijft de „Msb." Buiten de ettelijke boomen en schoorsteenen, welke werden neergeveld, stortten ook verschil lende houten gebouwtjes in. Aan de scheepsbouw Mij. „De Nieuwe Waterweg" werden door den storm 2 kranen in bewe ging gebracht, welke aan het eind van de baan vastgdoopen zijn en in elkander ver ward raakten. Het dak- van de autogarage, de landingsbrug voor het werkvolk werden daar vernield, terwijl het s.s. „Gemma" op drif* geraakte, evenals het s.s. „Ubbergen", welke door eigen personeel met assisten tie van den Havendienst weder konden worden vastgelegd. Het dak van een in aanbouw zijnd pand aan de Stadhouderslaan werd afgerukt, evenals een wiek van den walvisohmolen aan de Westvest. Aan de Hoofdstraat werd van een pand, in gebruik als mandenmakerij bij de firma Schalekamp en Blonimesteijn het dak weg gerukt. Juist op het oogenblik dal dit ge schiedde vertoefde daar een zoontje van den heer Blommesteijn, welke door de steenen zoodanig getroffen werd, dat hij in zorgwekkenden toestand door de politie naar het ziekenhuis moest worden ver voerd en daar enkele uren later overleed. Ook de daar ter plaatse aangebrachte materieele schade is zeer aanzienlijk. De muren van de R.-K. kerk te Leeu wen in Maaswaal zijn door den storm vol scheuren gekomen. Het beeld is van de kerk gewaaid. Tr. Inssen zijn in de omgeving verschil lende daken van de huizen gewaaid. Een hieuw gebouwd huis stortte in. Door dén storm is het Kafliperei land en dc polders ten Zuiden der stad ondergeloo- pen. Er zijn geen ongelukken té betreuren. Het vee was in veiligheid gebracht. Te Brielle, liet plaatsje, nabij het VVes- terstrand, waar het van ouds bekend ge ducht spoken kan, heeft de storm ook ge weldig huisgehouden. De halve stad stond ondier water en er waren maar "weinige (huizen, die geen averij te boeken hadden aan daken en vensters. Geheele dakbedekkingen 'Jagen op de straten, zoodat de passage levens gevaarlijk was. Van die gasfabriek was 'het hecle dak afgewaaid. Groote boo men werden ontworteld, waarvan er 2 zijn terecht gekomen op torpedobooten, welke zich in de haven bevonden. Groote schade werd hier aangericht. In Vierpokters, nabij Brielle, is dc Her- vorrredie kerk deerlijk door dien Noord wester gehaveral. Twee personenwagens der R.T.M. in een sloot gewaaid. Van de tram der R.T.M. zijn Zondag middag bij Dirksland door dien storm 2 personen wage v ondersteboven in een sloot gewaaid. Dc locomotief tnet twee andere personenwagens kwamen dwars op dc lijn te staan. Zes personen werden licht gewond. Er is veel materieele schade. Zondagavond was de lijn Oud'dorp Dirksland weer vrij, meldt de „Msb.". Twee kuisen ingestort. Te Nijmegen zijn twee huizen gedeelte lijk ingestort, een in de Vrouwestraat en een in de Vinkeham. Op de Waal werd van een stoomboot de mast doorgebroken. Een tweede boot werd op dte kribben geworpen doch kwam la-ter weer vlot. Op het Valk hof zijn verschillende boomen vernield. Op de lijn Nijmegen's Bosch was het verkeer gestremd doordat telefoonpalen dwars over de lijn lagen. Een Zuster van het R.K. Ziekenhuis swaar gewond. Te Zundert is de toren van liet R.K. Ziekenhuis afgeslagen; de stukken waren door het dak in dc ziekenzaal terecht ge komen. Een zuster wend zwaar gewond. X. In dc Weverslaan te Voorburg is een in aanbouw zijnd huizencomplex geheel met den grond gelijk gemaakt; ook een aan den Achterweg. Tc Ter Heijdc zijn niachineloodsen voor de werken van Delfland ingestort en dc schoorsteen van de DelftsChe duinwater leiding onder Monster is omgewaaid. Bij verschillende tuinders loopt de scha de in de duizenden guldens. Van de Vereenigde Touvvfabrieken is eer. hennepschuur ingestort, waarbij een man en een vrouw in den knel zijn geraakt. Gelukkig is hun toestand niet ernstig. Een man is tegen een muur aangcslingerd en verkeert in levensgevaar. De stoomtram van Ouddorp naar Mid delbands is bij Dirksland gedeeltelijk om gewaaid. Twee wagens kwamen in een sloot terecht. In Goudais een vaartuig met turf in den I Tsel door een vallenden boom zoo getrof fen, dat het haastig naar een helling ver haald moest worden ten einde zinken te voorkomen. De torenspits van de St. Jo- séphkerk aan de Hooge Gouwe is belang rijk omgebogen. Voor het Kon. Paleis Het Loo is het een ware ruine geweest van gedeelten dei- eeuwenoude eiken, welke op zichzelf weel een flinkcn boom vormden en naar bene den waren gestort. De eleclriciteitsvoorziening is over een groote uilgestrektheid gestoord. Van Beu- ningen tot Zalt-Bommel en van daar tot Gcldermalsen heeft men zonder stroom ge- zelen.* -De toren van de bisschoppelijke kathe drale kerk van Breda is gedeeltelijk inge stort en terecht gekoriien op den Westelij ken linkervleugel van de kerk, welke ge- het; is verwoest. Alleen de zijmuren zijn blijven staan. Het dak en de gewelven han gen tot puinhoop-en in de kerk. Ook de Zuidwestelijke gevel van den toren is ge heel ingewaaid. De toegang tot de kerk is afgesloten, daar men vreest, dat nog meer dere instortingen zullen plaats hebben. Van den toren der kerk in de Ginniken- straat -is een 400 K.G. zwaar blok op de pastorie gevallen en heeft deze leelijk toe getakeld. Zondagmorgen trok een begrafenis uit Den Boseli naar Vught, waar de beaarding zou geschieden. Het stormde en stormde en cenige boomen werden ontworteld en takken vielen over. den weg. Zij, die den dot-de op zijn taatsten gang vergezelden, kregen het zoo benauwd dat zij niet verder durfden noch vooruit, noch terug, witar- om zij besloten voor den afgestorvene on derdak te vragen in de marechausseekazer ne. De lijkkist kreeg een plaats in een loods, van waaruit Maandag liet lijk naar liet kerkhof is gebracht. Te Middelburg is groole schade aan véle daken toegebracht. Alom lag veel puin op straal. Een huis in de Lange- delft vertoonde zulke groole scheuren', dat het gestut is moeten worden. In de ■plantsoenen zijn tal van boomen geveld. Te Vlissingen hebben vele schoorstee nen en daken liet moeten ontgelden. De storm joeg de hooge golven over den Boulevard en speciaal in de Wester- of Koopmanshaven stond het water zoo hoog, dat alleen doordat na den storm vloed van 19045 de kaaimuren zijn ver hoogd, het indringen van het water in de stad is voorkomen. De provinciale stoom- lVoólHilenst moest zijn reizen staken. De train V'lissingeuMiddelburg kon 3 uur niet rijden en 'had ook verder vertraging. Te Veere is een der zijtorens van het schitterende historische Raadhuis naar beneden gekomen. Juist was verleden week voor het herstel van de torens op R ijk ssubsi'die a anged rongen Aan de zeeweringen, vooral aan den Westkaipe-lsehen zeedijk is overal schade toegebracht. De omvang kan eerst bij laag water worden vastgesteld, f' Het Scheldewater sloeg boven den Boulevard uït. De toodsdienst was we» gens het vliegend weer gestaakt. De wed. De Jong te Meppel, die naar de kenk ging, is door liet noodweer in het Meppelerdiep gewaaid. Wel is zij er spoedig uitgehaald, maar toch kort daarop overleden. Tc Lemmer heeft liet zeewater 24 d.M. •boven A.P. bereikt. A He builend ijk sChc ■landen staan onder water. Met de sluizen kan niét worden geschut. Een deel van. den havenimuur in de binnenhaven is in gestort. Ook in Zwolle en omgeving heeft da orkaan die Zondagmiddag kwam opzetten ernstige schade aangericht. Het opge stuwde water, zette in den nacht het lagere stadsdeel onder water. Ruim honderd lo-ale telephoonverbin- dingen werden verbroken. Ook de in- terlocale telephoon- en telegraafdienst on dervonden ernstige stoornissen. Tientallen boomen werden neergeveld, schoorsteenen, dakpannen en leien stort ten neer, en leverden groot gevaar op voor lien die op straat verkeerden. Het ontvangnet der draadlooze tele- graphie tusschen den St. Michaelstoron en de Broerenkazerne werd vernield. Eenige voetbalsupporters van Z. A. 0. die met auto's naar deu voetbalwedstrijd U. D.Z. A. 0., in Deventer waren ge weest, bleven daar tot na middernacht. Toen echter destorm aanhield werd om 2 uur de terugreis aanvaard. Onder weg kwam een neerstortende boom op den eersten auto terecht. De inzittenden sverden er uit geslingerd, en bekwamen bloedige verwondingen. De tweede auto kon juist op tijd tot staan gebracht wor den, zooiat het ongeval vrij gelukkig af- geloopen is. Een meisje gedood. I De hevige storm van Zondag, lichtte, de kapitale boarenschuur genaamd 't Hof, van den landbouwer B., te Etten op en smakte ze als een kaartendoos ineen, met het noodlottig .gevolg, dat do dochter van den daarbij wonenden zetbaas onder het puin werd bedolven. Toen men haar van onder het gesteente te voorschijn kon halen, was zij reeds een lijk. Het on gelukkig meisje was 25 jaar. Hot vee, 2 koeien en eenige varkens, dat mede onder het puin bedolven was, kon daaruit, alhoewel verminkt, met be hulp van vijzels, zaag en bijl, levend te voorschijn gehaald worden. Een aantal andere gebouwen werd om geworpen, echter, voor zoover thans nog bekend, zonder persoonlijke ongelukken. Boomen liggen op de wegen bezaaid. Tram- en autoverkeer ligt stil. Er is schier geen enkel huis, waaraan geen materieele schade is toegebracht. Het geheele dorp ligt vol takken en stukken pannen. i Uit Maassluis wordt nog gemeld: De stoomsloep van Hoek van Holland Prins der Nederlanden heeft te Helle- voetsluis aan land gebracht 30 man van de equipage van 't gestrande stoomschip „Ruurlo". Twee stokers zijn gewond, waarvan een zwaar. Do tweede stuurman is verdronken. De kapitein is aan boord gebleven. In de laatste tientallen .jaren, sinds de poppokast meer en meer verdrongen werd dcor andersoortig kindervermaak, is. mee.malen de opmer-ring gemaakt dat Jan. Klaassen nog zoo'n veraeerd pae- dagcog niet was, dit althans niet bo- hoeide te zijn. De heer v. E. schrijft nu in do rubriek „Eeiten en Pogin gen" in „Volksontwikkeling" over „Het Poppentheater en de opvoeding der jeugd" en zegt, dat hij het oen zegen zou achten, als het poppentheater de bioscoop zou kunnen verdringen bij de jeugd. Hij neemt een ca ander over uit een schrijven van dr. Metalka, Landesschui- rat in Praag. Hierbij moet in het oog gehouden worden, dat in Bohemen het poppentheater ii ingeburgerd. Tot de middelen die don moesten invloed hebben op de volksopvoeding, en waarvan de greote invlocl zich vooral bij de jeugd doet gelden, behoort het poppentheater bij systematische en doel bewuste verzorging. „De opvoedkundige waarde van het poppentheater is gelogen in de omstan digheid, dat 't voor de kinderen do werkelijkheid, het leven nabij komt, en zoo bijna do waarde van 't levende voorbeeld heeft- „Gued geschreven en goed voorgedra gen spelen, verlevendigd door liederen, veredelen bovendien do taal van de kleine toehoorders, die niet alleen enkele woor den, maar heefc brokken dialoog van de geliefde poppen herhalen. „Do poppen waarvan de jeugd de be weging, zelfs de verpersoonlijkte bewe ging, ziet, en waarvan ze de woorden, de schoonheid van het woord, hoort, wer ken op de ontwikkeling van den kinder lijken wil en van den kinderlijken geest in dio jaren, waarin 't kind nog niets is, ter ijl er alles uit hem kan worden. 'f Poppentheater biedt voor de kin deren van eiken leoftijd een passende uitspanning, houdt ze van de som3 op- Huisvrouw: Ik hoop. dat dit geen D oer geërgerd): Zie ik er dan uit als kunstboter is, die je mij verkoopt een kunstenaar windende nieuwerwetsche vermaken (bi oscoop) af, en voert ze tot een wel een voudiger, maar daarentegen nuttiger en gematigder ontspanning, die hun zenu wen niet uitgeput. „Nog grooter is echter de betsekenis van het poppentheater voor afgelegen, verwaarloosde streken.... „Het poppentheater vereenigt in zich beeldende- en woordkunst, en vertoo- ners, die hun plicht kennen, kunnen deze beiden in de bewaarschool, in de V-ovo school, zelfs in do middelbare school, tot heil van de kinderen aan wenden." De heer v. E„ vraagt dan: „Zou 't misschien in ons land niet mogelijk zijn, dat het poppentheater wat meer voor de jeugd werd toegepast? „Zou 't niet aanbevelenswaard zijn? „En zco ja, zouden dan betrokkenen bij de opvoeding deze aangelegenheid niet eens overwegenmisschien er oveor beraadslagenmisschien zelfs er, zij 't ook maar, een begin van uitvoering aan kunnen geven?" I Het denkbeeld verdient zeker over weging. Geheel onbekend is het in ons land niet, zooals blijkt uit advertenties, waarin goede poppenkastvoorstellingen worden aangeboden. Maar dan moéten het goede zijn. Er zijn er, waarbij de taal zeker wel eens wat ta wenschen laat. Julius Oaésar was heel barig vóór don der en bij onweer verstopte hij zich als een klein kind in de keldergewelven. Fre- derik II sidderde van angst als hij een nieuw gewaad aan moest hebben. Ber- nardin de St. Pierre, de schrijver van Paul et Virginie, beefde als hij langs water liep, en Newton en Paganini had den een oven groote vrees voor water. Mozart sloeg op de vlucht, als hij trom petgeschal hoorde. Schopenhauer viel flauw op het gezicht van een scheermes. Rossini was bang voor zijn eigen scha duw, Schumann Chopin, de Musset liad- een grooten afkeer van mist, die volgens hen een vreemde wereld verborg. De Russische schrijver Dostojefski was zijn geheele leven bang voor oen onverklaar baar iels dat oenmaal zou komen, terwijl Guy de Maupassant bevreesd was voor een open deur, waardoor, naar hij meen de, de waanzin hem zou overvallen. Zooals men weet, werd de Maupessant waanzinnig. Een Italiaansch geoloog heeft, in op dracht van zijn regeering, een onder zoek ingesteld naar het al of niet be staan van een versteend woud in den Noord-Westhoek van Sardinië bij het dorpje Martis, waaromtrent den laat- sten tijd zooveel geruchten gingen. De onderzoeker heeft het versteende woud inderdaad gevonden. Yermoede'ijk is dit woud destijds door een Uitbarsting van een vulkaan dooi de zee overstroomd. Het zeewater heeft zijn minerale be3tanddeelen op het hout afgezet en zoo moet in den loop der eeuwen de vegetatie tot steen verwor den zür Er zijn fotografieën en brokstukken van versteende boomen naar Rome ge zonden. waaruit blijkt, dut niet enkel de stammen en takken, maar zelfs de bladeren en vruchten behouden zijn. Het water, dat eens het woud overdekte, is geheel verdwenen. Dit woud heet thans „het versteende woud van Anglon. Van Nansen, die onlangs 60 jaar is ge worden, vertelt een Noorsch blad: Toen Nansen zijn Noordpooltocht voor bereidde, waren er velen die mee wilden. Maar hij had stevige kerels noodig, goed gezond, gespierd en met sterke zenuwen. Op een dag meldt zich een zeebonk bij hem aan. Nansen had wel zin in den ma troos, maar hij wilde eerst 'smans zenu wen op de proef stellen. Zet je hoed op en hou je stil, zei Nansen, nam een revolver, mikte en joeg ©en kogel doe: den hoed. De man stond onbeweeglijk. Goed, zei Nansen, strek nu je rech terarm uit. En hij school een kogel door zijn mouw. De Rian bleef slaan als een standbeeld. Prachtig, zei Nansen, je bent aangeno men. En hier heb je schadevergoeding voor je hoed en je jas. En run broek? vroeg de matroos. De 20sle eeuwsche bandiet: Houd je ma chine naar beneden gekeerd, totdat al je voorwerpen van waardetr uit gevallen zijn 1 Je broek?- zei Nansen. Daar heb ik toch niets aan bedorven? Nee, zei de matroos, u niet, maar ik, Aan het college <ler St. Martinus-abdij te Lacey in de Ver. Staten, gaf pater Augustinus Osgniaai wijsbegeerte. Deze professor nu besloot in den afgeloopen zomer, als toehoorder de colleges in philosophic aan de Staatsuniversiteit te Washington bij te wonen, om te zien, wat daar zooal aan de studenten wordt voorgenet. Reeds spoedig geraakte hij aan het dis- puteeren met professor en studenten en dit h.ad' een zeer merkwaardig gevolg. De studenten, namelijk richtten een verzoek' lot den Senaat der Hoogeschool, om hun lijdelijken collega tot professor tc benoemen. En het pleit voor dit bestuur, dat het zich niet d-oor kat'holiekenvrees liet afschrikken, doch werkelijk den Be nedictijn als hoogleeraar aanstelde. Ook aan andere Staatshoogescholcn is cr sprake van. leerstoelen voor scholas tieke wijsbegeerte op te richten. In 1920 werden in de Vereenigde Sta ten bij automobiel-ongevallen 12.0.0 per sonen gedood en 1.500.000 gewond. getroefd. Een kaalhoofdig heer doet aan oen ze venjarigen jongen allerhande kunstjes voor die deze niet kan nadoen en roept dan telkens: „Dat kan je niet, hè?" Ten slotte sarde hij den knaap eens iets te doen, wat hij niet kon nadoen. De knaap strijkt daarop met zijn tien vingers door zijn lokken en roept ud: „(Doe me dal eens na!" NA DE REKENLES. Jantje, een appel deelend met Pietje: „Hier lieb jij het kleinste genveene deel- voud." Pietje (verontwaardigd): „Houd da' zelf maar, grootste gemeenc deelerl"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6