De moeilijke tijden. Stadsnieuws. DAMIAATJES HET GEHEIM VA^ COZY DELL. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 13988 PER KWARTAAL 3.2* FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUiTBETALING f 3.57'/. f 0.25 NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. Dl) CONTRACT BELANGRI)KE KORTING. Dït nummer bestaat uit vier bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. 13 NOVEMBER AGENDA AGENDA 14 NOVEMBER Önzo Winkelstand. De K. W. 127. Officieel bijgeloovigheid. VOOR DE HONGAARSCHE PERS. Personalia- Baden. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. F EUILLETON OURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN» BUREAUX: Eerste Blad. De wereld slaat voor een moeilijk en onbegrijpelijk probleem. Voor een klein jaar terug en ook heden wordt het nog herhaald, werd door de eerste lieden van ons land gedoceerd, dat de wereld, en ook ons land. slechts ware te redden door arbeid. De bijna 5-jarige oorlogstijd had zooveel nuttige en noodzakelijke goederen aan de wereld onttrokken, de oorlogsindustrie had zooveel improductieve goederen voortge bracht, dat wij stonden voor een tekort. Soberheid ©enerzijds, arbeid anderzijds, daardoor alleen was de menschheid voor een buitengewone ramp te redden. In den laatsten tijd echter hebben wij deze voor de band liggende waarheid niet meer dagelijks hooren herhalen. Men berijdt thans een ander stokpaardje. Met het oog op hetgeen in 1922 zal gaan gebeuren, is men vooral bij het stellen van zijn conclusies zeer voorzichtig. Indien, zoo luidt het thans, die lamme »rbeidswet van Aalberse maar is opgerold en de loonsverlaging toegepast, dan zal het heel veel beter gaan. Wij durven beweren, dat, gesteld ook al, dat de inwilliging van die beide verlam gens mosgen doorvoerbaar waren, dan nog zou er slechts een bijna niet noemenswaar dige verandering plaats grijpen. Natuurlijk (wat zou het geven dit te ontkennen), een tijdelijke verbetering hier en daar, eenige verlichting in de moeilijk heden voor de industrieën, zou daarvan het gevolg zijn. Een blijvende, een afdoende verbetering een benaderende opheffing van' de moei lijkheden bracht dit alles niet. Daarom zij men vooral van Katholieke zijde. «ft 'h"> jdlecn in werknemers kringen, bij hel stellen zijner conclusies zeer voorzichtig. In de groote dagbladpers, meer speciaal in de pers van liberale huize, dreunt te genwoordig een soort Indianen-gehuil, het welk meer in 't bijzonder is gericht tot den Minister van Arbeid. Hij is vooral degene, die gebruikt moet worden als aanvalsobject, in de hoop en de stille verwachting, dat dit zal brengen de zoo vurig en zoo lang verhoople politieke winste. Men onderschatte van onze zijde de macht en de invloedsfeer van die zijde niet. In een tijd van malaise, in een tijd van internationale moeilijkbeden, gaat er bij veten een dergelijke Hetze heel gemakke lijk in, vooral wanneer onder dezulken nog tegenslag of verlies wordt geleden. Den zondebok zoekt men thans en ge lukt de toeleg, dan zal die zondebok, Aal berse, met zijn sociale wetgeving moeten worden opgehangen. Weliswaar is nog door niemand van de luidruchtig doende dames en heeren vol doende de juistheid van hun beweringen langetoond. En droevig is het beeld de minister wees er onlangs zelf op in een schitterend pleidooi bij de behandeling van vragen, rakende de Arbeidswet van de „helden" van 1918, die toentertijd maar niet genoeg en ook niet spoedig genoeg sociale maatregelen konden krijgen in bet Staatsblad. Maar de tijden zijn gekeerd; er heerscht groote werkloosheid en binnen een goed half jaar opent zich de stembus. Meer dan schitterend vallen alle feiten en omstandigheden samen om politiek ge win te maken. Wij kunnen ons begrijpen, dat de ge wone mensch, die niet aan politiek be hoeft te doen, van al die verpolitiekte ge wichtigheden weinig begrijpt, zelfs weinig gelooft. Wij -hebben op dit terrein echter eenige jaren ondervinding en schromen niet te ei k laren, dat er weinig strijdperken zijn aan te wijzen, waarin met zulke oneerlijke wapenen wordt gestreden als in de poli tick. Niet dat de politiek in zich verkeerd be hoeft tc^zijn, maar de politiek is en wordt stelselmatig misbruikt. Met het doel te waarschuwen voor ver schalking eenerzijds, met het doel enthou siasme te verwekken anderzijds, met liel doel om de tanden op elkander te sluiten en onze regeering te helpen, schreven wij dit en enkele volgende artikelen. 's-Bosch. M. K, Heden' ia onder groote belangstelling alhier gearriveerd EDEL 8 BAAR. Wie dat is, zegt U een advertentie in dit nummer. Casanova ia Am- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 6o ets. p. regel. marmeren ascWbakies, welke eerstdaags als reclame verspreid worden. De firma beeft tevens een afdee'ling moderne kantoorinrichtingen aan hare zaak verbonden, zooals schrijfmachines, kantoorbenoodigd-heden, enz. De kantoor behoeften zijn op vakkundige wijze in den winkel geëtaleerd. De firma heeft het al leen verkoop recht voor Haarlem van de Continental-schrij f machine. Odk op bet gebied van kaartsysteem heeft de firma naam gemaakt. Voor elk bedrijf maakt zij het meest passende sy steem gereed. Wat aflevering van stempels betreft behoort de firma zeker wel lot de vlugste op baar gebied: in twee uur tijds maakt zij een stempel kant en klaar. De fabriek, welke thans nog op den Jan-sweg is, wondt eerlang eveneens over geplaatst naar den Kruisweg. In baar nieuwe zaak gaat „1 crtect ongetwijfeld een nieuwe bloeiende toe komst tegemoet. breukelingen te geven, want hun natte kleeren moesten wij totaal stuk snijden. Toen de menschen weer een beetje waren opgeknapt met een goede boterham en warrpe melk, werden zij por rijtuig van den heei B. Ruigrok naar hun woon plaats terug gebracht. Hulde mag worden gebracht en dank werden toegekend aan de redders uit de Zilk: J. Ruigrok, Mz., A. Beeling Jz., P. Kome, H. Pompe Wz., P. Hulsebosch W. Hulsebosch en 0. Hulsebosch, J Ruigrok Jacz., J. van den Berg, G. W. Nederstigt Jz., L. Rutten, Heem stede en D. Leütting, Heemstede. K.W. 127, die 21 last haring aan had, kan als geheel verloren be schouwd worden. De haring is gelost en met wagens naryr een motorschuit, liggende in de Haarlemmervaart, ver voerd; Houtweg - Strijik- Stadsschouwburg sterdam, 8 uur. Gem. Concertsaal. Haarlemsche Or kestvereenigrng, 2.30 uur. Schouwburg, Jansiveg. Bu-dapester strijkkwartet, 2.30 uur. Familie-bioscoop. Kleine Houtweg 12. Voorstelling. Oud-Holland. Verwulft Strijkor kest. Sociëteit „St. Bavo". K.S.A., 8 uur Recbtsche raadsleden. 8 uur Slagers, 8 uur. Familie-bioscoop. Kleinf 12. Voorstelling. Oud-Holland, Verwulft orkest. R,K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda gen voorm. van 9T2 uur, nani. van 2 5 uur; Zaterdags alleen van 12 uur. ft.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur. nam. van 24 en van 80 uur. St. Elisabeth's Vereeniging. Jans straat 49, van 2—2.30 unr. Aanvraag om versterkende middelen voor arme zieleen der SiE.V. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Geopend eiken werkdag, uitgezon derd, Zaterdag. Zon- en feestdagen. De welbekende drukkerij en graveer- inrichteg „Perfect" is met ingang van heden overgeplaatst van Jansweg 51 naar Kruisweg 70. De goede verbetering hier van valt reeds op het eerste gezicht te constateeren. Dé firma beeft thans de be schikking over een veel grootere opper vlakte aan winkel en kantoor, welke bei de met bun fijne .witte schildering, niet goud afgezet, een keurigen aanblik bieden. Het zachte, heldere electrische licht doet hierbij prettig aan. Het kantoor is tevens als sliow.room ingericht, d.w.z. in glazen kasten tegen den wand zii-n de verschil lende soorten drukwerk uitgestald. Ook in andere artikelen dan drukwerk kan men bij „Perfect" terecht; zoo zagen wc o.m. een prachtig marmeren in.kstel. Eerbied fit Gcds H'iis". Zondag 6 Nov. herdacht bovengenoemde ver eeniging haar vijftienjarig bestaan. Na dat des morgens een H. Mis was op gedragen in de Parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara voor de levende en overleden leden, werd des avonds een feestavond iii „St. Bavo" voor de leden met hunne dames ge geven, die werd opgeluisterd door ver schillende vroolijke voordrachten en heerlijke pianomuziek. De heer J. An- tonisse, voorzitter der feestcommissie, opende den feestavond met een toe spraak, waarin hij herinnerde dat op 6 Nov. 1906 de vereeniging werd op gericht, als onderafd. van den R. K Volksbond, afd. Haarlem, onder den tommaiigen voorzitter, den heer W B. Guskens zg. Het eerste werk werd verricht in de parochie van St. Bavo Dat gebeurde op initiatief van den IIoogEerw. Plebaan. Wij lelden toen reeds een aantal mannen, die z.ich bereid verklaarden 0111 den eerbied eu de orde in Gods Huis te doen handhaven. Weliswaar nam liet leden tal. gestadig toe. maar ook de bedie ning in andere parochiekerken nam toe, zoodat men nu voor het feit staat, dat wij in de laatste paar jaar zeven parochie's moesten bedienen en dat met ten hoogste 24 leden. Het laatste jaar hebben wij de treurige ervaring denman hekken wij er uitgehaald, opgedaan' dat nog vier der goede leden SShMi mm bid «out te hou- bedankten, om de 'drokke_ dienstenrifcjr We hebben uitvoerig verteld van de redding der schipbreukelingen van de K. W. 127, maar het blijkt ons dat we niet volledig zijn geweest in het ver melden van de namen der redders. Daarom geven wij nog gaarne een plaatsje aan het volgend stukje, dat ons werd toegezonden onder den titel: Eere wie», eere toekomt. Een der redders vertelt: Toen wij Zondagmiddag tegen den storm naar het strand stapten om eens te kijken naar de woeste zee, keken wij vreemd op naar een eohip dat aan het stranden was. Omstreeks half vijf zagen wij menschen vol angst boven in den mast klimmen hoorden we ze om hulp roepen, maar ja, wat gedaan. Wij hadden niets om de menschen te redden. Toen het vijf uur was geworden, sarong een der sriipbreulte'ingen uit den mast on zwom naar de kust en riep om hulp. Toen begaven wij ons in zee. Den den. Toen kwamen er vijf anderen naar de kust en die'werden ook gered. De ove rigen kwamen ook, maar twee, vader en zoon, bleven in den mast zitten, daar de menschen zich niet to water durfden begeven. Wij brachten de tien menschen zoo gauw mogelijk ondor dak bij den jacht opziener D. Klinkenberg in het Haars- veld, waar de menschen zeer vriendelijk ontvangen werden. Later kwamen er twee Zandvoorters dio de laatste menschen wisten te redden. Toen waren alle twaalf schinbreukelingen 00 het droge gebracht. Nu wordt in de krant een stuk ge schreven over de dappere Zandvoorters, die de eerste drie hand aan hand ge red hebben. Maar daar is niets van aan. Neen het waren Zilkers, die de ongelukkigen wisten te redden, wij heb ben met de menschen een halt uur moe ten loonen, ze moesten op hun bloote beenen door de doorns loopen. Ze merk ten er niets van, omdat de menschen niet wisten wat ze deden. Toen do menschen bij de kachel kwamen begonnen de won den hevig pijn te doen, dat begrijpt een ieder wel. -De menschen hadden geen goed meer aan hun voeten. Wij hebben onze klee ren uitgetrokken om ze aan de schip- De „Irish Catholic" signaleert het merk waardige feit, dat zich aan boord van het oorlogsschip „R-enown", waarmee de prins van Wales, gelijk men weet, zijn tocht naar In tië maakt, elf zwarte katten bevinden, die als mascotten moeten dienen. Het blad haait een uitlating aan van de „Catholic Herald of India", die natuurlijk volstrekt niet te spreken is over deze offi ciële bijgeloovigheid, waarmee men even- tueee onheilen, die den prins zouden kun- ne.\ bedreigen, hoopt te bezweren. He! Katholieke Indische orgaan schrijft: „Thans kan de prins gerust zijn! Was er gemeld, dat de prins een gelofte had ge daan aan Onze Lieve Vrouw voor een voor spoedige reis, of een medaille van een hei ligs of een kruis had meegenomen, dan zouden „verstandige" menschen hun schouders hebben opgehaald. Maar elf zwarte katten zie die doen het 'm. Wij hopen echter, dat de Katholieken liet niet op die elf katten zulten laten aanko men, maar zich tot God zulten wenden om bescherming te vragen voor den prins. Dit verhaaltje, dat in de pers circuleert, delijk. wekt den algemeenen lachlust op. En te recht! Maar de Haarlemmers behoeven niet zoover te gaan om bijgeloovigheid offi cieel gesanctioneerd te vinden. Wij staken onlangs den draak er mede, dat geen woning eener woningbouwve-reeni- ging in Bloemendaal niet met 11 of 13 ge nummerd waren, maar met 9 a en 9 b. Welnu 't bestuur dier woningbouwvereni ging treft in dezen gen blaam, want .of ficie* 1" was van het stadhuis aanschrijving gek-imen bij de nummering de nummers 11 en 13 over te slaan en daarvoor in de pla ts te zetten 9 a en 9 b. Sterker nog: op zeer enkele straten na, treft men in Bloemendaal nergens en huis met nummer 11 of 13 aan. De reden? Omdat men in woningen met de num mers 11 en 13 gen dienstboden kan krij gennaar men zegt. Het lijkt ons echter zoo te, dat er ook nog wel an-deren zijn dan dienstboden, die rillen bij de Jedachle in en huis nummer 11 of 13 te wonen. Maar dat zulke kleinzielige bijgeloovig heid officiel gesanctionerd wordt door een gemenbestuur en nog wel door het bestuur van het zer beschaafde, zeer ont wikkelde Bloemendaal,. waar de bloem der Amsterdamsche zakenwereld woont Zie, dat is belachelijk, maar ook schan- er aan verbonden zijn. De voorzitter vervolgde, dat het te wensclien ware dat de diensten der leden niet meer noodig waren en dat alle katholieken er van overtuigd waren dat zij zich in Gods Huis eerbiedig gedragen moe ten en dat zij voor elkander een voor beeld moesten wezen, zoodat de ver eeniging njet meer behoefde le be staan. Maar juist het tegenovergestel de is waar. In die 15 jaar zijn al zoo veel verschillende propagandamiddelen aangewend om het leden lal te doen vermeerderen, maar helaas is het nog niet kunnen bereikt worden boven de 25 leden te komen. Daarom heeft het bestuur besloten de hulp in te roepen van den R. K Volksbond cn de ver- •scmllende vakafdeelingcn en te vragen of zij te hulp - kunnen komen met het aanwerven van nog enke'e nieuwe leden. Waren er 30 leden, dan kon de vereeniging de diensten vervullen, die van haar gevraagd word in. Leden kunnen zich opgeven bij de bestuursleden of op de vergadering die 1 Dec. weer zal plaats hebben. Geoonden voorwerpen. Terug te beko men bij: Leiving, Z. B. Spaame 40, Dwitsch bo-ek; H. N. Waa'lewijn, Tettero destraat 82, briJ in «tui; J. v. Vliet, Gast- huiislaan 159rd., twee Duótsche bo.ekjes; v d Heuvel, Doelist raat 15. HpB. Her dershond; W. H. A. Keifcdijk, Fr. Hals straat 2, kinderpoflemonnaie; De Kooy, Bendrachtstraat 12, -kinderportemormaie; B. Post/ma, M. v. Heemskerk-straat ai, daonesiportemonnaie; C. Arnold, Tetlero- desitraat 70, sprei van een kinderwagen; S. Sitvi-s, Gen. Jiouibertstraa-t 23. kinder- sdhoentje. Budapester Strijkkwartet. Men ver zoekt ons de aandadlst te .vestigen op de populaire Matmêe, welke het Budapester Slrtfkikwartet a.s. Zouda^miaklag in <ten scfhoiswibtfng J-am.swcig zal «evtn. Bij de „onbestelbare poststukken ten pposlkantore alhier, bobben we ficvomlen Barometerstand: 767. een brief, gedateerd Haarlem 28 Octo ber, van een onbekenden drie zilverbons van 1 voor de Katho lieke pors rn Hongarije. Dit bedrag kun nen wij nu nog verantwoorden en verzen den. Wij verzoeken eohter voortaan geen Ziïlverb-ons in brieven te sluiten, en br:c- voldoende te frankeesen en m ieder v-an <len nföxndcr te ven geval den Uiig?1 $9 m-efld-en. Aan Mr. H. J. D. D. Enschedé is door den Koning van België do orde van do Belgische Kroon verleend. Vereeniging toor Bloembol'encuU-tur. Naar het „Wkb.id. v. - BI. Clt. meldt, heeft de heer W. Warnaar, te Sassen- heim, zijn candidatuur voor het voor-, "zitterschap der Vereeniging voor Bloem bollencultuur ingetrokken. In het Douchebadhuis aan den Kou- denhorn ziin in de afgeloopen week 334 baden genomen. In dat aan het Leidsc'-erio n 834 en aan den Schotersingel 987 baden geno- mén. Stat,! t Hl. - De „Staatscourant" be vat de statuten van de Gereformeerde Jongelingsvereeh'g'ng Nathaniel" al hier. Onderwijs aan R, K\ Zwokzhniuffen. De „Staatscourant" van Vrijdag avond bevat de goedkeuring van de Vereeniging tot bevordering van R. K. Bijzonder Onderwijs aan Zwakzinni gen. gevestigd alhier. Oproeping. De Commissaris van Politic tb Haarlem verzoekt den bestuurder va.n Neiging: Vooruit. Medegedeeld door het Ron. Ned. MeteoroL instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 12 November 1921. Hoogste barometerstand: 777.1 m.M. te Hernqesand. Laagste barometerstand: 749.3 m. M. te Vestmanoer. Verwachting: van den avond van 12 tot den avond van 13 November: m-ecst zwak ke, veranderlijke wind; nevelig tot zwaar bewolkt; weinig of geen neerslag; tempe ratuur om het vriespunt. den particulieren auto, die Zaterdagmid dag j.l., ten omstreak 5 uur ree l uit de Iordenstraat en ging 'richting Heemste de, en die vermoedelijk getuige is ge weest van de aanrijding, veroorzaakt door eén motorrijder op den Wagenweg, t n- gevolge van welke aanrijding de aange reden damo is overleden, zich tot het •verstrekken van inlichtingen te melden aan zijn bureau,Smelestraat. Militieplichtigen. Het aandeel helwetk door Haarlem moet worden b:jgedragen in de lichting 1922 bedraagt 317 man schappen, zoodat dus de no. 318 tot 440 vermoedelijk vrij zullen zijn. Dit geldt voor de bestaande wet. Voor do nieuwe wét zonden de num mers 267 tot 4-10 vrij zijn. 24 „Goed. Hij liet mij_ zweren, dut ik u zoo trouw moest dienen, als ik 't hem zijn (gehcele leven lang gedaan heb. Hij wenschle, dat ik u na zijnen dood zou bijstaan en allen noodigen steun bieden zou. Het was niet noodig geweest, mij dat te laten bezweren, maar mijnheer stond er op en dus deed i k het." Edith had opmerkzaam toegeluis terd, dan ging zij weer zilten en keek 'u poos stil voor zich uit. Eindelijk sprak zij koel: „Ik lean er mij niet genoeg over verwonderen hoc tnijii vader er toe komt u tot beschermer aan le stellen. „Dus u bent o\ter zijn keuze on voldaan?" „Ik vind die inderdaad zeer zon derling." „Freule Edith! Stelt gij dan geen vertrouwen in mij", riep Blunt met droevig verwij t uit. „Ik vertrouw u zeker, ik geloof mv'e woorden: maar niettemin acht ik 't beter deze gewichtige verzeke ring ook van mijn vader te verne men." „Vraag 't uw vader niet! Freule Edilh. ik bezweer 't u." „Uw verzoek klinkt heel vreemd. secretaris. Waarom zou ik dat dan niet doen?" „Freule Edith! Ik sta arm en nc- Idè'rig voor u en vergeet mijn positie niet, noch ook de breede kloof, die ons scheidt. Maar toch smeek ik u: vraag 't uw vader niet, maar maak mij gelukkig door usv vol, onvoor waardelijk vertrouwen!" Edith antwoordde niet. Zij keek uit 't venster naar den woedenden storm, die zware droppels legen de ruiten zwiepte. Het was nu geheel donker geworden. Geruimen tijd vernam men niets dan het brieschen der ontketen de elementen. Eindelijk begon Blunt met ge dempte stem: „Freule Edith, u moet naar mij luisteren, zij 't ook, dat hetgeen ik zeggen zal uw ongenoegen opwekten mij misschien uit uwe nabijheid ver bant. Word niet boos op mij: ik weet, dat de geheele groote uitnoodi- ging voor 't Kerstfeest geen ander doel heeft dan het vieren uwer ver loving, en eer de dag van morgen verloopen is, zijl u werkelijk ver loofd." „En met wien, mijnheer?" ,,'t Is om 't even met wien.zoo- Veel is zeker, dat daardoor het onge luk van mijn hccle leven beslist wordt." „Hoe dwaas," riep Edilh met een gemaakten lach. „Gesteld eens, ik was verloofd dan zie ik uog in 't geheel goen enkele reden, waarom u daardoor ongelukkig moet worden*' „Reden genoeg, freule! Ik kan u nooit als de bruid van een ander man zien „Dat begrijp ik niet," antwoordde Èdilh met bevende stem. „U moet mij begrijpen," sprak hij met diepen ernst, terwijl hij nader trad, en moeilijk maar beslist ver volgde: „Ik heb mij vast voorgeno men mijn geheim in den grond van mijn hart te begraven, maar nu moet 't toch gebeuren mijn noodlot dwingt mij er toe wat ik nimmer zeggen wilde, wat wellicht beter voor eeuwig onui (gesproken bleef. „Niet verder, mijnheer Blunt!" „Ik moet alles zeggen, freule Edith. Ik heb u lief al vele jaren: reeds toen ik van de hoogeschool terugkeer de, was ik mij van dit gevoelen be wust en daarop volgende jaren dien den slechts om het nog dieper, war mer, onvernietigbaar Ie maken. Wees niet boos! Ik verlang uwe wederlief de riict. Ik ben tevreden, als u maar weet, hoe innig ik u ben toegedaan. Gij moest het weten en naar de groot te mijner toewijding mag ik ook uw vertrouwen in mij vragen. Binnen kor ten tijd zult u huwen, dan moet ik uit uwe nabijheid weggaan, want dan zou. mijne liefde lot u een zonde wor den." Hij zweeg en Edith waagde 't niet te antwoorden. Daar doorkliefde een geweldige bliksemstraal de zwarte wol kenmassa, en een vreescüjke donder slag deed het slot Cozy Dell sidde ren. Verschrikt sprong Edilh van haar stoel Op..., zij wankelde.. Blunt schóót toe en ving haar in zijn armen op. Edilh maakte zich echter uit zijn armen losen_ sprak met bevende stem: „Verlaat mij, mijnheer Blunt; ik mag niet meer naar u luisteren!" En toen hij het vertrek verlaten had, zonk Edith weer in haar stoel terug en schreide alsof haar hart zou breken. Altijd heviger zweepte de storm den regen tegen de vensterruiten. Toen Blunt de hal doorging, ont moette hij een van regen druipend, tot onherkenbaar toe ingepakten man. „Ah, bent u 't dokter." riep hij ein delijk uit, als de vermomde gestalte den breedgeranden hoed afnam en hel welbekende gezicht van den huisdok- Ier der familie Stilhvorth zich ver- loonde. „Ja, dat is alles, wat regen en on weer van mij hebben overgelaten. Ik moet hier vannacht als gast blijven." antwoordde de arts. „Altijd hartelijk welkom, dokter! Waar is uw paard?" „Een der staljongens heeft 't reeds onder den droge gebracht, terwijl zijn meesier nog 't water uit zijn klee ren wringen kan." „Ik heb 'n goed vuur in mijn haard," zei de secretaris: „daar kunt gij u volkomen drogen en verwarmen, onderwijl wordt uw kamer gereed ge maakt." „Poeh! Die regen alleen hield me hfer niet den geheeloti nacht vast; maar ik kan niet in de stad tcrugkee- ren, want de brug over den vloed is weggeslagen en ik heb waarlijk geen lust met mijn paard een nat graf in die bruisende golven te vinden." Arm in arm liepen beiden de marmeren trap af, om zich naar de feestzaal te begeven. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Terwijl de gasten van Cozy Dell, waaronder zich nu ook de minzame huisarts bevond, zich in de gezel schapskamer de avonduren nict«.s]iel cn conversatie verkorlten, verwachtte Blunt den jongen dokter Maas. Zijn belofte getrouw, had hij dc genioedsbelangen van den schuchtc- ren, roodharigrn zoon van Aesculaap bij de eerste geschikte gelegenheid in een vertrouwelijk gesprek met de erf gename van Cozy Dell, even aange roerd en de bevestiging ontvangen- van wat hij vooruit wist: dat Edith zich namelijk niet in 't minst interes seerde voor zijn heschernieiing. Het was hetzelfde onderhoud ge weest, waarin Edilh den secretaris ant woord gaf op z'n vraag, hoe toch haar eigen exemplaar van 't gedicht „Strijd en Arbeid" den baron Mordaunt in handen gekomen was. Vrijmocd g en onbevangen verklaarde Edith dat dc baron hej haar ter leen gevraagd had en zij kon zijn verzoek, zonder tegen dc wellevendheid le zondigen, niet afslaan. Deze eenvoudige verklaring was voor Blunt volkomen bevredigend ge weest. Ook dokter Maas had zijn nood- bit niet al te tragisch opgenomen; slechts de gedachte, dat Edilh door den verachter. Mordaunt weggevoerd kon worden, vervulde hem mei onuit- sprekc'ijke bitterheid. En om d t. zoo mogelijk, le verhinderen, had hij zich niet Blunt nauw verbonden. Nu trad bij weer de kamer van zijn nieuwen vriend binnen. „Hoe staat het met onze aange legenheid," vroeg de kleine man met groote haast. „Is er nieuws?" „Niels bijzonders, mijn beste." was 't sombere antwoord. „Toch mogen wij wel op onze hoede zijn, want morgenavond zal do beslissing vallen, vrees ik." „Gij zijt toch hier, nietwaar?" „Wie kan weten, waar hij in 't vol gend uur zijn zai," antwoordde de secretaris met weemoedigen lach. ..Tk ben vandaag in zoo'n. eigenaardige ge moedsstemming/" Hiermede streek hij met de hand over 't voorhoofd, als pijnigden hem de gedachten, die zoo ongeregeld zieli kruisten. „Voel je je ziek, bcslc Blunt? Mijn geneeskunst staat geheel tot je be schikking." „Lichamelijk ben ik niet onwel, maar mijn gemoed is ziek, waarde Maas; het is mij een zeieer angstig voorgevoel, als moet mij in den nas- ten tijd iets kwaads overkomen, een ongeluk... of iels dergelijks: ik kan me zelf daar geen rekenschap van geven maar., slappen we daar van aft Ik kan u intusschen mededeelen. dat 't tussclien Edilh en Mordaunt nog niet lot 'n verklaring is gekomen." „Weet u dat zeker," vroeg Mg" met levendige belangstelling. „Ja, zij zou 't mij gezegd hebbtu; zij vermoedt echter reeds, dat Mor daunt haar bedreigt." „Intusschen waag ik 't te veronder stellen, beste Blunt, dat Mordaunt Edith's hand veroveren zal." (Wordt vervolgd.!.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1