binnenland. BUITENLAND. ATHLETIEK. ZEILEH. HENGELEN. VOETBAL. GEM. BUITEHL. BERICHTEN. lai en was aanmerkelijk sterker, z j fde, gelegenheid-te stellen cursussen te nakte aan. Tepen de forsche T.E l.k. volgen in de theorie van het zeilen en pakte aan. Tegen de forsche T.E.c.K. A. verdediging was echter voor den aanval niet te werken, 't Was soms een eindeloos geploeter om los en vrij te komen. H. Deegenaar wist na vrij langen tijd Advendo de leiding te" geven. Zelfs wist hij de score tot 20 op te voeren. 'c Spel was grootendeels door toe doen van T.E.C.JCA. nog al ruw. Vanzelf, als de gasten een flinken opstopper, zoo stiekum ontvingen, werd wel eens een beetje anders dan juist wel „kofbal" gedemonstreerd. Ook de aanval van Advendo toen men gewisseld had kon niet ontwik keld worden en werkte hard maar tevergeefs. Rust kwam met 2—0. 't Werd saai, fut zat er tenminste niet in. Een gegeven moment leefde T.E. C.K.A. echter weer op en begon te werken. Pech hadden zij met verschil lende goed gerichte schoten. Advendo verdediging hield echter stand en wist slechts één doelpunt „niet" te voorkomen. Geen oogenblik kon men van echte spanning spreken, schoon de stand zulks wel zou doen denken. De scheids rechter trad o.i. te weinig tegen ruw spel op. READY II ADVENDO II. Voor deze wedstrijden ging Adven do 11 met 2 invallers (sters) en 5 da mes, Ready II bekampen dat volledig was maar een dame liet uitvallen. Scheidsrechter was de heer Miok. Advendo's aanval bracht direct alle capaciteiten in practijk en doel puntte vrij spoedig door Th. v.d. Berg. Eenigen tijd was daarna Ready de meerdere en was het voor haar jam mer dat ze niet het verdiende doel punt kreeg. Na rust wist Th. Ramaker zelfs nogmaals te doelpunten voor Advendo. Ready verkleinde echter haar achterstand tot 2—1 met een wel gemikt schot. Uit gedekten stand scoorde R. Smink ten derde male voor Advendo. Na het tweede tegenpunt van Ready kwam in den stand geen wijziging meer. De scheidsrechter voldeed. HAARLEM II L.U.T.O. Op het Kleverlaanterrein ontving Haarlem II Zondag L.U.T.O. voor den Nieuws v. den Dag-bal, Haarlem had 3 invallers. L.U.T.O. kwam met 3 dames op en Haarlem liet daardoor uitvallen, Haarlem was het grootste gedeelte van den wedstrijd in de meer derheid alleen in het begin was L.U.TO de meerdere. Eerst bezorgde mej. F. Wulhorst haar club de leiding en vergrootte den voorsprong tot 2—0. Zelfs wist Haarlem 4O te maken. Toen ging L.U.T.O. echter opzetten en wist den achterstand te verkleinen. De thuisclub bleef echter goed door zetten* winning voor Haarlem. Advendo II en Haarlem II konten dus beiden in de volgende ronde uit voor den zilveren Nieuws van den Dag-bal. H.S.C. (Hilversum) MACBI. Macbi heeft Zondag in Hilversum een smadelijke nederlaag gehaald" bij H.S.C. Met verre schoten werd eerst door H.S.C. de stand op 4—0 ge bracht, zoodat Macbi overbluft was. Voor rust maakte E. Dondorp het eenige tegenpunt voor zijn club. Dc score werd tot 111 opgevoerd. Een sufferige vertooning begrijpe lijkerwijs. De Scheidsrechter Eensink die door afwezigheid van den v a vn leider den strijd floot voldeed slecht. Van de H.K.B. zijn ons de volgende uitslagen bekend De Kraaien 1 A-J-c- 9, Advendo III A.J.C. II 2 HOCKEY. DE UITSLAGEN. Ie Klasse. Utrecht: UtrechtH.D.M. 3- Hilversum HilversumH.O.C. 2e Klasse. A. doemend.Bloemend. II—M.H.C. RUGBY. DE DELFTSCHE STUDENTEN WIN NEN IN HEIDELBERG. De Delftsche Studenten Rugly:lub speelde Zondag tegen de „Ruderge- sellschaft Heidelberg". Bunge scco.'de den eenigen try van den wedstrijd en de Hollanders wonnen dus met 30. DE VELDLOOP VAN HAARLEM. De resultaten van de Zondag ge houden veldloop zijn Klasse A.1. de Boer, Togo, den Haag 17 min. 10 1/5 sec.2. J. Eegers A. V. A. C., Amsterdam, 17 min. 12 3/5 sec.3. C. L. Brouwer, D. O. S., Rotterdam, 17 min. 33 1/10 sec.4. L. Hoogeveen, O. D. I., Rotterdam. Klasse B.1. C. J. C. Hansen, A. A. C. Amsterdam, 13 min. 14 1/5 sec. 2. P. Band, T. H. B., Haarlem, 13 min. 17 7/10 sec. 3. J. J. van Egmond, O. V. V., Overveen 4 C. de Brueijs, A. A. C., Amsterdam. Morgen komen we hierop nader ierug. HAARLEMSCHE .ACHTCLUB. Het Bestuurder Haarlemsche Jacht club heeft het voornemen dezen win ter, evenals vorige jaren, de leden in de practijk van het behandelen der tuigage, liet splitsen, het leggen van knoopen en steken, enz. De cursus zal gehouden worden op Zaterdag middag. DE VR JE HENGEL. Dit college hield 13 Nov. j. 1. een onderlingi.n vischwedstrijd op Baars. Er waren 12 deelnemers die gezamen lijk 50 stuks mach ig konden worden. De drie uitgeloofde prijzen werden behaa'd door de heeren E. Groot (9 stuks), eerste prijs, 2e prijs (7 stuks) bij loting, A. Kiumper en den 3en prijs W. Out. ZANDVOORT - H.S.V. 1—1. H. S. V. aftrappende pakt flink aan en geeft goed spel, waardoor de Zand- voort-achterhoede druk werk krijgt. Na een kwartier komt Zandvoort er meer in en de vleugel spelers bren gen herhaaldelijk goed op. doch het missen van enkele prachtkansen door Drommel doet doelpunten uitblijven. Zandvoort is nu verre de meerdere en herhaaldelijk worden hoekschop pen geforceerd. Ook Keesman en Houtkamp zijn niet fortuinlijk en schieten herhaaldelijk over of naast. De half-back Beekhuis plaatst dan hoog voor het doel, de keeper mist en Zandvoort leidt met 10. Na de rust is H. S. V. er totaal uit doch bij een doorbraak waaruit 'een hoekschop ontstaat wordt deze vrij gelukkig in het Zandvoort-doel ge werkt. De Zandvoort-menschen zwoe gen hard, Keesman schiet 2 maal 'egen den paal, Houtkamp tegen den keeper en ondanks een massa cor ners blijft de stand 11Als de scheids rechter tijd fluit, meent de Zandvoort grensrechter dat 2 minuten tekort is gespeeld doch Robbé laat inrukken. DE CONFERENTIE TE WAS HINGTON. EEN MINDER GELUKKIGE CIRCULAIRE. Onder bovenstaand opscnrift scnr,_it de „Maasbode" Vanwege het Propaganda-Bureau der R.K. Vakorganisatie wordt op ruime schaal een circulaire verspreic waartegen het o.i. pas geeft met een enkel woord te protesteeren. Zij be doelt een bijdrage te zijn tot de No- vember-actie ten gunste van de R-K. Arbeidersbeweging, maar wij schro men niet te verklaren, dat zij de Ar beidersbeweging geenszins ten goede komen zal, voor zoover deze zich althans met het praedicaat „Kat holiek" tooien wil. Er is toch van het begin tot liet einde geen oedachte in te ontdekken, die u als specifiek „Katholiek" tegen- klinkt. Wat erger is, men zou met een enkele wijziging deze opwekking om toe te treden tot de Katholieke or ganisatie pasklaar kunnen maken als propagandamiddel voor de „moderne organisatie, zoo weinig verschilt de toon met dien van de beweging, die gelijk de circulaire voorzichtig aan geeft„met onjuiste middelen strijdt" Neen, aldus kan niet de taal zijn van marne.i, die de Katholieke soll- dariteitsgedachte in hun vaandel hebben geschreven. Prediking van den klassenstrijd of wat daarop ge lijkt, late men aan de roode propa ganda over. Wij voor ons wenschen niets liever dan dat de November-actie een over weldigend succes moge opleveren en den laatsten Katholieken arbeider (ster) brenge in de Katholieke organi satie. Maar wij mogen het ons toch ijiet verhelen, dat het Propaganda- bureau ter bereiking van dat doel „met onjuiste middelen strijdt". De woord keuze der circulaire zij dan psychologisch verklaarbaar uit zekere „reactie" op teleurstellende ervaringen waarvan men o.i. de beteekenis sterk overschat, te verdedigen is zij allerminst. Met deze opvatting staat het Ka tholieke orgaan te Rotterdam, niet alleen* in het zoo juist verschenen Katho liek Weekblad „De Voorhoede" lezen we daarover Uit heel onze Roomsche actie moet u een heel specifieke, geurige Room sche aroma tegenwaaien. Nu weten we wel, dat we, om dit alles te beoordeelen, niet elk woordje, dat bij de propaganda gebruikt wordt, op een gcuJschaaltje moeten wegen dat wederkeerig, van den kant der arbeiders tegenover de patroons en van den kant der patroons tegenove dc arbeiders, veel vergoelijkt kan worden door de veel vergevende en veel vergetende liefde. Maar dit neemt de verplichting niet weg om te wijzen op de gevaren, d e den christelijk solidairen geest onder ons bedreigen kunnen. En dan meenen wij dat een oranje kleurig vlugschrift, door het Pro paganda-bureau van de November- „actie" verspreid, in zulk een, we zouden bijna zeggen „socialistischen +oon gesteld is, dat het de tegensfel- I ig tussschen de standen in ons Roomsche volk, eer zal aanwakkeren en aanspitsen dan vereffenen. Naar aanleiding van dit oordeel van „De Voorhoede" zegt de „Maas bode" nog 1 Zóó straf durven wij het niet zeg gen. Maar deze diskwalificatie door een orgaan, hetwelk vooral in de krin gen der Katholieke arbeidersbeweging geïntroduceerd is, bewijst wel, dat er voor de vrijgestelden, die zich met de redactie der circulaire belastten, reden is tot gewetensonderzoek. Waartoe hen meer nog zal moge; brengen het feit, dat naar on, uit goede bron ter oore kwam d< verspreiding der circulaire in de bis dommen Breda en 's-Bosch door dl kerkelijke autoriteit is verboden." OPZETTELIJKE PRODUCTIE BEPERKING. EIGEN SCHULD. J" Het einde kwam met een 63 over- 11 O O De opening. Zaterdag is dan de veel besproken con ferentie van Washington geopend met een rede van den president der Vereenigde Staten. In zijn openingsrede schetste Harding den aard der bijeenkomst als het resultaat van het ontwaokte geweten der twintig- eeuwsche beschaving. De conferentie is geen bijeenkomst van overwinnaars, geen voikenraad, welke tracht den menschelij, ken aard te vervormen, doch eerder een bespreking van vertegenwoordigers uit alle deeten der wereld om de betere eigenschap pen der menschheid toe te passen, teneinde de fouten in de internationale betrekkingen tot een minimum fcrug te brengen. Dc ferentie is te beschouwen als het uitgespro ken verlangen van de oorlogsmoede wereld, worstelend voor haar herstel, om betere be trekkingen onderling te scheppen. Harding schetste dan de vernietigende gevolgen van den oorlog, door de menschheid niet te rechtvaardigen, door God niet te vergeven. Allen verlangen naar vrijheid en reoht, de een kan niet bestaan zonder den ander, beide moeten met onbestreden bezit der na ties zijn. Bij liet overdenken van de ma- telooze oorlogskosten en den voortduren- den last der bewapening verlangen alle verstandige volken naar een wezenlijke be perking van bewapening, naar recht^ in plaats van oorlog. De honderden millioe- nen, die in vredestijd betalen en in oorlogs tijd sterven, willen de uitgaven voor ver woesting veranderd zien in middelen voor opbouw. Amerika verwelkomt de gedelegeerden der andere landen met onzelfzuchtige han den, Amerika koestert geen vrees, verdenkt geen vijand, overweegt geen verovering. Tevreden met wat het heeft, zoekt bet niets van anderen. Amerika wenscht alleen dat fijnere, edelere te doen, wat geen enkele natie alleen af kan. Amerika wenscht met anderen rond de tafel van internationale overeenstemming te zitten. Amerika wil de gedelegeerden openhartig ontmoeten, noo- digt hen uit tot samenwerking en biedt hun samenwerking aan. De wereld cischt het besef, dat geen genezing mogelijk is zon der opoffering. Spreker bedoelt niet het afstaan van rechten, mindere vrijheid of beperkte aspiraties. Re trots behoeft niet te worden vernederd, de nationaliteit niet op geofferd, maar spreker wil eerder eenheid van geest, ten behoeve van minder voor bereiding, meer genot van een gelukkigen vrede. Indien fijnere gevoelens ons niet noopten tot deze actie, zouden de harde koude feiten en de welsprekendheid van den economischen toestand ons dwingen onze bewapening te verminderen. Ten slotte zeide Harding: Ik verwelkom u niet alleen vol goeden wil en met een hoog doel, maar ook met groot vertrouwen; ik hoop op een overeenstemming, welke den vrede zal waarborgen en den nadruk zal leggen op afspraken voor mindere lasten en hetere orde, welke de wereld zullen kal- meeren. De voorzilter. Hughes is gekozen tot voorzitter van de conferentie. liet voorstel van Amerika. Na de opening der conferentie door Har ding, voerde staatssecretaris Hughes het woord, die in korte trokken het plan voor de conferentie ontvouwde, waarhij hij ver klaarde, dat Amerika zich gelukkig achtte dat van alle zijden instemming was be tuigd met het plan tot beperking van be wapening. Op een gebied zou dat gemak kelijk kunnen gaan, n.l. op dat der bewa pening ter zee, aangezien de drie grootste vlootmogendheden hier bijeen zijn en de beperking alleen van hun goeden wil af hangt- Gezien den toestand, waarin de oorlog de Fransche en Italiaansche violen heeft gebracht is het nu niet het oogenblik om te spreken over de tonnemaat, welke die beide landen kan worden toegestaan. De beperking moei uilsluitend betrekking hebben op de Engelsche, Japansche en Amerikaansclie vloot Hughes stelde de volgende vier beginse len op: le. Alle eroote schepen van de vlooïprogfsunma's, IwSïfJ voor dadelijk, of voor later ontworpen, worden opgegeven; 2e. men zal geraken tot verlere beperking door een aantal oude schepen te schrappen; 3e. in het algemeen zal men rekening moe ten houden met de bestaande sterkte van de vloten der betrokken landen; 4e. de ton nemaat van de groote sohepen zal dienen als maatstaf voor de vloten en naar ver houding daarvan zullen hulpschepen wor den toegestaan. Volgens het plan van Hughes zou Enge land den aanbouw van de vier nieuwe sche pen van het type Hood moeten staken en alle tweede en eerste klas slagschepen tot aan de George V klasse moeten afdanken. Japan zou de plannen moeten opgeven voor twee slagschepen en vier slagkruisers, wel ke nog niet op stapel zijn gezet, afstand doen van drie groote slagschepen en vier slagkruisers in aanbouw en van alle 10 dreadnoughts tweede klasse. Voor de Ver. Staten schrapt het plan 16 slagschepen m aanbouw en 15 oudere slagschepen. Als programma voor de vervangdag va11 verouderde schepen stelde Hughes voor m de eerste tien jaar geen nieuwe groote schepen op stapel te zetten en het maxi mum tonnemaat dat, zoo noodig, vervan. gen mag worden te bepalen op 500.000 ton voor de Ver. Staten, 500.000 ton voor Engeland en 300.000 ton voor Japan. In het tijdperk van 10 jaar zou de vervanging van groote schepen van 20 jaaT oud, ver oorloofd zijn, terwijl de bouw van schepen van meer dan 35000 ton ter vervanging van een verouderd schip verboden zou zijn. Deze cijfers wekten aanvankelijk na tuurlijk beroering, maar weldra barstte de heelc zaal in luid handgeklap los en on der een druk stemgegons kon men ter nauwernood nog verstaan, dat Hughes bovendien voorstelde in de eerstvolgende 10 jaar geen enkel nieuw schip te bouwen, geen erikel oud schip te vervangen dan na twintig jaar dienst en het aantal hulp- kruisers te beperken. Een donderend bravo barstte los toen Hughes zijn plaats weer innam. Zonder bespreking besloot men daarop Garrett tot secretaris-generaal te benoe men en vervolgens met algemeenc stem men om twee commissies ter beslodeering van de beperking van bewapening en een van alle negen mogendheden ter bestu deering van de vraagstukken van den Stillen Oceaan. Briand spreekt. Hierop zou de vergadering uiteengaan, doch van de tribune, welke gereserveerd was voor de leden van het congres, klonk uit honderden kelen: Briand! en de Fransche mini ster- presiden t was ged won gen het woord te voeren. Ik heb dadelijk, zei hij, op den oproep van uw president present geroepen, niet alleen wegens de onvergankelijke dankbaarheid, welke wij u verschuldigd zijn, maar ook wegens onzen drang tol den vrede en onzen wensdh om dien te versterken. Toen Frankrijk in oen oorlog, welken het niet had uitgelokt, zwichtte onder de slagen van den vijand, heeft uw groote republek niet geaarzeld miljoenen mannen naar liet slagveld te zenden om hel leven van mijn land te redden Wij hebben zij aan zij den oorlog gewonnen en konden dus niet doof blijven voor uw ui tnoodiging om den vrede le helpen verzekeren. Frankrijk noomt IJ—., I 11 m* ff if vreet, ren ttoerJ tjtfZCftl- dere plaats in. Met zijn ganschen wil en van ganscher harte zal het trachten de bewapening te beperken. Wij zullen u meedeelen wat wij verricht hebben en er u tevens aan herinneren dat ons volk nooit in zijn bestaan een imperialistisch en veroveringszuchtig volk is geweest. Wij zullen tot u spreken oog in oog en hart tot hart. Dan zult gij zien, dat van alle landen Frankrijk het meest bereid is te roepen: De wapens nederl Hoewel Briand in het Fransoh had ge sproken, sohccen de zin zijner woorden toch tot de vergadering te zijn doorge drongen, want toen hij uitgesproken had stond de heele zaal op en bracht hem een groolsohe ovatie. Nadat Hughes de andere leiders der delegaties verzocht had eveneens enikele woorden le spreken en dezen daaraan ge volg hadden gegeven, ging men tot Dins dag uiteen. DE INTERNATIONALE ARBEIDS- CONFERENTIE. De commissie voor liet loodwitivraagsluk heeft zich met 13 tegen 9 stemmen uitge sproken tegen het algeheel verbod van loodwit in de aangesloten landen en met 12 tegen 11 stemmen tegen het beperkte loodwitverbod (t. w. het verbod van lood wit in het schildersbedrijf). Het Int. Arbeidsbureau heeft besloten dat de volgende conferentie in Oct. 1922 zal worden gehouden. DE DUITSCHE INDUSTRIE. Van welingelichte zijde ontvangt de Berliner Zeitung am Mittag de mededee- ling, dat de geallieerde commissie voorde waarborgen in zake de krediet-actie het erover eens is geworden, dat het door de industrie opgestelde programma voor de Entente onaannemelijk is. Als de eisch van de industrie tot het brengen van den spoorweg in particulier beheer mocht worden vervuld, dan zou Je commissie voor de schadeloosstelling dit verzoek moeten voorkomen door zelf de rijks spoorwegen in beslag le nemen. FRANKRIJK EN DU1TSCHLAND. De Ere Nouvelle schrijft, in verhand met de reis van de commissie van ncrsiel naar Berlijn: Het is nu niet het oogenblik het Roergebied te bezetten. Frankrijk zal alleen betaald worden als de" heele wereld •het wil. Alle steenkool van Westfalen is niets waard als de Vereenigde Staten niet geldelijk helpen. Ook de Victoire wijst op de noodzaak het in het belang der Unie Frankrijk in srowaixije «w. - „roote staat te stellen zijn oorlogsschade] af te var. Hongarije geheel en P 8 doen. Eerst moet ze dit in het zadel hel- entente moest en zou ve3 w0pd, pen. Maatregelen van geweld zouden te zorgen dat deze kwestie vol minder op hun plaats zijn, daar de Duit- opgelost. sdie regeering zirih inspant haar schuld Ook wat het hegin^ er0ote af te doen. Wirth's kwade trouw ih niet betreft wordt de vortrouwen bewezen. Hervé, wiens goede verhouding tot Bri and bekend is, bereidt zich op de moge lijkheid voor, dat Duitsohland inderdaad volgens artikel 234 van het verdrag uitstel van betaling wordt toegestaan. Natuurlijk op bepaalde voorwaarden. Frankrijk zou de daardoor ontslaande leemte best door 'e® binnénïaTHisehe feehing kunnen dek"-' ken. Dit lijkt de waarschijnlijkste gang van zaken. De Fransche gedelegeerde oommis sie van herstel zal bij haar amhtgenooten aandringen tegenover Duitschland's onwil het been stijf te houden. Van onwil blij ven de meeste -bladen overtuigd, vooral daar het tekort der Duitschc begrooting 96 milliard en het bedrag in den vreem de belegd 76 mSliard bedraagt. De Action Francaise acht het al te laat om orde op de Duitschc zaken le kunnen srteRen. Het blad vreest, dat Frankrijk op nieuw voorschotten aan Duitsdhland zal moeten geven en wel in den vorm van grondstoffen, bijvoorbeeld ijzer, wat voor oorlogsindustrie kan aangewend. 11 NOVEMBER. De verjaardag van den wapenstilstands dag is Vrijdag in gebed Frankrijk op ingetogen wijze gevierd. Tc Parijs hebben vele afgevaardigden en éen groote men- schenmenigte bloemen gebracht op het graf van den Onbekenden Soldaat. De Petit Parisien maakt de opmerking, dat de menschen eerst over eenige jaren, wanneer overal de bouwvallen hersteld en welvaart en vreugde teruggekeerd zullen zijn over de gebede aarde genoegzaam vrij zuilen zijn oim te begrijpen, dat de 11de November 1918, die de ineenstor ting van h«t Pruisische militair isme en de opstanding van verscfieide martelaar- naties zag, een van de grootste data uit de geschiedenis der menschheid is. Ook de onbekende Amerikaansphe sol daat heeft dit jaar zijn hulde gekregen. Aan de plechtigheid op het Arlington kerkhof namen 50.000 menschen deel. Foch heeft bij het plaatsen van me daille en kruis op de kist, eenige roe rende woorden gesproken. Hij zeide: „Onbekende soldaat die op den Fran- sohen bodem onze beproevingen zijl ko men dcelen, en die het voorbeeld hebt ge geven van de verheven sir zelfopoffering, ik plaats op uw stoffelijk overschot de hoogste belooning die Frankrijk kan sdhenken." Briand legde een palmtak op het graf. Hulde aan Wilson. Uit Washington wordt nog gemeld, dol oud-president Wilson de ontvanger is ge- wedht van een treffende hulde. Nadat de je teraardebestelling van den on bekenden soldaat was ofgetoopen, vond voor Wilson"s woning 'n groote betooging pdaalis welke niet hel karakter droeg van een partij-demonstratie. Wilson kwam naar builen en stond een commissie te woord, van welke de voorzitter het vol gende zeide: „Wij wenschen u, gewonde strijder van den wereldoorlog, geluk met uw herwon nen gezondheid. Uw werk zal niet verlo ren gaan." Wilson antwoordde Hij was zeer bewogen. Het was de eerste maal dat hij, sedert zijn ziekte in het openbaar heeft gesproken. Daarna werd het volks lied gespeeld. Wilson wierp de menigte een kushand toe. Mevr. Wilson schreide. WAAR DE WETENSCHAP TE GOED VOOR IS- Dr. Lyltelton, de gewezen „boven meester" van Eton, heeft in een rede te UWw» ftezeed. dat lui uit volstrekt_ ze kere brom wist. dat het Engelsche minis terie van oorlog verleden jaar brieven gezonden had aan de voornaamste schei kundigen aan de Engelsche universiteiten, waarin het hun vroeg moeite te doen een gas te vinden, dat een heelc stad in een halve minuut zou kunnen vernietigen. Het verzoek werd niet ingewilligd, daar de geleerden weigerden hun wetenschap tot zulk een ignobel dod te misbruiken.^ Indien, zoo vroeg dr. Lyttcllon, dit in Engeland gebeurde, wat zou er dam in andere landen aam den gang zijn. Indien men de zaken op bun beioop tiet, was een nieuwe oorlog volstrekt zeker. Het gebouw van de Weensche amto- mobielenclub is wegens hazardspel geslo ten en door de stad opgevorderd. Ver schillende leden zuilen vervolgd worden. Er ging op de club dagelijks voor maldi- oenen om. Naar men uit Weenen meldt, stelt dc politie aldaar een onderzoek in naar een eigenaardig geval van smokkelarij van bultendandsch geld. Drie ambtenaren vam de staatsbank, die 51 kisten roet zilver naar Nederland moesten begeleiden, zou den daarbij nog vierkisten met buiten- landsctie waarden voor eigen gebruik heb ben uitgerust. Het geval heeft te Weenen veel beroering gewekt. De re geer mg heeft de zending toch door laten gaan en liet onderzoek der politie is uitgesteld tot de ambtenaren teruggekeerd zullen zijn. De gemeenteraad van Boedapest •heeft aan de gewezen kroonprinses Ste- famie, de dochter van koning Leopold van België, die na den dood van kroonprins Rudolf gehuwd is geweest met graaf Lon- yay vergunning verleend tot het houden van een bioscoop-theater. Reuter, de Luxemburgsche minister van staat, heeft in de Kamer verklaard, dat de vergunning, welke verkend is aan verschillende leden van 't gevolg van ex- keizer Karl om zich in Luxemburg op te houden slechts voorloopig en voorwaarde lijk is en dat men hun zal verzoeken liet land te verlaten, zoodra de voorwaarden voor de interneering van den ex-keizer bekend zullen zijn. Dc Weensche gemeenteraad heelt besloten uit alle gemeentelijke gebouwen de portretten, beeldhouwwerken enz., welke nog aan de monarchie herinneren te laten verwijderen. Voorzoo ver zij kunst waarde bezitten, zullen ze m musea ge plaatst worden. Ook zullen de iiuchtingen die nog namen dragen, welke aan de monarchie herinneren, herdootp worde De Tsjecho-Slowaksche munster vam Nationale Verdediging Udrsjal, die- thans De' demobilisatie, aldus verklaarde de' minister, zal in Tsjecho-Slowakije in twee perioden geselleden, tusschen welke bei de een pauze van vijf dagen zal liggen. Dc voorgenomen verhooging van de posttarieven in Duitsehlnnd van l Decem ber af, is, voordat zij vam kracht werd, nogmaals met 5° pel. verhoogd, zoodal het tarief bijna wordt verdubbeld. De port voor brieven voor plaatselijk ver keer wordt,e m verhouding lot de tarie ven van vóór den oorlog, ongeveer 3° maal zoo duur, die voor brieven buiten de gemeente ongeveer 151 maal zoo duur. De Panische „Information" ver neemt uit Rome over de laatste ongere geldheden, dat 15 tot 20 duizend deelne mers aan het fascistencongres door de stad hebben gedefileerd. Slechts weinig menschen waagden zich op straat. Dc meeste winkels waren dicht Een fascist cn een arbeider, die de vaandels niet wil den groten, zijn doodgeschoten. Treinen rijden bijna niet meer, kranten komen niet uit. Aangezien er met «den lagen stand van de mark belangrijke hoeveelheden visch voor het buitenland werden opge kocht, waa/oor de prijs geweldig opge dreven worot en er op de binnenlandsche markt te weinig aanvoer is, heeft de Duitsche regeering den vischuitvoer voor loopig stopgezet. Onder het uitvoerverbod vallen zee- en rivierviscb in verscben staat, gerookte visch en gezouten haring. Gemarineerde haring mag nog uitgevoerd worden. Volgens een verklaring van den volkscommissaris Winokocrof in dc Kras- naja Gazet kam Rusland den hongersnood zonder buitenlandsche hulp niet met goed gevolg bestrijden. Het uitblijven van die hulp zou aan tien millioen menschen het leven kosten. Het Duitschc rijk heeft tot dusver in IQ2I meer dan 8 milliard mark uitge keerd aan de oorlogsverminkten en de na gelaten betrekkingen van de strijders uit den grooten oorlog. Ook de Victoire wijst op ae noodzaar. Nationale veru«w«- f. van AmerikaansChen sleum. Dit land lijdt jn Slowakije troepeninspecties zelf onder valuta-moeilijkheden; dus is in een interview vertda:lrJ' - Slowakije zich in zake de «rtwapemng tente afgewacht. Het «rootc vertrouwen dat Tsjecho-Slowakije m haar heeft, maakt dat zij ons omtrent de uitvoering der ontwapening zelf geen zorgen maken. Udrsjal achltc de Hougaarschc politici handig genoeg om in te zien, dat het hun eigen belang is. zich alle moeite te geven, om dc ontwapening te bevorderen. In do Economische Kroniek van het „Volk" heeft de heer E. M. Wibaul een hoofdstuk gewijd aan de „opzette lijke productiebeperking" als onderafdee- ling in „de verspilling der productie.* Hij geeft gevallen van productiebe perking door de ondernemers, soms met medewerking van de arbeidersorganisa ties. Maar er zijn ook gevallen „van even eens opzettelijke productiebeperking di» het gevolg is van do voorschriften var vakvereenigingen." De Ainerikainsche conmiaic, welk» naar deze dingen een onderzoek hoeft ingesteld, geeft volgens den heer Wibaui do volgende voorbeelden aan: „Zoo bestaan onder de schilders nog veelal voorschriften, dat geen grootere kwasten mogen worden gebruikt, dan door de vakvereenigingen worden toe gestaan, terwijl vaststaat, dat met groo tere kwasten meer werk van dezelfd» kwaliteit zou worden geleverd. Zoo ci sehen een aantal vakvereenigingen van loodgieters, dat alle bewerking van pij pen en buizen, het afsnijden, het aan brengen van do draad enz., op het werk zelf met de hand zal geschieden, ter wijl oen economische werkwijze cischt, dat een en ander machinaal in speeialo werkplaatsen zal geschieden. Zoo bestaan er ook voorschriften, dat gedurende do werkuren geen gebruik mag worden gemaakt van rijwielen. De weg van de eene karwei naar de an dere, moet te voet worden afgelegd. Een aantal vakvereenigingen verzet ten zich ook tegen gestandardiseerdfl werktuigen, tegen modellen dus die om hun doeltreffendheid en uit overweging van economische productie w^tencchipco- ijk zijn vastgesteld. In het bijzonder in het drukkersbe- drijf komt dat verzot veel voor. Even eens komen er in een aantal takken van nijverheid veel voorschriften vooi ten opzichte van het toegelaten gebruik van machines. Vaak zijn er verbodsbe palingen om machines door jongens ol jeugdige werkkrachten te laten bedie nen, waar dit economisch gezien vol komen aangewezen zou zijn. Een vak- vereenigingsvoorschrift van de tvpogra- féu, die aan dag- cn weekbladen werk zaam zijn, is, dat alle cliché-werk, dat voor advertenties wordt geleverd nog eens moet worden gezet. Het komt n.l. hoe langer hoe meer voor dat door ad verteerders hun eigen cliché's worden verschaft. De vakvereeniging laat dan wel too, dat dezo oliché's bij het druk ken der bladen voor do advertenties worden gebruikt, doch cischt, dat die cliché's toch nog op de werkplaats zelve worden overgezet. Zoo komt hot voor, dat dit volkomen nutteloos werk wordt gedaan weken later, nadat de adver tenties reeds zijn geplaatst. Vrij algemeen zijn de bindende voor schriften, dat het den vak vereen igings- leden verboden is om eenig onderdeel van werk te doen, wat niet rechtstreeks tot het vak behoort. Een loodgieter b.v., die een pijp komt aanbrengen, mag niet oen houten latje spijkeren dat daarbij noodig is. Daar voor moet een timmerman komen. Zoo komt 't voor dat aan éénzelfde kar weitje, dat zeker door lederen ambachts man alleen zou kunnen worden gedaan, twee, drie of vier ambachtslieden te pas komen. Geheel in dezelfde lijn liggen voor schriften ten opzichte van de handlan gers cd helpers. De vormingen en stel lingen b.v. bij den bouw van cement ijzer en beton kunnen zéér goed door handlangers en helpers worden afgebro- kon. De v k ercen'g ng vo irschri ten e li ter verlangen, dat vol odice va'rlied. n d:t zullen doen. Soortgelijke vo rs hriften ko men voor bij metselaars en andere bouw vakarbeiders, ook in andere takken van nijverheid. Er zijn ook voorschriften, dat heipers de werktuigen der vaklieden in het geheel niet mogen gebruiken." Het zijn wel merkwaardige mededee- "lingen, die, naar wc meenen, hier te lande gelukkig (nog) niet alle voor komen. Wat in de patrqons zoo gelaakt wordt, n.l. het opzettelijk beperken van de productie en daardoor het meewerken aan de verhooging der prijzen, wordt door de vakvereenigingen ook ijverig be dreven. Het is allemaal een uiting van het menscholijk egoïsme, dat alleen getom-erd kan worden door den christelijken geest van solidarismo en niet door een louter ■mechanische verandering van hot maat- maatschappelijk stelsel. Dr. Gerard Brom is gewend rake dingen te schrijven en te zeggen. In pittigen, kernachtigcn stijl verslaat hij de kuntt (vele gemeenteraadsleden en andere volksvertegenwoordigers totaal vreemd) om in weinige woorden veel te zeggen. En die *n rede of lezing van hem aan hoort, moet met gespannen aandacht luis teren en volgen, wil hij het „vele opge hoopte" daarin met vrucht verwerken. Dezer dagen vloeide weer 'ns zoo'n ty- peerende zin uit z'n welgesneden pen! Hij schreef: We utorden geregeerd door de school bank, de toonbank en de werkbankt ls de toestand hier niet juist en raak en in weinige woorden geteekend? En kon de hoogere stand niet 'ns met vrucht notitie nemen van dit gezegde dat hun algemeenc klacht zoo kernachtig sa menvat? In de „N. Venl. Crt" lezen wc daar over: „De hoogere stand klaagt dat hl den fes

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 7