Gemeentezaken. Katholieke Sociale Actie. Kamerverkiezingen. Personalia. De militielichting 1922. Door üeueputeen.e bijtten van deze provincie wordt meegedeeld, dat liet door de provincie Noord-Holland in de lichting van 1922 te dragen aandeel bedraagt 5325 man. Het door de gemeenten Haarlem- merliede en Spaarnwoude te dragen deel is bepaald op 27 man voor de gemeente Heemstede op 34 nnn; voor de gemeente Bloeniendaal op 27 man voor de gemeente Benne- broek 5 man voor de gemeente Be verwijk 37 man voor de gemeente Haarlemmermeer 87 man voor de gemeente Schoten op 49 man voor de gemeente Spaarndam op 6 man voor de gemeente Velsen op 119 man en voor de gemeente Zandvoort op 16 man. De uitbreiding van het Gouverne mentsgebouw. In het Voorioopig verslag der Twee de Kamer over de Begrooting van het Bouwfonds 1921 lezen wij het vol gende Verschillende leden wenschten om trent de oorzaken van de behoefte aan uitbreiding van het provinciale gouvernementsgebouw te Haarlem na der te worden ingelicht. Verscheidene leden hadden verno men, dat eenige jaren geleden Gedepu teerde Staten van Noord-Holland een voorstel hadden gedaan tot het aan- koopen van eenige perceelen naast het bestaande gouvernementsgebouw te Haarlem, doch dat de regeering daartegen bezwaar had gemaakt en als haar meening had te kennen gege- van, dat het zetten van een nieuw ge bouw de voorkeur verdiende. V/at is, vroegen de leden, hiervan juist En is de regeering bereid de hierover gevoerde correspondentie ter kennisneming van de leden op de grif fie te doen nederleggen Een procedure tegen de provin ciale waterleiding in Noord- Holland. van onze rechtbank. UIT DEN OMTREK. OVERVEEN. SPAARNDAM. HEEMSTEDE. Telegrafisch Weerbericht. SPORT EN SPEL BILJARTEN. ATHIETIEK. BINNENIANDSGH NIEUWS. DE BOUW VAN MARECHAUSSEE KAZERNES. De bezwaren tegen de Vleesch- keuringswet. cfing bestaat, «ncterirnfSt Ef sRian e« zooveel als de hygiënische voorzorg het toelaat rekening le houden met bestaande toestanden en belangen. DE REIS VAN GRAAF BERCHTOLD NAAR NEDERLAND. 'Doop ibet bestuur der Coöp. Haart. Groenten veil ins fc verzocht, bet veilings- gebuuw aan het Donkere Spaame weder om voor een jaar m huur te mogen ont vangen. I!, en W. hebben hiertegen geen he rwaar, mits de huurprijs van 6o0 op 1200 per jaar gebracht wordt.. Door het bestuur der Coöp. Haari. Green-tenveiling is nu aan den raad een rtjuest gericht, waarin geprotesterd wordt tegen een dergelijke verbooging en op grond van den slechten toestand in het tuinulersbedrijf. de bekrompen en dure be- lirij tsgelegenhekl en de hooge belastingen en huren (paikhuis- en ter rein huur buiten den grond, waarop het veilinggebouw is geplaatst) vc »xrht wordt, den huurprijs van het veilinggebouw weder op 60o te bepailen. en B. en W. stellen voor. lot tijdelijk onderwijzer aan den Vervolgcursus 4 te benoemen de heeren E. P. Schuyt en C. Visser en tot tijdelijk onderwijzeres de dames S. Houtkooper, B. C. Ferwerda Advokaat, J. de Bruyn en M. B. Roosen. 0een nieuwe tuchtschool. Naar de JLcklsche Crt." verneemt, is het bericht van V. D„ als zou de regeering voorne mens zijn, tusscben Katwijk en Noord- wijk een tuchtschool op te richten, uit de lucht gegrepen. Maandagavond had in het gebouw „St. -Bavo" de oprichtingsvergadering plaats van een nieuw „Plaatselijk Comité voor de so ciale Actie in Haarlem en Omstreken." Tol deze vergadering waren uitgenoodigd alle bestuursleden, benevens de geestelijke adviseurs der vereenïgingen Voorbeen bestond het Pi. Comité uit twee afgevaardigden van iedere vereeni- gnig; volgens de nieuwe statuten voor de S. A. in Nederland bestaat een PI. Co mb nu uit alle bestuursleden en de gees- tep-'kc adviseurs der vereenigingen. Als voorzitter van de commissie tot voorbereiding van het nieuwe PI. Comité ooende Mr. F. M. Hagemeyer de vergade ring op de gebruikelijke wijze. Spr. 'drukte allereerst zijn spijt uit over de opkomst, doch zegt, vooral de Eerw. heeren geestelijken, die opgekomen zijn, dank. Met enkele woorden zet spr. het doel van de vergadering uileen: de oprichting van een plaatselijk comité voor de Katho lieke sociale actie voor Haarlem en om streken, hetgeen bij acclamatie geschiedt. I)e statuten worden met een enkele wij ziging goedgekeurd. De Koninklijke goed keuring zal worden aangevraagd. De bestuursverkiezing is dan aan de or de. Het bestuur zal bestaan uit vijf leden. Een plaats achter de groene tafel werd aangeboden aan de heeren Mr. F. M. Ha- gemeyer, A. G. Th. De Neyn v. Hoogwerff, W. J. B. van Liemt, Th. Castricum en mej. Peeters. De aanwezigen van dit vijftal namen hun benoeming aan. Als afgevaardigden van het PI. Comité naar het Diocesaan Comité werden geko zen mej. F. Peeters en de heer De Neyn van Hoogwerff. Tot afgevaardigde naar de PI. Sportcen- trale werd benoemd de WelEerw. Pater C. H. M. Camina-da. Een geanimeerde discussie ontspon zich over de regeling in de orde der verga dertijden van de R.-K. Vereenigingen te Haarlem. Tenslotte werd besloten voorloopig in gebouw St. Bavo voor H. H. secretarissen een agenda ter inzage neer te leggen, dan kunnen de vereenigingen voor vergaderin gen vrije avonden uitzoeken. Hiermede zal een proef worden geno men. Na eenige mededeelingen werd de ge animeerde vergadering op de gebruikelijke manier gesloten. In de Zaterdagmiddag gehouden verga der ng van den Vriimnirgen Democrati- sehen Kamerkicstoring, federatie Haar lem, werden voor no. 2 der groslijst (vrouwelijke candidaal) ais voorloopige candid a ten gesteld: mevr. W. van Italië- Van Embden, te Leiden; mevr. Thiel- Wehrfcebi, te 's-Graven)hage; en mevr. mr. B Bnkker-Nort, te Groningen en voor de bos. 3, 4. 5, en 6 de aftredende Ka merleden Th. M. Ketelaar, mr. P. J. Oud, jhr. mr. dir. E. A. van Beresteijn en E. M. Teenstra, alsmede het oud-Kamerlid iW. O. A. Koster. Het federatiebestuur zal aan alle Ka- me.r!; esk!ingen en afdeél-ingen van den V. iD.-I.ond een circulaire toezenden, waarin het vor de plaatsen 7, 8, 9 en 10 der lijst in het bijzonder de aandacht zal ves tigen op den heer Berghuis, hoofdbe stuurder van het Nationaal Verbond van gemeente- ambten aren. Zooals men weet is nummer 1 van den kieskring mr. Ma reliant. Heden herdacht de heer T. Bergman den dag, waarop hij vóór 50 jaar bij de firma Joh. Enschedé en Zonen in dienst trad. Van deze 50 jaar heeft de jubilaris een groot gedeelte (24 jaar) op de lettergieterij doorgebracht als gieler. Hij werd later overgeplaatst naar de graveerinrichting voor geldswaardig materiaal, waar hij nu 26 jaar werkzaam is. Naar aanleiding van het jubileum werd de jubilaris ongeveer 10 uur door een paar collega's per auto van zijn woning ge haald. Op zijn afd. aangekomen werd hij toegesproken door den heer Sernée, chef der afd., die hem in hartelijke woorden gclukwenschte en namens zijn collega's (een viertal) verraste met een cadeua, be staande in een kistje sigaren en een bloe menhulde. Van de afd. slype, galvano en kunstplaatdrukkerij kreeg hij bloemen. Eenigen tijd later werd hij door de fir ma gehuldigd op het kantoor van den oud sten firmant, Mr. H. J. D. D. Enschedé, in bijzijn der andere firmanten. Eerstge noemde héér sprak hem toe en prees den ijver en de werkzaamheid van dezen ju bilaris. Vervolgens kreeg hij de tradilio- Sieele enveloppe met inhoud. Ook velen kwamen den nog zoo jeug dig uitzienden jubilaris, dien men het niet «ou aanzien dat hij een staat van dienst van 50 jaar heeft, feliciteeren. zoowel van Bijn eerste afd., de lettergieterij, als van an dere afdeelingen. De jubilariis bracht het verdere gedeelte van zijn jubileumsdag. een dag, dien zeer weinigen bereiken, in fcmselijken kring door, waar hij ook nog «eer veel blijken van belangstelling ont ving. Do heer B. B. van den Hoorn Jr. to Busrum, doctorandus in de klassieke letteren, is benoemd tot tijdelijk loeraar aan het Ohr. lyceum te Haarlem. Nadat de aandeden van de Zaansche waterleiding waren overgedaan aan de pro vincie Noord-Holland, die nu een provin ciaal waterleidingsbedrijf exploiteert, wer den de prijzen voor de water-afnemers ter stond met 50 pet. verhoogd en de nota's langzamerhand bij vooruitbetaling geind. Diverse Zaansche gemeenten, die een con tract met de Zaansche waterleiding hadden, gaven achtereenvolgens fiat op deze 50 pro- oentsverhooging, doch de gemeente Wor- inerveer zal de zaak langs civiel-rechter- lijken weg laten beslissen en is voorshands niet van plan met de 50 pet. accoord te gaan. Men zal nu dus een procedure aan gaan met het provinciaal bedrijf om aldus verkregen voorrechten en bedongen voor waarden te behouden. Demonstratie. Na afloop van de gis teren gehouden vergadering van de Inter nationale Anti-Militaristen Vereeniging, in het Brongebouw, wilden de deelnemers van deze vergadering in optocht, zingend door de stad trekken. Dit werd echter door de politie, zonder gebruik te maken van de sa betL verhinderd Een poging, om zich in de Groote Hout straat weer samen te voegen, werd even eens dooT de politie verhinderd. Reserve onderwijzeressen. Voor de ge meentescholen alhier zijn aangewezen als reservekrachten de dames Mevr. Wed. J. Dicke-Jansen, mevr. B. C. Ferwerda-Ad- vocaat, W. C. Bouwer en A. W. Brinkman. Deze dames komen hei eerst in aanmerking voor een vaste benoeming. De dames zijn aan de scholen Leidsche Plein, No. 2. Nassauiaan, Gr. Heiligland. Is hulp noodig, dan wordt naar bureau onderwijs geschreven. Middelbaar technische scholen. In het tweede nummer van de „Mededeelingen van de Vereeniging van leeraren aan mid delbare technische en kunstscholen in Ne derland" schrijft G. H. te Haarlem over de onvoldoende waardeering, die het einddiploma der middelbaar technische scholen in ons land geniet. De schrijver vraagt: „Is het wel zeker, dat de buiten- kindsche „ingenieurs", Scandinaviërs, Duilschers, Oostenrijkers, die bij groote hoeveelheden voor den Staatsdienst in Ne derland scih-Indië worden aangeworven, in aigemeene ontwikkeling, technische ken nis, degelijkheid en werkkracht zooveel hooger staan dam de Nederlandsolie M. T. S. absolventen? „Aan het mcerendeel der Duitsdhe Technikums kan iemand met ,-gU'le Voiks- söh'Uilbüdiung" na één jaar een dip.oma als „Werkmei.-,ter', na 2K jaar ©en di ploma als ..ingenieur" verkrijgen. De schrijver vraagt, waarom de bedoeL de scholen in ons land zich tevreden moe ten stellen met het praedicaat middel baar terwijl andere inrichtingen van on derwijs, die zeker niet hooger timmeren, hooger genoemd worden; hoogere burger school, hoogere handelsschool, hooger e textielschool. Hij zoekt verband tussohen den naam middelbaar en de d oor hem niet voldoende geachte waardeering van het einddiploma der M. T. S. Ver.vohiJlci.de opmerkingen van den schrijver, wairvan we er 'hier een paar aanstipten, verdienen overweging, zoo b.v. die over de Duitsohe ingenieurs-di ploma's. In sommige kringen placht men in ons land dan ook niet zomdeT eenige schamperheid te spreken over een „M.t- weidaasoh ingenieursdiploma'Overigens moet niet uit het oog verloren woeden, dat tal va n oud-leerlingen met een Ne- derJandsch diploma middelbaar tech nische school zeer geachte betrekkingen bek'leeden. Het wijzigen van den naam dier school zal wel een illusie blijven, daar we in ons land een Technische Ilooge School hebben. Ongeluk. De fabrikant J. A. K. uit Haarlem is gisterenmiddag op den N.euwen Binnenweg te Amsterdam nabij den Heemraadsingeltoen hij met zijn motorrijwiel uitweek voor een auto, die haar draai te kort nam, en hij daardoor met meer meester was va» zijn stuur, tegen een boom gereden. Zijn motorrij wiel werd ernstig beschadigd en zijn 16-jarige broede, d:e op de duozitting zat, aan het rechterbeen verwond (Zitting van Maandagmiddag.) De zitting werd om kwart voor twee hervat. Als eerste beklaagde 9tond te- recht de scbdpper H, P., terzake dat hii He moahd Met var. Wel jaar 1919 op zettelijk heeft toegelaten, althans opzet telijk niet heeft verhinderd dat hel schip de „Express" tot zinken gebracht werd. Beklaagde, die de 70 alt nadert verklaart op een vraag van den president, dat het niet te verhinderen was. Evenwel bleek dat de beklaagde eveneens 3000 beloofd was. Beklaagde ontving 240. Als getuige werd ook in deze zaak de machinist W. H. B. gehoord. Deze verklaarde dat beklaagd-.: niet ver hinderd heeft, dal hij de schuit liet zin ken. Evenwei verklaart hij verder, dat toen hij beklaagde waarschuwde, dat de boot zonk, beklaagde onmogelijk meer kon verhinderen, dal de boot verloren ging. De officier van justitie requireerde hem te veroordeelen tot een gevangenis straf van 8 maanden met aftrek van pre ventieve hechtenis. Mr. Van der Goot. raadsman van be klaagde bestreed dat het lijdelijk toela ten van een misdaad eenstraf bare vorm van medeplichtigheid te noe men is. Bovendien is niet 'bewezen dal het wegbrengen van het schip geschied is met de bedoeling de verzekerden te bc voordeden. Pleiter meent, dat het ten laste ge legde feit niet bewezen is en concludeert dat beklaagde zal moeten worden vrij gesproken. De oiiicier van Justitie repliceerde en zdde, dat de Hooge Raad dezen vorm van toelaten van een misdaad eenige malen ais 1 #1 vorm van medeplichtig heid veroordeeld heeft. Spreker achtte ook het bewijs geleverd. Na een repliek van den verdediger wordt de behandeling van deze zaak gesloten. Hierop had zich een der reeders, J.,K. te verantwoorden terzake dat hij opzet telijk door het beloven van geld het doen zinken van het schip de „Express" heeft uitgelokt. De schipper P. verklaarde, dat be klaagde hem gezegd had dat hij ge ruïneerd zou zijn, wanneer de „Express" niet verloren ging. Later ontving getuige tweemaal 214 vain beklaagde, toch. deze had niet ge zegd waarvoor hij dit geld ontving. Uit verdere getuigenverklaringen bleek, dat beklaagde na het wegbrengen van de „Express" schadevergoeding uitbetaal de. Evenwel liet hij er zich niet overuit dat het eigenlijk een beloaning was voor het wegbrengen. Tenslotte nam liet O.M. requisitoir waarin naar voren gebracht werd, dat duidelijk is gebleken, dat bek! K. het misdrijf beeft uitgelokt. De eisch 'luidde tenslotte 1 jaar gevangenisstraf met aitrek der preventieve hechtenis. Verdediger was mr. Hoog, die meende, dat het opzettelijk uitlofeken niet bewe zen was. Verder betoogde pi-, dat bekl. tusschenpersoon is geweest tusschen de reederij eenerzijds en den persoon, die bet misdrijf pleegde anderzijds, waar door bekl. het feit niet uitgelokt beeft, en dan niet aansprakelijk gesteld kan worden voor het uitlokken van het misdrijf. PI. meende, dat hoc":: hel wettig, noch hef overnngeno tnnójs n* concludeerde tot vrijspraak. Verder vroeg pi. de onmiddellijke in vrijheidstelling van beklaagde. Het O.M. zeide in zijn repliek er geen bezwaar tegen te hebben dat bekl. mo menteel in vrijheid wordt gesteld. Na in de raadkamer beraadslaagd te hebben, werd het verzoek door de recht bank ingewilligd. Tenslotte moest zich verantwoorden de 48-jarige sleepboolagent E. K. wonende te I Jmuiden, thans gedetineerd, terzake dat hij omstreeks Mei 1920 te IJmuiden opzettelijk een gedeelte (en wel van on geveer 10O0) van tevoren door misdrui verkregen geld als geschenk heeft aan genomen van J. de V. Bekl. ontkende en zeide niet geweten te hebben, dat het geld van misdrijf af komstig is. Wel wist hij dat 'het van as surantie-penningen was, maar niet dat die belaald waren voor bet wegbren gen van het schip. Bekl. ontkende dus den „opzet". Het O.M. vroeg daarop een nadere instructie van de zaak, daar niet is ge bleken door wien de scbeepsverklaring aan de Haari. Bank vereeniging is ge zonden, wélke Banifevereeniging door de val'sche scheepsverklaring is bewogen tot uil'keering der assurantie-penningen. De rechtbank gelastte daarop een na dere instructie en schorste de zaak, ter wijl de bekl. in vrijheid werd gesteld. UITSPRAKEN VAN 14 NOVEMBER 1921. G P. J. v. E„ rijwielhersteller te Haar lem vri'gesproken. A. J. I., kleermaker te Zaandam, thans god. H. v. Rew. Haarlem, verduistering, 1 jaar gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. C. M., los werkman te Hillegom, eenvoudige beleedii. ging, 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. A. W. H., werkman te Hillegom, verduis- riing, voorw. gev. straf van 14 dogen met een proeftijd van 1 jaar. P. H. v. V., slager te Haarlemmermeer, vrijgesproken. P. G. v. A., vrachtrijder te Haarlemmermeer, diefstal, f 25 boete. subs. 20 dagen hech tenis. M. P., h-vr. W. E. te Haarlemmer meer, diefstal, 14 dagen gevangenisstraf. W. E., bloemistkneoht te Haarlemmer meer, ihelimg, 14 dagen gevangenisstraf. P. C. T.; luindersknecht te Roelof-Arendsveen, vernieling, 30 boete, subs. 20 dagen hechtenis. N. W.. timmerman le Zaandam, weder spa nnigheid, 20 boete, subs. 20 dagen hechtenis. P. L., los werkman te Zaandam, mishandeling, f 10 boete. sub». 10 dagen hechtenis. A. v. d. B„ matroos te Amsterdam, desertie, 10 dagen gevan genisstraf. Volkstuintjes bedreigd?Na eerst verdreven te zijn van liet tegenwoor dige voetbalveld, mag de Vereeniging voor Volkstuintjes er wel op reke nen, dat haar eenzelfde Lot staat te wachten aan de overzijde van de Itam- penlaan, waar de beide woonhuizen en de aangrenzende gronden, thans als volkstuintjes in gebruik, den 22en dezer onder den hamer komen. Alli-ht zal de nieuwe eigenaar dc huur niel vernieuwen. t 1 Voor het Russische kind. Het Oosten In dienst van het Oosten or een paar vertegenwoordigers uit het zon nige overvlnedsland nldië, in dienst van het uitgehongerde, triestige, ar- moeland. Rusland. Daaraan dachten we gisteren, toen het Nansen-Comité hier 't publiek kwam bewerken voor het inzamelen van gelden, door mid del van een paar olifanten, die door hnn verschijning langs den weg en de kunstjes, die ze hier en daar ten' beste gaven, heel wat kijklustigen trok ken en van welke gelegenheid dan gebruik gemaakt werd. 0111 hel publiek in de gelegenheid le stellen even in de beurs te tasten. Als de dikhuiden zich 't doel bewust waren, dan zou den ze zich wellicht met meer ge noegen de Novémberkoude van ons landje getroosten, dan nu. Maar een origineele wijze van geldinzame'en is 't zeker. En gaarne weuschen we den ondernemers een rijken oogst toe. Vervolgonderwijs. Het Vervolg onderwijs is voor elkaar. In 't geheel wordt het gevolgd door 5 meisjes en 3 jongens. Er wordt 4 avonden les gegeven gedurende 4 avonden, van 5—8 en wel van 56 voor meisjes, van 67 voor jongens en meisjes gecombinee -d en van 7—8 voor jongens alleen. Er wordt les gegeven in rekenen, leiei. taal, aardrijkskunde, teekenen, ha :d- werken en handenarbeid. Om 't onder wijs in handwerken zoo pracliscli mo gelijk te doen zijn, zal'n naaimachine aangevraagd word 11. Ook zal '1 naa'en en stoppen meer in practischen geest onderwezen worden, dan dat tot dus ver gewoonte was. Maandag den 21sten November zal de commissaris van H. M. de Koningin al hier een bezoek brengen. De burgemees ter verzoekt zooveel mogelijk te vlaggen. In de zaak Melchior is iemand als getuige opgeroepen, die reeds lang over leden is. Gevonden voorwerpen. Terug le be komen bij Jansen, Leiidscthevaartweg 78, een huissleutel; N. Oppenheim, Einden- houtstraat 69, een gulden; Springers, Iepeniaan 11, een kinderhamdschoen; Kleef stad, Eikenlaan 88, een kinderbontje; Stokman, Kogelstraat 12, een zilveren ketting; P. Jansen. Boogstraat 24, ©en zak met wasdigoed; J. van Steijn, Zandveort- schelaan 123, een schaaf; A. P. M. Klust, Pijlslaan 45, een grijs 'hondje; J. de Groot, Hcerenweg 267, een groen wollen muts; J. Visser, Boekenrodestraat 9, een medail lon van een horlogeketting; Bureau van Politie, Boefeeimxies tra at 9, een huissleutel. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 15 November 1921. Hoogste barometerstand: 776.5 m. M. te Haparanda. Laagste barometerstand: 741.0 m. M. te Vestmanoer. Verwacht in e van j 1 r den -avond van 16 November: Zwakke tot matige, later wellicht toene mende wind uit Zuiddij'ke richtingen; aan vankelijk nog licht tot half bewolkt met droog weer; later toenemende bewolking en zachter. BILJARTCLUB HAARI. EN OMSTREKEN. WEDS'i KI JD-PROGRAMMA. Klasse A. 18 Nov. KorenbeursOud-MeerensteSn. Klasse B. 14. Nov. Oud-MeerensteinKastanjeboom. 15 Nov. VriendenkringKorenbeurs. Klasse C. 17-Nov. Vereen. IQ21Kastanjeboom. Kl asse D. 15 Nov. Onder OnsOudt-Meerensteïn. 17 Nov. D. E. S.Korenbeurs. GROOTE NATIONALE VELDLOOP TE OVERVEEN. In aanssluiting op hetgeen wij gisteren meedeelden, laten we hieronder een uit voerig verslag volgen. Deze eerste door de H. A. V. „Haar lem" uitgeschreven veldloop is een groot succes geworden en is een flinke propa ganda geweest om de athleliek ook in den winter te beoefenen door het hon den van velloopen. In hel buitenland zijn ze ons hiermede al ver voor en worden daar gedurende den goheelen winter cross eountres geor ganiseerd. Een en ander werd keurig door padvin ders der tankigroeip in orde gebracht en ze hebben er een flink aandeel toe bijge dragen om alles goed te doen verioopen. Verder werd het gebeele parcours door hen afgebakend met roode en witte vlag gen en werden versehillenide controle posten door hen ingenomen. 's Middags ongeveer één uur kwamen de eerste deelnemers opdagen en kwam er zoo largizamerhand een voor dezen tijd te Kraantje Lek ongewonen drukte. Wanneer om ongeveer twee uur de deelnemers van klasse B ovr en parcours van 3.5 K.M. aan den start moeten ver schijnen stellen 90 deelnemers zich aan den start op. Direct na het startschot ne men de loopers een snel tempo aan en bij den brug der Zanderijvaart is er een lange rij van loopers gevormid. Men blijft er een flink tempo in houden en een in teressante strijd ontslaat wie er de lei ding zul nemen. Het was een aardig ge zicht om al de loopers door de bossullen te zien gaan en vele pho'ografen hebben de deelnemers op verschillende- punten vereeuwigd. Als laatste stuk terrein hadden ze de duinen voor de Blinkert le nemen en hier was wel het zwaarste stuk van het parcours.' Achter de Blinkert volgde de finiist en menig dec'1"- mer kwam op de laatste helling te vallen tot groote hila riteit van het publiek. De uitslag luidde als volgt: le prijs, C. J. Hansen, A. A. C., Am sterdam, tiid 13 min. 14 4/5 sec. 2e prijs, P. Band, T. H. B., Haarlem, tijd 13 rain. 117 7/10 sec. 3e prijs, J. .1. v. Egmoirit, O. V. V., Overveen, geen 'tijd. 4e prijs, C. de Bruijs, A. A. C. Amsterdam. 5e prijs, K. Maarse, Olympia, Aalsmeer. 6e prijs, M. Oostermeijer „Het Westen," Amster dam. 7e prijs, C. Jongkind, Olympia, Aals meer. 8e prijs, M. H. v. Del'den, Het Westen, Amsterdam. 9e prijs, G. J. J. v. d- B"rg, „de Zwaluwen" Den Haag. 10e prijs, P. dide Jong, Hercules Hebe, Wor- mervoer Terwijl 76 deeJnemers in aanmerking komen voor het N. A. U. diploma, daar ze liet parcours binnen de 20 min. vol brachten. Enkele loopers vielen uit waar onder één. waarbij medische hulp werd geroepen die door dr. Mauri'tz en den heer Holzihaus w-erd verleend. Na deze loop starten de deeliiemers van klasse A en verschijnen 15 deelne mers aan den start, w.o. de meest be kende crossloopers. Dit parcours was veel zwaarder en waren verschillende hindernissen te nemen. w.o. ook een door de storm omgewaaiden boom bij Blijen- daal. Op di't parcours heefi een felle strijd plaats gehad tusschen de versohit- lende loppers en het eindresultaat was als volgt: le prijs, P. de Boer, Togs. Den Haag, tijd 17 min. 10 1/5 sec. 2e prijs, J. Zec- gers, A. V. A. C„ Amsterdam, tijd 17 n'o 'c 3(5 SeC" 3e prijs' C- L- Brouwer, S., Rotterdam, tijd 17 min. 33 7/10 sec. 4c prijs, L. Hoogeveen, O. D. IRot terdam, geen tijd. Verder kwamen alle loopers behalve F. Gesicomini aan bannen den voor bet N. A. U. diploma, vastgesteiden lijd binnen. B'j de prijsuitreiking door den voorzit ter der H. N. V. „Haarlem" richtte deze nog een kort woord tol de deelnemers oin elkaar nog eens in de omgeving van Haarlem te komen bekampen Verder braclhl hij dank aan B. en W. van Bloe- mendaal voor de vergunning om gobrruik mogen malken va den publie'ken weg en den -verderen verleenden steun door de politie, ook de faun. v. Vliét bedankte h;j voor d? vergunning om hel narcours door hun goederen le mogen leiden. Ver der richtte hij nog ©en woord van dank tot de jury en de padvinders en hiermede behoorde ook deze wedstrijd weer tot het verleden. De minister van Oorlog heeft op de vragen van den heer Smeenge over den bouw van marechaussee-kazernes in 1922 geantwoord, dat in het jaar 1921 aanbe steed is de bouw van de marechausseeka zernes te Westkapelie en te Millingen, resp. voor 74.285 en 75.500. Beide kazernes zijn in normale tijden bestemd voor twee gehuwden en drie on- gehuwden en in gevallen van nood voor zeven manschappen en twee paarden. Behalve" de hiervoren genoemde in uitvoering zijnde kazernes, zijn, naar de minister mededeelt, nog in voorberei ding de plannen voor den bouw van ma rechausseekazernes te Coevorden (waar van geraamde kosten in grond, zijn (75 a 80.000); Uden (75 5 80.000); Brunssum (200.ooo)Venray (95 100.000); HQva- renbeek (75 A 80.000)Arcen (75 a co.000;Ootïnarsum 95 5 loo.öooj; Emmen (160.000); Baarn (75 5 80.000); Roermond (175.000); Eindhoven (dito); Wijhe (75 5 80.000); Vlissingen (175.000), 'Jarum (95 a 100.000); Ter Apel (90 h 95.000); Heeze (95 5 100.000); Zweelo (75 5 80.000); Zevenaar (dito)Fijnaart (dito); Valkenburg (dito); Cuyck (dito); Hengelo (O). (130.000); Bergen op Zoom (05 a 100.000); Leeuwarden (2OO.000) Kaalte (95 a 100.000); Aalten (dito) en Groningen (200.000); 7 nader vast te stel len plaatsen in de provinciën Holland en Utrecht (elk 95 a 100.000) en idem (200.000). Op de vragen van den heer Deckers in zake de invoering en toepassing der Vleesehkeuringswet, heeft Minister Aalber- se geantwoord, dat de in landbouwkringen ontstane beweging in verband niet de Vleesehkeuringswet iets verrassends heeft, omdat tijdens de behandeling van de wet in het Parlement van overwegende bezwa ren tegen het ontwerp niets bleek. Bij de voorbereiding van de uitvoering is overleg gepleegd met de organisaties en ook bij dat overleg is van bijzondere be zwaren niet gebleken. De Minister overweegt een wijziging in dien geest, dat het mogelijk wordt, dat B. en W. voor den verkoop in het klein van gesteriliseerd vleesch een plaats in een an dere gemeente aanwijzen en ook bestaande winkels als verkoopplaatsen toelaten. Daardoor wordt bereikt, dat bestaande toe standen op het platteland voor den verkoop van gesteriliseerd vleesch, in verband met veeverzekeringen, in hoofdzaak kunnen worden bestendigd. De Minister heeft er ook geen bezwaar tegen, dat voor de be handeling van gestorven en in nood ge- doode dieren, gebruik wordt gemaakt van particuliere slachterijen. Langs dezen weg kan ook nog besparing van kosten worden verkregen. Aangezien niet ontkend kan worden, dat zuivere huisslachtingen, d.w%z. met be stemming voor eigen gebruik en uitsluiting van verkoop, in sommige plaatsen gewoon te zijn, is de Minister bereid te onderzoe ken of het misschien mogelijk zou wezen, zoodanige voorschriften te ontwerpen, dat deze slachtingen van keuring vrijblijven en de gevallen, waarin vleesch verkocht wordt, wel aan keuring zijn onderworpen. Doch het zal moeilijk zijn wetsontduiking op groote schaal daarbij uit te stuiten, maar indien een uitvoerbare regeling kan worden getroffen, heeft hij geen bezwaar, die mogelijk te maken. Tegen vrijstellingsverleening van de keu ring voor het slachten van schapen, geiten en varkens, mogelijk gemaakt door art. 46 der wet, ïieeft hij geen bezwaar, waar zij mogelijk blijkt en de voorwaarde, dat vleesch van die dieren niet uit de gemeente wordt uitgevoerd, zal worden nageleefd. De vrees, dat de gemeenten gedwongen zouden worden centrale slachtplaatsen ie bouwen, is volkomen ongegrond, omdat de wet aan de Regeering in deze geen enkele bevoegdheid geeft. Voor onrust, alsof toestanden, als ten tijde van de vleeschdistributie bestonden zouden herleven en lallooze strafvervolgin gen louden moeten volgen, bestaat geen grond. De Minister is voornemens den dag van overleg met de organisaties van belanghebbenden, wanneer daartoe aanlei- In voorbereiding is een Kon. Besluit, waarbij zal worden bepaald, dat de wel met 1 Juni 1922 in werking zal treden. DE VERONTREINIGING VAN OPENBARE WATEREN. Door den Minister van Arbeid is tor Gedeputeerde Staten der onderscheidene provinciën een circulaire gericht, waarin gewezen wordt op het steeds toenemen van verontreinigig van openbare wateren door afvalwater van fabrieken, dat tot ernstige misstanden leidt, die oa. gevaar opleveren voor de gezondheid en nadeel voor den vischs'tand. De Minister brengt hierbii in herinne» ring het bestaan vajn hel Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater, opgericht 30 Juli 1920 en vertrouwt dat met de voorlichting van dat Instituut krachtiger dan tot dusverre de verontreiniging van openbare wateren zal kunnen worden tegengegaan. Het inwinnen van advies aan' bovengenoemde i.rvric?ht'.ng. in sa-menwer king met de inspectie der Vo'k''gezondheid verdient met name aanbeveling ten aan zien van de navolgende inrichtingen; mo uteri'en, brouwerijen. branderüen, spiritusfabrieken suikerfabrieken en raf- finaderüen, zuivelfabrieken, aardapoel- meel-, glucose- en jam fabrieken, slroo- carton- en andere papierfabrieken, stijfsel, fabrieken, cxnortsiagerijen, abattoirs en vleeschwarenfabrieken, leeTtooierren, hui. denzouterijen, bloeddrogerijen, velverwer- kingsinrkfbHngen, margarinêfabrieken, tex tiel fabrieken, ververijen, katoenbleekeri-'en, wolwasscherrën, wollen stoffen fabrieken, chemische fabrieken en gasfabrieken. TEGEN DE WET OP DE WINKEL. SLUITING. De voorzitter en de secretaris eener daartoe benoemde commissie uit den Ne der! Bond van Winkeliers in Koek-, banket-. Chocolade- en Suikerwerken, hebben tot bedrijfsbelanghebbenden een oproep gericht om steun in den strijd tegen het voor-ontwerp van wet op d« winkelsluiting. Reeds dadelik kwam toe- ^ëtging tot steun van eenige voorname groote bedrijven in. De Bond heeft verder tot den Hoogen Raad van Arbeid een uitvoerig adréfi gericht, waarin het beginsel der wet bestreden wordt en verdere toelichting gegeven wordt het vak en een technische wijziging der wet betreffende. Men zal zich thans eveneens tot d« gemeenteraden van alle Nederlandsche gemeenten wenden, teneindv in die ra- den een bespreking van het voor-ontwerp en tevens van de Zondagsrust-regelin? uit te lokken. Voor het Caocoladebedrijf acht de Bond een principieel verzet noodzakelijk, vooral in dezen tijd van malaise op alle zaken- gebied. DE STAATSLOTERIJ. Aan het voorloopig verslag der Tweede reamer in zake dc begroeting van Finan- -d-verv over xc>al8 Oovtlccaicu vvr «Jat SDIIiml- ge loden uitbreiding bepleitten der Staats loterij. VOORLOOPIG GEEN BRIGADEVER. KEERSPOLITIE EN GEEN INSTEL LING VAN EEN VVEGENRAAD. Volgens dededeeling van den minister van Justitie, is de instelling van een bri- ga<leverkeerspolitie wel aan zijn departe ment in vergevorderden staat van voor bereiding geweest, doch is ten slotte, met het oog op den toestand van 'sRijks fi nanciën, geen vrijheid gevonden om voor iat doel een bedra" op de begrooling voor 1922 te brengen. Om dezelfde redeen zal, althans voorioopig, van de instelling van een wegen raad moeten worden afgezien. Op de vragen van den heer Troelstra betreffende de reis van grazf Berch.told een vertrouweling van ex-keizer Karei naar Nederland, hebben die heeren Ruys de Becrenbrouck. Minister van Buïten- landsche Zaken a. i. en van Binnenland- sche Zaken, en Heemskerk. Minister van Justitie het vólgende geantwoord Inderdaad is graaf Berchtold haar Ne derland gereisd. Het doel zijner is van zuiver particulieren aard; de Regeering waakt er te allen overvloede voor, dat het bezoek aan goen andere doeleinden dienst baar wordt gemaakt. HET FAILLISSEMENT DER GEM. EMMEN. De burgemeester van Emmen deelde Maandag, naar het „Hbld." meldt, bij de opening der raadsvergadering mee, dal door de groote buitengewone uitgaven en het achterblijven der inkomsten over '20 de uitbetalingen der gemeente geheel moesten vastloopen. De gemeente is nog een goede 2 ton aan mandaten en nota's achter, waarvoor thans geen middelen zijn. En daar het niet gelukte bij een bankinstelling crediet te bekomen, zal hel faillissement morgen moeten doorgaan, als de rechtbank op de aanvrage gunstig beslist. In tegenstelling met de onlangs gepu bliceerde menèvleelmgen van den wet houder van financiën, ziet de burgemees ter dén toestand <kns zeer donker in. Ook voor het loopende dienstjaar gaf hij wat de vermoedelijke opbrengst aan belastin gen betreft, enkele ramingscijfers, die eveneens zeer slecht zijn. Geraamd op ƒ417.000 zal de opbrengst zeker niet bo ven 333.000 komen. Zonder hulp van het rijk zullen de za ken in Emmen vastloopen. ACHTERUITGANG. Op het te Groningen gehouden jaarcon gres der Communisten, deelde de commu nist Ceton mede, dat sinds 1 April 192C het aantal leden der partij van 2431 tot 2025 teruggeloopen is. De Ned. AIr. Levensverzekcring-MiU In de Maandag te Den Haag gebou. Jen vergadering van schuldeiscbers. waar* in het verzoek om surcéance van beta lint te verkrijgen in behandeling kv. am, h r<? Het voorstel bij stemming verworpen e* °urak de meerdcrfirid zich uit voor d* aanvrage van het faillissement Ier maai.1 schappij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2