BINNENLANP nurrscHLAND moet betalenj De toestand in Ierland. GEM. BUITENL. BERICHTEN. JUBILé MGR. DR. NOLENS. GFFN KI AS^p^STPI'n ONDER KATHOLIEKEN. EiNNENLANDSëH NIEUWS. Geld weggooiende belastingbe talers. Verwaarloosde scheepsinspectie? Woensdag hebben een tweetal rijks ingenieurs niet den inspecteur van het Loodswezen te Delfzijl een onder zoek ingesteld naar den loodsschoener „Eems III", welke reeds geruimen tijd in he dok in reparatie ligt en den reserveloodsschoener, die een paar weken geleden twee zware stormen heeft doorgemaakt en tijdelijk aan den dienst i; onttrokken om te worden nagezien. Eenige heeren, die zich zeer voor de zaak interesseeren, en met het loods- personeel ten sterkste hebben aange drongen op betere schepen, waren uitgenoodigd, bij het onderzoek te genwoordig te zijn. Deze heeren zouden den ingenieurs en inspecteur eens even moeten waar maken wat zij tegenover den minister van Marine hebben be weerd en hetgeen ove' den toestand der loodsschoeners in „De Eemsbode" was geschreven. De genoodigden vormden tezamen een commissie, waaraan werden toege voegd een scheepsbouwmeester, die vele jaren houten schepen heeft ge bouwd en een oud gezagvoerder, die lang op houten schepen had gevaren. Ook was tegenwoordig de voorzitter van de Vak-Cenfrale, de heer Perdok. Het resultaat van het onderzoek is, naar de „Eemsbode" meldt, voor de commissie geweest dat zij en bloc als hare meening uitsprak, dat de schepen niet geschikt zijn voor den loodsdienst op de Eems. Zij be loot den minister van marine te verzoeken onmiddellijk de reparatie aan de „Eems 111" stop te zetten en een onpartijdige commissie te benoemen om een nauwkeurig onderzoek in t' stellen naar den oe- stand der loodsschoeners te Delfzijl. De commissie kon de gedachte niet van zich afzetien, dat van de zijde der ambtenaren 't waren, vooral de ingenieur Van Dam en de inspecteur, die daartoe aanleiding gaven, de hoofd ingenieur nam tijdens het onderzoek een zeer sympathieke houding aan het onderzoek niet onpartijdig ge schiedde. De ingenieurs betoogden, dat het heel wel mogelijk kon zijn de „Eems III" goed zeewaardig te maken; ze zouden het schip echter eerst grondig onderzoeken. De inspecteur verze kerde stellig, dat het schip na de repa ratie sterker zou zijn, dan toen het nieuw voor 't eerst uitging. Deze ver zekering wekte groote hilariteit en z.'lfs de hoofdingenieur moest den inspecteur er op wijzen, dat deze be wering onzin was. De deskundigen in dc commissie verzekerden, dat de schepen nooit weer geschikt voor den loodsdienst waren te maken en dienden te worden afgekeurd. In het magazijn van het Loodswezen waar de wrakstukken van de „Eems II" werden bezichtigd, vielen harde woorden. De heer Perdok verweet den inspecteur, dat de inspectie der sche pen op schandelijke manier was ver waarloosd. De inspecteur ontkende zulks, waarop de heer Perdok ant woordde, dat hij dan den inspecteur voor ondeskundig wenschte te kwa- lificeeren. De inspecteur schoof daarop de verantwoordelijkheid op de schouders der loodsschippers en verklaarde, dat hij nooit geweigerd had, een aange vraagde reparatie te laten uitvoeren, De commissie was van oordeel, dat dit me; de inspectie der schepen niets heeft uit te staan. De heer Perdok verklaarde verder, den Minister van Marine volledig te zullen inlichten omtrent den treurigen toestand, waarin de loodsschoeners verkeeren en hem te zullen verzoeken de reparatie onmiddellijk te willen stopzetten en een onpartijdige com missie voor onderzoek te benoemen. Bewijsmateriaal heeft de heer Perdok meegenomen. 's Middags is van den romp van den rrserveschoener een koperen plaat weggenomen. Het bleek, dat het hout op de plaats uitstekend was en het breeuwsel nog zoo goed als nieuw. De commissie verwacht, dat haar inzage zal worden gegeven van het rapport, dat de ingenieurs zullen uit brengen. Vanwege de Handelsvereeniging is telegrafisch aan den minister verzocht den" houten loodsschoener no. 13 niet naar hier te zenden, doch een ijzeren. VERKEER EN POSTERIJEN. ORDE EN ARBEID. De staking in de Metaal-industrie. GEMENGD NIEUWS. ALLEEN DE PAUS IS ONFEILBAAR. KORTE BERICHTEN. .-rrijgt in Siberië en zekerheid, dat Amerika 1 zijn viool-basis in de StiHe Zuidzee niet zal versterken. Op dit punt zou Amerika ge neigd zijn voidoening te geven. Zelfs acht men deze oplossing nog vrij ongunstig voor Japan, vooral uit economisch oog punt, omdat Japan zijn oorlogsschepen op eigen werven bouwt, dde nu nutteloos worden, terwijl Engeland en Amerika ze lieten bouwen op particuliere werven, die kalm doorgaan en dus over tien jaar weer even geschikt zijn om oorlogsschepen te bouwen alsof er niets was gebeurd. Maar Japan kan zeker moeilijk anders dóén dan aannemen wat met zooveel handigheid is geformuleerd. Ten aanzien van Frankrijk merkt men op dat dit bij dit-alles voorliipag weinig belang heeft, behalve dan misschien als aanwij zing, met hoe ingrijpende voorstellen Ame rika wellicht <jp het gebied van de bewa pening te land ook nog zal aankomen. Toch wordt ook liet verloop van deze vloolquaestie van belang geacht, omdat, indien een acooord over de ontwapening tot stand komt, en daarmee toenadering tusschen Amerika en Engeland de band tussdhen Engeland en Frankrijk zal ver slappen en eerstgenoemd land nog minder geneigd zal zijn, ergens zijn belangen voor de Fransche te doen wijken. Sommige rechtsche schrijvers, die na tuurlijk in de oprechtheid en gedesinte resseerdheid van de Amerikaansche plan nen :n 't geheel niet witten gelooven, gaan in hun ongerustheid nog verder en zien van «en uiteenvallen van het Engelsch-Japaii- sche bondgeooootschap in hot Oosten het gevolg, dal de Fransche koloniën aldaar Ja-iari ™Hen worden, natuurlijk door 1 an welingelichte zijde verneemt de „B. a. M. dat Zondagavond tussahen de Engelsane en Fransche leden van de com missie van herstel en het garantie-comi- na langdurige beraadslagingen volko men overeenstemming is bereikt Het En- gelsche voorstel tot het opstellen van een moratorium voor den in Januari verval lenden termijn van de schadeloosstelling heeft men geheel laten vallen; de com missie is veeleer eenstemmig tot het be sluit gekomen, geenerlei onderhandelin gen met de Duitschers over uitstel van Betaling |e beginnen, en nog veel minder zich met een bespreking van de Duitsche Jie-aalsracht in te laten, maar aan de slipte nakoming, zonder discussie, van alle verplichtingen tot betaling vast te houden. Men. zegt zelfs, dat de commis sie van herstel haar vroegere concessie wil intrekken, dat de op heden, November, verschuldigde betaling van 280 mUiioen gouden marken, door leve ringen in natura als gedelgd zou worden beschouwd. Naar het blad verder verneemt, heeft de Duitsche regeering het benoodigde be drag vodr de eerstvolgende betaling reeds gereed liggen, op een som van ongeveer 40 mil li oen na, voor welker betaling naar het heet imkuslrieele kringen borg willen staan. De eischen van Ulster. Het antwoord van Ulster, hetwelk Za terdag door de commissie van het Brit- sc.he kabinet is overwogen, is. nanr ver luidt, nadrukkelijker dan het communi qué van Vrijdag, hetwelk onderhandelin gen op de basis eener proefovereenkomst tusschen de regeering en Siinn Fein wei gert. De kabinetscommisie komt heden bijeen voor het opstellen der dupliek. Ulster heeft ook bezwaar tegen de fis cale regeling volgens het schema. De nieuwe voorwaarde van Ulster is, dat het gelijke vertegenwoordiging zal hebben in een eventueeten cenlralen raad; voor het geval deze raad zich ontwikkelt tot een nationaal parlement, moeten zijn wetsbe sluiten aan een rijksveto onderworpen zijn Het feit, dat Ulster tegien-voorstellen doel, acht de „Times" een stap voor waarts. De erkende bedoeling dezer legen- voorstellen is om den vrede te verzeke ren „zonder inbreuk te maken op de rechten van Ulster." Ulster is niet bereid een algemeen lersch parlement te aanvaarden, in den vorm gelijk deze in de voorstellen der Britsche regeering is vervat, terwijl er tevens tegenkanting bestaat tegen een op nieuw indeelen der parlementaire distric ten. Ulster eischt een parlement in Bel fast, dat geülke rechten heeft als het par lement in Dublin, en een gelijke verte genwoordiging in het bestuurslichaam, heizij dit Raad, Parlement of Senaat heet, dat verantwoordelijk is voor de controle van de openbare diensten in Ierland. Een aanval op de politie. Honderdvijftig gewapende personen, «aar verluidt Smn Feiners. hebben twee politie-inspecteurs, die in een auto nabij Belfast reden, aangevallen en de auto met fccgc-ls doorboord. De politic beantwoord de het vuur en ontsnapte onverlet. Som mige aanvallers werden zwaar gewond. GROOTE STAKING IN DUSSEL- DORF. In Diisseldorf zijn, na vergeefsche on derhandelingen, de metaalarbeiders van alle fabrieken, 50.000 man, in staking ge nua n. De arbeiders van Krupp in lissen hebben Zaterdag de directie een ultima tum gezonden, waarin ze een toeslag vro:-gcn van een maand loon. Van de gistefen te houden besprekingen zou het afhangen, of deze arbeiders heden, zooals ze in het ultimatum dreigen, in staking gaan. In antwoord op een schriftelijke vraag heeft Sir L. Worthington-Evans, minister van oorlog, verklaard, dat het aantal in den oorlog vermiste officieren en manschappen nog niet met juistheid is vastgesteld, doch om en nabij 93.800 be draagt. In ongeveer 6100 gevallen, waar- bi dc slachtoffers als vermist waren op gegeven, is dank zij de nasporingen van de Imperial War Grave Commission ze kerheid van den dood dezer menscben verkregen. Bij <!e dezer dagen plaats gehad hebbende gemeenteraadsverkiezingen te Dresden kregen de burgerlijke partijen 134.000 stemmen, de socialisten en com munisten 124.000 stemmen. Hierdoor hebben de burgerlijken thans de meerder heid; vroeger hadden de socialisten een meerderheid van 4 zetels. Gemeld wordt dat Lloyd George van Lord Ashcombe een gedeelte van diens 'landgoed Churl, gelegen op ongeveer vijf mijlen van Farn-hara in Surrey, heeft ge kocht. In meerdere Katholieke bladen kwamen artikelen voor. waarin onze uitstekende leider Mgr. Nolens gehuldigd wordt bij zijn zilveren j trbilé als lid der Tweede Ka mer. De „N. VenJosche Crt.", die, zooals men weet, door meer persoonlijke banden aan den jubilaris is verbonden, bracht een artikel van het Katholieke Kamerlid ir. M. Ch. E. Bongaerts, lid van den Mijn- raad, waarvan Mgr. Nolens voorzitter is, als ook waardeerende bijdragen van het Kamerlid, len oud-Minister mr. P. Rink (V.B.); het Kamerlid, oud-minister dr. C. Lely )VB.). lid van den Mijnraad; het Kamerlid mr. H. C. Dresselhuys (V.B.) en het Kamerlid mr H. P. Marchant (V.D.). In een hoofdartikel, waarvan de warme toon van waardeering ons trof, herinnert het liberale „Vaderland"" aan de rele, die Mgr. Nolens bij de Algemeene Beschou wingen over de S la a tub eg rooting op I November 1897 uitsprak en waarin de 'huidige jubilaris zijn politieke geloofsbe lijdenis aflegde. Daarna vervolgt het blad: „Dat alles is nu 24 jaar geleden ge beurd en wij stellen ons de vraag, of Nolens, die sinds dien zoo'n invloedrijk man geworden is. èn in Nederland èn daarbuiten, ooit aan bet op 1 December 1897 uitgesproken credo ontrouw is ge worden. Niet, dat wij iemand het recht zouden ontzeggen in den lijd van een kwarteeuw van standpunt te veranderen; het kan zijn dat dit geleidelijk en uit overtuiging geschiedt. Maar van Nolens geldt het, dat hij wat zijne beginse len op sociaal gebied betreft, nog pre cies de rede zou kunnen uitspreken van toen, en dat komt. omdat hij de man is der wéloverdachtheid, die nooit een begin sel als het zijne zal poneeren, als hij zich- zelven niet voldoende heeft gesondeerd omtrent de muurvastheid daarvan. Zijne liefde voor sociale rechtvaordigheid is nooit een bevlieging geweest, maar de resultans van een warm hart voor sociale recht vaardigheid en natuurlijke gerechtigheid, van een koel h.-pofd, waarmede diepgaande studie was gemaakt van de sociale mis standen in de maatschappij en de midde len om die te verbeteren. En de omgeving van dezen begaafden Limburger, uit een voudige familie gesproten, heeft hem vooral 30 jaar geleden ruimschoots aan leiding gegeven tot overdenking van de vraag, of toestanden zooals die door de groote Arbeidsenquête van 1886 z'n bloot gelegd, duldbaar waren. Waarop niet al leen de mcnsch Nolens met een hartgrondig n-een antwoordde, maar ook de Christenpriester; er zit niets van de Gamaliëlnatmir in hem; hij wil niet als deze Farrzecr het herstel van alle kwaad maar aan bet Opperwezen laten; hij heeft altijd ten volle heg-repen, dat wij allen een socialen plicht hebben. En in dezen tijd, nu liet een wedstrijd onder onze po litieke mannen is om te betoogen, dat zij niet het minst zijn veranderd van begin sel, kan hij dien rustig aanzien, en zich zelf 't etiquet: hors concours op de borst hangen; hij is zoo weinig veranderd, dat niemand er zelfs aan denkt de vraag op te werpen, of hij ook veranderd is. Toen Kolkman in Februari 1908 als minister van Financiën optrad in het ka binet-Heemskerk, werd Nolens in diens plaats voorzitter van de fractie. Hij bleek een buitengewoon goed leider, en wel door twee uitmuntende en niet genoeg te waardeoren eigenschappen voor den staatsman: zijn geduld, waarmede Vuj het juiste oogenihlik wete af te wachten, en zijne zelfbeheersching, die hem, in de moeilijkste oogenblikken zelfs, zijne be daardheid niet doet verliezen. Een be daardheid, die naar onze meening gansch verkeerdelijk wordt aangezien voor na tuurgave, maar die slechts de vrucht is van langdurige oefening in zelfbehccrschmg. Ook voortmaken, is zijn parool: in de Kamer placht men. als men lid was van de afdeeling. waarin onder Nolenes lei ding de Slaatsbegrooling werd behan- ded, te zeggen: N-u ben ik twee dagen vroeger vrij dan mijn collega's. De beteekends van Nolens in ons staatsk-'vn voor de katholieke partij is thans nog niet te schrijven, en zou, ware ze het wel. het bestek van een dagblad verre te hoven gaan. Maar dit kan zeker wel gezegd worden, dat hij het zich tot levenstaak heeft gesteld den inhoud var. de Encycliek Rerum Novarum tot het politiek program te maken van de Roomsch-Kalholiieke Staatspartij. Wij staan natuurlijk, wat geloot be treft, lijnrecht tegenover hem. en dus ge deeltelijk in de politiek. Maar met de grondstellingen nu 25 jaar geleden door hem over de sociale wetgeving geponeerd, gaan wij van harte mee. En wij eeren in Hem den hooestbekwamen en als mensen zoo svmnalbieken landgenoot, wiens naam ook buiten onze lary'nalen met eerbied wordt genoemd en die daar de N^«r- 'andsche belangen zoo goed heeft gediend en <ten Nederlandschen naam hooggehou- rlpn. Met instemming lezen wij in de „Leid- sohc Crt.": „Wij. Katholieken, staan lijnrecht tegen over de socialistische theorie van den klassenstrijd volgens welke er Mdd strijd moet zijn tussclien de verschillende klassen, welke striid ook het middel js voor maatschappelijke ontwikkeling. Wij, Katholieken, moeten óók lijnrecht staan tegenover der socialisten practiik van den klassenstrijd volgens welke de verschillende klassen vijandig tegenover elkander stelling nemen. En, om dat laatste te kunnen, om m deze leven sprac. lijk volop Katholiek te zijn, is noodig veel hegrijpen en ook veel ver geven. Veel begrijpen van elkanders standpunt elkanders gedachten en strevingen. Men treft op dit punt soms aan een haast niet te verklaren kortzichtigheid bij personen die voortdurend in eigen milieu leven en denken. Er is ook noodig v©el veu'ovjeu. j(üiótieke arbeiders moeten niet on- 1 middellijk verbuigen worden, als blijkI. dat er werkgevers zijn, die in hun optreden zich niet zóó gedragen, als redelijkerwijs verwacht mocht worden, 't Kan zijn, dat 't hun moeselijk is, zicli in den nieuwen tijd in te teven, of zij kunnen in den voor velen hunner waarlijk z orgel ijkten crisistijd niet in een goede stenunkig verkeeren. Katholieke patroons moeten niet immer onder 't vergrootglas zetten elk optreden van de arbeiders; al hun sociaal doen wegen op een goudschaaltje. De arfxsiders- staiid is in beter doen gekomen en ge lijk het is hij de mensohen in het particu liere leven wie het min of meer plotse ling boter in de maatschappij heeft gekre gen, blaast allioh-t 'ins een> keer wat hoog van den boren. Elke stand moet zichzelf hij zijn organi satorisch handelen, bij zijn zich sociaal bewegen, de strengste eischen stellen, maar voor elkander moeten zij eenige toe schietelijkheid hebben. Geen memschem- werk is volmaakt, omdat niemand onzer volmaakt is. 1 ei re blijven van ons de 'klassenstrijd niet slechts in theorie, maar ook in prac- tijk. Dat kan offers vragen. Maar die offers worden dan gebracht in het waarlijk algemeen maatschappelijk en in het algemeen Katholiek belang." UIT DE LUCHT GEGREPEN. Van bevoegde zijde verneemt het Vad. dat het bericht, als zou de regeering voor nemens zijn 1 ,schen Katwijk en Noord- wijk een tuchtschool op te richten, wit de lucht is gegrepen. Wij doen een greep uit het Verslag der Algemeene Rekenkamer: Voor de meubileering van een kamer ten behoeve van den met ingang van 3 Oc tober 1918 tijdelijk benoemden commis saris-generaal voor de landbouw-pro- ductie bij het departement van Landbouw werden o.m. aangeschaft twee raam-meu- belgordijn-en voor 542, een boekenkast ft 600; een bureaustoel a 111; 4 stoe ten met velours 4 64 per stuk; 3 arm stoelen met velours ft f 105 per stuk en een bureaulamp met zijden franje voor 300. Ten behoeve van de anti-chainhre werl een bureaustoel geleverd van 107 De Kamer achtte de aanschaffing vaa dergelijke kostbare meubelen en gordijnen niet in overeenstemming met de groote zuinigheid in het beheer van 's lands gel den, waarop meermalen vanwege de volksvertegenwoordiging was aangedron gen en welke ook volgens de regeering dringend noodig was. Te meer vond zij grond voor deze opvatting, nu de functie van commissaris-generaal voor landbouwproductie slechts van tijdelij-ken aard was. De Belastingkwestie te Hilversum. Naar men uit Hilversum meldlt, heeft de voetbalclub „Victoria" aan het bestuur voetbalbond verzocht te mogen sjiclen onder de nieuwe 40 pC! belasting op openbare vermakelijkheden. Het heeft hiervan kennis gegeven aan het comité van actie in zake de vermindering dezer belasting. Dit zou dus afscheiding van het comité tot stopzetting openbare verma kelijkheden beteekenen. Graaf Berchtold in Nederland. Vol gens de Limb. Koerier heeft de voorma lige ministerpresident van Oostenrijk-Hon- garije graaf Leopold Berchtold dezer da gen te Maastricht vertoefd. Hij logeerde bij familie cu bracht o.a. een bezoek aan de St. Servaaskerk. Tegenspraak. Prof. mr. W-. 0. do Savornin Lohman, wiens naam genoemd was in verband met de evontueelo op richting te Utre ht van een Christelijke Middenpartij, meldt aan de „N. Crt.", „dat indien van de oprichting van een dergelijke partij sprake mocht zijn, hij met de zaak letterlijk nieits te maken heeft of heeft gehad. DE STERFTE IN ONS LAND. Een zeer laag cijfer. De sterfte (bij de vrouwen lager dan bij de mannen, doch van lieverlede gelijk wordend) is sedert 1840'49 (26.58 per 1000 der bevolking) zoo goed als ge regeld gedaald tot 1913 (1230). In de oorlogsjaren 19141917 is zij gestegen tot 13.12 en in 1918 tot 1710 (griep epidemie). In 1919 was het sterftecijfer 13.17 per 1000 inwoners; voor 1920 i3 het laagste cijfer bereikt, dat ooit is voorgekomen (11.99). Verboden invoer. De invoer per brieven en per pakketpost is verboden: a. in Letland van alle soorten Russisoh papieren geld, en van geneesmiddelen, tenzij voor den invoer van laatstgonoemde vergunning is verleend door de betrokken afdeeling van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken van Letland. b. in Mexico van bankbiljetten en in het algemeen, alle soorten vreemd geld, behalve goudgeld. Overtreding van dit verbod wordt in Mexico gestraft mot eene boete gelijkstaande aan tweemaal de waarde, in de nationale gouden munt, van het bedrag, dat men heeft getracht in te voeren' en met verbeurd verklaring "'van dit bedrag. Fusie. In een buitengewone al gemeene vergadering van den Neder- landschen Post- en Telegraafbond is met 36 tegen 2 stemmen het bestuursvoor stel aangenomen om met ingang van 1 Januari 1922 tot fusie met den Cen- tralen bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel over te gaan. Driehonderd vijftig metaalbewerkers hebben Maandag te Breda gestaakt, om dat 2Ü dc loonsverlaging niet willen aan vaarden. Alle organisaties werken samen. De stakers behooren tot dc machinefa briek Breda, firma Backer en Rueb, de firma Asselberg en Nachcnius en de NV. Vertex. Met toestroming der organisaties zijn eenige oudere werklieden aan bet werk gebleven. STEUN AAN GROOTE GEZINNEN. De vereenigin.g „Steun aan groote ge zinnen", te Delft, waarbij ook dc Ned. Gisl- en Spiritusfabriek, de olie fabrieken en de Lijm- en Gelatinefabriek zijn aan gesloten. keert aan arbeiders, die drie of meer dagen per week in loondienst zijn; wettig gehuwd of geweest zijn, en meer dan 3 eigen of aangehuwde kinderen be neden den leeftijd van 16 aar ten hunnen 'laste hebben per week I gulden per kind uit, boven dal getal van 3. DINGEN DIE GEBEUREN. Met een handigheid vertelt O. d. S. in 't Hbld. die van veel practische er varing getuigt, worden de toebereidselen getroffen. Hij zet zijn fiets tegen de brug leuning, tilt den zuigeling uit hel karre tje en terwijl zij zich bezighoudt met de baby en met den, naar schatting twee- ja rigen, oudsten* telg. duwt hij kussen tjes en dekentjes in een sloop, schuift het karretje in elkaar, heft gebiedend de hand omhoog, als de tram nadert. Zij slapt in, neemt plaats in den wa gen, plant op elke knie een kind. Hij deponeert de bagage op het achter- balcon. wuift vrouw en kroost een af scheidsgroet toe, springt op de fiets, ver dwijnt. „Zot den kleinen jongen maar op de banik" zegt goedig de conducteur, als hij 't pasje in ontvangst neemt. „Nou, wat graag!" De kleine wordt tegen "t raam geduwd één en al bewondering voor menschen, huizen, auto's; moeder geniet méé, kijkt van links naar rechts, komt plotseling in actie. Houdt U effetjes de kleine? Guilder zie ik me suster loopen." Meteen heeft zij den zuigeling ergens op een schoot gedeponeerd, snelt naar het acihterbalcon, zwaait met allebei haar armen, gilt, sohreewt, tot eindelijk een vrouw op straat haar in 't vizier krijgt en met een kindje op den ann naaiht de traun begint Ie hollen van je welste. „Kan U nog effetjes wachten?" vraagt zij, nog op '1 achterbalkon, als dc halte bereikt is. ,,Me susler komt er an; 't mensah kan niet meer?" De conducteur laat den wagen even stilstaan, belt af, als de hijgende vrouw- op de treeplank staat. Tegen aller verwachting komt die niet in den wagen, doch reikt alleen liet kind over. „Ec zal 't wel meenemen," belooft de ander, „m'n man staat lóch aan de halte. „Dat 's alweer gespaard, hè?" Dan, met glunder gezicht, neemt zij opnie-u-w plaats, schikt alle twee de zui gelingen op haar school, schuift den kleinen jongen dicht legen zich aan, werpt meieen een blik in de richting van het karretje en den sloop met inhoud. Ik reken uil: twaalf en een halve cent voor het vervoer van één volwassene, drie kinderen, twee stuks bagage. Hoe zal ik ooit weer durven beweren dat de Amsterdamsohe gemeentetram duur is in 'l gebruik? WONINGELLENDE IN DE RESIDENTIE. In den Haag is een gezin, om een of andere reden, zonder vorm van pro ces het Tehuis voor Onbehuisdsn uitge zet en nadien gedwongen to leven in een toestand, die ten hemel schreit. Eerst heeft het wekenlang nachtverblijf moeten vinden in een pol.tjpbureau, ter wijl overdag de vrouw met drie kinderen (drie anderen gingen naar school) langs de straat moest slenteren. Daarbij was een meisje van elf jaar van w;e een been is afgerodsn en d e zich met haar houten been slechts pijnlijk en moeilijk kon voortbewegen. Het gezin is toen inmiddels was het voorjaar geworden naar de Bicck- horstlaan getrokken en heeft or eon eigen „woning", een soort tent, neer gezet, mee om het kind de zoo hoog noodige rust te kunnen geven. Daar zitten deze stumperds nu nóg. Het geval heeft de aandacht ge trok'e a van de „Avondpost". Een verslaggever bracht er een bezoek en schrijft er nu het volgende van: „Vanmorgen troffen wii den man thuis, want hij is ongesteld. Met zijn vrouw zit hij daar in een afschuwelijk krot. Be'den de overjas aan, kraag op wegens de kou. De deur stond open, dan kwam er tenminste zon in. Voor een kachel is geen plaats; trou wens tusschen al die planken en oude lappen zou dat veel te gevaarlijk zijn. De woning heeft oen oppervlakte van 3 bij 4 meter. liet dak toestaat uit onde lappen en vodden, waardoor de non heen schijnt, en als het regent, natuur lijk het hemelwater bij stroomen neer komt. In deze ruimte wonen en slapen, schrik niet lezer, acht mensehen. Va der, moeder en zes kinderen, waarvan de jongste een meisje van 8 jaar en de beide oudsten oen jongen van 19 en een meisje van 17 jaar zijn. Het is onbegrijpelijk hoe al. die menscben die op en over elkander been moeten lig gen, nog aan „slapen" kunnen denke. Werkelijk, wanneer iemand in dit krot een varken onderbracht, zou er re den zijn om de Dierenbescherming er op af te sturen, omdat men in onze ge ordende maatschappij een beest niet op een dergeliike wijze aan regen en kou en tocht bloot stelt. Meet nu eens uit op den vloer van uw woonkamer lezer, de ruimte van IV2 bii 3 M„ die er overblijft als woon ruimte voor het gezin. Zet daarin een paar stoe'en, 'n petroleumstel, een heel klein tafeltje. Smijt er wat stukken kar pet en rafelige lompen neer, ziedaar dan, waar een huisgezin van monschen als gij en ik in de Residentie, de stad van paleizen en villa's, een onderdak vindt, nu de winter nadert. Het is niet een kwestie van geld gebrek. Het gezin ontvangt met be hulp der oudste kinderen die in be trekking zijn, ruim voldoende geld (pl.m. f 60 a f 70 per week) om woninghuur te betalen. De oudste zoon heeft zelfs een be trekking bii een der grootste handelsiu- stellingen hier ter stede. Er is al veel over gepraat, men heeft gekt 1 i er is gezocht en nog altijd zit het gezin onder de rook der Residentie in een hok, te sleoht voor welk dier dan ook." De bisschop van Soissons, Mgr. Binet, heeft in alle kerken van zijn diocees, tot tweemaal toe een herderlijk schrij ven doen voorlezen over „La Oroix". het groote katholieke dagblad. Dit „groot" moet niet worden verstaan naar den Nederlandsehen maatstaf, waarbij de lengte van een stuk zijn waarde bepaalt en de hoeveelheid voor belangrijkheid wordt aangezien. Zóó dom zijn onze Fransche geloofsgenooton niet. Zij mfeten de beteckcnis van hun hoofdorgaan niet af naar de hoeveelheid onbeduidende be richtjes, die er in staan. Gewoonlijk be vat „La Oroix" slechts vier pagina's, en als er zes zijn, is 't al veel. Maar do inhoud is katholiek, strekt tot bevor dering van waarheid, recht, moraal en de lezers zijn blijkbaar ook katholieke: ze interesseoren zich voor 't goen spe cifiek Roomsch is en slaan dit niet over om dan, als ze de helft hebben terzijde gelegd, te klagen, dat er zoo weinig in staat. „Er zijn", zegt de bisschop, „altijd moeilijke lieden, zuurkijkers of uiterst veeleischend, dio een katholiek blad en kel willen aanvaarden als het onfeil baar is en volstrekt naar hun inzicht." Deze laatste woorden zijn kostelijk vaa ironie: om zulke lieden te bevallen, zou een dagblad precies do meening moeten weergeven van al zijn lezers, die zich- zelven natuurlijk wel volmaakt onfeil baar achten. Maar ze zijn het onderling volstrekt niet eens, zoodat er om hen allen tevreden te stellen dan voor ied-T abonnó een afzonderlijk nummer zou moeten worden ^gederigeerd. Alleen de Paus is onfeilbaar, zegt Mgr. Binet met een fijn glimlachje, en dan nog enkel, wanneer hij ex cathedra spreekt Maar katholieken moeten ean katho liek blad lezen. HET LOT VAN NEDERLANDSCHE INTELLECTUEELEN. Een Nederlandsoh geleerde, die in het buitenland woont, schrijft aan het „N. v. d. D.": Ik las van een gep. serg.-majoor-tam- boer, die na 40 dienstjaren is afgescheept met een pensioen va.n 15 per week. Dat is zeker treurig; de man is gedoemd t« sterven. Maar, dat pensioen wordt nauwe lijks overtroffen door dat waarvan som mige iirtelleclneelen moeten leven. Toen ik indertijd wegens ziekte Werd afgekeurd en gepensioneerd, had ik 5 dienstjaren bij de Marine, waaronder é'-n jaar in Oost- en West-Indië. Vervolgers 13 dienstjaren als leeraar bij het M. O. Het was in de thans beruchte tijden, toen een leeraar, die meer dan 20 uur per week voor de klasse slond (en welke klasvm!) begon met 1600 en eindigde met 20'X) 's jaars! En wat kreeg ik voor bijna 20 dienstjaren bij het Riik? De «om van ƒ589 's jaars. Ik stond toen met vrouw en 4 kmderen die allen in den duursten tijd van hun opvoeding waren, letterlijk op straat. Ik heb er mij echter met privaatlessen enz. met moeite door iheen geslagen. Maar hel was altijd armoe troef. Later (1912) kwam daar een pensioentje bij van 4S0 's jaars als lector aan een universiteit. Ik had dos een goede 1000 per jaar, dat met enkel bijdragen en honoraria tot onge veer 1500 aangroeide. Ik kon daarvan natuurlijk alleen in Zwitserland leven, waar bet leven zooveel eenvoudiger Is en ik bijna geen belasting behoefde te beta- 'en nog afgezien van het voor mij zoo. veel gunstiger klimaat. Dat was voor het uitbreken van dm oorlog Maar toen verdwenen sluk voor stuk de bijdragen en honoraria, en bleef er precies 1150 over. La-ter werd het pensioen gelukkig met 40 pCt. vcri-oog-d. zoodat ik thans nu alles 2 4 3 maal duurder is, dan voor den oorlog f 1350 zou genieten, als de Hollandsche gulden niet het voorbeeld van de Duitsche mark had gevolgd en van 208 (den normalen koers) 00 circa 183 was gevallen, zoodat alweer 12pCl. moet worden afgestaan. Daardoor bedraagt mijn inkomen thans rond 1350 's jaars. Honoraria voor w-eten-sohapoeliik werk worden niet meer uitgekeerd. Boeken kan men niet uitgegeven krijgen, en artikelen wachten een jaar lang op plaatsing. In.kt. i^eniwn, dure poTto's enz. aTïes moet m-en zelf betalen. Vóór den oorlog kon ik (met eenige lief dadige hulp) va,n circa 1700 rondkomen maar wie kan er nu in 's hemelsnaam, na den oorlog rondkomen van ru;m 1300 's jaars, dus 27 's weeks Mün echtgenoote doet op haar leeftijd en met haar zwakke gezondheid het geheele huis werk zonder eengie hulp. Maar hoe. als zij dat eenmaal niet meer doen kan? Dat is het lot van een Nederlandsoh in tellectueel, die verled-en jaar ziin 60s(ert verjaardag herdacht (bij die gelegenheid werd mij door mijn vele wctenschapoe- lijke vrienden een stoffelijke huldeblük aangeboden, waardoor ik alweer een jaar. tje verder kon komen) die lid is van alle geleerde Genootschappen in Nederland, doctor honoris causa eener Universiteit, die tot heden b;jna 150 grootere en klei nere wetenschappelijke verhandelingen en boeken schreef, waardoor zijn naam in nnnen- en buitenland is bekend gewor den. Pogingen van invloedrijke, bevriende zijde bij de Regeering aangewend, ook voor mij (evenals diit met letterkundigen en kunstenaars geschied) een jaarlijksche toelage te verkrijgen, mislukten n-u al voor d-en tweeden keer. Motief: Bezuiniging. Maar er zijn wel gel-den disponibel voor telkens weer, terwile van sommige geleer den, gecreëerde leerstoelen; en wat al n et meer! Hoe men in het buitenland over deze dingen oordeelt, zal ik maar niet zeg gen-. I-k sla beschaamd tegenover desbe treffende vragen, en wijs dan maar met Irots op de particuliere .liefdadigheid". Maar die werkt ongelukkig ook niet altijd door! Hoe op deze wijze mijn levenswerk te voltooien is mij een raadsel. Ik vrees dal ik er spoedig liet bijltje bij neer zai moeten leggen; iik word dan ergens con cierge en mijn echtgenoote s to venzei ster. Men bespreekt tegenwoordig in de dag bladen met deernis het lot der Russische en Ooslenrijksche geleerden en men zegt: iet beschavingspeil en het aanzien van een staat hangen af van de wijze, waarop het zijn geleerd-en behandelt. Rusland en Oostenrijk zijn echter ver weg, en Nederland is vlak bij. Laten de gevoelige harten rn Nederland eerst eens vlak om zich heen zien. Uit de kracht gegroeid. Bij dei» landbouwer J. Nijman te Doetinchem is een wortel; gegroeid, die de respectabele lengte had van 1,15 M, Dievenpak gearresteerd. Zaterdag zijn J. P. en D, v. d. B„ die Friesche dorpen onveilig maakten gearresteerd en naar Leeuwarden overgebracht. Zij heb- bij reeds 8 verschillende diefstallen be kend. Valsch bankbiljet. Bii de Noder- landsche Bank te Leiden is een bank biljet van f 60 in beslag genomen, dra gende het serio-nr. O. N. 07617. Het watermerk ontbreekt. Valsch Nederland;ch bankpapier. 'i j Berlijn is eon drukkerij ontdekt, waar valsche Neder'andsche bankb'ljeteen wer den vervaardigd. Er zijn veertien per sonen in hechtenis genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6