Gemeenteraad. Jaarverslag der gemeente Haarlem. Jubilea bij de Centrale Werkplaats. Burgerlijke Stand. De Gemeen tebegrootïng voor het jaar 1922. Telegrafisch Weerbericht £M$T£RD£RISCH£ QESIRS, SPORT IH SPEL. VOETBAL. Het protest van Haarlem afgewezen CORRESPONDENTIE. (Vervolg.) Het subsidie aan tte St. Jozefsges Ven. Do lieer BRUCH zou billijken wat de lieer Reinalda zegt indien andere vereenigingen aan dit besluit het „recht" konden ontleenen ook sub sidie te krijgen. Recht kan geen en kele vereeniging laten gelden, telken male zal het geval zelf moeten be oordeeld worden. Spr. is er nu voor dat in dit bijzondere geval, hoewel liet Rijk niet geneigd is subsidis te geven, de gemeen:e wel subsidie geeft. Uitvoerig zette de heer Brach den gang van zaken dit jaar voor de ver eeniging. De begrooting moest werden opgemaakt in Mei. In Juli kwam de bezuinigingscircu- laire van den Minister; in October werd een request gezonden en daarop, meent spr., is nu nog geen antwoord of de Minister niet is teruggekomen van de dwalingen zijns weegs. De ver eeniging kwam alzoo voor een fait accompli te staan. Veel uitgaven, die te goeder trouw gedaan waren, een opzet, die buiten haar schuld te groot was en daarna een teleurstellend be richt van den Minister. Spr. meent, dat hier een bijzonder geval aan de hand is. Allerwege en vele ma'en ook hier, is met veel lof gewaagd van deze teekenschool. Persoonlijk gevoelt spr. ook veel sympathie voor deze vereeni ging en spr. meent dat de gemeente in dit geval helpen mag en helpen moet. Te meer daar, waar het tekort f 3000 bedraagt, de vereeniging slechts f 1000 van de gemeente vraagt en er al reeds f 1200 uit particuliere bijdragen men is, een bewijs dat aan die zijde, zooals trouwens al meer- - malen gebleken is, ook voor de zaak wordt gevoeld. Het is waar. dit sub sidie valt buiten de Nijverheidsonder- wijswet. Maar de gemeente heeft bui ten die wet toch ook nog wel sociale bemoeiingen. Spr. wijst nog pp de onaangename omstandigheden, waarin de vereeniging is gekomen. Bovendien verge te men niet dat, als die 50 leer lingen op de Burgeravondschool - ge komen zouden zijn, dat ook uitgaven voor de gemeente zou hebfyen mee gebracht. Of er plaats was op die scholen, vroeg de heer Castricum, spr. weet het niet, maar gelooft van wel.» wani vroeger wai-en op de Burger avondschool meer leerlingen dan nu. Maar verondersteld dat het mogelijk zou geweest zijn ze alle te bergen, dan denke men niet dat dit goedkoo- per zou geweest zijn dan de f 100Ö die nu worden gevraagd. De Avond school der gemeente kost f 40300. deze school met 250 leerlingen f20000. Dat scheelt nog al wat en er blijkt uit dat deze vereeniging het heel wat goed- kooper doet. Of er veel leerlingen van builen op de school zijn, weet spr. niet, maar hij meent dat verre weg de meeste leerlingen uit Haarlem zijn. Spr. dringt aan op subsidiever- lioóging. De heer BOMANS raadt aan dit voorstel van B. en W. niet te aan vaarden. Spr. is de teekenschool zeer sympathiek gezind en hij erkent haar nut, evenzeer de kracht van het be toog' van den heer Bruch. Maar spr. wil dit verzoek niet inwilligen omdat 20, 30 vereenigïngen zich daaraan kun nen ophangen om hetzelfde te krijgen. Bovendien heeft het Rijk geweigerd en spr. meent dat in dezen niet van de wet moet worden afgeweken. Al ver biedt de wet niet het toestaan van cxlra-subsidie's, door het toestaan van dit verzoek wordt de deur geopend voor tal van andere vereenigingen om eenzelfde verzoek le doen. Wij kun nen wel vastleggen Jat dit geval een exceptie is en elk geval op zich be- oordeelen. maar spr. vreest dat de Raad er daarmede niet komt. Hoezeer het spr. spijt voor de school, spr. tnjst het verzoek af„ De heer REINALDA legt vast dat buiten beschouwing dient te blijven of deze school al of niet goed werk levert. Dit doet in dit geval niet ter zake. Spr. meent dat vastgehouden moet worden aan de Rijkswet. Andere scholen kunnen om dezelfde gegron de reden wellicht eenzelfde verzoek doen. Spr. meent dat de minister te recht het ingenomen standpunt hand haaft. Een verzoek om hooger sub sidie voor 1923 wil spr. ampel over wegen. Dit verzoek toestaan niet. De heer CASTRICUM meent uit het feit dat de 50 leerlingen wellicht nog ivel op de Burgeravondschool zouden zijn onder te brengen geweest, te moe ten concludeeren dat het niet gewet tigd is deze f 1000 toe te staan. De heer BRUCH verdedigt nog na der het voorstel van de meerderheid van B. en W. Het staat met de Nijverheidsonder- vijswet niet zoo dat wij niet mogen sub sidieeren als het Rijk niet subsidieert, maar er staat alleen dat de gemeente verplicht is te steunen als het Rijk iteunt. Doet het Rijk het niet, dan mogen wij toch wel steunen. Spr. meent dat dit geval zich hier voordoet, vooral omdat van de f 3030, f 2300 worden gedragen door de vereeniging zelf. Dat de 50 leerlingen misschien op de gemeentelijke school zouden overge plaatst kunnen worden, doet niet ter *üke. Spr. kan zich voorstellen dat er juders zijn, die bezwaar hebben hun kinderen naar de gemeente school te /turen, uit kracht van hun beginselen. Nogmaals wijst spr. er1 op hoe voortref felijk onderwijs aan die teekenschool ge geven wordt. Dat rechtvaardigt subsidie- /erhooging. Do heer VAN LIEMT vraagt het voor stel aan te hemden en met de vereeni ging te overleggen de leerlingen ergens anders onder te brengen. Dan zal wel licht minder geld noodig zijn en wordt Je vereeniging op die manier geholpen. De hm BRUCH merkt op dat dit niet gaat. De cursus i s aan den gang, ja bijna afgeloopen; de uitgaven zijn ge maakt; de leeraren aangesteld enz. Nu nog trachten de uitgaven te verminderen gaat niet. De heer REINALDA accepteert niet het argument dat ouders hun leerlingen liever naar deze teekenschool sturen dan naar een andere school. Het is een bijzonder geval. Hier zijn vela niet-Kath. leeraren. Spr. vraagt den heer Bruch het Voorstel terug te nemen, omdat het hem zou spijten te moeten tegenstemmen. Er is eenzelfde geval bij het K. N. O. (Kunstnijverheid-onderwijs. Eed. De heer BOMANS ondersteunt het denkbeeld om het voorstel terug te ne men. Er is dan kans op overleg. Niet »~et de vereeniging, maar met den Mi nister. Hem kan worden gewezen door B. en W. op dit speciale geval en hem kan worden gevraagd daarmede re kening te houden bij de vaststelling van het subsidie over 1923, als dan meer subsidie wordt gegeven door het Rijk, kan ook de gemeente meer geven en is de vereeniging geholpen. Dat i3 bater. De heer BRUCH antwoordt dat hij ook geen bezwaar heeft het voorstel te rug te nemen, temeer daar niemand uit den Raad hem steunt. Spr. bracht het hier in de verwachting dat het wel gesteund zon worden. Thans steunt spr. 't alleen. We moeten het dan maar aan houden. Spr. wil wel in correspondentie treden met den minister, maar dat is toch eigenlijk niet de taak Van B. en W., maar meer die van de vereeniging. Mevr. WILLEKE3 MAODONALD zal er nu ook niet veel moer over zeggen, maar wenscht op te merken dat dit ge val veel overeenkomst heeft met dat ■van K. N. O. Ook dit instituut is door den minister in moeilijkheden ge bracht. Spr. wijt dat aan de nog on volmaakte werking van de wet. Toch «neent spr. dat er een middel moet wor den gezocht om te helpen. Buiten hun schuld zetten deze vereenigingen de zaak op te grooten voet in. Het voorstel werd aangehouden. Het is gebleken, dat art. 3th van de Algemeene Politieverordening, welk ar tikel betrekking heeft op de regeling van het verkeer met motorrijtuigen met an dere dan rubber wielbanden, in zijne te genwoordige redactie bezwaren onder vindt bij Gedeputeerde Staten van Noord- holland en den Minister van Waterstaat. Waar nu elke door de wet geoorloofde en eventueel voor de gemeente Haarlem gewenschte regeling of beperking van het verkeer, ook reed? op grond van het meer algemeene artikel 31a der Alg. Politie verordening zou kunnen worden gegeven, komt het B. en W. wei schel ijk voor, voor te stellen, tot intrekking van art. Slh over te gaan, ter ondervanging van de tegen dit artikel geopperde bezwaren. Temeer meenen zij hiertoe te kunnen adviseeren. omdat de aanleiding, welke destijds bestond voor bet in het leven roepen van een dergelijke bepapiing thans feitelijk als vervallen kan worden beschouwd, nu motorrijtuigen van een dergelijke samenstelling meet en meer verdwijnen. - Goedgekeurd. DE BROOD VERORDENEN CL B. en W. stellen voor op een ver zoek van de vereeniging van depot houders der Haarl. Brood- en Meel fabriek om wijziging der Broodveror dening in dien zin, dat de depothou ders worden vrijgesteld van de aan sprakelijkheid voor het gewicht van het brood, afwijzend te beschikken. Zij deelen mede, dat zij dit doen over eenkomstig het advies der rechtsgeleerde commissie. rj f Goedgekeurd. Po heer KLEIN verzocht aanleiding dat hij er tegen is, omdat hij veel te goed weet dat een brooddepothouder er niets aan doen kan als het brood te licht is. B. en W. vragen den raad machtiging een verhooging van het voorschot uit V Rijks kas verleend voor den aankoop van perceelen aan de Zomervaart met f 36.300 aan te vragen. Goedgekeurd. Door het bestuur der Coöp. Haarl. Groentenvei'ling is verzocht, het veilings- gebouw aan het Donkere Spaarae weder om voor een jaar in huur te mogen ont vangen. B. en W. hebben hiertegen geen be zwaar, mits de huurprijs van 6o0 op 1200 per jaar gebracht wordt.. Door het bestuur der Coöp. Haarl. Groent en veil imr is nu aan den raad een request gericht, waarin geprotesteerd wordt tegen een dergelijke verhooging en op grond van den slechten toestand in het tuindersbedrijf. de bekrompen en dure be- drijfsgelegeraheid en de hooge belastingen en huren (pakhuis- en terreinhuur buiten den grond, waarop bet veilinggebouw is geplaatst) vcijocht wordt, den huurprijs van het veilingsgebouw weder op f C00 te bepalen. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd. STRAATNAMEN. Naar aanleiding van bezwaren in den raad geuit tegen een paar namen, te geven aan straten op terreinen nabij de Kleverlaan, stellen B. en W. thans voor jiflii die straten de namen té verbin den van 4 mannen, die aan de stad Haarlem, tijdens het Spaansche beleg, hunne krachten gegeven hebben t.w.: Cornelis Duijk, lid van de vroedschap; Adriaan Jansz. van Dort, hoofdschout, Pellikaen en Steenbaeh, beiden aanvoer ders van de schutterij. Indien de raad zich daarmee kan ver eenigen, dan zullen do straten, gelegen ten Noorden van de Kleverlaan de vol gende namen hebben: Ter deeffstraat 't Hoenstraat; Jan Haringstraat; Corne lis Duijkstraat; Pellikaenstraat; Van Dortstraat en Steenbachstraat. De heer DE BRAAL heeft bezwaar tegen den naam Steenbaeh. Steenbaeh is afvallig geworden en heeft later de Span jaarden geholpen, hij vindt de zaak zoo ernstig dat hij voorstelt deze straat to noemen naar Mamix van St. Al- degonde en de straat te noemen: Mar- nixstraat De heeren Wolzak en Castricum onder steunen dit voorstel. De heer SLINGENBERG neemt dit voorstel over. Het voorstel varn B. en W. wordt aan genomen. B. en W. stellen voor, tot den aankoop van een aantal perceelen aan het Oost-Indisch Vaartje over te gaan en daarvoor een bedrag van f 91.200 ter hunner beschikking te stellen. De heer KINGMA vraagt of met dit besluit wordt uitgesproken, dat het vaart je zal worden godem.pt. De heer SLINGENBERG zegt dat het wel dien kamt zal uitgaan. Het voorstel word't aangenomen. De heer Mizerius is tegen. B. en W. stellen voor, voor den. aankoop van 3000 watermeters een be drag van f 40.000 ter hunner beschikking te stellen. Na eendge opmerkingen, die werden 'be antwoord, goedgekeurd. B. en W. bieden ter goedkeuring aan de begrooting van inkomsten en uit gaven yan den Keuringsdienst van Wa ren voor het gebied Haarlem voor den dienst van 1922, bedragende in ontyangst en uitgaaf een som van f 179.400, terwijl zij tevens voorstellen, een bedrag van f 13.600 ter hunner beschikking te stellen, tén behoeve van de uitbreiding van den inventaris van voornoemden dienst. De heer WOLZAK vraagt of er be zwaar tegen is hieromtrent de fimanitieële commissie te hooren. DeVOORZITTER zegt dat de dienst 1 Januari in werking treedt en voor dien datum moet de minister ze nog goedkeu ren. Er is dus 'haast bij. De heer WOLZAK is niet. voldaan en wii alsnog de commissie hooren. Hij vraagt aanhouding. De heer REINALDA ondersteunt dit voorstel. De VOORZITTER dringt dp spoed aan. Het voorstel werd echter aangehouden. B. .en W. adviseeren den raad niet aan te neimen een voorstel van mevrouw Maarschalk-Komin om art. i van de ver ordening, regelende het gemeentelijk ge neeskundig toezicht bij het lager onder wijs in Haarlem, aldus te lezen: iste lid. V an gemeentewege word't een hygiënisch en medisch, toezicht geoefend' op de openbare lagere en voorbereidende scholen. 3de lid. Dit toezicht strekt zdcih onder voorwaarden, dor Burgemeester en Wet- nouders vast te stellen, ook uit tot die bijzondere lagere en voorbereidende so'no- len, welker besturen daartoe aan huin col lege het verzoek hebben gedaan. De heer V AN DEN BERG vindt deze uitbreiding met het oog op de schatkist niet gewenscht Mej. VAN VLIET verzooht uitstel van behandeling totdat.de voorstelster, mevr. A laai sctoail aanwezig1 'kan zijn. Aldus besloten. Benoemingen. Tot adjunct-directeur van den keurings dienst van waren werd benoemd die heer Ir:' WfBsfl, te Wageriingdd; tot tijdelijk. keraar aan de H. Bi S. met 3-jarigen cursus wend benoemd de heer nir. C. van Sprang. •-. Tot tijdelijk keraar aan den vervolg cursus wenden benoemd de 'heeren E. P. Séhuyt, C. Visser en de dames F. Hout- kooper, B. C. Ferwcnda Advokaat, J. de Breym, M. B. Roosen. De heer POPPE deed de volgende vra gen aan 't College van B. en W. ie Hoe Jamg mogen schuttingen bij in verbouw staande perceelen blijven staan, als de eigenaar, na het perceel opzetUijik in bracht, den verbouw daarna stop zet? 2e. Kunnen B. en W. mededeêlen, wel ke maatregelen zij denken te nemen om spoedig weder de schutting, staande voor het perceel KleinHeiligland hoek Rave- lingsteeg, en toebehoorende aar, de Haar- lemsohe Brood- en Meelfabriek, van den penharen weg te doen verwijderen?. De heer POPPE lichtte de vragen uit voerig toe.O.m. deelde hij mede dat de Haart. Brood- en Meelfabriek slecht Op treedt tegen de huurders. Spr. meent dat in art 107 der Bouwverordening gespro ken wordt van een termijn van 6 maan den. De heer SLINGENBERG kan niet ant woorden op de vragen, want hij ontving ze pas Dinsdagavond. Spr. heeft de zaak niet kunnen onderzoeken. Spr. vraagt de beantwoording uit te stellen tot de vol gendevergadering om de zaak te onder zoeken. Spr. zegt alle mogelijke medewer king toe. B. en W.. zullen de feiten nauw keurig nagaan en daarna overwegen welke maatregelen moeten genomen wor den. De heer POPPEN neemt met deze toe zegging genoegen. De heer PEPER vraagt waar de verla ging van don gasprijs blijft. Hij had ge dacht dat deze vergadering er een voor stel zou zijn. Hij dient een motie in, waarin een voorstel tot gasprijs verlaging wordt verzocht tegen de volgende verga dering vam 30 November a.s., anders wordt het 1 Januari 1922 voordat dc gas prijs wondt verlaagd. De heer HEERKENS THIJSSEN merkt op dat de bepaling van den datum niet aan den heer Peper is, doch aan den voorzitter der vergadering. Vender merkt spr. op dal de heer Peper wel zegt dat de gasprijs verlaagd kan worden, maar daarom is het nog niet zoo. Niéts zou B. en W. natuurlijk aangenamer zijn dan den gasprijs te verlagen. Ajs zij dat niet doen, dan hebben zij daarvoor hun reden. Wanneer de gasprijs wordt verlaagd dan brengt dat consequenties mede en wel dat de gemeentekas inkomsten inist, die zij met het oog op de huidige begrooting niet missen kan. Er is een lang onder houd met den directeur der gasfabriek gehouden, waaruit bleek dat verlaging niet mogelijk zal zijn vóór 1 Januari 1922. We zitten nu nog met een ge middelde prijs voor de kolen van 30 wat neerkomt op een gasprijs van 16 cl. Dat is een gemiddelde prijs, die over het geheele land ongeveer wordt betaald. Zou de gasprijs 1 December worden verlaagd, dan zou dat een derving van inkomsten van 15000 geven, waartegenover geen dekking staat. De heer GERRITSZ merkt op dat de gascom,missie maar zelden bijeenkomt. Er worden blijkbaar maar tal van zaken beslist zonder de. commissie te hooren 'De commissie wórdt niet ingelicht. Wat 'n voorraad kolen moet er geweest zijn als nu de prijs nog 30 is. Vroeger werd gezegd dat voor oen gasprijs van 16 ct. de kolenprijs wordt gestold1 op 40 en nu heet 't dat het 30 is. Dat is een beleid dat nergens naar lijkt. De commissie moet worden ingelicht Toegezegd is dat in de maand November oen voorste! tol verlaging zou komen. Dc commissie moet maar hooren waarom die belofte niet kan worden gesland gedaan. Spreker, steunt de motie-Ik por. De heer BOES is ook voor de motie- Peper. De heer PEPER vindt liet ongeoor loofd om dén gasprijs te laten dienen als sluitpost voor de begrooting. De heer V. D. KAMP dient een motie in om het voorstel-Peper onverwijld ter kennis van de gascommissie le brengen en ihet ad'viës onverwijld ter kennis van 'den Raad te brengen. De heeren WOLZAK en VAN HEMT ondersteunen dit denkbeeld, De heer KLEIN voelt voor het denk beeld-Peper maar zal het voorstel v. d. Kamp stemmen omdat het rationeel is, en omdat, 'blijkens de toelichting, op spoed wordt aangedrongen. De motic-v. d. Kamip werd aangeno men. Dé heer PEPER inierpelleert over de werkverschaffing door het Burgerlijk Armbestuur door bedeelden aan het ta baksstrippen te zeiten. Spreker zegt dat er menschen waren die 9 verdienden en maar 4.80 van dat iocm uitbetaald kre gen. Dat, vdndl spr., komt niet te pas. Ierier normaal denkend memsch zou liet prettig gevonden hebben dal er wal meer zou verdiend' zijn voor hethuisgezin. Plet B. A. deed' dat niet. Spreker vraagt of B. en W. van plan zijn werkgelegenheid te verschaffen en of zij van plan zijn het alsdan verdiende loon geheel uit te doen Ibelalen. Spreker legt zijn betoog vast in een motie. De heer GERRITSZ hééft zioh ver wondend) dat het B. A. tot onderzoek van •de werkverschaffing zulk een gTOote uit gave heeft gedaan. Die uitgaven voor dat onderzoek waren niet noodig geweest. De heer Vader 'had dat rapport in een paar dagen kunnen samenstellen. De onderzoe kers zijn vreemd) op dat terrein, dat vol voetangels en 'klemmen ligt. En daarom moest het ook misioopem. Vooral in ta-, baksstrippen lagen veel klem-men, omdat het oen vak is, waarin reeds werkloosheid heerschte en er dus slechts verplaatsing van werkloosheid plaats had. Het is zoo j ammer dat het misgeloopen is, omdat de bedoeling goel was en is misgeloopen om dat het verkeerd was aangepakt. Spreker vraagt dat B. en W. er het Burgerlijk Arbestuur op zullen wijzen dat het voor taan ais het weerzulke belangrijke uit gaven heeft te doen, zioh eerst tot B. en W. zullen wenden. De heeren VISSER en HEERKENS THIJSSEN beantwoorden de verscha lende sprekers, in hoofdzaak neerkomen de op hetgeen daaromtrent in onze cou rant reeds is vermeid. De heer VISSER geeft als zijn meening weer dat de proef mislukt is wegens den onwil van eenüge betrokkenen. Uitdrukkelijk legt de heer 'HE.ER- KÉNS THIJSSEN vast dat geen looft is ingehouden, maar dat hét volle loon is uitbetaal.!. .Alleen is een gedeelte op de stéuriöitkec-ring gekort. Tegenover het be toog van den heet ■Gorfitsiz zèglwspeeker, dat het toch veel waardevoller is als men zulke dingen uit eigen aanschouwing leert kennen. Zoo'n reis is djus goed, maar B. en W. en de andere leden van het B.A. wisten niet dat 'bet onderzoek zoon om vang zou aamnefen en zoo kostbaar zou worden, en nemen daarvoor ook ge-en verantwoordelijkheid op zich. Hoe de zaak nu verder zal loopen, weet spreker niet. Het rapport is in handen van B. en W. gesteld. De heer DIJK zat de motie van afkeu ring niet steunen maar is het toch niet geheel eens met de door het B. A. bij de werkverschaffing gevolgde werkwijze. De fout is z.i. diat deze proef binnenka mers is genomen. De heer VAN LIEMT wijst er op dat het verwan-deren moet dat. menschen, die altijd zoo op zuinigheid kunnen aandrin gen, zelf de zuinigheid zoo weinig be trachten als met het reisje het geval is. Zacht gezegd haddien de kosten van dat reisje minder 'kunnen zijn. De heer CASTRICUM wijst op de 6000 die voor het Burgerlijk Armbe stuur zijn uitgetrokken en vindt het er gerlijk d"at op die mander met de gemeen- tefinanciën wordt omgesprongen. De motie van afkeuring aan het adres van het B. A. werd' verworpen met 25 te gen 5 stemmen. De heeren Vissed», v. d. Kamp en Heer- kens Tbijssen hieven buiten stemming. De andere motie in zake werkverschaf fing is in handen gesteld van B. en W. om prae-advdes. Hierna werd de vergadering gesloten. Verschenen is het jaarverslag der ge meente Haarlem over 'het jaar 1920. Behalve de twee reeds gisteren gemelde jubilarissen herdachten de heeren J. W. G. L. Smit en D. v. d. Sluis eveneens hun 25-jarige indiensttreding bij die Centrale Werkplaats. Ondertrouwd: 17 November, A. Brug- gink en M. G. Sm.it. W. Goedhart en A. Harmans. J. M. Langeveld en H. M. Zandtvoort Getrouwd: 17 November, M. Davidson en M. J. Nobels. H. P. Elferink en M. C. W. de Vos. B. Eikenaar en T. C. v. d. Weele. J. H. J. Surendonk en P. Brandt. F. F. W. Veenings en T. F. Klesser. H. Hoekema en J. Troost. J. Ephraim en A. Duif. J. W. v. Ven- deloo en A. Verkaden. G. F. Dam en C. J. Elsnerus. C. v. d. Aar en M. T v. Emmerik, M. Besier en W. M. M. Lam fers S. A. de Flines en S. F. C. Mook. Geboren. 14 November, z. van W. Berg man-Philips. 15 November, z. van C. ten Bosch-Wiggers. Overleden: 16 November, A. G. Kórvinus- v. d. Lichte, 45 j.. Santpoorterstraat. J. G. J. Spanjaard, 81 j., Duvenvoorde- straat. M. M. E. H. v. d. Hijden-Haarsma, 73 j., Kennaupark. Hij wiel gesloten. Woensdagavond is uit het gebouw „St. Bavo" een riiwiel ge stolen. Bezuiniging. Geen inkrimping van het aantal vaste ambtenaren en arbeiders. Het tekort over 1919 van 1 millioen ge dekt op den dienst 1921. Het tekort over 1920 gebracht op 19 22. De stijging der uitgaven opgehouden. Vele posten too- nen vermindering. Daling der belasting met f 1.800.000. Het percentage 6% valt terug op hoogstens 3. Verschenen is de Gemeen lebegrlooting dienst 1922. Aan het begeleidend schrijven van B. en W. ontleenen wij het volgende: Op 18 Augustus j.i. richtten wij tot Uwen Raad een schrijven, vergezeld van eenc nota van het lid van ons College Mr. Bo mans, een en ander betreffende eenige door ons toegepaste zuinigheidsmaatregelen en voorts gevende een overzicht van den fi- nanciéelen toestand der gemeente in -het algemeen. Uit de wijze waarop deze me dedeelt ngen door de publieke opinie zijn ontvangen, meenden wij te moeten opma ken, dat onze pogingen niet onverdienste lijk werden geoordeeld, doch dat de resul taten voor belangrijke vermeerdering vat baar werden geacht. Wij hebben nit de verschillende beoordeelingen, die ons ter oore kwamen, den indruk gekregen, dat eenerzijds_ wel werd ingezien, dat de taak van het invoeren van belangrijke bezuini gingen geen gemakkelijke is, terwijl ander zijds die moeilijkheid uit het oog verloren werd, zoodat het resultaat niet aan de blijkbaar hooggespannen verwachtingen voldeed. Wij constateeren met vreugde, dat de Raad het juister geacht heeft haar oordeel op te schorten tot de cijfers der begrooting voor 1922 bc-kend waren, omdat die on getwijfeld een beteren grondslag zouden vormen voor de vestiging van een oordeel; met vreugde, omdat een bij voorbaat reeds teleurstellende uitspraak uwerzijds den moed tot het zoeken naar nieuwe wegen voor hpt verkrijgen van besparingen niét zou hebben verhoogd. Van andere zijde dan heeft ons o.m. het verwijt getroffen van het ontbreken van eene „groote lijn." Wij geven toe, dat indertijd door oms zeer zeker de woorden „systematische be zuiniging gebruikt zijn, doch wij mogen opmerken, dat met het vinden van eene „groote lijn" alleen het doel niet bereikt is. Iedere maatregel, die tot besparing van uitgaven leidt, moet op zich zelf worden gewaardeerd ook al zou die geen uitvloei sel zijn van het volgen van een bepaald stelsel. Daarmede wenschen wij echter vol strekt wiet te zeggen, dat bij de door ons aangewende pogingen tot vermindering der lasten geen systeem gevolgd zou zijn. In tegendeel, ons streven is erop gericht ge weest om ieder, die op ©enigerlei wijze aan de gemeente verbonden was, hetzij hoofdambtenaar, ambtenaar of werkman, te doordringen van het besef, dat het be trachten van de alleruiterste zuinigheid ge biedend noodzakelijk is om binnen den kortst mogelijken tijd eene vermindering van uitgaven te bereiken en wij meenen te mogen zeggen dat wij daarin zijn geslaagd. Behoudens enkele uitzonderingen, waarbij wellicht eerder sprake is van onjuist in zicht dan wel van onwil; kunnen wij dank baar gewag maken van volledige mede werking van het geheele gemeenlepersoncel en wij vertrouwen ook die enkelingen nog op den goeden weg te kunnen brengén. Weliswaar leidden de genomen maatre gelen tot nu toe nog niet tot beperking van het aantal der vaste ambtenaren noch van dat der arbeiders, maar wij verwachten, dat, mochten in het gemeentebelang offers gebracht moeten worden, de tot nu ver leende medewerking niet zal worden ge staakt. Het is een bekend feit, dal de lijn der uitgaven in de begrootingen der laatste jaren steeds stijgende is geweest. Maar niet alleen dat de geraamde bedragen ieder jaar hoogere cijfers aanwezen, ook de overschrijdingen der verschillende geraam de posten namen een onrustbarenden' om vang aan, welke overschrijdingen b. v. in 1919 alken een tekort van meer dan 1 mil lioen gulden veroorzaakten. Wij hebben het als onze eerste taak beschouwd te trachten dat.tekort te dekken. Voor zoover thans is te overzien zal de dienst van 1921 naar onze overtuiging een zoodanig resul taat opleveren, dat zal kunnen worden vol daan aan den wensch van Gedeputeerde Stalen: de totale dekking van het tekort over 1919 op den dienst van 1921. Hel is ons ook mogen gelukken te be reiken, dat het tekort over 1920 overge bracht kan worden op den dienst varn 1921, omdat daartegenover ontvangsten staan den dienst van 1920 betreffende doch ont vangen n5 het sluiten van dien dienst, welke op den post „Restanten" van den dienst 1921 worden verantwoord. Vervolgens hebben wij ons gezet aan het tweede deel der taak, welke wij ons hadden opgelegd: de stijging der geraamde uitga ven moest ophouden. Het resultaat van dezen arbeid toont u de ontrwerpbegroo- •ting voor 1922, welke wij de eer hebben u hierbij aan te bieden en waarin voor geen post een noemenswaardig hooger bedrag is uitgetrokken dan op de begrooting voor 1921, met uitzondering van de bedragen voor den dienst der lichamelijke opvoeding, voor de Stadsbibliotheek (door de uitbrei ding met de openbare leeszaal) en voor onderwijs, waarvoor f 292,694.meer uilgaven geraamd worden, grootendeels door de wet opgelegd, waartegenover ech ter staat eene meerdere ontvangst van f 517,250.—. Tenslotte het zwaarste: de uitgaven in dalende richitng te brengen. Men boude daarbij in het oog, dat reeds eene betrek kelijke daling verkregen wordt wanneer bij uitbreiding der bebouwing en klimmend inwonertal de uitgaven gelijk blijven. Maar niettemin is bij vele posten eene volstrekte vermindering te constateeren, zoodat verwacht mag worden, dat dit deel onZer taak, waarvan wij u in Augustus de eerste resultaten konden toonen, ge leidelijk op meer effect zal kunnen bogen. Wat de inkomsten betreft: de belastin gen waren en zijn te hoog. De evenredige heffing van 6/4 pet. naast de 100 opcen ten op de Rijksinkomstenbelasting moest zoo spoedig mogelijk verdwijnen, althans verminderen. In 1921 moest uit belasting worden opgebracht, behalve de f 800,000 tekort over 1919, f 4,823,00. In het thanis bestaande bèlastingssysteem zijn de ontvangsten in deze 'begrooting ge raamd op 288 000 nit de opcenten op de Veirmogen.sbelasling en uit de Zakelijke Bedrijfsbelasting, 1.500.000 uit de opcen ten op de Rij.ksiinikonistenibeliaisl.ing en 1,235.000 uit de eigen Inkomstenlbelas- ling met evenredige heffing, tezamen e 3.023.000, alzoo eene daling van Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 17 November 1921. Hoogste barometerstand 784.5 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 754.4 m.M. te Iledaix. Verwachting vam den avond van 17 tof den avond van 18 Nov. 1921 Meest matige wind uit Oostelijke rich tingen. Nevelig lot zwaarbewolkt of be- ti okken.. Droog weer. Dezelfde tempera tuur. De Beurs opende heden flauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 6 pek Indië 9414. Culturen. KoFviaJe Bank 83%; In dische Bank 8134; Vorstenlanden 120'4: H. V. A. 330. Imduslriede waardep. Insulinde olie 9'A. Olie waarden. Koninklijke 403; Con sols 137; Orion 35. Tabakken. Amsterdam Deli 52.50; Besodla 95; Rotterdam Deli 33; Medaa 278. Rubbers. Amsterdam Rubber 106; Deli Batavia 74; Ncderl. Rubber 61; Rott. Tapanoeli 32. Scheep vaar Uvaanden. Hol. Am. Lijn, Ho®. Boot 50; Kon. Hod. Lloyd Japanlijn 99; Paketvaart 96; Scheep vaart Unie 10314; Marine 13H. Amerikaansche waarden. Hide and- Leather 63; Steel 94; Smelting 45)4; Anaconda 97; Cigar 69; Atchison Tope- ka 99; Voting Rails 23, Denver 11/16; Southern Pacific 900 Union Pacific 14' 148; 26. „De Sport" bevat de mededeeiing dat het protest van Haarlem inzake den wedstrijd tegen de Spartaan is afgele zen. iüe uitslag 11 blijft d'Uis gehand haafd. f 1.80.000, welk bedrag dus niet aan di recte belasting behoejt te worden geheven. Het evenredig percentage zou dius van 634 over 1921 .teruggebracht kunnen worden oip hoogstens 3 over 1922, „hoogstens" om dot er rekening mede dient genoudian te wonalen, dlat de opbrengst van de 6J4 pok heffing over 4 maanden ('het belastingjaar eindigt 1 Mei) nog het jaar 1922 ten goede komt. Waj helbfoen overwogen wat lust meest aanbevelenswaardig zou zijn: vermindering van de 100 opcenten op die Rijlk.siail.ro. 11- stenbeiasliug, verm!.indtering tot 50 van de opcenten op de Venmogenbbelaslwng, vor- minidlering van de 140 opcenten op óe Per. son/eete belasting oif wel verlaging van de evenredige heffing. Wij hebben gemeend dien kuitsten weg te moeten kiezen, omdat lal die eerste plaats de 'kleine man dlaar- door wordt ontlast (de sterk progressieve 100 opcenten blijven onaangetast) én in die tweede plaats, omdat zoolang deze evenredige helling, zij 't ook op 3 pet:, bestaat, de hoogere inkomens worden be last muit oen peroen'taRé van 14 a 15, we te hoog is. De besfiising,. welk percentage moet wor. dten vaistgesieM, zxmdlen wij thans van Uwen Raad niet wii'len vragen. Wij geven eir de voorkeur aan daarmede te wadi ten, totdat wij oiiis meerdere zekerheid ver schaft kunnen hébben over de opbreng» der 100 opcenten op de Rijbslnikomsteiibe- lasting en de vermindering van het be lastbaar inkomen volgens het rijkskoËuar, dat immens ook aan de evenredige heffing ten grondslag ligt. Ten slotte: op dezelfde wijze ais than zal ook in 1922 het streven genicht mo« ten zijn op vermiinidering dér uitgaven, of dat in een min ol' meer noibije taékoms de evenredige hofding geheel 'kunne ver dwijnen. Is lit doei bereikt, diau mee nun wij te mogen zeggen, dat de fimainoletóe toestand van Haariem onder de meest ge zonde in den lande mag worden gerekend. Aan de begrooting ontleenen wij hel volgende De gewone middelen worden in uit gaaf en ontvangsten door B .en W. ge. raamidi op 15.031.056.39 (vorig jaai 14.720.571.9934). De buitengewone uit gaven op 9.3*5-611.53 (vorig jaar 10.317.462.66), zoodat het totaal is 24.346.727.72 tegen 25.038.034.66 verle den jaar. De post 'belasting naar het inkomez wordt uitgetrokken op een bedrae vaa ƒ.1 150.000 tegen 4.823.000 verleden jaar, en ƒ2.540.838.59 «n 1920. Andere belastingen zijn: Zakelijke be lasting op het bedrijf 100.000 (v.orig jaar: nihil); straatbeiasting 150.000 (vo rig jaar 135.000); hondenbelasting 15.500 (vorig jaar 14.500); bólaslirn op openbare vermakelijkheden 140.00 (vorig jaar f 125.000); 80 opcenten ge bouwde eigendommen 183.000 (vorig jaar 177.000); 140 opcenten Personeel© belasting ƒ352.000 (vorig jaar 276.000); 100 opcenten cxp de Vermogensbelasting ƒ188.000 (vorig jaar nihil); 100 opeen, ten op die hoofdsom dier Rijksinkomsten, belasting 1.500.000 (vorig jaar nihil); 48 opcenten op de dividend- en tantieme- blasting 75.000 (vorig jaar 25.000). De post schoolgelden wordt geraamd op 350.000 (vork? jaar 230.00°; voor de bijzondere scheien 100.000, (vorig jaar Wordt vervolgd.) Besmettelijke ziekten. In de vvo<"k van 6 tot en met 12 November *'jn m de na volgende gemeenten gevallen van besmette lijke ziekten voorgekomen- Haarlem 2 van roodvonk en 1 diphtheritis; Haarlem- mermeer 1 van dnptheritis; Schoten 1 van roodvonk; 1 van diptherdtis; Zaan dam 1 van buiktyplhus, 2 van roodvonk en 2 van dipb'heritis; Noordwijk 1 van rood- von-k. Wegens plaatsgebrek moet het verslag van hel Congres van Voor Eer en Deugd, een beschrijving van bet nieuw* polilie-hureau, een verslag dér vergade ring van bet R. K. Spoorwegpersoneel en kleinere berichten tot morgen bl«ven liggen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 2