Tweede B! binnenland mmmnn. frh;s BUITENLAND. de viool. DONDERDAG 17 NOVEMBER DE SOIFEREMTSE TE De toestand in Ierland. £Of. BUITENL BERICHTEN. DE ONTPLOFFING TE WIES- BADEN. propaganda door kamer EN PERS. DE R.-K. UNIVERSITEIT. DE VERBODEN CIRCULAIRE. BIHHE9SLAH9SGH HIEUWS. Hef verweer van de directie der Nederlandsche Spoorwegen. FEUILLETON. Veriaai d un het Engelscti door Heo nétte v. d. Waardea. 49 er was Het Engclschs voorstel. Op de Dinsdag hervatte algeiuoeno ver gadering, hoeft dan Balfour namens En geland instemming mot hot plan van Hughes betuigd, doch oenige correcties voorgesteld betreffende de duikbooten en om in plaats van directe stopzetting van vlcotaanbouw 'n geleidelijke vermindering gedurende tien jaar goed te keuren. Balfour heeft, bij de toelichting van zijn voorstel betreffende de duikbootea, gezegd, dat het onderwerp door de technische des kundigen zou moeten worden overwogen, doch op het eerste gezicht waren de Brit- sche deskundigen geneigd te meenen, lat ten te groote tonnemaat aan duikbooten werd gelaten. Duikbooten worden gemak kelijk misbruikt, zooals zij inderdaad in den oorlog werden misbruikt. Zij zijn even wel een verdedigingsmiddel der zwakken, en ik weet niet, zeide Balfour, of het wel gewenscht is, ze geheel af te schaffen, in dien dit uitvoerbaar ware. Doch de tonne maat aan de duikboot door de Amerikaan- sche voorstellen toegestaan, is veel grooter dan die, welke in eenig land in zwang is en hed is wel de moeite waard, te overwegen of het, buiten en behalve de beperking van de tonnemaat, niet wenschelijk zou zijn, den bouw te verbieden van de snelvarende duikbooten, die niet voor verdedigings- doeleinden worden gebouwd, doch welker doel is aan te vallen en wol op een wijze, welke de beschaafde wereld met afgrijzen beschouwt. De correspondent van de „Daily Tele graph' te Washington meldt, dal in Brit- te marinekringen krachtig uiting wordt gegeven aan de meening, en dat ook in i 'iX 'tr'nSen wordt gemeend, dat de duikboot een zeer ongewenschte vorm van oorlogvoering ter zee is en in strijd met de beginselen cener humanitaire wijze van oorlogvoeren en dat. zoo zij blijft voortbe staan, door de mogendheden aan regels dient te worden gebonden. Een merkwaardige uitzondering in het koor van goedkeuring in de Engelsche och- endpers van gisteren over Balfour's re- Je, maakt de „Westminster Gazette", welke ongerustheid en teleurstelling uitspreekt over het voorstel tot jaarlijksche vervan ging van oorlogsschepen teneinde de pant- serplaatfabrieken te redden. Het blad is van meening, dat hiermede aan een essentieel beginsel van het Amerika arisch voorstel le bodem ingeslagen wordt. Het zou het oeste voor de wereld zijn, indien de speciale pantserplaatfabricken in do 10 j. vacanlie aan verval werden overgelaten, zoodat het ai'n het einde van het decennium de moei te niet waard was, ze te herstellen. Zelfs in- dat gebeurt, zal Engeland in 1932 niet 'h n;,deel bij Amerika cn Japan zijn. Get blad is van meening, dat de aanvaar- ®ng van Balfour's voorstel het levendig houden van naijver zou beteekenen, waar van de basis dan alleen verschoven zou worden van de kwantiteit naar de kwaliteit van de schepen. Japan's tegenvoorstel. Naar de „Times" uit Tokio verneemt, heeft het ministerie van marine het Ja- ransche tegenvoorstel aan de Japansche delegatie te Washington geseind. Na te hebben opgemerkt, dat hel voorstel van Hughes ten nadeele van Japan is, welks werven geen groote capaciteit hebben, geeft de nota de hoop Ie kennen, dat de confe rentie zal toestemmen in een verhooging van het aantal kapitale schepen, die Japan zal mogen hebben, van 10 tol 12, en dat het slagschip „Moetsoe", 't welk voorkomt op le lijst van te schrappen schepen, daarvan zal worden afgevoerd, omdat het schip reeds in December in diensl zal worden ge steld. Indien de Ver. Staten bereid zijn, hun vloot uit den Stillen Oceaan terug te trek- vf" ,ot ',e' drkijaarlijksch vlootprogram zijn 'e 'a,ten V!)ren, zal Japan bereid sj. Z!U" Program van 8 slagschepen en 8 ihL? '"'-tors te verminderen tot 8 slagsche- P® slagkruisers, altivi ".?ta vorkiaart tenslotte, dat Japan dei)1 wer°i i j doe' v°or het behoud van dft voor!torede ,en dan: „Zelfs als ons niet 'i iW verworpen, zullen we ni0tL teleurgesteld gevoelen." Over het algemeen aldus de corr. ran do Times is Japan overtuigd van de oprechtheid der V. S.. die hun kapi tale sohepen in aanbouw durven schrap pen. De stemming in Japan. Uit Tokio wordt gemeld: Men blij ft bier tevredenheid uilen over de Asneri- kaansdhe voorstellen tot beperking der maritieme bewapeningen.Die tevredenheid komt tot uiting onder allerlei kringen der bewolking, zoowel Hn couranten als in de clubs en onder de politici van allerlei soliakoermg en opvatting. De nieuwe minister-president Takahasji beeft verklaard, dat bij de politiek zal blijven volgen die met betrekking tot Wauhir.fi'' on door Ha ra was aangeduid. Socn Yah-sen en de conferentie. De correspondent van de „Morningposl" to Tientsin meldt dat aïlc hoop, dat de bijeenroeping van de Washingtonsche conferentie de Ghdneosdhe politici ertoe zou bewegen hun geschillen te begraven en als een eenheid ter conferentie te ver schijnen, teleurgesteld is. Peking en Can ton zijn er niet eens in geslaagd een com. pro-mis tot stand te brengen, zooals te Versailles hot geval is geweest, als het resultaat waarvan de Chineeschc delega tie gekozen werd uit, en als vertegenwoor digster optrad van Noord- Cn Zuid-Chi- a heide. De houding van de „regeering'' te Canton onder „president" Socn Yah-sen tegenover Peking is volstrekt onverzoen lijk. Zij zegt dat zij de een.ige wettige re geering van China is cn heeft formeel haar besluit afgekondigd om regelingen, die de door Peking naar Washington ge zonden Gbineesdhe delegatie mocht be sluiten, niet te aanvaarden of te erken nen. Een chaos of een conferentie Een onafhankelijk, doch goed ingelicht waarnemer zet in de „Daily Chronicle'' den nieuwen toestand uiteen gelijk deze is geschapen door de ontwikkeling der Iersahe onderhandelingen. Dwang der Britsche regeering, zoo zegt hij, hetzij van Noord- als van Zuid-Ierland, is nu uitgestoten. De wil tot het aanvaarden in beginsel van het Rijlk als eenheid, en van een rijjksv-loot door het Zuiden, welke de schrijver absoluut oprecht acht, maakt dwang tegen hot Zuiden onmogelijk, evenals het aanvaarden van den domi nion stal lis door Ulster en de gevoelens van het heele volk dwang tegen het Noorden onmogelijk maakt. Het dilem ma is: Sinn Fein wl Ulster zes graaf schappen lalen, en de benrocffdheden der Ireland Act of 1920. indien Ulster de ler- sdie eenheid aanvaardt. Aan een afge scheiden Ulster wil Sinn Fein Tyrone en Fermanagh niet laten, omdat deze graaf- scthappen een katholteke meerderheid heb ben. Blijft Uister dus iederen organisch en samenhang met de rest van Ierland wei geren, dan staat liet voor rebellie hin- nen de grenzen van Tyrone en Ferma nagh. De schrijver ziet niet in op welken grond de Britsche regeerjng een Domi nion-Ulster bij het demipen van dien op stand zou kunnen bijstaan Zuid-Ierland echter kan en mag Ulster niet dwingen om nu toe te geven. Ulster's bezwaren ziin dat een al-Ierscfh parlement door zijn controle over de inkomende rechten en inkomstenbelasting Ulster zou kunnen worgen, en dat Ulster geen band meer zou hebben met Engeland. Beide punten zijn op te lossen. Ten stelle betoogt de schrijver: Craig heeft geweigerd het 'regeeringsivoorstel als een basis van besprekingen te aanvaar den. Evenzoo heeft de Valera gedaan. Kjftl Craig nu niet, evenals de Valera, in conferentie komen, zonder oenige voor afgaande basis? Eenmaal in conferentie bijeen zal helt heet wat gemakkelijker val len om Craig en Griffith tezamen te bren gen, dan wanneer men voorlgaat mol of ficieel aanvaarde grondslagen voor een bespreking te zoeken. D-E 'DUITNOH-K R-FGFFR ING TEGEN DE VOORWAARDE DER INDUSTRIEFXEN De vergadering van het rijikskabinel, diie zich met de voorwaarden der industrie voor haar crediietaanbod bezighield, duur de Dinsdagavond tot kort na zeven uur. De stemming in het kabinet moot, naar verluidt, bijna zonder uitzondering tegen de aanneming van de voorwaarden der indus trie zijn. In economische en politieke kringen acht men het onttrekken van het beheer over de spoorwegen aan den slaat een onmogelijkheid. Ook werd de vraag be sproken. op welke wijze een grootere zui nigheid bij post- en spoorwegen le verkrij gen zou zijn. Voornamelijk werden zekere veranderingen in het inwendige bedrijf be sproken. Toonaangevende kringen staan ten aanzien van het beheer der spoorwe gen op liet standpunt, dat oen grootere zuinigheid vó6r alles le bereiken zou zijn door het verloenen van meer vrijheden aan de directie der rijkssipoorwegen. Deze vrij heid zou b.v. betrekking hebben op liet vergeven van opdrachten, de goheele boek. houding van bet ministerie van verkeer en dergelijke details. Dat de rijiksregeering. zoo meldde de Berl. corr vaai het „H.1>1." gisteren in de vergadering van den Rijksdag uit zichzelf een verklaring zal afleggen ten aanorien van haar moerring over de gestelde eischen, is niet le verwachten. Mocht echter in den loop der discussies dit onderwerp worden BeSproken, en een antwoord der regeering noodzakelijk zijn, dan zal waarschijnlijk de rijkskanselier de meenéng de»" regoering zeer duidelijk kenbaar maken. In parlementaire kringen verluidt, dat de regeerimg in liaar vergadering van gisteren een afwijzend besluit heeft genomen. Daar echter de beraadslagingen streng vertrou welijk waren, is niet met zekerheid uit lé maken, in hoeverre deze mededeeling juist is. Bij de stemming, die in liet kabinet heercdht, pleit echter in elk geval een zeer groote waarschijnlijkheid vóór dit bericht. DE COMMISSIE VAN HERSTEL TE BERLIJN. Naar het „Berl. Tagebl." uit welinge lichte bron vernoemt, zijn de leden van de thans in Berlijn vertoevende commissie van herstel niet voornemens in Berlijn met particuliere personen, parlementsleden, in- dustr'eefen, enz. in verbinding te treden. Er zijn tot nu toe. behalve de eerste offieeie ontvangst bij den rijkskanselier verfoeien Donderdag, slechts niet-officieele besprokingen, met verschillende autoriteiten gehouden. Benige beslissende wending mag echter als resultaat van deze bespre, lcingen niet wonden verwacht, daar de commissie van herstel rekening meent te moeten houden met het feit, dat het ulti matum van Londen niet door haar op eigen gezag, maar gemeenschappelijk en in volkomen overeenstemming van de Entente-regeer togen tot Duitsohlamd is ge richt, en dat daarom ook het nemen van verdere besluiten thans van «en overeen stemming met deze regeeringen afhanke lijk moet worden gesteld. Naar het „Berl. Tagebl." van zeer be trouwbare zijde verneemt, zal de commis sie van horstel zich waarschijnlijk onbe voegd achten, de principieele vraag op te werpen, of de schadevergoeding-overeen komst aan een herziening kan worden on derworpen. Haar aandacht concentreert zich voornamelijk op do vraag, hoe de op t5 Januari vervallende eerstkomende be taling van Duitschland, ter hoogte van 500 millioen gouden marken, gedokt kan wor den. Het „Berl. TageM." bevestigt de voor oenige dagen gedane tnededoeling, dat de kans op het verloenen van een moratorium aan Duitsahland zeer gering is en dat het tijdstip voor een principtec-te herziening van het geboete sahadeloosslidtings-pro- blcom nog niet gekomen schijnt te zijn. EEN CRISIS IN DE ONDERHANDE LINGEN VAN EGYPTE MET ENGELAND? Verscheidene Engelsche bladen meldden gisterenmorgen, dat een crisis in de on derhandelingen hissshen de Egyptische ge delegeerden en de Engelsche regeering is ingietxodien en dat liet afbreken der onder handel iiugen verwacht kan worden. I>e „Times' meldt, dat voor a.s. Zater dag een bijeenkomst is vastgesteld tus- schen lord Curzon en Adiy pasja. De „Mormingpost", die over de Egyp tische onderhandelingen schrijft, meldt dat de Egyptische delegatie de Britsche voor waarden volslagen onaannemelijk acht. De mogelijkheid van pen compromis wordt twijfelachtig geacht. De „Daily Herald" zegt, dat de voorstel len oen verlenging van de militaire bezet ting omvatten totdat tot opheffing weder zijds wordt overeengekomen, voorts hand having der Britsche adviseurs 1). d. departe menten van Justitie cn Financiën en van een aparten status voor de Britsche ver tegenwoordigers in Egypte. Het blad zegt, dat Adly Engeland terstond verlaat. DE NIEUWE KOERS IN RUSLAND. Volgens de bladen 1e Bya wordt van bolsjewistische zijde gemeld, dat TsjiIsjenhi aan Krassin te Londen telegrafisch ver zocht officieuse stappen te doen ten einde de Fransche regeering te polsen of ze bereid is met de SovjetTogeering in on derhandeling te treden over do quaestiie van d'e erkenning der Russische schulden. PRINS HIROH1TO REGENT VAN JAPAN. Gemeld wordt, dat Kroonprins Hirahito binnenkort tot regent van bet Japansche Rijk zal worden benoemd in verband met den gezondheidstoestand van dien Keizer. De Japansoho staatslieden hebben aan deze quaestie de laatste dagen een bespre king gewijd. LANDRU. Een ander slachtoffer van Landru is mevrouw Collomb weduwe, die op Kerst mis 1916 verdween. In zijn notitieboekje staat op dien datum vermeld': Een retour biljet en een enkele reis. Daaronder: 4 uur en 5.067 fis. De kennismaking geschiedde ook hier door een huwelijksadvertentie. Het verloop van de zitting is weer ge heel hetzelfde als de vorige. Gezwegen werd door den beklaagde, wanneer het er op aan kwam iets te zeggen, wat de kern der kwestie betrof. De betrekkingen met de weduwe Collomb waren zuiver commercieel. Op de vraag van den pre sident waarom hij zijn cliënte dan naar Gambais heeft gebracht, zegt hij„Dat is heel natuurlijk. Deze vrouw was letter kundig aangelegd, haar gezelschap gaf mij litteraire genoegen". „Waarom ik geen retourkaartje voor haar genomen heb? Wd, dat zou al heel onbeleefd ge weest zijn; dat zou beteckend hebben, dat ik haar liever spoedig zag vertrek ken". Als getuigen werden gehoord de moeder en de zuster van de verdwenen vrouw, die beiden verklaren in geen 5 jaar iets meer van haar gehoord le hebben. Onder de hevige beschuldigingen van beide getuigen, dat hij mevrouw Collomb vermoord Reèft, bleef Landru onbewogen. volkomen Bij de ontploffing te Dotzbehn zijn 12 menschen overleden, 60 gewond. De schade wordt geraamd op 25 millioen mark. EEN TEKf>RT VAN 110.035 MIL LIOEN. Bij den Duiischen rijksraad is inge diend volgens de „D. Alig. Ztg." de be grooting. voor 1921. De uitgaven bedroe gen 181.763 millioen mark, de inkomsten 71.728 millioen. Een tekort dus van 110.035 millioen. dat door. een leen-ing ge dekt zal moeten worden. - De Engelsche spoorwegdirecties en mijneigenaars hebben samen een vergade ring gehouden over een verlaging van de vrachttarieven van steenkolen, zonder welke verlaging geen kans bestaat op een economische exploitatie .van de mijnen. Da „Daily Mail" verneemt nu, dat be sloten ia tot een verlaging van de vracht met 25 pet. en afschaffing van het vaste uniforme tarief van 6 stuivers per Ion. In September 1920 was de vracht voor kolen met 100 pet. verhoogd plus een uniform tarief van 6 stuivers per ton voor alle vrachten beneden de 4 sh. per ton. Lord Bledisloe heeft als president van een golfclub een rede gehouden, waarin hij mededeelde dat hij ging boeren op groote schaal om geld te verdienen. Als dat niet lukte, zou hij zijn buiten- nlaats Lydney Park op moeten geven, die twee honderd jaar tang de verblijfplaats van het geslacht Babburst was geweest. Hij hoopte echter aan- de golfclub het ter rein. dat zich over een gedeelte van zijn ■buiten uitstrekt, op schappelijke voor waarden opnieuw te kunnen verhuren. Bij Krupp, waar een loonstaking dreigde, is deze voorkomen door een overeenkomst, waarbij aan de werklie den een aanmerkelijke loonsverbooging wordt toegekend. Te Dttseldorf daarentegen zijn de on derhandelingen mislukt en thans staken •r alle met aal f abrieken. Bekend is het feit, dat de Commu nisten zich niet in de vertegenwoordi gende lichamen hebben laten kiezen om daar werk te doon ten bate van land en vólk, maar „eenvoudig" om er te orceren en propaganda te maken voor hun verderfelijke beginselen. De Kamer wordt als klankbord gebruikt om hun taal over heel het land verspreid to krijgen. Dat lukt hun maar al te goed, ook omdat de vrijzinnige pers zoo slim is do onzinnige oraties uitvoerig mee te deelen aan haar lezers. Dat gebeurt dan onder het motto: volledige inlichting- Met reden wijst de „Bab." er op, dat onder dat zelfde motto de liberale pers ten onzent heeft geholpen de S. D. A. !P. groot to maken. „Er kon geen vergaderingetje van 6 man bij elkaar komen of de vrijzinnige bladen gaven er verslag van en brach ten het moois onder de oogen van dui zenden, waaronder de moesten die er niet rijp voor waren en niet in staat de kronkelredenooringcn te ontwarren. En als er een z.g.n. Paaschcongres go- houden werd, beijverden de „groote" bla den zich kolommen en bladzijden vol van het socialistische zaad uit te strooien. Aspirant-socialisten namen het gif gretig op en werden daardoor dra „bewuston Het is die pers niot genoeg, leden voor do S. D. A. P. gekweekt te hebben, '•to gaat nu verder en i3 al druk bozig de Commune op te fokken. Niet alleen de Kameroraties van die hoeren worden au se-rieux genomen, maar sinds één blad het noodig vond ook da' congressen dor Communisten te „verslaan", mennen de andere aan de concurrentie verplicht te zijn, ook Wijnkoop en de zijnen ernstig te nemen. En zoo staan die bladen dezer dagen weer vol van het communistische voedsel, waaraan duizenden mot te zwakke magen zich weer te goed doen. Kolommen en bladzijden Wijnkoopiaan- sche wijsheid wordt over het land uit gegoten.... Verantwoordelijkheid voor al den on zin? Och, 't is louter tor voorlichting, weet u.... Of hot land ten onder gaat, of do menigte verdwaast, wat doet het er toe, mits aan de sensatiezucht maar voldaan is!" Welk een bedrijf, zoo'n sensatiepers! En of Wijnkoop oolc in zijn vuistje lacht, dat hij die kapitalistische por.s zoo fijn tjes voor zijn modderwagentje spant.... •Zooals we bereids meti'ien. heeft Z.D. H. de Bisschop van 's-Bosch van een ombekende een grift van 20.000 voor de R.K. Universiteit ontvangen, terwijl Mgr. pCTSoonJijik voor dat doei een gift van 10.000 schonk. Het „Hsgam' toekent iajeiibij aan: „Dergelijke voorhoekten mogen een spoorslag zijn voor alle katholieken om naar vermogen voor bet uitnemende 'katholieke werk bij te dragen, waartoe het Nederiamdsche Episcopaat, omder den zegemenden aanmoediging des Pau sen, bet initiatief heeft genomen. Alom zijn of komen de parochiale comité's in actie, nadat het herderlijk woord, in aansluiting bij don gezamen- •1 i-'ken brief van bot Episcopaat, de pa rochianen nog eens het groote 'belang der Roomsche stidliting beeft voorge bonden en er nadruk opgelegd, dat de Universiteit in letterlijken zin snoet ■worden gebouwd van de bijdragen van alle katholieken, groot en klein, rijk en arm. Geen gezin mag worden overgesla gen, niemand vergeten. Het spreekt vanzelf, dat de comité- ledien rekenen op een flinke gift van mijnheer en mevrouw, maar laten zij ^k niet verzuimen de doenstbode per soonlijk aan te spreken. ff et zou kunnen gebeuren., dat deze zich teleurgesteld en in baar katholiek gevoel gegriefd zou achten, indien men haar voorbijging, zooais het geval is geweest met een dienstbode, die uit haar spaarpot vijf cn twintig gulden voor de Universiteit had op zij gelegd en wie niet om een bijdrage werd ge vraagd. Niet ieder schikt bet wellicht in de tegenwoordige omstandigheden, zooals men zou willen doen, een betrekkelijk aanzienlijke gift in baar geld af te zon deren, maar niets belet, aan de comité- leden een of meer effecten ter hand te stellen en de rentebetaling aan Qpzen Lieven Heer over te laten, die zich nooit in edehnoedïgheid laat overtref fen. Er wordt geklaagd over de malaise in zaken, en er is malaise. Mogen zij. die daarmee te worstelen hebben, liet mooie woord van Bisschop Diepen indachtig zijn, dat het gevrA van aalmoezen een middel kan zijn om den zegen des Heeren over hun stof felijk welzijn af te trekken". Met Godsvertrouwen is 'het grootsche werk der katholieke Universiteit door on ze geestelijke Overheid ondernomen: met Godsvertrouwen beeft katholiek Neder land daaraan te beantwoorden. Wo lezen onder bovenstaand opschrift ia de .Maasbode" „Wij deelden dszer dagen mode, dat do verspreiding der propaganda-circu- liaire van het R. K. Vakbureau door het kerkelijk tfszig word verboden in de bisdommen Broda on Don Bosch. Ton aanzien van "het laatste diooeos volgde tegenspraak. Do ongegrondheid van die tegenspraak kan hieruit blijken, dat de redactie der in het bisdom den Bosch verspreide circulaire van de oorspronke lijke aanmerkelijk afweek. Ook elders is men trouwens gelukkig tijdig tot het inzicht gekomen, dat in den tekst ette lijke correcties dionden aangebracht. Dat tegen de ronddeeling der aldus gemitigeerde circulaire verier geen be zwaar werd gemaakt, kan meteen illus- treeren, hoezeer ,,Hot Volk" do plank misslaat, als het roodo orgaan het geval uitbuitend schampert over ar beiders, wien zou worden belet de waar- V lid te zeggen. Het gold hier slechts den toon en daarachter de mentaliteit der opstellers; niemand zal het onder ons Katholieken een ander ten kwade duiden, als hij in behoorlijke termen, die de naastenliefde niet kwetsen, uit spreekt wat hij op het hart heeft. NEDERLANDSCHF. KINDEREN NAAR BUITEN. Onder leiding van haar eersten voorzit ter Jhr. Mr. W. Röell 'heeft de Centrale Commissie voor Uitzending van Neder land sche Kinderen naar Buiten dezer dagen te Utrecht haar Jaarvergadering gehouden. Tot nieuwe leden werden gekozen: Me vrouw van Hol the tot Echten te Hoogeveen, heden werd ook de uitzending van raid- denstandsk inde reu bevorderd. De verpleeg kosten bedroegen in 1920 in gezinnen f 0.52 per kind en per dag. In Kolonie huizen f 2.04. Waar de resultaten in ge- zinsverpieging verkregen, voor die in de Koloniehuizen bereikt, niet behoeven onder te doen, zal met deze economische wijze van kinderverzorging, ter verhooging van het weerstandsvermogen der opgroeiende jeugd, in de toekomst rekening moeten wor den gehouden. Aangezien het tot nog toe zeer moeilijk bleek Joodsclie stadskinderen in Joodsche gezinnen ten plattelande 1e huisvesten, wer den door tusschenkomst der Centrale Com missie 41 Israëlitische kinderen ter verple ging, volgens den ritus van hun geloof, in een Koloniehiiis te Den Dolder opgenomen; intussclien belooft oen op touw gezette actie om Joodsclie gezinnen ten plattelande te bewegen hun geloofsgenootjes gedurende zes weken in hun gezin op te nemen suc ces te hebben. De Commissie benoemd tot hei nazien der rekening van den penningmeester over 1920 had deze vooraf lalen conlroleeren door den heer J. Hogers, accountant, en verklaarde zich met diens conclusie dat do door den penningmeester gevoerde admini stratie op voorbeeldige wijze bleek ver zorgd te zijn, volkomen te kunnen vereeni- gen. De Penningmeester Mr J. II. de Crane werd, onder dankzegging gedechargeerd. Behalve van een Rijkssubsidie geniet de Centrale Commissie van nagenoeg alle ge meenten, van waar door hare tusschen komst kinderen worden uitgezonden, een subsidie van f 0.25 per kind en per dag, terwijl sinds korten tijd ook reeds enkele provincies deze subsidie hebben toegezegd. De Commissie betreurde het algemeen dat de Regeering geen termen had kunnen vinden om aan haar verzoek te voldoen lot het uilgeven van een weldadigheidspost zegel, waarvan een gedeelte der opbrengst ten goede zou komen aan de verzorging van liet Nederlandsche Kind in 't algemeen. In Zwitserland en Zweden zijn langs dezen weg belangrijke baten verkregen. Door den voorzitter werd o.m. mededee ling gedaan van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Centrale Com missie met de afgevaardigde der Comité's van uitzending, waar nieuwe voorschriften en wenken werden besproken om de uit zending naar gezinnen zooveel mogelijk aan billijke eischen le laten voldoen. (ie- durende hot verblijf der kinderen bij de pleegouders wordt het toezicht, behalve door of namens de Comité's van ontvangst, ook direct zoowel op de gezinnen als op de kinderen uitgeoefend door de rondreizende Inspeclrice der Centrale Commissie. Aan mevrouw Stork-van Balen werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als directrice van het Kinderkamp der Centrale Commissie te Didam en in hare plaats be noemd tot directeur-administrateur Ds. G. J. B. Stork, aan wien een inwonende ad junct-directrice ter zijde zal worden ge steld. De Directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft eenige „Opmerkingen" het licht doen zien, waartoe het Rapport der „Commissie, ingesteld bij beschikking van den Minister van Waterstaat van 29 De cember 1920, lot onderzoek naar de oor zaken van de onregelmatigheden, welke zich bij de uitvoering van de Dienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen hadden voorgedaan en naar de middelen, welke tot voorkoming van vertraging in den treinen loop en daarmede samengaande mis standen -kon-den worden „aanbevolen", haar aanleiding liceft gegeven. De conlmi,ssic Rui ats een der oorzaken van de onregelmatigheden genoemd dc zoo genaamde „wilde bezetting", waaronder verstaan wordt, dal de locomotieven niet meer, zooals voorheen, werden beroden door vast personeel, maar door tallooze verschillende machinisten cn leerlingen, ook van andere depóts, dan waar de loco motieven thuis behoorden. De directie zet uitvoerig uiteen, dat van oen wilde bezetting geen spra'ke is geweest. Naar aanleiding van de opmerking over „onvoldoend en ongeschoold personeel", zegt de directie: De tegenwoordige regeling van de dienst- en rusttijden van het personeel dateert van I Juni 1920; zij was ons in beginsel bekend van af November 1919 cn definitief op 29 Dec. 191Zij heeft een personeelsuitbreiding tengevolge gehad van niet minder dan ruim 8000 man. Wij ge- looven, dat het geen nadere uiteenzetting behoeft, welke arlieid verbonden is aan bet tengevolge van de wijziging der dienst- en rusttijden geheel omwerken van alle dien•■!- roosters en kaders van ons geheelc per soneel en aan het tewerkstellen van 8000 mevrouw <le Roock-van Hcusden fe Ara- nieuwe menschen. Dat de uitvoering dier hem, mej. Deelman te Middelburg, Dr. Car- nieuwe voorschriften niet volledig kon stens te Utrecht, Dr. Elias te Rotterdam, Dr. Kooien te Sc hij mie t en Ds. ten Oever te Gorredijk. Terwijl uit het jaarverslag bleek dat in 1920 in 't geheel 2366 kinderen werden uit gezonden, kon worden meegedeeld dat dit aantal in 1921 tot 8 November reeds 3038 bedroeg, waarvan 261 naar verschillende Koloniehuizen, 334 naar het Zomerkamp te Didam en 2443 naar gezinnen. Van die 3038 kinderen waren er uit Am sterdam 1030, uit Rotterdam 785, uit den Haag 529 afkomstig, de overige uit andere steden. Onder de tegenwoordige tijdsomstandig- plaats vinden met ingang van 1 Juni 1920 kan geen verwondering wekken en was door ons voorzien. Beter ware het geweest het is roeds vroeger door ons erkend, indien wij geweigerd hadden, trots den op ons uitgeoefenden drang van tioog en laag, de voorschriften op te volgen, voor en aJeer wij geheel gereed waren. De directie meent voorts, dat het oor deel der commissie betreffende de organi satie van het bedrijf op onvoldoende gronden uitgesproken en olzoo lichtvaardig is. Er zou geen voldoende overleg ge pleegd zijn bij het onderzoek mei de di rectie zelve en hun chefs van dienst. Roman door MYRTLE REED. tol haar terug. De portretten in de'hal staarde, haar aan, niaar ze namen naar jI"ien<jeJi?it op het was absoluut niet pijnlijk. Ze schend sikander toe te knikken en va" uU i,un Vergulden lijsten te fluisteren: Iris is te- riig gekomen. Neen, daoht ze. ik kan hier niet faan zitten wachten, want Lynn kan elk oogenblik van zijn les terug komen. Ik ga maar direct naar boven. De deur van Margaret's kamer stond °P een kier, en Iris keek otn het-hoekje, 'naar ze was net zoo verlaten als het heele huis. Ze sloop de kamer van Tante i'eacc binnen, vond haar gedaohtenisies pn wilde heengaan Ze zag haar beeld in den langen spiegel, cn hel verschrikte haar. In voel me een dievegge, mompelde zij, cn ik neem todh maar wat me toe komt. Ze ging naar de vliering, vond de doos en kwam weer benoden. Wat was het stil in het oude huist Hel kon geen kwaad als ze een oogenblik de geur opsnoof van de antieke cederen kist, voor ze wegging. Ze hield zoo van dat geurige hout, en het zou haar slechts een oogenblik op houden. Toen laeld ze plotseling in en kromp ineen ads een beangst vogeltje. Er was iemand! Iemand bop op Lynn's kamer op en neert Nauwelijks wetende, wal ze deed knielde Iris bij de kist neer, hopen de, dat de vriendclij/ke schaduw haar op '°u nemen als de deur openging. Maar er kwam niemand. Lynn had de -memona uit de kist genomen, met iets dat ^n glimlach leek, om zijn lippen. ■e bruine romip had de kleur van ouden wijn, en het geraamte wrs zoo don, dat bet bijna doorzkhlig was. Hij bad haar niet aan durven raken, maar de meester had hem uitgelachen. Wat! had hij gezegd, zou ik mein ^reinona met af toe aan tncin zoon geven, die zooals ik ein groot artist is? Zeker well Lynn nam het instrument op, en 'begon droomerig te spaleni. Zijn moeder was uit, ■en hij speelde zooals hij bet niet zou kun nen als hij niet wist, dat 'hij alleen was. AI zijn 'harteleed, al zijn pijn, de witte nachten en de donkere dagen klonken in het adaigno, het eenige, dat volmaakt op zijn stemming paste, Waarom zou het zoo vreemd zijn dat Lynn zoo speelde? Was hij de schrijver van de brieven niet? Had 'hij haar niet z].fn gehcele hart geboden die gave, die ZIJ zoo beleedigend weggeworpen bad? Iris bedekte haar gelaat in bittere vernedering. Eén ding stond vast zc moest weg, cn gauw. Ze kon daar niet bevende en be- angxt blijven knielen tot haar iemand vond ze moest weg. maar hoe? ze was Bij de eerste noten had luis naar adem pijnlijk geschokt, in lichaam en ziel heide. gesnakt. Dat was Lynn niet! Maar wie zou i,.„ 1 'kon nnet weg, en toch moest ze. Ze er anders in zijn kamer zijn en spelen :;i 7»' zooals slechts de groeien spiten? JT* L w-T gT' T Xi.W Oorspronkelijke gevoelens hielden haar L vrouw rwua en j t vast, cn plotseling viel haar bekrompen- j geving vragen. Dan zou ze teruggaan naar heid af, en ze kon mum den/ken. Haar ue stad, ze zou haar' adres veranderen en voor immer voor hen vorlorcn raken bloed schroeide in haar harl van schaam te. Ze had Lynn onrecht aangedaan. Ze was kortzichtig, ze was zoo zeker van zichzelf geweest en bijna geslikt in haar eigen waan! 1 w' wjer hart gebroken is. Plotseling De muziek ging voort zonder onder,bre. ,wUt Lynn toebehoorde king. Diepe aceoorden, en ijle tonen volg den elkander op, toch was de ondergrond van hot thema steeds liefde, en nacht en dood. Iris wrong de handen, en haar na gels hooiden zich in de palmen. Haar ge boete leven, had ze mot klatergoud ge speeld, nu het buiten haar bereik lag vond ze 'liet goud! Lage, bevende lonen ontsnapten de Cre mona, als de sidderende snikken eener alioig dat zo door liefde of haat voor altijd aan hem verbonden was. Toen kwamen de tranen in oen verblindenden vloed. Langzaam naderde het adagio zijn einde en nog kon zij zich niet bewegen. De mu ziek zwoeg, en nog hield de stilte haar onder de beloovering, tevergeefs zocht ze naar kracht óm te gaan. Ze hoorde de klik van hét slot, toen de vioolkist ge sloten werd, den vluggen slap naar de deur en het omdraaien van den knop. Ze kroop ineen in den hork, dicht te gen de kist aan, cn verborg haar gcanciht in de handen, toen voelde ze. dat iemand haar optilde. Liefste, riep Lynn uit, ben je bij me teruggekomen? Bij zijn aanraking, zijn teedere woor den, vielen de slagboomen uileen, cn Iris liief haar lieflijk, nnet trainen overstroomd gezichtje naar het zijne. Ja, zei ze on vast, ik ben teruggekomen. Wil je mij vergeven? Je vergeven, herhaalde Lynn, mot een gélukkigen laóh; maar liefste er is niets te vergeven! In dat stralend o ogenblik, dacht zij, dat hij waarheid sprak, zoo spoedig ver geten wij hef vordrriet als de zon in de ziel schijnt. 01 stuikte Iris met haar gezicht tegen zijn schouder verborgen, ik ik zei dat je geen hart hadl Dan heb k er ook geen, lieveling, antwoordde Lynn lecder; ik heb het hee- Iemaal aan jou gegeven op den eersten dag, dat ik je zag. Wil je hel voor me bewaren, liefste? Wol je mij een klein, eigen plaatsje in het jouwe geven? Heelemaal, fluisterde Iris. Ik grloof dat ik altijd van jou ben geweest, maar ik wist het zelf niet, vóór nu. Hoe lang ben je 'hier geweest, liefste? lik weet het niet. Ik hoorde je spe len, en toen wiisit ik helt. Het wa« die gezegende Cremona, zei Lynn, met zijn liipipen tegen haar haren. Je zei dat ik je nooit meer moohit Dan heb ik cr ook geen, lieveling. Moet je niet van gedachte veranderen? Gouden oogen/blilklken gingen voorbij, en ze bloven samen bij hei' raam in de Iia'H. Margaret kwam terug cn ging naar haar kamer, maar niemand 1 voorde haar, ofschoon ze zong. Boven aan de trap hield ze verschrikt stil. Toen begreep zij, cl-oor het li'dWl van haar eigen geluk en sloop adbtjes weg. EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5