Een nnttig en aangenaam ST. NICOLA AS'CADEAU vindt men in liet Schoenenmagazijn 12 Aneiaig 12 J. VOLLAERTS Telsfoon 1457 Speciaal adres voor STERKE SCHOOLLAARZEN PROPAGAHDA-VtRGADEHlNG LAGE PRIJZEN LAGE PitSJZEN VAN ONZE RECHTBANK. (Zitting van Donderdagmiddag) f Te snel rijden. Donderdagmiddag werd voor de Rechtbank in hooger beroep behan deld de zaak tegen den 37-jarigen H. B., koopman te Amsterdam, die door - den kantonrechter wegens te h.ard rijden veroordeeld was tot 100 boete. In dc dagvaarding was bekl. ten laste gelegd, dat hij „als bestuurde r van een vierwielig motorrijtuig, daarmede heeft gereden over den openbaren weg, den Rijksstraatweg tusschen Rottemolen en Liedebrug van Am sterdam in de richting van Haar lem en alstoen aldaar de vrijheid of veiligheid van het verkeer heeft in gevaar gebracht door te rijden op een wijze en met een snelheid als hier nader zal worden omgeschreven. Hij, beklaagde, wedijverde, althans had gewedijverd in het rijden met een ander vierwielig motorrijtuig, op het gedeelte van gemelden Rijks straatweg liggende tusschen Amster dam en het punt, waar na te noemen ongeval plaats vond, welk vierwielig motorrijtuig nu eens hem, beklaag de was voorbijgereden en dan weer door neiu, beklaagde was gepasseerd Tusschen Rottemolen en "Liedebrug bestuurde hij, beklaagde, zijn motor rijtuig met een snelheid van 60 d 65 K. M. per uur, althans met woeste vaart, terwijl hij reed op circa 10 M. af tand, althans op zeer korten af stand achter een ander vierwielig motorrijtuig. Plotseling week dit laat ste motorrijtuig sterk naar links uit daar zich een met een paard bespan nen vierwielige wagen rechts ten opzichte van hem, beklaagde op het bestrate gedeelte van gemelden straatweg bevond, waardoor hij be klaagde eveneens genoodzaakt werd, plotseling met zijn motorrijtuig sterk naar links uit te wijken. Het bestrate gedeelte van den Rijksstraatweg was op het punt, waar gemelde vierwie lige wagen stond ongeveer 4 M. breed, daarnaast bevond zich een niet voor het automobielverkeer bestemd zoo genaamd rijwielpad, gemelde wagen had een breedte van 1.65 M., gemeten uiteinde tot uiteinde van de as, ter wijl beklaagdes gemeld motorrijtuig een breedte had van 1.80 M. Alle voormelde omstandigheden in aan merking genomen leverde beklaag- de's rijden derhalve gevaar op voor de veiligheid van het verkeer, ter plaatse als gemeld op gemelden Rijks straatweg. Ter hoogte waar beklaag de met zijn motorrijtuig gemelden vierwieligcn wagen passeerde werd een zich op den weg bevindend per soon door beklaagde's motorrijtuig overreden en gedood." Bekl. ontkende, hetgeen hem was ten laste gelegd. Van wedijver was geen sprake en bekl. reed ook geen 60 K. M. Hij reed wel kort achter de andere (onbekend geblevene) auto, doch dat kwam, doordat deze auto hem juist was gepasseerd. Deze auto moest plotseling uitwijken voor den wagen, en de auto van bekl. ook. Juist toen men den wagen passeerde viel de fietsrijder voor de auto en een aanrijding kon niet worden voorko men. Bekl. stopte dadelijk en stond 35 M. verder stil, waar hij, door den schok der aanrijding de volle beheer- sching over zijn stuur kwijt rakend, tegen een hoop steenen reed. Als eerste getuige werd gehoord T. T. M., die den met een paard be spannen wagen bereed, welke zich op den weg bevond. Volgens getuige reed de auto van bekl. met een snel trein-vaart. Tegen zijn zoon, die bij hem was, had get., welke beide auto's zag, gezegd„Daar komen ongeluk ken van. Dat loopt nooit goed af." Get. was dan ook met zijn wagen zoo veel mogelijk naar den kant van den weg „gekropen." Net toen.get. bo venbedoelde woorden had gezegd, gebeurde de aanrijding. Bekl. zag het ongeluk gebeuren. De fietsrijder wilde blijkbaar van zijn fiets springen en dacht zich zoo te redden maar is toen zeker den ver keerden kant uitgesprongen. Hij kwam vlak voor de auto terecht, die over hem heen reed. Get. verklaart, dat verschillende menschen op den weg hun handen in de hoogte hieiden om de auto te beduiden langzaam te rijden. De verdediger stelt verschillende vragen, waaruit blijkt, dat deze ver klaringen van den getuige niet ge heel overeenkomen met hetgeen get. heeft verklaard bij de politie en voor het kantongerecht. Get. zegt, dat hij het lijk naar het gasthuis heeft ge- hracht op dringend verzoek van den bekl. die hem daarvoor geld had beloofd. Get. heeft dit nooit .gehad, ofschoon hij er verschillende keeren voor naar het huis van bekl. geweest is. Bekl. ontkent, dat hij get. geld heeft toegezegd. Hij vond het van zelfsprekend, dat men in dergelijke gevallen hulp verleent. De chauffeur van bekl., M. S. J. T. die ook in de auto zat, verklaart, dat hij geen fietser heeft gezien en hij kon dus niet verklaren, of de over reden wielrijder gesprongen is of viel. Get. weet ook niet, hoe groot de snelheid was, waarmede gereden werd. De president merkt op, dat get. voor de politie en voor den kanton rechter verklaard heeft, dat met een snelheid van 60 K.M. gereden is. Getuige ontkent dit en blijft vol houden, dat hij dat niet heeft gezegd. In het verhaal van den veldwach- te- v. d. Vloet, dat nu voorgelezen wordt, staat echter, „dat mijn meneer altijd kalm rijdt, maar nu woest gereden had. Hij ergerde zich eraan, dat de andere auto hem passeerde en toen dat voor de tweede maal ge beurde, had get. tegen zijn meneer gezegd„Laat 'm nou maar gaan." Getuige ontkent, dat hij dit heeft verklaard. De Officier waarschuwt' dat getuige de waarheid moet zeggen. Getuige zegt, dat hij de waarheid zegt en op een pertinente vraag van den officier antwoordt hij, dat hij niet gezegd heeft, dat er met een woeste vaart gereden werd. De officier verzoekt acte van deze verklaring van den getuige. De verdediger, mr. Kokosky, wijst er nu op, dat zich met betrekking tot dit punt al een incident heeft voorgedaan bij de behandeling van deze zaak voor het kantongerecht. Uit eigen beweging heeft de kanton rechter toen den veldwachter de jonge, die bij het verhoor aanwezig was géweest, laten roepen om zoo mogelijk opheldering te geven over de tegenstrijdigheid der verklaringen van getuige T. en den veldwachter v. d. Vloet, die zijn verhaal hand haafde. De Jonge heeft toen gezegd dat get. integendeel niet gezegd had, dat er woest gereden was. Get. T. zegt, dat get. M. toen hij met deze in de auto ljet lijk wegbracht, had gezegdJelui reden wel 120 K. M. En toen had get. gezegd „als je dit 120 K. M. noemt, zal je 60 wel niet veel vinden. Getuige S. is bokser van beroep Hij reed op het bewuste oogenblik op het fietspad! Achter hem een dame daarachter de getroffene Werkho ven en daarachter nog een dame. De voorste dame werd aan den elle boog verwond, vermoedelijk doordat de passeerende auto haar raakte. De bewuste juffrouw zelf echter, weet zich alleen te herinneren, dat zij aan den elleboog verwond werd. Hoe dat geschiedt is, weet ze niet. Men heeft haar verteld, dat ze geval len en weer opgestaan is, maar daar is ze zich niets van bewust. Ze weet wel, dat degeen, die achter haar reed, (het slachtoffer) mèt zijn voorwiel tegen haar achterwiel aanreed. De fiets van den aangeredene was niet zeer solide.Er zaten geen remmen op en men was nog juist te voren.even bij een rijwielhersteller geweest, om de fiets te laten nakijken. De andere dame reed achter het slachtoffer, echter wel een tiental meters. Zij heeft alle aandacht geschonken aan haar ei|en stuur en dus niet gezien, hoe het ongeluk eigenlijk plaats had. Getuige de Gr. werd als deskundige gehoord. Hij kende den heer R. (bekl.) als een kalm rijder. Diens auto kent hij goed. Er kan hoogstens 60 K. M. mee gereden worden, maar dat kan volgens getuige niet het geval zijn geweest op den bewusten dag, want er is binnen 35 meter gestopt en dat zou niet zoo hebben" kunnen zijn, als er 60 K. M. gereden was. Dan zou de auto wel 50 M. doorgereden hebben. Op een vraag van den officier ant woordt get. dat het lichaam van den overledene niet noemenswaard tot het sneller stilstaan zal hebben meegewerkt en als er 60 K. M. was gereden, zou de auto zekér te plettef hebben moeten rijden tegen de hoop steenen. Ale vorige getuigen a décharge hadden nog verklaard, dat zij niets hebben gezien van het opsteken van handen, waarover de eerste getuige sprak, en ook hebben zij zelf hun han den niet opgestoken. De officier van Justitie, thans re quisitoir nemend, zegt dat het hem tot zijn spijt niet gelukt is, in dit geval dood door schuld ten laste te leggen. Vast is komen te staan, dat er geen causaal verband bestaat tusschen den dood en dc overtreding, maar toch heeft bekl. den dood van het slacht offer op zijn geweten door zijn roeke loos rijden. Spr. meent, dat wettig en overtuigend 'bewezen is, dat hier te snel gereden is en de veiligheid van het verkeer is ernstig in gevaar ge bracht. Boet deze beklaagde voldoen de, door het vonnis van den kanton rechter Spr. meent van niet, en acht een veel strengere straf noodza kelijk, Hij vraagt daarom, dat het vonnis van den kantonrechter zal worden bevestigd, met uitzondering van de straf, die hij voorstelt te ver anderen in een maand hechtenis met handhaving van de ontzegging van het recht om een auto te besturen gedurende 6 maanden. De verdediger begint met een woord van deernis jegens den overledene, dat het slachtoffer is geworden van 'n ongelukkigen samenloop van om standigheden. Zoo is het met beklaag de ook. Dat er iemand aangereden en gedood is, kan beklaagde niet helpen en daarom is de straf veel te hoog. Het O.M. begint zelf met te zeggen, dat het vreemd genoeg tot zijn spijtgeen vervolging kan instellen wegens dan door schuld, omdat geen causaal verband is bewezen tusschen de aanrijding en het snelle rijden. 1 Aan den dood fieett oeki. aus geen schuld, maar nu wil het O.M. hem er langs een achterdeurtje toch voor straffen. Dit is onlogisch en de eisch van het O.M. noemt spr. horrible. Spr. omschrijft dan het ongeluk, zooals dat z.i. is gebeurd. Er reden twee auto's op den weg, rechts waar van zich een met een paard bespannen wagen bevond. De eerste auto was de auto van beklaagde juist gepasseerd en week toen plotseling links uit, wat bekl. ook moest doen. Toen viel de betrokken fietsrijder plotseling voor de auto en bekl. kon de aanrijding niet verhinderen. Dat hij te snel ge reden heeft, is volgens pleiter abso luut niet bewezen. Ook van den wedijver waarvan sprake is in de dagvaarding, is niets komen vast te staan. Het gaat zeker niet aan, bekl. op verkapte wijze te straffen voor een feit, dat de officier reeds zelf verklaart, niet te kunnen bewijzen. PI. betoogt, dat vrijspraak zal moeten volgen, omdat de feiten niet bewezen zijn. Meent de rechtbank, dat wel te hard gereden is, dah zal zeker met een kleine geldboete, zonder ontzegging van het bestuurdersrecht, kunnen worden vol staan. De eisch van het O.M. is in eik- geval veel en veel te hoog. Ne repliek werd de uitspraak, evenals in alle zaken, bepaald op a.s. Donderdag 24 November. Voor Eer cn Deugd. In het Zuiden, in Brabant en Lim burg, is men al zoover, dat daar niet anders meer dan goede films worden vertoond. De verhuurkantoren beta len zelf de censuur aan den heer de Wolff Het is voor hen een centen kwestie ze weten, dat ze in het Zui den niets anders kwijt kunnen. Men ziet, wat een invloed het publiek kan uitoefenen. Gaat men niet naar de slechte films toe, dan kiest de directie wel andere. In zekeren zin vallen onder dit arti kel ook de ergerlijke toestanden aan het strand, maar het artikel wordt veel te ruim genomen. De gemeente moet hier optreden, mdar als er bur gemeesters zijn, die geen kwaad zien in deze dingen, moet het hun duidelijk gemaakt worden, dat een groot deel der bevolking er wel kwaad inziet. Ook bezit de wet een artikel tegen het N. Malthusianisme. Verboden is nl. het tentoonstellen en het openlijk of ongevraagd aanbieden van N. Malthnsiaansche middelen, maar hier aan wordt slecht de hand gehouden. We moeten de politie een handje hel pen. De politie bezit dikwijls geen kennis van deze zaken, waarbij een dokter ons inlichtingen kan geven. De N. Malth. bond verspreidt bij huwelijk of geboorte circulaires, tegen de kinderen. Laat men die circulaires aan het bestuur geven. Dan kan on derzocht worden, of vervolging mo gelijk is. Spr. besprak dan de strafbepalingen tegen de homosexualiteit. Kan V. E. en D„ kan de politie, hier iets doen Zooveel mogelijk opletten op personen die zich op aanstootelijke Wijze op houden in bepaalde gedeelten van plantsoenen, bij privaten. Een paar personen van V. E. D. moeten van deze kwestie een studie maken, want zoo heel eenvoudig is het niet. Dóór het bekende art. 250 bis werd hier te lande het reglementarisme af geschaft en kregen de abolitionisten hun zin. Tot 1911 was het bordeel wezen wettelijk geregeld cn door den Staat aldus gesanctioneerd. Art. 250 bis heeft daaraan een eivJe gemaakt. Hiermede was een schrede vooruit gedaan, mrar het prostitutie vraagstuk niet opgelost. Vooreert loopt de po litie er altijd niet zoo hard op om pro ces-verbaal te maken en dan is het heel moeilijk het bewijs te leveren. Ook is de wet verre van compleet. Vandaar dat spr. een aanvulling in een der artikelen voorstelt. Dan moet de wet worden aangevuld met een artikei waardoor de z.g. straat-prostitutie wordt tegengegaan. (Zie conclusie). De politie is machteloos tegen de prostitutie in onze steden. Ze is wel van den toestand op de hoogte, doch kan eenvoudig niets doen. Het prostitutie-vraagstuk is een vraagstuk van ontzaglijk veel kanten. De oorzaken zijn van persoonlijken aard, slechte opbattingen over het huwelijk b.v. de voorbordeelen, bar, café-chantants, dansgelegenheden, ca barets, bioscope en tooneel. Ook de katholieken doen te weinig tegen deze oorzaken. Wij moeten het vraagstuk aanpakken. Spr. zou het volgend con gres aalleen aan het prostitutie-vraag stuk willen wijden, een vraagstuk, waaraan wij nog moeten beginnen. Spr, kan niet uitvoerig zijn, anders zou de vraag moeten beantwoord wor den wat moeten we met die duizen den arme vrouwen, wel schuldig mis schien, maar toch te beklagen, wat moeten we met die onwettige kinde ren beginnen Zeker, er wordt al gered, maar te weinig systematisch. Spr.'s ideaal, een centrale dienst in ons land, waarin de zedelijkheids- vereenigingen, samenwerken met de charitatieve vereen, een dienst, die in alle gevallen waarin het kwaad zich voordoet, kan helpen.Dat ideaal, waar door moederschapszorg van staatswege overbodig wordt of althans een andere staatsmoederschapszorg er komt dan men van socialistische zijde ingang wil doen vinden. Ook wat de geslachtsziekten be treft heeft V. E. D. nog een ontzag lijken arbeid voor het bureau om te zorgen voor lectuur. Ook de pers moet meer in dienst gesteld worden van het vraagstuk. Samenhangend met de prostitutie is de vrouwenhandel, de handel in blanke slavinnen. Ook deze handel is verboden in de zedelijkheidswet. In art. 6'of 250 ter van het straf wetboek. Voor de uitvoering van dit artikel bestaat een apart bureau, dat internationaal samenwerkt. Be teugeling van den vrouwenhandel is zeer moeilijk. Het Bureau te Am sterdam is zeer goed op de hoogte, maar men moet het ook op de hoogte houden. De middernachtzending werkt met dit bureau veel samen, doch wij zijn met de organisatie onzer actie nog niet zoover dat we ons er lang mee bezig gehouden hebben. Dit voelen we als een tekort en gebrek. Eindelijk neemt de zedelijkheids- wet nog een maatregel tegen soute neurs. Men kan ze zelfs opzenden naar werkinrichtingen. De zedelijk heidswet bevat nog bepalingen tegen wedden en hasardspel. Met een goede peroratie eindigde spr. zijn betoog. De conclusies werden bij acclama tie aangenomen. De heer J. W. Smit, centraal-pre- sident, sprak als bestuurslid van de afdeeling Amsterdam den wensch uit, dat in het vervolg aan de afdeelingen gevraagd zou worden, bepaalde actes, verzoekschriften e.d. te steunen, waar aan, zoover de voorzitter zeide, zal worden tegemoet gekomen. Na een dankwoord aan den spreker werd de vergadering gesloten en onder het zingen van Aan U, oKoning der Eeuwen, ging men uiteen. In zijn brief deelde Mgr. Callier mede, dat hij gaarne door zijn tegen woordigheid blijken had willen geven van-zijn waardeering voor hetgeen het dioc. bestuur in den korten tijd van zijn bestaan reeds heeft verricht voor den groei der vereeniging in ons bisdom, en van zijn belangstelling in het onderwerp. Moge, zoo schreef Z. D. H., de bespreking van dit onder werp rijke vruchten afwerpen en mo gen de bezoekers van dezen congresdag naar huis keeren met het vaste voor nemen, alles te doen, wat In jiun ver mogen is, dat de zedelijkheidswetten stipt worden onderhouden en als vurige bestrijders der onzedelijke taal, Uevonaen voorwerpen. BILJARTEN. MMEl EN NSJÏËRttdy. cp Zondag 20 Nov. 3 uur n m. DE HART en C. A. v. ASSUM Gebouw „De Postduif" Kleine Houtstraat 44 Enorms keuze in Prima Laken Slobkousen, Vilt- en Laken Dames», Heeren-en KinderpantoffeEs, Prima Overschoenen, Gymnastiekschoenen, Dansschoenen Alias kan na St. Hicolaas worden geruild. mcenle BHwancnkBaal, toegantoejiftt door een open toegang van den Zijtlwcig af, waarbij etectrische beweegkracht tot een gezamenlijk vermogen van 6 >2 P. K. zal worden aangewend tot het aandrijven van werk tuigen is verdaagd. Belast Liig-overtredingen. Dc j-echtbank hield z ch gisteren morgen voornamelijk bezig met de be handeling van bslastng-overtredingen. Allereerst werd b:handeld eoa zaak tegen II. B. te He: ms lede, dlc een geheime branderij had in zijn perceel aan de Muiterslaan. De instrumenten voor do distilleerderij werden in beslag gencmen. Bekl. bekende, maar merk to op, dat de branderij voor heè* eerst in •«•king was. Oo een vraag antwoordde Ie be.'aïMsg-inutenaar-ge.u g -, dat dit wel zoo kon zijn. De rijksadvocaat eisehto tegen B. een gevangenisstraf van 1 maand en f503 boete. De slager P. W. L. te Santpoort heeft tot twee maal too geweigerd, om een. belastingambtenaar op diens vor dering de kwitantie to tomen voor ac cijns, betaald voor vleosch, dat hij in zijn winkel had. Daarvoor luldie de eisch van den rijksadvocaat tweo maal 100 gulden boete. Honderd vijftig gulden boete werd geëscht tegen M. de G. te Hillegom. die een koe had geslacht zonder ac cijns te betalen. In alle zaken concludeerde de amb tenaar van het O.M. tot toewijzing van den' eisch. Te snel, maar oik gevaarlijk? De chauffeur van „Trompenburg", J. v. d. B., is op 14 September van dit jaar door den kantonrechter veroordeeld wegens te snel rijden op den Zeeweg. Tegen dit vonnis had bekl. hooger be roep aangeteekend en thans werd de zaak voor de rechtbank behandeld. 'Bekl. verklaarde, dat hij op eon stil gedeelte, dat hii geheel kon Overzien en waar geen zijwegen waren, een 6- cylindcr Spijkerwagen had „ingereden". Dat de wagen over den weg slingerde, was niet aan de snelheid te wijten, doch had bekl. opzettelijk gedaan, hij vvas n.l. bezig, om proeven te nemen omtrent het vermogen van de carbura teur onder derge'.iike omstandigheden. Hn deed dit alleen, als er geen men- schen op den weg waren. Bekl. had binnen de 20 M. gestopt, toen hem dit gelast werd. De ambtenaar van het O. M. vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, doch de verdediger van bekl., Mr. van Haersolte, meende, dat bekl. moest worden' vrijgesproken, om dat hii het verkeer niet in gevaar had gebracht. PI. zag er, nn ook de ver balisant niet werd gehoord, van af, om een getuige a dlcharge to hooren, maar wees er op, dat bekl. een buitengewoon bekwaam chauffeur is, dlo heeft mede gewerkt aan het volbrengen van den 3Ó.C00 KM.-rit van Trompenburg. Hii was nu bezisr met een technische proef waszich volkomen bewust wat hii deed cn kan zich geheel verantwoorden. Zijn. rijden mag op 'n onkundigen verbalisant den indruk gemaakt hebben van te snel rijden, voor het verkeer gevaarlijk, maar daarvan is hier geen sprake. Bovendien is de snelheid, waarmede gereden werd, niet objectief geconsta teerd. De ambtenaar van het O. M. ver klaarde dat hii instructies heeft gege ven om buitengewoon toe te zien op gpel riiden. De bekwaamheid van den chauffeur deed hier z.i. niet ter zake. ftpr.-hoopte dat de rechtbank niet zou doen als de Haagsche, die in een der- ecliik geval een vonnis van den kantonrechter heeft vernietigd. Uitspraken van 17 November 19111. G. v. d. W. werkman te Haarlem, verzet vervallen verklaard. J. K. koper- smelter te Haarlem, mishandeling, geld boete van 15, su!b.s. 15 dagen iheohte- nis. G. S. kopergieter te Haarrlem. ver nieling, geldboete van 20, sufos. 20 da gen hedhtends. S. v. G.. koopman te Haarlem, wederspnnmigiheild, geldboete van f 30, subs. 30 dagen hechtenis. J. A. v. G. koetsier, te Haarlem, weder- span nigheid, geldboete van f 30, subs. 30 dagen 'hechtenis. P. v. dd. L. brand- stoffenlhandclaar, te Haarlem, bij ver stek, jnislhandefldng, geldboete van 20, subs. 20 dagen hechtenis. M. C. II. tc Haarlem, diefstal, voorw. gev. straf van 2 maanden met een proeftijd van 2 jaar. P. G„ voerman, te IJnvui den, bij ver stek, heling, 1 maann gevangenisstrraf. E. v. V. banketbakker te Haarlem, bij verstek, huisvredebreuk, geldboete van 50, subs. 50 dagen hechtenis. C. S. koop man tc Haarlem, milsbandebug, geldboete van 15, subs. 15 dagen hechtenis. J. N. v. d. H. hloeimiistikneCht te Hillegom, bij verstok, vernieling, geldboete van 20, subs20 dagen hechtenis. M. K., arbeider te Haarlemmermeer, verstek, diefstal, geldboete van f 20 subs. 20 dagen hechtenis. A. do O., handels reiziger te Botterdam, vrijgesproken. D. v. D., visschersman te Zandvoort, weder- spannigheid, geldboete van f 30 subs. 30 dagen hechtenis. J. P., werkman te Wcrmerveer, verstek, vonnis bekrachtigd. O. P., te Amsterdam, smaad, geldboete van f 25 subs. 25 dagen hechtenis. B. D., dienstbode te Amsterdam, eenvoudige b'eleediging, geldboete van f 25 subs. 25 dagen hechtenis. 1. J. K, arbeider te Heemskerk, 2. G. J. S., broodbakker te Heemskerk, mishandeling, ieder 14 dagen gevangenisstraf. S. 8., metselaars knecht te Wijk aan Zee, mishandeling, 1 maand gevangenisstraf. (Vervolg.) Des «wonds om half 8 had op sdiitfe- nendie wijze de siutRiing plaats van d-en congresdag. In die O. L. Vr. ftazeRtkrans-: kertk wend oen plechtig sliutingslcf opge dragen. De WolEorw. lieer kapelaan H. Wonnen, dir. der H. FamdJje Sm dia pa-. .TOohie. hield een indruk we Ikikcmie .pre- dilka'lie over hot onderwérp „De strijd te gen de onzedelijke taal". De congresdag is goed geslaagd. Wed. He'rmg, Witoe lle.ren.sU-. 23, bankbiljet; Dernison, Es-c_iiideroii\ 34 aw. etui met se.irjjibeaoeiten; O. ten Boscli Oran,ejtr. Iü2, gereed chap; W. Alphenaar, ivruisweg 43, herdershond Bureau van Bolitie, Inspecteur ivem- perslj kinlerhandle.ioenen; De Herder, Bi. Houtsu. 90 r., iiandscnoenJ. Moo- nen, Wiido Ge.deiojzapai 2i, handschoen J. Wezennan, Bange jAargaretLasir. 13- handscucen; H. W. van Aanbelt, Üoog- str. 26, Heemstede, handscnoen; n. Oudman, Kinderhu.ssingel 48, poes (grauwj; W. Wijkhuizen, mem 02 h', lo- terii brief je; van Slaaa, BuysdaéLtr. 3, mantelceintuur; D. van Emr.a, van Le- denstr. 16, medaillon met ke.tng; H. Lambooij, Leidschestr. Ió7, da.nes- portemonnaieP. Devotrt, Kor.e ijl- str. 6, poihemonnale; Bobde, p. Kru- gerstr. 21, fcc'ao.en, dame^porrnmonnaie; A. Wuring, dan van den Berj.tr. Heemstede, porcemonnaieJ. v. d. Drift, Spaarnwouderstr. 100a, idem; H. Bu_- pers, A. L. Dyserinckstr. 58, dames- portemonnaieMusscher, Aur. Loo jes- str. 2, reticuie; J. Krijnen, Witte Heo renstr. 10 rood, vulpenhouder. C. Warlé, Gen. de la Reystraat 30, Scho ten, armbandhorloge; Politiebureau, Sme- destraat, damesbont; J. C. Mak, Binnenweg 31, koralen halskctbing: Mi-ezerus, Zij!weg 87, annbarfdh-orloge; J. Roeree, Teylerplein 85, roode halsketting; A. v. Bragt, I.c-ki- schezijstraat 7, Kinderhandschoen; M. Hce- semans, Pres. Steyns'traat 57, dameshoed; H. de Jong, Zoetestraat 16, bruinharige hond; J. Wensing, Vaartslraat 12, kinder kousen; A. v. Dam, Spaarnwouderstraal 146, damcsporlemonnaie; P. v. d. Berg, Palmstraat 19rood, bruine portemonnaie; N. Kruiyff, Z. B. Spaame 134, groe-ne por temonnaie; J. Hoenderdos, Korte Hceren- straat 1, bruine portemonnaie; B. Harm- sen, Brouwersvaart 128, rijwielpomp; II. Tenbrink, Celebesstraat 24, Scholen, lap stof; J. de Wolf, Harmenjansstraat 72, wollen sjaal; J. v. Donselaar, Frankestraat lOroo-d, zakdoek met geld. Klasse 11. V rien denk ri ngK orenbeurs. In lokaal Lunenburg Smedostraat, had gisterenavond onder veler belangstelling bovengenoemde ontmoeting plaats. Er word van Korenbeurs mooi gespeeld, no. 1 dezer vereeniging speelde in 23 beurten mot een serie van 27. Vrienden kring was ook dezen avond niet geluk kig en verloor dan ooik alle partijen. Ko- recilx'Llr> 500, Vriendenkring 328 .Caram boles. Onder OnsOud-Mcerenstcin. Eveneens werd in klasse D. tc Scho ten gespeeld waar Beverwijk op bezoek was. Het wit nog ad tijd niet met Onder Ons in een wedstrijd, en gisterenavond hadden de spelers hier peoh. Oud-Meeren- stein bdhaaldo het mooie totaal van 400, tegen 293 caramboles voor Onder Ons. DE VAL DEB DUIfSCllE VALUTA. De plotselinge val der Du.Lcha va u- jj), da rfïerke elii-ing dsr pryzen vuil grondstoffen en loonen in Du.tscaland, heeft ten gevolge gehad, dat weder vele klachten van Hollandscao kooplie den bii de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsc'aiand, binnenkomen over 't niet gestand houden van koopcontracten van de zij le van Duitsche fabrikanten en kooplieden. De kamer vestigt er nogmaals de aan dacht op, dat zii bereid is de verschil lende gevallen te be'sande'eu. Die ITcl- landsche firma's, weike eventueele klaca- ten hebben, gelieven z ch te wenden tot de kantoren der Nederland che Kamer voor Koophandel in En tschland, we.ka tegen een vooruit te betalen vergoe ding van 2 pek van het bedrag, waar over het geschil loopt voar do loden der Kamer (ten minste 103 Mark) en 5 pet. voor de niet-leden (ten m.nsto 330 M.) bereid is de aangelegenheid voor de Ilollandsche firma's te behandelen. Men gelieve zich dus bij geschillen met Duitsche firma's in het bezette Biinland, ten noorden van den Moesel te wenden tot 't kantoor to Keulen, Boon- strasse 33, voor ge ehillen mét Dultscho firma's in do omgeving der Hanzeste den, nan het Nicderliind sche Hanseati- scben Wirtschafts-verband in Hamburg, Mönckebergstrasse 19, voor ge ehillen met Duitscho flrma'3 in geheel overig Duitschland echter tot het kanoor der Kamer v. Koophandel in Frankfort ad. Main, Ilaus Of.enbach, Hohonzollern- platz. Sprekers: de Heeren voor alle Gep. en Geg. van Oost- en West-Indië Leden en niet-Leden worden verzocht deze belangrijke vergadering niet te verzuimen. Namens het Bestuur, De le Secr. C. DE BRUIN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 10