In en om Haarlem. f DAMIAATJES f Dit nummer bestaat uit drie bladen. - Eerste blad VRIJDAG 18 NOVEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 13993 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL3.25 PER WEEKf 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/., NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. De Gemenfehegrodrng voer 1922. Stadsnieuws. AGENDA 19 NOVEMBER. rillingen. Kruisverbond" Gemeenteraad. i Het vergaderingswee- Personalia. J. J. WEBER ZOON, Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. LAATSTE NIEUWS. Het incident op de Luchtvaart- Tentoonstelling te Parijs. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BUREAUX: Nauwelijks hadden wij in oils raadsover- -zicht van gisteren geschreven: ,,'t Wordt tijd, dat de begrooting komt, en wat nieuw leven luengt in onze gemeentepolitiek", of het lijvige boekdeel vol cijfers met toelich tende verklaringen, kwam ons bureau bin nen. De nieuwe, begrooting is er dus eindelijk! Zal zij ook nieuw leven brengen? Aanleiding tot critiek is er zeker voldoen de; en dus zal er leven genoeg komen in onze kleine politieke brouwerij. Critiek im mers zonder meer is gemakkelijk genoeg en bovendien voor het partijleven nu eenmaal noodzakelijk. Dus hebben B. en W. ze te wachten, maar daarom niet te vreezen. Wij voor ons willen trachten een objec tieve beschouwing over deze begrooting te leveren, van te voren niet wetend, of lof of blaam daarin zal óverwegen. De begrooting 1922 moest en zou natuur lijk, zooals alle begrootingen van publiek rechtelijke lichamen dit jaar, in bet tee- ken der bezuiniging siaan, als het ons ge oorloofd is deze versleten uitdrukking, nog eens te gebruiken. In Haarlem hebben B. en W. met deze algemeen geboden bez-ui- ïiigiugstakliek niet gewacht lot de begroo ting voor 192, maar, zooals men weet, zijn zij zelf al reeds maanden geleden een be zuinigingsactie in het gemeentehuishouden begonnen, waarvan de resultaten in een circulaire van de hand van Wet houder Bomans op 18 September j.l. wer den bekend gemaakt. In hun toelichting bij deze begrooting •herinneren B. en W. daaraan nogmaals en geven 'l is wel heel democratisch! een bespiegeling over den indruk, welke deze circulaire bij bet publiek heeft ge maakt. (Tusschen haakjes: deze repliek op de volxsmeening krijgt de eerste plaats in de toelichting bij de begrooting; een bewijs dat liet dagelijksch bestuur der gemeente en de gemeentenaren wel heel dicht bij elkaar staan. De oude afstand van magistraten en burgerij is totaal verdwenen.) Zeer juist hebben B. en W. uit de stem men in de pers en op openbare vergaderin gen dezen zomer geuit, opgemaakt, dat men over de resultaten dier bezuinigingsactie, in cijfers uitgedrukt: twee 'ton, nu juist niet zoo buitengewoon verrast was. Men had meer, veel meer verwacht. Toch was niet meer te bereiken geweest, wat pleiten kan voor de manier, waarop de laatste jaren in Haarlem huis gehouden is. En gij, ge meenteraad. zeggen B. en W. hebt verstandig gedaan niet toenmaals uw oor deel op .irien. Gij, meer doorkneed in de 'raken, zaagt terecht in, dat de tv- riling moest worden afge wacht o .1. geest van zuinigheid naar waarde Ie schallen. Misschien, zeggen B. en W., zullen er ook nu nog zijn, die naar een systeem, naar „systematische bezuiniging" blijven vragen. En tusschen de regeis door lezen wij de bekentenis, dat men dezen steen der wijzen niet vermocht te vinden. Alleen dit kan worden toegezegd, dat B. en W. zich geen moeite gespaard hebben om de leiders der bedrijven en hoofden van dienst te doordringen van de noodzakelijkheid van ie passen op de kleintjes, van den geest, die de eerst komende jaren onze heele sa menleving zal moeien bezielen en die kort en goed deze is: afstand doen van alle luxe, zelfs van vele gerieflijkheden en beperking der uitgaven tot liet onontbeerlijke. Die geest moet van boven af ook bij de on dergeschikte ambtenaren worden aange kweekt- Men moei bovendien Ieeren in denz--ü'-k-n tijd meer arbeid te verrichten, i" hij uitbreiding van den dienst geen i personeel behoeft te worden aan- grsVhl. En mei genoegen zal iedereen ver nemen. dat op enkele uitzonderingen na heel iiel ambtenarencorps deze beginselen volgt en ook, dat B. en W. zullen voort gaan dezen geest aan Ié kweeken en te versterken. Wij beschouwen deze belofte niet als een frase. NlUsers daarom niet, omdat wij dit c-ll -gp van B. en W. weten samenge steld li-I ernstige mannen ()0k dezulken immers kunnen onder den indruk van een oogenblik beloften doen, welke later weer worden vergeten. Maar voornamelijk hierom, ómdat deze algcmecnc gedragslijn in de cijfers der begroeting van rt>22 is vnslgelegd Wij hopen flil. ih i?CI1 vo'gend artikel nader in bijzonderheden aan te •ooiien. Voor heden willen wij ons bij de hoofdpunten bepalen, wham:! de goede wil lol hczuntgifig blijkt. Men zal zich herinneren, dat bij de v":'igc begrooting en bij de behandeling der nieuwe verordening op de plaatselijke in- kOinsl.-nbelading dp gemeente-financiert er zoor hetUmkèlije voor stonden. Over den dienst 1919 was een tekort van meer dan 'n millioen, een te bedenkelijker feit, omdat Gedeputeerde Staten niet meegingen met het plan om dat tekort geleidelijk te dek ken, maar totale dekking eisdhten op den dienst van 1921. Ook 1920 laat wederom een tekort zien, wat B. en W. willen dekken met ontvangsten in 1921 geind, maar die den dienst 1920 betreffen. Zoodoende kon tegen einde 1922 een sch-oone lei worden verwacht, mits ondanks bet dekken van -bovenbedoelde tekorten ook de begrooting van 1922 zonder nadeelig saldo sluitend kon worden gemaakt. En ook dat laatste hebben B. en W. bereikt naar zij /eggen voornamelijk hierdoor, dat zij geen enkele post op een enkele uitzondering na noemenswaardig hooger geraamd hebben dan het bedrag voor 1921 toegestaan. Deze uitdrukking is niet geheel juist - kan niet juist zijn. Immers dan zou alles hetzelfde blijven als in 1921 en was er lot dekking van de tekorten geen cent. Bedoeld is dan ook, dat nagenoeg geen enkele post der uitgaoen hooger, maar wet verschil lende lager geraamd zijn; en dat vele pos ten der inkomsten aanmerkelijk hooger zijn begroot (onder meer wordt voorgesteld ongeveer een millioen meer uifde bedrijven te halen). Maar laten wij een odgenblik deze ramin gen als juist aannemen wij komen daar in ons volgend artikel op terug dan is de opzet van B. en W. om de begrooting zonder nadeelig saldo te sluiten, vooral in deze omstandigheden zeer lofwaardig, te meer en hier komen wij op het voor naamste punt omdat B. en W. naast het wegwerken van de tekorten der vroegere diensben tevens voorstellen de plaatselijke directe inkomstenbelasting te verlagen. Men zal zich den strijd herinneren over het plan van mr. Bomans gevoerd, om naast een beffing van 100 opcenten op de Rijksin-komstenbelasting oen plaatselijke evenredige heffing in te voeren. Arnhem, de noodlijdende luxe gemeente had het voorbeeld gegeven, maar geen enkele an dere groote gemeente dorst het aan. Het stelsel scheen te strijden met alle moderne ideeën vau belastingheffing naar draag- kracht en zeker had "men zoo iets van een Roomschen Wethouder niet verwacht. De critiek was dan ook uiterst scherp. Toch hebben wij het gewaagd het stelsel te ver dedigen pnder deze voorwaarde, dat de belofte, door den Wethouder gedaan, dat n.in. het cijfer der evenredige heffing ge leidelijk zou dalen om ten slotte geheel te verdwijnen, geen ijdel woord zou zijn. Dit ééne jaar 1921 mocht dan schrikbarend hooge offers eiscben met een evenredig heffingscijfer van 6J4 procent, men kon dit beschouwen als een heffing-dn-oens, om ait de misère te komen, een offer door de burgerij aan haar mooie stad te brengen. In de toekmost zou men er de vruchten van plukken en Haarlem zou eerder dan eenige andere groote gemeente weer een gezon de financieele basis en een lage belasting hebben. En vooral, wij zouden de groote inkomens niet wegjagen, maar veeleer aan trekken, een levensbelang voor onze aan natuurschoon rijke, maar aan handel en in dustrie minder goed bedeelde stad. Welnu, deze belofte komen B. en W. in hun pas verschenen begrooting dadelijk na. De dirccle belastingen zijn achttien ton la ger geraamd, waardoor het m-ogelijk is om het evenredig percentage van 0 'A tot 3 te rug te brengen. Beschouwt men daarnaast onder welke ongunstige omstandigheden deze begrooting moest worden opgemaakt, dan komt de belofte: bet evenredig percen tage moet geleidelijk geheel verdwijnen! in een gunstig licht. Wij willen voor heden met deze opmer kingen volstaan, welke de gunstigste zij den van deze begrooting laten zien. Wij weten wel, dat er in dezen opzet zwakke plekken zijn, die het verkeerd zou zijn te verhelen. Wij willen daarop morgen wij zen. Maar wij willen voor heden toch be sluiten me', een woord van hulde voor dit goede pogen en dit gunstig gestelde voor uitzicht, dat ons, met wal opoffering en. met wat geluk, brengen kan, waarnaar al zoolang wordt uitgezien: evenwicht in het financieel beheer eu dragelijke lasten voor de burgerij. ^ociètoit ..Si. Havo". Ledetïverga- •Iciing uliot Westen", 6 uur Debat- cursus V rouwen hemd, 3 uur Gewone Stadsschouwburg Het Schou wtoo- lootieel' „Sprot i« 8 uur. Patr.ilie- bioscoop. Ktoieè Iloul .vcg iz. -r- Voorstelling. Kunsthandel F. H. Smit. Groote Houtstraat óq Tentoonstelling. Oud-Holland. Verwulft Strijkor kest. Spaarbank „St. Rosa". Vrijdag avond van half 8 tot half 9 in het Pa tronaatsgebouw, Nassaulaan 50. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen. Ged. Oude Gracht 39- Alle werkda gen voorm. van 912 uur, nam. van 2 5 uur; Zaterdags alleen van 912 uur- R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorm. van 1012 uur. nam. van 2-4 en van 89 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat. Geopen-cl eiken werkdag, uitgezon derd, Zaterdag, Zon en feestdagen. Dat er in het Kruiisverbond leVen en actie ait, bleek gisterenavond weer uit de good bezodhte en zeer geanimeerde vergadering in hel gebouw St. Bavo. Na lezing der immer keu-rrig gestelde no tulen en afdoening der ingekomen stuk ken werden twee nieuwe leden geïnstal leerd en vier adspiranlleden aangenomen, waarbij de voorzitter een hartelijk woord je sprak. Vervolgens hkftd de heer H. v. d. Raadt, bestuurslid van 'I Kraisrverbond en voorzitter der Reddingsbrigade St. Francdisoiis van Assisië, een rode over „Alcoholvrij Vereemgingslcven." Spr. begon mot or aan te herinneren, dat iedere Katholiek tot plicht had die Pau- zelij&e leuze „Alles herstellen in Chris tus" 0111 te zetten in een daad. Daarvoor was noodig het Katholieke vereeniigiugs- leven. Voor maatschappelijke en slands- verbelering wenken de vakorganisaties, de" Middenstands- en Boerenbond, aan de zedelijke en godisienstige verheffing der m-enschheid arbeiden weer andere corpo ra,ties. Om deze doeleinden te bereiken is vergaderen noo-dizalk el ijk. De uren aan zulke vergaderingen besleod zullen eohler geen verloren tijd vormen, elf-s als wor den zij onttrokken aan liet huiselijk le ven, wanneer er met ernst en mot koele hersenen gewerkt wordt. Een der grootste vijanden van vrucht baar vergaderen noemde spreker hot al coholgebruik. -Niet alleen is het een feit, dat de liefhebbers van den drank in 't algemeen slecht te vind'en zijn voor het nood'ige vengaderbczoek, maar ook oefent het gébruik van Drank op ernstige bij eenkomsten een sléchten invloed uit op de besprekingen en besluiten. Spreker il lustreerde (lil met voorbeelden uit de geschiedenis van den dag, zooals met vergaderingen waaitio-p een besluit tot al of niet stoken moet worden genomen. Als over dergelijke belangrijke zaken wordt beslist, moeten de herseren koet zijn en waar de medische wetenschap heeft uitgemaakt dat ook gering alcohol- gebruik het denkvermogen benevelt en den wil vorslaipt, daar is bet drinken o:p gewichtige vergaderingen uit den buoze. Maar 't is niet genoeg, dat de maat schappelijke vereeniglngen het drinken op hare vergaderingen tegengaan, zij moe ten samenwerken niet de drankbes-trij- dersbonden om bet alcoholisme, dien groo'en struikelhlok op den weg naai sociale verbeteringen en zedelijke ver heffing. te vernietigen. Zij nnoeten de Kpuisiverbonden steunen in hun moeilil-e taaik, om zoo in waarheid de maatschap pij Ie herstellen in Christus. Met een geestdriftige aansnoring tot de leden om trouw ter vergadering ie ko men en ijverig te werken aan de beslrij- dlirg van het alcohol-isme, besloot Spre ker zijn pakkende, luid locgejuHefhte rede. De voorzitter dankte den heer v. d. Raadt voor zijn kernachtige toespraak en ouders'reepte zijn oowclkkuug tot ijverige actie. Bij de bespreking van de te voe ren winlercarrroagne kwamen naar voren Se samen-werking met de ste-u donga"1" sati-es. bet vormen van jeusd-afdeelingen, het ijveren voor de stichting van e®11 alcoholvrij lokaal en de atgemeene Pr0" paganda. Nadat er nog eens was aange spoord om het werk der reedingdbrgade Ie steunen, sloot de voorzitter deze pret tige en leerzame vergadering met die11 Chrisleli'kén gret. Tentoonstelling van schilderijen door H. J. Knjder. In De B-Ols' kumistzaal exposeert Horman Kryder een twintigtal ziiner nieuwste werken. Het was vrij tang gffedten sedert deze kunstenaar ons eelt blik gunde op zijn arbeid. Wel zagen we zoo nm en dam een enkel specimen zijner kunst bij De Bols. doch overigens leek het alsof er weinig uit zijn handen kwam Deen liein'-ooustéH-ng i,s er echter om die voronde-.nskeniing te logenstraffen, ze geelt (nis zell'-s d-e overtuigdrg dat Krnyder har-d én ernstig werkt en we durven de verwuch. li,mg uitspreken dat hij lot een persooniH'k- hekt zall uitgroeien. Kruvder heeft liet zich niet gemakkelijk gemaakt, veel van het bereikte Hot hij vanen om nieuwere wegen bc- kunm erilsewandelen. Zij d'e Kruyder in zijn ontwikkeling gevolgd hebban weten (hltehij al een „schilder" was. voordat hij het roor omgooide. Schilder is -hij gebleven, dat zegt ons zijn kleurenspel en zijn tech niek. maar hij is een andere taal gaan sproken, die niet dadelijk en zeker niet voor eenieder, verstaanbaar is en wellicht dnarpin violen logen hem iinnam. Hel is hen niet altoos kwalijk Ie nemen, hel is verre van gemakkelijk e enkunsten-aar in zijn ontwikkelingsgang Ie volgen en Zich in zijn g-edachtengamg te verplaatsen, maar even-min mag men het den kunstenaar ten kwade duiden dwt hij is. zoo als liij is in nJ z'n oprechtheid. We behoeven daarom nog wart afle-s te aanvaarden, wat hij tot ons brengt en hoe- we! i'k Krnyder in vele opzichten' waardeer en bewonder, geeft bij mij toch ook wel reden tot verwondering en is mijn appre ciatie niet altoos onverdeeld. Ik bewonder zijn stillevens en veie zijner andere we®» toen, maar kam geen vredehébben met zijn figuren. Waanneer ik -b.v. de twee man. nen beschouw op zijn sdhóldierij „Tufaar- beid" dam lijken mij dlie figuren gefor ceerd. Men voelt wel, dat ze in harmonie moeten -zijn mot hot overige en) -daarom an ders moeten zijn dan .gewoon". Het pro bleem is moeilijk en Kruyder's oplossing kam ons niet bevredigen, omdat we de ge dachte aam zwakzinnigen u-iet 'kmmmien ver drijven. Vaai onmacht is hier geen spralke, Kruyder is een goed figuurteekemaar, hij zal ei' dus zijn beweegreden wel voor heb ben. maar welke? De stillevens zijn mij het lief-st, omdat ze van een eigen Visie getuigen en hun kleur zoo voornaam is. Voornaamheid kenmerkt ze steedis al is het gegeven nog zoo eenvoudlig. Voornaamheid is trouwens hot kienmedk vam bijna a;l het tentoonge- steMe, hot staat zoo ver boven wat men „burgerlijk" pleegt te noemen en dl'ft is een ui-et geritnge verdienste. Het is een belangrijke tentoonstelling, (dit -staat er niet voor den vorm), hier is een Icumstonaar aan het woord dlie iets te zeggen heeft, laten we ons best -dioen hem te verstaan. M. v. d. W. Sprotje Het dertiende oorspronke lijk .Nederlandsche Tooneelspel dat door de N. V. Het Schouwtooneel, Directeur Adr. van der Horst en Jan Musch ten too- neele wordt gebracht, is oen tooneelbe- werking van A. Defresne in overleg met mevrouw M. Scliarten-Ahtink gemaakt naar het alombekendo verhaal van deze schrijfster onder den zelfden titel. De eerste opvoering zal plaats hebben Zaterdag 19 November a.s. in den Stads schouwburg. In dit stuk zullen optreden de da mes: Oharl. Kohier, Lena Kley, Kitt-y Klupcell, Stine van der Gaag, H. Rii- ken-van J'iiks Ooba B'ankenstein, C. v. Warmelo-llannaert, E. Booleman, Rie 'Elking, M. Heyermans-Poers en de hoe ren Pierre Mols, 0. Lageman en Ezer- inan. Regie Adr. van der Horst. Nieuw decor van J. J. Poutsma en M. A. van der Lugt-Melsert. „Herwonnen Levenskracht"De R.- K. Vereeniging: tot Bestrijding der Tu berculose „Herwonnen Levenskracht", heeft het noodig en nuttig geoordeeld, op Dinsdag 22 November a.s., 's avonds half acht, in het Gebouw Sint Bavo.. Smedestraat 23, een Propuganda-Eeest- avomd te organiseeren, eenerzijds met Let dool meer kennis te verspreidon, en anderzijds om meer sympathie te kweeken voor onze vereenig'ng. Al'o co/n'i.:-le-ten en genood'gden word-11 ver zocht met hunno dames op dien Feest avond aawezig te zijn. Ook hebben alle R.K. mannen en vrouwen vrije toegang tot dezen Feestavond. Het belooft een zeer aangename avond to worden, 't Pro gramma is vol afwis eting. De groote zaal in het gebouw Sint Bavo is wel willend afgestaan voor het fonds „II. C." Ook hebben verschillende stadgenooten hunne medewerking .gegeven voor het welslagen van dien avond. Do zaal komt in groen en bloemener is een schitterend programma, moo'e m uziek en goede verwarming" .alle moe'te heb'on wo gedaan om den avond zoo aangenaam mogelijk te maken. Onder de mededeelingen aan den Raad "was o.m. het volgende: a. Ingekomen een adres van de afd. Haarlem van den Bond van Nederland- sehe Onderwijzers waarbij met klem er op wordt aangedrongen om het voorstel van Mevr. Maarschal-Komin tot uitbrei ding van het schoolartsen toezicht aan te nemen. 2o. c-en verzoekschrift van de Chauf feur svereeni-ging Haarlem, afd. van de Ned. Federatie van Transportarbeiders om bij het verlcenen van conoessitei betreffende liet stalionneeren met au- to-mobickn binnen deze gemeente voor- waanxlen te willen vaststellen -als nader in het adres omschreven; 2o. een adres van de Maatschappij „Atax" te Amsterdam houdende medc- deelingen ter weerlegging van de door de Chauffeursvereeniging Haar'em aan gevoerde molieven in haar tot den Raad geiicht verzoek 0111 yaststelling van verschillende, voorwaarden bij het verkenen van concessies voor liet sta- lioimec-rcn niet automobielen; h. aan J. B. Kion eervol ontslagen agent van politie is door Burgemeester en Wethouders met ingang van 1 Juni 1921 een aanvullingspen (ioeh ver'eon l ton bedrage van f 231, benevens een vor- hooging van pensioen ten bedrage van f 223; e. op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten aan do Di rectie der Nederlands he Spoorwegen op haar verzoek tot wederopzegging onder door hen te stellen voorwaarden vergun ning te verlcenen tot liet loggon an heb ben van een kabel doar de perceelon kad. bekend gemeente Haarlemrnorliule en Spaarnwoudc sectie E nrs. 286 011 267, ten behoeve van een telefoonverbinding ten dienste der E. S. M. d. Door B. en W. is, in overlog met den Inspecteur van bet lager onderwijs in de inspectie Haarlem, besloten, om gedurende don cursus 1921—1922, bij wijze van proef,, aan den Vervolgcursus Nó. 4 ook onderwijs to doon geven in de', lichamelijke oefening, zulks in afwij- Lii-ïg yan hot bepaalde bij art. 5 li 1 TT dev regeling -bot-roffenle liet opeu- 1 baar vervolgonderwijs alhier; e. gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advie3: pen verzoekschrift van de Woningbouw- vereeniging St. Bavo om in erfpacht te mogen verkrijgen 3 stukken grond gelegen ton noorden van de Slachthuis straat voor den bouw van 85 arbeiders woningen een verzoekschrift van do Haarlemsche Stichting voor Woningverbetering om een bouwvoorschot van f 122.000, en een jaarlijkscjie bijdrage ad f 9o71,56 voor den bouw van een Volksdouehe-badhuis op eon van de gemeente in erfpacht te verkrijgen terrein aan het Hofdijk plein onder intrekking van de door haar gedane aanvrage d.d. 2 Eehruari 1921; een verzoekschrift van H. Holscher en 124 andere bewoners van het Kle verpark en van besturen van Woning bouw veneenitgin gen om niet in te willi gen net verzoek van de Wonimgbouw- vcreeijiging „Bloemenhof" Ier beko- miing van grond in erfpacht gelegen in het Kkverpark voor den bouw van 141 arbeiderswoningen, 3 winkelhui zen etn een vergaderlokaal, zulks in verband met het raadsbesluit van 29 November 1899, no. 7; een verzoekschrift van dezelfde strek king van de Vereeniging voor A111- bachts en Middelbaar Technisch Vak onderwijs met het oog op de belangen van hare daar aanwezige onderwijs inrichtingen; ©en verzoekschrift van de Vereeni ging Kindervoeding" orri voor het winterseizoen 1921-1922 een subsidie te verleenem van f8500; Gesteld worden in handen vim Burgemeester en Wethouders ter af doening: lo. een verzoekschrift van W.Wou denberg en 13 andere bewoners van dc Dnossestraat om de tijdens de mobili satie weggenomen straatverlichting we der te doen plaatsen; 2o. een adres van W. Z uitrend on k Lz. en 31 andere bewoners van de Kleverlaan en de Molenaerstraat hou dende een klacht over hinder van in de Ter Spijtstraat aanwezige woon wagens en verzoek om indien het in dertijd door den Raad voor deze wa gons aangewezen terrein nog niet be schikbaar mocht zijn, tijdelijk een an der minder bebouwd gedeelte der ge meente voor standplaats dezer wagens aan te wijzen; 3o. een verzoekschrift van het Roomsch-Katholiek Kerkbestuur der Kathedrale Kerk Sint Bavo te Haar lem om te bevorderen dat op de be groeiing der gemeente Haar'em de jaarlijksche vergoeding bedoeld in art. 205 der Lagcr-onderwijswet 1920 voor de School aan de Westergracht no. 1 We hebben onlangs ons hart eens gelucht over het vergaderingswee, een wee voor leden zoowel als besturen der vereeni-gingen. Voor de bestuivn bereikt dat wee soms een hoogtepunt als, ondanks alle gewetensvolle voor bereiding, een vergadering nog slecht bezocht wordt. Dat slechte vergaderi-ngbezoek nr at voor een niet gering deel geweten wer den aan de onoordeelkundige wijze, waarop soms een vergadering do- z een bestuur wordt uitgeschreven. Bij" pp een avond, dat er nog een of metoz- dere andere belangrijke vergaderingen zijn, terwijl ieder bezoeker toch maar in staat is één vergadering Ie bezwe ken en alleen het bestuur, dat óV» vergadering uitschreef, een pleizicr e doen. Het plaatselijk comité der K.S.1, heeft nu het initiatief genomen, .c trachten in den warwinkel wat me r leiding en orde tc brengen. In bet gebouw „Sint Bavo" aan dc Sm ca straat zal een agenda aangelegd zt bijgehouden worden, van dc te hou den vergaderingen. Het is te hopen dat dit lukken zal en het kan ook lukken, doch alleen met medewerking van dames en hoe ren secretarissen der vereenigingen: Met lnm hulp zal veel teleurstelliav;; kunnen voorkomen worden. Het is nu zaak dat de hoeren be stuursleden vóór het houden van een bestuursvergadering, waarop de datura- zal worden bepaald voor een leden vergadering, éérst eens even de agenda inzien om te weten welke data voor een vergadering vrij zijn. Komt het plan tot het houden van een leden vergadering plotseling op en is h?t niet mogelijk even de agenda" in 'e zien, dan dient het bestuur enk t data op te geven,waarop de secre taris, al naar gelang het uitkomt, da vergadering kan uitschrijven.' Maar dit is nicl lut benige. Men dient ook te zorgen, dat de agenda „bij" is en die kan alleen'„hij"- zijn als degene, die de agenda houd',' weet wanneer een vergadering wordt gehouden. L>c dames en hoeren secretarissen moeten dus zorgen dat de agenda bij blijft, hetzij dat zij zelf even komen meedeelen of inschrijven wanneer hun vereeniging een vergadering heeft; ha zij dat zij zich gewoon maken ar.a het gebouw „Sint Bavo" een convo catie te zpnden van de door hunne wordt vastgesteld op 80 pet. van het geschatte bedrag ad f 57.500, als waar- vereeniging te houden vergadering. de van het gebouw, het terrein en de meubelen en niet op 80 pet. van f 42.600, Besloten wordt te behandelen bij de begrooting: een verzoekschrift van de Haar'eni- sche Politieverecniging „Verbetering zij ons Streven", afd. Haarlem van den Algetneenen Bond van Politieperso neel in Nederland, om te wil'en beslui ten dat de salarissen der agenten van politie zullen worden herzien en in overeenstemming gebracht met de cij fers genoemd in het rappoj-t der Staats- coanmdssie-Raayniakers. Te Amsterdam zijn voor het examen Vrije- en Orde-oefeningen geslaagd do dames D. Vrolijk, J. M. 0. Brinkman j en J. R- Bruynstecn, allen alhier. j De lieer W. L. 0. Rrunings, Hoofd ingenieur bij het Provinciaal Electrici- tcitsbedrijf van Noord-Holland komt als no. 2 voor op de voordracht van B. en W. tot benoeming van een directeur voor (1e lichtfabrieken te Leiden. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen Vrije- en Orde-oefeningen de dames L. J. v. d. Werff, P. J. v. d. Berg en J. U. Oancrinus, allen alhier. TramvertragingDonderdagavond omstreeks tien uur geraakte in de Gr. Houtstraat van een vierwielig motorrijtuig het voorwiel af. De tramdionst ondervond dau:d -or een half uur vertraging. Neder l. ndseh Toneelverbond. Naar men ons bericht, zullen naar alle waar schijnlijkheid de goedkoope voorstellin gen van het Nederlandsch Tooneelverbond in liet. winterseizoen plaats hebben op 21 December, 23 Januari, 11 Februari, 27 Februari, 18 Maart, en 19 April. Door de „English Association" wordt Zaterdag 19 November een vergadering gehouden, waar prof. E. R. Adair, Lec tor aan do Universiteit te Londen, een lezing zal houden over: „Dc invloed van den oorlog op Engeland en het En- gcls-he leven." Veevoeder. Tengevolge van den drogen zomer is er over het algemeen te weinig hooi geteeld, waardoor vele vce- hóu-clers een tekort aan veevoeder voor den kom eden winter hebben. Het tekort wordt nu aangevuld met bijvoeder, zooals pulp, bleien, rapen, stroo enz. Nu de prij zen van het vee over het algemeen laag zijn -ruimen de veehouders geen vee op. Barometerstand770. Neiging: Vooruit Het incident, ten gevolge van hel pro testeeren van oud-strijders legen de aan wezigheid van Fokker op den viiegsa.on, blijkt door sommige bladen zeer overdre ven te zijn. Op aandrang van de klagers heeft Het tentoonstellingsbeslüur sicca:» verzocht, dat de naam Fokker, die op (.e toestellen en de tentoongestelde foto s vMjrkwam, zou worden overplakt, hetgeen, ten gebeurd is. Officieel staaf de staml op naam van <k K. L. M. zoo.fiat in het groote opschrift beven den stand geen verandering beboei- de te worden aangebracht. Van een ver zoek, dat tot Fokker gericht zou zijn, zich niet meer op den sa'ón te vertoonen, schijnt «een sprake te zijn. Het zal ech ter noob'g zijn, de papiertjes waarmee de naam Fokker overplakt is nog eens te vernieuwen, aangezien nieuwsgierige lic- zoekers er voortdurend aan plukken en krabbelen. Onder bet publiek wordt bei geval nogal pro en contra besproken. Tegenover de protesten van sommige Heethoofdige oud-strijders, die den ver tegenwoordiger op den stand allerlei ver wijten komen doen. staat het oordeel van verschillende vakmannen, onder wie be roemde oorlogsvliegers, die voor Fokker s toestellen groote belangstelling toonen en verklaren, dat het hun volkomen onver schillig is, waar cn door wien een vlieg tuig gebouwd is, als liet goed en interes; sant 'is. („Hbl'l. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1