Eerste blad. Propaganda-Vergadering In en om Haarlem. De GeBtentehsgrostmg voer 1922- Stadsnieuws DAMIAATJES tATERDAG 19 NOVEMBER 1921* 44ste JAARGANG No. 13994 PER KWARTAALJ.25 FRANCO PER POST PER K WART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, KASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. DU nummer bestaat uit vijl bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad In acht bladzijden. AGENDA 20 NOVEMBER AGENDA 21 NOVEMBER De St. Vincentius-Bibllothekcti zijn geopend Uitbreid'"": su"'"rfabriek „Holland." Nederlandsche R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden, H. Franciscus van Assisië afdeeling Haarlem op MAANDAG 21 NOVEMBER 's avonds half negen in „St Bavo", Smedestraat Den Zeereerw. Heer Pastoor J. P. REIJNENBERG Concert „Polyhymnia" in de ge meentelijke Concertzaal. Familie-Bioscoop. Huldiging Ajax-spelers. Tweede Kamer-verkiezing. ..HL" J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT V003 HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN: PPR U/EEK U zo - BUREAUX: II. (Slot.) In ons vorig artikel wezen wij er op, dat het zeer moeilijk moet geweest zijn, met den opzet van bezuiniging én belas tingverlaging een sluitende begrooting voor 1922 te krijgen. Overschotten uit den dienst 1920 immers zijn niet te verwach ten. Beide dienstjaren, 1919 en 1920 ver- toonen een lek, dat uit de hoog geraamde belastingopbrengst over 1921 zal moeten worden gestopt. Voor 1922 was men dus gedwongen de uilgaven te verlagen en de inkomsten buiten de plaatselijke directe belastingen om te verhoogen, en wel niet onbelangrijk, wilde men zijn doel: een sluitende begrooting met mogelijkheid van belastingverlaging, bereiken. Wij hebben ons de moeite gegeven de begrooting door te bladeren en dan eerst krijgt men eenig begrip, van de omvang rijkheid van het werk. Op de uitgaven be zuinigen! 't ls bijna vragen om een berg stroom tegen te houden. Wie immers heeft toch, zoolang hij leeft, bij begrootingsde- batten in Staten-Generaal, Provinciale Sta ten en Gemeenteraden, ooit anders ge hoord dan klachten over de steeds stijgen de uitgaven en de noodzakelijkheid om de ze in te perken? 't Werd een offdcieclc klaagzang, waarnaar niemand meer luis terde. 't Leek hopeloos tegen den stroom op te roeien. En ook uit deze begrooting blijkt weer hoe moeilijk het is. Als men ziet, met welk een pijnlijke zorg gepro beerd is om hier een f 500 minder aan drukwerk; daar een f 1000 minder voor verlichting en onderhoud van kantoorlo kalen, voor schrijfloonen of tijdelijke werkzaamheden minder te ramen, dan ziet men do onmogelijkheid om op een bcgrooling van 25 millioen aanmerke lijke bedragen te bezuinigen. Wanneer B. en W. zich zelf dan ook een pluim op den hoed steken, dat zij, ondanks uitbreiding der gemeente, door stijging van het zie lenaantal. de kosten van het gemeentehuis- houden niet duurder maken, dan is die lof verdiend. Inderdaad stilstand in de stij ging der uilgaven bij een vooruitgaande gemeente, is al reeds een verheugend ver schijnsel. Maar daarmede is nu eenmaal niet te komen aan het groote bedrag van 1.890.000 om het belastingcijfer omlaag te drukken en om het noodzakelijke geld voor periodieke verhoogingen en dergelij ke meerdere uitgaven te krijgen. Nogmaals dus er moest zijn een belangrijk lagere raming op groole posten en (of) hoogere inkomsten. Zij waren niet gemakkelijk te vinden en waar B. en W. er toe over zijn gegaan vragen wij nog en zie hier een der zwakke plekken in de begrootihg is deze soort raming niet te dubieus? Laten wij voorbeelden noemen. Wanneer uit de verhooging der haven-, brug- en sluis- gelden f 60.000 meer moet komen dan verloden jaar, dan mag er ook in 1922 geen grootere malaise komen dan in 1921. Wanneer de gelden voor de bestrijding en den dienst der werkloosheid op het- «elfde niveau als in 1921 gehandhaafd blijven, dan is dat speculeeren op een niet ongunstige conjunctuur. Wanneer voor stroomlevering door de Electrici- teitsfabriek aan industrieëelcn f 130.000 meer verwacht wordt, dan blijkt hieruit een zelfde betrekkelijk optimisme. Zoo zouden wij nog ©enigen tijd kunnen door gaan. Het schoolgeld van de lagree scholen moet f 200.000 meer opbrengen.... wanneer de ouders het betalen kunnen snz. Van den anderen kant achten wij dubieuse ramingen als van f 200.000 voor uitkeeringen aan besturen van bijzondere lagere scholen voor stichting of verbou wing; een post „nihil" voor noodwoningen tegenover f 194,000 in 't vorige jaar. Maar een begrooting is nu eenmaal in zekeren zin oen slag in de lucht. Tegenover vroe ger veel gevolgde methoden van zeer ruime raming der uitgaven en zeer •ohriiic begrooting der inkomsten om tegenover onverwachte grillen van den Raad «'nicszins godekt te zijn, is een tegengestelde methode ü}d wc, t<1 verdedigen. Nu willen wij met zegge, dat bij B. en W. deze laalslc idee hij de Haaiiem- ache begroeiing van 1922 heeft voorge zeten. Over het algemeen zien wij daarin veelmeer ©en pogen naar zoo zuiver mo gelijke ramingen. Wij wilden er echter op wijzen, dat wij bij verschillende posten een bijna bovenmcnsehelijken moed con- slateercn om de uilgaven omlaag te druk ken en ©en ietwat gevaarlijk optimisme tegenover de inkomsten, met het oog op de economische malaise, welke ons wel licht in 1922 wacht. Mogen echter ia dit opzicht wij te don ker en B. en W. niet te liclvt hebben ge zien Zouden cr over de begrooting 1922 geen andere critische beschouwingen te houden zijn dan bovenstaande, men ge voelt, dat B. en W. dan gemakkelijk werk zouden hebben: de discussies zouden vrij wel met academische bespiegelen kunnen afloopen. Het optimisme en de durf van den één zouden tegenover het pessimisme en de twijfelzucht van den ander staan Maar zoo eenvoudig is de zaak niet. Op bovenomschreven wijze komen B. en W. niet aan de 18 ton, welke zij voor belas tingverlaging noodig hebben. Daarvoor moeten zij de bedrijven aanspreken. En dat hebben zij gedaan. Zoodat de begroo- tingsdebatten zich wel wat het zakelijk gedeelte betreft voornamelijk op de be- drijfspoliii-ek zullen richten. De vragen, welke daarbij rijzen zijn drieërlei: is het gewenscht en aanbeve lenswaardig, dat de begrooting der bedrij ven (voornamelijk gas en electricileit) aangenomen worden op de cijfers, welke B. en W. voorstellen ten eerste ten op zichte van de tarieven en ten tweede wat betreft uitkeeringen uit de winsten, ren te, afschrijving en aflossing, en ten derde, wanneer deze vragen bevestigend beant woord worden, geldt dit dan voor één jaar of als toekomstige bedrijfspolitiek? B. en W. stellen voor de rente over <le kapitalen voor de bedrijven geleend, welke het vorig jaar tegen 5 procent berekend werd, te verhoogen lot G'A prooent, niet over nieuw geleend geld, maar over het totale bedrag der aanlegschuld. Aan ver goeding van rente en aflossing voor de be drijven wordt dan ongeveer een half mil lioen meer geraamd voor 1922, dan in 1921 is toegestaan. Als nieuwe post komt voor 1922 het woningbedrijf voor met f 139.990 aan vergoeding voor renle en aflossing. Verder wordt voorgesteld uit de batige saldi van het electr. en liet gasbedrijf voor 1922 respeclievetijk f 260.000 en f 340.000 te nemen legen 200.000 en 116.000 in 1921 of te zamen f 284.000 meer. Bo vendien zullen de twee genoemde bedrij ven met de waterleiding, het Slachthuis, de Bank van Leening en het Grondbedrijf ge zamenlijk nog ruim f 400.000 moeten uit- keeren tegen ruim f 300.000 in 1921. Uit de hoogere uitkeeringen der bedrijven moet dan ook bijna de helft komen van hel be drag, benoodigd voot de meer genoemde 18 ton. Nu willen wij ons in het stelsel van ren te, afschrijving en aflossing als van te technisch-finanoieelen aard niet verdiepen. Maar Wat de publieke meening wel bij zonder interesseert is, dat dit resultaat voor een groot deel slechts kan verkregen worden door handhaving der bestaande ta rieven tot 1 Januari 1922 en ook voor liet geheele komende jaar, met uitzondering alleen van verlaging van den gasprijs met 1 cent. Wij willen ons niet ontveinzen, dal daarmee waarschijnlijk een offer van de burgerij wordt gevraagd. Immers, op de be grooting der gasfabriek is bij de bepaling van het tarief van 15 cent blijkbaar al met groote daling van de kolenprijzcn rekening gehouden. Wij vinden <le |>ost kolen f 1.500.000 lager geraamd. Aan gasprijs- vermindering alleen op nog verdere da ling der kolenmarkt doen wij dus beter niet te rekenen. Teleurstellend lijkt liet ons verder, dat het tarief voor electrischen stroom over den gewonen meter op f 0.32 |>er K. W. gehandhaafd blijft, terwijl het b.v. in Am sterdam 0.25 bedraagt. Alles bijeengenomen zouden wij willen zeggen, dat, gezien hoe krap deze geheele begrooting' is toegemeten, het vermoede lijk verstandig zal zijn, één jaar op dezen voet met B. en W. moe te gaan, onder de uitdrukkelijke belofte hunnerzijds, dat ook zij een dergelijke bedrijfspolitiek als uit zondering in dezen overgangstijd beschou wen. Wij voor ons moenen n.m. dat de oorlogsjaren voldoende bewezen hebben, hoe de oude politiek, waarin de bedrijven de kurk zijn, waarop de gemeentc-finan- ciën drijven, gefaald heeft. Amsterdam is daarvan een zeer sterk voorbeeld. Klampt men zich eenmaal aan de winsten der lie- drijven vast, dan gaai men ouherrocjielijk hoe langer hoe verder op dezen verleide- lijken vvog voort. De gemeentebedrijven be antwoorden dan niet meer aan bun oor spronkelijke roeping en houden altijd een gevaar voor het evenwicht der gemeentegel den in zich. Komt er een kentering, zoonis in 1914, dan is plotseling het geboete bud get hopeloos in de war. Wij vertrouwen dus, dat het debat bij do aanstaande begrootingsdiscussics dit zal opleveren. dat de thans voorgestelde uit- keeringen uil de bedrijven niet opnieuw het begin zijn van een politiek om langs den weg van indirecte heffing binnen te halen, wat met directe belasting bezwaar lijk gaat; maar dal wij de verklaring krij gen, dat naast oen geleidelijke verminde ring van het evenredig percentage der in komstenbelasting door ©en steeds zuiniger beheer, gestreefd zal worden naar een be drijfspolitiek, waarbij de tarieven zijn ge baseerd op een zeer matige winst voor de gemeente. Onder die omstandigheden lijken ons de bedrijfsbegrootingen voor dit ééne jaar wel aannemelijk, omdat wij naast ©en schoone lei op einde 1922 hierdoor ook weer een gezond evenwicht tusschen in komsten en uitgaven zullen bereiken. Nogmaals, dat is wel een offertje waard. Gem. Concertzaal. Haarlem che Or- keslvereeniging, 2.30 uur. Concert. Oud.Holiand. Verwulft Strijkor- orket. Sociëteit „St. Bavo". Paedagogi- sche cursus Vrouwenbond. 3 «ur Kan toorbedienden, 8 uur L.T.B., 10.30 uur Kunsthandel F. H. Smit. Groole Hout straat 60. Tentoonstelling van moder ne beeldhouwkunst door Th. A. Vos. Oud.Holiand. Verwulft Strijkor kest. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen God. Oude Gracht 39. Allc werkda gen voorm. van 912 uur, nam. van 2 5 uur; Zaterdags alleen van 9 12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. A''« werkdagen voortn. van 1012 uur, nam. van 2-4 en van 80 uur. St. Elisabeth's Vcrceniging. Jans straat 49. Van 22.30 uur. Aanvr. om versterkende middelen voor arme zieken der S.E.V. Bisschoppelijk Museum. Jans traat Geopend eiken werkdaa, uitgezon derd Zaterdag, Zon- en feestdagen. De St. Vincenlius-bibliotheken rijn ge- pfr-J aan de: we Groenmarkt: Woensdag en Vrijdag van half 8 tot 9 uur. Anihoniestraat: Woensdag en \r.da, van 7 uw 'o' .„,f Ktarenbeekstraat: Woensdag van hal 8 lot 9 uur. en te Schoten: Dinsdags en Vrijdags van tot 9 uur. NIEUWE GROENMARKT; Woensdag en Vriidng van Yi 0 uur. ANTHON1ESTRAAT Woensdag en Vrödeg ven 78K uur KLARENBEEKSTRAAT: Woensdag van 7 lA9 uur. SCHOTEN: Dinsdag en Vrijdag van 89 uur. Wanneer men Halfweg passeert be merkt men aanstonds, dat naast het oude gebouw der Suikerfabriek oen nieuw gmotsch gebouw is verrezen. Dit ge'ouw, dat rust on 559 palen, elk ter lengte vrm 14 a 15 M. en waar aan pl.m. 559 009 steen an en pl.m. -I0" M3 beton is verwerkt, h-e't cm boete van 17t/s M., een diepte van 21 M„ een lengte van 39 M., en is onder lei ding van het Ingenieurs-Arc'iitcctenhn- reau Meiiers, Bikker en Mbihoom van Amsterdam gebouwd door do aannemers Oebrs. de Graaff en Van Essen te Halfweg. In deze inr'chfing wordt do melasse, die nog circa ö0o/a suiker bevat en vroe ger verwerkt werd tot veevoeder en em- ritus, go'"cel ont.=uikerd, vandaar de naam„M 0asre-ontsuikerings-inriebt'ng'' Tiet melasae-ontsuiker'ngsgebouw ba- vat een complete inrichting tot het ver poederen van klu'tkalk, bestaande uit een ka'kli't, t"ee Togelmo'ens. twee cvündor- molens, vcrdee'schroovcn en vertVale poc- dertranscorteurs. De poedorkHk wordt toegevoegd aan vrrlunde melasse ondw voortdurende afkoeUng in gesloten cy- lindervormige ketels (8 stuks), totdat vor ming van kalciumsaccbaraat heeft plaats gehad, waurna de mas-a wordt afgo- r.ompt, door fi'terperscn generst, zoodat het saccharaat gewonnen wordt. D:t wordt opgelost in fabrieage-éap (voorbewerkt bietensap) en in de bestaande fabrieks- irrichting verder in Tewerk'ng genomen, zooals tot dusver mot gekalkt sap ge schiedde. Het afvalwater der installatie zal ge- lorsd worden door middel van een onder- jrrondsahe buislei ding in het Zijkanaal P., benoorden de sluizen van Rijnland. De inrichting wordt gedreven door 2 electro-motoren van 200 P.K. elk, tot het drijven van de kalkovens, transpor teurs en centrifugaal pompen. Door doze uitbreiding van de fêuiker- Spreker: Toegankelijk voor alle Katholieke Kantoor- en Winkelbedienden. KOMT ALLEN OPS TOEGANG VR J! HET BESTUUR. fabriek hebben weer plm. 100 arbeiders werk gekregen. Door dezelfde aannemers en onder toe zicht van hetzelfde architectenbureau wordt achter het nieuw "«bouwde ge deelte een tweele getouw opgetrokken, bevattende een ketelhuis met machine kamer en transformatorruimte, waarin zullen worden opgesteld stoomketels tot hét próduceeren van stoom voor het eigen bedrijf; turbo-generatoren voor het op wekken van electrieiteit voor het bedrijf en de noodige transformatoren. In het ketelhuis zullen worden geplaatst vier stuks waterpijp-stoomketels, systeem „Garbe" van 500 qm. V.O. met overver hitten en economizers systeem „Groen" voor 16 atm. abs., alsmede vier stuks waterpijp-ketels systeem „Strinmüller" van 230 qm. V.O. met oververhitten en voor 13 atm. abs. Alle ketels zijn voorzien van zelf- stokers en van kunstmatige trek-instal- iaties met onderwind van de systeemen „Schabaeh" en „Pinsterbusch". In het ketelhuis geschiedt het kolentransport ge heel machinaal, terwijl de asch uit de kelders wordt afgevoerd met smalspoor wagens zonder met de hand verwerkt te worden. De machinekamer bevat twee turbo- generatoren van 2000 K. W., elk, sys teem A. E. 0., voorts de noodige schakel- aanleg voor de stroomverdeeling en re geling, alsmede de daarbij belioorende transformatoren, 3150 3E0 Volt, 600 KVA voorts een re erve-transformator van het P. E. N. 10.000/380 Volt, 300 KVA. Men schrijft ons: Deze zangvereoniging heeft het voor nemen om op Donderdag 24 November een populair coii 'Crt te geven, waarvoor zeker wederom de groot© belangstel 1 ing zal bestaan, weike deze kranige vereeni- ging voor hare concerten steeds ten deel valt. Waar nog zoo kort geleden haar energieke directeur Wil'etn Heaps op don zangwed strijd te Utrecht de hoogste on derscheidingen mocht behalen, zal deze bekwame dirigent zeker ook wel zorgen met „Polyhymnia" op dit concert uit stekend voor den dag te komen. Wat de medewerk© d3 solisten aangaat, die zijn voor onze concertbezoekers geen onbekende artisten. Over mevrouw Annie Ligthart, die in het nieuwe speelseizoen verbonden is als eerste Dramatische zan geres aan de Kon. Vlaamsche Opera te Antwerpen is de Antwerpsche pers vol lof. Voorts doelen wij nog mede, dat de bekende en gevierde tenor Louis van Tulder, die door onze concertbezoekers z»o gaarne in de concertzaal gehoord wordt aan het „Polyhymnia"-concert zal medewerken. Zeker zullen de getrouwe bezoekers der conoerten dat op hoogen prijs stellen. De begeleiding der solisten is toevertrouwd aian den jeugdigen, ta lentvol en pian st Ja ob Bijs'er, die mcer- mnlon met beilo solisten samen werkte. ^Vïj wekken gaarne belangstellenden op tot bezoek van dit concert. Een interessant programma. Een pret tig0 march, goed gesneeld, brengt je in de beste stemming. Toen do muzikanten „er in" waren, voldeden zo den boelen avond uitstekend. Het kijkje in de Kaas-fabrtcage is voor wie er niets van af weet wel be langwekkend, hoewel nogal beknopt. Het hoo'dnummer „Haar geheim", fa miliedrama, weet de spanning er goed in te houden. Jane Sandish, wier broe der vermoord is, en die de schuldige kent, weet teerenover hare familie het geheim van de misdaad te bewaren, bok tegenover baar man, die als advo caat de verdediging in handen heeft van den ten onrechte verdachte bediende. Dat deze onschuldig veroordeeld worden zal, kwelt haar eahter zoozeer, dat zij het verstand verliest. Als eindelijk het gerecht erin geslaagd is, do ware schul dige to ontdekken, krijgt zij bij die tij ding het gebruik der zinnen terug. Verder nog een kleinere film Tiaar Stiefkinderen", louke comedie! staat op 't program, de explicateur noemt het een tragische comedie, en 't is oen heuscho tragedie, ook met spannende momenten. Als aanvulling nog een aardige oari- catunr-film en een klucht. Alles bijeen best de moeite van een bezoek waard. Vrijdag zijn de drie Ajax-iivteruationaals, Pelser, Delsen en Hordijk door de Ver. Ajtix gehuldigd, voor hun prestaties in Pa rijs. Ieder speler ontving, van de club een rookstel Naar vernomen wordt, heeft de hoer 'N. Dekker, burgemeester van Obdam, verklaard, geen candidatuur voor de Tweede Kamer te kunnen aanvaarden. Sic transit.... De Katwijker logger K. K. 127, welke bij den Norm van 6 November nabij Zandvoort strandde, is thans aan twee ingezetenen te Noord- wijkerhout verkocht voor f 109. Ze wordt gesloopt en als brandhout verkocht. 3G. J. Spanjraird f. Hier ter gtede is overleden de heer J. G. J. Spanjaard, gepeusionneerd kanitein ter zee, ridder in de Militaire Willemsorde. De H. O. V. Maandag en Dins dag 21 en 22 Nov. n.s. zal in de Stadsschouwburg te Deventer een uit voering gegeven worden door de orato rium-vereeniging. aldaar van „Die Schöp- fung" met medewerking van de Haar- lemsche Orkestvereeniging onder directie van den heer J. H. Wensinck. Mandolineclub „Amicitia". De Man dolineclub „Amicitia" geeft hedenavond in de gemeentelijke concertzaal een uit voering, ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der Heri.leliingsoord-vereeniging 18351905 van het personeel der Neder- lnndsclve Spoorwegen. Mej. Elsa Ris en de hoeren N. Piélstroom, C. Holman en W. Lefébre geven hun welwillende medewer king. R.-K. Handels- en Kantoorbedienden. De afd. Haarlem van den R.-K. Boud van Handels--, Kantoor en Winkelbedienden, houdt Maandagavond a.s. in 't gebouw St. Bavo een propaganda-vergadering, waar de ZeerEerw. Heer Pastoor Reynenberg als spreker zal optreden. Museum van Kunstnijverheid. In het Museum van Kunstnijverhiod wordt vanaf Zondag 20 November a.s. des namiddags twee uur tot nader aankondiging ecne ten toonstelling gehouden van werken door .Johan Thorn Prikker (Hagen W.) Gedu rende de tentoonstelling zal eene lezing gehouden worden door Dr. J. Hoff uil Düsseldorf. De datum van deze lezing wordt nader bekend gemaakt. Btilbfilm. Het ,WbM. v. BI. Clt." meldt omtrent de vervaardiging van een „Buibfilm" het volgende: Hierover schrijft in het „Handelsblad" de Amoritkaansohe correspondent van <kit Wad. De Nederland sohe filmindustrie heeft in Amerikaeen aardig succes be haald. De heer H. B. Robbers, van de Na. tonale Film fabriek te B!oemcndaai(?) heef't •versohiilJende contracten mot ©en der grootste Amerikaansohe maatschappijen gesloten oor de levering van filmi-nieuws uit Ne, >id en Nod-Indië, met inbegrip van natuuropnamen wilt dóe landen. De Amerika amsohe markt schijnt «p het oogenlbïik voor zulke waar geschikt te zijn. In de bioscooptheaters is, vooral sedert we hier een film censuur hebben, de zg. ediucafionmil frbn (fiitm mot opvoed kundige drek,king), bijzonder in treik. Tot zoover de correspondent. Wij diecten dit even mode. omdat wij gehoord hob- l>cn, dat als middel om hot Amenteoansche publiek voor het behoud van bloembollen te w.inoen, ook door vakgenooien reeds aan de korte, „educational fiton" is ge- dariht. Als „tusschensf tukje" kan zullk «en korte greep uiif hel vele schoons dol van ons bedrijf fotografisch kan worden opge nomen (ook gekleurde films beeft men tegenwoordig!) een enorme propaganda maken en liefhebberij opwekken. De on kosten hoeven voor zulk ©en korte fitai niet hoog Ie worden, wan' dit Ls nog met een allicht ccnige duizenden verslindend© „Buibfilm", die in de toekomst zeker moet vervaardigd worden. Nieuwe compositie. Dezer dagen zal in de editie Fromonf te Parijs van den componist, onzen stedgenoot Hans de Bock, verschijnen ©en nieuwe compositie voor piano-rokt, welke getiteld is „Im pressions de Holluiwte." Brandje. Vrijdagavond omstreeks 12 uur werd brand gealarmeerd kn perceel Wagenweg 122. In een binnenachlerkamertje van ge noemd perceel is een gemetselde open haard. Door de hitte is een balk ander den vloer gaan branden. De vloer brandde door. Met een paar emmers water werd erger voorkomen. De brandweer was met veel mate riaal aanwezig. Ook de sUI was present. Overtreding arlxïidswet. Tegen den Haagschcn impressario de Haan zal proces-verbaal worden opgemaakt terzake het doen verrichten van ar beid door kinderen beneden 14 jaar ingevolge de Arbeidswet 1919. Het be treft hier de kleine artiste Maryla Crcmo, het danseresje dat Vrijdae- 000000 000000 0 000000 0 00000» O O O o De tuberculose gaat voort onder alle rangen en standen haar slachtoffers ta kiezen. En bij alle narigheid die hef beeld van de Witte Pest ons voor den geest roept, slaat dit ecne hoven de eltende uit ais een helder stralend licht: de onofferng van duizenden gezonden en offervaardi- aen, die zich ten doel hebben gesleld do vreoreiilke ziekte te bekampen, te benken, te slaan en, Iaat ons hopen, eenmaal te overwinnen en te vcrdritven zooals de melaatschhetd der middeleeuwen uit onze streken verdreven is. Zooals in alles wat goed is onze Ka tholieke cbaritas uitblinkt, zoo staat zij ook op dit gebied als een reuzin in den strijd en zooaJs Katholiek Haarlem in al- [f* s^ait Katholieke Oharitas heet een w©d. ijverende plaats inneemt zoo vindt do tubercuiose-hestriviing o«k hier 'n maoh- bge vijandin in de voor dien strijd aan gewezen organisatie. ,JI. L." Herwonnen Levenstkradht. ze doet van z'cb hooren het heele jaar door, maar op bepaalde tijden wordt de aclte steviger aangehaald; de propaganda in« lensor gevoerd. Zulk een oogenbiük nadert en wij be velen het in de belangstelling van allen aan. Dinsdagavond halfaoht geeft „H L* een propaganda-feesiavo-nd om hare kas middelen. te versterken, meer kennis <e verspreiden over de gevreesde ziekte en meer sympathie te kweek en voor de ver een-ging. Hel aangename aan het nutlige parend, zal er ook te genieten vallen voor alle katholieken. Ze hebben vrijen toegang. De heer G Nieten toont zijn kwalitei ten als humorist en dat Ls op zioh zelf een aanbeveling en waarborg voor een ..pretiigen" avond; de heer A. van Buu- ren zingt bariton; de heer J. Nihhering speelt piano en de heer A. L. Rarizite, viool; voorts speten dames mandoline en boeren acrobaat; Jos. A. v. Seffgcicn dichtte een lied dat op de wijs van Aan U. Koning der Eeuwen zal worden ge zongen. Er zijn nog verrassingen ook, maar daarover hier niet, om niemand den indruk te laten vestigen, alsof hij naar den feestavond ging met een ander doel dan de goede zaak (e steunen. En het geld van den sipeldjcsdag don? vraagt gij. Och kom een druppel op een Kloeten de plaat. Natuurlijk is het besIuur zeer voldaan en dankbaar over dat resultaat, maar tevreden? Kan ©en bestuurslid van ..H. L." ooit tevreden zijn? Immers niell In dat opzicht is hij meer socialist dun TrpelsJ ra-zelf. Luister, wat het bestuur me schrijft: „Dit jaar hebben wc vier patiënten naar het sanatorium kunnen sturen om daar genezing te zoeken. Prachtig! Twee pa tiënten zijn gezond naar huis gezonden. Heerlijk! Maar. hoeveel palienfen moes ten niet, ook nog hoog noodig naar het sanatorium gezonden worden? En dat gaat niet. bij gebrek aan de noodige midde len. Dankbaar zijn we voor het verkre- gene. maar heel erg is het dat er nog nicnscihen zijn. die genezing kunnen vin den en ook zouden vinden, als we ze kon den wegsturen, en nu geen genezing krij gen, sterven en tot zoolang een bron var» besmetting voor aiftderen zijn. Dat is heel erg!" Kalboliekenl Dinsdagavond komt gij ge. nieten en tevens een goed werk doen!? Do itl Barometerstand: 770. Neiging: Vooruit avond in. den Schouwburg Janswcg optrad. Nieuwe zaakDe firma van Es, het bekende sigarenmagazijn uit 'ilo Groote Houtstraat, opent in perceel Kruisstraat 18 een nieuwe zaak in hisa artikelen. „Het Weenerhuis", zooals de naam is van de nieuwe zaak, hoeft een zeer ruime xorleering in dantes- tasschen, sigarenkokers, portefeuilles, reiskoffer" rooktafels, byouteriën, enz. De wii *.cl, met zijn eikenhouten kleur, ziet er stemmig uit. De diverse artikelen zijn smaakvol geëtaleerd, ter wijl de electrische verlichting, aan gelegd door den heer J. Kater, het geheel nog verfraait. Een zaak, die wel 'n plaat-'© in onzen winkelstand waard is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1