Blad. Stadsnieuws. DAMIAATJES MAANDAG 21 NOVEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 13995 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PtR KWARTAALq 2§ FRANCO PER POST PER K«ART. BU VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Oit nummer bestaat uit 2 bladen. UIT ROME. AGENDA 22 NOVEMBER Alliance Francaise. Personalia. T00NEEL. LANGS DEN WEG. hè"? De inwijding der eerste woningen van „Patrimonium" aan den Kloppersingel. Zelfkennis J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Tweede Kamerverkiezingen. BUREAUX: UITVAARTDIENSTEN IN DE SIXTIJNSCHE KAPEL. Het is een eeuwenoude gewoonte, steeds trouw door de Pausen onderhouden, van telken jnre een zeer plechtig jaargetijde te doen opdragen in de bekende Sixtijnsche kapel voor hun oruniddellijken afgestorve nen voorganger. Paus Pius IX, die meer dan dertig jaar Jhet Romeinsch Ponbifikaat bekleedde, en de eerste Paus was die de dagen van Pe trus zag, de eerst, die het gezegde dat aan eiken nieuw gekroonden Paus wordt toe gevoegd „en ge zult de dagen van Petrus niet zien", onwaar maakte, deed dus tel ken jare van zijn lange regeering een jaar getijde opdragen voor zijn voorganger Paus Gregorius XVI. Gedurende het vijf- en-twintigjarig Pausschap van den onster- fel ij-keta Paus der werklieden, Leo XIII, werd elk jaar voor Pius IX een uitvaart gehouden en onder de regeering van Pius X voor den Paus uit het huis Pecci. Op 't oogenblik zijn de jaarlijksche uitvaartdien sten ten gunste van de ziel van den bemin den Paus Pius X, en dit zal zoo voortgaan zoolang de tegenwoordige Paus Dien God lange jaren moge schenken in le ven zal zijn. Hierbij is te voegen de Uitvaartdienst voor de Kardinalen in het afgeloopen jaar, van November tot November overleden, welke uitvaartdienst vroeger bestond, later afgeschaft werd en nu weer door den te- genwoordigen Opperherder is ingevoerd. Bij deze twee groote uitvaartdiensten in het Vatikaan gehouden, behoort de Capella Papale. Dit be leek ent dat de Paus zelf het H. Misoffer opdraagt of daarbij tegenwoor dig is, en in dit geval moeten de Kardina len, de gezanten van vreemde regeeringen 'j den H. Stoel aanwezig, de Pauselijke "hiding en de hoogwaardigheidsibe- eeders der Curie tegenwoordig zijn, evenals de Generaals en Procuratoren der groote Kloosterorden, die op 'n enkele uit zondering na, te Rome woonachtig zijn. Deze plechtige diensten geschieden in de Sixtijnsche kapel, die, gelijk men weet, een der rijkste is aan werken van beeldhouw en schilderkunst van het Vaticaan en Ro me en een monument van dit groote kunst- tijdperk 't welk de vijftiende eeuw is ge- w-eest. Deze Sixtiinsche kapel is ruim ge noeg voor de Pauselijke plechtigheden, voor de dignitarissen, die uit hoofde van hun waardigheid of betrekking daar aan wezig moeten zijn, en laat nog een zeker aantal plaatsen over voor de gelukkigen, die door voorspraak een kaart hebben ver kregen van den Maggiordoom of Hof maarschalk van Z. H. den Paus. De kolossale indrukwekkende tnuur- iclildering van het laatste oordeel door Michelangelo Buorotti, welke den oordee lenden Zoon Gods te zien geeft, aan Wiens zijde Maria, als smeekende almacht is voorgesteld, beheerscht door zijne weer- galooze grootheid geheel het kerkgebouw en maakt bij deze plechtige gelegenheden nog meer indruk dan als men het op ge wone dagen van het jaar gaat bezichtigen als een prachtige schildering in een me- seum of gebouw. Geheel de Iilurgie der Requiem-Mis heeft toepassing op de eeu wige zielenrust der afgestorvenen en in 't bijzonder voor de personen voor wie ze wordt opgedragen en smeekt God voor hen een genadigen Rechter te zijn. De Heilige Offerante wordt pontificaliter opgedragen door een der Kardinalen, en als het jaar- getijde geschiedt voor den overledenen Paus, door den eerslen Kardinaal door dezen Paus geschapen, gelijk de gewone uitdrukking luidt. De bekende zangers der Si.-.tijnsche kapel, onder leiding van den bekenden maestro Perosi, die sedert eeni- ge jaren afwezig was wegens ongesteldheid en dit jaar weer persoonlijk de leiding had, smeeken met den Kardtinaal-celebrans ge nade voor de foulen en gebreken der af gestorvenen, bidden God den overledenen de eeuwige zielrust te schenken en verzoe ken den Koning van vreeselijke majesteit, Dien Michelangelo als zoodanig afbeolde, terwijl Hij rechtsprekende is over de ont ziel len, een gunsing oordeel te vellen. Op den Pauseiijken Troon naast het al taar, aan de Evangeliezijde, heeft de H. Vader, gekleed met de Pauselijke gewaden, met den witten mijter op liet hoofd, daar de tiaar slechts door den Paus in buiten- liturgische plechtigheden wordt gebruikt, plaats genomen. Bij de Consecratie der Mis legt de Paus den mijter af ,en knielt neder voor hel altaar op een bidstoel, die, men liturgisch faldisloriunl noemt Op bizon- dere ptualscn, in koorbanken, zitten of knielen de Kardinalen, leden van het col lege te Rome tegenwoordig, de Patriar chen, de Aartsbisschoppen, Bisschoppen, de gezanten en hunne familieleden en het f"'r*or>eel van het gezantschap, de hofhou ding des Pausen voor zoover deze geen dienst doet aan het altaar, of bij den Pau- selijken Troon de Romeinsche adel, de orden van Malta en vnn het H. Graf. De genoodigden hebben hun plaatsen achter de balustrade, een meesterwerk van beeld- bouwkunst, die de Sixtijnsche kapel in twee ongelijke declen verdeelt. Het is een Schilleren van prachtgewaden in de kapel aan de voelen van den richtenden Christus. Het goud der gezanten kleeding. het rood, paars der Bisschoppen en Prelaten, de galauniformen der edchvacht en de veel- urige kleed ij der Zwitsers, waarvan de snit en de kleuren door Raphael zijn aan gegeven, steken af legen de eenvoudige zwarte paramenten van den kardinaat-cele- brans en zijn assistenten en den liturgischen eenvoud van het altaar, waarop slechts zes, drie aan drie, ongelijke kaarsen, waarlus- schen het eenvoudig passend Kruis, teeken yen verlossing en opstandig. Geen orgel spel of bellenklanken komen de plechtig heid verstoren. Alles geschiedt devoot- ernstig, zonder haast en zonder onlitur gisch laten wachten van den celebrans door de zangers. Vanaf de Consecratie tot aan de Com munie blijft de Paus knielen op den bid bank waarna Hij zich weder naar den troon begeeft. De H. Vader is steeds vergezeld van den Pauselijken ceremoniemeester en als Z. H. op den troon zit of staat op de troonvlakte, bevindt Hij zich tusschen twee Kardinalen, die hun zetels iets lager dan de Paus 'hebben. Naast den Paus op klei nen afstand, staat rechts de Prins-assis tent bij den Pauselijken Troon. Als do H. Mis geëindigd is, verricht de Paus bij een geplaatsten lijkbaar de ker kelijke gebeden en gezangen welke dan ge bruikelijk zijn en gaat alsdan terug naar de sacristie der Sixtijnsche kapel, waar Z. H. de Pauselijke gewaden aflegt. Als de H. Vader, vergezeld van Zijne hofhou ding van de Edelwacht, voorafgegaan en gevolgd door de Zwitsers met de helle baarden in den arm en de vederhelmen op het hoofd, de kapel verlaat, heft het zang koor eensklaps het: „Tu es Petrus" aan: „Gij zilt Petrus en op deze steenrots zal Ik Mijne Kerk bonwen" en sehreidt de H. Vader, al zegenend naar den uit gang der kapel. CIVIS ROMANUS. Sociëteit „Sint Bavo". Herwonnen Le venskracht, half 8. Schilderspatroons, 7 uur. Reddingsbrigade, 8 uur. Rechtskundig advies half 9 tot half 10. Kunsthandel F. H. Smit. Groote Hout straat 6o. Tentoonstelting van moder ne beeldhouwkunst door Th. A. Vos. Oud.H olland. Verwulft Strijkor kest. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Ged. Oude Gracht 30. Alle werkda gen voorm. van o12 uur, nam. van 2 S uur; Zaterdags alleen van g12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. KHne Houtweg 13. A'Ie werkdagen voorm. van io—12 uur. nam. van 24 en van 80 uur. Bisschoppelijk Museum. Jans traat Geopend eiken werkdag, uitgezon derd Zaterdag. Zon- en feestdagen. Men verzocht ons opname van bet vol gende: Voor de elfde maal operrt de Alliance Frangaise in de Novemberma and haar wintercainnagne, maar nog nooit is zij, zooals degen keer. begonnen met een soirëe niusicale, die zij, dank de santen, wericing, welke er setter! twee jaar f lis. scthen de afdeel ineen in Nederland be staat, wèl met opoffering en moeite, maar ook met stellige hoop op succes heeft kunnen owamseeren. Het hoofdbestuur te Ra rils is haar daar- hii van groote hulp geweest en zoo zullen Woensdag 23 November, voor haar leden optreden Dr. Henry Premières en Mad.elle Madeleine Bonnard. Dr. Premières is een leerling van Ro mein Rolland en directeur der Revue Musical©. Men kan hem vritelHk beschou wen als den besten muziekkenner van Franfkrilk. Hij is de schrijver van meer dere werken op muzikaal gebied. Zoo pu bliceerde bij in 1910 een prachtwerk over den 17de eeuwséhen musicus Lwlli. ver kreeg daarna den muziekprijs der Aca- ttemte Frangaise met ziin boek „l'Opëra Ilalien en France avnnt Ivul'li" en gaf inter uit „le Rnllet de Cour en France." Als secretaris-Generaal van het Interna tionaal Congres van muziek in 1914, heeft hij zidh groote bekendheid verwor ven, lerwiH zijn vele voordrachten te Pa rijs, in Spanje, België en Portugal die vermaardheid nog aanzienlijk hebben verhoogd. He' onderwerp, dat dr. Premières le Hnar'cm Ivo out in te leiden is getiteld „la Mnsique dans la vie de Sociéfé du XVTIe Siècle." een titel, die des te aan- f rekkelijker is, naarmate de kennis van dat tijdperk op muzikaal gebied, in Hol land minder a'geaneen is verbreid. Mad.elle Madeleine Bonnard. le prijs ran liet Conservatorium te Parijs, zal daarbij een tiental liederen ten gchoore brengen, d:e het gesproken woorrd op alleszins artistieke wijze zuilen illustree- ren. Het bestuur meent dus, dat het win- en dat na een serie letlerkimdige en geschiedkun dige voordrachten, die zuilen volgen, de slotavopd, in April door een:ge acteurs en actrices van het Thèalre Francais le Parijs te geven, een schilferende bekro ning zal worden van een mooie, leerzame en succesvolle „Campagne d'Hiver." Voor nieuwe leden is er nog s'lcedis ge legenheid zioh op le geven bii den pen ningmeester. den heer J.-C. Peereboom, Groote Houtstraat 93 - Op de voordracht voor directeur van de stedelijke fabrieken van gas en electriciteit komt voor de heer W. L. C. Bruinmgs, hoofdingenieur bij het Provinciaal electriciteitsbedrijf van Noord-Holland. Voor ljet examen R. K. bewaar- schoolonderwijs is geslaagd mej. A. M. W. Nolle, alhier. - Heden herdacht de heer J. Mie- syerus (hoewel feitelijk de feestdag gisteren had moeten zijn) den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de firma Joh. Enschedé en Zonen als letterzetter op de afd. particuliere zetterij. Naar aanleiding hiervan werd hij toen hij ongeveer negen uur op ge noemde afd. verscheen, in welgeko zen woorden door den heer J. H. Iïre- gonjé toegesproken namens ziin col lega's, die hem tevens verrasten met de aanbieding van een prachtige bloemenhulde, waarna de persoonlijke leli'Citalie's van zijn collega's vólgden. De jubilaris dankte in korte woor den in het bijzonder den heer Bre- gonjé voor de wenschen. Later volgde de huldiging der fir ma. De jubilaris werd op het kantoor door den heer Mr. H. J. D. D. En schedé in tegenwoordigheid der andere firmanten in waardeerende woorden toegesproken. De felicitatie's der ove rige heeren volgden, na de overreiking van een enveloppe met inhoud. Hiermede was het officieele ge deelte van dezen jubilenmdag afge loopen en mocht de jubilaris het ver dere gedeelte van den dag in huise lijk en kring doorbrengen, alwaar hij nog vele blijken van belangstelling ontving. Sprotje. 't Nieuwste stuk op het Schouw toooeél-pepertioéne is een tooneél- bewerkiiinig naar het bekende verin avan M. Scharlien-Antink; in 3 nogal groote sucoes dat hef boek indertijd had, schijnt 't stuk te doelen; de Stadsschouwburg was tenminste bij de première, Zaterdag avond druk bezet; en ook oen doel van 't waarlijk zeer wanne applaus durven we toeschrijven aam de ingenomenheid met 't boek waaruit het stuik getrokken is. Bn inderdaad: de geschiedenis van 't zeer eenvoudige, ja onbeholpen meisje, dut niet werken wil op de ruwe fabriek, maar smacht naar „oen d'ienstje", oen verlangen waarom ze gedtuebt wordt be spot, én d'M't ook als ze trouwt in haar keukentje 't glanspunt van haar 'huis ziet, treft wèt, doet aan ails een openbaring van nooiit-geweten stille levenstragiek. Maar oen tooneedstuk is 't ergiemliik niet: geen kunstig knoopen, hamdsg blootleg gen vmn oen veirwikkekng, plu.s oniknoo- ipi.ng, maar oen sohels, letterlijk wat de ondertitel zegl: oen levensschets in 10 tafereefen. Zoo dat alles gedaan moet wor den door 't zuivere en rake iin ensoonee- rang en spel. Bn daarom meereen we, al waairdeerenid, oen twoef al opmerkingen te moeten ma ken; en we achten ''t verder succes vam 't stuk afhankelijk var» de vraag, of bij volgende opvoeringen de grond tot due opmerkingen al of niet wordt weggeno men. Vooreerst: dit loaned werk bevat zoo veel realisme (genoeg om 't voor oivvol- waisaenen weinig geschik t te maken) dat we op sommige punten niet over een gemis aan realisme kunnen heenstappen. De schoonmaakster bv. in 't eerste tafree! was volstrekt geen levend volkstype; ook Sprotje zélf gebruikt nu en dan termen, die in haar mond gemaakt klinken; en.... Charlotte Kohier vervult de zeer moei lijke hoofdrol uiïts lekend; ze heeft aam elke beweging en iedere inlonatie volle aandacht gegeven; ma-ar toch voeMien we reeg herhaaldelijk diat 't spel was, geen na tuur. Ten tweede: Vooral im 't begin, waar een zekere eentonigheid niet geloochend kam worden, moestem de tafreelen elkaar walt vlotter opvolgen; o.i.' was 't opont houd voor dicoor-v er \v;i seSen wel eens wat grooter dan wemsdheJijlk was om er de stemming im le houden. Met 't genoemde voorbehoud durven we ■de eer san den avond toeschrijven aan 't soort van Chart: Kohier. Ook de andere (aii-te kleinere) rotten vodeden goed. Een extra woordje verdient Goba Blankenstón, dlie ails steeds baar rol van wat-oudere- damo op bijzondere sympathieke wijze .weergaf. Drinkwatervoorziening. Ged. Staten van Noord-Hollgncl lu>i;en aan de ge meentebesturen beantwoording gevraagd van de volgende vragen 1. Op welke wijzo ge c'aiedt in uw gemeente in gewone omstandigheden de voorziening met drinkwater? 2. Indien die voorziening ge chiedtdoor wellen of pompen, is dit water dan reeds onderzocht door het centraal la boratorium voor de volksgezondheid, en zoo ja, wanneer en met welk resultaat? 3. Waren de gewone middelen van drinkwatervoorziening in de afge'.co en droge periode voldoende om in de be hoefte aan drinkwater voor measoh en dier en voor huishoudelijke behoeften té voorzien 4. Zoo neen, ziju dan bijzondere maat regelen getroffen om in het tekort aan waler te voorzien, en waarin hebben die maatregelen bestaan 5. Indien het water vam elders ia aan gevoerd, van waar en op welke wijze is dit dan geschied? 6. Waren voor het vervoer' speciale vaar- of voertuigen aanwezig; zoo neen welke middelen van vervoer zijn dan gebezigd Jtfoe geschiedde in het geval in vraag 5 bedoeld de distributie onder de ingezetenen 8. Welken prijs hebben de inwoners voor dat water betaald? 9. Heeft de getroffen regeling tot moeilijkhedon of klachten aanleiiing ge geven 10. Welke maatregelen ziin van uwent wege genomen om nadeelen voor de volksgezondheid zooveel mogelijk te voor komen of te beperken? 11. Ziin in uw gemeente bijzondere moeilijkheden ondervonden met betrek king tot het drenken van vee, ten ge- gevolge van het droogstaan van sloiten of tengovolre» :„l,,o>n vnn bui tenwater?- 1 12. Welke ervaringen zijn overigens tijdens de droogte ondervonden met be trekking tot de reiniging van vaatwerk en gereedschappen bij de melkwinning in gebruik? 13. Tot welke bijzondere opmerkingen geeft de e rvaring, in de droge periode opgedaan, u nog aanleiding? Ged. Staten voegen hieraan nog toe, dat het in hun voornemen ligt over de te verstrekken gegevens het advies der Gezondheidsccma-.isiie in te winnen, ten einde zich, van verschillende zijden voorgelicht, een juist oordeel omtrent den toestand te kunnen vormen. IIol!. Sï'f. van Wetm schappen Tot directeuren van. de Ilollandsehe Maatschappij van Wetenschappen zijn benoemd de heeren Mr. IT, v. Lochem de Josseling de Jong, J. C. Tadema en J. L. Tadema, te Haarlem; Mr. L. J. van Toulon van Koog, te Bennebroek en Mr. W. C. Wcndelaar, te Alkmaar. 1- G. J Spanjaard f Zaterdag morgen is te Haarlem op de Algsmeene Begraafplaats aan de Klevcrlaan de oud-kapitein ter zeo J. G. J. Span jaard, ridder der Mil. Wi'lemsorde. met militaire eerbewijzen begraven. Aanwezig waren de hoofdofficieren en officieren der infanterie van het garnizoen en eenige officieren van de cavallerie. Aan het graf spraken de oud-luit.- kolonel van de marine J. V. N. Jochin en een vriend van den overledene. De zoon van den kolonel, die één dag na den dood van zijn vader uit Indië was teruggekeerd, dankte voor de belangstelling. „Herwonnen Levenskracht". In aansluiting met het „Damiaatje" van Zaterdag, kunnen we melden, dat ach ter in de groote zaal van „St. Bavo" waar morgenavond de propaganda- avond gegeven wordt, is opgesteld de miniatuur-afbeelding van het Sanato rium „Berg en Bosch", welke op de J.H.T.Ate Amsterdam tentoonge steld is geworden. De verschillende afdcelingen van. het sanatorium zijn duidelijk weergegeven, zoo o. m. de slaapzalen, de lighallen, de keuken, de waschkamer, de slaapzalen der zusters, closets enz. Zelfs de aan bouw der afdeeling voor patiënten, die apart moeten liggen is niet ver geten. Het gebouwtje wordt electrisch verlicht, terwijl door oen ter zake des kundig persoon, de noodige tiillegging wordt gegeven. De vele foto's van „Berg en Bosch" tevens gegroepeerd, vullen verder aan wat het miniatuur-gebouwtje niet ver mag te doen kennen. De exposeeriug van liet miniatuur- b.K. sanatorium verhoogt ongetwij feld de attractie van den propaganda- avond door „H.-L." georganiseerd. „Zondagavond,." Dit ia een Zondagavond in de Groo te Houtstraat. Ah je er, per ongeluk, noodzakelijk door moet anders doa J° niet val je over voetbal. Je valt in figuurlijken zin, maar 't is tcch gevaarlijk. Want het gevaar be ;t:at, dat de voetbalziekte op je over slaat. Niets is zoo besmettelijk bijna als dit. Voor helverlichte ramen 6taan da menschen te kijken naar gekleurde pop- tjes, die aan 'n touwt'e bengelen. Dit 13 geen belangstelling voor 'n speel goedwinkel, maar interesseer voor den stand der voetba'clubs op de competitie- lijst, die dusdanig.gesymbo'iseerd worden! ■Ad® je twee stappen in de Groote Houtstraat hebt gedaan hoor je een joggie van twaalf jaar tegen z'n vrind je zeggen: Wat schopte-ie 'm d'r fijn in, hè jê! En dan loopt de gramafoon in onze hoofdstraat af. „„Hoe hebben jeli$i Tjejpqeld." „Maar het bestaat niet, dat het off-side was". „Die scheidsrechter kent er ook geon klap van". „Jelui staan op de tweede plaats „Die stomme keeper hadt dien eersten bal toch zeker best kunnen hou den"! „Weet je nog andere uitslagen?" „Is Haarlem al ün?" „Die Martin ken 't tooh nog wel hè, en wat is Jur nog goed!" „Wat heeft H.I'J). ze weer te kletsen gegeven „Ik wed, dat D.F.O. nog kam pioen wordt!" „Sparta houdt het ook wel weer!" „Die Rinis hoirt ook eigenlijk niet in jelui eerste thuis." „Weet jii een betere?" „Hij laat ze eigen d'r zoo maar niet uitzetten." Nog veel langer is de litanie van gesprek-deeltje3, die je opvangt uit ge sprekken van allerhande mannen en jongens, vrouwen en meisjes, voor wie de Zondag 's morgens met voetbal be gint. on- avond i mat vnrite' «'■•■ligt! Men kent bet groote bouwwerk van de W 011 ingslichting „Patrimonium" aan den Kloppersingel, waar met man en macht wordt gewenkt aan den bouw van 318 ar beiderswoningen, waaronder 5 vrinkcls. Zoo spoedig mogelijk zal tevens aldaar begonnen worden met den bouw van 81 middenstands-woningen en een kerk. Reeds is een begin gemaakt met bouw van een school, zoodat over een paar jaar daar ter plaatse een stadswijk geslicht zal zijn, waarop in de eerste plaats de Woning stichting Patrimonium en in de tweede plaats de gemeente Haarlem trotsch kan zijn. Zaterdagmiddag is het eerste complex- woningen, tezamen 52 perceelen aan 7 blokken gebouwd, officieel ingewijd. De woningen zijn gelegen aan de Joh. de Breukstraat en de Zocherstraat. Zij bevat ten beneden twee kamers, portaal, gang en keuken en boven drie slaapkamers met nog een klein kamertje en een f linken zolder. Verder zijn er de moderne inrich tingen van electrisch licht, gas en W. C. aangebracht, zoodat de benaming van kleine villatjes er wel op kan worden toegepast. De plechtige inwijding geschiedde door den burgemeester, den heer C. Maar schalk, die door mevrouw Maarschalk vergezeld was. In de groote aannemers- keet aan den Kloppersingel werden de burgemeester en de wethouders, mr. Slin- genberg en mr. Bomans, ontvangen door het bestuur der Woningsticb.ting, bestaan de uit de heeren J. D. Wijkhuizen, voor zitter, M. de Braai, secretaris, D. J. D. Hovenier en E Overbeetk en J. B. van de Wateren, administrateur. Verder waren aanwezig de commissa rissen der Woningstichting, de heeren G. Wolzak en mr. P. E. Barbas. Ook de heer Joh. de Breuk, oud-wethouder, toonde zijn belangstelling door de plechtigheid bij te wonen. Mede waren vele belangstellenden aan wezig. De Woningstichtingen Patrimonium t« Amsterdam, Zaandam en Hilversum wa ren vertegenwoordigd door hun bestaur- deren. Het welkomstwoord weird gesproken door de heeren Wijkhuizen en W. F. Beeramans. Hierna noodigde de heer Wijkhuizen den burgemeester uit den steen te onthul len. Deze is aangebracht in den muur van het laatste huis van blok 7: „God alleen de eer. Herinneringssteen aan de opening van „Patrimoniumwijk" door Biuirgemeestea- C. Maarschalk, op 19 November van het jaar 1921. Het Be stuur: J. D. Wijkhuizen, voorz., M. de Braai, secretaris; D. J. D. Hovenier, D. Hoekema, E. Overbeek. J. B. van de Wateren, Administrateur, K. Hille, Aan nemer". In optocht begaf het gezelschap zich naar Blok 7, waar de burgemeester het woord nam voor het uitspreken van een rede Gaarne ben ik bereid gehoor te geven aan uw uitnoodiging, aldus de burgemees ter, om namens'het gemeentebestuur van Haarlem dit eerste complex woningen in te w;ijden door dezen gedenksteen te ont hullen. Is dit feit voor uwe stichting een heugelijk gebeurtenis, niet minder is het die voor allen wien 't wel en wee der ge meente ter harte gaat, dus ook voor het gemeentebestuur, ook voor mij. Want de voorziening in de behoefte aan goede woonruimte is ten allen tijde, maar vooral thans, een daad van groot sociaal belang. Niemand boter dan het gemeentebestuur mag ik wel zeggen en inzonderheid de wethouder van Openbare Werken en de burgemeester om wie zich de verzoeken om woningen, noodkreten als bet ware, concentreeren, weten hoezeer hier in Haarlem de woningnood nijpt. Het is dan ook geen overdrijving, wan neer ik zeg, d'at het gemeentebestuur zich blijde te moede gevoelt, telkens wanneer bet vernemt dat weer een complex huizen gereed is gekomen, waardoor voor een aantal gezinnen een eind kan komen aan de treurige omstandigheden, waaronder zij op woninggebied gebukt gaan. Naast andere vereenigingen, heeft ook uwe stichting de dankbare, maar zware laak op zich genomen, den woningnood in deze gemeente te bestrijden. Een dank bare taak. omdat men weet direct mede te werken, tot het beëindigen, althans ver minderen van de massa-ellende, die in het woord woningnood ligt opgesloten. Maar ook een zware taak. Want het gemeentebestuur is er zich van bewust, dat, daargelaten nog de -loeilijkhedén aan de voorbereiding en uitvoering der plannen verbonden, etr van de bestuurders der Woningbouwvereeni- gingen wel zeer veel tact en toewijding wordt veireiscbt, bij de ingebruik-geving en exploitatie der woningen. Dat deze bezwaren uw besfuur met hebben weerhouden blijkt wel uit bet feil dat door u reedis 74 woningen werden ge bouwd aan het Brouwersplrin en thans dit afgeronde complex met de 81 midden- standswoningen, totaal 399 woningen om vattend, wordt uitgevoerd. Voor deze hulp bij de oplossing van hei zoo moeilijke vraagstuk ben ik u zeer er kentelijk, evenzeer als voor de vriendelijke gedachten die u hebt gehad mijn naam aan de feestelijkheid der ingebruikneming te verbinden. Verder bracht spreker hulde aan de heer Kuipers en Ingwersen. Daarna onthulde spreker den gedenk steen en spr. eindigde aldtus: Moge hij in verre toekomst nog getui genis afleggen van den onbaalzucbtigen drang die bij uw bestuur bestond om ln den tijd van hoogen woningnood, de zoo- nijpende zorg voor een groot aantal gezin nen te .verlichten. Waar dew woningen thans aan huiuie O o o Zoo nu en dam wordt ook oen joaima- Rvt herimnend aam ihet vergankelijke vam eijn wenk, op ©en wijze, die ©enigszins overeenkomt met een slag im hot ge zicht. En wie onder hen mocht meereen, dat hij dnunzamer werk doet dom de een dagsvliegen, wordt af en toe hardhandig aam de onjuislihoim vam die opvatting her innerd. Het is misschien goed om hem voor ijdelhead te behoeden. Wij werdén een dezer dagen weer eens herinnerd aan de menscheiijke nietigheid vam den jouimalisten-arbeM door een be richtje in de N. B. Ct. geliteld „Te Haar lem R.K. Troef (men zie daarvoor, alsook voor de repliekelders in dit Had). Deze kw-esliie is in de eerste belft vam de maand Juli in de Haarlemsohe dag bladen en in de zitting van den gemeen teraad uitvoerig besproken. In de N. H. Crt zijn er kolommen lange beschou wingen aan gewijd, zoodat men met recht mocht veronderslellen dat de kwestie, alliums bij de HaaiAeroers, ge noegzaam bekend is. En nu komt de N. R. Ct. eeitfge maanden later, alsof het een buitengewoon nieuwtje gold, met een soort „onlihuH'ingen". Men vraagt zich dian aif of zoo'n be richt het tegenspreken nog wel waard is Bn wij erkennen gaarne mede door dat de burgemeester vam Haarlem, d* Maarschalk, wiens naam door de N. R. CL in het geval wordt gemoeid en wiens meenimg wij vroegen, ook volkomen die opvating was toegedaan dat we het overbodig vonden nog op de zaak terug te komen. Iintusschen blijkt ores nu dat zrtfs R.K. neet .juist de toedracht der zaaik moer keamen. Zij vragen ons verwondend waarom dat bericht niet wondt tegenge sproken. Wij hebben geen bezwaar om de her innering nog eens op le frisschen, wat we dam ook in dit nummer nog even doen, maar, eerlijk geizegd, „de donkere dagen van Kerstmis", waarin wij mi ai schijnen te leven, stemmen ons zoo tot meclileeren dat wij het neerschrijven vnn de hierboven geuite bepedmzing over hat vergankelijk© ook van journalisten-ar beid niet in omize pen konden terugdu wen. Barometerstand: 772. Neiging: Vooruit bewoners overstaan, laat ons ze met de harten die daarin zullen kloppen, ootmoe dig opdragen aan den Allerhoogste met de bede, dat in deze huizen, uit Christenzin voltooid, moge heerschen geluk en vrede, uit en door het Heilig licht dat ons dt Heiland schonk" Hierna verwijderde de iburgemeeslei het doek dat de gedenksteen bedekte en word deze met belangstelling bezichtigd. Nadat vrvolgieres een fotograaf de plech tigheid 'had vereeuwigd, werd een wande ling langs de huizen gemaakt en eenige nog leegstaande woningen door mevrouw Maarschalk, den burgemeester en de wet houders geziehtigd. Zeer werd de indee ling en afwerking geprezen. Op uitnoodiging van het bestuur begaf het gezelschap zich thans weder naar de directiekeet, om daar en kop thee, om daar een kop theete nuttigen. Daar werden vele woorden van lof gesproken. Het woord werd gevoerd door den heer Wijk huizen, den heer De Braai en den heer Kuipers, den heer Wolzak, den heer De Breuk. Thans kwam «en hctldeword, dat bij zonder insloeg. De heer Ingwersen stelde in een humoristisch getinte rede den veelomvattenden arbeid van den beer Van Je Wateren in het licht en diens voortva rendheid en doortastendheid in hooge ma te roemde. Nog eenige andere heeren voorden 'het woord. Nederland en Oranje. Vrijdagavond vergaderde de Kiesvereeniging Nederland en Oranje, waar besproken Werd de re solutie van het Osntraal Comité inzake de samenwerking met andere partijen. De resolutie werd met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering was goed bezocht. Door de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" te Zaandam, zijn de volgende candidate!! op de groslijst ge riantst: mr. J. B. Bosmans, Oh. v. d. Bilt, mr. Paul Iteiimer e mevr. Bronsv 'ld-Vi- ringa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1