Indrukken van den Stadsnieuws DAMIAATJES t DINSDAG 22 NOVEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 13996 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57'/. f 0 25 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE DELEGATIE NAAR DE ARBEIDSCONFERENTIE. NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÉN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. AGENDA 23 NOVEMBER Provinciale Staten van Noord- Holland. R.-K. Coöperatie Arbeid Adelt." VAN ONZE RECHTBANK. Personalia. VOOP DE WEENSCHE PRIESTERS. Wederom verlaging van den Melkprijs. R. K. te Haarlem troef? o e o 't Wordt nu verveieno. Het wegbrengen van schepen. Tweede Kamerverkiezingen. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 19 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. Eurgerlijhe Stand. COURA DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN s PER KWARTAALT 3-25 242. Men ral rich herinneren, dat er maanden •lang rumoer is geweest in onre pers over de benoeming van een Katholieken arbei dersgedelegeerde (den heer Serrarens) naar de A r bei d sco n f e ren tie te Gehève. De Conferentie is nu eenige dagen ge leden gesloten; over de goedkeuring van de geloofsbrieven is wel een beslissing ge nomen, maar de raak relt is niet in begin sel uitgemaakt. Omdat zoo groote groepen georganiseer- den bij deze zaak direct belang hebben, is bet wellicht dienstig, wat dieper pp deze kwestie in te gaan. Men weet, dat het N. V. V., als tellende het grootst aantal leden en zijnde de meest representatieve organisatie, het monopolie opeischte voor de vervulling der plaats van onzen arbeidersgedelegeerde. Maar on ze regeering ontkende dit monopolie. Waar art. 389 van de Charte van den Arbeid (hoofdstuk 13 van het Verdrag van Ver sailles) voorschrijft, dat de aanwijzing van de arbeiders- en de patroons-gedelegeerde moet geschieden in overeenstemming (ac cord) met de meest representatieve organi satie, heeft onze regeering gemeend niet alleen met die organisatie, die de meeste leden telt, doch ook met de andere, die tot de meest representatieve organisaties ge rekend mogen worden, overleg te plegen. Tweemaal is die overeenstemming bereikt ten opzichte van de aanwijzing van een vertegenwoordiger van het N. V. V., maar nu de regeering voor deze derde conferen tie een vertegenwoordiger van de R.-Kuth. organisatie, de tweede in ledental, wilde aanwijzen voorwaarden op welke het vorige jaar de overeenstemming ook mei de confessieneele en neutrale organisaties bereikt was ging het N. V. V. daarmee niet accoord. En toen de regeering niette min den heer Serrarens benoeming, werd zij beschuldigd van schending van het \er- drag, wijl zij een gedelegeerde benoemd bad niet in overeenstemming met de meest repesentatieve organisatie. De roode pers en vooral de vakpers van de modern georganiseerden, heeft hemel en aarde bewogen, om deze beslissing te doen vernietigen. Men deinsde er daarbij zelfs niet voor terug om onze Regeering de laagste motieven voor baar besluit toe te schrijven. Maar Mgr. Notens wist met een zakelijk betoog al dat roode kabaal tot zwijgen Ic brengen en hoewel de bewoor dingen van het artikel zelf voor den In liepen uitleg van het N. V. V. zeer veil grond geven, heeft de Conferentie niette min tot toelating van Serrarens besloten. Zelfs Jouhanx, de radicale arbeidersgedele geerde van Frankrijk, heeft zich daar voor verklaard. Het N. V. V. heeft dan ook de kous op den kop gekregen. Intusschen is de uitspraak der Confe rentie tot toelating van den heer Serrarens geen beslissing ten principale geweest. Kr is uitdrukkelijk bij vastgelegd, da't over te- ze ééne benoeming voor ditmaal en niet over den uitleg van 'het bewuste artikel 38.) •werd gestemd. De beslissing over dezen uitleg wil men nu aan het Internationaal Gerechtshof over laten. Met welk eeil juridische puzzle men hier fe doen heeft, blijkt wel hieruit, dat de Commisie tot onderzoek der geloofsbrieven de adviezen inwon van twee ïecblsgeleei- den, die lol een geheel van elkander af wijkende conclusie kwamen. Een van die juristen was een Nederlander, prof. van Hamel, die de zaak aldus stelde; „De regecring raadpleegt de voornaam ste organisaties in den lande. Raadplegen is niet voldoende, het artikel wil overeen stemming, accoord, lusseb.cn regeering en vertegenwoordigers van den Reorganiseer den arbeid; de vegecriog is echter niet ver plicht de door dezen voorgestelden candi- daat te aar.vaarden. Het is niet moeilijk te be'.vijzen, dat de ontwerpers van het ar tikel bot normaal geacht hebben, dat dit accoord lol stand komt met de voornaam ste organisaties. Het artikel zegt niet wat er "cdaan moei worden als het accoord tiWberoikt wordt. De' regeemtg moet dan zelf beslissen boe. zij zooveel mogelijk in <te., zin van de Charte van den Arbeid te iv"delen heeft. De N-ederl. regeering heelt dat op haar wijze gedaan en kan me - sc'nrlriigd worden van schending van ar. zigen? De onbillijkheid, waartoe de tegen woordige redactie aanleiding geeft, is toch al te schreeuwend. Gesteld- in een land zijn vijf verschillende arbeidersorganisaties, waarvan één 100.000 en de vier andérc ieder ongeveer 80.000 leden tellen. Nu zou volgens den meest voor de hand liggenden uitleg van de letter van artikel 389, als afgevaardigde naar de Internationale Ar- beidsconferentie altijd een lid van de groot ste organisatie moeten worden aangewezen. Vijf minderheden van 80.000 leden zouden dus in ons geval altijd door een meerder heid van 100.000 op zij worden gedrongen. Men gevoelt, dat zoo iets onhoudbaar is. En daarom lijkt ons een zoo spoedig mo gelijke wijziging van dit onbillijke artikel beter dan dat geleerde juristencolleges hun lijd gaan verbeuzelen met allerlei spitsvon dige betoogen aan de tegenwoordige re dactie 1e wijden. BUREAUX: 1 Er was harddraverij te Lisse en do Ide „Superbe"-reepen zou vallen, te rrfeer S3"." Zooals wij schreven, zal deze vraag nu Ier beslissing aan het Internationaal Ge rechtshof worden overgelegd. Maar wat beeft men daaraan? Is het niet verstandiger het artikel -.00 rpoédig mogelijk te wij- Sociëteit StBavo". Haart. Inkoop- combinatie, 8 uur. Propagandisten, 8 uur. Sociëteit „V ereeniging"Vereen. „Oost en W.est" Lezing over een reis door Sumatra's Westkust, 8 uur. „De Kroon". Alliance Frangaise Letterkundige en musdcale avond door den heer Henry Prunières en mej. M. Bonnard. Kunsthandel F. H. Smit. Groote Hout straat 6p -Tentoonstelling. Oud-H olland. Verwulft Strijkor kest. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen God. Oude Gracht 30. Alle werkda gen voorm. van o12 uur, nam. van 2 5 uur; Zaterdags alleen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13. Alle werkdagen voorin, van to12 uur. nam. van 2—4 en van 80 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat Geopend eiken werkdag, uitgezon derd Zaterdag, Zon- en feestdagen. In de zomerzitlÉng van de Provinciale Stoten van N-oiotrd-Hc'damd dienden -de hoe ren Klecrekoper en Bosman een moi'-e in, waarbij God. Staten werden uitatenoodkpl. Indien de openbare beihanddting van het wetsonliwerj in het najaar n-og niet was aanigerangen, in naam der Stoten ©en krachtig verloog te richten tot de Rogee- ring, waarop ihaxe eindlbesLssing inzake het Provinciaal A !ï,bt•rn-nrcf- 'omen! wordt aangedrongen. Deze nvotie ging o-m pre- advie naar Godiep. Staten. Deze advfeeeren het i.n de motie bedoelde vertoog niet aan de Regeetiing te richten, daar 'het wets- ontwerp op den rechts-toestand der amb tenaren in de Tweede Kamer na 'het Kerst reces zal worden behandeld. Ged. Staten stelten verder voor: aan -d-e gemeente Sthcagen over 1921 een .subsidie te vcricenen ten 'hale diar wijkver pleging in <d':e gemeente tot een. inader door Gedep. Stalen te bepal lenlbedr-aig; aan de gemeente Zaandam tot nader op zegging 2100 voor hare hoogere hon- detesdnool; f 5300 voor haar handels- SÏajgsribO'o!!5300 voor haar ham'dieiis- avondcursus; aan tte 'gemeente Haarlem tot wederop- jreggiag tc«e voor haar -Hoogere Harodels- sdhoo-1 en hare Iiasrdel'sa'YOndischoiol rosp. 6816 cn 3891 .per jaar. Voorts worden wijzi-gimgten voorgesteld in die bijzondere regfementten van best-apen van de banco en den polder Veenihuizen en dien Manker- en Oostwoudeirpolder als mede in dat van den polder Hotter en Huisduinen. Op de j.l. Vrijdagavond gehouden 2e jaarvergadering van de R. K. Coöpe ratieve Broodbakkerij en Verbrtdksver- eeniging „Arbeid. Adelt" -werden de fralansen ment winst- cn verliesreke ning goedgekeurd. E>e rapporteur van de finaticieele commissie, de heer P. Dijt, stelde na mens die commissie voor liet voor (Je bakkerij bepaalde dividend van 50/9 voorloopig niet uit te keenen, maar ter versterking van het bedrijfskapitaal te bestemmen. Aldus werd besloten en wordt thans liet tegoed op ieders naam ia-.*-schreven, zoodat voor de leden dat gel I con spaarpotje Vormt. D-i aftredende bestuursleden, de hee- rai N. Knape en M. T Serné, wer den bi] acclamatie herkozen. De com- mis-Miiies-n, de heeren P. Waasdorp en E. Voets, eveneens, terwijl voor de .open zijnde plaatsen de heeren H. J. Rooijers en .J Th. F.lligens als commissarissen werden benoemd. (Eerst heden geplaatst wegens ecne Ier zêT'erij onjuist gedane overgave van de copie van onzen verslaggever.) Oplichtingi. De eerste beklaagde die in het be- kiaijdebankje morst plaats nemen was de werkn.au <T. E. <J. M., die terecht stond dat hij tot 3 maal toe do (Federatie der Nederlardsche transportarbeiders op gelicht had door een hoogere werkloo- "enuitkeering te innen dan hem toekwam en wel door een valsche opgave te doon. Het O. M. eischte tegen hem 1 maand gevangenisstraf. Verzet tegen de "politie. A, O. en T. O., to Lisse, vader o» zoon, hadden zich den 5den October j.l. tegen de politie verzet die hen mee wilde nemen naar hot bureau. beide beklaagden hadden hst daarbij een weinig bont. gemaakt, ze hadden o.a de controle gedreigd ze over de brug in controle gedreigd-, ze over de brug in het water te zullen gooien, aangezien ze zonder bewijs van toegang op het ter rein wilden. De agenten vonden het daarop beter de heeren even mede te nemen. Ze verzetten zich op alle mogelijke manieren en dienden den veldwachters eenige gevoelige klappen toe. Ze moes ten zich hedenmorgen hiervoor verant woorden. De orfi icr van justitie verklaarde dat beklaagden ongunstig bekend staan en de vader reeds eenige rnalon veroo?'deeld is. Hij eischte dus tegen den zoon 14 dagen gevangenisstraf en tsgsn den va der 20 dagen gevangenisstraf. Vervolgens moest N. D., uit Lisse te recht staan, dat hij bij die zelfde ge legenheid den rijksveldwachter 0. K., uit Hülegom, een klap om de ooren ge geven had. Beklaagde was niet verschensn. Het O. M. eischte een gevangenisstraf van 20 dagen. D-iefstal. A. W. G., arbeider te Haarlemmer meer, had den 4den October van zijn baas twee zakken aardappelen gastolen. Inderdaad had hij voor de politie be kend, thans verklaarde hij van de zaak niets te weten. De rijksveldwachter 0. IC, verklaarde dat beklaagde hem eenige malen bekend had ze gestolen te hebban, dooh lator ontkende hij weer. Het O. Al. achtte het feit bewezen en eischte een gevangenisstraf van 2 maanden. Oneerlijke concurrentie In de midddgzitling moesten terecht staan J. G. A. en G. B.. directeur en .on derdirecteur der N.V. „Zaaniand- sch-e Cacaofabriek" te Koog-Zaandijikter zake oneerlijke concurrentie. Zij zouden namelijk chocolade-'reepen „.Superbe" zoodanig verpakt in den 'handel gebracht hebben, dat deze op bedriegeiijke wijze 't merk „Kwalla" imiteerden, waardoor- na deel voor de „Kwatta' -fabriak kon ont staan. De lieer A. ontkende ten stelligste, dat door hen getracht zou zijn, het merk „Kwatla" op bedriegeiijke wijze te imi- leeren. Het merk „Superbe" stond dui delijk op de verpakking vermeld. BekJ. zeide verder, dat de gebeele verantwoor '.e- lijikhid statutair op hem rustte. Hij wist niet of hij den druk der letters op de verpakking goedgekeurd had. De heer B. zeide, dat hij niet verant woordelijk was voor bet in den handel brengen van „Superbe". Vroeger heeft hij voor de zaak gereisd. Zijn oordeel was, dat chocolade-,reepen in rose papier ver pakt, hel meest gangbaar waren. Dat was o.m. ondervonden bij den verkoop van hazelnoot- en pinda-ree pen. Bekl, zeide verder, zich niet precies meer te herinne ren, of hij oo'k mede gesproken had over het bedrukken der verpakking. De reepen kostten 5 cent per stuk. j' De directeur van die KwaHa-fabnex, ai» getuige gehoord, zeide, dat hem klacnlen bekend waren geworden van personen, die aan 'het station te Amsterdam zg. Kwatta-reepen gekocht 'hadden en later bevonden, dat men hun „Superbe '-reepen in dé hand gestopt 'had. Verder meende deze getuige, dat er wel nadeel voor zijn bedrijf uit zou kunnen voortvloeien, doen het is zeer moeilijk te bewijzen, hoe groot die slhade is. De „Superbe"-reepen werden gewoonlijk los verkocht, d.w.z. niet uit e doos. De Officier van Justitie vond de hou ding van beklaagden niet loyaal. Zij er kennen niet openlijk, dat zij ten voordeeie bumner zaak, deze reepen chocolade, veel gelijkend op „Kwalla", in den handel ge bracht 'hebben. Wat het feit zelf betreft, meende spreker, dat er wel van misleiding van het publiek sprake is. De vorm der reepen, d-e kleur der verpakking is zoozeer gelijk aan die der Kwatta-ireepen, dat het publiek er door bedrogen wordt. Spr. meent, dat beide bekl. verantwoordelijk zijn. Spreker eischle ten slotte legen ïedeien beklaagde 250 boete, subsidiair 1 maand hechtenis. Oe verdediger, Mr. De Vrieae, uit Am sterdam, betoogde allereerst, dat deze zaak in haar geheel draait om het feit; het be dreven,e is gepleegd door een naamlooze vennootschap. Nu heeft men twee personen dier N. V. in staat van beschuldiging gesteld, doch in ons strafrecht ontbreekt een artikel, dat van vcree,uiringen, die tegen de wel bandelen, de bestuurders strafrechtelijk aansprakelijk 'kunnen gesteld worden. Spreker citeert in dit verband een uit spraak van den Hoogen Raad, waarbij de ze 't besluit van een rechtbank, welke den bestuurder van een N.V. strafrechtelijk aansprakelijk stelde voor een door de N. V. gepleegd misdrijf, onrechtmatig ver klaarde. Verder betoogde pi., dat de handeling in deze is geschied door een groot aantal personen. Nu kan nooit iemand gestraft worden voor het kwaad, dat een ander doet, tentzij omtrent 'hel kwaad afspraak mocht beslaan. Dit is hier niet het geval. Pleiter toont de verpakking der „Super- be"-reepen en meent, dat daaruit vol doende blijkt, dat de zucht tot kwade trouw niet voorzat bij de bekl. Pleiter is langen tijd adviseur geweest van de Nederlandsche Steendrukkersver- txnigiog, en mag op dezen grond dan ook vertel aren, dat d'e drukker veelal de leider is bij het leveren van drukwerk. Bekl. hebben in de verste verte niet 'kunnen vef-mowitHY ,ias te vat I f 3fb riek over niet, orndat reeds andere fabrieken ook chocolade-reepen, in rose papier verpakt en op Kwatla gelijkend, in den handel ge bracht hebben. Ten slotte zijn de recla meplaat van „Superbe" en de doozen, waarin die reepen verpakt werden, geheel verschillend van Kwatla. Pl. meent ten slotte, dat vrijspraak der bekl. zal moeten volgen. „English Association". Dooi' de „English Association in Holland" is Zaterdag de tweede lezing van dit seizoen gegeven door. den heerAdair lector aan de Universiteit te Londen. In het begin zijner rede, welke „de invloed van den oorlog op Engeland en het Engelsche leven" behandelde wees spr. er op, hoe reeds vóór hel uitbreken van den oorlog reaclie op de toestanden van de regeering merk baar was en hoe door den oorlog deze reactie verhaast is. Hierna ging spr. na, welken invloed de oorlog heeft gehad op de sociale toestanden in Engeland, om verder te beschrijven hoe het stugge, het stijve meer en meer uit den Engelschman verdwijnt hoe hij meer toenadering zoekt met het vasteland en beter gaat begrijpen de saamhoorighcid met andere vol keren. Met eenige beschouwingen over Ierland besloot spr. zijn rede, waarna de vice-president, de heer C. Proper hem dank zegde. Hét aantal aanwezigen was vrij talrijk. De jnssendjeven weer aan 'I werk. Maandagavond te half zeven heeft men door open sluiting van 'n siraat- deur van perceel Wilhelminastraat 44 uit een ongesloten kast in de gang 4 jassen, 3 mantels, 2 dassen en een muts ontvreemd. Oppassen is dus weer de boodschap. Aangehouden. Door de recherche is aangehouden J. de H., zonder vaste woon plaats,wegens rij wie i verd nis te ring. Brandje. Hedennacht omstreeks kwart voor vier werd brand gealar meerd in perceel Hooimarkt 14. Door de hitte van-de kachel was in een lioek van liet café de houten lambrizeering in brand geraakt. Een gedeelte der lambrizeering, alsmede wat behand en een houten schot van de afvoerbuis van de. privaat werden door het vuurtje verslonden. Met een straat op de waterleiding werd het brandje gebluscht. De staf der braxidweer was aan wezig. Feestavond „Ilvrw. Levenskracht". Men schrijft ons: Voor dan feest avond v. „Herwonnen Levenskracht" hedenavond in de Sociëteit „St. Bavo" schijnt nog all animo te zijn. Ver- schillende belangstellenden kwamen al een kijkje nemen in de groote St. Bavozaal. Zooals men weet is de toegang vrij evoor alle Katholieken. Den heer F. Sipkes, een der op richters van het Doopsgezind Zang koor, is het eere-voorzïUerschap van deze vereeniging aangeboden. De heer Sipkes heeft deze func'ie aanvaard Tc Amsterdam is geslaagd voor het examen Vrije- en Orde-oefeningen, me.j. H. Pk. Pieper, alhier. Voor de Weensehe Priesters is heden morgen f 1.ingekomen ter eere van St. Antonius. Hinderwet. Ter inzage is nederge- Ictgd het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van J. H. van der Vossen, om ver gunning tot oprichting van eene smederij, waarbij elee tri.se he kracht zal worden aan gewend tot een gezamenlijk vermogen van 3M P.K. tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen, ter vervanging van de te sloo- r>en smederij, in het perceel aan de Korte Houtstraat No. 6 en het ingekomen ver zoekschrift met de bijlagen van de firma H. J. Tjaden en Zonen, om vergunning tot oprichten van eene inrichting tot het ver vaardigen en montoeren van toestellen voor watervoorzieningen, waarbij electri- sche kracht zal worden aangewend met een gezamenlijk vermogen van 6 P.K. tot aan drijving van te plaatsen werktuigen in een te bouwen werk- en opslagplaats op 'het terrein aan de Zocherstraat. Het Wi'ener Trio. Men schrijft ons: Een bijizonder groot genot staat het mu- zieklievend publiek te wachten door het optrenden van het beroemde „Wiener Tri),' dat voor de eersle maal in ons land komt, op het tweede Abonnements concert van het Concertbureau Has Au- gustin o,p Vrijdag 2 December in den Sdhouwbung Jansweg te Haarlem. Dit schitterende Karaermuz'ek-Ensemble be staat uit Severin Eisenberger, piano, Fritz Rotschild, viool en Joachim KuT- sHhewslkv, violoncel. Overal waar het Wiener Trio concerteert was de pers op- gelogen over het zeldr/aam mooi, samen spel der kunstenaars. Tooneel- en zangavond. Onder ver wijzing naar de desbetreffende adverten tie in dit blad maken wij onzen lezerrs opmerkzaam op de uitvoering, welke morgenavond in de tooneellzaal van bet St. Agnespatronaat aan den Kleinen Hout weg wordt gegeven. De tooneeiclub „Sf. Theresia," die zich door goed verzorgd spel reeds naam heeft verworrven, komt voor het voetlicht met het pakkende dra ma „Gods wegen," en de zangafdeeling der dames. „St. Caecilia," zal enkele mooie stukken ten gehoore brengen. We wenschen de dames artistiek en financieel welslagen toe. Maandag hebben te 's-Gravenhage de di recties van de groote Condensed Milk- fabrklken en groote melkinrieihlingen uit Noord- en Zuid-Holland vergaderd. Be sloten is met ingang van 1 December dén inkoopsprijs van de melk wederom met l cl. te verlagen, waardoor de straatprijs van de melk a.s. Maandag eveneens met 1 ct. zal worden verlaagd. De vergadering was van meening, dat het bij deze verlaging niet zal blijven, doch dat binnen korten tijd opnieuw een prijsdaling zal plaats hebben. Men deelt ons mede, dat deze verla ging van den melkprijs ook voor Haar lem geldt. Met ingang van 1 December wordt dus de verkoopprijs der melk 22 cent. Onder het opschrift: „Te Haarlem R. K. troef," had de „N. R. Crt." een dezer dagen het volgend „nieuwtje": Het volgende antwoord ontving een sol licitant, wiens naam ons bekend is: „Keuringsdienst van Voedings middelen enz„ Haarlem, enz. Haarlem, 13 Juni 1921. Op verzoek van den Edelachlb. Heer Burgemeester dezer Gemeente verzoek ik u, naar aanleiding van uwe sollicitatie alhier, mij wel te willen mededeclen of gij den Katholieken godsdienst bcleidt (Red. „N. R. Ct.") Indien dit het geval is, verzoek ik U mij uitvoerige inlichtingen 1e verstrekken over Uwe studierichting (chemisch, botanisch- microscopisch en bacteriologisch) en op gave waar inlichtingen te verkrijgen. De Directeur van den Keuringsdienst van Voedingsmiddelen enz.", (Onleesbaar). Het geval wordt te pikanter, als men be denkt, dat de burgemeester van Haarlem Chrislelijk-Historisch is. Zit wellicht mr. Bomans hier achter? Allereerst (men zie ook onder „Da- miaatjes") mogen wij de aandacht vestigen op liet feit, dat het briefje gedateerd is 13 Juni 1921. Het is dus wel oude kosi, die de „N. R. Ct." den lezers voor. Maar bovendien is het het bericht allerminst een trouvaille, want in een gemeenteraadszit ting te Haarlem v erd deze kwestie in de eersle helft van de maand Juli uitvoerig besproken besproken en de meerderheid van den (linkschen) gemeenteraad ging met de motivoering van B. en W. zóózeer ac eoord, dat de R. K. sollicitant werd be noemd. Het nieuwsbericht is dus geen „nieuwtje" meer. Voor zooveel noodig, willen we nog liet volgende mededeclen wat de zaak zelf belreft. Het is onjuist, dal de in de eersle alinea van het berichtje vervatte vraag omtrent de gezindheid van den sollicitant geschied de op verzoek van den burgemeester. .Nimmer is deze opdracht aan den direc teur van den keuringsdienst, den heer Mieras, verstrekt, maar deze heer heeft in dertijd gemeend zich op deze wijze tot tolk te moeten maken van de volgende overweging van het college van B. en W. van Haarlem, die hem was kenbaar ge maakt. B. en W. van Haralem, ook de vrijzinnig democraat mr. Slingenberg, achtten het, uit een oogpunt van distributieve recht vaardigheid billijk, dat voor deze functie een katholiek zou worden benoemd, on der voorwaarde, dat hij in bekwaamheid gelijk of hooger zou staan met andere sol licitanten. Vooral ook omdat het hier den keurings dienst gold, die zich zal uitstrekken over 26 gemeenten met rond 250.000 inwoners, waarvan misschien wel de helft katholiek is. Deze bedoeling, aan den heer Mieras medegedeeld, werd door den ambtenaar op deze, laat ons zeggen zeer eigenaardige wijze in boven geciteerd briefje naar voren gt'brachl. De insinuatie aan het adres van den burgemeester en van den heer Bomans is er glad naast. Tot slot kunnen wij nog het volgende melden: De in Juli benoemde R. K. functionaris nam zijn benoeming niet aan en zoo moest juist verleden week een ander ambtenaar benoemd worden. Er waren twee sollici tanten. No. 1 van de voordracht had een ietwat Roomschen naam. No. 2 van de voordracht, wiens naam niet zoo Roomsch klinkt, werd benoemd. In de raadszaal werd verteld, dat de Roomsche naam van no. 1 maakte, dat verscheidene raadsleden no. 2 stemden. Maar achteraf blijkt, dat no. 1 een Jood is. Het is wellicht een mop, maar het typeert wel, hoe weinig R. K. in Haarlem „troef" is. Integendeel. e rieden jaar kreeg de Haarleiusche Orkestvereniging van den gemeenteraad 30000 subsidie, na., at B. en VV. ha-,ld en voorgesteld het subsidie op 15000 te houden. Dat was ongeveer dezelfde gang van zaken als het iaar tevoren, toen B. en W. ook voorstelden het subsidie op 15000 te houden de raad onder instem ming der burgerij 30000 gaf. Dit jaar stellen B. en W. weer voor om het subsidie voor onze H.O.V. te be palen op 15000 en natuurlijk zal er weer een voorstel komen om het subsidie op 30000 te brengen en naluur!ijk heeft dal voorstel groote kans om aangenomen te worden. Maar in de toelichting tot dezen be grotingspost staat nog te lezen dat een gedeelte van het co.iege van meening is dal het contract met de H.O.V., waarbij de gemeente zich verplicht haar onder zekere voorwaarden 15000 subsidie te geven, op Ie zeggen. Wij meenen daarin te beluisteren de stem van eenige onzer wethouders, die meenen dat ons Haarlemsch Muziekkorps maar moet opdoeken, omdat hel toch te duur voor onze gemeente wordt. fs onze meening juist dat hier een be kend wethouder weer zijn oude liedje op een afgezaagd deuntje zingt, dan aarzelen we niet te zeggen dal liet nu wei wat ver velend wordt. Er een meening op nahouden is goed, bij zijn meening blijven kan soms prij zenswaardig zijn, maar niet altijd worden de navolgers van Catilina (die aan het slof van elke redevoering te pas of te on pas herhaalde: ik hen van meening dat Carthago verwoest moet worden) be roemd. De Flaarlemsche burgerij wil de H.O.V, eenvoudig niet missen. Ze wil daarvoor een offer van 30000 subsidie brengen als dat moet. Bij die meening moesten de wethouders zich dan ook neerleggen. De precaire gemeen-te-financiën? Och, we ker den toestand van de gemeentekas ong.-veer. Maar er zijn van die kleinoodiën waar van geen arme ter wereld dan door doods nood gedwongen afstand doet. Een arm gezin moge gebrek lijden, maar voor dat de arme moeder haar trouwring te gelde maakt, moet de hongerdood voor de deur staan. Zoo ongeveer staat het met onze H.O.V. De gemeente-finanoiën mogen slecht zijn, we gekloven niet dat de Haarlemsche burgerij zich van haar luxe, dal H.O.Jheet. zal willen ontdoen, tenzij de nood ten top stijgt. En zoover zijn we nu nog niet. Da Ha"r!en:se' e rechtbank veroor teelde gisteren W. H. B. stoker te Vel e 00 d, thans gedetacheerd in 't Huis \an Bewa ring tot f ma'nden gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis, ter zake het doen zinken van een vaartuig; J. V., machinist te Velseroord, thans ged., werd vrijgesproken; H. E., schipper te IJmuiden, thans ged., werd veroor deeld tot 8 mnd. gevangenisstraf met aftrek van preventief. Door de E. K. Kiesvereeuiging „Becht Barometerstand: 775. Neiging: Vooruit, Medegedeeld door het Meteor. Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 November T02I. Hoogste barometersiand 785.6 m.M. te Stetwelc in ZWeden. Laagste barometerstand 759.1 m.M. te Vaientia. Verwachting van den avond van 22 tot -den avond van 23 Nov. 1021: Zwakke tot rra'ige Ooste'ijke tot Zui delijke wind. Meest zwaar of haifbe. ,11- wo' tuur. t. Droog weer. Dezelfde tempera- en Plicht" te Za-ndam, zijn de volgende candidatcn op de gros'ijst go la" t't: mr. J. B. Bosnians. Ch. v. d. Bilt, mr. Paul Reijmer en mevr. Bronsvold-Vi- ringa. Getrouwd' 10 Nov.: K. Zwaan en J H. Ververgaert. Geboren: 17 Nov.: M. R. M. Otter manBooinkrns, z.\ J. G. Polk*'e Goijer, d.; 18 Nov.: C. v. Struijs—R mt, z.; J. Nieuwïn-huisv. Rertzelaar, d.:J. v. d. BergBosse'aar. z.; IT. Smeding— T-iornstra, z.; TO Nov.: TI. M. v. Fn'- - Giciiam, z.: S. J. F. FicbhoÜz Pielber- ▼en, tl.; 20 Nov. M. v. d. ftUa!ax, M. T. Fl?*?r.kMTokens, d. Overleden: 17 Nov. C. v. Du Helen Eijkenaar, 80 j., Jinssf.ra.ni 19 Nov. FVaars. 71 iaar, Hagestraat. 23 vembcr T. Roos—Bood. 82 jaar, Haze- patersdann.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1