Eerste Blad. DAMIAATJES DONDERDAG 24 NOVEMBER 44ste JAARGANG No. 1399V PER KWARTAALJ 3.25 PER WEEK "25 FRANCO PER POST PER K WART. BU VOORUITBETALING f 3.57'/? NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het werkeloozenvraagstuk ten plattelands. Stadsnieuws. AGENDA 25 NOVEMBER Commissie van O verlep;. „Te Haarlem R.-K. Troef' en een vergissing. VOOR DE WEENSCHE PRIESTERS. VOOR DE HONGAARSCHE PERS. Onze Brandweer. «00000eooeoooooocooo00000* o o O O O het hoofd van Jut J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. »E ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN BUREAUX: Het is een normaal verschijnsel, dat bij het naderen van den winter werkloosheid gaat heersöhen. Opvallend is het echter, dat dit feit zich ten platlelande de laat- sie jaren in ruimere mate vertoont dan voorheen. Het ligt voor de hand, dat hier voor oorzaken zijn aan te wijzen en als één hiervan zou men naar voren kunnen brengen, dat over 't algemeen de niet met aardsohe goederen gezcgendcn voorheen gemakkelijker zichzelf konden redden, wijl de levensomstandigheden m:nder kostbaar en veel minder eisehend waren. Hoe het ook zij, de werkloosheid neemt ieder jaar ten platlelande sterk toe. Hadden de ge meentebesturen van kleinere gemeenlen jaren her slechts weinig aandaoht te schenken aan het werklcozenvraagstuk, lhans is deze kwestie zeer urgent en baart ian menig gemeentebestuur groole zorg. Is de werkloosheid als normaal ver schijnsel reeds moeilijk te hes'rijden. zeer zwaar worden de moeilijkheden, als het aantal werkloozen abnormaal hoog wordt. Wij vreezen dal wij dezen winter voor een crisis komen te slaan. Voorheen wist een gemeentebestuur, op de hoogte van zijne tank, dal bij het naderende koude jaargetijde zich arbeiders zouden aanmel den om onderstand of werk. Dit gelal l'ep in kleinere gemeenten nooit heel erg uiteen en er konden tijdig maatregelen genomen worden Het gelal werkloozen breidt zich, echter schrikbarend uit. Door het mislukken van den oogst zijn vele kleine lieden bouwers en tuinders zonder middelen van bestaan. Zij die uit een bedrijf van geringen omvang met harden arbeid de middelen halen om zichzelf en hun gezin van hel nood:ge verzien, hebben gedu rende de oogs'maanden voor hun werk eeen betoon'rg onlvangen. daar zij geen Producten ter markt konden brengen. Deze menseben komen in den naderenden winter te slaan voor niet te overwinnen moeilijkheden. Zii zullen hun gezinnen het noodige moeten verschaffen en daarvoor missen zij de pelden, zij zullen op gezette tijden hun pacht huur of rente hebben op Ie brengen en daarvoor is ntet Be snaard kunnen worden. Hel fietal hehoef- t'cen zat op t plal'eland grooter ziin dan ooit. Niet. alleen de arbeiders zullen lij den omier de werkloosheid, maar ook zij die men zou kunnen noemen kleine werk gevers, eigenaars of pachters, zii. H'e n:et in z.g loond:ensl slaan, zullen zware tij den beleven en allen moeien geholpen worden De vraag rijsl. hoe raad te schaffen? Als antwoord hooren wij roeoen: „De gei"-«n«ehap zal moeien helpen!" Wij dienen echler ernstig te overwegen, op welke wijze de gemeenschap zal kun- r-n helpen, wan mei hel aanvaarden van deze hulp als axioma is men er in de praeli?k nog lang met. Verreweg de meea- le plattelandsgemeenten pullen hare in komsten alleen ud de helnMingen. Nu mag hel een bekend fo:l geacht worden, dat deze belastingen voor een zeer groot deel mede werden opeebrnehl door <ie arbeiders en k'eine lieden, als bouwerlies en tuinders Flinke kanilalen en groote inkomens zi:n er len plat'elande over *t a'gemeen maar weinig, allhans in deze streMc. Wanneer er werkeloosheid heevsoht dan rullen de arbeiders en kleine lieden hunne belasting niet kunnen betalen. Hierud volgi, dal een grool deel daarvan oninrorderbaar zal worden verklaard. Groote Fnancieele moeilijkheden zullen er rifzen en hel zal den gemeenten niet ge makkelijk vallen de noodige gelden voor de bestrijding oer werkloosheid bijeen Ie brengen. Hel komt ons voor. dat voor deze moeilijkheden geen aigemeene op lossing is te geven, iedere gemeenteraad zal de bezwaren in eigen boezem dienen te overwegen. Wii willen er eehler op wij zen. dal hel rijk nog nooit geweigerd heeft de behulpzame hand te bieden, als dit dringend noodig was. maar wij ach ten bel tevens nulllg den gemeentebestu ren voor Ie houden da zij alle pog ngen in '1 werk dienen Ie stellen, om onafhan kelijk van rijkshuln deze moeilijke kwes tie op Ie lossen. De bodem van 's Riiks «chaikist word! bedenkelijk ziclrbnar. Door het aanstippen van nl deze groote moei'i'lk'hcden willm wif niet betoogen. da» de gemeenten zieh nu kunnen ont trekken aan den plicht tot helpen, tn- trgendeel. moeilijkheden en bezwaren zijn er om overwonnen le worden en wij ma ken on, sterk, dal. als de rood aan den pian komt, iedere gemeente in staal is hulp te verschaffen. mil, gcmeenIe. naren eendrachtig samenwerken Oud-minister Trenb heer, in (',rtrIogs!;jd fenj gezegd, dal geen enkele Nederlan der van honger behoefde om k0m(>n welnu ook IhaPS zal dit aio! gcheuren. Vfodhl de zaak wal Ié zc.ft g"schi!derd lijn. laai dat dan tengevolge hebben, da, •Ie gemeentebesturen ernstig, zeer ernstig over deze aangelegenheid gtan naden ken. laat hier dan uit voortz!ce:en eene samenwerking lusschen de zustergenieen len. Wij uezen on de moe'lijkhc ien. wel ke z:ch hij bel bestrijden d'r werkloos heid kunnen voordoen. Ihans willen wij gaar bezien op welke wjze de werkloo zen geholpen kunnen worden b.r zi n sele wegen, «elke naar Home J leiden. Zoo ook hier Men zal goed -doen I er tegen te waken. Jat de werkteoztn niet terecht behoeven le komen bij de armbesturen. Hierin zit. hoezeer wij de werkzaamheden dezer 'njtiti ngen ooi, waardeeren iets stuitenls voor mensohe.n. die, wijl de maatsohappe J.ike toestanden niet deugen, door nocden arbeid niet kunnen voorzien in hun onderhoud en dat van hun gezin. Door geldelijke .uitkeering aan werke- loozen bereikt men veel kan men zelfs alles bereiken als de gelden er maar zijn. Deze vergoeding zonder arbeidsprestatie h eft erihter het gev-ar. dat men de ar beiders went aan geld ontvangen zonder daarvoor te arbeiden. Dit werkt zeer de- moraliseerjrd, zooals de oorlogsjaren heb ben geleerd. Uitkeeringen in geld zijn naar ons oor deel alleen dan tc verdedigen als men voor werkverschaffing geen productief werk kan vinden. Bii werkversrehaffing dient men er re kening mede te houden, dat niet op (ie eerste plaats werk wordt verricht, het welk todh zij het dan ook op een ander tii-dstip zou gedaan moeten worden. Hier door bestrijdt men de werkloosheid n:et. maar venplaats't baar alleen. Het gemeen schapsbelang eisoht, dat men productief werk laat verrichten. zoodat de uigegeven gelden, door de gemeenschap opgebracht, niet te loor gaan. Het arbeiden aan onnoodsg. onproduc tief werk oefent op den werknemer een slechten invloed uil; hij begrijpt dan te goéd, dat hii voor de gemeenschap niets presteer!. De fiere, vrije werkman is Irolsch. als hij veelt een nuttig lid der maatschappij Ie ziin en geef! als contra prestatie voor het loon gaarne z n ar beidskracht. Bij het bestrijden der werkloosheid zou den de gemeentebesturen samenwerking kunnen zoeken met de wutersc.bans- en polderbes'uren. deze openbare lichamen zijn veelal in de gelegenheid om te helpen. Hef komt ons toch mogeli'k voor. dat overleg mei de particuliere werkgevers re- sullaat kan afwernen. In gemeenten met een stedelijk karakter zou dit zeer zeker te overwegen zijn. In vete industrieën zou men b.v door vermindering van den ar beidstijd de werkloosheid kunnen ui'stel- len. Ook is het ons hekend. dat er werk gevers zün. die e"ne wachtgeldregeling voor hunne arhelders hebben vastgesteld waarin de gemeenten en het Rijk bedroe gen. Vete werkzaamheden ten platlelande zün echler gebonden aan de natuurwisse- ting en men zal h'erin door minder uren oer dag te arbeiden. geen verbe'ering kunnen brengen. Ook zullen de werkne mers. zelfs eventueel tegen verminderd loon. geen arbeiders in dienst nemen, voor wie zif lola.al reen werk hebben, dit zou ook oneconomisch zijn. Wij willen er nog op wiVen. dat men goed zal doen bii de bestrüéing der wer keloosheid overleg le plegen met de vak organisaties. maar wij mo2»n niet verge ten, dat ook de niel-georganiseerden ge- hotoen moeien worden. Het is onmogelijk op te sommen alle methoden, welke tot hel doel kunnen Iet- den. ieder gemeenlebesfuur zal in eigen omgeving den goeden weg wel weten te vinden. Voor deze omgeving zouden wij echter ernsüg de aandacht willen vesl'gen op (te mogelijkheid lot hel in cultuur brengen van woeste duingronden; wellicht zou de provinrie daarbij kunnen en willen het pen. wie wepl? Gemeen'ehesluren aan 't werid bereidt de zaken voor. Als de donkere tijd komt moet gij klaar ziin. Castricum. 20 Nov. 1921. LOMMEN. Naschrift. Ofschoon de schrijver van bovenstaand artikel meer den negaüeven dan den positiever, kant van het moeilijke vraagstuk der werkloosheidsvoorziening behandelt en onder meer in het midden laat hoe de zeker n'et eenvoud'ge samen werking tuaschen gemeentebesturen moet geschieden, achten wij het toch goed zijn alarmkreet te plnal«e«. In Dni'schland. waar op hef oogenbli.k een ongekende hoogconjunctuur in de industrie heersohl 's men |!'a"s r<—'- hPt beramen voor den |üd. dal de buitenland- sche beslelhngen afloopen en geen nieuwe binn»u zullen komen. Fn dat is verstan dig Regeeren ls vooruitzien, ook voor ge meentebesturen (Redactie). Sociëteit „SI. Ttnvo". Bond van Tech nici. 8 uur. Rederijkers. 8 uur. Stadsschouwburg. Hel Schouwtooneel Sprotje. 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal. Haarlems Kinderkoor, 8 uur. Schoitwlxirg Jansweg. Conoerl Flesch r'ried berg. Kunsthandel F. H. Smit. Groote Hout straat Go Tentoonstelling. Oud-H o t land. Vcrwulft Strijkor kest. Spaarbank ,St. Rnsa". - Vrijdagavond van half 8 lot half O in het Patronaatsge bouw. Nassaulann 50. R K. Arbeidsbeurs voor mannen Ged. Oude Gracht 30. Alle werkda gen voorrn. van 012 uur. nam. van 2 3 uur; Zaterdags alleen van o12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwn. Kteine Houtweg r3. A'le werkdagen voorm. van 1012 uur. nam. van 2—4- van 8_o l1ur. Bisschop pel ijk Museum. Janstraat 7" j r;mr,enf1 e'ken werkda". u'lgezon- lerd Zaterdag. Zon- en feestdagen. De Centrale Commissie van Overleg voor de Ambtenaren, vergaderde Maandag 21 dezer, onder leiding van haren voorzitter, den heer Mr. J. B. Bomans. Behandeld werden verschillende voor stellen tot bevordering of regeling van de positie van eenige ambtenaren; één orga nisatie verklaarde voortaan bij promoties blanco te zullen stemmen, tenzij het be treft voorstelten tot vervulling van vaca tures. De voorzitter deelde mede, dat deze blanco stemmen als „tegen" werden ge- - waardeerd. In handen van de Subcommissie voor de Personeelsaangelegenheden werd ge steld een ontwerp-voorstel tot het doen vervallen van het genot van vrij vuur en licht, lot dusver door verschillende ambte naren genoten. De Commissie sprak voorts de wen- schelijkheid uit. dat de bewaarders van schoten hunne vacantie zooveel mogelijk zullen genieten gedurende de vacantiën van de inrichtingen waaraan zij verbon den zijn. Onder de aandacht van het college van Burgemeester en Wethouders zal worden gebracht een voorstel, gesteund door de verschillende organisaties, om in afwach ting van eene nadere regeling van de po sitie van de bewaarders van scholen, al thans voor de scholen, waaraan avond- schoten verbonden zijn, nog hulpstokers voor het aanmaken en uithalen der kachels beschikbaar te blijven stellen. Met dank werd van de zijde der organi saties kennis genomen van het bestuit van Burgemeester en Wethouders ten aanzien van de verlenging van den opzeggingster mijn van tijdelijke ambtenaren, wien ont slag is aangezegd en van de mededeeling van den voorzitter, dat nog geen ontslag van ambtenaren in vasten dienst in^ zichl is. zoodat met het oog daérop herziening van de wachtgeldregeling op het oogenbbk niet urgent is. Medegedeeld werd nog, dat overwogen wordt in den Raad aan de orde te stellen een voorstel tol uithouw van het georgani seerd overleg, waarvan de wenschelijkheid reeds door de Commissies van Overleg is uitgesproken, terwijl eindelijk de spoedige inwerkingtreding van de personeelsreserve in uitzicht werd gesteld. Pierre Elisêe van den Bossche Alhier is na een korta zicskts, voorzien van da IT. H. Sacramenten der Ster venden, 72 jaar oud, overleden de heer Pierre Elisée van den Bossche. Kort ge'eden vestigde de heer van den Bos sche zich hier ter stede, hij woonde daarvoor in Amsterdam. Aan „De Tijd" ontleenen wij het volgende over dezen beeldhouwer. Van den Bossche was een consciëntieus kunstenaar, een wien het ernst was met zijn taak. Moeizaam arbeidde hij, niet spoedig tevreden met zijn werk, immer zelfcritiek oe'enend en naar vervolma king strevend. Zoo werd hij in een tijd van armoede aan kerkelijke kunst ten onzent de katholieke beeldhouwer, die met waardevolle kunstvoortbrengselen onze kerken, als de St. Bavokat'nedraal te Ila r'en, de St. Nicolaaskerk, de St. Willibrcrduskerk (binnen), de Mozes en Aaronskerk te Amsterdam, retraitenhui- zen en gestichten werkelijk „verrij' tc". Een jongera generatie zal zich een ide- ëele kerkelijke kunst anders denken, maar in hem moet ieder waarachtig kunstmin naar eeren den kunstenaar, die werkelijke kunst hee't geschapen. Jan Etuyt schroei dan ook in Het Gildeboek van hem; „Men heeft zich wel ems afgevraagd, of het werk van dezen kunstenaar niet te weinig gesty'.eerd, ni t te weinig aus- tfre is, om voor kerkelijke doeleinden te kunnen dienen. En er zou lang over te redeneeren zijn, welke graadmeter in deze richting aan de kerkelijke kunst moest worden aangelegd, doch zeker blijft het van beteekenis, of voor de kunst in dienst der Iverk eon van God begenadigd kun stenaar dan wel een kruidenier is bez.g geweest, en waar onze kerken nog zoo dikwijls werden opge ierd met allerlei bazar-artikelen, leek het mij niet van belang ontbloot, de aandacht te vestigen op een man, die als kerkelijk kunstenaar te weinig erkend en zoker als zoodanig niet genoeg geapprecieerd wordt" Pi rre Elisfe van den Bossche werd 14 Juni 1819 te Willebroeck, bij Mechelen, geboren. Na zijn studietijd kwam hij al heel s- oedig na'r Ne Ierland en werd in Sep tember 1878, onder directmr Colin t. aan de Quellinusschool te Amsterdam ver bonden. Maar een kunsteritielc van Tbijra veroorzaakte een beweging tegen Co- linet, die ten one.rechto v. d.Bossche er achter zocht en hem op staand en vost linet, die ten onrechts v. d. Bossche aan de school als ornementlst had leeren kennen, richtte hij toon het later zoo bekend geworden atelier van Crovels en en v. d. Bossche op, dat aan zoovele ooenbare gehouwen en particuliere wo ningen hee'dhouwwrrk heeft aangebracht. Gencemd worlen onder moer do stations van 's-Gravrn'-age, Haar'em, Vl'3singen, '8-Hcrlogenbo6ch, Amersfoort, Bijenkorf, Maison Ilirrch, het Francois Premier- huis aan de Heormgracht to Amsterdam enz., enz. Loop door de Amsterdamsehe winkelstraten als Leidsehestraat, Heili- genweg, IC al'-ers tract, N'euwcndijk en aan ve'e gevels van sigarenwinkels, fo tografen-atelier, schoenwinkel enz., zult ge aardig beeldhouwwerk vinden: kin- derfiguuvt'es, s-e'cnd met allerlei voor- werren enz., enz. Tal van betoekenende opdrachten werden zijn deel. üit dit opgesomde blijkt, dat hij niet direct behoorde tot wat men de kerke lijke sierkunstenaars in den lande noemt. „Maar nu is het merkwaardig," zoo schreef Stuyt, „dat ondanks doze be- I trekkelijke ongunstige omstandigheden v. d. Bossche, waar hij kerkelijke kunst be drijft, zulk uitstekend werk weet te le veren, werk dat verre staat boven het aigemeene peil onzer kerkelijke sier kunst. Twee factoren hebben hier moe- gewerkt: ten eerste *s mans innige, har telijke katholieke geloofsovertuiging en ten tweede een buitengewone toewijding aan zijn taak en een hartstochtelijke liefde van het achèvement voor hem is de opdracht van 'n beeld, voor 'n kruisweg statie een evenement maanden lang loopt li ij met het denkbeeld rond en is hij eenmaal bezig, dan wordt alles in het werk gesteld dan wordt niets onbeproefd gelaten om het hoogste in de uitvoering wat maar- te krijgen is, ook te bereiken. Vandaar dat het werk Van Van dén Bcssche zich kenmerkt door die bezonkenheid die rijpheid »d'e het tot een echt kunstwerk stempelt en het ons zoo bijzonder sympathiek doet zijn." Zijn laatste groot werk was de voor enekle weken gewijde kruisweg in de Mozes en Aaronkerk. Jaren heeft hij daaraan gearbeid* en letterlijk gezwoegd. Dezen arbeid „af" te weten, was hem een zoete voldoening. En nu is d'e dood gekomen, om den kunstenaar op te roepen, die zijn ideaal misschien wel het innigst en het zuiverst heeft uitgedrukt in de opjubelende Maria-figuur „Magnificat". In allen eenvoud is de overledene gis terenmorgen ter aarde besteld, op de E. K. begraafplaats aan den Schoterweg. Wij vestigden dezer dagen de aandacht op het bericht in de „N. R. Crt." onder hel opschrift: „Te Haarlem R.-K. Troef". Ook de „Opr. Haart. Crt." deed dat en schreef o.m. dat de heer Mr. Bomans in de raadsvergadering van 6 Juli j.l. omtrent de benoeming van den heer De Kleermae- ker o.m. dit zegde: „De heer De Kleermaeker is benoemd in de eerste plaats omdat hij -Katholiek is en in de tweede plaats om zijn capa citeiten. Dit achtte het college van B en VV. noodzakelijk uit een oogpunt van rechtvaardigheid. De belangrijke R.-K. groep van ingezetenen in deze gemeente heeft het nog niet eens kunnen brengen tot de benoeming van een adjunct-direc teur. Daartoe is thans de gelegenheid." Onze collega vergist zich. De beer Bo mans heeft precies het tegenovergestelde gezegd van wat hem in den mond wordt gelegd. Volgens het officieele raadsverstag. dal ook in hef bezit van de redactie der „Opr Haarl. Crt." kan zijn, zeide de heer Bo mans (bl. 027) bij deze gelegenheid o.m. het volgende: De sociaal-democratische raadsfractie tracht Burgemeester en Wethouders de bekentenis te ontlokken: De heer De Kleermooker staat no. 1 op de voor dracht, maar hij heeft dit te danken in de eerste plaats aan zijn Katholiek zijn cn pas in de tweede plaats aan zijn ca paciteiten. Daarom wil spreker even op merken, dat, indien hij stond voor de keuze Van Urk of De Kleermaeker, en de hoer Kleermaeker was een Jood, een Protestant, een Sociaal-Democraat of behoorde tot ^-elke politieke richting ook spreker In hel belang van den Keu ringsdienst, gelet op alle gegevens waa.r over men beschikt, en de eischen die de ze Keuringsdienst voor het onderzoek van levensmiddelen stelt, zonder eenige restrictie de voorkeur zou geven aan den heer De Kleermaeker, om deze een voudige reden, dat spreker het zeer ge- wenscht vindt, dat aan het hoofd van dezen dienst naast den apotheker staat ver> scheikundig ingenieur. Spreker voor zich hoopt zelfs dat onder de assistenten zou kunnen plaatsnemen een doctor in Be scheikunde. Overigens ontlokt men spreker geen enkele bekenteis op een ander gebied, ('och indien men, afgezien van de posi tie van den heer De Kleermaeker, wil vernemen spreker's opinie over de be noemingen in deze gemeente in het alge meen, dan is spreker bereid aan de dis cussie deel te nemen. Op het oogenblik hoopt spreker peen enkel lid van de So ciaal-Democratische fractie te overtuigen, dat hij moot stemmen voor den heer De Kleermaeker. Doch wanneer de heer Reinalda spreker toevoegt: „Beken nu manmoedig wat gij wilt", dan wil spre ker in hel algemeen en afgezien van de voordracht zeggen, dat hij van ganscher harte hoopt, dat het Gemeentebestuur er toe zal komen, één van zijn sociale plich ten, de distributieve rechtvaardigheid inzake benoemingen, meer te betrachten dan tot op heden. Spreker vertolkt hier ongetwijfeld de meening van de groep van een bevolking van 30.000 zielen, (nog aangevuld door velen in de bui tengemeenten, die spreker hier buiten rekening wil laten! en noemt het dan be droevend, dat deze belangrijke groep van de bevolking het in deze Gemeente nog niet heeft kunnen brengen tot één hooTd van een tak van dienst van haar richting. Zij zag tot nu toe slechts een ad junct-directeur van deze richting be noemd en slechts enkele hoofdambtena ren op een corps van 409 personen. Het spïft spreker van harte, dat er onder de sollicitanten blijkbaar nooit iemand is geweest, wiens bekwaamheid en geschikt heid die van andersdenkenden kon even aren, want spreker gelooft zeker, dal Burgemeester en Wethouders en de Raad zulk een bekwaam Katholiek sollicitant zeer gaarne zouden hebben benoemd. Maar spreker fcogroct het met blijdschap dat er eindelijk eens een gelegenheid is, waarin twee candidatcn zoodanig tegen elkaar opwegen, dat bet voor spreker geen vraag meer is, of de heer De Kleer maeker de betere is. Hieruit blijkt voldoende, dat de heer Bomans juist het tegenovergestelde be weerde van wat de „Opr. Haarl. Crt." weer geeft. Het moet oen vergissing zijn en wij twij felen er niet aan of onze collega zal deze voor den betrokkene en voor de Katholie ken onaangenamen fout gaarne herstellen. Wij wenschen niemand benoemd te zien, in de eerste plaats omdat hij Katholiek is. Voor de Weensohe Priesters is gisteren morgen van J. K. 2 ingekomen en he denmorgen ter eere van het H. Hart 2. Hiervoor is een bedrag ingekomen van 160.05 en ontvingen we nog 2.50 van v. d. Vossen te Hillegom, in 't geheel 162,55. 't Gebeurt gelukkig biina nooit, dat onze brandweer haar krachten moit be proeven om een groote brand te be strijden. De oorzaak hiervan meenen we nergens anders te kunnen vinden dan in het feit, dat zoodra de alarmbel gaat, de rappe vrijwilligers in een om mezien daar zijn, waar hun diensten gevraagd worden, zoadat bijna alle begin van brand in den kiem gedoofd wordt. Het kader der vrijwilligers zint er steeds op de jongelui zoo geoefend mo- gejijk te krijgen, en schrijft daarvoor ai en toe weistrijden uit. Iedere brand immers draagt een ander ka akte-, en men moet op alles voorbereid zijn. Dinsdagavond nu had er weer een wedstrijd plaat3. Ah operatie-terrein was gekozen het Brongebouw. Door de heeren Vernout en v.d Broek was 't volgende plan in elkaar gezet. Er werd gewerkt met een slangen wagen en den ladderwagen, zii werden opgeste'd bii den hoofdingang van den tuin, zijde Houtplein. Verondersteld werdt dat b-and wa- uitgebroken in den tuin bii de vleugel aan de KI. Houtwegzijde. Deze brand moest wor len geV.u oht met een straal uit de waterleiding, waarvoor gebruik moest wor den de brandkram, we'ke z'ch bevindt in het Erederikspark bii de Drinkhal. Do brand kon niet anders bereikt wor den dan vanaf het dak der vleugel. Dit dak is alleen te bereiken vanaf de voorzijde, De ploeg welke aan de beurt was ver zamelde zich in de muziektent. Op het sein van ah;aan liepen zii naar slan gen- en ladderwagen die aan den in gang van den tuin stonden. Met den s'angenwagen maast nu naar de -aangegeven brandkraan ge-e lon wor den door het eerste hek rcohts. Bii de brandkraan moest één slang worden af gekoppeld. Deze slang word over het tuinhek gelegd. Om liet rijverkeer in hot Frederiks-ark niet te be'emmeren moesten over deze slang do planken ge legd worden, die zich op do lodder wagen bevinden. De slangenwagen gin? nn denzelfden weg terug als zii gekomen was om de slang in den tuin verder te verlengen. De slang moest geleid worden langs het pad naar de muziah'ont, verder langs de tran door de muz'ektent h en over de ballus trade en weer door den tuin naar de voorkant van den zijvleugel, waar in dien tus~chentijd een ladder kon worden geplaa'st. Verder wordt de slang over het dak gelegd naar de aan gegeven plaa's. Hiervandaan moe t een fakkel in den tuin worden uitge spoten. Er mocht alleen over de paden wor den gore len of go'oven, uitgezonderd achter in den tuin bij de brandkraan. De vrijwi'ligers worden in drie groe pen verdoold o.ador aanvoering van één pijpleider. Wii hebben verwonderd gestaan over het uitstekende verloop van den wed strijd. Alles verlleo even vlot en kalm, terwijl grove fouten niet werdan ge maakt. De eerste prijs werd behaald door ploeg I, die in den tijd van 8 min. 48 vier-vijfde sec. den brand" haddon geblusch'. Aanvoerder van dezo groep was de h^er J. Nedelkoorn3. De twcele ploeg onder pijuleider Wei- Ier behaalde den 2don prijs. De gemaak te tijd was wel minder dcoh er wa ren moer s'.raf 'unten. 't Was een uitstekend geslaagde wed strijd. Na afloop bleef men nog eenige tijd gezellig bijeen waarbij de commandant do prijzen ui'Teikte. Door verschillen de heeren van staf en Warier werden de vrijwilligers in sympa'h.e e bewoor dingen toegesproken. ric.arlem kan trots zijn op haar brandweer. E 5. Af. N Z. H T. M. Op de lün AmsterdamZandvoort zün in de maand October 242.743 (2JI 524) reizi gers vervoerd; op de Ceintuurbaan 132.951 (120.3471; on de tün Haarlem Btoemendaal 94.925 (91.8001: o« de lijn HaarlemOvervcen 14.351 (14.206) O O 000000» Men kent dat geliefkoosd kermisspel, waarbij ieder naar believen op het arme hoofd van Jut zooveel mag beuken nis hem goeddunkt, met zelfs een prijs voor wie het hardste slaat. Ze zijn niet al tijd welgericht en welberekend do sla gen, maar dat doet aan het eucces wei nig af. Men denkt onwillekeurig aan het ©dele lichaamsdeel van Jut, wanneer men de soma vrij onbehouwen aanvallen ziet op gemeente- Bijles- of provinciebestuur, naar aanleiding van voorstellen of mee ningen van deze bestuurscolleges. In Haarlem is de gerneantebegrooting verschenen en daarop zijn vele posten uitgetrokken, dio ook wij wel gaarne anders zouden zien. Te zijner tijd vesti gen wij daarop dan ook de aandacht. Ook anderen doen dat, maar men bedenke daarbij steeds dat begrootingsvoorstellen en in 't algemeen voorstellen van be stuurscolleges nog maar de mcenlng weer geven van de enkele personen, waaruit die colleges bestaan en dikwijls nog niet eens van allo die personen. De eind beslissing ligt in handen van gemeente raad, Staten of Kamer en de raeening, in de voorstellen vervat, is niet ander» dan de meening van een klein deel van dat collego. Men mo~t aannemen d-t de dageliikscbe besturen hun voorstellen doen naar eer en weten en niemand zal hun hot recht ontzeggen er een mooning op na te hou den. Dit voorop stellende lijkt het ons niet de juiste weg met grof geschut, met verdachtmakingen en kleincorende insi nuaties, een aanval op de voorstellers te doen alsof het menschen zonder ziel en gevoel zijn, maar doet men waardiger en productiever werk langs den weg der overtuigende argumenten hen van dwa lingen te overtuigen en, zoo dit bij hen niet lukt, te trachten het lichaam dat de eindbesli sing heeft to overtuigen. Dat werkt opvoedend, niet alleen op hen, die overtuigd moeten worden om direct resultaat te bereiken, maar ook op de massa. Gesteld een college of een deel van het college ziet het nut niet in van da kunst in onze Maatschappij. Wat '11 dank baar veld van propaganda, door dc kracht van argumenten, is hier o-aen om df massa ook van de noodzakelijkheid va» opvoedende kunst te overtuigen. Men zal dan bereiken wat men door onbehouwen persoonlijke aanvallen niet bereikt en de oogst zal grootsr zijn das het geven van enkelo duizenden gulden» subsidie. Bestuur colleges staan dikwijls Moot aan 'n vernederende bc'angstelling, die zelfs Jut niet aangenaam zou zijn. Waarom die lompheid? Of is ze 'n gevolg van don chaoiisohen toestan 1, waarin onze samen leving verkeert, ©an samenleving waar alle fijnheid van gevoel en beschaving wel zoek schijnt te zijn. Barometerstand: 775. Neiging: Achteruit Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meleorot Insliluut le De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 24 November 1921. Hoogste Barometerstand 779.9 m.M. Memel. Laagste Barometerstand 753.4 m.M. Vesimanoer. Verwachting van den avond van 24 November lot den avond van 25 Nov.i Zwakk tol matige Oostelijke tol Zu de. lijike wind. nevelig lot lichtbewolkl, drooy weer. zelfde temeraliiur. De ontvangsten bedroegen die maand op de eerste lijn I00.t46.15 (ƒ90.246 711, op de Geinlunrbaan f 12.095.55 11.846.40); op de derde lijn 9.003 85 f 8.887.75) en oo de laatste lijn f 1.403,50 f 1.405.10). Op de lijn HaarlemHeemslede—Ovcr- vecn zijn in October 471.909 (398.157) reizigers vervoerd; oo de lijn Haarlem- Alkmaar 39.926 (34.858). Die maand bedroegen de onlvares'en op eerstgenoemde l'in 49.522."3 44.952.60) oo laatstgenoemde lijn f 10.690.95 9.182.45). De tusseihen haakjes geplaatste cijfers geven het vervoerd aantal reizigers en 'te .ontvangen gelden over Octoiwir 192® »("(-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1