qrm m arbeid. BINNENLANDSS» NSEÜWS. KUNST EN KENNIS. GEMENGD NIEUWS. SCHEEVE VOORSTELLING. Bindend-verklaring collectieve arbeidsovereenkomst. TWEEDE KAMER. De staking in de Metaal-industrie. Uit boek en blad. De verborgen ring. jj Naverteld door WIM. j Elconora Sandberg stond met 'n klein bronzen beeldje in de hand in haar katner. Al was het nu St. Nicolaasavond, Ella zoo werd ze gewoonlijk ge noemd, had heelemaal geen goeden ?ir. Ze was teleurgesteld. Om cn om draaide zij in haar hand bet bronsje, toch wel een leuk beeld je een boerinnetje in kapmantel met ccn korfje aan den arm. Ella pruttelt in zich zelf: „Wat 'n idéé /an Wim om me zulk een prul thuis ';c sturen. Bespottelijk eenvoudig, hè vat een prul Maar lieve deugd, zou c dan nooit al die boertjes en boerin letjes op m'n étagère gezien hebben. Moet dat ntt een verrassing verbeel den Natuurlijk had Ella, die meende dat Wim een oogje op haar had, heel wat anders verwacht. Ze had zich al gezien met een pracht-ring van bril janten ^an haar vinger. Stoute ver beelding daarom die groote teleur stelling. Wim van der Meulen was de eenige firmant van een sigarenfabriek, die den naam had gehad van heel goed te staan, maar bij het plotseling over lijden van zijn vader was het maar al te duidelijk gebleken, dat de zaken zoo heel bloeiend niet waren. De Sandbergs waren zeer gefortuneerd, een weduwe met twee dochters, van wie Eleonora de oudste wis. Willems moeder zou graag een verbintenis gezien hebben-tusschen haar Wim en Ella, om daardoor de fabriek weer tot grooteren bloei te brengen. Wim had er. wel eens aan gedacht, en hij voelde wel iets voor Ella, maar het was toch niet.... heen.... hij wist zelf niet, maar mama.... enfin.... „Wat zouden zijn zaken weer veel beter kunnen gaan," pruttelde Ella, „maar hij moet het zelf weten. Het is dom van hem. Eigenlijk is Gerrit Waldburg ook een veel aardiger jon gen." Gerrit Waldburg had een uitste kend advocatenkantoor en hield we zenlijk veel van Elia, en zij ook wel van hem, maar och, Wim was toch ook een aardige jongen, ze wist eigen lijk niet aan wien de voorkeur te geven. Na de teleurstelling schoof ze Wim op den achtergrond crt kwam Gerrit naar voren. Terwijl allerlei tegenstrijdige gedachten door haar hoofd gingen, zei ze opeens hardop „Wat doe ik met het prul Hier of daar tusschen zetten Neen, wacht, ik zal het als surprise naar mijn naai- sttL ,r.en! êauw ''ngepakt, in het zelfde kistje maarziezoo dat s klaar.... adres." „Zeg Anna" het kamermeisje „Iaat dit even naar Daniella van Waardenburg brengen...'1 Een klop op de deur. „Binnen." „Kijk, Gerrit, ben jij daar? Dat is aardig van je l't Daniella van Waardenburg woonde met haar ziekelijke moeder en ver diende den kost voor haar. Zij waren van deftige familie, maar achteruit gegaan. Daniella hield .veel van haar ,,ni«ederke" en velen hadden mede lijden met het sympathieke meisje, dat dag in dag uit naaide voor de deftige lui in de stad. Met koortsachtige haast had ze het pakje, dat een jongen gebracht had, uitgepakt en toen ze het leuke 1 boerinnetje zag, begonnen haar oogen te glinsteren. „Moederke, kijk eens wat mooi 1" „ja kind, da's heel mooivan wie komt dat „Ik v/eet het niet, moeder, ik zal eens zoeken of er geen kaartje of briefje in ligt, de jongen die het bracht, zei alleen maar „Pleizierige feestdag,' en in eens was ie weg." Onder, heel onder in het pakje vond ze het kaartje vanWillem van der Meulen. Ze kreeg een kleur toen ze dien naam las. „Van wien is het, Ella E11 waarom kleur je zoo „Och moederke, 't is van Wim, dat die goeie jongen nog aan mij ge dacht heeft." „Is 't waar? Ja, Wim is ten beste jongen, och.... ja.... die tijd is voorbijwat zou dat mooi ge weest zijn,... kindlief, wat kan alles toch verkeeren." „Moederlief, je hebt mij toch nog en wé houden immers zoo veel van elkaar, ik blijf immers het liefste bij u, wij kunnen elkaar niet missen." Zij trad op haar „moederke" toe en kusttc haar heel hartelijk. Ze wist wel dat een hartelijke omhelzing zoo dikwijls veel meer zegt dan veel woorden. Toen bewonderden zij saampjes het mooie beeldje en Ella babbelde maar door. hen, -die lihans nog als bfllere tegenstan ders elke aanraking met elkaar willen verenijden, Nederland is als aangewezen om de verschillende winden samen te brengen in de neo-sciholaslielk van hel katholieke geloof. Van den lageren stand gaa't een roep om gehoord en geholpen Ie worden, ooik op wtenstihapprlijh geibied. Hoeveel ta lenten komen in die onderste lagen niet "lot iiun reciht, talenten die hen tot pro fessor hadden kunnen brengen. .Welnu, ook ten deze heeft de katholieke univer siteit een pdieht te vervullen. Wij katholieken zijn proletariërs in de universitaire wetenschap. Wij voelen dat we kunnen, dat er ook bij ons verstand til. Voorui't daarom voor een katholieke universiteit. Van alle kanten dringen zich de vraag stukken op, die daar om bestudeering vragen. Wat een geweldig belangrijk pro bleem is b.v. niet de relativiteitstheorie, wat valt er niet le doen op het gebied der ooullisohe onderzoekingen, op het terrein der psycho-analyse van de psycho-teöh- niok, ten opzichte van het rente-vraagstuk en zoo veel meer. We moeten een sfeer scheppen van katholieke wetenschap. Hoevelen zijn niet verforen gegaan, omdat die sfeer ontbrak. En als dan een financieel bezwaar wordt geopperd, welnu, laten we dan bedenken, dat, als wij eers't door eigen kracht een tweetal katholieke universiteiten hebben gesticht, dan de tijd gekomen is om ons aandeel te vragen in de gelden, waarmee nu de bestaande hoogesoholcn worden bckost'gd (applaus), We moeten zorgen, dat een vloed van zilver stroomt voor de Katholieke Unt- versileil, we hebben lang genoeg gesvacht, we moeien vooruit, de handen uit ere mouwen in den zak en er gevuld weer tuf." Deze week heeft de lieer Troelstra er gens een rede gehouden, waarin hij o.a. beweerde, dat zich de reactie het meest openbaarde onder de leus „bezuiniging". En wel eigenaardig is het, voegde hij daar aan toe, dat nooit bezuinigd mag worden op militaire zaken. De leider der S. D. A. P. moest en kon het beier weten, zegt het „Centr.". „Dat er ook een reactionnair streven naar bezuiniging is, moge waar zijn, het staat desniettemin vast, dat er wel degelijk ook op versobering en beperking van uit gaven wordt aangedrongen door hen, die allerminst de regeering wenschen te dwars- boomen in haar sociale politiek, en bij de bezuiniging allereerst aan de militaire uit gaven denken. Want bezuiniging is gebiedend nood zakelijk, dit valt door niemand te looche nen, en de bezuinigingsleus als een renc- lionnaire leus voor te stellen is 'n onhoud bare miskenning van de werkelijkheid. Daaraan doen geen socialistische frasen en opgeschroefde propaganda-termen iets af. Aan den eiyh der versobering, door mi nister de Geer met cijfers en feiten geil- iustreerd, is eenvoudig niet te ontkomen." En wie liet land voor een ramp wil be hoeden, waarvan ook en niet in de laatste plaats de arbeiders dupe zouden worden, dient daarmee, willens of niet willens, maar vast en zeker rekening te houden. Het volk heeft recht op eerlijke voor lichting. Maandagmiddag had te Amsterdam een Vergadering plaats van een groot aantal werkgeversbonden, welke op initiatief van de Federatie der Werkgeversorganisatiën hi het boekdruk"feersbedrijf waren bijeen gekomen, om de mogelijkheid te overwe gen, dat wordt aangedrongen op een wet telijke regeling inzake de bindendverklaring van de arbeidsvoorwaarden der collec tieve arbeidsovereenkomst, ook voor onge organiseerden. Tegenwoordig waren: afgevaardigden van den Nederl. Bond van Boekbinderspa troons, van den R.-K. Bond van bouwvak patroons, van den R.-K. Bond van brood-, koek- en banketbakkerspatsoons, van de Vereen, van cartonnagefabrikantcn, van de Vereen, van chentigrafische inrichtin gen, van den Ned. Rond an werkgevers- vereenigingen in het heerenkleedingbedrijf, van den R.-K. Bond van kleermakerspa- troons, van den Bond van Ioodgieterspa- troons. in Nederland, van de Nederl. Bonden van meubelfabrikanten, van den Bond van Nederl. schilderspatroons, van den Bond van Chr. schilderspatroons, van den R.-K. Bond van schilderspatroons, van den Bond van R.-K. schoenmakerspatroons, .van hcpVerbond van Vereenigingen van sigarenfabrikanten in Nederland, van den Bond van kleinfabrikanten in 't sigaren- bedrijf, van den Bond van smedenpatroons in Nederland, van den Nederlandschen 8ond van steendrukkerijen, van den Bond van steenhouwerspatroonsvereenigingen en vaan den Nederl. stucadoorspatroonsbond. Na een zeer geanimeerde discussie werd besloten, de voorbereiding, van deze aan gelegenheid op te dragen aan een commis si©, beslaande uit de hceren: mr. F. H. A. de Graaff (meubelbedrijf), L. de Groot (schildersbedrijf), mr. J. v. Hellenberg Huber, mr. dr. A. A. yan Rhijn (grafisch bedrijf); mr. C. P. Romme (kleedkigbe- drijf). en J. van de Water (sigarenbedrijf). GEEN PRESENTIEGELD MEER. De gemeenteraad van Goedeieede be sloot met algemeen© stemmen, uit bezuini- gingsoogpurat, de presentiegelden af te schaffen. ALGEMEENE REKENKAMER. De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat overwo gen wordt of door vereenvoudiging van het systeem der door de Algem. Reken kamer te oefenen controle, vermindering van uitgaven zou verkregen kunnen wor den. Een welsonlwerp, dat die vereen voudiging beoogt, zal binnen zeer korten jijd worden ingediend. Langer werktijd. Uit Weltevreden wordt gemeld, dat de conferentie van chefs van Departementen de vijf-en-veer- tig-urige werkweek voor ambtenaren voor de practijk niet te aanvaarden achtte en besloot de landsdienaren een uur langer per dag te laten werken. DE BOEKJES VAN MAX. Een waard eer end oordeel. Onder den titel „Roomsche tractaat- jes" besprak de „N. R. Crt." de Max- brochures. En het vrijzinnige blad, dat vooral in zijn rubriek „Kerknieuws" niet zoo gauw welwillend oordeelt over wat van Katholieke zijde komt, is er goed over te spreken. i,In hun soort zijn deze traktaatjes niet onaardig. Zij missen het sensatio- neele, dat de Gereformeerde vlug- scliriftjes kenmerkt en zijn niet be rekend op vrees voor hel en ver doemenis. Ook zijn ze niet sentimen teel,^ gelijk veel stichtelijke blaadjes uit de serie der jnoderneu. Eerder is hun toon ironisch, als van iemand, die zijn meerderheid geducht voelt, en in het besef van zijn onaantast baarheid met vriendelijke tegemoetko ming afdaalt tot den hulpeloozen spar- telaar. die daar beneden in 't onzekere ploetert. Hij zal hem wel helpen zoo hij geholpen wil worden; wil hji zich niet laten helpen, ook goed; hij zal toch op den duur bij de Alleen zaligmakende Waarheid terecht komen daar helpt geen lieve moederen aan." Verderop zegt de vrijzinnige beoor- deelaar van pastoor M*ax: „Over 't algemeen schrijd hij fijn cn waard'g." Deze lof waarlijk uit ouvcrdachten mond is zeker een mooie aanbeveling van deze frissche boekjes. AANSCHRIJVING OMTRENT PREMIER OU W. Do minister van Arbeid heeft aan de gemeentebesturen geschreven, dat hem is gebleken, dat in sommige gevallen woningen, waarvoor premio is verleend, na uitbetaling van do premia, hetgeen in den regel geschiedt wanneer d3 wo ningen glas- en waterdicht zijn, aan stonds worden betrokken, zonder verder in overeenstemming met de overlegde teêkening en met inachtneming van do voorwaarden, aan do toekenning dor pre mie verhonden, te worden voltooid. In het belang der volkshuisvesting moeten deze misbruiken zooveel mogelijk worden tegengegaan. Uitbetaling der premie pas na algoheele voltooiing van de woning is niet ge- wenscht met het oog op bstalinj moei lijkheden van belanghebbenden. De minister verzoekt daarom om, in gevallen waarin met grond kan worden vermoed, dat de woningen na de uitbe taling van de premie niet behoorlijk zul len worden voltooid en afgewerkt, tijde lijk een gedeelte van do betaalbaar ge stelde premie in te houden, oahter niet meer dan ten hoogste 20 pCt. van de premio en dit eerst dan uit to batalen zoodra de woningen ton genoogo van het gemeentabas! uur zijn afgewerkt. DE KATHOLIEKEN EN DE STEUN- VERLEENING VOOR RUSLAND. Het Centraal Bureau voor "de K.S.A. meldt het volgende: Het Centraal Be stuur der K. S. A. heeft than3 alge heels overeenstemming verkregen met den Bond van Comité's voor hulpver leening aan do noodlijdenden in Rusland, omtrent do verdeeling der gelden, welke do collecten langs den openbaren weg zullen opbrengen. Wij sporen do PI. «Comité's der K. S. A. en de katho lieke steuncomité's aan om, wanneer zij daartoe een uitnoodiging ontvangen, vol ledig samen to werken met andere Plaatselijke Comité's, zooals afdoelingen van het Roode Kruis, Nansen-Comité's, enz. om dergelijke collecten te organi- seeren. Deze combinaties van Plaatselijke Comité's zullen dan den naam dragen van „Steun voor Hongerend Rusland." Deze samenwerking bestaat dus uitslui tend ten aanzien van collecten langs den openbaren weg, zoodat onze comité's vrij zijn om nog op andere wijze gelden in te zamelen, welke dan geheel aan do K. S. A. worden afgedragen. WIJZIGING DER WET OP DE RIJKSVERZEKERINGSBANK ENZ. Kosten van het bedrijfsleven 1.628.000. Verschenen is de Memorie van Ant woord betreffende het ontwerp tot wij ziging 'der wet op <fe Rijksvérzetcerings- bank, der Ongevallenwet, der Invalidi teitswet en der Ouderdomswet 1919. Het bedrag dat volzens dit ontwerp op het bedrijfsleven zal worden afgewenteld bedraagt, naar de Minister berekent 1.628.000. De Minister is bereid de wij ze van verdeeling der administratiekosten tusschen Rijksverzekeringsbank en overi ge risicodragers aan een nader onderzoek te onderwerpen, waarbij hij zich voorstelt mede de voorlichting te vragen van bui ten de Rijksverzekeringsbank staanden. Vergadering van Woensdag 23 November. Het amendement-Oud, om art. 4 der Wa- terstaatsbegrooting (bureau en administra tiekosten) le verminderen met f 10.000. wordt verworpen met 56 tegen 9 stem men. Grondwetsherziening. De heer DRION, V. B., pleit voor behoud van de Eerste Kamer. Spr. deelt mede, dat de meerderheid zij ner fractie het referendum niet wenscht. De heer VAN RAVESTEIJN, C. P., ziet in de Eerste Kamer alleen een instrument in handen van het kapitaal; van een refe rendum is hij voorstander. Do heer VAN DER WAERDEN, S. D. A. P., beveelt een referendum aan als sluit steen der democratie. De heer VAN DE LAAR C. S. P., is voor afschaffing der Eerste Kamer en voor in voering van het referendum. Do heer VAN SdHAIK, R.-K. is niet geestdriftig voor het behoud der Eerste Kamer. Hij zal evenwel tegen afschaffing stemmen, omdat zij de bezadigdheid, die thans nuttig kan zijn, in de hand kan wer ken. Hel referendum acht hij niet gewenscht. De heer SCHOKKING, C.-H., is het met den vorigen spreker eens. De heer MARCHANT, V. D„ verdedigt nader de amendementen van de vrijzinnig- democraten inzake afschaffing van de Eer ste Kamer en invoering van het referen dum. De heer KOLTHEK, C. P., verklaart zich voorstander van beide amendementen. De heer RUTGERS, A. R., bepleit be houd van de Eerste Kamer. Spreker wil de verkiezing van de leden der Eerste Kamer door de Provinciale Stalen behouden. Hij is tegenstander van het evenredig stelsel voor die verkiezing. De heer SCHAPER, S. D. A. P., verklaart zich voorstander van volksinitiatief en van het referendum. De Eerste Kamer moet dan echter verdwijnen. Eet werkelijk weekinkomen. In do „Metaalfcond", het werkgevers- behandeld. Vergelijkt men do weekïnko- men der arbeiders in do metaalindustrie behandeld. Vergelijkt met do weekinko- mens van het aantal geschoolde werk lieden te Rotterdam en Amsterdam dan blijkt, dat do gemiddelden der inkomens vlak bij elkander liggen, namelijk 42 en 43 gulden. „Daar in het algemeen in Rotterdam in de andere takken van nijverheid de verdiensten der werklieden lage? zijn, dan in Amsterdam, dan mag de toestand bij de geschoolde stokerij relatief gunstiger genoemd worden)dan bij de geschoolde werklieden in Amster dam. En het artikel gaat dan voort: „Herhaalde malen wordt door de werk lieden in de metaalnijverheid beweerd, dat de loonen in vergelijking met die uit andere takken van nijverheid zéér laag zijn en dan wordt daarbij bij voor keur gebruik gemaakt van gegevens, het uurloon betreffende, maar over het uur inkomen wordt dan gezwegen. Do buiten staander weet niet of is vergeten, dat het uurloon slechts is een voorloopigo be taling, en dat het ten slotte op het werkelijk verdiende namelijk het inko men aankomt; dat do werklieden bijna als regel in tarief werken en daardoor in do gelegenheid zijn hun inkomen to verhobgen, waarvan het resultaat niet to zien is in do cijfers van het uurloon, maar wel in cijfers van het uurinkomen, respectievelijk het weekinkomea. „Ten eindo na te gaan in hoeverre die bewering grond heeft, maken wij ge bruik van het rapport van 7 April 1921 betreffende do arbeidsvoorwaarden in het bouwbedrijf, waarin tor vergelijking van het werkelijko weekinkomen der bouw vakarbeiders een onderzoek is ingesteld naar het gemiddola iak'omen van gelijk soortig geschoolde werklieden. Hiervoor heeft de commissie genomen geschoolde gemeentewerklieden uit Amsterdam en bovendien typografen, meubelmakers, bakkers en metaalbewerkers uit dezelfde gemeente. Na een uitvoerig© uiteenzet ting komt het rapport tot de volgende samenvatting „Als samenvatting mag men dus aan nemen, dat het gemiddeld weekinkomen van groote groepen 'geschoolde arbeiders in 1921 (in Amsterdam) vermoedelijk zal varieeren, tusschen f 38 en f 43 met e<jn gemiddelde van f 41 cn f 42." Ver gelijkt men deze cijfers met het gemid deld weekinkomen in do metaalnijverheid, dan zal men moeten toegeven, dat de be wering, dat d e loonen der geschoolde werklieden in do metaalnijverheid laag of zelfs zéér laag zijn, onjuist is, in dien men ten minste bedoelt hetgoen de werklieden werkelijk verdienen, want hierop komt het toch ten slotte aan. Ook de 1U pOt. loonsverlaging komt in een ander licht, indien men bedenkt, dat do werklieden bijna als regel in tarief of stukloon staan, waardoor zij door beter werken meer kunnen verdienen. „En is het, vragen wij, onder de tegen woordige omstandigheden onredelijk om van de werklieden te verlangen, dat zij zullen trachten dit werken minstens 10 pCt. beter te doen?" Technici. Het bestuur van de Centrale'van Tech nici besloot de bij deze Centrale aangeslo ten organisaties, samen tellende ruim 6000 leden, le adviseeren een krachtige bewe ging te beginnen tegen de ingevoerde loonsverlaging in de metaalnijverheid, op grond van de meening, dat hei besluit tot deze loonsverlaging van werkgeverszijde is genomen zonder te voren overleg te hebben gepleegd met de betrokken orga nisaties. Het advies van het bestuur luidt voorts den ontstuiven strijd, zoo noodtig, financieel le steunen. AFGEWEZEN. Naar de „Volkskrant" meldt, beeft bet R.K. Vakbureau, de uitnoodiging van bet N.A.S., om tot uitbreiding der metaal- bewerkersstaking over te gaan, afgewezen. BESCHERMING VAN DE NEDERL. INDUSTRIE. Naar de „Tiid" van 'bevoegde zijde verneemt, naderen de onderhandelingen in eten gemengden bedrijfsraad voor de me taalindustrie tusschen de R.K. Werkge vers en R.K. cn Ghr. Metaalbewerkers haar einde. Omtrent dë gevoerde onderhandelingen kan het iblad medededen, dat een com missie gevormd uit den genvengdicn be drijfsraad, bij den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad op audiëntie is ge weest, om te onderbandelen over de mo gelijkheid van beschermende maatregelen voor de Nederiandsche industrie. In verband biermede beeft de Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid tegen Zaleraag 26 November een verga dering uitgeschreven van de Commissie voor Economische Politiek. Verder beeft een door den voorzitter van den Bedrijfsraad aangewezen accoun tant een steekproef gedaan bij een viertal •ondernemingen, 0111 te onderzoeken, of de kostprijs voor de Nederiandsche industrie dusdanig is, dat tegen de buitenland sohe cncurrcntie niet valt le vechten. Diit uitgebracht rapport zou vandaag in den bedrijfsraad een onderwerp van be spreking uitmaken. De onderhandelingen met de combina ties van de samenwerkende werknemers bonden zij nog in vollen gang. Woensdag vond die eerste bespreking plaats van de oommissie uit de R. K. Werkgeversve.reen. in de metaalnijver heid en de vertegenwoordigers der vijf samenwerkende Metaalbewrkersorganisa- ties, welke een onderzoek zal instellen naar den toestand' der Nederiandsche me taalindustrie. Deze commissie zal spoedig overgaan tot een positief onderzoek naar de rede nen w-a^rom aic industrieel-c vorlwu-diia^en minder goed1 zijn, om vervolgens ernstige pogingen te doen de industrie op le bef fen. Besloten werd bij verschillende be drijven een onderzoek in te stellen. Succcslooze poging. Op zijn poging bij de andere vakbonden tot uitbreiding der metaalbewerkersstaking beeft bet N.A.S. niet veel succes gehad, waarom Opnieuw een schrijven tot de vakcentrales is gericht, waarin gezegd wordt dat het N.A.S. het zijn plicfht rekent, elke ver antwoordelijkheid voor eventueele misluk king van den strijd in be:t metaalbedrijf, geheel te leggen op ben, die geen uitbrei ding dezer staking willen en evenmin be reid zijn te besluiten tot het proclameeren van de staking voor de arbeiders der spoorwegen in bet transport- en mijnbe drijf. Het N.A.S. zal rekening houden met een stelselmatige weigering tot medewer king aan de voor de arbeidersklasse van on3 land zoo noodzaklijk geworden strijd wijze, terwijl bet zich alle vrijheid voor behoudt, die maatregelen te nemen, die uit een nieuwe weigering als noodzake lijk en wemschelij'k wordengeoordeeld te zijn in bet belang dér arbeiders. Christine Nilsson. f Een telegram nit Stockholm meldt het overlijden van de eenmaal beroemde en gevierde Zweedsohe zangeres Christina Nilsson. (De Zweedsche nachtegaal). Zij werd in 1843 in oen dorpje te Zwe den uit eenvoudige ouders geboren en trok reeds als kind de aandacht door Iiaar bui tengewoon fraaie stem. Op kosten van oen vermogend kuntbeschermer kreeg zij haar muzikale opleiding, eerst te Stockholm, daarna te Parijs, waar zij in 1864 debu teerde in Verdi's „Traviata" cn grooten bijval oogstte. Ook te Londen, Petersburg, Weenen en in Amerika had zij veel succes. In 1872 trad zij in het huwelijk met den Parijsohen financier Rouzeand. Na diens dood in 1882 keerde zij terug tot de oon- cerlzaal tot zij In 1887 huwde met den Spaanschen kamerheer, graaf De Miranda. Haar stem was een buitengewoon booge 1 en volle sopraan. De strijd tegen de tuberculose. Een bericht uit Parijs meldt, dat Dr. GaHmctte, onder-directeur van iheit Instituut Pasteur, een nieuw inenfingSJnöcttM heeft ontdekt, waardoor de bacil van Kuch onschadelijk wondt gemaakt, 001 tuberculose te ver wekken. Karei van de Woestijne. De N. Rolt. Ct." verneemt, dat bij den storm van 6 Nov. de dichter Karei yan de Woestijn©, dtie tegenwoordig te Osiende woont, daar legen de steenen eener kade geworpen en in deerfiijk-en staat opgenomen is. De kwetsuren aan 'bet gelaat ziju nu genezen doch een der armen is nog altijd zoo goed als lam. Eet Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus tot opleiding van een iniandsche geestelijk heid. Vlugschrift 2 Nov. 1921. De WelEerw. lieer G. Voskuylen, leeraar aan het Seminarie te Culemborg, schrijft ons: 4 Dit „Tweede Vlugschrift" van kap. Ant. de Wit, door „Ars Catholica", nog haast keuriger verzorgd dan het eerste en met een twintigtal foto's verlucht, geeft een overzicht van wat in ons land door het Liefdewerk reeds gedaan is en nog te doen valt om de missielanden aan een eigen geestelijkheid le helpen. Verschillende beur zen werden gesticht, meerdere weldoeners lalen een inlandsch priester opleiden, tal rijke giften kwamen in, in 'n 50 parochies is het Liefdewerk gevestigd, zoodat het aantal leden al in de duizenden loopt, ver eenigingen voeren ijverig propaganda; zoo is in 'n klein jaar f 30.000 bijeengebracht Maar die ijver is noodig, want duizend mil- lioen heidenen kan het ge ha ven de Europa alléén niet meer bekeeren; vooral niet, nu die volken ontwaken en het te vreezen is, dat ze zich losmakend van staatkundige voogdij, ook onze geestelijke leiding niet meer zullen dulden. Een iniandsche gees telijkheid is dus voor hen onmisbaar en zal, wat zich ook scheide, den band vor men, die hen als gelijkberechtigde broe ders in bet geloof met ons vereenigd houdt. De vooruitzichten zijn schoon, want aan roepingen ontbreekt het niet en de in iandsche priesters werken voortreffelijk. Van .onzen steun hangt dus zeer veel af. Daarom moest dit Vlugschrift eigenlijk door iederen Katholiek gelezen en overwo gen worden en dient het door veroenigin- gen en propagandaclubs ijverig te worden verspreid, 't Is voor 20 ets. verkrijgbaar bij Dr. J. Smit, Seni. Rijzenburg. Leden van het Liefdewerk, die jaarlijks 50 ct. bijdra gen, ontvangen het gatis. HISTORISCH TIJDSCHRIFT. De eerste aflevering van dit nieuwe tijd schrift is verschenen. Zonder thans in een gedetailleerde bespreking te treden, kan worden vastgesteld, dat het een kloek be gin is van een kloeke onderneming. Juist de katholieke geschiedbeschouwing, die toch de belangstelling heeft van een brec- den kring onzer geloofsgenooten, miste tot nu toe een eigen orgaan. Het „Historisch Tijdschrift", onder redactie va» dr. Th. Goossens, dr. H. Iluybers en dr. J. Witlox, zal thans de gelegenheid geven om het ver leden en het heden onder Roomsoh licht te beschouwen en zoo noodig te corrigeeren wat door anderen als „geschiedenis" wordt voorgesteld. De belangstelling én hufp van zeer velen mogen liet de Redactie mogelijk maken dit kleine zaadje le d-oen uitwassen en tot bloei te brengen. Exemplaren dezer eerste aflevering zijn, naar wij vernemen, Ier kennismaking te verkrijgen bij de administratie, Tilburg, Heuvelstraat 60. EEN PRIESTERBLAD. Nu de encycliek Sacra Propediem" de belangstelling der wereld voor de Derde Orde opnieuw heeft wakker geroepen en Z. II. Benedictus XV besloot „Het is der halve wenschelijk, dat er geen stad zij, zelfs geen dorp of gehucht, waarzioh niet een geen dorp of gehucht, waar zich niet een die maar werkloos blijven en tevreden zijn alleen met den naam van tertiaris, maar die werkzaam zijn en ijveren voor hun eigen heil en dat van anderen," nu zien we allerwegen volijverige priesters zich wijden aan de belangen der Derde Orde. Hoogst verblijdend is het bijv. te verne men, dat le Breda onder leiding van den Capucijnerpater Rudolphus een priester- afdecling der Derde Orde is opgericht, welke reeds 60 leden telt. Maar, zooals het gewoonlijk gaat met al wat menschclijk is, de eerste vurigheid verflauwt gemakkelijk en een kunst is het. om den ijver in een afdeeling gaande te houden. Alle hulpmiddelen, welke den priester steunen bij deze moeilijke taak, verdienen derhale aanbeveling. Zoo juichen wij toe het verschijnen van het „Priesterblad der Derde Orde", hetwelk onder leiding der gezamenlijke Nederiandsche en Vlaamsche Capucijnen wordt uitgegeven. Het ziet er goed verzorgd uit, verschijnt maandelijks in 16 bladzijden en elke aflevering bevat een maandelijksche conferentie over de Derde Orde, een geestelijke lezing voor den priester zeiven, alsmede nieuwstijdin gen en berichten over de Derde Orde. Do prijs is slechts twee gulden per jaar gang- Voor Nederland abonneert men zich bij den heer A. H. v. Gils, Noordstraat 18, Tilburg. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATEN: Droevig zwervend in ilo; Noordzee. Een nagalm van den G-Nov.-t storm. Het standbeeld voor Pastoor:', Verbraak. Koning Karei verlaat Honga-; rije. De conferentie te Washington. i Het herstel van Yperen. Muurschilde-i ringen van Rafaël (5 foto's) De plcch-< tige herdenking van den wapenstilstand te Londen (2 foto's). De veelbesproken Delftsche tramkwestie (3 foto's). De ge meente Einmen failliet (4 foto's). Leve de hezuinigingl Een anti-Fokker-ineident te Parijs. Een concert ten bate van 't hongerende Russische kind. Hel vijfde lustrum der R. K. Groningsche sludenlen. De hoed, naar 6 teekeningen van Is. van Mens. Drie merkwaardige foto's van de klimop. TEKST: In -Je verdrukking, roman J. R. v. d. Lans. Ode aan de diplomaten, die le Wash-'ngton over ontwapening praten, door Maks. Uit het Vaticaan. door Civis Romanus. Kinderoogen, door Gerard Nielon. D» 'kolenwagen, door P. Reine. Uw eigen tuin, door Plviladelphus. Moeder van smarlen, door Jac. v. AemstcL LOUIS BOUWMFÉSTER EN HET KIND. De groote Loui3 zag door een gaatje in het scherm, dat er op do voorste rij een kind zat, vertelt do „Bossche Ct." Ilij naar den ondernemer cn verklaarde, dat liij niet voor kinderen spelen zou. Daar was een kind van vijf jaar in do zaal. Hij speeldo bij hoog en laag niet, als dat kind niet verwijderd werd. Do vader van bet jonske word geroopen en do ondernemer verzocht hem 't kind weg to sturen. De vader weigerde. Hij had een plaats betaald en dus hield hij er recht op. Er viel niets aan ta doen. Toch speel ik niet voor dat kind, zei Louis vastberaden. Do ondernemer was al blij, dat er begonnen zou worden, toch wel een tikje angstig, wat of er mis schien gebeuren ging. Nauwelijks trad Bouwmeester op bet tooneel, of hij liep tot aan den rand, trok een vreeselijk gezicht en deed een, gevaarlijk gebrul hooren, terwijl bij het kind met grimmiee cogon aankeek. Het effect was reusachtig. Het kind schrikt© enorm, zette een keol op, en vluchtte de zaal uit. Met geen stokken was het er meer in te krijgen. Toen speeldo Louis maar niet voor kinderen. OVERBODIG „HENSCIIENMATE- RIAAL". In een rede to Groningen verklaarde mr. Marehant: „Op 29 April 1921 waren bij de bri gade grenadiers voor de opleiding van 242 mi'Lier.s acnwezig 49 administratie troepen (bezemmenschen) en 88 beroeps officieren, waarvan 9 hoofdofficieren. Bij de infanterie (2071 man) zijn er 1008 beroepsofficieren. In geval van mo bilisatie worden de reserve-officieren op geroepen, zoodat er wel wat beroeps officieren af kunnen. Die beroepsoffi cieren kosten ons een slordige 30^vU- lioen. Öp do Cadettenschool is dö ver houding éven zoo. Als een ander staaltja baalde spreker aan de tot permanent werk verheven ver sterking bij Utrecht. Daar, op dien grond mag niets gedaan worden." Dat tvat mr. Marehant zeide van do versterkingen rond Utrecht, schrijft het Centr., weten wo maar al te goed en wat die cijfers over de administratietroepeQ en do beroepsofficieren betreft, gelooven wo niet dat mr. Marehant overdrijft. In elk geval zal wel niemand ontken nen, dat er veel te veel zijn. EEN ONTAARDE MOEDER. Op het politie-bureau fe Middelburg, is een meisje van 13 jaar gebraoht, dat in zeer vervuilden toestand verkeerde. Het was door de ontaarde moeder ernstig mis handeld en had reeds maanden in eert kelder opgesloten gezeten. Het Vind is naar het gasthuis overgehraoht. DE VOGELCHOLERA TE. ROLDE. De „Asser Ct." meldt, dat als resultaat van de eerste inspuiting met serum Dins dag geconstateerd kon worden, dat van de honderd, Maandag, behandelde dieren slechts twee gestorven waren. Gisteren is het inspuiten voortgezet. De schade wordt gedragen door do combinatie van Engelsrhe handelaren, dia do ganzen hier lieten vetmesten. DE RAMPEN MET DE REDDING BOOTEN. Donderdag 24 November a.s. zal de! Raad voor die Scheepvaart ©en onderzoek instellen naar de oorzaken van: lo. het met man cn muis vergaan tijdens storm weer op of na 22 Ociober 1921 van den loods schoener Eenis II; 2o. naar het om slaan tijdens zwaar stormweder nabij <fo Maasvlakte van de stoomreddingbool President van Heel, waarbij zes opvaren den verdronken; 3o. naar het met man cn! muis vergaan tijdens stormweer op 23 October 1921 van de reddingboot Bram- ■daris; 4o. de stranding nabij de haven-i hoofden van I.Tmnidcn op 23 October! -rig - (Slot volgt).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6