Eerste blai f UIT DEN OMTREK ZATERDAG 26 NOVEMBER 1921 JAARGANG No. 14000 PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BW VOORUITBETALING f 3.57'/, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTiËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit vijf bla den, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. De verkiezingen in België. (Van onzen Belgischen correspondent). DE UITSLAG DER VERKIEZIN GEN EEN TRIOMF VOOR DE KATHOLIEKEN (Brussel, 24 Nov.). Pas hedenmorgen, dus drie dagen na de verkiezingen, zijn de volledige uitslagen der stembus bekend gewor den en we haasten ons er een algemeen overzicht van te geven. Een objectief overzicht, want We beleven hier het eigenaardige geval dat naast de katholieken ook de libe ralen en de socialisten triomfkreten aanheffen, leder beschouwt het var zijn eigen eigenaardig standpunt er weet het zoo te draaien dat de verlie zer ten slotte nog wint. Het gewone manoeuvre, bijzonder hier in Belgie. Objectiviteit en nauwkeurigheid zijr nu eenmaal geen Belgische deugden Er is eigenlijk maar één partij die 'ezenlijk versterkt uit den strijc; komt en dat is de katholieke. Voor de katholieke partij was 20 Novembet een triomf boven alle verwachtingen. Ziehier den algemeenen uitslag. De katholieken winnen drie zetels te Brussel, één te Dendermonde, éér te Hasselt, één te Virtan, één te Aalst één te Gent, één te Diuant, één te Ostende en één te Turnhout. Totaai elf zetels. Zij verliezen één zetel te Roes- selaere, één te Mechelen en één te Sint Niklaas. Blijft een zuivere winst van 8 retels. De liberalen winnen één zetel te Namen, te Hoey, te Charleroi, [te Mechelen, te Thuin, te Brugee en te Aalst, totaal 7 zetels. Ze verliezen er echter 8één te Duiant, IJ per, Hasselt, Turnhout, Gent, Virton, Soigniet en Luik. Blijft een verlies van één zetel. De socialisten winnen drie zetels, respectievelijk te Luik, Soignies en Gent, totaal drie. Ze ver liezen er echter zeven respectievelijk één te Thuin, Brugge, Charleroi, Hoei, Namen, Ostende, Dendermonde. Katholieken met 81 zetels. Libera len met 33 zetels. Socialisten, met 66 zetels. Frontpartij en Daensisten met 5 zetels. Oud-strijders met 1 zetel. Totaal 186 zetels. De vorige Kamer bestond uit Katholieken met 73 zetels. Libera len met 34 zetels. Socialisten met 70 zetels.Frontpartij en Daensisten met 5 zetels. Oud-strijders met 2 zetels. De eenige partij die met recht tri omf mag roepen is dus de katholieke partij. Het kiezerscorps heeft daarmede duidelijk zijn wil te kennen gegeven dat de katholieke partij ten slotte de beste regeeringspartij is en blijft. Gedurende de verloopen na-oorlog- sche jaren heeft men aan den lijve kunnen voelen wat een niet katholiek ministerie, waarin de socialisten onder den dekmantel van „union sacrée" steeds den baas gespeeld hebben, voor België beteekent. Het is iedereen duidelijk geworden dat de socialisten 's lands nijverheid naar den dieperik hebben willen sturen door de moed willige beperking der voortbrengst, dat zij den handel beroofd hebber: van de onontbeerlijke vrijheid, dat zij met hunne bevoorradingsdictatuur millioenen en millioenen verkwanseld hebben. De ondervinding, welke de Belgen hebben- kunnen opdoen gedurende de ze drie jaren, heeft geleerd dat er slechts één partij in België bestaat welke alle waarborgen oplevert voor de heropbeuring van Belnie voor de bevordering van vrede en orde. Dat is de katholieke partij. fmen, (4 gekozenen) Segers slechts (4.067 (1 gekozene). Onnoodig te zeg gen dat de conservatieven omver vie len van verbouwereerdheid. Diezelfde katholieke Vlaamsche democratische gedachte zegevierde op schitterende wijze in Limburg, Oost- en West Vlaanderen. In Limburg komen de liberalen en nationalisten of de anti-Vlamingen deerlijk gehavend uit den strijd. Te IJper werd de liberale Glorie niet herkozen tengevolge van zijn anti- Vlaamsche houding. Te Brugge win nen de liberalen dank zij de Viaamsch- gezindheid van hun candidaat, ter wijl hier in Brussel ook het aantal katholieke Vlaamsche stemmen in aanmerkelijke mate aangroeide. Te Gent werd de liberaal Buijsse om de zelfde reden niet herkozen. Te Oosten- de-Veurne werd de tweede liberaal riet herkozen, omdat hij geen rechtzinnig Vlaming was. Te Kortrijk kregen de katholieke Vlamingen een onverwacht aantal stemmen, tengevolge van de anti-Vlaamsche houding van socialist Debunne. Het behoeft geen betoog, dat bij de vorming van het nieuwe kabinet reke- ling zal moeten gehouden worden met deze uitspraak. De katholieke Vlaamsche democratie wil geen ver hand met de liberale partij, dat is overduidelijk. De katholieke partij Mscht, dat zij als de sterkste onafhan kelijk van iedereen de vlag hooghoudt. Zij wil van geen ondergeschiktheid aan welke partij ook, weten, al draagt dan nog de liberale partij een vreed zaam masker. Wel zal de katholieke partij beroep doen op de medewerking der andere partijen en daarvan zooveel aanvaarden, als deze voor 't welziji van 't algemeen bieden zal. Want de vooruitgang, dien zij maakte is niet goed genoeg om de partij toe te laten geheel op eigen krachten te steunen. Zij zal verplicht zijn de medewerking van hare tegenstrevers voor het sa menstellen eener regeering te aan vaarden, doch zij zal zich bij de dschen der anderen niet moeten neer leggen. Het zal noodzakelijk blijken, dat er omtrent verschillende kwesties een accoord tusschen de partijen ge troffen wordt. Doch zulks zal mis schien niet gebeuren dan nadat eerst een extra-parlementair kabinet, waar voor in sommige bladen een lans ge broken wordt, of een andere combinatie onmogelijk za! gebleken zijn. Als wij in groote lijnen de algemeene richting van de verkiezing willen vertolken, dan is het dat het land uitspraak gedaan heeft niet alleen ui katholieken zin, maar in een gezond ^""^ratischen zin, vooral in den zin mtie rvft.hoIieke Vlaamsche demo- kenis' daarS des te volIer aan betee" kems, daar nooit voorheen zulke ontzaglijke krachten van invloed en geld tegen de katholieke Vlaamsche democratie werden gemobiliseerd Dit is vooral voor Antwerpen het géval Daar hadden zich de conservatief- Icatholieken onder leiding van staats minister Segers afgescheurd van de vereenigde katholieken onder de lei ding van burgemeester F. van Cauwe- lcert. Segers had te zijner beschikking 5 dagbladen en 2 millioen frank. Van Cauwelaert twee dagbladen, Waarvan het eene pas gesticht en Vee! goeden wil en liefde voor de zaak. ,Van Cauwelaert behaalde 43207 stem- LISSE. Sint Fidelis. De Tooneelafdeelin van het St. Fidelispatronaat de „F.delers" gaf een buitengewone uitvoering in het patronaatsgebouw Op beide avonden was de zaal tot in Je uiterste hoeken bezet. De Wel Eerwaarde Heer Directeur, Kapelaan van den Berg heette allen welkom en gaf zijn vreugde te kennen over de uitengewone belangstelling. Temeer v eugde verschafte hem deze belang- „elling omdat Z. Eerw. hierin een olijk zag, niet zoozeer voor hetgeen door de jeugdige tooneelisten zou worden ten tooneele gevoerd, doch omdat men werk van ZijnEerw. daad werkelijk wil steunen. ZEerw. was dan ook vast overtuigd dat God deze goede daad zal opteekenen in het Boek des Levens, afdeeling goede werken. En wanneer God dit doet voor dit kleine offer hoeveel temeer zal Hij dit dan doen voor de heeren Commissie-leden, welke Z.Eerw. steu nen bij de opvoeding van deze school vrije jeugd en vooral den heer Zand vliet, welke eiken Zondagnamiddag van 3 tot 9 uur zijn tijd voor dit doel ten offer brengt. Vervolgens ook niet minder voor het vele dat door de dames-zelatricen geheel belangloos wordt verricht en vooral de hoofd- zelatrice mej. Jansje Warmerdam. Moge het loon hiernamaals voor haar overvloedig zijn. Voorts wenschte Z.Eerw. allen een genoeglijken avond. Hierna kwamen de jeugdige tooneelis ten voor het voetlicht met het drama in drie bedrijven „Pastor Bonus". De regie berustte in handen van den heer L. C. Elfering alhier. Hem aller eerst een woord van lof. Inderdaad daar behoorde zijnerzijds moed en durf voor om een dergelijk stuk met zoo jeugdige onontwikkelde jongens in studie nemen niet alleen, doch het hen te doen opvoeren. Welnu, hij heeft eer van zijn werk het zat er tamelijk goed in en werd evenzoo vertolkt. Of er dan geen fouten ge maakt zijn Natuurlijk, maar welke plattelands-tooneel vereeniging maakt die nietEn dit is er nog wel een van wat men noemt „ruw hout". Er waren echter onder hen ook jongens, die een zeer zware rol te spelen had den, en zich magnefiek van hun taak kweten. Dit beloven goede krach- e" te zullen worden. c, „a c!,e pauze kregen we „Jochem ai a!s Koning Herodus" of me" zich met studenten inlaat". Dit brachten zij er best af en dat men genoot, bewees het gulle lachen waar- mede liet spel meermalen werd onder broken en het daverend applaus wat aan het einde losbrak. Na afloop nam de ZeerEeerw. Heer Pasoor het woord en bracht een woord van dank aan den Eerwaarden Directeur en aan allen welke zich de toekomst dezer jongens aantrekken. Hij hoopte dat de Eerw. Directeur de vruchten zal zien van zijn arbeid en dat door den steun der parochianen deze ver eeniging moge bloeien. Voorts dankte hij de jongens voor hun spel en de regisseur alsmede den souffleur, welke hierin het leeuwenaandeel hadden, terwijl ook de pianist, de heer Boersma bij dit dankwoord niet werd vergeten. Een goed geslaagde avond Vanwege den R.K. Vrouwenbond werden gisteravond en eergisteravond demonstraties gegeven in het koken op gas. Vele huismoeders en toekom stige huismoeders profiteerden van deze mooie gelegenheid om iets te leeren hetgeen voor haar een eerste vereischte is. Hetgeen op het gebied van voordeelig en smakelijk koken en braden werd te zien gegeven, en dit waren geen buitengewone dingen, doch dagelijks voorkomende kost, was ver rassend ën in de kosten voordeelig. Feestavond. De vereeniging „Si. Thomas van Aquino" gaf gisteravond haar jaarlijkschenfeestavond voorhrr - leden gn begunstigers op de bovenzaal van de „Witte Zwaan". Hare tooneel- afdeeling voerde op „Garcia Moreno" tooneelspel in drie bedrijven. V ELS EN. Gezondheidscommissie. In de laatste vergadering der Gezondheids commissie werd de nieuwe secretaris, Mr. J. H. van Meurs, door den voor zitter met eenige hartelijke woorden geïnstalleerd, bij welke gelegenheid de voorzitter den grooten ijver en be langstelling van den overleden se cretaris, Dr. P. W. O. aen, herdacht. Na onderzoek van ingekomen klachten werd besloten het drink water van verschillende perceelen te laten onderzoeken en enkele huis eigenaren tot aansluiting aan de waterleiding aan te manen. In behandeling kwam een voor stel van Dr. Barentsen om, eventueel in samenwerking met andere colleges en vereenigingen, op het gebied der volksgezondheid werkzaam, een po ging te doen om voor deze gemeente of een deel daarvan een goed geor ganiseerde verpleging van kraam vrouwen en zuigelingen te krijgen. Door verschillende leden werd cri- tiek geoefend op de becijferingen en verdere bijzonderheden van het rapport, maar algemeen voelde men wel voor het plan. Vooral werd naar voren gebracht de wenschelijkheid om bescheiden te beginnen, n.i. rnet één kraamverzorgster, ten eert omdat de kans op subsidie dan groo ter wordt en ten tweede omdat het niet zeker was dat alle deelen der ge meente aan deze nieuwe instelling behoefte hadden en er gebruik van zullen maken. Na nog eenig debat werd een com missie ad hoe benoemd, die het plan verder voorbereiden en propageeren zal. Aan het eind der vergadering nam de voorzitter, de heer Ir. H. Smalhorst te IJmuiden, afscheid van de commissie. SASSENHFIM. EGMOND-B1NNEN. NOORDWIJK. J. YVEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. ZAANDAM. NOORDWIJKERHOUT. HALFWEG. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: Zoodat de nieuwe Kamer bestaat uit Aan de hand van een rapport, sa mengesteld uit gegevens, door Dr. Barentsen zelf en wijlen Dr. Onnen verzameld, bepleitte de voorsteller de aanstelling van twee gediplomeerde kraamverzorgsters en de wensche- iijkheid daarvoor subsidie der ge meente te verkrijgen, om het door hem becijferde voorloopig tekort te dekken, dat later misschien zal verdwijnen Groote Propaganda-F eestvergaderl»d, uitgeschreven door de Commissie van Ze ven, benoemd uit den Bestuursraad van den Ned. R.K. Volksbond, afd. Sassen- heim en omstreken, gehouden 23 Nov. des avonds 7 mir in de groote zaal van Hotel „Hel Bruine Paard." De zaal was tjokvol en velen moesten zich met een staanplaats vengenoegen. De voorzitter der Commissie van Zeven de heer G. Maurits. opende ruim 7 uur de vergadering met den Chr. groet. Hij roept de geaclhte sprekers van den avond en de vrouwen en mannen van Sassenlheim een bar! el ijk welko-m loc en ^et uiteen waarom deze avond is georga niseerd en vraagt tevens den steun van alien voor hel te stichten vereeniging3" gebouw. Daarna werd uit volle borst het Bonds lied gezongen met solo-begeleiding van den heer A. Berg Dan komt aan het woord de Wek-erw. heer P. M. Venhoofdslad, kapelaan alhier, met het ondewerp „De Standsorganisatie op godsdienstig en zedelijk gebied". Ter inleiding schetst spreker een schip, uitgerust met alles wat maar denkbaar was op het wereldrond en majestueus met zich voerend de fijnste weelde, een stuk werk gemaakt met het grootst ver nuft, maar aan dit schip mankeerde iets, Zoo gaat het ook met alles wat rondom ons gebeurt, waar het Godsgezag nie' wordt erkend. Ellende en ontevredenheid zijn het gevolg. God schiep den mensch naar zijn beeld en gelijkénis en stelde hem aan als Ko ning der Natuur met redelijk verstane- vrijen wil en eene onsterfelijke ziel. De duivel benijdt den mensch en hij hef; den kop listig op in den vorm van com munisme en socialisme. En wij, Kalho lieken moeten ons daar tegen verdedigen; wij moeten openlijk onzen godsdienst be lijden en daarom ook moeten wij ons Ka thoiiek onganiseeren in de standsorgani satie. Het leven vooral der arbeiders is vol gevaren en in de standsorganisatie vinden ze de kracht, staande Ie blijven. Spreker huldigt 't Bestuur dat een cursus in het ieven riep op sociaal gebied en brengt het uit naam van allen een eeresaluui. De arbeider streeft naar geluk, ook ln de sociale beweging. Het ware geluk is iels innigs en onmo gelijk zonder godsdienst. De sociale bewe ging jaagt dit nu door betere maatschap pelijke toestanden te verkrijgen, maar eerst moet ieder beginnen, zich zelf ic hervormen. Alleen bidden is niet geuoej Spr. beveelt de algemeene H. Communie aan, waarbij allen getooid moeten zijn me: het insigne. Wij moeten ons ook door dringen van de godsdienstige en zedelijke belangen welke d« slandsorganisatie biedt. Men moet trouw de vergaderingen bezoe ken. Komen wij onze plichten steeds na voor God en Kerk, Vorstin en Land, dan kunnen wij hun de buiten onze gelederen staan, steeds toeroepen den taaisten regel van hel Bondslied: „Wat vallen moog' wij staan." Luid app'aus viel den Eerw. spr. ten deel. Intussdhen komt de ZeepEerw. Heer Pastoor ter vergadering en verlaat kape laan Verhoofdstad, die door omstandig heden verhinderd was, langer te blijven, de zaal onder luid applaus. De heerA. Berg begeleid met piano door den heer M. J. A. Post, zongde nu voor eenige gezellige voordrachten, d'c de lachspieren in beweging brachten. Dan betrad de -heer P. Bot, hoofdbe stuurder van den R. K. Bouwvakarbeiders bond het spreekgestoelte ter behandeling van het onderwerp: „Welke waarde heef de ovember propagandamaand voor de R -K. Vakbeweging?" Spr. schetst eerst den val van het Romeinsche rijk, bespreekt den gitdentijd, om die tijden eenigszins te vergelijken met onzen tijd. Spr. wijst er op, hoe vanaf de uitvaardiging der Ency cliek „Rerumn Novarum" we begonnen zijn onze arbeiders te ontwikkelen. In 1918 is de revolutie -mislukt, maar onze tegenstanders Jieibhen die poging nog niet opgegeven, daartegen moeien wij blij ven waken. Spr. wekte de vrouwen op, hare man nen ter veiradering te zenden en felici teerde de afdeeling met haren geestelijken adviseur, wiens g'oevolle redo getoond heeft, dat hij liefde gevoelt voor de zaa'k der arbeiders. Onder daverend applaus e'nd'gde spre ker zijne rede, waarna pastoor J. Thu bet gestoei te beklom. Deze bedankt* den spreker voor zién kernachtig* rede en sprak nog hartelijke woorden ter opwek king. Oo'k de ZeenEerw. Heer pastoor ver wierf luid applaus. Aan het einde der vergadering dankte de voorzitter de sprekers van den avond nu de propagandisten en deelde mece dat SO pet. van Katholiek arbeidend Sas senheim goed is georganiseerd. Voorts sprak hij dank aan alten die tot het sla- San van den avond hadden medegewerkt, waarna met den Chr. groet gesloten werd Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: F re-brik us Johannes Res, 24 j. van Gas- mcurn en Maart je Lie fling, 22 j. Pe- iruis de Waard, 29 j. en Cornelia de Goede 23 p. Getrouwd: Mairtitmus Peppiing, 32 j. en GathaTjna Klloostar 29 j. F. J. Res en M. Lied ting. Overleden: Mania Schut, 53 j, ech'tge- nooie ran Wai'iem Tramp. Geboren: Arie, z. van Altent Stam en Janus je Vis. Willem, z. v-an Arte Sloot -n Neoltje Zwart. Carolina Augusitina, dvan Willem Gormaiis Olie en Johamme y-isma, Aafje, Anmia, d. vam Fredierik van de fWp en Aafje Anna VeumeuLn. Marijlje, d. van Gorrit Minmee en Coa- uelia Wiilibrinlk. Adriam Adeterta, d. j ran Franc, s-c us Tervoori en Trijntje Wiille- uroo Agnes Agatha, d. vam Nico&iais Johannes Zuurbier en Mangarete Geer-, itruda van D.epen. Gatlhiarina, d. van 1(112 Waard en Gcerlruidu K'ocxl. Concert. Het eerste w-jiierconoert van .^Eensgezindheid'", is uitstekend ge slaagd. De zaad was geheel geruid ine: aen publte.r, dat zich tiiimlk heeft geamu aeetó. De verscMRendie komische vonr- Jraobbm en de klucht in drie bedrijven aualden voortdurend de lachspieren in wei kiing,. Eten zosiall m-uz-iékiiiummcrs vve-r- jen onder leiding vam dien directeur Kuv s 3-oed uitgevoerd, aoodait ook de Eefitieb- jops vankunst hebben kunnen genkelen. Verhuring. De viea-jaariijkscbe vcr- auiteg wan c'ie landerijen dor gemeente en van hot grasg-ovvUiS van de Onfngiepoll .'Crde Landen, zal dit jaar plaats hebban op Woensdag 30 Nov. in café van -der Molen. Op Dinsdag 22 November is in de groote zaal van het Juvenaat een be langrijke openbare vergadering gehou- ■len, waar als spreker optrad de heer J. Nonrlandt-, ambtenaar bij dea Raad van Arbeid te Leiden, met het onder werp: ,\Vat bieden ons de saciale ver zekeringswetten en wat moeten wij d en om de voordee'ea daarvan deelachtig te worden." De groote zaal was geheel 'lozet. Om 8 uur opende kap. Braakman, dio als voorzit'er i'u :geer.le, de vergade ring. In zijn inleidend woord bracht Z.Ferw. naar voren de actie van het huidige Miiisterie en de socia'e wetten, welke hierdoor in het leven zjn geroe pen. Hierna kwam de heer Noorlandt aan het woord met bovengenoemd onder werp. Daarna werd gelegenheid gegeven to' Rnrometerstand: 709 m.M. Neiging het stcLen van vragen, waarvan door va- vooruit. „Schwung" in de schildering van het andere doek. Men kent de ontroerend® geschiedenis van de heilige Oatharina, lie van verlangen brandde het Chris tuskind je, te beschouwen ea' van die ge nade verstoken bleef, tot, na haar doop, die genade haar te beurt viel in den Jrcom. Van dezen droom nu verhaalt in :en wonaer-aanschouwelijke voorstelling, lit schilderij in een stille pracht van koesterende kleuren, één streeling van liefelijkheid en veel meer dan oogbeko ring alleen. Men herkent er het for- 3che en toch teedere palet in van een discipel uit de school van den zoetge- vooisden Murillo, den schilder uit het land van diepe, schaduwen en feilen, de kleuren roester.men zonne.rand. Ia :et midden troont, ais in wolkendroom, :ria, als een zorgzame, liefelijke moe der, wakend over het Chris ruskindje, dat le knielende Catkorina den ring can len vinger steekt, waarvan het heilige verbaal gewaagt. En om hen heen ruisc- .t, met het stil wiekend gezweef der en- geien, een heme's -ho muziek, hoorbaar oor allen, die willen verstaan. Dit doek Is liefelijker dan het andere, het bo it neer door dat magische clair obscuur, lat hot geheel der voorsteltling als sa mensmelt tot een droom. Maar, het an- lere is, in zijn onopgesmukten eenvoud daarom niet minderwaardig ea be'.da schilder en zullen ongetwijfeld een sic» raad zijn voor de kerk, waar zij eerst daags weer in vollen luister koinea te prijken. j n.l. de erkenning van het Godseezng. Trots voer het uit, om nooit meer terug te kceren in de 'hawen en het verdween in het gezicht der 'haven van aankomst lot in de diepste diepte, alles met zich voerend om nooit meer aan het mensdtie- lijk oog te verschijnen. Noordwijksche Rederijkerskamer. B-o- ■fenigenoemde toomeelvcrecnig'ng gaf ais opening voor dit seizoen haar 6e uit voering ;n het „Hof vam Holland'* de avomdis te half adht Zoocis we dit bi; uitvoeringen van de Rederiikerskamer Pewoon zijn, was de zaal gelheel bezet Zeer zeker hebben de aanwez'gen ziet' kosteliik geajmi'iseerd. Opgevoerd werd De Senator", htiispcl ln drie bedrijver en „De Stand", kluchtspel in een bedrijf Tol lof kunnen we spreken over de re sultaten van de Noordwijksche Redarv kersikamer Wij zouden niet hmnnen zeg- fOen wat het beste was, de spelers over troffen ziclti zelven, het spel was af. D" aankleeding van het tooneel was, zooal bet aan de omgeving past, rijk en s'er- IDk. De vereeniging wist aan de bezoe- kers barer uitvoeringen iets «eeds voor J "en Dinsdagavond 3. 'e zetten, wat deze zeer zeker op prijs welen te stelten, getuigen de volle zalen De grime was ook keurig verzorgd. Dr lachspieren zün terdege uit bun gewone strakke degelijk sche plooien genikt en aan het werk gezet. La 'en we vooral de ciaimes tooneelisten niet vergeten, ieder gaf haar rot weer zoonis dat moest zijn keurg en omlberlispeliik. Na de pauze wend ihet derde bedrnif van de Senator gespeeld en „De Stand". Dol kiluohlip waren sommige momenten, die de zan' deden schudden vam het lachen. Eer hartelijk applaus bewees aan het eind- vam den avond dat de aanwezigen vol daan waren en als het ware om eer spoedige ui'voering van de Nöord-wiï:- ■sc! ie Rederijkerskamer vroegen. Moge dit sipoed'g zoo zijn. Wij'wensdfren onze to-oneelvereenigiing van harte veel suoeer in haar verder bestaan, wat haar reed verzekerd is wanneer zij op den Ingeisia gen weg zal voortgaan. Direct na afloo- -werd' ruimte gemaakt voor de danste "e paartjes die hiervan in de moe' zncl vam „Hof van Hol!and-" een dm' en dankbaar gebruik maakten, terwijl dr ouders en kijklustigen een zitje namen aan de tafels om een verfr'ss-rlhing Ic gebruiken en op aangename wijze nog wal le pralen. werd gebruik gemaakt en welke vragen door spr. tot genoegen werden beant woord. Hierna bracht kap. Braakman een dankwoord aan spr. en hoopte dat velen een verzekering zullen sluiten. Hierna sluiting dezer vergadering. Sport. A.s. Zondag gaat S. J. O. I op bezoek bij H. B. O. III in Heem stede. Vertrek kwart over één met den auto van Schild. Na de overwinning van 'ondag den moed er in hoor jongens. J ullio zullen de puntjes van H. B. C. niet cadeau krijgen. Te één uur zullen de juniores (5e en 6e elftal) een oofo- ningswolstrijd houden op eigen terrein. Om half drie spelen S. B. O. I uit Voor hout tegen S. J. O. III ook op S. J. O.- terrein. S. J. O. IV gaat op bezoek hij N. V. O. IV te Noordwijkerhout. Dat kan winnen werden, wanneer ze hun beet d oen. Iianze. Op Dinsdagavond had de Ha* Z3 een va g i'ering uitgeuhre e i me het dce' een Boekhouderscursus te o - ganiseeren. Do hear v. d. Werf opende de vergadering en gaf het woord aan len heer P. de Vos, i It Warmond, Privaat-Dccent-Boe' hmder, die ee i uit eenzetting gaf over de methode die op een eventueel op te richten cursus zal worden gevolgd, n.l. de Rood-Blauw- metlode van St-.gers waardoor het moge lijk is, mat een minimum ontwikkeling, oskhouden te leeren, gebasoeerd op de me tl ode dubbel boe'dicuden. Tevens toon de spreker aan het nut van boekhouden ln elke zaak of bedrijf. Het resultaat was, dat staande de vergadering zich een twintigtal he ran opgaven. De gele genheid om zich alsnog voor dezen cur sus aan te melden blijft open tot a.s. Zaterdag en wij verwachten dat nog velen het nut van een dergelijken cursus zul len inzien en zich opgeven bij den heer Roodewijs. De lessen zullen gegeven wor- HILLEGOM. Restauratie Men schrijft aan uw „Msb.": Dank zij de goeden zorgen van den Zeerlherw. hear pastoor Krook, kunnen en paar interessanto schilderingen uit do kerk te Ilille o.n onderhonden geno men worden door den Haagschen restau rateur Cl B. v. Bo'aeinen. Het eene is en doek in zwierig vóór-Rubensiaan- schen trant, de vier Evangelisten, Mat- tiieiir met den Engel, Markus met den eeuw, Johannes met den arend ©n Lu cas, de schutspatroon ook der "schilders, iet den stier. Er is in de gansche or- onnantie nog iets primitiefs, maar juist it primitiaie, dat oprecht naïef is cn aan allta gekunste'dheid vreemd, zet voor len cn eietterdcn toeschouwer in kloeke onvoudige taalt zoo klaar do indruk- okkenc'en bot el ecis der Evangeli ten liteen. Er is ook in do kleurgeving enzelldo karakter van kloeken, krach- igen eenvoud, welke doordringt tot do assa, zonder banaal te worden en in de Oi sier ch weelderige harmonieën van en zekere prachtüevendheid niet zon der statie uit Er is zonder twijfel De Ministers van Arbeid en van Fi nanciën; gelet op het Koninklijk besluit vam 2 Februari 1919 gewijzigd bij Ko- niniklnk besluit van 18 Augustus 1920 lot ioekenning vam voorschot »n bijdra gen aan de gemeente Zaandam, ten be hoeve van den bouw vam 78 arbeiders woningen en I winkel d-oor de Stickling „Patrimonium", aldaar; hebben goedge vonden: het bedrag vam de daarbij aan genoemde gemeente toegekende buiten gewone jaarliV scfte bijdragen uit 's Rijks kas over 1919-1920 vast te stellen op f 723,45 voor wat betreft de rentevoet- bijdrage en op f 8020,47 voor wat be treft de materiaalprijzenibijdrage. De Ministers van Arbeid en van Fi nanciën; gelet op het Koninklijk besluit vam 18 Juni 1920. tot toekenning van voorschot en bijdragen aan de gemeente Zaandam, ten behoeve van den bouw van 24 arbeiderswoningen en 2 winlkels door de Vereenigimg Goed Wonen, al daar; hebben goedgevonden: het bedrag van de daarbij aan genoemde gemeente toegekende buitengewone jaarlksche bij dragen uit 's Rijks kas over 1919-1920 en 1920-1921 voor ieder dier jaren vast le stellen of 202 50 voor wat betreft de rentevoetbijdTage en op 2390.25 voor wat betreft de materiaalprijzembij- drage. Een vacante Notarisplaats. Men .schrijft aan de „Misb.": Door hel overlijden van den heer Bin nendijk, notaris te Noordwijk, wordt weer ats vanzelf de aandacht gevestigd o.p het fe'f, dat in deze gemeente met een zoo talrijke Katholieke bevolking, alle hoogere, geheel of semi-amblelitke functies in handen zijn vam nlel-Katho- lieken. In het onderhavige geval klemt de benoeming vam een KathoFek in de vacante plaats des te meer. wijl de om- Urgende gemeenten als Noordiwijkerhout en Voorhout, binnen wetke zich de werkzaamheden vam den rota ris óf ge heel, of ten deele uitstrekken, voor de overgroote meerderheid een Katholiek© bevollkimg hebben. Err mag met grond worden verwacht, dat de Roceerng met deze wenschelijk heid rekening houdt. Schoolkouw. Woensdagavond verga derden de laden van de Vereeniging van de school met den Bijbel alhier. Het hoofd der school, de heer P. de Zeeuw, deed uitvoerig jnededeeling van den gang van zaken, ten opzichte van de schoolbouwkwe3tie. Na langdurige discussie werl ten slot te besloten: le. de verdere aoüe inzake den bouw van de U.L.O. School tijdelijk te sta ken; 2e. aan het Bestuur machtiging te ver- leenen tot verdere afwerking van de bouwplannen der nieuwe lagere school op een terrein gelegen naast het St. Joze faire bouw. aan de Schoolstraat -'ter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1