II Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Uit den Omtrek DAMIAATJES MAANDAG 28 NOVEMBER 192! i4ste JAARGANG No, 'M)01 PER KWARTAALT 3.25 PER WEEKf 0 25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUI rBF.TALINS f 3.571/, BUREAUX: NASSAULAAli 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. DE PROPAGANDA- C1RCULAIRE. f Haarlem. FV'ilissement hotelhouder A. J. v. d. Made. De opening der R.-K. Openbare Leeszaal Gemeentezaken. MUZIEK. Haarlem's Kinderkoor In de Con certzaal der gemeente. Personalia. GIFTEN. De plannen tot wijziging der grenzen. Alg. VereenJglng van Bloembol lencultuur. o Een vieikant advies. Baden. Voor het Russische kind. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOUR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: «I den Nij meegschon R. K. Volksbond «werd 19 Nov. j.l. de volgende motio Aangenomen: „De Nijmeegsche R. K. Volksbond in gewone ledenvergadering bijeen, op Za terdag 19 November 1921 in het B. K. Vereenigingsgebouw: Kennis genomen hebbende van het Bchrijven, van het namens .Federatie van R. K. Werkliedenbonden en het B. K. Vakbureau opgerichte Propaginda-Bu- xoau (voor de November actie) van 17 iNovember j.l. no. 156; Spreekt hare diepe afkeuring uit over •de wijze, waarop de heer baron van (Wijnbergen alsmede het B. K. Dagblad ',^De Maasbode" de door het bovenge noemde bureau gevoerde November-pro paganda afbreekt en in een verkeerd daglicht stelt; besluit deze motie ter kennis te bren- Ëen van de Federatie van R. K. Werk- edenbonden, het Vakbureau, het Propa ganda-bureau en do Katholieke Pers en gaat over tot do ordo van den dag." De Bedactie van De Tijd" toekent jhierbij aan, dat zij deze motie om 3 redenen niet dadelijk gepubliceerd heeft. lo. Omdat van eon afbreken door den ieer Van Wijnbergen dor November-pro paganda haar niets was gebleken. 2o. Omdat het bewijs der beschuldi ging geheel ontbreekt. So. Omdat ook de Katholieke pers het Vocht en den plicht heeft, zelfstandig do actie der Katholieke organisaties te beoordeelen en de banbliksems van „diepe afkeuring," welke af en toe uit vergade- irmgen naar Katholieke bladen worden geslingerd, alle journalisten volkomen on verschillig laten. Nu heeft de heer Van Wijnbergen in _De Gelderlander" meegedeeld, dat van net in bovenstaande motie vermelde af eten en in een verkeerd daglicht stel en der November-propaganda door hem, biets, absoluut niets waar is. Naar aanleiding van eon en abder schrijft dan „De Gelderlander": „Het wil ons voorkomen, dat de schuld minder bij den Nijmeeg3chen Volksbond dan bij het Utrechtsche propaganda-bu- rean ligt. De heer Van Wijnbergen heeft Shet rondschrijven van het Propaganda- bureau „aan de H.H. bestuurders van de Dioo.- en Vakbonden, aangesloten bij de Federatie en het Vakbureau" niet rlézen; wij hebben het stuk voor ons rgen. Eu als men dit stuk leest, vor- -wondert men zioh niet meer over de Nijmeegsche motie. Aan het Propigan la- bureau, voorzitter de heer H. Brouwer ten secretaris de heer A. 0. de Bruyn, „ia gerapporteerd," dat baron Van Wijn bergen de redactie van de „Msb." schrif telijk had ingelicht over de zaak. Het JBureau heeft dat eerst niet willen ge> jlooven en nader geïnformeerd. En de eerste mededeelingen werden daarop ten volle bevestigd (met 'n streep eronder) Dan werden de vrijgestelden nog even 'prikkeldde heer Van Wijnbergen zou zijn brief aan de „Msb." do vrijge stelden, „die zich plaatsen boven alle critiek" hebben aangeduid als de schrij vers der circulaire. Het rondschrijven van het Propaganda- bureau is derhalve van zesr suggedievcn inhoud en het kan niet verbazen, dat er, naar aanleiding van dit schrijven, een motie is ingediend tegen den heer Van Wijnbergen. De Hoofdbesturen der Dioo. en Vakbonden kunnen immers niet veronderstellen, dat do leiders van het Propagandabnreau in deze tijlen vlak voor de verkiezingen, tegen een man als baron Van Wijnbergen een beschul diging zullen uiten over het g heeio land, ronder dat zulk een beschuldiging vast staat. Dat kunnen zij niet veronderstel len. Zij hielden de aantijging (onbewe zen beschuldiging) voor waar, onvoor waardelijk, onder voorbehoud. Maar toen wij Maandag de absolute tegenspraak van den heer Van Wijnber gen hadden en Dinsdagochtend van de „Maasbode" stond het vast, dat de bo- huldiging ongeg ond was. TJit een en ander blijkt, concludeert '„Do Tijd," dat do leiders van het Pro paganda-bureau te Ulre ht m0t hun rondschrijven aan d© vak- ©n Volksbon- den e n batreu en waard .e i m s g heb ben begaan, d ia voor de goeie verstand houding in de R. K. Staatspartij weer spoedig ongedaan moet worden gomaakt. Gjs;.ren hal in liet Paleis van Justitie de verificatievergadering plaats in bet faillissement A. J. v. d. Made, te Zand- voort. Geverificeerd werden aanvragen van 103 crediter.-en die tezamen ƒ322,133,3154 te vorderen hebben, waarvan preferent 241.825.46. Er werd geen accoorti aangeboden. Woensdag a.s., des middags om 3 uur, zal de plechtige inwijding en opening plaats hebben van de R.K. Openbare Leeszaal voor Haarlem en Omstreken. Bij besluit van 7 Sept. 1.1., werden B. en W. gemachtigd tot het inwinnen van inlichtingen bij de eigenaar van het per ceel aan het Nassanplein no. 2, alhier, welk perceel in huur is bij de Vereeniginb Instituut „Oranje Nassau" te Haarlem, ter verkrijging van het eigendomsrecht van dat perceel. Thans deeien B. en W. mede, dat de gemeente en de eigenaar het niet eens kunnen worden over den koopprijs. B. en W. willen ingaan op het voorstel van den eigenaar gedaan, om de waarde van het perceel te doen bepalen door een commissie vn schatters, bestaande uit 3 deskundigen, van wie één door B, en W., één door den' eigenaar van het perceel en een derde door de beide benoemde schat ters wordt aangewezen. Mochten de door partij en aangewzen schatters het omtrent de keuze van den derden schatter niet eens kunnen worden, dan stelt hij voor dezen door den burgemeester te doen be noemen. B. en W. stellen voor. het buis aan te koopen tegen den door de schatters vast te stellen koopprijs. Door den her Louis Robert wordt ontslag als stads-organist gevraagd. In zijn motivcering omtrent deze ont slag-aanvrage zegt hij, dat hij, na heigeen hij in den laatsten tijd heeft ondervonden, geenerlei 'hoop meent te kunnen koeste ren, dat de overheid den mensoh van den kunstenaar zal mog enonderscheiden, op welke gronden hij zich tot zijn leedwezen genoodzaakt ziet zijn ontslag als stads-ör- ganist der gemeente te verzoeken. B. en W. stellen voor het 5de sup- pletoire kohier van de plaatselijke directe belasting naar bet inkomen dezer gemeente voor het dienstjaar 1920-'21 vast te stel ten tot een bedrag van 112.626.81. B. en W. stellen voor de begrooting van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis voor 't jaar 1922 goed te keuren tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf van 406 750. Na het optreden van den heer J. de keiman en J. Ba )da zioh geroepen cc- Kinderkoor, hebben de hceren H. Dan kelman en J. Booda zich gerorepen ge voeld eveneens een kinderkoor onder dien naam op te richten. Nu, er schijnt voor dergelijke koren wel zóóveel am bitie te zijn, dat heide over hun leden tal tevreden kunnen rijn. Gisteren hoorde ik het kinderkoor van den heer Dankelman, dat in vele op zichten blijiken gaf de voetsporen van den heer dé Nobel te volgen. Van een vroeger koor van den heer Dankelman herinner ik mij nog de goed verzorgde nnanccering in uitspraak. Dit. in verhou ding van zijn tegenwoordig koor, kleiner aantal kinderen zong ook zuiver en was wat stemmenverhouding betreft, heel goed verdeeld. Hel kan dan ook wel aan die vroegere opgedane goede in drukken of aan da keuze der 'ie-Jeren liggen, dat ik over Dankelman's tegen woordige koor een weinig teleurgesteld was, vooral daarom, omdat ik door gaans een merkbaar verschil consta teerde tusscben piano en stemmen. Doch, vroeg ik mij zelt af hebben de compo nisten zich wel steeds rekenschap ge geven van de r.inds rstem? Tot mijn spijl moest iik deze vraag ontkennend be antwoorden! Kinderen kunnen over 't algemeen geen f op de 6e lijn en g bo ven den balk forto zingen. Gelulk.kig wa ren niet aEe uitgevoerde nummers bui ten den stemomvang van de sopraan- tjes en zoo werd ook menig liedje een succes voor koor en leider. Zelfs m-oest •Doppers' „Hot Mezennestje" gebisseerd worden. Dit was dan ook qua rythmiek en voordracht af. 0«>k was de uitspraak zeer verzorgd, waarvoor den heer Dan kelman, die zich den gansehen avond ge heel gaf, zei er een woord van lof toe komt. Na de voor de pauze uitgevoerde 9 lie deren (een respectabel aan lal de vele technische moeilijkheden in aanmerking genomen) hoorde ik nog Zweers' kinder cantate Et Nicolaasfeest. Een werkje, dat zeker verdiende voor orkest Ie wor den uiig.woerd! Het zou mij spijten als de zich immer sugvaardig loonende pianst, Ie heer J. W. Ruinen, meende dial ik zijn werk niet naar waarde wist te schallen, integendeel hob #k voor de zen gerouitineerden begeleider allen lof en waardeering, doch deze cantate heeft zulke goede gedeelten dat de illustratie door een volledig strijk orkest zeker mooie effecten zou geven. Bowz-.tien zou den vele onvasle inzetten en ongelijkhe den door de orkestrale beg «leiding voor komen zijn Evenwel had deze cantate vele goede momenten; sommige koor tjes klonken muzikaal en zuiver en door de medewerking van den bariton-solist, den heer Anion Smit van IJmuiden, die de vaderpartii zong, werd de uilvoering op hoog muzikaal peil gebracht. In ste de van den heer M. Vnlent, kregen wij oen nogal bedenkelijke St. Nicolaaspartij van den heer de Graaf te hooren. Blijk baar was deze heer te onvoorbereid om zijn toch zeer gemakkelijk partijtje naar bebooren voor te dragen. Niettemin was het auditorium blijkbaar zeer tevreden en moesten de heereu Dankelman en Ruinen zijn hartelijke ovaties in ontvangst nemen. En zouden wij nu ei dig en zonder een woord van waardeering ui* te spreken lot al de grooten en kleinen van het koor? Dat zou onbillijk zijn! Heusch jongens en meisjes ondergeteeikende maakt jelui een compliment over de in derdaad accurate wijze waarmede je veel al gezongen hebt en hoopt dat de vol gende woorden uit de cantate bewaar heid mogen worden: (Vader). Zij kregen zulk een rijfclijk deel Tooh waarlijk niet altoos; Maar geeft u ieder jaar zóóveel, Dan zien wij vast niet boos. En nu: vaarwel, bedankt alweer, En goede reis, hoogwaardig Heer!" K. H. KERKHOFF. POLYHYMNIA. Het publiek luisterde gewillig en aan dachtig naar de koren, maar met harte lijke spanning naar de opera-aria's. Het is wel te verklaren: <le opera is de echte sohoonheidsliefde van het volk. onver welkbaar door oprechtheid. Het is inder daad zoo slecht niet het optreden van een aangvereenigmg te doen afwisselen met de voordracht van opera-fragmenten. Het volk voelt zich met één aria uit de Mig non of één duet uit de Cavalleria Rusti- cana beter vertrouwd dan met alle He- deren van de wereld, de volksliederen vooral meegerekend. Bij de opera-muziek verstaat het volk alle talen, omdat de muziek de vertaling van het algemeen- menschel ijk e is; men hunkert slechts naar plastiek. Annie Liglhart en Louis van Tul. der werden telken» bedankt met een enthousiasme, waarop zoogenaamde volks leiders jaloerscb mogen zijn. Lk boorde een sopraan-aria en eeu te nor-aria uit de Freisohütz van Weber. de tenor-aria „Vaarwel, Mignom" van Thomas, en het duo van Santuzza en Tu- rido „c'est toi", uit de Cavalleria van Masoagni. Van de prachtige, echt-weelde- rige sopraan van Annie Liglhart spijt het mij slechls, dat een teveel aan vibrato de helderheid van intonatie dikwijls belem mert. Zij kan een schitterende, natuurlij ke expansie maken, waarbij niets hindert dan de zweving Bij de tenor van Tulder bestaat dit bezwaar in het geheel niet. Hij verslaat ook de kunst de opera-melo die bij alle plastiek edel te houden. Hoe jammer dat ik van het koor o.a. Diepenforook's Uil niet meer hooren kon. H<-1 was evenwe! niet moeilijk don arbeid van den directeur Willem Hespe zeer goed te waardeeren bij kleine werkjes als Trauengesang van Bluxner en Het kerk klokje van Hespe. Hoeveel muzikale dé tails waren hier te hooren! Hel was ook aangenaam te volgen met welke nauwkeu righeid Hespe de tekstbet on ing^n ver zorgde terwijl hij de rust van het geheel beheerschie. Ten opzichte van gelijkmati ge klankontwikkeling wa» ook de uitvoe ring van Palmsontagmongeu van Bruch te bewonderen. H. F. A. De neer J. H. Louveur, alhier, con sulair agent van Frankrijk heeft 't ridder kruis van het Legioen van Eer ontvangen. Voor het examen M. O. Nederland- sdhe taal en letterkunde is geslaagd de heer P. H. Greiner te Amsterdam, leeraar aan de Rijkskweekschool voor Ouder,'G'-crs te Haarlem. Ingekomen Voor de WEENSCHE PRIESTERS: de som van 6.00 en van N. N. 2.50 Voor de HONGAARSCHE PERS: van N.N., een biliet van 1000 kronen. Voor 'het RUSSISCHE KIND: Van N.N. 2.50 Hoever staan we nu met de grens wijziging? 'Deze is nu in het stadium, dat) Gedeputeerde Staten een ontwerp van wet hebben ingediend. Daarover moe ten de raadscolteges der betrokken gemeenten in dubbele samenstelling hun oordeel uitspreken. De uitdrukking „dubbele samenstel ling" of „dubbele raad" is feitelijk niet goed. Immers artikel 131 der ge meentewet zegt: „Het ontwerp wordt in elk der be trokken gemeenten voorgelegd aan bel oordcel van den Raad en van eeno door de kiezers voor deu Raad te Kie- een commissie uit da ingezetenen, waarin de burgemeester voorzit. De leden dier commsisie worden op de bij de Kieswet bepaalde wijze bui ten de leden van den Raad gekozen in de kiesdistricten voor de verkiezing van leden van den Raad eu ten getale van 7 leden in gemeenten beneden GOOI zielen; 13 leden in gemeenten van 600120.000 zielen; 19 leden in gemeenten van 20.001350.C00 zielen en 25 leden in gemeenten boven de 35.000 zielen. Ged. Staten bepalen, den Raad ge hoord, het getal der in elk district te kiezen leden. Derhalve zullen voor Haarlem 25 ingezetenen voor de com missie moeten worden benoemd en de z.g, dubbele raad dus bestaan uit 33 plus 25 leden is 58 Leden. B. en W. bepalen den dag der ver kiezing en den dag, waarop zoo npo- dig, de stemming zal geschieden. Art. 132 der Gemeentewet regelt wat er vervolgens moet gebeuren. Het luidt als volgt: „Het gevoefen van den Raad en dat van de commissie worden schrifte lijk aan Gedeputeerde Staten uitger bracht en door hen vervolgens met hun advies aan het Departement van Binnenlandsche Zaken ingezonden." Wanneer de regeering daartoe aan leiding vindt, biedt zij het wetsont werp ter vaststelling aan de Staten- Generaal aan. Medegedeeld zij nog dat de ver- Kiezing der commissie plaats heeft vol gens de oude Kieswet. De verkiezingen voor een raad voor een eventueel Groot-Haarlem hebben pas plaats als het ontwerp-wet, wet is geworden. H. K. v. d. Goot. t In den ouder dom van bijna 54 jaar is hier ter stede overleden de beer H. K. v. d. Goot, oud- gezagvoerder der koopvaardij. De teraar debestelling bad bedenmonoen plaats op de Algemeens Begraafplaats aan den Scho- terweg. „Santa Lucia." 't Gaat met deze R. K. mandolineclub, onder de kundige leiding van haar directeur deu heer A. J. P. Hakkenberg van Gaasbeek, steeds crescendo. Dat bleek gisterenavond weer bij de uitvoering, welke zij in het pa tronaatsgebouw aan de Koningsteinstraait gaf. Daar is rustige zekerheid in de techniek en ernstig streven naar mooie klankontwikkeling bij dit gezelschap, dat zich niet alleen wijdt aan de muziek, doch daarnaast 'n fijn soort liefdadigheid beoefent, door kosteloos op te tredea in ziekenhuizen enz. Op dit laatste wees ook de voorzitter, de WelBerw. heer J. A,. J. van Rooij, in zijn welkomstwoord tot de genoodigden, en legde er nadruk op, dat „Santa Lucia nog wel wat nieuwe donateurs kon ge bruiken. Een zestal composities werden met voel toewijding en vrijwel onberispelijk uit gevoerd. Daarbij had de club zich de medewerking verzekerd van den heer Wasili Karpof, die het publiek in op getogenheid bracht door zijn behendig, feilloos bewerken van de xylophoon en het solo-mannankwartet „Euphonia." Bit laatste, onder directie van den heer Nico Hoogerwerf, trof door mooien stemmen- klank en zuivere harmonie. Kunstzinnig van opvatting en technisch goed verzorgd, bracht het vier stukken ten gehoore, die bq het auditorium zoozeer in den smaak vielen, dat men „Euphonia" niet zonder toegiftje liet heengaan. Dat het komische „Popi la" toen insloeg spreekt van zelf. Een lid van „Santa Lucia" droeg bij de guitaar enkele humoristische liedjos voor, die zeer in den smaak vielen. Zoo werkte alles moo om dezen avond tot 'n zeer genoeglijken t3 maken en met het dankwoord van den voorzitter werd door de genoodigden gaarne ingestemd. Under Ons. Men schrijft cms: Woens dag, 23 Nov.. had in café „Neuf" de overdracht plaats der administratieve boe ken van de cx-permingmecsteresse, mej. A. II. W. Misset. Dit gebeurde m tegenwoordigheid van bet bestuur alsmede van drie der werken de leden. Nadat de boeken gecontroleerd en in orde bevonden waren, werd de penning,meesteresse dank gezegd voor haar onberispelijk werk, gedurende de vele ja ren dat zij genoemde functie bekleedde. Op haar beurt wenschte zij dat het koor steeds in bloei zou mogen toenemen. ZIGNEA. Ter gelegenheid van t tienjarig be staan der liaatfsohe Zwem- en Poloclub hadden Donderdag wedstrijden plaats. Een polo-matc'h tussohen H. Z. en P- C. en Ziignea utt Haarlem, eindige in een 21 overwinning voor de Hagenaars. U t spraken van 24 November 1021. W. v. L. grondwerker, ged. H. van Bew., landlooperij12 dagen hechtenis. Belasting-overtredingen: J. K., koop man te Amsterdam, bij verstek, vrijge sproken. H. v. B. landbouwer te Heem stede, geldboete zan f 500, subs. 2 maan den hechtenis. P. W. L. slager te Sant poort, bij verstek, 2 geldboeten ieder van f 25, subs. 10 dagen hechtenis voor iedere boete. M. de G. te Hillegom, bij verstek, geldboete van f 25, subs. 10 dagen hechtenis. W, J. v. D. hotelhou der te Hillegom, geldboete van f 25, subs. 10 dagen hechtenis. N. O. slager, te Beverwijk, geldboete van f5, subs. 10 dagen hechtenis. L. D. te Hoogmado, bij verstek, vrijgesproken. J. v. d. S. caféhouder, te Haarlem, geldboete van f 50, Bubs. 10 dagen hechtenis. W. v. L. tapper te Haarlem, geldboete van f 25, subs. 10 dagen hechtenis. G. V. caféhouder te Aalsmeer, geldboete van f 200, subs. 40 dagen hechtenis". J. li- tapper te Haarlem, geldboete van f 25, subs. 10 dagen hechtenis. 0. de B. hotel houder te Oosthuizen, vrijgesproken. J. v. d. B. te Haarlem, appèl overtreding motor- en rij wiel wet. Vonnis Kantonr. Haarlem bevestigd. R. S. te Amsterdam, appèl overtreding Drankwet, vonnis Kan- tonr. Haarlem bevestigd. J. S. te Haar lem, vonnis Kantonr. Haarlem bevestigd. II. B. koopman te Amsterdam, appèl overtreding motor- en rij wiel wet, von nis Kantonr. Haarlem bevestigd. Maandag 19 December wordt in de bovenzalen van „de Kroon" de 143e AI- WftOOöO Wij ontvingen reeds het eerste briefje omtrent de voorstellen tot grenswijziging. Het bevat niets minder dan het advies aan de gemeente Haarlem do plannen niet te accepteoren. Waar het een zoo belangrijke aangelegenheid geldt laton wij den voornaamsten inhoud van het briefje hier volgen. De schrijver zegt: „Er zitten voor Haarlem bitter wei nig voordeelen aan deze voorstellen tot grensuitbreiding vast. Haarlem krijgt wat ruimte, maar dat is ook alles Daar staan zoovete nadeelen tegenover, dat de vraag gewettigd is of do na deelen niet grooter zijn dan da voor deelen. „Om ruimte zit Haarlem zoo hard niet verlegen dat het zich daarvoor zulke groote lasten op don hals moet halen. Wat kan het Haarlem schelen of het is ingebouwd? De bebouwbare oppervlakte kan maar volgebouwd zijn. Wat er meer komt, moet naast Haar lem gezet worden en daar hoeft Haar lem zich niets van aan te trekken. Laat het zorgen het bestaande Haarlem te verfraaien en zooveel mogelijk luxe stad te maken. Dat hooft het niet te doen door kunstmatig de arbeidarsbe- volking te weren zooals Bloemendaal doet, maar kan op velerlei andere wijze geschieden. „Haarlem neemt met deze plannen van het Bijk en de provincie do strop pen Schoten ea Spaarndam over. In dit opzicht zijn Ged. Staten vrijge vig. Maar van e-enige redelijke ver gooding is geen o jrake. „Wat zouden uelep. Staten doen als Haarlem weigerde deze plannen te ac- ceptoeren en zij met Schoten en Spaarndam blijven zitten? „Me dunkt heel wat toeschietelijker worden dan zij nu zijn. „Daarom, dunkt me, moet Haarlem zich niet laten ringeiooren door Ge- dep. Staten en de plannen eenvou dig afwijzen. Bovendien, a!a dit col lege onhandelbaar is, komt er na dit college weer een ander collage. In dit geval doet men beter te wachten, want indien Hacrlem nu toehapt, dan ia een tweede grenswijziging natuur lijk voor langen tijd van de baan." Tot zoover de verbolgen inzender. Hij neeint geen blad voor den mond, f"laai, vf meenden dat hot een al te karakteristieke uiüng van een, dan toch oprecht Haarlemmer, is, om het on Lr do „Bamiiatjes" geen plaatsje te gun nen, al valt er op zijn redeneering "nier en daar wel wat af te dingen. „Niet aannemen die uitbreiding* schrijft ons nog een. ander iezor. „Als Haarlem toehapt, is Haarlem van voldoende terrein voorzien voor misschien eeuwen. In al dieu t d zullen Blocmendaal ea Heemste'e blijven bestaan en een aonnaic en systemat.sche ontwikkeling der .3- heele streek tegenhouden. Hapt Haarlem niet toe, dan is de nood zakelijkheid van grensuitbreld. o g voor Haarlem over tien jaar adg urgenter dan nu. Er zal dan ook een ander college van Ged. Staten ziju (msischien over 3, 4 jaar reeds) met een breeder blik op de toekom a Met toe te happen zou Haarlem nu het pleit geheel verliezen." Tot zoover de inzenders. Hun raad Is wel radicaal en uitter- harte gedaan, maar wellicht niet bijs ter doordacht. Er zal nog heel wat gerekend en geredeneerd moeten wor den alvorens vast kan komen staan dat de voorgestelde grensuit- broiding in het nadeel van Haarlem, is. Met een der inzenders zijn wij het echter eens dat Haarlem. d.i. het col lege van B. en W. en straks de dub bele raad wïl moeten bedenken dat groote Ilaarlemsche belangen op spel staan die vooral, door ontijdig te happen in de voorgestelde plannen, ernstig kunnen geschaad worden. O. i. dient de kwestie aldus te wor den gesteld: Is grensuitbreiding van. Haarlem op dit oogenblik noodzakelijk, zoo noodzakelijk dat zij geen 10 jaar meer wachten kan? Gewenscht is de uitbreiding natuurlijk wel, iedereen ziet dat, maar noodzakelijk? Een be vestigend antwoord op deze vraag zat tevens een instemmend antwoord op de voorgelegde plannen beteekenen; een ontkennend antwoord zou moe ten beteekenen dat op de plannen niet wordt ingegaan en dat Haarlem zijn voorspoed een jaar of tien in andere richting zal zoeken. gemeonen Vergadering der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur gehouden. O.m. wordt aan de orde gesteld do verkiezing van een voorzitter (vac. J. H. Wentholt), verkiezing van 2 leden van het Hoofdbestuur en de benoeming van een algemeen secretaris-penningmeester, voor welke functie wordt voorgesteld de heer H. J. Voors. Verder komt in behandeling het vol gende voorstel van het hoofdbestuur: De Algemeene Vergadering machtigt het Hoofdbestuur om de Algemeene Ver- eeinging e.v. met don Bond van Bloem bollenhandelaren en het Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap, toe te doen treden als mede-contractante ten eenre van het contract ter bestrijding van den handel ia afgesneden Darwin- en Late Tulpenbloemen, tegenover wie de onderteekenaars van dit contract ten andere, zich verbinden de bepalingen er van na te leven. Voorts stelt het hoofdbestuur nog o.m. voor, voor elk geaschil, dat aan bet oor deel van het Scheidsgerecht wordt onder worpen, een bedrag van ten minste f 20 en ten hoogste f 100, aan de Vereeniging verschuldigd te doen zijn. In hot Douche Badhuis aan dm Schotersingel zijn in den afgoloopen week 1132 baden genomen. In het Douche Badhuis aan den Schotersingel zijn in de afgeloopen week 336 baden genomen. In hot Doucho Badhuis aan het Leidscheplein zijn in den afgeloopen week 789 baden genomen. Men schrijft ons: t Er heeft zich uit de gemeente-amb tenaren hier tor sïodo een comité ge vormd met het dool gelden te verkrijgen voor de noodlijdende Russische kinderen. Te dien eindo heeft dit comité een lief dadigheids-avond georganiseerd, die be paald is op Vrijdag 16 December a.s., in het Brongebouw. Om dezen avond te doen slagen, heb ben tal van ambtenaren hunne mede werking toegezegd, zoolat de kosten der uitvoerenden tot een minimum beperkt zullen wordeno.m. is het plan eon tombola te houden zonder nieten, waar voor reeds vele geschenken (waaronder zeer mooie) zijn ingekomen. Sympathi3eerende met dit plan, heb ben tal van winkeliers reeds geschenken aan het comité doen toekomen. Verder werd nog aan de commissie de welwillende en gewaardeerde mede werking toegezegd van het mooie kwar tet Kunst en Vriendschap" alhier, zoo dat de avond dus zeer aantrekkelijk be looft te worden. Leden van het comité zijn de hoeren E. W. Goedhart, Z. B. Spaarae 124; J. Kion, Tempeliersstraat 22rood; J. Ver koren, Ampzingstraat 82; IL da Lugt, Baromerstand 769. Stilstand. Wijde GeldeL pad 13; G. van Eek, Voor helmstraat 24rood; A. A. van Wijngaar den, Schneovoogtstraat 16rood. Bond van ontslagen spoorwegpersoneel 1903. Men schrijft ons: De afdeeling Haarlem en omstreken van dezen Bond; vergaderde Donderdagavond om te be< spreken, wat er gedaan kon worden, voor het ousta^ren personeel, in verband met de motie-DresseRiuys om te trachten rsag iets te redden van hetgeen zij in 1903 ver. speeld hadden. Besloten werd krachtig de schouders ex onder te zetten en zooveel mogelijk al het ontslagen personeel uit dïe dagen te var« eenigen. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij D Kiuyper, Bor*eostraat 34, Schoten, anmlband; Raadersrma, Schalk- burgergracht 91, Schoten, broche; Kraak man, Dusarts'traat 22, een halve duimstok; J. v. Violen. Twijnderslaan 23. herders hond; C. Beljaards, Po'gietcrstraat 46, wit handschoentje: W. Speller, P. Bol werk 30, grijs kirwlerhand.scb0entjeSprik Tetterodestraat 30 haarlint; Politjobu- rean, Simedcstraat, manchetknoop, Lips- slcutel; J. Pieke, Gr. v. Wiedstraal 21, rijwielbaindhe schermer; M. Berenhout, Gen. Jouibrrtstraat 11, reticule; Vos van Zaliogen, Leidscheplein, voetenbankje v. kinderwagen; C. F. Kemipers, Langend ijk. straat 21, wandelstok; P. v. Britsom, J. v. Zijp, Oranjefooosmtraat 101, groene ceintmtr; J. de Boer, Aelhertsbergstraat 24, groene ceintuur; F. v. Heerden, L. Annastraat 11, blauwe ceintuur; M. C. Kuil, Ten Catestraat 7, gewicht; P. J. Heuzen, Ged, Voldersgracht 61. hand schoenen, katoen; A. Seheffer, Moten- steeg 3, FFoxterrier; J. Pieke, Gr. van Wiedstraal 21, witte kindeihandschoencn; G. Scheepmaker, Bakkerstraat ISroo-d, donker grijze handschoen; L. Buis. Witte Heerenstraat 7rd., grijs wollen handschoen Politiebureau, Smcdeslraat, grijs wildtcer handschoen; Veronica gesticht, Spaarne 89 horlogeketting; l J. Eekhout, Eendracht-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1