Eerste blad Indrukken van den dag UIT DEN OMTREK ij DAMIAATJES WOFNSmo 30 NOVFMFEI? 44ste JAARHANH No. 14003 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWABTAAL I 3-25 PER WEEK f FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57V? NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 3 bladen VERSTANDIGE WOORDEN. Haarlem. GIFTEN. lovinciale Staten van Noord- c-t^ Holland. Een belangrijke beslissing voor de Winkeliers. VAN ONZE RECHTBANK. De ijspret. R.-K. Vrouwenbond. IJsclub Haarlem en Omstreken. Burgerlijke Stand. De Politie. Vergeef de vogels niet. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. NIEI WE HAARLEMSCHE COURANT BUREAUX: 213. De geschokte wereld blijft nog maar steeds in spanning' kijken naar wat er in Washington gebeuren gaat. Na iedere stap, die in de richting van beperking van bewapening wordt ge daan. komt aan den dag, hoever men nog van het ideaal of moeten wij zeggen van de utopie? van ont wapening verwijderd is. Mem begint met inkrimping der groote violen en iedereen roept om dan meer duik- booten te mogen hebben. De oor logs vliegtuigen lieetên niet te Kunnen verdwijnen uit hamdelsover- wegingen en het aanmaken van. che mische ontploffingsstoffen is niet te. con troleeren. Maar het ergste is oogenblitkelijk wel, dat, terwijl vertegenwoordigers van groote mogendheden bij elkaar fijn om over de duurzaamheid van J vrede te praten, de grootste voor- tichtigheid noodig blijkt oip nieuwe op-rlogsverwikkelingén te vermijden, terwijl men zich haast om officieel uigen te spreken, dat de heer Briand ïenige onvriendelijke uitlatingen tegen over Italië lieeft gedaan, melden En- ?;elsclic bladen, dat de Fransche pre mier ook tegenover Engeland verre van hoffelijk is geweest. In oen debat over beperking van duikbooten moet Briand nml. gezegd hebben: w „Als de Britten 500.000 Ion aan ..agschepea willen behouden, zeg ik 4al liet tegen frankrijk is be doeld Engeland is vriend van de Ver- terüdi!e|taïeil',b°'n<igenoot van JaPan, ,wJ Ai""1 en Duitschland geen vloten hebben. Misschien willen de i.ugelschen slagschepen hebben om sardines te visscheü. Welnu, wij heb- oCn duikbooten noodig om de flora op den zeebodem te bestudceren. Neen Engeland neemt voorzorgen tegen een onbekende x, Frankrijk neemt even eens voorzorgen tegen x". Dergelijk sarcasme zegt de eene bondgenoot tegen den ander! En wanneer president Harding het denkbeeld oppert om ook Duitschland tot de Conferentie toe te laten, is Viviani er dadelijk bij om na al vast uit naam van Frankrijk protest aan. te teekenen. Het ziet er dus ook te Washington weinig vredelievend uit 1 Daarom doet het goed tegenover zulke aggressieve taal ook nog ver standige woorden ts liooren. Het Engelsche parlementslid, kapi tein Kenworthy, die speciaal door zijn krachtige oppositie tegen het verdras ran Versailles en zijn pacifistisch op treden in het Lagerhuis in breede kringen bekend is, vertoeft op het oogenblik te Berlijn. Tegenover ver tegenwoordigers van de pers -verklaar- de hij, dat de eenig mogelijke uftweg uit den econornischen cliaos. waarin de wereld, en in het bijzonder Europa verkeert, bestond in de vorming van de „Vercenigdc Staten van Europa". Deze gedachte stuit zoowel bij de re geeringen als bjj de breede massa's der volken nog steeds op heftigein tegenstand. Wat echter reeds thans oereikbaar moet zijn is de internati onale aaneensluiting van de zaken- en financieele wereld tot een gemeen schappelijke systematise-lie actie tot het herstel van het economisch leven. Bijzonder dringend noodig acht Ken worthy een gemeenschappelijk optre- '-rèden in Rusland, terwijl hij voor Duitschland uitstel van betaling eischt. Naar de „Vereenigde Staten van Europa! Inderdaad, die richting moet iét uit, wil er van onze Westerscho beschaving nog iets behouden ldij- 'en. En wanneer de heeren diplomaVn en politici de verwezenlijking van dat ideaal tegenhouden, laat de burger maatschappij 'dan voorgaan en leiding geven. Of is onze democratie nu nog cA'v.nc°rgevocderd, dat onze rust n VtJtigiieid steeds maar van enkele chauvinistische heethoofden afhanke lijk moeten blijven? Ingekomen voor de Hongaarsci-ie LT.RS i.oo, van R. i.oo. Voor de WFKNSCHE PRIESTERS- een biljet van 1000 kronen voor een doch- Ier, ojxlal haar been genezen mag; en een voor een man, die zijn geloof verloren heeft; van N.N. ƒ1,00; van v. R. ƒ2.50; lc|' cere van Si. Joseph f 1.00. v Voor ivl RUSSISCHE KIND: van "Ui- f 2'00' .om een guns! van St.-Anto- p te verkrijgen. len v^t>- Staten van Nbord-Ilollancl stel- e aan het Nederlands-eb School museum te Amsterdam met ingang van 1922 een jaarlijksche bijdrage te ver- leenen van f 1000. Op een motie, ingediend door den heer Hooy, om het aantal Statenzi'ttingen uit te breiden en daarvoor instemming te vragen aan de andere Provinciale Be sturen, adviseeren Ged. Staten aanhou ding van de behandeling dier motie tot dat de aanhangige grondwetsherziening haar beslag zal hebben gekregen. Eerst dan zal, volgens Ged. Staten, vaststaan, op aandrang bij de Begeering, als in de- motie bedoeld, op grondwettelijke bezwa ren zal stuiten. De heeren Marchant o.s. hebben n.l. een amendement voorgesteld, beoogende schrapping van het eerst© lid van art. 130 der Grondwet, welk artikel nu een beletsel vermt om het aantal- zittingen der Prov. Staten uit te breiden. Van het lot hetwelk aan dit amendement de heeren Marchant c.s. zal zijn beschoren, zal het afhangen óf er reden is van de Staten zich tot do Itegcering te wen den ter verkrijging van oen wijziging van art. 64 der Provinciale Wet. Voor de benoeming van een lid van den Baad van Toezicht op de Provinciale bedrijven worden aanbevolen de heeren 1. Jhr. J. P. W. van Doorn, burge meester van Heemstede; 2. G. L. A. Wagenfeld, wethouder van Hilversum; 1. K. ter Laan, burgemeester van Zaandam (aftr.). 2. E. G. Duyvis Tzn., Koog a.d. Zaan. 1. Mr. M. Slingenberg, Haarlem (aftr.). 2. O. Noome te Utrecht. Gedep. Staten stellen voor te heffen 50 opcenten op de afgifte van jacht akten, op de daarvoor aan het Bijk ver schuldigde rechten met uitzondering van het zegelrecht cn f 2.50 wegens afgifte van eene machtiging tot liet schieten van schadelijk wild; Voorgesteld wordt, zoo noodig door onteigening, in eigendom te verkrijgen perceelen ender de gemeenten Leimuiden en Uithoorn, benoodigd tot verbetering van de waterkeering, genaamd de Bil- derdammerlaan van den Zuider Legmeer- polder; Voorgesteld, wordt een wijziging van bet Beglement voor het Hoogheemraadschap van Rijnland goed te keuren en Ged. Staten te machtigen tot het voeren van een rechtsgeding tégen de N. V. „Ge meenschappelijk Bezit" te Velsen, tot in voering van een door haar aan het pro vinciaal waterleidingbedrijf verschuldigd bedrag groot f 197.43 ter zake levering van water Gedep. Staten te machtigen aan de ge meente Velsen voor f 1.ih eigendom af te staan de beharding van den Duin weg (Duivelslaan) Ten slotte stellen Ged. Staten voor een verordening vast te stellen, waarbij aan rechthebbenden op en beheerders en en gebruikers van werken, gronden en wataren de verplichting wordt opgelegd te godoogen dat, in, op, aan of boven die werken, gronden en wateren gasbuizen met tcebehooren worden aangelegd, welke voor een richtige gasvoorziening nood zakelijk zijn. Zboals reeds tfisteen in ons blad is gemeld heef! de I loog e Raad hét cassa tieberoep verworpen van J. H. H., K. K., Th. M. C. V. huisvrouw van J. H. H. en A S., legen de vonnissen der HaaT- Jemsche Recihlba.uk, waarbij zij wegens ■overIed'ing van de verordening op de winkelsluiting le Haarlem (verkoop aan den openbaren weg) tot geldboeten zij.n veroordeeld Dit is voor de winkeliers die dos avonds 11a sluitingstijd, nog zoogenaam de bestellingen op straat aannamen een belangrijk besluit. De Hooge Raad lieert met dit vonnis uitgemaakt dat deze ver koop, krachtens de verordening, niet toe laatbaar is. De politic ihad, in afwachting van een beslissing van den Hoogen Raad, tot nu toe oogluikend de overtredingen van -ae verordening toegelaten en maakte alleen proces-verbaal opwanneer de overtre ding te duidelijk in de gaten liep. Zij deeld dit om dat, indien de Hooge Raad beklaagden niet schuldig oordeelde, veel werk voor niets zou zijn gedaan. De politie is na de uitspraak van -den Hoogen Raad echter van plan nu streng de -hand te gaan houden aan de veror dening. Dil zal gebeuren na de Sint Na- colaasdrukte. Tot St, Nioolaas is de verordening, zooals men weet, niet van toepassing. Centmie Commissie. Men -schrijft: Donderdagavond j.l. heeft de onlangs op- gericn-le Centrale Commissie der Hnar- lemscihe Sohool-vereenigingen voor het eerst een vergadering belegd waarbij o.a. het volgende bestuur verkozen werd: C. Fieumer (K L S.) voorzitter; mej. M. Braaf (Avadia) vice-voorzitster; mej. T. Kuyper (Kunstnijverheid) secretares se; F. van Randwijok (Amioili-al penning meester, terwijl 4 commissarissen van regeling, de heeren E. van Bunkom, or. H. R S V.), P Zondervain (H. H. M). H. Spoor (M. T. S.) en Bakker 2-de H- B. S.-5-jarig-e). benoemd werden. De Tweede vijfjarige H. B. S. trad a ceii toe lei de C. voor de lezingen t ie e.oor dii orgaan georganiseerd zuilen woic-m, voelde dus in -principe voorr de samenwerking indien dc-ze tot lezingen beperkt bleef. \oorts werd een reglement samenge steld. geldende v.oor alle aangesloten vcr^eïtte'iinfien. Aardige reclame. Wij ontvingen van het Noord-BrabantsCh-e Scbo-enmagazijn, Bartéljori-sstraat, enkele en doelmatige fraaie wandkalen-ders, welke de firma aan de cliëntèle gratis verstrekt. Uitspraken van 28 November 1921. J. F. J. M., transportarbeider te Haar lem, vrijgesproken; Mr. W. A. C. v. W. te Vaals, f 300 boete, subs. 3 maanden heahteniis; 1. A. los arbeider te Lis-se, 2. T. O., los -osbeoder te Lósse, wedorspan- ni'tgheid en mishandeling, No. 1. 14 dagen gevangenisstraf; No. 2. 20 dagen gevan genisstraf; N. D. te N-oordwijkerhout. bij verstek, mistendlel'ing, 20 dagen govange- msslra I'; A. W. G., kundarbeêder te Haair- lomni (.Tin-eer, verdiuistering, 10 dagen ge vangenisstraf; 1. J. G. A. z-emder vaste woonplaats, 2. G. B. te Zaandijkvrijge sproken; N. W. koopman te Worm-ervoer, mishandeling, ƒ- 10 boete, subs. 5 diagen hechtenis; D. H., hvr. J. K. te Womver, m-rslhand-eliing, f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis; A. V., hvr. W. M. te W ijker oog, diefstal, 10 boete, subs 5 dagen hech tenis; H. J. P. te IJmuiden, eenvoudige beleod-iging, 25 -boete, subs. 10 dagen hechteraits; J. B. te Zaandam, vrijgespro ken. Collecte St.-Luduina-kerk. De collec te voor d-e R.K. Jongelingspatronaten in de St.-Ludui-na-keik heeft opgebracht 138,55. HOMETBAINERS. Zaterdagavond hebben de Home trainers in 't Luxor-theater veel be langstelling getrokken. De inhaalwed strijd was interessant en goed te vol gen. 't Was een komisch gezicht, de ren ners te zien peddelen, zonder dat ze voorui tkwamen De uitslag was: J. Tulleken (1 K.M;) P. Straat (6 K.M.). Wo zitten plotseling midden in den winter! De schaatsenrijders kunnen naar hartelust genieten, en de menschén van morgen genoten van de vinnige koude en van een waai-lijk schitterend winter- gezicht door de rijp die mist 011 vorst boomen en telefoonpalen hebben toebe dacht. De omstreken leveren een seldzaain mooi schouwspel. De rijp heeft boomen en duinen bedekt. De winterlandschappen zijn zeldzaam mooi, Er wordt al druk schaatsgereden. Hier en daar waagt men' zich reeds op 'do singels, doch dit is niet zonder levens gevaar want 't ijs is op vele plaatsen nog zwak. De Amsterdamsche vaart en Leidschevaart hadden gisteren reeds druk bezoek. De Ijsbaan aan de Kleverlaan heeft gisterenmiddag om 2 uur de hekken ont sloten. De baan was schitterend, en 't weer niet minder. Do gouden zonnestralen van het win terzonnetje bescheen de bonte paartjes, die over den gladden spiegel zwierden, alsof er altijd ijs geweest was. Wat later op den middag vertoonde de baan hier en daar al enkele barsten, en af en toe deed een onheilspellend gekraak een minder rustig gevoel over ons komen. De nacht zal er echter wel goed aan heb ben gedaan. Men is Maandagmorgen direct begon nen met de electrische geleiding in orde te brengen en men hoopte de baan Dins dagavond te kunnen openen. Ook heeft 't ijverige bestuur der ijsclub reeds wedstrijden in da pen. Lcopt alles mee, dan zal waarschijnlijk Woensdagmiddag een wedetrijd voor kin deren worden gehouden. Maar toch het is hekend dat als het bestuur begint met wedstrijden uit te schrijven, de win ter gauw gedaan is. De krabbelaar had gisteren veel druk bezoek. Moedig worstelden de jongeren en ook enkele ouderen op den voor hen ongewoon gladden vloer, om zich dé schaatsrijkunst te vermeesteren. Met zons ondergang werd de baan gesloten. De ijsbaan zal hedenavond geopend zijn. De ijsbanen van de Dèlftsche IJs club zijn Zondagmorgen geopend. De ijsbaan van de ijsvereeniging Zeist", is Maandagmiddag geopend. De ijsclub Kralingen te Botterdam heeft haar banen geopend. Do banen der Haagsche ijsclub zijn geopend. De vergaidleniinig van -den R. K. Vrouwen bond, welke Manriiagiav-omd gehouden wend, wa-s lang zoo druk niet bezocht nis andees. Misschien zijn de dagen aan het St. N-ioo'laasfeest vooralgaoaide, adel ge schikt voo-r dergelijke vergaderingen' De lui-ding berustte bij mevrouw Schools, daar mej. Pee-Iers door een lichte oinge- s-leldlb-oi-d verhinidend was. Mede wa-s aan wezig de geestelijk adviseur, de Z-e-er- Eervv. Heer Reolio-r Bo-rsboom. Nadat -het zangkoor „A-ve Mania" o-p de beken-de fraaie wijze oenii-ge liederen ten gehoore iha-d ge-bracht, w-endien de mot-uien gel-ezieu en g-Oédig-dkeurd-, waarna d-e be- «molin-g over dit jaar uitgebracht werd. Deze sluit in i-nk-o-msten en uitga-ven n-c-I oen bod-rag van 2934. Hierna nam de Zeer-ce-rw. -hoor Pastoor J. P. Reijneniberg, O. F. M. -het woord, die zou sproken over de Dorde Orde -van SI. FranoLscu-s. De Ec-rvv. spr. sdhot-ste eerst de isticüi- ti-ngen door den H. Frameiscu-s, rte F-ran- cisoaner-o-rde en de oade -der H Gl-ara. om daarna -h-et ontstaan der.Derde Onde te licftpreken. Zijn eerw. woes er op, boe de Derde Orde eigenlijk een levensstaat is. De Derde Orde rs gdbasee-rd op hot Evange lie. Vandaar, d-at Frand sens in die Der die Ord-e instel-de het veelvuldig gebed, de boetvaardigheid, Onthouding en vers-tcr- ving en den eenvoud in -dén slaat, waarin men teef-dé. Vervolgens sohilderde. Z.Earw. het onit- staaar van r-etlii-giéuzeeo-nigrogatios uit de Derde Orde én het d-aarmodc gepaard saainde verval de- Derde O-rde .(-de boste Derde Ord-el-ingen tc-ch sloten zich aa-n bij die congregaties, zooda-t er itie-t veel Der-de Or-deTiingiim in -de wereld overble ven), om daarna -den steu-n te beschrijven -den zoo vee Pausen,; i-naóride-rheid Paus Loo XIII z,g.'dé Derde Orde verleend hebben. Zijn Eerw. w-ees 'er dim o-p, hoeveel goeds de Derde Orde reeds gesticht hoeft, en hioevcol goeds zij nog ka-n slichten, miks «11° leden, de voorschriften de-r Der de Orde geregeld na-koin-en. 'Met den wensrilv-da-t d-i-t al-tijd züo m-ogé zijn en - de Derde Ordie steeds moge groeien en Moeien,' besloot Zijn éerw, zijn ui teeitóefttimg o-ver de Derde Orde. Luid applaus loo-niSe, den Ee-rw. sipr., hetgeen ,de voorzitster mot een dank- wooi-djc ogdersitroepte. Vervolgens werd op ke-uri-gc wijze door „Ave Maria" hot nde-mve bondslied va-n den R.K. Vrouwentbo-nid gezongen. Bij de dan volgende bestu-ursvedkiezi-ng (vac. A. M. v. d. GrlentditVerheij) werd gekozen mej. Ko-rd-daar. N-a-dat „Ave Maria" ziicth uog een-s bad laten hooren, wend de ve-rgadérang op de gébrüókelijke wijze g-osüo-ten. Zilveren Jubilé. tDen 5en Deo. hoopt de heer Joh. van Assema, Eort- waehter op hét, Eort Penningsveor, den dag te herdenken, waarop hii vóór 25 iaar in functie trad bii den dienst der Rijks-Magazijnen te Amsterdam. Begrafenissen. Maandag Leeft de ter aarde bestelling plaats gehad op de Al gem- Begraafplaats aan de Khverlaan, van het stoffeliik overschot van wijlen den heer S. 'IJiemstra, in leven onder wijzer aan de buitengewone school voor LD. Er was veel belangstelling. De heer SchUyt sprak f.an de groeve, als vriend en oudste collega, eenige sym pathieke woorden. Maandagmorgen had (de begrafenis- plaats van wijlen den heer J. E. Petri, in leven werktuigkundige aan de II.IJ. S.M. Vele collega's waren bii de plech tigheid tegenwoordig. De chef der cen- -i-ialé werkplaats 'wijdde eenige sympa thieke woorden aan de nagedachtenis.' van don overledene. Mr. A. WThöne. In den ouder dom van 75 'jaar is hier ter stede over leden Mr. Anthony "Wilhelm Thöne, oud auditeur-militair alhier, en Tidder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw. De heer Thöne was, vooral eenige jaren geleden, een zeer gezien man in Haar lem. Ouderdom en een welverdiende rustperiode, hielden den héér Thöne den laatsten tiid natuurlijk wat op den achtergrond. Geboren te Amsterdam .en in 1873 ge promoveerd, begon hii tij 11 carrière als griffier biï het kantongerecht te Bever- wiik. In 1877 werd hij substituut-grif- fier bii do Haarlemsche Bechtbank en m 1879 volgde pijn benoeming tot audi teur-militair in welke func'ie hii bleef, totdat de Krijgsraad te Haarlem werd opgeheven. De heer Thöne vervulde tal van functies in het maatschappelijk lo ven, waarvan wii noemen, regent van tal van hofjes, regent-voorzitter van 't Groote Gasthuis, voorzitter van direc teuren van Teyler's Stichting, secreta ris van het college van regenten over do gevangenissen enz. De begrafenis heeft plaats Donderdag 12 uur, op de Algemeene Begraafplaats aan tde Klever laan. In een d-er zalen van café Brinkman had Maandagavond de jaarlijksche algom-eene vergadering plaats van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken. Brae-ses Wagten-don-k opent de vergade ring. heet de aanwezigen welkom, waarna de secretaris de notulen der vorige jaar vergadering voorleest, die onder dankzeg ging worden gearresteerd. Het jaarverslag van den secretaris was uit den aard der zaak „verrassend kort". Behoudens een tweetal dagen ijs en zwemfeest, was er verder geen ijssport. Toch werd nog een goed geslaagde wedstrijd gehouden. Het verslag van den penningmeester was zoo bevredigend, dal de vergadering er mede accoord kon gaan i-nplaats van één, drie aan-declen uit te loten. Uitgeloot werden de No.'s 1, 6 en 7. Het laatste saldo bedroeg f 3945.62%, Den penningmeester werd voor zijn ge houden beheer dank gezegd. I°t plaatsvervangende leden van de -kas- commissie werden benoemd de heeren Itartog, Hijs, van Souten-een, II. Franckeu. H. Lamp. Ho aftredende bestuursleden, de heeren Mooy, Eldering, en v. Linden Tol, werden herkozen. Mededoelingcn had -het bestuur geen an dere, dan dat de baan des middags geopend JS. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. Weer een jas. Maandagavond is uit wié „de Korenbeurs" oen winterjas ont vreemd. Ontvreemd. J. C., koopman uit Am- j sterdam, heeft bij de politie aangifte ge daan van de vermissing van oen baal ma nufacturen uit een vrachtauto, welke stond op de Ged. Oude Gracht. Ongeval. De 70-jarige wed. de W., wonende te Noordwiik. l)eo Maandagmid dag in de Lange Veers tra at op het trot toir, stapte mis en kwam zoodanig te val len dat zij door een rechercheur en eenige voorbijgangers binnengedragen moest wor den in den winkel van Vroom en Dreesman. Dr. Maurits constateerde, dat de oude dame een dijbeen gebroken had. Per bran card-Mathot werd zij naar de familie op den Heerensingel overgebracht. Door 't ijs gezakt. Maandagmiddag zakte de 11-jarige S. K. op de Zomervaarl door 'l ijs. 't Mocht den rechercheur van Dijk gelukken liet kind le redden, waar voor hij zich echter tot aan -hot middel in 't water moest begeven. Getrouwd: 29 November, H. A. Waning en E. G. Linn. M. v. Norde en J. G. Pollé. - Geboren: 26 November, d. van J. M. Kuijper-Verzielberg. - 27 November, d. van M. M. v. Bruggen-v. Lieshout. 28 November, z. van E. Ooms-Schrijver. 2. van M. S. M. Boerrigfer-Hetem. Overleden: 27 November, J. P. de Brandt, 90 j., Tulpenstraat. O. S. C. A. R. Ree rink, 30 j., Nieuwe Gracht. A. W. Thöne, 75 j., Wil-helmmastraat. A. Willemsc-v. Dam, 83 j., Paviljoenslaan. J. F. M. de Kruyf-Kaper, 81 j., Groote Heiligland. - 28 November, P. Schagen, 92 j., Teyler- plein. P. G., 3 mnd., z. v. J. Beljaards, Banriesteeg. H., 7 mnd., d. v. K. H. Seve- rijnse, Burgwal. E. N. Selhorsl, 60 j.. Raamstoeg. Voor de raads/edeu is' ter inzage gelegd een brief van clen Commissaris van politie, welke aau het hoofd der gemeente is gezonden. In de nota van den heer Maarschalk over de poLitie wordt o-ok naar dit schrijven verwe zen. Daarin wordt een vergelijking gp- maafct tusschen de begroeting 1918 voor de politie en de begrooting 1922. I)e Commissaris vervolgt dan: Buiten dat dient niet uit liet oog te worden verloren, dat het le be- surveilleereu gedeelte van 1918 tot 1921 enorm is uitgebreid. Ik behoef in dit verband slechts te wijzen op de bij- bouwingen in het Amsterdamsche kwartier, aan den Kloppersingel, het Kleverpark, den Zijhveg en de Leid- sche buurt, waar niet alleen geheele straten, doch zelfs geheele wijken zijn bijgekomen, terwijl in 1918 in de buitenwijken zoo goed als niet ge surveilleerd werd. Met het aantal is Mus gewoekerd en gunstige resultaten zijn slechts ver kregen door een geheel nieuw ssyteem. van surveillance in 8e voeren, waar van de instelling van wielrijdersblok- ken een onderdeel vormt. Het groote verschil in dc beide to taalbedragen moet dan ook alleen ge zocht worden in de verhoogde, sala rissen, den vacantieto-eslag en boven dien in het kindersuppletieloon (al leen voor deze beide laatste posten is op de beg-rooting voor 1922 ongev. f 33.000.uitgetrokken), terwijl de ver plichte uitbreiding als bovenbedoeld een aanmerkelijk groot bedrag aan sa larissen en kosten van uniformkleeding en schoeisel meer vordert dan voor heen. De andere posten op debegr-ooting zijn in totaal slechts verhoogd met p.m. f7300. wat zijn oorzaak mede vindt in het g-rooter worden van het personeel, de algemeene prij crhoo- ging en de administratie, die de nieuw ingevoerde wetten en besluiten eischen terwijl hieronder is begrepen onge veer f 4500, die de rijwieien, gebruikt in de rijwielblokken kosten, wat vroe ger, toen er geen rijwielblokken wa ren. niet noodig was. Als zuinigheidsmaatregel worden die rijwielen in tegenstelling mét vroeger, aan het bureau onderhoudenen her steld. De hierbovenbedoelde andere posten kosten dus feitelijk slechts duurder f7300, f4500 en f2800. Dit betrek- lijk gering bedrag kan m.i. verder bui ten beschouwing blijven. Wil men dus bezuinigen dan zal dit alleen kunnen wórden gevonden in het verminderen ^van het aantal agenten en inspecteurs. Wanneer evenwel de raad hiertoe mocht besluiten, door niet meer het benoodigde geld beschikbaar te stel- Ten, dan moet ik toch opmerkn dat ilc bezwaarlijk een gelijke veiligheid van de stad als thans bestaat, kan waarborgen. Deze opmerking wordt door mij niet gemaakt zonder dat ik door de prak tijk geleerd heb, welke consequenties een onvoldoende surveillance, wat een gevolg zal zijn van inkrimping met zich brengt. Ik mag in dit verband wel wijzen op den toestand van 1918 en dtjj; toestand van thans. 'Toen waren om zoo te zeggen dief stallen aan de orde van den dag. (Het aantal processen-verbaal van misdrijven van ernstigen aard als diefstal, diefstal met braak, verduiste ring, berooving enz. in 1918 bedroeg 7G6, waaronder alleen 534 rijwieldief stallen; dat in 1921 tot op heden 54, waaronder 9 rijwieldiefstallen. Het totaal aantal was in 1918 3126, in 1921 tot nu toe ongeveer 1200) ter wijl thans gezegd mag worden, dat Haarlem veilig is. De couranten leeren, dat dit van andere plaatsen én gropter én kleiner O I O O De winter is ingetreden en een slechte tijd is er dientengevolge aangebroken voor onze vogels. Hulp moet er nu worden verleend, overal in ons land, want de vo gels vervullen een belangrijke rol in de natuur en een aanzienlijke 'verminde ring van den vogelstand kan voor onze cultuur hoogst n.adeelig worden. Naar schalling kwam in liet voorjaar van 1917 de helft onzer meezeil van kou en honger om en een dergelijk verlies moet l'hans vermeden worden. Dat kan gemakkelijk, indien er overal voor voedsel gezorgd wordt. Een eenvou dig eigengmaakt vocdertafeltje, ter- hoogte ongeveer van 1% meter lokt al heel spoedig meezen, roodborstjes, lijsters, spreeuwen enz. Hennepzaad, broodkruim, gekookte aardappels, fijngesneden kaas- korsten, beenderen en afval van vleesch en spek, alles wordt met graagte veror berd. Ieder heeft wel iets eetbaars voor onze vogels want kieskeurig zijn zij aller minst in den winter. Op de bekende vetbollen, op apennootjes cocosnoot, enz. zijn lal van vogels verzot. Een ondiep bord met water is ook van groot belang, want water is even noodig als voedsel. Vergeet de vogels niet; Uwe kinderen vinden een bron van voortdurend genot in de voederplaatsen. Het Hoofdbestuur der Noderlandsolie Vcreenjging tot Bescherming van Vogels. Dr. J. BUTTIKOFER, Voorz. Dr. A. E. H. SWAEN, Secr. Barometerstand: 764. Neiging: Achteruit. cTan Haarlem, zelfs in de naaste om geving niet zoo is. Het is te voorzien dat bij inkrimping van het personeel tieze gunstige ver houding met zal Blijven bestaan. De eenige zuinigheidsmaatregel, die te overwegen zou zijn, is tijdelijke, opheffing van de vakschool. Hierdoor komt de veiligheid der stad niet di rect in gevaar, daar de agenten, in gedeeld op die sfhool. alleen bij bui tengewone geïegienheden worden ge bruikt. Mocht hiertoe worden besloten, dan zou dit een besparing van pl.m. f25000 géven over het jaar 1922, terwijl dit voor 1921 ongeveer dé helft is. ïk sprak hierboven van tijdelijke op heffing, Omdat het mij niet raadzaam lijkt de agenten van de sterkte af te voeren, doch beter eventueel de va caturen niet aan te vullen teneinde, wanneer de noodzakelijkheid mocht blijken, alsnog tot aanstelling te kun nen overgaan. Ik meen u er evenwel op te moeten wij zen, dat het oprichten van vakscholen en het geven van vakonderwijs in het alge meen, een van de eerste wenschen is van alle politievakvereenigingen. En a'l is nu bepaald voordat ik mijne l'unotie aanvaarde, dat bij opheffing der vakschool nog door een inspecteur onder wijs zou worden gegeven, dan kan hier toch van geen „vakonderwijs" meer wor den gesproken, omdat een agent slechts sporadisch een dag uit den dienst zal kunnen worden genomen en het dan ge- ruimen tijd duurt voor hij weer aan de 'beurt is. Ik voorzie ook ernstige ontstem ming onder bet personeel. Bovendien merk ik op, dat, zal van hot onderwijs eenig igunstig resultaat kunnen worden verwacht, -het noodig is dat do agenten, die dit onderwijs ont vangen, geheel uit den dienst behoor en te worden genomen, op de wjize zooals door mijn ambts-voorganger is geschied. Uit een bijgevoegden staat blijkt o.a. dat Groningen (92.000 inw.) en Arnhem (71.000 inw.) respectievelijk in to aal 239 en 226 man inferieur personeel hebben, welk getal voor 'Haarlem 193 is. Resumeerende zal dus iedere bezuini ging hierop neerkomenInkrimping van het aantal politieambtenaren en beamb ten, met als gevolg daarvan, een minder intensieve surveillancedienst en dus aanvaarding van alle consequenties die daaruit kunnen voortvloeien. De begrooting gelieve ra hierbii on gewijzigd weder aan te treffen, onder mededeeling, dat het misschien aan 't eind van dit jaajf, wanneer de aanbe steding van uniformkleeding, 'te leveren over 1922, beeft plaats gehad, zal blij ken dat bet geraamde bedrag te hoog is, omdat mii bij informatie is gebleken, dat do prijzen der stoffes zullen dalen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1