ïr en om Haarlem. Dit nummer bestaat uit drie bladen. - Eerste blad Uit den Gemeenteraad. Stadsnieuws. DAMIAATJES OONDERDAG 1 DECEMBER; 1921 44ste JAARGANG No. 14004 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL 3.25 PER WEFK 0.2b FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. AGENDA 2 DECEMBER Plebaan H. F. J. Rikmenspoel. De inwijding der R.-K. Bibliotheek en Leeszaal. LANBRU, Lezing in de Strafgevangenis te Haarlem. GIFTEN. De R.-K. Leeszaal. Goede wegen. J. J, WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. Telegrafisch Weerbericht. R.-K. Volksbond. Personalia. BUREAUX: De Raad moest dezer dagen bijeenko men voor het onderzoek der begrooting 1922 in de afdeelingen. Wij weten niet, of daarbij als regel weinig leden opkomen. Is dit het geval, dan was het zeker geen kwade vondst om did; keer een onbenullig raadszittmkjë !e improviseeren en daar aan de behandeling der begvooting in de Ideeüngen te laten aansluiten, 't Is alleen maar een dure vinding, die f 300 pre sentiegeld kost. And ;;s dei', een geïmproviseerde raads zitting kunnen wij de bijeenkomst van gis teren moeilijk noemen: een agenda met vier punten, waarvan drie zonder oenige beteekenis en één, de gasprijs voor de maand December, zoo noodig wel over 14 dagen behandeld had kunnen worden. Toch beeft de Raad nog kans gezien om anderhalf uur in openbare zitting vol te praten, van welken kostbaren tijd natuur lijk iiet grootste deei. aan den gasprijs is besteed. 't Is daarmee een beet zonderlinge ge- lobiedeius. Men herinnert zicli, dat dc heer Peper in oen vorige raadszitting een aiotic indiende, waarin B. er. W. werden uilgenoodigct, onverwijld voorstellen tot verlaging van den gasprijs in te dienen. Deze motie zou eerst behandeld worden in de gasconunissie en haar advies luidde: geen verlaging over de maand December. De lieer Peper was daarmee natuurlijk tiet tevreden en stortte zijn toorn uit over de hoofden der leden van deze commissie .van bijstand, welke zijns inziens den Di recteur niet genoeg aan den land hadden gevoeld. Merkwaardiger wijze was echter ook de gasconunissie niet met het advies tevre den, namelijk met den vorm, waarin het den Baad had bereikt. De heeren Boes, [ierritsa en van Liemt gaven daarvan beur telings een verklaring, welke hierop neer kwam: in een zeer loyale en openhartige bespreking ia de commissie is aangetoond, lat 'n verlaging van <leu gasprijs met één •ent uu dadelijk al wel mogelijk was. Ge nen echter het feit, dat de gasfabriek moest helpen om het tekort over den lienst van 1919 goed te maken en hierbij het bedrag van f 15.000 (gelijk aan verla ging van den gasprijs met 1 cent over de maand December) onmogelijk kon worden gemist, heeft de commissie er ziel) bij heergec ;.;<i het tarief tot 1 Januari onver anderd d- luien. De gasconunissie meende U.m. zeei terecht, dat het niet tot hare competentie behoorde, in deze zaak welke het algemeen financieel beleid en niet de gestie van liet gasbedrijf raakte een beslissing te nemen. Dat was de taak ier finaucieele commissie. Mr. Heerkens Thijssen bevestigde de len loop van zaken en meende, dat men net een beetje goeden wil deze uitspraak ier gascommissie ook wel in liet door B. en W. overgelegde advies kon lezen. Ove rigens zebte (Jp Wethouder nogmaals uit een, dat de gasfabriek nog iang niet aan het winstbedrag was, hetwelk was ge raamd om de begrooling sluitend te ma ken en dat het nu op hel eind van het jaar toch niet aanging om naar andere middelen te zoeken, om aan hel nood zakelijk bedrag te komen. De heer Gerritsz was daarmee echter niet tevreden. Al had de gascommissie, waarvan hij zelf lid is, geen ander advies kunnen geven, dan zij lieeft gedaan, daar mee is de zaak nog niet uit. Waarom is de financieele commissie niet gehoord? En, wanneer van de tafel van B. en W. betoogd wordt, dat de winst der gasfa briek moet dienen om het tekort van 1919 le dekken, decreteeren dan B. en W. zoo iets of heeft de Raad daarin te beslissen? Met deze vragen was de Wethouder van Financiën, uit zijn tent gelokt en mr. Bo- pians liet zioh niet onbetuigd. Wij gingen naar den hangen tijd van 1919 terug, toen bet onmogelijk leek om de touwtjes der gemeentelijke in- en. uitgaven aan elkaar te knoopen. Er was over 1919 een tekort van 1.050.000 en er was geen uitzicht hoe dal te dekken. Voorgesteld werd daar om dit tekort over vier jaren te verdoe len. Doch men weet, dat Gedeputeerde Stalen daar niet aan wilden en dreigden de begrooling niet good te keuren, wanneer aan dit plan werd vast gehouden. Mr. Bo- ataiis heeft toen een onderhoud gehad met 8e financieele commissie uit Gedeputeerde Staten en daar kwam men tot een com- ^oinis, dat bet tekort van ruim cén mil- gulden over twee jaar verdeeld zou Hoe de Wethouder dit alles nu gc- ►^^ierd heeft, hoe hij een wairhoops- flel mogen wij in deze snelle bclian- beid het voorstel Pe|ier een hoffelijk- **>«ver onzen communist zien? daad deed door de Duitsche schatkistbil jetten betaalbaar door het Centraal Ver- rekenkantoor en waarvan niemand de waarde kon schatten, op 100.000 raam de, welk bedrag onverwacht toch nog is uitbetaald wij kunnen dit alle3 verder in hei midden laten. Uit het betoog van mr. Bomans kwam onweersprekelijk naar voren, dat dc Raad na den brief van Gedeputeerde Staten, waarin het met den Wethouder getroffen compromis werd gestipuleerd, de moreele verplichting luid aanvaard, om een deel van het tekort mei de winsten uit de be drijven te dekken; en dat het dus niet aan ging, nu, over de eene maand December, een stukje van die verplichting terug te nemen. Hiermee was het zwakke verzet in den Raad gebroken en werd het advies der Gascommissie zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, wat zeggen wil, dat de gas prijs tot 1 Januari aanstaande ongewijzigd blijft. Hoe liij daarna worden zal, moet bij de a.s. begrootingsdebatten blijken, welke de burgemeester met groot optimisme tegen half December aankondigde. Volgens mr. Slingenberg zal het 28 December en vol gens den heer Gerritsz begin Januari wor den. Men weet, dat B. en W. voorstellen voor 1922 den gasprijs met 1 cent te verlagen. De sociaal-democraten hebben al vast gis terenmiddag een voorstel ingediend om hem drie cent Jager te stellen. Men kan er nooit vroeg genoeg bij zijnl Wie onze beschouwingen over de Ge- meentebegrooling gelezen heeft, zal zich herinneren, dat, werd dit voorstel der so ciaal-democraten aangenomen, de geheele begrooting op losse schroeven zou komen to staan. Bij de rondvraag deelde mr. Slingenberg mee, dat het geschil tussohen de Huurcom- missie en de Haaiiemsohe Brood- en Meel fabriek is opgelost Het was een misverstand, zooals trou wens bijna altijd in zulke zaken, zei de Wethouder op gezag van de ondervinding van zijn advocatenpraotijk. B. en W. hebben vastgesteld, dat het huis 20 Januari klaar moet zijn. Dc heer Boes klaagde over het gevaar lijke verkeer bij en over de Schoterbrug (tusschen viaduct en Verspronc'kweg), ter wijl de heer Groenendaal een aanschrijving aan de woningbouwvereeniging „Vooruit gang," waaruit zou blijken, dat over dit en het volgende jaar geen voorschot of bijdrage uit 's-Rijks ka3 was te wachten, ter sprake brachto Wethouder Slingenberg zeide, dat drie bouwvereenigingen, nan. „Vooruitgang, „Voorzorg" en „Gemeentepersoneel" zulk een brief hadden gehad en dat Haarlem volgens de opvatting van deze circulaire in 1922 slechts 40 woningen met Rijks- steun zou kunnen bouwen. In de gisteren morgen verschenen Memorie van Antwoord op de Algeineene beschouwingen der Staatsbegrooting 1922 had de wethouder echter gelezen, dat de Regeering voor steun aan woningbouw over 1922 80 millioen wilde uittrekken, wat voor Haarlem f 800.000 zou beteekenen, dus heel wat meer dan 40 woningen. Heel het college was eenstemmig van oordeel, zei de wethouder, dat de bouw van woningen, waarvoor de Raad voor schotten en bijdragen had toegekend, moest bevorderd worden, wat de heer Reinalda de vraag deed stellen of B. en W. dan maar niet dadelijk bij dc Regeering zouden protesteeren tegen haar „funeste woning- politiek." Verwacht men daar nu nog iets van? Men heeft in Den Haag toch waarlijk ai papier geuoegl De heer Kiein hield ten slotte een inter pellatie over de uitvoering der verorde ning op bet ledigen der muntmeters. Wan neer men geen alumindum-munten ter be schikking heeft, komt men wel eens tot een wanhoopsdaad en stopt er een halven stuiver in. Wanneer men den meterlichter waar schuwt, moesten zulke munten niet in be slag genomen worden, meende de heer Klein. Wethouder Heerkens Thijssen gaf daar op een overzicht, wal er zoo al uit een muntgasmeter wordt gehaald. Dat is in derdaad fabelachtig. Oude schoenen waren er wel niet bij, maar veel scheelde het toch niet. 't Is voorgekomen dat bij één meter- lichting 188 stuks vreemde voorwerpen voor den dag kwamen! Dat was dan toch wel een meier met een zeldzamen ver gaarbak. Men is geneigd te vragen, of hel niet mogelijk is een aoparaat te hede*-'<en, dat alleen werkt met penningen van do gasfabriek. De tegenwoordige passe partouts schijnen tot overtreding uit te lok ken. Niet onvermakelijk merkte de Wethou' der nog op, dat het getal dergenen, die haive stuivers in den meter werpen met de wetenschap, dat zij die onherroepelijk kwijt zijn, sterk toeneemt. Een deel der burgerij legt zich dus vrijwillig een gas- prijsverhooging van 2 cent 'op, terwijl er om een verlaging van 1 cent in den Raad gevochten wordt! Sociëteit „St. Bavo". Nederland en Oranje, 8 uur Rederijkers, 8 uur Bestuur Grafische Bond. 8 uur. Sociëteit „Vereeniging". Nat. Opera Concert, 7.30 wr. Schouwburg- Jansweg. Wieher Trio, 8 uur. Sociëteit „Vereeniginq. „Onze Vloot", 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit. Groote Hout straat 69 Tentoonstelling. Museum van Kunstnijverheid. Ten toonstelling van werken door Joban Thorn Prikker. Oud.HolIand. Verwulft. Strijkor kest. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen. Kleine Houtweg 13- Alle werkdagen voorm. van 1012 uur. nam. van 2—4 en van 8g uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Ged. Oude Gracht 39. Alle werkda" gen voorm. van 912 uur- natn- van 2 5 unr; Zaterdags alleen van 9—12 uur. Spaarbank „St. Rosa'. 7-30—5.30 uur. Patronaatsgebouw Nassaulaan .50. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat Geopend eiken werkdag, uitgezon derd Zaterdags, Zon- en feestdagen. Sinds eenige dagen is de hoogeerwaarde Tvcer H F. J. Rikmenspoel, plebaan der kathedrale kerk „Sint Bavo", ter verple ging in die Maria-stichting; opgenomen. Z.H.E. heeft een operatie aan de knie ondergaan. De toestand is 'bevredigend. Woensdagmiddag had de inwijding plaats van de R.K. Bibliotheek en Lees zaal. Deze inwijding mag uitermate ge slaagd heeten. Jammer is het echter, dat achteraf gebleken is. dat deze Woensdag middag, welke daarvoor gekozen moest werden, niet bijzonder geschikt was. Zoo vergaderde o.a. de gemeenteraad, terwijl na afloop de begrooting in de afdeelingen behandeld werd, waardoor noch gemeen tebestuur, nodh raadsleden van hun be langstelling konden doen blijken. Gedepu teerde Staten houden des Woensdags hun gewone vergadering, zuodal ook zij ver hinderd waren. Ook Z. D. H. de Bissc op kon niet aanwezig zijn. Z. D. H. had het volgende eigenhandig schrijven gericht aan den heer H. J. M. Barteis, secretaris der R. K. Openbar Leeszaal en Bibliotheek: Dankbaar voor de vriendelijke 111'n0"' diging, namens hei Bestuur der Openbare Leeszaal en Bibliotheek vo^ Haarlem en Omstreken, tot Ons ge"™.: moeten Wij UEd. doen weten, dat Wij tot ons leedwezen niet in staat zijn, daar van gebruik te maken. Terwijl ik inlus- schen Uw Bestuur het beste succes toe- wensch met de nieuwe slichting, verblijt ik met alle hoogachting U Ed. dienaar in O. H. A. J. CALLIER. Bisschop van Haarlem. Vele Eerw. heeren Geestelijken en gc- nooóigden woonden de plechtigheid Wj Order dezen waren o.a de liecren .i. D Rutgers van der Loeft, directeur van Openb. Leeszaal en stadsbibliotheek en W. J. C. Schoema.ker, welke laatste zeer fraaie geschenken in boekvorm aan de R-K- Leeszaal heeft geschomKe-i. Verder naren o.m. vertegenwoordigd de besturen var. „Hanze", Vrouwenbond, Volksbond, Pro- paganda-club. R K. Kring, St. Elisabeth s Haarlem, dr. Vandervelden, voorzitter Vereeniging, enz. Verder was bericht Van verhindering In gekomen van den Hoogeerw. lieer Deken G. H F. Stoffels. Gedeputecrrde Staten van Noord-Holland, gemeentebestuur van Haarlem, dr. Van der Velde, voorzitter van den Bond van R.K. Leeszalen, dr. Molhuysen, rijks-inspecteur der Openbare Leeszalen, mei. Post, directrice der Deut sche R.K. Openbare Leeszaal en Biblio theek en van het comité der K. S. A. Door den Z.Eerw. heer Pastoor H. J. I- Wentzel werden de zalen ingewijd, waarna Z.Eerw, een kort woord siprak, waari" hij zijn dank betuigde voor de uitnoodl- ging tot hem gericht, de inwijding te ver richten. Deze uitnoodiging had spr. juist daarom zooveel genoegen gedaan, omdat hii ook de vergadering van „Geloof en Wetenschap", waar de ide* geopperd werd, tot stichting te komen van een R.K. Leeszaal had bijgewoond. Spr bracht dank aan de mannen, die de oprichting lot stand hadden weten te brengen en zeide, dat men de R.K. Leeszaal als een pasgeboren zusje mag beschouwen, maar dan moet men toch direct erkennen, dat 't een voordeelig kind is. De kleine mag er wezen en spr. hoopt, dat zij voorspoe dig mag opgroeien tot een flinke vrouw. Spr. hoopt dat de belangstelling, welke heden haar aangedaan wordt, niet van korten duur moge zijn. Moge die belang stelling steeds toenemen, opdat het doel bereikt wordt, waartoe de R.K. Leeszaal strekt, n.l. lot verpoozing, maar hoofd zakelijk tot nut en ontwikkeling van Ka- 'i.ctie:k Haarlem de moderne blauwbaard, die gisteren door het Parijsclie Assisenhof ter dood veroor deeld is. Hierna nam de heer IJ. J. M. Barteis het woord, die bij afwezigheid van den voorzitter, den heer A. B. Michielsen, <te openingsrede hield. Allereerst bracht spr. dank aan God, Dio Zijn zegen aan het werk niet onthou den heeft. Spr. hoopte, dat het tot stand gekomene steeds waardig zou zijm het ge kozen zinnebeeld, den duif van den H. Geest, waarmede het wapenschild gesierd zal worden en waardoor erkend wordt, dat God is de oorsprong en bet doel van alle kennis. Spr. bracht oo.k dank aan pastoor Wentzel, die de inwijding had willen ver richten en wees er dan op', dat er nog wel onvolkomenheden in het wenk zullen aan le wijzen zijn, maar een afgewerkt geheel kon nog niet aangeboden worden, door dc bescheiden middelen en het fnuikende sceplimisme, dat maar al te veel onder vonden is. Dat mocht ook niet, omdat de Bibliotheek een behoorlijke groeikans moest hebben, om zioh geleidelijk aan de omstandigheden te kunnen aanpassen. Wat wij U aanbieden, aldus spreker, moet 'beschouwd worden'als het voetstuk waarop verder gebouwd zal wond'en. Wij leven in een tijdperk van van ongekende hevige worsteling der geesten, waarvan zeer nadrukkelijk het stempel wordt af gedrukt in boek en geschrift. Om dus te kurmen voldoen aan dc behoeften, wit dus onze bibliotheek bruikbaar blijven, dan dient zij steeds nieuw materiaal te verschaffen ter orienteering van den geest. Om <lat te kunnen behoeven wij echter blijvende belangstelling in breeden kring. Wij stellen ons daarom voor een géregeld contact te bewerkstelligen tus- sdi«i 't leeszaalbestuur en dc verschillen de org-aaisalie-groerieii. Met Volksbond en Hanze, met Vrouwenbond, met de Vincentiusvereeniging, met St. jozefsge zellen enz. enz. en vast rekenen wij op allen die bij onderwijs en opvoeding een laak te vervullen'hebbenallereerst op de medewerking van de Katholieke onder wijzers. Er moet leven in onze boeken komen, zooals onze enthousiaste directeur steeds zegt. Ze moeten niet dood te pronk blijven slaan maar ze moeten gelezen worden. Wijd zetten wij daarom morgen onze deuren open en heeten elkeen wel kom die binnentreden wil om geestelijken dorst le lesschen. Welkom zult gij zijn werklieden en middenstanders, industrice- len en mannen van weienschap. Hebt ge verlangens, openbaart ze ons, tent ge ons goeden raad geven, wij zullen dien in dank aanvaarden. Weest allen cr toch van doordrongen dat wij hier niet hebben in gericht onze bibliotheek, doch een bi bliotheek die bestemd is om ie zijn De D w e. Dan vervolgde spreker: Groot bleken tie moeilijkheden, en welhaast onoverko melijk schenen ze, toen, 11a den overmoed van het eerste begin, een overzicht ons klaar Verd van hetgeen ons te doen stond ter bereiking van ons doel: De oprichting van een R.K. Leeszaal. Daar was al da del- 'k het vraagstuk van de huisvesting. Het leek onmogelijk om in een tijd van woningnood de beschikking te krijgen over een ruime lokaliteit in het centrum van de stad en beantwoordende aan vele noodzakelijk te stellen e'isc'hen. Toen ves tigde een goed vriend onze aandacht op dit gebouw waar de St. Elisabeth's-vcr- eeniging haar zetel heeft ter nastreving van hare zeer liefdadige doeleinden. Toen w:j daarop bij het bestuur van de Sint- Elisabeth's-vereeniging aanklopten om onóerd: k, bleek ons d.e deugdzaamheid van deze dames nog veelzijdiger dan wij wel konden vermoeden en met groote er- kentcl-kheid getuigen wij gaarne van de groote gastvrijheid waarmede de dames van St. Elisabeth ons onderdak verschat ten. Het beste deel van haar huis stonden ns af, nte11egenstaan d'e als vrij zeker kan wontien aangenomen dat, wanneer onze ii:richting tot bloei komt en dal in o e t ze, men weldra niet meer zal sp* eken van de leeszaal in het gebouw van deSt.rElisabct'n's-ver.. doch van de Si.-E'i-abeth's-vereen, in het gebouw van '•"zaal. Spreker bracht vervolgens dank aan Z.D.fT. dem Bisschop. Mgr. Möllman-n, Deken Stoffels, d'e Zcereerw. Heeren Pastoors, voor hunne medewerking, als mede aan het gemeentehestuuT voor het verleende subsidie. Spreker betuigde zijn spijl, dat de opening juist samenviel met de ziliing van don gemeenteraad, waar door hel college vail B. en W„ niet ver tegenwoordigd kon zijn. maar hield zich steeds van hunne belangstelling overtuig.! Met leedwezen, vervolgde spreker dan, hebben wij uit de dagbladen vernomen van het advies van Gedeputeerde Slaton, be treffende het voorstel van de heeren Mi chielsen e.s„ om alsnog mogelijk te ma ken suhsidieering van de van rijkssubsidie verstoken instellingen. Moge dit dan ook volgens het beslaande reglement niet mo gelijk blijken, dan hopen wij toch, dat bij het in het vooruitzicht gestelde reglement een zoodanige subsi,Jieeriug we! mogelijk worde. Spreker beval deze zaak dringend in de goenkunsligheid van Gedeputeerden aan. Vervolgens bracht spreker dank aan de K.S.A., R.K. Kring, R.K.. Volksbond en Propagandaclub, R.K. Pastorie aan de 1 Jansstraat, den lieer Schoemaker en ve le anderen, die door geldelijke bijdragen of boekenischenkingen tot de oprichting medegewerkt hadlen; verder aan den heer Van der Tuit, secretaris van den R.K. Bond van Leeszalen, dr. Molhuysen, rijksin.spec ten r der Openbare Leeszalen, mgjPost, directrice van de R.K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek te Delft en nog anderen voor hun gewaardeerde me dewerking. j Spreker bracht ook dank aan den heer Rutgers v. d. Loeff, dir. der Haarjemsche Openbare Leeszaal en vervolgde dan De schijn is wel eens gewekt, alsof er in onze bedoelingen een vijandigheid tegen de Stadsleeszaal zou schuilen. Ik ver trouw, dat het niet noodig zal zijn, dit te- weerleggen. Het is slechts een consequen tie van onze katholieke levensbeschou wing, welke ons noopt, ook op dit gebied onze zelfstandigheid te bewaren. Dit neemt niet weg, dat onze strevingen tot op ze kere hoogte evenwijdig loopen. En daar uit volgt, dat wij elkaar zullen kunnen helpen en steunen. Onzerzijds doen wij dit gaarne. Uwe aanwezigheid hier getuigt, van de goede gezindheid jegens ons. Ten slote verklaarde spreker de R.K. Leeszaal geopend, waarna deze door de aanwezigen 'bezichtigd werd eri verver- schingen werden rondgediend. Men schrijft ons: Vanwege het Gereformeerd drankbe strijders-comité te Haarlem werden op Woensdag 23 en 30 November j.l. in de Strafgevangenis lezingen gehouden door de heeren Ds. Da tem a en Har- tendorf, beide keeren opgeluisterd door toepasselijke lichtbeelden 'met explicatie van den heer Hofman en zang, den eersten dag door het drankbestrijders- zangkoor, den tweeden door Mej. Amesz op het orgel begeleid door den heer v. Eg mond. Beide'keeren waren leerzaam en op wekkend en onder ademlooze stilte dor telkens bijna honderd gevangenen werd een en ander gevolgd en met hartelijk ppplaus beloond De Directeur der Strafgevangenis sloot beide samenkomsten met een welgemeend woord van dank aan de medewerkenden, die met voldoening mogen tprugzitar op him pogiug om den gevallen evenmonseh te steunen in hun voornomen om als een beter en sterker mensch in de maat schappij terug te koeren. Ontvangen voor de Wecnsche Pri^s- fietj-s: voor een zaligen dood f 1.— •ter eere van het H. Hart van L. f 2; voor Pater Staal f 1. Heden is de R. IC. Openbare Leeszaal en Bibliotheek opengesteld. Zij zal eiken werkdag geopend zijn van 10 uur tot half 1, van 2—5 en van 7—10 uur. Des Maandagsmorgens is zij echter niet geopend. De toegang is voor iedereen vrij. AanlMstadinp- Heden werd aan besteed: het maken van de paalfun- doering voor de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. Laagste inschrijvers waren A. G. Höfte en R. H. Dorlas, !e Amsterdam, voor f 239.000. DcsmetteJiflee Ziekten. Gedurende de week van 20 tot en met 26 Niovonii- ber hebben zich in de navoigendia gemeenten gevallen van besmettelijke ziekten voorgedaan: Haarlem 1 van diphtheritis; Uitgeest 2 van diphthe- njtis; Velsen 1 van diphtheritis; Zaan dam 3 van roodvonk. OOOOOO VOOO OOOO00 OO 00000 O O o O O o O 00000000000000000000000000 Men schrijft ons: Gedeputeerde Stoten van daze provincie zuilen eerlang voorsiteMen doen opdöt de Provincie iu de toe/komst meer systema tisch dan tot niu toe steun zal veifCeenen 1 ben behoeve van verbetering van wogen. Dat zou inidondaad toe te juichen zijn. Wei heeft de provincie ai oens geüdlen gegeven tof verbetering van wegen, maai dut behoorde tot de groote uitaamterr'nRen, en t>otrof alleen wegen op de eilanden. Maar ook «Iders in de provincie laat de toestond soms veel te weniscben over. Hier zijn motieven voot een hl ijs-enden sf echten toestand van d'en weg. gind-s zijn er weer andere. Toevallig is in den laats ten tijd geklaagd over een tweetal wogen iin onze "nabijheid dien van Beverwijk naar Wijk aan Zee, ss-aarvoor Wijik aan Zee niet de kans zag die noacllge gelden bij elkaar te halen en de wieg langs den Slaperdijk, dlie oens in particulier onderhoud was, maar waaraan nu niets meer gedaan wordt. Het zal een zegen zijn alls de pnoviiKfe eens een oogje in 't zef.il houdt op die wegen en desnoods, waar 't noodig ds, gelldelijken steun geeft. Wij denken hierbij ook aan die verasohol ijikheid van behoorlijke Rots- paden en kortere verbindingen tussohen tal van plaatsen in onze provincie. Het wegerniol in «te provincie Noond- Holiiluind' kan nog tal van verbeteringen hebben, voordat hot zoo good is als in de provincies Brabant of Limburg. I'Uirtmgincf. Hetzij door niet goed laden of door te hard rijden vielen, gistermiddag 2 uur van een platten vrachtwagen een 50-tal stcenen pan nen op de rails der tram op de Wil- sons'brug. Ze werden nagenoeg allo verbrijzeld. De tram had hierdoor, hoewel do jeugd haar best deed om het lastige goedje tc verwijderen, vertraging. Door cV vorst- Sinds een paar dagen staat de stadsklok aan de Gr. Houtbrug stil, hetwelk een groot on gerief voor het veel passcerend pu bliek daar is. Jubileum Hubert la lloche. Men schrijft ons: Hubert le Roche komt „jubelen". In „De Toonoelspeler" van Sacha Gintry zal do groote Vlaamscho acteur, die ook do Haarlemmers zoo veie malon van zijn prachtige kunst hoeft dom genieten - wii herinneren ma r aan „Cjrano do Bcrgerat", „Zaken zijn Zaken en „Lo- nardon" op Zaterdag 10 December toonoclfeest herdenken. Do NO.g.nle in den Stadsschouwburg zijn 40-jarig heeren hebben zich tot een commissie Veroenigd om don kunstenaar dien avond to huldigen: Dr. Tjibbe Franken, G. J. van Gasteren, B. W. de Kantor, G. van dor Klashorst, Jhr. A. W. G. van Riemsdiik en J. B. Schuld. Penningmees ter is do heer G. J. van Gasteren, Stadsaci o- wb'wg- .WiUonsplein- Barometerstand: 759. Neiging: Achteruit. Medegedeeld door het Kon. Ned. Mcleorol. Instituut te De Bilclt. Naar waarnemingen in den morgen van 1 December IQ2I. Hoogste barometerstand 772-3 m.M. le Karlsnuhe. Laagste barometerstand 743-9 m.M. te Biarritz. Verwachting van den avond vanI De cember lot den avond van 2 December: Matige Oostelijke wind. Betrokken of •halfbewolkt. Wellicht een weinig regen of sneeuw. Temperatuur om het vriespunt. De WelEerw. kapelaan Lühn hield Woensdagavond voor de leden van den R. K. Volksbond zijn weM»ekende lozing over Lourdes. Bij afwezigheid van den 'heer v. Castri- cum hanteerde de 'heer G. Scholte den voorzit lersh am e r. De voorzitter richtte een woord van welkom tot de Vofksbonders, die in grooten getale waren opgekomen, en spra.k in 't bijzonder eenige woorden van welkom lot den WelEerw. kapelaan Lühn. De praeses deelde voorts mede dat de te houden collecte, welke anders ten goe de komt aan „Hulp in Nood," thans zaï zijn voor de metaalbewerkers. Bij de „Damiaatjes" welke a.s. Zater dag verzonden zullen worden zat een in- teekenlijstje worden ingesloten om zioh als lid op te kunnen geven voor de R. K. Leeszaal. Na een aansporing om de groote pro- paganda-vergadering van 9 Dec. te bezoe- ken, gaf spr. 'hel woord aan 'kapelaan Lühn. Niettegenstaande Z.Eerw. reeds ver schillende malen hier in de stad zijn le zing over Lourdes heeft gehouden, blijft dit onderwerp een jeugdig en frisch ka rakter dragen. 't Verwonderde ons dan ook niet, dat do leden van den Volksbond aan der. oproep hadden gehoor gegeven om naar de interessante lezing le komen luisteren Een aardige verrassing had kapelaan Lühn voor zijn helper, den heer Duin. die den .sipr. immer trouw helpt, om de mooie lezing met keurige lichtbeelden op le luisteren. Kapelaan Liihn had er zorg voor ge dragen dat zijn helper ook op 't projec tie-doek verscheen. Hij ontving toen een ware ovatie. V Kapelaan Lühn werd met een* hartelijt en dankbaar applaus beloond, waaraan de voorzitter nog eenige welgemeende dankwoorden toevoegde. Daarna werd de vergadering die naai we hopen, weer nieuwe Maria-vereerder; hdeft verworven, gesloten. Door Z.D.H. dien Bisschop van Haarlem is in plaats van den heèr II. A. Schlatmann benoemd tot kerkmeester in de parochie van den H. Joseph, alhier, de heer II. B. Swarte..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1