3.K. KIESVEBEINIBINE Indrukken van den dag UiT DEN OMTREK AGENDA: DAMIAATJES t VRIJDAG 2 DECEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 14005 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.571/., NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. STOKPAARDJES BEZUINIGING. EN Plebaan II. F. J. Rikmenspoel. De R.-K. Leeszaal. op VRIJBAG 9 DECEMBER 1921, des avonds 8 in het gebouw St. BAVO te Haarlem, (wegens te weinig tijd van voorbereiding worden geen convocaties ver zonden aan de leden). Besprekingen omtrent aanvulling of wijzi gingen in het progra- ma der R. K. Staats partij. N. B. De leden der R. K .Kies- vereeniying worden verzocht, eveniueele voorstellen vo8r aan vulling ot wijziging zooveel mo gelijk schriftelijk te willen in dienen bij den secretaris W ROBBERS, Leeghwaterstraat 19, terwij! daarenboven ook staande de vergadtnng nog voorstellen kunnen worden gedaan. Op de vergadering za! ruim schoots gelegenheid gegeven worden, om aiiq mogelijke in lichtingen aan het bestuur te vragen. De Secretaris: W ROBBERS. Lezing in de Strafgevangenis te Haarlem. GIFTEN. R.-K. Volksbond. Personalia. Begrafenis Mr. A. W. Thöne. LAN UK U, DE IJSPRET. Burgerlijke Stand. Goede wegen. J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. AERDENHOUT. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BUREAUX: Eerste felai 243. In de doorgaans droge en dorre staats stukken, welke afdeclingsverslagen van EersLe en Tweede Kamer op de Staatsbe- grooting en daarop reageerende memories van antwoord der Regèering zijn, treffen wij thans in het bescheid der Regeering op de schriftelijke Algemeene beschouwin gen der Tweede Kamer over de Staats- begroeting 1922 cenige rake opmcrKin- gen, welke wij om vorm en inhoud even willen releveeren. Verscheidene leden hebben in het voor- loopig verslag opgemerkt zegt de Re geering dat het streven naar bezuini ging in deze begrooting nog slechts op onvolmaakte wijze tot uiting komt. Fin het antwoord is: daarvan zijn wij, ministers, ons volkomen bewust. Het zal ons echter ten reerste verheugen, wanneer al vast deze onvolmaakte uiting bij het heele parlement volkomen instemming vindt en op géener- lei wijze wordt bemoeilijkt; maar geheel zonder vrees zijn wij op dat punt niet. En die vrees wordt dan als volgt ver klaard: Nadat in het Voorloopig Verslag krach tig op verso-bering is aangedrongen komen achtereenvolgens verschillende groepen van leden aan het woord, die op de bekende wijze bepaalde punten van het algemeen *1 re ven wenschen uit te zonderen. Een ge woon, maar niettemin in dezen tijd beden kelijk verschijnsel. Men wil bezuinigingen nog veel sterker dan de regeering; men roert de meest overtuigende bewijzen aan roor de absolute noodzakelijkheid daar van, maar zoodra het offer moet worden gebracht aan het eigen stokpaardje, een eigen gecultiveerd verlangen, houdt rneu zich afzijdig. Het zal het veiligst zijn de conclusie te trekken, dat bezuiniging hel allereerst noodig is en- dal aHe st-okpaardjes daarbij behooren te worden achtergesteld. Er is nog een tweede moeilijkheid, n.l. dat ieder zijn eigen aanvalspunt heeft, d.w.z. het punt dat hij buitengewoon ge schikt acht voor bezuinigen. Dit verschijn sel vormt een ernstig beletsel op den weg naar versobering. Men zou liet haast al dus kunnen uitdrukken: de grootste vijand van bezuiniging is het vurig verlangen van elkeen naar bezuiniging op de wenschen van zijn buurman. Ziedaar enkele zeer rake en beharti genswaardige opmerkingen, welke maar al >e juist den gewonen loop van zaken weergeven. Men klaagt over te groote staatsuitgaven, over dure ambtenarij; men wil bezuinigen en verwijt de Regeering,-dat net staatsleven zoo duur is. Maar wanneer eenmaal de bezuinigingsplannen -er zijn, acht A dit subsidie onmisbaar, B deze uit gave noodzakelijk, G kan zich niet hegrij pen, hoe men aan kunst en wetenschap durft raken, D wil niet op den woning bouw beknibbeld zien enz. enz. Zoo blijft er van heel de bezuiniging niets »ver. Onze Regeering slaat sterk, omdat zij bij het indienen barer begrooting voor 1922 met een vast plan van bezuiniging is gekomen en de eenmaal aangegeven lijn in nadere maatregelen met vaste hand doortrekt. Dat zij daaraan vast boude en zich niet door de berijders van stokpaard jes uit den koers late trekkenl Het gevaar is daarvoor des te groot-er, nu wij vóór de algemeene verkiezingen slaan en ieder zit tend Kamerlid allicht zijn eigen lieve wen- sohen hoeft. Maar de boven aangehaalde opmerkin gen gelden behalve voor de Tweede Ka iner voor alle publiekrechtelijke lichamen, vooral voor onze Gemeenteraden, waar van vele ook nog hun begrooling moeten behandelen. Lalen ook zij bedenken, dat alle praten over noodzakelijke bezuini ging te niet wordt gedaan, wanneer het streven naar versobering van het gemèen- tehuishouden niet algemeen is en ieder lid voor zich geen afstand kan doen van spe ciale wenschen -en verlangens, die boven dien boel vaak nog door de slembus wor den opgewekt. Ook hier geldt, dat geen winst zonder offers verkregen wordt. (Kinds eenige dagen is de hoogeerwaarde H. F. J. Rikmenspoel, plebaan ilcr Sin kerk „Sint Havo'', ter verplc- n de M aria-s lichting opgenomen. Wider -hoeft een Operatie aan de knie Haau. De toestand is bevredigend. Woensdagmiddag had de inwijding plaats van de R.K. Bibliotheek en Lees zaal. Deze inwijding mag uitermate ge slaagd heeten. Jammer is liet echter, dat achteraf gebleken is, dal deze Woensdag middag, welke daarvoor gekozen moest werden, niet bijzonder geschikt was. Zoo vergaderde o.a. de gemeenteraad, terwijl ha afloop d-e begrooling in de af doelingen behandeld werd, waardoor noch gemcen- lebestuur, noch raadsleden van hun'be langstelling ikonden doen blijken. Gedepu teerde Staten houden des Woensdags hun gewone vergadering, zoodat ook zij ver hinderd waren. Ook Z. D. H. ae Bisschop kou niet aanwezig zijn. Z. D. H. had het volgende eigenhandig schrijven gericht aan den heer H. J. M. Bartels, secretaris der R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Dankbaar voor de vriendelijke uitnoo- diging, namens het Bestuur der R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek voor Haarlem en Omstreken, tot Ons gericht, moeten Wij UEd. doen weten, dat Wij lot ons leedwezen niet in staat zijn, daar van gebruik te maken. Terwijl ik intus- solien Uw Restuur het beste succes toe wensen met de nieuwe stichting, verblijf ik mei alle hoogachting U Ed. dienaar in O. H. A. J. CALLIER. Bisschop van Haarlem. Vele Eerw. heeren Geestelijken en ge- rioodig-den woonden d-e plechtigheid bi;. Order dezen waren o.a. de heeren .i. D Rulgers van der Locff, directeur van «e Openb, Leeszaal en stadsbibliotheek en W. J. C. Schoemaiker, welke laatste zeer fraaie geschenken in boekvorm aan de A-K. Leeszaal heeft geschonden. Verder waren ö.m. vertegenwoordigd de besturen var. „Hanze", Vrouwenbond, Volksbond, Pro paganda-club, B K. Kring, St. Elisabeth's Haarlem, dr. Vand-ervelden, voorzitter Vereeniging, enz. Verder was bericht van verhindering In gekomen van den Hoogeerw. heer Deken G. H F. Stoffels, Gedcputeerrde Staten van Noord-Holland, gemeentebestuur van Haarlem, dr. Van der Velde, voorzitter van den Bond van R.K. Leeszalen, dr. Molhuysen, rijks-inspecteur der Openbare Leeszalen, mej. Post, directrice der JJe-lft- sche R.K. Openbare Leeszaal en Biblio theek en van het comité der K. S. A. Door den Z.Eerw. heer Pastoor H. J. I. W entzei werden de zalen ingewijd, waarna Z.Eerw. een kort woord sprak, waarin hij zijn dank belu-ig.de voor de uitnoodir ging tot hem gericht, de inwijding te ver richten. Deze uitnoodiging had spr. juist daarom zooveel genoegen gedaan, omdat hij ook de- vergadering van „Geloof en Weienschap", waar de idee geopperd werd, tot stichting te komen van een R.K. Leeszaal had bijgewoond. Spr bracht dank aan de mannen, die de oprichting tot stand hadden weten -te brengen en zeide, dat men de R.K. Leeszaal als een pasgeboren zusje mag beschouwen, maar dan m-oet men to-oh direct erkennen, dat 't een voord-eelig kind is. De kleine mag er wezen en spr. hoopt, dat zij voorspoe dig mag opgroeien lol een flinke vrouw. S,pr. hoopt dat de belangstelling, welke heden haar aangedaan wordt niet van korten duur moge zijn. Moge die belang stelling steeds toenemen, opdat het doel bereikt wordt, waartoe de R.K. Leeszaal strekt, n.l. tot verpoozing, maar hoofd zakelijk tol nut en ontwikkeling van Ka tholiek Haarlem. Hierna nam de heer H. J. M. Barlets hel woord, die bij afwezigheid van den voorzitter, den heer A. B. Miohielsen, «e openingsrede hield. Allereerst bracht spr. dank aan God, Die Zijn zegen aan het werk niet onthou den heeft. Spr hoopte, dat het tot stand gekomene steeds waardig zou zijn het ge kozen zinnebeeld, den duif van den H. Geest, waarmede het wapenschild gesierd zal worden en waardoor enkcikI wordt, dat God is de oorsprong en het doel van alle kennis. Spr. bracht ook dank aan pasfoor Wentzel, die de inwijding had willen ver- rirchlen en wees er dan op. dat er nog wel onvolkomenheden in hel werk zullen aan le wijzen zijn, maar een afgewerkt geheel kon nog niel aangeboden worden, door de bescheiden middelen en het fnuikende sceplimisme dat maar al te veel onder vonden is. Dal mocht ook niet, omdat oe bibliotheek eer. behoorlijke groeikans moest hebben, om zich geleidelijk aan oe omstandigheden te kunnen aanpassen. Wat wij U aanbieden, aldus spreker, moet beschouwd worden als het voetstuk waarop verder gebouwd zat worden. Wij leven in een tijdperk van van ongekende hevige worsteling der geesten, waarvan zeer nadrukkelijk het stempel wordt af gedrukt in boek en geschrift. Om dus te kunnen voldoen aan de behoeflen, wil dus onze bibliotheek bruikbaar blijven, dan -dienl zij steeds nieuw materiaal te verschaffen ter orienteering van den Re-st. Om dat te kunnen behoeven wij echter blijvende belangstelling in breeden kling. Wij stellen ons daarom voor een geregeld contact te bewerkstelligen tus- schen 't Ieeszaalbesluur en de verscltillen- organisatie-groepen. Met Volksbond en Hanze, met Vrouwenbond, met de V poentiusvereeniging, met St. Jozefsge zéllen enz. en-z. en vast rekenen wij op allen die bij onderwijs en opvoeding een laak le vervullen hebben, allereerst op de medewerking van d-e Katholieke onder- j wijzers. Er moet leven in onze boeken komen, zooals onze enthousiaste direcleur steeds zegt. Ze moeten niet dood te pronk blijven slaan maar ze moeten gelezen worden. Wijd zeilen wij daarom morgen onze deuren open en heeten elkeen wel kom die binnentreden wil om geestelijken dorsl le les.sch.en. Wei-kom zult gij zijn werklieden en middenstanders, in-dustriee- ien en mannen van wetenschap. Hebt ge verlangens, openbaart ze ons, kunt ge ons Hrffrfri "irTiTirrürüWf goeden raad geven, wij zullen dien in dank aanvaarden. Weest allen er toch van doordrongen dat wij hier niet 'hebben in gericht onze bibliotheek, doch een bi bliotheek <iie bestemd is om te zijn De Uwe. Dan vervolgde spreker: Groot bleken ae moeilijkheden, en welhaast onoverko melijk schenen ze, toen, na den overmoed van het eerste begin, een overzicht ons klaar werd van hetgeèn ons te doen stond ter bereiking van ons doel: De oprichting van een R.K. Leeszaal. Daar was al da tief 'k hef vraagstuk van de huisvesting. Het Jeek onmogelijk om in een tijd van woningnood de beschikking te krijgen over een ruime lokaliteit in het centrum van de stad en beantwoordende aan vele noodzakelijk te stéllen eisch-en. Toen ves tigde een goed vriend onze aandacht op dit gebouw waar de St. Elisabeth's-ver eeniging haar zetel heeft ter nastreving van bare zeer liefdadige doeleinden. Torn wij daarop bij het bestuur van de Siflt- Elisabeth'-S-vereen kring aanklopten om oncérdt'k, bleek ons d.e deugdzaamheid van deze dames nog veelzijdige!' dan wij wel konden vermoeden en met groote er- kenteli. kheid getuigen wij gaarne van de groole gastvrijheid waarmede de dames van St. E'isabeth ons onderdak verschaf ten. Het beste deel van haar huis stonden zij ons af, -nietiegenstaand'e als vrij zeker kan wo*den aangenomen dat, wanneer onze inrichting tot bloei komt en dat moet ze. men weldra niet meer zal smeken van de leeszaal in het' gebouw van de St.-Elisabeth's-ver,, doch van de St.-Elisabeth's-vereen. in bet gebouw van zaal. Spreker bracht vervolgens dank aan Z.D.H. den Bissch-op, Mgr. Möilmann, Deken Stoffels. de Zeereerw. Heeren Pastoors, voor 'hunne medewerking, als mede aan hel gemeentebestuur voor het verleende subsidie. Spreker betuigde zijn spijt, dat de opening juist Samenviel met de zitting van den gemeenteraad, waar door het college van B. en W„ niet ver tegenwoordigd kon zijn, maar hield zich steeds van hunne belangstelling overtuigd. Mei leedwezen, vervolgde spreker dan, hebben wij uit de dagbladen vernomen van het advies van Gedeputeerde Staten, be treffende bet voorstel van de heeren Mi ohielsen c.s., om alsnog mogelijk te ma ken subsidieering van die van rijkssubsidie versloken instellingen. Moge dit dan ook volgens het beslaande reglement niet mo gelijk blijken, dan hopen wij toch,, dat bij het in het vooruitzicht gestelde reglement een zoodanige subsidieering wel mogelijk worde. Spreker beval deze zaak dringend in de goedkunstigheid van Gedeputeerden aan. Vervolgens bracht spreker dank aan de K.S.A., R.K. Kring, R.K. Volksbond en Propagan-daclub, R.K. Pastorie aan de Jansstraat, den heer Schoemaker en ve le anderen, die door geldelijke bijdragen of boekenschenikingen tot de oprichting medegewerkt hadlen; verder aan den lieer Van der Puit, secretaris van den R.K. Bond van Leeszalen, dr. Molhuysen, rijksinspecteur der Openbare Leeszalen, mej. Post, directrice van de R.K. Open bare Leeszaal en Bibliotheek te Delft en no,g anderen voor h.un gewaardeerde me dewerking. Spreker bracht ook dank aan den beer Rutgers v. d. Loeff, dir. der Haarlemsche Openbare Leeszaal en vervolgde dan: De schijn is wel eens gewekt, alsof er 'n onze bedoelingen een vijandigheid tegen dc Sta-dsleeszaal zou schuilen. Ik ver trouw, dat het niet noodig zal zijn, dit te weerleggen. Het is slechts een conseiuen- tic van onze katholieke levensbeschou wing, welke ons noopt, ook op dit gebied onze zelfstandigheid te bewaren. Dit neemt niet weg, dat onze strevingen tot op ze kere hoogte evenwijdig loopen. En daar uit volgt, dat wij elkaar zullen kunnen heipen en steunen. ühierzijós* noen v, dit gaarne. Uwe aanwezigheid hier getuigt van de goede gezindheid jegens ons. Ten slote verklaarde spreker de R.K. Leeszaal geopend,- waarna deze door dc aanwezigen bezichtigd werd en verver- schingen werden rondgediend. Men schrijft 0113: Vanwege het Gereformeerd drankbe strijders-comité te Haarlem werden op Woensdag 23 en 30 November j.l. in de Strafgevangenis lezi igen gehouden door de heeren Ds. Datema en Har- tenderf, beide keeren opgeluisterd door toepasselijke lichtbeelden met explicatie van den heer Hofman en zang, den eersten dag door het drankbestrijders zangkoor, den tweeden door Mej. Amesz op liet orgel begeleid door den beer v. Egmond. Beide keeren waren leerzaam en op wekkend en onder ademlooze stilte dsr telkens bijna honderd gevangenen werd een cn ander gevolgd en met hartelijk applaus beloond De Directeur der Strafgevangenis sloot beide samenkomsten met een welgemeend woord van dank aan de medewerkenden, die met voldoening mogen terugzien op hun poging om den gevallen evenmensch te steunen in hun voornemen om als een beter en sterker mensch in de maat schappij terug te keeren. Ontvangen voor de Weensche Pries ters: voor een zaligen dood f 1. -ter eere van het H. Hart van E. L. f2; voor Pater Staal f 1.—. - De WclEerw. kapelaan Liihn hield Woensdagavond voor de leden van den R. K. Volksbond zijn welbekende lozing over Lourdes. Bij afwezigheid van den beer v. Caslri cum hanteerde de beer G. Scliolle den voorzittershamer. De voorzitter richtte een woord van welkom tot de Volksbonders. die in grooten getale waren ojpgekomen, en sprak in 't bijzonder eenige woorden van welkom tot den WelEerw. kapelaan Liihn. De praeses deelde voorts mede dat de te houden collecte, welke anders ten goe de komt aan „Hulp in Nood," thans zal ziin voor de metaalbewerkers. Bij de „Damiaatjes" welke a.s. Zater dag veraorid-en zullen worden zal een in- tee Lenigst je worden ingesloten om zioh als lid ojp te kunnen geven voor de R. K. Leeszaal. Na een aansporing oin de groote pro- paganda-vergadering van 9 Dec. le bezoe ken, gaf sipr. het woord aan kapelaan Liihn. Niettegenstaande Z.Eerw. reeds ver schillende malen hier in de stad zijn le zing over Lourdes -heeft gehouden, blijft dit onderwerp een jeugdig en frisch ka rakter dragen. 't Verwonderde ons dan ook niet, dat de leden van den Volksbond aan den op-roep hadden gehoor gegeven om naar de interessante lezing te komen luisteren. Een aardige verrassing had kapelaan Lüihn voor zijn helper, den lieer Duin, die den sipr. immer trouw helpt, om de mooie lezing met keurige lichtbeelden op te luisteren. Kapelaan Liihn had er zorg voor ge dragen dat zijn helper oo;k oip.'t projec tie-doek verscheen. Hij ontving loen een ware ovatie. Kapelaan Lühn werd met een hartelijk en dankbaar applaus beloond, waaraan de voorzitter nog eenige welgemeende dankwoorden toevoegde. Daarna werd de vergadering die naar we hopen, weer nieuwe Maria-vereerders heeft verworven, gesloten. Door Z.D.H. dén Bisschop van Haarlem is in plaals van den heer H. A. Schlatniann benoemd lot kerkmeester i:i :!e parochie van den H. Joseph, alhier, de heer H. B. Swarte. Dij Koninklijk besluit van. 29 Nov. 1921 is do aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille, in zilver, toegekend aan J. G. Brico, employé op het kantoor van de N. V. Nederlandscho Automobiel- en Vliegtuigfabriek „Trom penburg", te Amsterdam, wonende te Haarlem. Bij de in November gehouden examens Machinesclirijven (instituut- Pornt) slaagden o.m. da dames: II. •I. G. Pielage. M. A. M Belger cn G. W. Hol, te Haarlem. Voor het examen Ziekenverpleging, •diat hier gisteravond werd afgenomen, slaagden de zusters: .T. Völker, H. Dictz, C. A. M. Hes'huysen, A. W. J. Spaarko- gel, A, S. Hauber en M. H. Uiterdijk. Gisteren had de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen Mr. Anthony Wilhelm Thöne, in leven oud auditeur-militair, ridder in de orde van den Ned. Lceiuw. Dc belangstelling op den doodenakker was zeer groot. Onder h-en, die aan den overledene de laatste eer kwamen bewijzen merkten we o.m. op: de directeur van de Teylerstich- ting, het college van regenten der straf gevangenis, mr„ Hoyer, Officier van Jus titie, oud-leden van 'het college van regen ten van 't Groote Gasthuis, de oversten T; L. v. Wagtenlonk cn de Jong, gepen- sionneerd generaal Mcvboom, oud-kapi- o v "te? sc o de moderne blauwbaard, die -g ..1 door het Parijsche Assisenhof ter dood veroor deeld is. tein v. Heuvel Reynders en de heeren H. M. van Bemmelen en O. van Lennep als commissarissen van de (kweekschool voor de zeevaart. Een zoon van den overledene dankte voor de betoonde belangstelling. De Ijsbaan. 't Ziet er werkelijk naar uit of 't spoe dig gedaan zal zijn met ijsvermaak en of de. schaatsen weer opgeborgen kunnen worden en de slee voor den dag zal wor den gehaald. De liefhebbers kunnen echter nog pro- fiteeren. Gisteren den gcheeleiï dag was het druk op de ijsbaan. Ook hedenavond is de baan weer ge opend. 't Zou wel wonder zijn als de dooi niet spoedig inviel, want de Middelb. Techn. School had wedstrijden in de pen! lJsberichten. Het ijs op de Kaag is prachtig. Men kan rijden tot Sassenhcim en vérder ligt het Oegstgeester Kanaal dicht Per trein kan men dan tot Warmond. Ook in Noordwijkerhout is het ijsver maak in vollen gang. De verschillende zanderijsloolen worden reeds druk bere den, terwijl ook de Leidschevaart bereden wordt. Men kan echter nooit voorzichtig genoeg zijn. Door 't ijs gezakt. De 8-jarige H. M., wonende Vooruit gangstraat, zakte gisterenmiddag door 't ijs in den Heerensingel.' Een lid van de reddingsbrigade, den heer J. C. v. Baren, mocht het gelukken door middel van dc red-drugslijn, het kind te redden. Ondertrouwd: 1 December, H. M. Groen en J. T. Zeijlmaker. J. Meijer en E. M. Schreijers. Getrouwd: 1 December, J. M. Langeveld en Hr M. Zantvoort. C. R. Bossert en M. C. Ewoldt. W. Goedhart en A. Har mans. Geboren: 29 November, d. van M. A. C. Hamelink-Essers. z. van C. H. de Graaff- Govers. 30 November, z. van M. D. J. Sweerts-Bruijnen. 1 December, d. van P. Lu ij ten-v. Dillen. z. van M. P. Wijers- Drogtrop. Overleden: 29 November, A. Lieuwen- Schol, 81 j., Hazepatersl-aan. 30 Novem ber, G. v. Tijen-S teijger, 73 j., Zijlweg. M. P., 2 j., -d. v. P. J. Tholen, Klein Heilig land. M. G. Slokhorst-v. Leuven, 67 j., Frans Halsstraat. T. Spronk, 53 j., Rid derstraat. Loos alarm. Woensdagavond te kwart voor zes .werd brand gealarmeerd in 't perceel aan den Wagenweg naast Dr. Land. De brandweer spoedde zich met veel materiaal derwaarts, doch er 'bleek geen brand te zijn. Men had gealarmeerd voor de brand in Aerdenbout „naast der Lens". Verkeerd verstaan van den naam deed 't misverstand ontstaan. Aanltestedinff- Heden werd aan besteed: het maken van de paalfun- deering voor de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam. Laagste inschrijvers waren A. G. Höfte cn R. H. Dorlas, te Amsterdam, voor f 239.000. Desmetts/ijke Ziekten. Gedurende* de wede van 20 tot en met 26 Novem ber hebben zich in de navolgend» gemeenten gevallen van besmettelijke ziekten voorgedaan: Haarlem 1 van diplitheritis; Uitgeest 2 van diphtlie- ritis; Vel sen 1 van diplitheritis; Zaan dam 3 van roodvonk. Vertraging. Hetzij dooi* niet gjoed la-den of door te hard rijden vielen gistermiddag 2 uur van een platten vrachtwagen een 50-tal steenen pan nen op de rails der tram op de Wil- sonsbrug. Ze werden nagenoeg alle verbrijzeld. De tram had hierdoor, hoewel de jeugd haar best deed om het lastige goedje te verwijderen, vertraging. Door cSe vorst- Sinds een paar dagen staat de stadsklok aan de Gr. Idoutbrug stil, hetwelk een groot on gerief voor het veel passeerend pu blick daar is. Jubileum Hubert la Roche. Men schrijft ons: Hubert le Boche komt „jubelen". In „Do Tooneelspeler" van Sacha Gintry zal do groote Vlaamscho acteur, die ook de Haarlemmers zoo vele malen van zijn prachtige kunst heeft doen genieten wii herinneren maar aan „Cyrano de Bergerat", „Zaken zijn Zaken" en „Bo- nardon" op Zaterdag 10 December tooneelfoest herdenken. De volgende heoren hebben zich tot een commissie Men schrijft ons: Gedeputeerde Stalen van deze provincie zullen eerlang voorstellen -doen opdat de Provincie in de toekomst meer systema tisch dan tot nu toe steun zal verieenen' ten behoeve van verbetering van wegen. Dat zo-u inderdaad toe te juichen, zijn. Wel heeft de provincie ad eens galden gegeven tot verbetering van wegen, maaB dii t behoorde tot de groote uitzonderingen, en betrof alleen wegen op de eilanden. Maar ook elders in de provincie laat de teestanid som-s veel te wenschen over. Hicc zijn motieven voor oen bïijvenden sflechten. toestand van dén weg, gtr.dU zijn er weer andere. Toevallig is in den laatsten tijd gekiaogd I over een tweetal wegén in onze nabijheid: dien van Beverwijk naar Wijk aan Zee, waarvoor Wijk aan Zee niet de kans zag die noodige getdien bij eflkaar te halen em de weg langs den Slaperdijk, dlic eens ini particulier onderhond was, maar waaraan nu niets meer gedaan wordt. Het zal een zegen zijn als de pixmre.e eens een oogje in 't zeil houdlt op die wogen en desnoods, waar '-t noodig is, geldelijk!'!* steun geeft. Wij denken hierbij ook aan de wenischolijkheid van behoorlijke fiets* ptuden en kortere verbindingen tusschort tal van plaatsen in onze provincie. Hot wegiennot in «te provincie Noord* HoMamd kan nog tal van verbelorarieoa hebben, voordat hot zoo good is all® irt de provincies Brabant of Limburg. Barcmelerstand 761. Neiging vooruit in den Stadsschouwburg zijn 40-jarig:. vereenigd om den kunstenaar dien avouch te huldigen: Dr. Tjibbe Dranken, G. J<f van Gasteren, B. W. de Kan ter, G. f van der Klashorst, Jhr. A. W. G. van! Riemsdijk en J. B. Schuèl. Penningmees ter is de heer G. J. van Gasteren,) Stadsschouwburg, Wikonsplein. BRAND IN VILLA „WIOA". Woensdagavond heeft er een tamelijk ernstige brand gewoed in villa „Wica, bewoond door de familie H. F. Adam.'tJ' Des morgens was ontdekt, dat de wa-j terleiding bevroren was, beneden op 'Kt closet en boven op den zolder, vanwaar de een verdieping lager gelegen bad- kamer water ontvangt. Des middags kwam een loodgieter, die met een benzinelamp, een zoogenaamde steeklamp, de leiding zou trachten tej ontdooien. Het eerst deed hij dit op j den zolder. Terwijl zijn steeklamp brand- de, ruimde hit eerst het een en ander,' dat hem bii' zijn werk belemmerde, weg. Daarna heeft bij de leiding ontdooid, door er zijn lamp tegen te laten vlam men en is dit toen beneden op het clo- j set gaan doen. Na ongeveer drie kwartier j was hii met dit laatste gereed en hoordo toen geruisch op den zolder. Denkende,1 dat door de groote hitte de leiding in j de badkamer was gesprongen, ging hii, dit onderzoeken en bemerkte, op den zolder komende, dat juist ter .jdaatse, waar hii gewerkt LvE de bosl in lichte- J laaie stond. Het was toen ongeveer kwart over vijf. j Men trachtte met emmers water het vuur te blusschen, doch toen dit onmo- gelijk bleek, waarschuwde men den poli- tiepost Aerdenbout, vanwaar onmiddellijk! met een brandspuit uitgerukt werd. Ook de spuit, gestationneerd aan de Zand- voortsche laan, werd gerequire.rJ, waar na gezamenlijk het vuur bestreden werd, dat men omstreeks half acht meester was. De beide bovenverdiepingen ziin geheel uitgebrand, terwijl de benedenverdieping veel waterschade bekwam. Op het terrein van den brand wa3 ook aanwezig de heer Van Neierhasselt, wethouder van Blosmendaal. Verzekering dekt de schade. Nader deelt men ons nog mede, dat het brandbluschmateriaal uitstekend in orde was. Een kwartier na aankomst op de plaats van den brand kon de brand weer reeds water geven, terwijl bet ook gelukte, reeds dadelijk een sterken druk op het water te zetten, waardoor een flinke straal verkregen werd. Hedenmorgen prees de beer Adams de brandweer voor haar flink optreden, waaraan hii toevoegde, dat het in een groote plaats niet beter on vlugger had kunnen geschieden, dan hier gebeurd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1