BÏNNEMLANP Het geheim van Cozy DelL VRIJDAG 2 DECEMBER 1921 NOG EENS. HOE ER BEZUI- j NIGD WORDT. i VOOR GROOTE GEZINNEN. FEUILLETON. 39 Zoo had Florentine een onderdak gevonden. Dit gebeurde kort voor Kerstmis, toen de gasten op Cozy Dell aankwamen. Maar op de opge wondenheid der vorige dagen volgde de afmatting en Florentine werd door een hevige "koorts aangegrepen, zoo dat zij haar bed niet meer verlaten kon. Zij verzocht Dina haar aanwezig heid niet te verraden, en het viel de goede oude moeilijk het naar haar meening gewichtige feit te verzwij gen, dat zij een zieke vreemde dame in haar hut verborg. Desniettegen staande had zij het geheim bewaard. Op zekeren dag echter werd Floren tine door net onverwachte bezoek van Ida in de hut Verrast en zoo was zij dan genoodzaakt de freule mee te deelen, dat zij een arme, verlaten vrouw v/as, die het verblijf van haar bedriegelijken man opspoorde. Toen Ida later meermalen terugkwam, voelden de beide jonge harten een eigenaardige sympathie voor elkan der. Florentine ontdekte nu voor Ida haar geheim en deze nam 't be sluit Frank Mordaunt weer zijn echt- S^nootè terug te winnen en deed a!'es om dit edele voornemen, tot m'o °er *e brengen- Om deze reden est ook het voorgenomen huwelijk DE K(OMMUNISTISCHE) A(RBEIDERS) P(ARTIJ). BINNENLANDSCH NIEUWS. met Edith geiieel geheim gehouden worden, opdat de schande van den baron aan zoo weinigen als mogelijk was bekend zou worden. „Maar hoe komt het, dat u nooit aan uw broer geschreven en hem uw treu rig lot'meegedeeld hebt," vroeg Blunt de jonge mevrouw Mordaunt. „Dat deed ik zeker en wel meerdere malen, maar ik kreeg geen antwoord." „Uw brieven hebben hem niet bereikt, want toen hij in Embeck vernam, dat u getrouwd en spooloos verdwenen was, veranderde hij zijn naam en keerde daar niet meer terug. Zonder twijfel wacht uw brief hem daarginds nog." „'t Is mogelijk, maar wanneer, wanneer zal ik mijn lieven broer te rugzien „Floogstens over een weekik heb hem reeds geschreven. Wat zal hij verbaasd zijn, ais hij hoort, dat gij dicht bij hem zijt geweest „En hoe dicht was ik bij u, beste Robert, zonder dat wij beiden het vermoedden Herinnert gij u nog, hoe ge in 't gezelschap van freule Ediili in de hut der oude Dina kwam en een ongewoon zuchten hoorde, hetwelk de jonge dame verschrikte Het kwam van mij. Men noemde den naam van mijn echtgenoot als den verloofde der freule en ik was van cleze tijding zoo overweldigd, a"e .ze'fkeheersching verloor. •*i u,,hacl.no" gfaag een naderen uitleg, zei de secretaris, terwijl hij het fragment van een brief uit den zak trok en het Florentine voorhield. „Ik vond dit stuk van een brief hier LANDBOUW II VISSCHERIJ. KUNST "ËjTkEHHIS. Den gedenkpenningTer gelegen heid van het honderdjarig jubileum van het Veeartsenij kundig onderwijs in Nederland op 8, 9 en 10 Dec. a.s. zal onder bescherming van den rector magnificus van de Veeartsenij kundige Hoogeschool een gedenkpenning van 50 in.M. doorsnede worden uitgegeven. De voorzijde zal de beeltenis ver- tooueu van prof. dr. Alexander Nu- man, tien eersten directeur van de Rijks Veeartsenijschool, de keerzijde van liet gebouw dat sinds 1821 onver anderd het vceartsenij kundig onder wijs heeft geherbergd, terwijl daar wordt aangebracht de spreuk Aniina- lium Homimunque Saluti, het devies der Veeartsenijk. Hoogeschool. GEMENGD NIEUWS. in liet park. Als nu ueorge Aessclier identiek is met Frank Mordaunt, hoe komt 't dan, dat hier de beginletters van zijn valschen vriend Allan Morris staan „Hij heet met zijn vollen naam Frank Alexis Mordaunt en' hij onder- teekende dezen brief bepaald met de beginletters F. A. M. Bij 't verscheu ren van den brief is de letter F. zeker op 't andere stuk gebleven." „Och, dat was dan 'n groote ver gissing Ik had deze letters als de afkorting van „Allan Morris" be schouwd en verdacht dien nietswaar dige er van, dat hij en George Aes sclier een en dezelfde persoon was. God zij dank, dat dit een vergissing was en de ellendeling uw man niet is." „Ja, God zij innige dank," zei Florentine met warmte. Het was reeds laat en allen ston den op om na den opwindenden dag de rust te zoeken. TWEE-EN-TWINTIGSTE HOOFD STUK. 'Den volgenden morgén liepen Edith en Ida door de bekende lindenlaan naar Dina's hut. Zij koesterden 't vermoeden, dat de Melville's hun ei gen bloedverwanten en de rechtma tige erfgenamen van Cozy Dell kon den zijn. Zij wilden direct bij de oude neger n hun nasporingen beginnen. Weliswaar had haar "vader slechts van één kind der ongelukkige dochter van hun oudoom gesproken, maar de mogelijkheid bleef niet uitgesloten, dat de armemevrouw Melville slechts KORTE BERICHTEN. De ijver der beide zusters in 't on derzoek naar de werkelijke erfgena men van Cozy Dell gaf gewis een spre kende getuigenis van haar edelmoe-' Gigheid. Geen gedachte van spijt kwam in Edith op, omdat zij de rijke erfenis met het slot, waarin haar wieg stond aan anderen afstaan en zich me een gering erfdeel tevreden moest stellen. Zij wilde geen oogenblik aar zelen met het onrecht van haar vader weer goed te maken, als dit in haar macht lag. Toen beiden de hut der oude nege rin binnengegaan waren en de woor den vloed van Dina's verwelkoming eindelijk bezworen was, nam Edith het woord „Kun je mij ook zeggen, goede tante Dina, hoe oud je bent .«God help me, kind, weet ik niet juist, wanneer geboren is oude Dina, maar ik geloof, ben zoo'n zestig of zeventig jaren oud." »Heb je hier altijd op de plantage geleefd «Altijd, mijn honingduifje, lang, lang, lang tevoren, eer hier twee schoone meisjes zijn in de wieg ge legd." «Dan was je ook al hier, toen mijn vader heer op Cozy Dell werd «Zeker was Dina daar. En al lang daarvoor, toen meester Alfred Still- worth nog onze heer was dat was de oom van uw vader, kind, de oude, goede, lieve meester Alfred." «Hij heeft slechts een eenige doch ter, gehad nietwaar Dina aarzelde met het antwoord. SPURT ËN SPEL. BOKSEN. DÊ1HEN. BILJARTEN. KEGELEN. Zij wierp haar hoofd terug en blikte de vragende wantrouwend in de oogen. Eindelijk zeide zij op verbaas den toon „Wie heeft freule dat ge zegd „Mijn vader, ofschoon eerst enkele dagen vóór zijn dood. Nu moet ik al 't wetenswaardige hooren. Ik ben gedoopt naar den naam van de nicht en je moogt mij niets verzwijgen, wat ook maar eenige betrekking op haar heeft, ik wil weten, wanneer zij Cozy Dell verliet en waar zij heen ging." „Oude Dina weet niets anders dan dat deze vraag altijd een geheim moet blijven op de plantage. Oude meester heeft nooit toegestaan in zijn tegenwoordigheid van haar te spreien en Dina weet niet of zij 't doen" mag, nu na zijn dood." „Hij zou je nu zelf bevelen mij alles te zeggen, want hij heeft mij 't heele geheim toevertrouwd, ook dat die Edith Stiilworth een kind nagelaten heeft, wiens verblijf hij echter nooit ontdekken kon. Maar mij gaf hij de opdracht dat kind overal te zoeken. Je deed hem, als hij nog leefde, een groot genoegen, als je mij wilde zeg gen, waarheen mijn nicht, nadat zij itaar vaderhuis verlaten had, ver trokken is. Weet je dat „Ja, freule, Dina weet 't en zal alles zeggen, omdat oude meester niet boos zal worden op mij. Maar toen hij nog leefde, was hij eens erg boos op haar weet niet, waarom en droeg haar portret uit de roode kamer weg naar een donkere kamer en verborg 't daar en meende niemand zou waarvan en Stadsnieuws MUZIEK. waarheen freule Edith gegaan maar oude oude negervrouw heeft 't spoor nagegaan van meester Alfreds' lieve kind." «J'j. j'jt Dina, hebt dat gedaan," riep Edith opgewonden. „Dank den hemel, Ida, wij zullen eindelijk alles hooren, wat wij wenschen. Ga voort, ga voort, tante Dina „Freule Edith was misschien vier weken weg geweest, toen kwam zij met haar man. Heb wel altijd gevreesd het veie verdriet in 't slot is door dien man gekomen, want meester George mocht hem niet lijden. Dina weet nu nog niet waarommeester Melville was braaf en goed en heeft Edith rechtschapen bemind. Ja, dat heeft hijmaar hij was geen voorname heer, maar een beeldhouwer of meubelma ker en vlijtig heeft hij gewerkt van vroeg tot laat." Om de oude bij den draad van het gesprek te houden en nuttelooze uit weidingen te voorkomen, vroeg Edith: „Nicht Edith is dus in uwe hut ge komen „Ja, zij was zoo treurig over de lief- deiooze behandeling van oude meester en toen zei ze tot mij„Dina ik hoop altijd nog neef George zal zijn wreede handeling jegens mij nog eens berou wen en mij terugroepen naar Cozy Dellals echter dat tijdstip daar is, moet er toch iemand zijn, die mij weet te vinden, daarom zeg ik 't jou Wij leven in Avondale en zijn daar te vin den." (Wordt vervolgd.) Tweede Blad. Het slot van het rapport der bezuini- gingscotnmissie-Rink. waaraan we giste- ren zooveel moois ontleenden, luidt aldus. „De commissie meent, dit verslag niet te moeten besluiten zonder «en korte be schouwing omtrent de resultaten van haar arbeid. Zij kan niet verhelen, dat deze re sultaten lot dusver beneden haar ver wachting zijn gebleven, hoezeer de door de regeering 'toegezegde en in verschillen de opzichten verleende medewerking moet worden gewaardeerd. In de eerste plaats zij opgemerkt, dat de departementen van algemeen bestuur nog geen blijk hebben gegeven, doordron gen te zijn van de noodzakelijkheid, de ïanstelling van nieuwe ambtenaren zoo veel doenlijk, te beperken. Het zou toch, naar 'het oordeel der jommissie, voor de hand hebben gelegen dat, hangende 'het onderzoek naar de mo gelijkheid tot inkrimping van het aanlal ambtenaren bij de departementen en aan verwante takken van dienst maatregelen zouden zijn getroffen om voorshands den arbeid met 'het bestaande personeel ie doen verrichten en dus geen nieuwe amb tenaren in vasten dienst aan te stellen. De verwachting is niet verwezenlijkt. Se dert de instelling van de commissie zijn bij de instellingen, waarover haar onder zoek zich tot dusver heeft uitgestrekt, niet minder dan 242 ambtenaren in vas ten dienst benoemd, van wie 105 ter voorziening in vacatures. Voor de 11 de partementen van algemeen bestuur zijm deze cijfers resp. 190 en 64. De vraag is gerechtvaardigd, of door deze wijze van handelen het bereiken van het doel, waarvoor de commissie is ingesteld, niet ten zeerste zal worden bemoeilijkt. Thans zou 'l meer bezwaren opleveren in af- zienbaren tijd te komen lot «en eenigszins belangrijke inkrimping van personeel, dan wanneer getracht was in afwachting van haar voorstellen, de werkzaamheden, voor zoover dit «enigszins mogelijk was, tonder uitbreiding van personeel 'te doen verrichten. Voorts moet de commissie er op wip zen, dal zooals trouwens blijkt uit ver schillende onderdeden van haar verslag hare voorstellen slechts bij uitzonde ring bij de betrokken departementen in stemming konden vinden. De gevallen, waarin aan een uitgebracht üdvies gevolg werd gegeven, blijven tot en kele beperkt. Volledige instemming vond de commis sie slechts bij den minister van financien, voor zooveel betreft vereenvoudiging van belaalsrollen en de bezoldiging van vaste ambtenaren uit crelieten voor tijdelijk personeel, terwijl ook de briefwisseling met den minister van justitie «ver het puiblieeeren van statuten tot een bevredi gend resultaat leiddje." Behalve de gelukkigen, die met vrijkaar ten reizen, heeft men in ons tand geredu- teerd tarief op de Spoorwegen alleen voor militairen en kinderen beneden 10 jaren. In Frankrijk rekent men bij de Spoorweg- prijzen voortaan met de groote gezinnen. In „O. D.' lezen we daarover: „Het Fransche Staatsblad van 21 No vember bracht deze gereduceerde tarie- yen, die op de Fransche spoorwegen gel den zullen. Uit de gezinnen met minstens drie kin deren beneden 10 jaren, zal op de ge wone prijzen (waarbij ook het halfgeld voor kinderen van 3 tot 7 jaar bestaan blijft): 30 procenit korting verleend worden voor gezinnen met drie kinderen; 40 prooent voor die van vier kinderen; 50 prooent voor die met vijf kinderen; 60 procent voor die van 7 of meer kin deren. Op vertoon van een identiteitskaart wordt die korting aan den reizenden vader, moe der of kind, verleend." Dat is tenminste een daadwerkelijke Steun aan de gezinnen met kinderen, die de gemeenschap moeten in stand houden en waarvoor de gemeenschap dus wel een extra zorg mag aan den dag leggen, .au meer en meer de egoisten met weinig of geen kinderen goede sier maken, reite- tijk voor een deel ten koste der eersten. Het „Ccnlr." weet mee te deelen, dat er te Arnhem 70 menschen zijn bijeenge komen, dw zich noemden de Kommunis- tische Arbeiders Partij, ook wel genaamd Kap. Die Kap is daar in Arnhem aan 't con- stateeren geweest, „dat een zuiver prole tarische revolutie nog nergens de over winning heeft behaald, ook in Rusland niet." Wat daarvan de oorzaak is? De arbeiders zijn nog niet zelfbewust genoeg oun te handelen; ze hebben geen organisaties, die de revolutie kunnen voe ren, ze zijn geen levende handelende men schen, maar doodc werktuigen in handen der leiders. Hun organisaties, hun partijen en vak- vereenigingen werden ook doode werk tuigen. En de leiders richtten de partijen en de vakvcreeniigingen bovendien voor zich zelve in. Partijen en vakvereenigiugen werden groote ondernemerszaken der lei ders, veel gelijkende op kapitalistische ondernemingen I Ook alle Kommunistische partijen der 3e Internationale, ook de C. P. in Neder land, zijn niet anders dan hervormde, het kapitalisme weder opbouwende partijen ge worden. Zij zijn oontra-revo'lutionaiir. Dat hebben ze daar zoowaar allemaal uitgevonden in Arnhem. En die arme Wijn koop, hij deed zoo zijn best en nu is hij niets meer dan een wederopbouwer van het kapitalisme en een contra-revolution- nair; ja zelfs leider van oen kapitalistische onderneming Hoe treurig toch! VERHOOGING VAN DE INDISCHE TARIEVEN. Uit het Voorioopig Verslag der Tweede Kamer blijkt, dat vele leden tegen het wetsontwerp tol Aanvulling van de Indi sche Tariefwet ernstige bedenkingen had den. Versterking der Indische geldmid delen behoort niet te worden gezocht in oeu verhooging van de invoerrechten. Ter wijl de invoerrechten nog pas bij de wet van 18 Maart 1921 een belangrijke ver hooging hadden ondergaan, die vooral op de armere bevolking drukt, wordt dae druk door de verhooging met 25 pOt. nog meer verzwaard. Voor zooverre voorts de in voerrechten drukken op grondstoffen en halffabrikaten of andere benoodigdheden voor landbouw en industrie, is een maat regel, die prijsverhoogend moet werken, evenmin te verdedigen. Andere leden erkenden, dat het een ruwe manier van wetgeving is, maar de geldmid delen van Nedcrlandsch-Indië hebben drin gend behoefte ^aan versterking. Daarom moet over beginselen worden heengestapt. Verscheidene leden hadden ook over wegend bezwaar tegen de voorgestelde ver hooging van de uitvoerrechten. Dergelijke rechten kunnen alleen straffeloos worden geheven of verhoogd, wanneer ze gelegd worden op producten, waarvan het land, dat die rechten heft, het monopolie heeft. In dit verhand werd ook gewezen op de verhooging van het uitvoerrecht op petro leum. Andere leden waren van oordeel, dat ook over de bezwaren tegen deze belasting moet worden heengestapt. Daarenboven ■waren verscheidene leden niet overtuigd, dat de peroleumondernemingen deze be lasting niet zullen kunnen betalen. FRAUDE BIJ EEN RIJKSINSTELLING? We lezen in „Do Resb.": Eetugen tijd geleden berichtten wij, dat de boerderij van het krankzinnigengesticht te Woensel (N.-B.) zou worden opgeheven. Iioejs kwam ons ter oore, dat dit het ge volg zou zijn van een niet-loonende ex ploitatie. Thans kunnen wij medcdeelen, dat van de zijde van het Departement van Binnenlandsche Zaken, in overleg met den inspecteur van het Rijkskrankzinnigen- wezen, een ernstig onderzoek is ingesteld naar de wijze waarop genoemde boerderij beheerd en geëxploiteerd is. Alle boeken zijn in beslag genomen en opgezonden naar het departement. Men vermoedt, dat hier een ernstige fraude is gepleegd. DE WARENWET. De Nederlan Isclie Vereen icing van Suikerwerk- en Chocolade ."abrikanten heeft aan den Minister van Arbeid in een adres er op gewezen, dat, ofschoon zij het tot stand komen eener wet, welke strekt tot wering van schromelijke knoeie rijen en vervalschingen bij de vervaar diging van eet- en drinkwaren, met waar deering heeft gegroeit, hij het in wer- kring treden dezer wet zich moeilijkheden i voordoen, waarvan de industrie ernstige gevolgen ondervindt. De verschillende bezwaren tegen de wet worden in het adres opgesomd, ter wijl tenslotte de vraag wordt gesteld of er maatregelen worden genomen om min derwaardige producten, welke in gftiote hoeveelheden uit het buitenland worden ingevoerd, aan onze grenzen te doen aan houden de veronderstelling, dat deze buitenlandsche waar binnen eenige jaren wel in discrediet zal zijn geraakt, is natuurlijk niet te aanvaarden, terwijl dooor het prijsverschil hot betere Nederland- sche producten niet kan con: urreoron. MOND EN KLAUWZEER. De Staatscommissie in zako mond- en klauwzeer zal haar verslag eerstdaags aan de Koningin aanbieden. HIJ LAAT NIET MET ZICH SOLLEN. Prof. Cocadorus (M. Linnewiel) schrijft aan de „Tel." „Naar aanleiding van do hardnekkige geruchten, voorkomende in versehiUende stads- en provinciale binden, als zoude ik mij candidaat stellen door de Vrije- Socialistische groep, voor een zetel in de 2e Kamer, bij do a.s. vorkiezingen, ben ik zoo vrij dit met de grootste beslistheid tegen te spreken. Mochten de heeren Vrij-Socialisten denken, in mij een gun stig object te vinden voor hun gedoe, dan antwoord ik hun hierop, dat ik mot mij niet laat sollen." ZOOALS EEN MAGER BIG. De kracht der dichters schuilt niet hot minst in bun vermogen om door treffende beelden de gedachten te ver tolken. Is het wonder, dat dan met belang stelling wordt uitgezi n naar hetgeen oen grooto in het geslacht der poëten, Dr. Gorter, aan beeldenrijkdom bijbrengt om den strijd der arbeiders te teekenen? In zijn „Verzon" geeft hij zijn lofdicht; op de arbeiders, de liefste armen en zijn poëtische verrukking bereikt mee - haar hoogtepunt wanneer hij zingt: „Een zoon van het volk wil ik zijn en blijven, met lion strijden, on tnsschon hunne rijen dringen naar 't voer zooals een mager big". Zeer ter snede toekent de anti-rev. Rotterdammer hierbij aan „Als een mager big" wil Dr. Corter den strijd aanvangenwe meenon ons ge heel in de lijn van deze verheven poëzie te bewegen wan fleer we hem tcewenschen, dat hij als „vet varken" overwinnen moge. De VERGIFTIGING TiE ARNHEM. Omtrent helt gevalt van vergiftiging in een gazim aam den Rosenldiaiallsohien weg te Arnhem ten moig het volgende worfen meegedeeld': Er is een nauwkeurig onderzoeik tiinge- stettd door de Annlhennscihe recherche, d»e zich 'die medewerking van den heer Febar- wee, adljuinot-idi' leclcur van het gameen/tie- skach thuis verzekerde. Wait de feiten 'holreft, is hij dfiit onder- zoek het voügenide gel! Meen. De vergifti- gl.ngsvensohijnselien dedien zich voor na hel nuttigen van soep op Woensdag 23 No vember ia dien miiildiaig omstreeks haitf drie Omstreeks 6 uur dioden zich bij de perso nen dlie van de soep gegelen hadden, niaag- en d)armstioornaiS®en voor, welke op vergiftiging wezen. Hij de loigée ui't Duiitsch land eindigden dieze verschijnselen met den dood. De vrouw des huizes, die eveneens ziek werd, is thans lierstettlende, terwijl haar man na kortstondige ongesteldheid zijn werkzaamheden weer heeft hervat. Buiten deze personen heeft nog iemand van de soep gegeten. Er werd ml. een hoe veelheid van gebracht naar eien kraam vrouw in de buurt. Deze heeft er echter voor bedankt; maar haar man at er van, werd on/wel na het gebruik, doch her- isürfde spoedig. Overigens wend door nie mand de soep genuttigd. Toen na het overlijden van de Duiitsdhe vrouw heit on derzoek werd begonnen., waren attle res ten mm de soep reed's verdwenen en wa nen de gebezigde kookpan en borden peedis lang gereiiiniigid. Een onderzoek bij den slager, dlie het vieeiseh voor de soep leverde, 'had geen resultaat, omdat het vHoe&eh van het heest, waarvan ook aan heit bewuste gezin, was ver'kodhf, reeds op was. Vast staat dat niemand, die van dlift vleesch heeft gegoten, er eenagen hinder van heeft ondervondien. Vastgesteld mag wondien dat men te doen heeft met op zichzelf staande gevallen van vergiftiging, waarvan vofeitirekt niiot is uitgemaakt .dat zij door vleesohgebruiiik werd veroorzaakt. Het is zeer goed mogelijk, dat de oorzaak van de veigifitigling schuilt iin andere be- staniddeolen van de soep dan in het -vtteesch. In dfiic rich ting wardtt ivu door Dr. Bflftjot van den Gemeentelijken Keu ringsdienst een onderzoek ingesteld. Door dezen wordt thans o.a. in de wo ning aan dien iRoosenidnallschen weg in besfeig genomen vermicelli onderzocht. Vooriloopig is dus alleen te zcggeni, dimt de aaird van de vergiftiging niet vaststaat; alEeen kon vastgesteld dat die vengiiOligings verschijnselen zich na bet gebruik van de soep voordeden. KEN ROMANTISCHE GESCHIEDENIS. Het „N. v. d. D." vertelt een roman tische geschiedenis, iets zeer eigenaardigs, dat zich te Amsterdam heeft voorgedaan. Een vrouw nam een pasgeboren kind tot zich, en deed het voorkomen, alsof het haar eigen kind was. Verschillende omstandigheden waren van di.en aard, dat haar echtgenoot oo,k inderdaad geloofde, dat hij de gelukkige vader was. Blijkbaar was hij erg goedgeloovig op dit gebied. Hoe 'het ook zij, 'hij deed aangifte bij den burgerlijken stand van de geboorte van zijn kind, dat echter reeds enkele dagen tevoren door een ziekenverplegig op naam van de werkelijke moeder ingeschieven was. De vrouw is thans aangehouden we gens het misdrijf verduistering van staat dat hoogst zelden gepleegd wordt. Art. 236 van het Wetboek v. Strafrecht luidt namelijk: „'hij, die door eenige handeling opzettelijk eens anders afstamming onze ker maakt ordt, als schuldig aan ver duistering van slaat, gestraft met ten hoogste 5 jaar gevangenisstraf. Intusschen is het onderschuiven van het kind niet met misdadige bedoelingen geschied, b.v. om een erfenis machtig te worden. De vrouw is dn ook weer op vrije voeten gesteld. Dc man zou vervolgd kunnen worden, wegens het doen opne men van valsche gegevens in officieele stukken. Doch 'hij schijnt geheel te goe der trouw gehandeld ie hebben, toen hij bij den burgerlijken stand aangifte deed. EEN RAADSLID OPGEBRACHT. Vrijdagmiddag had op het Vreeburg te Utrecht een relletje plaats, waarbij een politie-agen! aanmaande tot doorloopen. Hij' richtte dat vermaan óók lot den heer v. O., Communistisch lid van den ge meenteraad die zich onder het publiek bevond. Toen de heer van O. meende daaraan niet te kunnen voldoen, nam de agent den heerr van O. mee naar het politiebureau aan de Cal'harijnebrug. Van daar telefoneerde de heer van O. naar den burgemeester, ten stadhuize, lal hij door zijn aanhouding niet in de gelegen heid zou kunnen zij als eerste spreker op 'e treden in de raadszitting van dien mid dag. Hij verzocht 'hem, desnoods onder poliliegeleide naar het stadhuis te willen ialen brengen, om aan het raadsdebat te kunnen deelnemen. Maar dat bleek heelc- maal niet noodig. De heer van O. was inmiddels al weer vrijgelaten en kon dus op tijd aanwezig" zijn in den Raad. Jammerlijk verdronken. De land bouwer L. de Jong te Kootwijk, gem. Stolwijk, reed Dinsdag mei een beladen wagen van zijn erf naar zijn land. Bij een bocht wilde hel voor den wagen gespan- nen paard een anderen kant uit dan de landbouwer, waardoor de wagen kantel de en wagen, voerman en knecht door ^et ijs te aler geraakten. De knecht was spoedig op het droge; met veel inspan ning trachtle hij De Jong, die onder den wagen terecht gekomen was, uit zijn be niet haar jongste kihd naar Cozy Dell gekomen was. narden toestand le verlassen; de pogin gen bleven echter vruchteloos. To«n meer hulp kwam opdagen was het reeds te laat; De Jong, ruim 30 jaar oud, bleek reeds te zijn overleden. Di typhus in DrenteTe Z war te meer zijn vier gevallen van typhus geconstateerd. Langs de grens- De Duitsdie commiezen hebben aan de grens bij Dinxperlo een bende jeugdige arbei ders, in arrest gesteld, die 's nachts geregeld kleeding en schoenen, naar ons land smokkelden en 1500 Mark per dag verdienden. Bij hun arresta tie liaddcn ze 12 heerendbstuuois en 12 paar schoenen benevens 5000 Mark bij zich. Maandagavond had voor een uitver kochte zaal in 't gebouw Carré te Amster dam, een ontmoeting plaats tusschen on zen stadgenoot M. Fige en den Proff. P. de Graaf, uit Amsterdam. Deze partij werd door onzen stadgenoot schitterend gewonnen, Wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en Omstreken. De zevende ronde van dezen wedstrijd, welke Maandagavond j.l. in de bovenzaal van „De Korenbeurs" aanving, verliep als volgt: H. G. Teunisse wint van D. van Wamel; P. J. van Dartelen, remise met P. J. Eype; J. Lycoklema remise met P. van WameL De partij tusschen de heeren S. M. Mons en J. P. Exel werd in remise-stelling af gebroken en zal later worden voortgezet. Biljartbond Haarlem en omstr. Ko renbeursH. E. S. In de Korenbeurs had gisteravond in klasse C bovengenoem de ontmoeting plaats. Wel waren de par tijen spannend, doch er is verbazend slecht gespeeld. Korenbeurs heeft ten slotte den wedstrijd gewonnen. De partijen van no. 1 af, vindt men hier onder: Korenbeurs D. E. S. 1. 83 100 2. 94 100 3. 100 94 4. 100 85 5. 100 75 477 454 Haarl. Kegelbond. Aan den kam pioen- en vrijebaanwedstrijd welke J3, 20 en 27 November heeft plaats gehad is door een 150 leden van bovengenoem- den Bond deelgenomen, waarvan de officieele uitslag is als volgt: Kampioen-wedstrijd le Prijs Gouden Medaille J. Klau wers 301 houten; 2e prijs gouden ke gel W. G. Beelen 290; 3e priis gouden kegel Th. Smit 286; 4« prijs kunst voorwerp H. Lohman 283; 5e priis idem J. v. Eisen 282 houten 45 tref fers; 6o prijs idem H. N. Verdel 282 houten 44 treffers; 7e priis idem v. Mie- zenbeek 280; 8e priis idem P. v. Daa- len 279; 9e priis idem P. Zipp 278; 10e priis idem E. Kimman 275; 11e prijs idem M. Henneman 274; 12e prijs idem P. 0. v Gaart 273; 13e prjis id. Jac. v. Maris 272; 14e priis idem J. W. v. dl. Veer 271; 15e priis idem H. Erantzen 270; 16e prijs idem J. Zuu- rendonk 270; 17e priis idem M. Duits hof 270; 18e priis idem O. Hovingh 269- 19e prijs idem O. Fehn 239 20e prijs idem J. Paulen 267 houten 43 treffers. Alle in 45 ballen. Hoogste werper in 15 hallen J. Klau wers 121 houten. Oonsolatie in 45 bal len D. v. Ellinckhuijzen 249 houten zon der poedel Vrije baan Café v. Holst, Bloemendaal. le Prijs G. Houtgraaf 4033; 2e prijs P. Schous 4030; 3e priis P. Vrugts 3830; 4e prijs L. Henneman 38-29; 5e priis D. Walter 37363532; 6e prijs H. Lohman 373635; 7e prijs Joh. Jung 37—35- 8e priis J. Cobelens 37—34. daié Klauwers, Santpoort: le Priis H. J. Klauwers 44- 4; 2a priis J. Klauwers 4443; 3e prijs J.' W. v. d. Veer 434242; 4e priist Grootegoed 434240 5e prijs B. Stals 4341; 6e prijs L. Henneman 4240- 7e prijs J. v. Maaswinkel 41 40; 8e prijs M. Henneman 4040-40 Oafé Brinkmann: le Priis P. Reitsma 44; 2e prijs M. Henneman 423e prijs Th. Smit 41 4e prijs P. v. Gulik 4039 5e prijs J. Coppens 4036; 6o prii3 P. Hey- ligers 4033- 7e priis J. Klauwers 40; 8e prijs O. Fehn 3837. Prijsuitreiking 23 December Hotel Lion d'or gelijk mei den te houden Wildwedstriid, welke plaats hoeft 11 en. 18 December Café van Holst te Bloe mendaal. De prijsuitreiking heeft plaats ce3 avonds 9 uur. Ille KAMERMUZIEKAVOND „TOON KUNST. Het bestuur van Toonkunst heeft den leden Woensdag een bij uitstek genobollen avond toebereid. Zooals bekend, streeft het ernaar, de beste solisten op vocaal en in strumentaal gebied te engageeren en is daarin ook ditmaal op uitmuntende wijze geslaagd. Berta Kiurina, een zangeres, waarbij we nu eens de fraaie loonvorming, ademtech- niek en fluweelig aangehauchte hooge borsttonen, bewonderen, dan weer de sterke gelaatsexpressie, de mimiek, die haar liederen vergezelt en waarmede zij ■haar gehoor gebonden houdt aan haar fascineerenden zang. Het program vermeldde diverse auteurs. Reeds dadelijk wist „die Kiurina" den juisten „hüpfenden" Mozart-toon te tref fen, doch haar sucoes lag meer bij de Schubert- en Strauss-Iiederen. Vooral bij Strauss' mooie strakke lijnen, waardoor ze het lied direct poneerde. Het stond I Bij Schubert's liederen bevangt je zoo'n gevoel van intieme gemoedelijkheid, van echte Duitsche Sehnsucht. Er is wel eens gezegd, df.t Schubert de man was, die een draaiorgel in zijn ziel droeg, maar dat is een malen, zonder reden. Nu ja, larmoyant fs hij wel eens. 't Was de Romantiek; maar de schoon- hede, de prachtige zuiver doorvoelde accenten zijn ontelbaar. En 't is in deze liederen, als Frühling sglaube, Forelle, Laidenraslein en Grek-J.en am Spiunrade, dat de zangeres ons bovenmate boeide en ontroerde. Na eenige onbeduidende liedjes van Marx, volgden die van Pfilzner, waarbij de zangeres haar mimiek in sterke mate te hulp riep, om den indruk le vestigen, waartoe de compositie zelf niet in slaat is. Een waardig slot vormden een viertal liederen van Rich. Strauss, mooi, diep- menschelijk en toch schalksch van ecJiien humor, zooals in „Amor". De zangeres, die uitbundig werd toege juicht, kwam er zonder toegiftje niet af, B. D. Personalia. Mien schrijft ons: Den 7 December aj. herdenlkt zuster N. Kiliaassen dien dag, waonop zij voor 40 jaar aam het Diaconessenhuis werd verbonden. Direct na de oprichting van deze stich ting hier werkzaam gesteld, heeft zij vetter liefde en hoogachting weten te ver werven. Zij zal voorzeker op düen dl.ig vele blijken vom belangstelling ondervinden. Vergunning drankwet. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat bij Gedeputeerde Stalen der provin cie Noord-Holland is ingekomen een ver zoekschrift van F. Slot, lol het verkoo- pen van sterken dranik in het klein voor gebruik ter plaatse vam verkoop alleen aan logeergasten in de na te noemen Io- calileilen van het perceel aan de Kruis straat No. 17: op de 1ste verdieping de koffiekamer en de kamers Nrs. 1, 2, 3 en 4 op de tweede verdieping der kamera Nrs. 5 1oi en met 10 en 12. Kamer-muziekavonden Toonkunst. Het bestuur van de Hamrftemsohe afdecttimg der Mantsdhappij tot bevordering der Toonkunst verzoekt ons mede le dleefien, dat abonnementen voor de Kameranuznek- avon/dien (dit loopende seizoen) geheel zijn uitverkocht. Van heden aif kunnen reed® nieuwe abonmé's voor het volgend seizoen zich opgeven bij het concert-bureau A. Ver mout, Warmoesstraat 10, welke naar volg orde zuilen worden inigesolineven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 5