EEN UITDAGING. BINNENLANDSCH NIEUWS. Bezuinigingsmaatregelen. Landelijke actie tegen winkel sluiting. AANVULLING VAN HET R.K .STAATSPROGRAM. DE K. S. A. EN DE STEUNVER- LEENING AAN RUSLAND. BEHOUD VAN DEN ZOMERTIJD GEVRAAGD. TWEEDE KAMER. GEMENGD NIEUWS. KORTE BERI6HTEH. ORDE EN ARBEID. KERK EN SCHOOL Van onverdachte zijde d.w.z. van So- cVastische zijde bleek de juistheid daar van. In den Amsterdamschen Eaad zeide de heer Gulden, het bekende sociaal democratische lid o.m., dat uitbreiding moet komen van het aantal bouwvak arbeiders, om een tegenwicht te vormen tegenover „de meer dan overdreven elschen", die groote groepen van bouw vakarbeiders stellen. Ook hier geldt, al dus de heer Gulden, hoe minder aan bod (van werkkrachten) hoe hooger de leonen. En de loonsn der bouwvakarbei ders gaan nog altiid ver uit boven het loon van andere arbeiders. De verhou ding tusschen het loon en de overige kosten van den. woningbouw Ls oneven redig hoog. Door die hooge lonen wer den de huren schrikbarend de hoogte in gedreven. Het gevolg is, dat de ar beiders een goede woning niet kunnen bekomen. Deen nu de heer Gulden in den ■Raad der Hoofdstad een beroep deed op den gemeenschapszin der arbeiders was de consequente-.oeialDt, de commu nist Oolly, onmiddelliik bij de hand om te onderbreken: „Doe dat beroep op de regeering!" Waarop de heer Gulden antwoordde: „Neen, meneer Colly, op de arbeiders moet dat beroep worden gedaan." In een volgende zitting heeft wethou der De Miranda dan ook moeten toe geven „dat de arbeidersiconen in de bouwvakken alnormaal hoog ziin." De „Tijd" vraagt, waarom de Socia listische wethouder De Miranda die zoo graag ingrijpt in 't economiisch leven om „priisregelend" op te treden, thans niets onderneemt om de tfust-vorming der bouwvakarbeiders te breken? De Wethouder zal niets doen om bui- teniandsche werkkrachten aan te voeren. Dit wil hii maar liever aan particulie ren overlaten. Hii verwacht, dat de elasticiteit der arbeidsmarkt vanzelf zal medebrengen, dat er meer bouwvakarbei ders komen en dientengevolge de loonen dalen. Het is wel merkwaardig, dat de heer De Miranda, wanneer het biivoorbeeld tegen de middenstanders gaat, niet3 van de elasticiteit van vraag en aanbod ver wacht en alles zelf wil doen, om de hooge prijzen omlaag te drukken!" Tegen de rcodo vakhonden durft hij het niet opnemen! Het gepraat over so ciale rechtvaardigheid en bescherming der economisch-zwakken door de so ciaal-democratische leiders kan dan ook niet ernstig worden genomen. „De Tijd" heeft een uitdaging aange nomen van ds. dr. van der Vaart Smit om de onwaarheid te bewijzen van een door dezen dominé opgedischt verhaal over een pasltoor ergens in Oostenrijk. Die met sleenen liet werpen op den kerkhofmuur, om de menschen, die niet meer naar de kerk kwamen, door angst hét kerkgebouw weer binnen te drijven. Het gaat om 25000 gulden. „De Tijd" is niet teruggeschrokken. De demiué krijgt 25000 gulden als hij de waarheid van zijn kletspraatje bewijst en „De Tijd" eischt van hem 25000 gulden als het blad bewijst dat het praatje on waar is. Den afloop kent men te voren: de dominé zal ofwel zich er- met een nieuw praa'tje van afmaken of wel de zaak ver- Kezen. Als bijdrage tot de treurige mentali teit van velen die het katholicisme be strijden is het geval waard in wijden kring aandacht te trekken. Wat moet de Hefde voor dé waarheid bij sommigen groot zijn, als zij een prik kel van f 25000 noodig hebben om.... de waarheid voor den dag te brengen. Maar wat zijin het geweldige stakkers, de menschen die van af bun jeugd met zulke klets- en bakerpraatjes tegen de waarheid blijven opgehitst. Het O. D. wijst er op dat men zulke dingen nooit in een katlioliek blad1 leest. Daar heeft men het lasteren der gedra ging van de predikanten niet noodig om de waarheid der eigen geloofsovertuiging tegen het protestantisme te verdedigen. In de „Msb." wordt betoogd dat de Staatscommissie-Rink, te oordeelen naar haar eersto verslag, inzake bezuiniging wat te veel bezig is met klein goed en haar licht ook niet opsteekt, waar zij het vinden kan. „Indien zij, bijv. bezig is met de de partementen van Algemeen Bestuur, dan zcu zij verstandig handelen zich te ver voegen tot ambtenaren, die daar werk zaam zijn geweest. Deze zouden de opdracht moeten krijgen te spreken. Laat do commissie-Rink dat eens probeeren. De punten van bezuiniging waarop wij ditmaal zullen wijzen zijn: le Opheffing der betaalmeesters-kan toren, met overbrenging van do taak der betaalmeesters naar de ontvangers en vooral naar de postdirecteuren, De postkantoren zijn gewoonlijk ruim ge bouwd. Ze liggen gerieflijk en zijn eiken werkdag minstens 6 a 8 uur open. 2e. Sterke vermindering van de belas tingkantoren, vooral in de groote ste den, cok door betaling van den post cheque- en girodienst zooveel mogelijk verplichtend to stellen en anders be taling op de kantoren der posterijen toe to staan. Reeds lang is in de pen do belasting ontvangers uitsluitend to doen zijn „in nende" ambtenaren. Doch voor dat in nen aan do hand van kohieren en be lastingbiljetten is geen leger betrekke lijk hoog bezoldigde ontvangers noodig. e. Verminder i.-g van het aantal land meters van het kadaster. Wat men van don werktijd dezer ambtenaren hoort, doet ernstig de vraag stellen, of daar do arbeidstijd niet wat kan worden ver lengd. 4e. Als sub. 3 wat betraft dc contrö- 1out3 en essayeurs van den waarborg en de ijkers. 5e. Herziening van de functie van di recteur der registratie en domeinen. De ambtenaren der registratie zelf zeggen dat de inspectsurs het" werk doen en het directeurs-kantoor tenslotte niet veel meef is dan «en doorzend-huis. 6e. Herziening vau de inrichting van den postcheque- en girodienst naar Zwit ser sch-mode], dat goed voldoet en enorm veel goadkooper is." Te 's-Hage is dezer dagen opgericht een Landelijk Comité tegen beperking van den verkoop in de levensmiddelen- winkelbedrijven, die algemeen als een nadeel der dreigende Rijkswinkelslui- tings-wetgeving wordt gevreesd. De daartoe belegde vergadering werd bijgewoond door vertegenwoordigers van organisaties uit Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Delft en aniero plaatsen. Verscheidene sprekers gaven bezwaren tegen do voorgestelde wet t9 hooren. Als een principioele fout werd genoemd het feit, dat de Middenstandsraad voor- uitgeloopen is op de meening der be langhebbende groepen. Men zag daarin al te zeer oen gevolg der centralisatie- zucht, die het raden-stelsel kenmerkt. Men meende dan ook allereerst de Re geering te moeten overtuigen van de onbillijke bejegening, welke erschi lenia groepen der hanleldrijvenden zouden moeten ervaren. Vooral een bedrijf als dat der visch- winkeliers speciaal in de volkswijken kan niet worden aan banden gelegd. De kwaliteit der artikelen zou er onder lijden, «haar zij spoedig aan bederf on derhevig zijn. Dan hangt de vraag naar artikelen als fruit,, chocolade, koek en banket zoo werd betoogd af van opkomende be geerten of behoeften en deze laten zich niet regelen." De vergadering machtigde een commis sie, te trachten in bespreking te ko men met den Hoogen Raad van Arbeid en met den directeur-generaal der Vis- scherijen, met het doel te verkrijgen, dat de wenschen der belanghebbenden zullen worden gekend en in de wet vast gelegd. Eerste Kamer. In de vacature 't Hooft, is tot lid der Eerste Kamer geko zen Jhr. J. Beetaerts van Blokland (A.R.) Samenvoeging van gemeenten. Naar het „Hbld." verneemt, bestaan bij do re geering en bij Gedep. Staten van Noord- Holland plannen om de gemeente Petten, die nog geen 400 inwoners heeft en sedert jaren onderstand geniet uit de Rijkskas en de provinciale kas, te voe gen bij de gemeente Zijpe. Alleen aan salarissen voor burgemeester, secretaris en ontvanger moet Petten ongeveer f 3000 per jaar opbrengen. UITVOERING DER VLEESCHKEU- RINGSWET. De artikelen dezer wet, voor zoover ze niet eerder in werking zijn gestold, zullen naar wij in het Staatsblad lezen, in werking treden met ingang van 1 Januari a.s. Verbinding Den HaagArnhem-Utrecht. Volgens de nieuwe winterdienstrege- ling op do Spoorwegen vertrekt van Den Haag en Rotterdam naar Utrecht en het midden des lauds de laatste trein reeds even na 9 uur en dan nog wel in den vorm van een boemeltrein. Naar het „U.D." meldt, zal in de eerstvolgende dienstregeling in dit groo te inconvenient voor het reizend pu bliek worden voorzien, door het inleg gen van een laten sneltrein, zoowel uit Rotterdam als uit Den Haag naar Utrecht. Tevens wordt ernstig overwogen om ook den laatsten trein van Arnhem naar Utrecht belangrijk te verlaten. Een en ander in verband met. de op merkingen èn over de Haagscho ver binding èn over de verbinding met Arn hem (laatste avondtreinen naar Utrecht) in ons blad gemaakt. Is genoemd blad goed ingelicht, dan moet bit de volgende dienstregeling óók voor het binnenlandsch verkeer de toe slag voor het gebruikmaken van D-trei- nen geheel worden opgeheven. De ledenvergadering van de R.K. Kiesvereeniging D., te Amsterdam heeft tot aanvulling van het R.K. Staatspro- gram de wenschelijkheid uitgesproken: le. dat het lidmaatschap der Twee de Kamer niet - mag worden vereenigd met het lidmaatschap van den Gemeen teraad eener z.g. groote gemeente, al thans niet met het vervullen van het wethouderschap in dergeliike gemeente; 2e. dat de bepalingen van een col lectief arbeidscontract, ook van binden de kracht zullen gjjn voor ongeorgani seerden 3e. dat de Overheid het voorbeeld geeft, om geen gehuwde vrouw in loon dienst te nemen. Het Centraal Bestuur der K. S. A. hield Dinsdag 29 November j.l. in het café-restaurant „De Kroon," 's-Graven- hage een druk bezochte vergadering. De voorzitter, prof. L. van Akon sprak zijn voldoening uit over de groote op komst en deed vervolgens eenigo mede- deelingen o.a. dat door de „Hanze" in het Bisdom Haarlem 10 cent per lid aan het Centraal Bureau zal worden bijgedragen. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven wees de voorzitter er nogmaals uitdrukkelijk op, dat over de wijze van aansluiting der vakorgani saties bij do PI. Comité's alleen de Dio cesane Comité's een beslissing némen kunnen. Slechts, het Diocesaan Comité in het Aartsbisdom Utrecht heeft zich gereorganiseerd volgens do nieuwe sta tuten, zoodat door dit Comité binnen zeer korten tijd over dit punt een besluit kan worden genomen. De overige Diocesane Comité's mceten zioh eerst reorganiseeren. In Haarlem, Breda ca 's-ilcrtogenbosch zal deze re organisatie zeer spoedig plaata hebben, zoodat ook daar eerlang een beslissing kan worden tegemoet 'gezien. De voorzitter vroeg vervolgens aan de leden hunne aandacht te schenken aan een jeugdige vereeniging, n.l. de Al- taarwacht, die reeds in het Aartsdiocees zeer veel leden telt en met succes werkt. De Altaarwacht wil vooral met het oog op de invoering van den achturendag de arbeiders en anderen er toe brengen des morgens de H. Mis bij to wonen en zooveel mogelijk tot de H. Tafel te naderen. Aan de PI. Comité's zal wor den verzocht deze organisatie oiveel mo gelijk te steunen en in het maandschrift „Katholiek Nederland" zal in een kort artikel op deze organisatie worden ga- wezen. De directeur van het Centraal Bureau doet eenige mededeelingen omtrent de steunverleening aan Rusland. Aan de PI. Comité's en aan de ZeerEerw. heeren Pastoors werden circulaires gezonden, waarin verzocht werd deze steunbewe ging onder do Katholieken ijverig ter hand te nemen. Ook in de R. K. Pers werden inschrijvingen voor dit doel ge opend. Op zeer vele plaatsen werd aan dit verzoek voldaan, z tot heden door het Centraal Bureau .oor dit doel plm. f 6500 ontvangen werd. Hierbij is inbe grepen een bedrag van f 1400, dat alleen door „De Tijd" ontvangen werd. Het Dagelijkseh Bestuur besloot lid te worden van den „Bond tot steunver- loening aan hongerend Rusland." In dezen Bond zijn Oomité's van allerlei richting vertegenwoordigd. Deze Bond heeft slechts ten doel, gezamenlijk straat- collecten te organiseeren. Er werd met dezen bond een. gunstige overeenstem ming verkregen, omtrent do verdeeling der gelden, die deze straatcolleeten zul len opbrengen. Per 1 Januari zullen alle geilen, die tot dan toe ontvangen werden aan Z. H. den Paus worden opgezonden. Vervolgens bracht Mr. Scholtens ver slag uit van de oprichting van den R.K. Bond van Volksuniversiteiten. Op een vraag van Pater Kruitwagen O. F. M. werd geantwoord, dat voor sommige deel nemers der 8ste Sociale Week ook voor goedkoop logies zal worden zorg gedra gen. Een nieuwe financieels regeling voor do geheele organisatie der K. S. A. werd door Ijet Centraal Bestuur aangenomen en zal ter goedkeuring aan den Cen- tralen Raad worden voorgelegd. Met een voorstel van den heer v. d. Steen, zal bij het redigeeren van deze regeling rekening worden gehouden. Na het maken van eenige opmerkingen werd de begrooting voor het jaar 1922 met algemeene stemmen goedgekeurd. Na een geanimeerde rondvraag werd deze hoogst belangrijke vergadering dooi den voorzitter met don Chr. groet ge sloten. De Pauselijke internuntius. De kerke- raa/d dier Ned. Hcrv. Gemeemte te Amster dam heeft een protest tegien tte rede, d6e de mfemuiilms bij de ovenhandtigiing van zijn geloofsbrieven uitsprak, aan II. M. de Koningin gezonden. Die kerkeraad heeft nu vaA H. M. een antwoord g-dkregen, waarin dank wotrdit gebracht voor de in loet adres geuite ge voelen» van verknochtheid aan H. M. en het huis van Oranje. Op het protest wondt absoluut niét ge reageerd. HET BEZOEK GAAT NIET DOOR. Wegens het invallen van den dooi gaat het bezoek der Koningin en van de Prin ses aan t' Noorden niet door. Faillissementsaanvrage ingetrokken. Op verzoek van den eischer is Dinsdag de faillissementsaanvrage der gemeente Emmen ingetrokken. „De Middenstandsbond" heeft zich met een adres tot den Minister van Bhwienland- sehe Zaken gericht, waarin adressant zegt, dat hij kennis heeft genomen van de ver zoeken, om den Zomertijd in het vervolg niet meer wettelijk in ons land te doen invoeren. De Bond zou de inwilliging dier verzoe ken ten zeerste betreuren, omdat 'hij van oordeel is, dat het behoud voor de geheele bevolking van groote beteekenis is. Niet-wederinvoering van den Zomertijd zou in het bijzonder voor de handeldrij vende en industrieele Middenstanders me debrengen een aanmerkelijke verhooging hunner bedrijfsonkosten, doordat zij dan zooveel meer gebruik zullen moeten maken van gas- en electrisch licht. Het behoud van den Zomertijd is voor deze categorie der bevolking zoo uiterst gewenscht, omdat zij dan ook. alleen in dc gelegenheid is, na sluiting der winkes en werkplaatsen het aangename van de zo meravonden nog groctendeels bij daglicht te kunnen genieten. Daarom verzoekt adressant den Minister het daarheen te willen leiden, dat de Zo mertijd ook in de komende jaren wettelijk in ons land wordt ingevoerd. De Tubantia. Naar wij vernemen, zal de inteeannatóonaie enquêtecommissie in zake het zinken van het Nederlanid'sch stoomschip „Tubantia" oip 18 Januari in het Vredespaleis haar werikzaiamhedlen aanvangen. 'De zittingen zuilen niet open baar zijn. PRINS HENDRIK TWINTIG JAAR OFFICIER Prins Hendrik 'heeft Maandagmiddag in 't Kon. Paléis te 's-Gravenhage uit handen van den Minister van Oorlog, Mi nister van Marine ad interim, den heer Van Dijk, die vergezeld was van zijn ad judanten: kapitein van d'en generalen staf Carstens en luitenant ter zee le klasse Diepliuis, het eereteeken voor langdurigen Nederlaudsohen dienst als officier met het cijfer XX ontvangen. Kamerverkiezingen 1922. Het ge rucht loopt, dat de heeren Dr. Lely en Mr. Rink, zich wegens 'hoogen leeftijd bij de Kamerverkiezingen in 1922, niet meer voor een zetel beschikbaar zullen stellen. Beide 'heeren zijn vrijheidsbonders. Vergadering van Dinsdag 6 December. De motie-Oud afgevoerd. In verband met een mededeeling der regeering is besloten de AEBEIDBBE- GROOnNG te behandelen na de alge meen© beschouwingen over de staatsbc- grooting en de motie-Oud betreffende de niet-aanstelling van ambtenaren bij Arbeid van de agenda af te voeren, om dat deze motie kan worden omgezet in een met algemeene strekking. Orondwetsherxiening. De regeering neemt het amendement- Trce'sfcra in zake verplichte pensionnee- ring van weduwen en weezen van Kamer leden over. Een amendement-Van Ravesteijn om de samenstelling der Kamerleden bii de gewone wet te regelen, wordt verworpen met 5-5 tegen 16 stemmen; een amende- ment-Braat schdeloosstel!ing v rla ei tot f 2500) krijgt alleen de stem van den voorsteller; 70 leden zijn tegen. Verworpen wordt met 55 tegen 16 stemmen, een amendement-Rutgers om de schadeloosstelling te laten op f 3000 doch aan niet-Hagenaars vergoeding voor verblijfkosten te geven. Een amen dement-Rutgers om de mogelijkheid van weduwen- en weezenpensioen to doen vervallen, wordt verworpen met 58 te gen 14 stemmen; het artikel regelende de schadeloosstelling en pensioen, wordt aangenomen met 55 tegen 16 stemmen. Het artikel, waarbii aan het verlies van het kiesrecht niet noodwendig het verlies van verkiesbaarheid wo-dt ver bonden, behalve voor dronkaards en land- toopers, wordt aangenomen met 67 te gen 3 stemmen, na de bestrijding door den heer Van Ravestqyn ,d!e dronkaards en landloopers niet ongeschikt acht voor Kamerlidmaatschap. Het anK-udement-Bongaerls om den zit tingsduur der Eerste Kamer te bepalen op 6 jaar (in plaats van 4 jaar zooals.de re geering voorstelt) is verworpen met 50 tegen 25 stemmen. De heer MARCH ANT. V.D., verdedigt een amendement om aan de vertegen woordigende lichamen in O. en W.-Indic gelegenheid te geven de Indische belangen in onze volksvertegenwoordiging te doen vertegenwoordigen door een of meer ha- rer leden. De heer DRESSELHUYS. V.B., licht een sub-amendement toe om voor hetgeen de heer Marchant wil, een nadere regeling' bij de weUe vorderen. D heer MARCHANT neemt het sub amendement over. Het amendement wordt verwoipen met 39 tegen 29 stemmen. Avondzitting van Dinsdag 6 Dec Grondwetsherziening. Aan de orde is de voortzetting van de behandeling van art. 105 (elke Kamer be paalt bij haar reglement van orde hoeveel leden tegenwoordig moeten zijn alvorens de vergadering kan worden geopend). De heer BEUMER A.-R., kan zich moei lijk voorstellen dat de Kamer na aanne ming dezer wijziging vrijheid zou vinden, haar quorum te beperken. De heer TEENSTRA V. D„ acht het voorstel geen verbetering. De heer SCHAPER S. D., sluit zich hier bij aan. De Minister van Binnenlandsclie Zaken, de heer RUIJS DE BEERENBROUCK, zegt dat het voorgestelde niels nieuws is, doch laat de beslissing aan de Kamer. De stemming wordt bepaald op morgen 1 uur. Bestelen wordt de behandeling van art. 106 aan te houden tot na de beslis sing over art. 105. Hierna is aan de orde een ameadement- Van der Waerden tot invoering van het facultatieve referendum. GEEN RECLAME BIJ DEN KRIJGSRAAD Naar men aan de N. Pr. Gr. Ct. mede deelt, zal de sergeant, die onlangs een briefkaart zond aan maarschalk Foch en daarvoor een straf opliep van 14 dagen kwartierarrest, geen gevolg geven aan zijn aanvankelijk voornemen om ie rcclamee- ren bij den Krijgsraad. Door het ijs gezakt. Te Schiedam is een 14-jarige jongen, Van H„ wonende aldaar, die op de Poldervaar! reed. door het ijs gezakt en verdronken. Een baan veger, zekere B„ die hem te hulp wil le komen, zakte eveneens door het ijs. Zijn toestand is ernstig. SCHAATSEN MET PUNTJES. Het Centraal bestuur van den Frie- schen IJsbond heeft aan de schaalsenfa bri'kaotcn in Friesland verzocht, ter voor koming van verwondingen, die scherpe puntjes op hun schaatsen te willen af vijlen en voorlaan dergelijke punljes niet meer te maken. Het publiek j$ verzocht in dezen tc willen medewerken en niet met schaatsen, voorzien van dergelijke puntjes, (e rijden. Zooals bekend, eindigt de Friesche schaats van voren met een punt, de Hollandsche met een krul. ZUIVERE NEDERLANDSCHE TAAL. Neerlandia schrijft: wat geeft onze re geering toph slechte voorbeelden! Nu weer in de gewijzigde Octrooiwet begint het nieuwe artikel 21 als volgt: Bij de aanvrage is een bewijs over te leggen Dat eeuwige is te in de beteekenis van moetWe hebben al eens gewezen op uit drukkingen als: het ijs is te berijden. Moet dan het ijs bereden worden? VAN HET HOF. H. M. de Koningin heeft ten gevolge van den ingevallen dooi afgezien van haar voornemen om de Paterswoldsche ijsbaan te bezoeken. MEER BLOEMEN IN IIET LEVEN, MINDER IN DEN DOOD. We lezen in de „"Gelderlander": Zeker 't, is een mooie, piëteitsvolle gewoonte, onze dierbare dooden op hun laatsten gang bloemen te schen ken. Maar hoeveel wordt hierin tegen woordig niet overdreven. Wanneer ik de enorme massa's bloemen soms zie op een graf, dan komt toch onwille keurig de gedachte, zou dat nu alles wel: deze geweldige luxe, deze pracht van bloemen, zou dat alles nu wel in den geest van den doode zijn? En dan is het mij, alsof zoo velen door het geven van een grootsche bloemen pracht, zouden willen goedmaken, wat zij tijdens het leven van den dierbren doode zijn te kort geschoten, hun liefdeloosheid, hun hardheid vaak en onverschilligheid. Zooveel belangstelling in den dood en o. itoo weinig m het leven. Hoe dankbaar zou menige stille sla per in het leven niet geweest zijn. voor misschien een enkele bloenieu- groet. Ik denk hier niet alleen aan die bloemen, welke in de tuinen en broeikasten gekweekt zijn, maar ook aan die andereu, welke in de zielen groeien. Een enkel woord van liefde een hartelijke zachte handdruk een warme blik een tegemoet komen en deelnemende belangstelling als mensch tot mensch oprechte genegenheid. Zijn dit niet alle bloemen, welke den sluier van het sombere alledaagsche iels oplichten, het leven rij kei' en zonniger maken? En niet alleen dat wij deze bloemen in elk jaargetij bezitten en ons niets zouden kosten. Zij bereiden en den ontvanger en den gever, ware vreug de, want iedere bewezen weldaad keert in de eigen ziel terug. Dit soort van bloemen, den levenden spontaan ge geven, den medemensch, op den soms zoo zwaren moeilijken weg, vooral in onze hedendaagsche koude, liefdelooze wereld, geschonken, zijn honderdmaal meer waard als de rijkste, prachtig ste bloemen en kransen den dierboren doode geschonken. SCHIERMONNIKOOG GEÏSOLEERD Sinds dc vorige week Dinsdag is naar ui't Söhiermorand'koog aan de „Msb." wordt geseind, dit eiland zonder verbinding en zonder eenige post. Zaterdag heeft men per ijswlet na een tocht van 5 uren de Friesche kust welen te bereiken, dooh te rugkeer was niet mogelijk. Dinsdagmorgen heeft de burgemeester telegrafisch den Minister van Landbouw doen weten, dat de bakkers zonder gist zitten, levensmiddelen zijn er voldoende, wild is ei in o-venaloed. De post voor liet eiland is naar Den Helder göbraoht om vandaar per vliegma chine naar Schiermonnikoog le worden vervoerd. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN STOOMTRAM. Te Rotterdam is Maandagmiddag een auto, waarin zich vijf personen bevon den, op den Dordteehen straatweg tegen de stqomtram opgereden. De wagen sloeg, zoo meldt de „Msb.", over den kop en do inzittenden werden tegan dé straat geslingerd. Verplegers van den Genees kundigen Dienst, die spoelig ter plaatse waren, verleenden de eerste hulp. De 39-jarige zaadhandelaar M. V., had zware inwendige kneuzingen en verwondingen aan het hoofd bekomen, evenzoo zijn broer, de 38-jarige vlasfabrikant G. V. De bestuurder van den auto, da 39-jarige graanhandelaar G. G. S., bekwam ver wondingen aan het hoofd en de beenen. De twe© andere passagiers liepen schrammen en ontvellingen op, zoodat opneming in het ziekenhuis noodzake lijk werd geacht. Doch de gewonden lie ten zich liever naar hun woning te 's-Gravendeel overbrengen. GASONTPLOFFING IN AMSTERDAM Maandagavond bal in do Djambistraat te Amsterdam een ernstige gasontplof fing plaats. De familie van don politie agent, Lan~erhuis, vierde in het bened n- huis het Sint-Nicolaasfeest. Omstreeks half negen is door onbekende oorzaak de gasleiding afgeknapt. Het gas heeft zich verzameld onder den vloer en is ontploft, toen iemand een lucifer aan stak. Een stuk van den vloer en van het plafond werden vernield. Een meisje van twaalf jaar werd opgenomen en over do veranda in den tuin gegooid zij kreeg kwetsuren in het gelaat. Een ander meisje word aan het been ge kneusd. De vernieling in het huis van Langer- huis is groot; geen enkel meubel bleef onbeschadigd. De familie moest tijdelijk bij de buren ondergebracht worden. GEZWAVELDE FBANSCHE WITTE WIJN. Dr. Van Hamel Roos waarschuwt in het „Maandblad tegen de Vervalsching" tegen de gezwavelde Eransche witte wij- nen. Hij geeft daarbij de volgende toe lichting: „Wij hadden gelegenheid ia Eransche witte wijnen een zoodanige groote hoe veelheid zwaveligzuur te constateoren, d t het geregeld gebruik er van nadeelig voor de gezondheid zad kunnen wor den. Gelijk bekend is, worden de wijnvaten gezwaveld, en deza behandeling, mits deskundig toegepast, wordt in alle lan den goedgekeurd, daar slechts geringe hoeveelheden zwavelig zuur op deze wijze in den wijn kunnen geraken. Geheel anders wordt de zaak wanneer, zooals dit in Frankrijk en ook elders geschiedt, een betrekkelijk groote hoe veelheid zwavelig zuur-oplo3sing (of wel zwavelig zure zouten) toegevoegd wordt, pm de gisting van het druivensap te onderbreken, en zoodoende deelswijze den zoeten smaak van den most te behou den. Deze hoeveelheden bereiken zooals wij konden constatesren, soms ca. 1/3 gram per liter, d.i. ruim het tienvoudige van de b.v. in Italië en Zwitserland, en ruim het vijfvoudige van do in Duitschland toegestane hoeveelheid zwaveligzuur. Het behoeft waarlijk geen verwondering te wekken, dat zoo menigmaal geklaagd wordt over hoofdpijn en een onbehage lijk gevoel, bij het geregeld, zelfs ma tig gebruik van dergelijke wijnsoorten. Waar onze nieuwe Warenwet in deze zich niet naar den eisch kan doen gel den, omdat bij ons nog geen normen voor wijnsoorten bestaan, achten wij het wenschelijk, in het belang der publieke gezondheid, de aandacht der autoriteiten op deze zaak te vestigen. Zoo menig maal worden uit het buitenland wa ren hierheen gezonden, die in het land van oorsprong niet toegelaten zijn, en die men derhalve met bekmamen spoed naar het alles slikkende Holland uit voert, waar behoorlijk deskundig toezicht aan de grenzen, waarop wij reeds her haaldelijk aandrongen, geheel ontbreekt. DE GESTRANDE MOTORBOOT. Uit De Lemmer wordt d.d. 5 dezer ge meld dat de betonnings-molorboot "sua E uk huizen kaail"'J' T,-lup. nog steeds te Mirdummerhoek op bet strand zit. Men ziet voorloopig geen kans dit vaartuig weg te krijgen, daar het ruim iK voet in het zand zit. Er zal ge wacht moeten worden op hoog water en meerderen dooi. WIE NIET STERK IS.... Wij lezen in de „Stand.": We hoorden van een eigenaardige han delwijze, die in een klein, Veiuwsch dorpje gevolgd werd. Daar was n.l. een diaconie, die kapitaal had, en een kerK- voogdij, d io arm was, beide zelfstandige afzonderlijk beheerde lichamen. De rij kere zuster mocht de arme niet h.lp„n. Maar men kwam op een idee. De diaconie' huurde n.l, voor haar paar armen een bank in de kerk, en betaalde daarvoor aan de kerkvoogdij de somma van... f 1200! De grenscontrole. De coiutrole bij het passeeren der grens naar Diiilschland is tie laatste dagen bijzonder scherp. Taf van reizigers moeten toelaten, dat zelfs oude unfcilkeien worden afgenomen, nut lal de kom 1 niezen nieuw-kwpen in DtiiLohUmd vermoeden. Dood gevonden. Te Winschoten is de 60-jarige vrouw B. dood iai haai wo ning, door haar alleen bewoond, gevon den. IJsongeluk. Uit de Poldervaart nabij Viaardingien is Zondagmiddag levenloos opgehaald het 13-jarig zoouilje van Van Hall deren uit Schiedam, dtie bij het schaat senrijden te -water is geraakt en verdron ken. Brand. Maandagavond omstreeks 9 uur is een felfe brand uitgebroken in de koolieeriabriek te Krimpen a. d. lJsel, van de Utrecht-Aspha-ltiabrie'k en well in <1© omgeving van de leerdlstiRa-tie. Het vuur was le ruim 11 uur gebfuscht met hef brand,btusctunaitoriaal van de tabmok en vele spuiten uit dan omtrek. Een gedeelte van de fabriek is afgebrand. A'Kes was ver. zekerd. WERKZOEKENDEN. B'i 94 (97) organen der openbare ar beidsbemiddeling in gemeenten met 10.000 of meer inwoners waren op Za terdag 26 (19) November j.l. ingeschre ven 59.619 (57.975 werkzoekenden, waar van 53.600 (52.196) mannen en 6.0 ig (5779) vrouwen. Hiervan behooren: a. tot dé groep textielnijverheid 260 (232) mannen en 782 vrouwen; b. tot de groep bouwbedrijven 10.106 (io,333) mannen en 10 (8) vrouwen, waarbij ongeveer 500 metselaars, 1700 schilders, 11.50 timmerlieden en 3100 grondbewerkers; c. lot de groep hout-, kurk- en slroo- bewerking 1592 mannen en l vrouw; d tot de groep kleeding en reiniging 425 (556) mannen en 443 (414) vrouwen; e. tot de groep bewerking van leder, wasdoek enz. 308 (294) mannen en 8 (12) vrouwen: f. tot de groep bewerking van metalen 5483 (5382) mannen en 70 (62) vrouwen; g. tot de groep textielnijverheid 260 (232) mannen en 70 (62) vrouwen; lx tot de groep voedings- en genolraidl delen (waaronder sigareniii-dustrie) 387J (3705) mannen en 104 (112) vrotnven; i. tot de groep vrije beroepen 2111 mannen en 964 vrouwen waarbij 265a mannelijk en vrouwelijk kantoorperso neel. 1) De getallen tusschen haakjes -geven dc cijfers op IQ November aan. DE SOCIALE WEEK. Het Centraal Bureau der K.S.A. te Lei den, dringt er nogmaals op aan, dat de genen die de Sociale Week van 1217 December a.s. gedeeltelijk of in haar ge heel wenschen bij te wonen zorgen, uiterlijk Vrijdagavond 9 December a.s., hun aanvragen om dag- of weekkaarten, in het bezit van het Bureau te doen zijn. Wie tot heden verzuimde een kaart te be stellen zal derhalve goed doen met on- mildeïtij'k de aanvrage op tc zenden aan •het adres": Oude Singel 78, Leiden. Voor inlichtingen omtrent logies etc wende men zich tot den Secretaris der Jogies-commissie. den heer H. A. Becker. Drift 1012. Utrecht. Het Programmaboek der 8e Sociale Week, dat deze week verschijnt, beval verder alle gegevens, wélke voor de be zoekers dezer Sociale Week van nut kun. nen zijn. Vit de Sigaren-Industrie. In do sigaren-industrie wordt het te Kampen steeds slapper. De vooruitzichten zijn donker. Thans hebben op verschillende fabrieken weer 200 sigarenmakers ont slag gekregen. VOOR DE R.K. UNIVERSITEIT. De collecte voor de R.K. Universiteit heeft opgebracht te Tegelen (L.) ƒ5513 en te Reuver 1500. Eucharistisch Congres. Naar da „Tijd" verneemt, is Mgr. dr. B. Eras, Procurator der Ncderlandsche Bisschop pen te Rome. benoemd als lid van het voorbereidend comité van het Eucharis tisch Congres, dat in Mei 1922 te Rami zal gehouden worden. Het Liefdewerk .,8t. Franc. Xave- rius". Zaterdag, „Sint Franciseusdog, vierde het Liefdewerk „Sint Francis- cus Xaverius", tot ondersteuning van Nc derlandsche missionarissen, gevestigd in het Groot Seminarie to Roermond zijn 25-jarig bestaan. In den vroegen morgen hielden do zamenlijke seminaristen een generale H. Communie ter intentie van de missie. Daarna werd door den ZeerEerw. heer professor Dr. G. Bauduin, den oprichter der vereeniging, in de kapel van het Groot Seminarie een plechtige Hoogmis opgedragen, welke door do professoren en de seminaristen werd bijgewoond. Overigens droog deze feestviering een strikt 'huiselijk karakter. Des avonds verzamelden allen zich in de recreatiezaal, waar de pater missio naris Zuure een uiterst interessante cau serie hield over de missie en het mis sieleven. Voor de Ft. K. Universiteit. Te Nnn- hem (L.) een gemeente met 300 zielen, werd f 800 gecollecteerd voor do R! K, Universiteit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6