Eerste Blad. DOODs Merkel looped op, Frnstige Conflicten aan fa tas Ujt DEN OMTREK DAMIAATJES li VRIJDAG 9 DECEMBER 1921 44ste JAARGANG No. 1401 o PER KWARTAAL 3.25 PER WEEK -°-25 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.577? NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENT1ËN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HAARLEM. Ernstig auto-ongeluk. Personalia. „Zang en Vriendschap". De Melkprijs. Jubileum G. J. van Gasteren. bany zijn mijn Concurrenten voor deze prijzen: UUters vanaf f 12 50 Jekkers met stormkr. vanaf f 7.50 Costuums vanaf f 14 50 Pantalons vanaf f I 90 Al deze goederen hebben 100 pCt. meer gekost. Dus alien naar 'i Welbekende 2de Hands Amerikaansch Kledingmagazijn 4 Nassaustraaf 4 Het E. S. M. Fanfarekorps. Verkooping Bosch en Hoven. Jubileum W. Bos. VAN ONS KANTONGERECHT. Jubileum. Faillissementen. Heeren- en Jongens kleeding Alléén DIAS, Burgerlijke Stand. Maar mijn stoften verkoop ik voor den halven prijs. Wij verkoopen honderden Cou pons, voor mantels en japonnen, voor bespottelijk lage prijzen. BEVERWIJK. VELSEN. IJMUIDEN. Sint Nicolaas en de slechte tijdet J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. IJMUIDEN. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: Woensdagavond he-eft op den Amster- damsöhen straatweg tusschen Liebrug en den R'Oilitep'Older een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een automobiel, bestuurd door dien heer Hille, beschiui'lfabriïkant te Zaandam, reed uit d'e richting Amsterdam in volle vaart op een vrachtauto van de firma J, v. d. B. uit Haarlem, die juist werd aangehou den dtoor de twee veldwachters uit Half weg L. Vervloot en J. M. v. d. Zande, omdat de vrachtauto reed zonder achter licht. De auto van den heer H. werd ge heel vernield. De heer H. werd ernstig •verwond en naar het Groote Gasthuis te Haarlem overgebracht. Veldwachter v. d. Z. kreeg 'n duw 'van den en auto en werd met on w rich ten schouder naar de Maria- stichting vervoerd, waaruit hij echter al weer ontslagen is. De vrachtauto was niet ernstig bescha digd. De auto van den heer H. is door de politie in beslag genomen. Naar be weerd wordt moet de auto van den heer H. te hard hebben gereden. Wel 80 K.M. De heer H. houdt vol niet meer dan 20 a 30 KM. vaart te hebben gehad. Dr. Vehema verleende op de -plaats ■van het ongeluk de eerste geneeskundige hulp. Daar geen voertuig mocht passeeren, stond er weldra ecu heele reeks auto's en voertuigen stil. Ook de tram op de recb- terlijn, drie stampvolle wagons, moest een poos blijven wachten. Stolze IV ery Schoot. Bij de vanwe ge de Ned. Stenografen Vereeniging Stolze VVery gehouden examens, slaagden voor diploma Bh. stenografie: mej. A. Prins te Haarlem. Voor diploma A: de dames D. Hogewind en A. de Wit, te Haarlem; A. Zomer te Heemstede en de heer G. v Lente te Haarlem. Voor machineschrijven Wery's Tien- vingersysteem Bltndschrijven, de dames: A. Prins, W. Hamers. P. Bannlnk, F. Mok. C. Spoor. A de Wit. te Haarlem; V van Kes teren te Hillegom; A. Zomer te Heemstedeen de heeren G. van Len te, P. Visbeen, M. Hoogland, B. Hospes, A. Poel, A. Scheering, te Haarlem; G. v. 't Land te Bloemend aal: M. Vogels te Schoten en J. Verhaar te Hillegom. Dinsdag herdacht de heer E. Moor- tioff den dag waarop hij voor 25 jaar als boekbinder bij de firma E. de Haan in dienst trad. Van zijn patroon kreeg hij, na een toespraak, een enveloppe met in houd; namens zijn kameraden sprak de beer Wagenaar en gaf hem daarna een ruststoel met kussens en een bloemenhulde. Het verdere gedeelte van den dag had hij vrijaf. Door de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" word» 12 December a.s. in de groote zaal der sociëteit „Vereeniging een vocaal en instrumentaal concert gege ven, onder leiding van den heer Fred. J. Roeske. Asl solisten zullen hij dit concert hun medewerking vcrleenen Joy Mc. Ar den (J. IJzerman), te Bloemendaal, Ki Oostenbroek, alhier, Jan Bresser, Amster dam, terwijl mej. Emmy van Eden, alhier zal begeleiden. Naar we vernemen, zijn onderhandelin gen loopende over verlaging van den melk prijs tusschen den melkhandel en de vee houders. Met ingang van 15 December a.s. waarschijnlijk, zal de melkprijs met min stens 1 cent verlaagd worden. Concert. Wegens lichte ongesteldheid van den heen- Cauivez kan hij hedenavond op het concert in den schouwburg lansweg, te geven door mejuffrouw Leen- dertz, pianiste, niet zijn medewerking vcr- leenen. De dames Marie Haitsma Mulder, sopraan en M. Koothoven-Ashe, alt, zullen nu hun medewerkme verleenen. Daar genoemde Dames te Haarlem geen onbekenden zijn, leidt het geen twijfel, dat velen dit concert zullen willen bijwonen. Steun voor afgekeurde militairen. De urgemeeste* van Haarlem brengt het on derstaande ter kennis: Oud-militairen, die na 31 Juli 1S114 voor den dienst werden afgekeurd wegens ziek ten of gebreken, gedurende het mobilisa- tietijdperk in den dienst ontstaan, of in be- •angrijke mate verergerd, kunnen, voor zoo- 7r 2>j tot nu toe verzuimden een aanvra- na l"'i steun in Ie dtenen, ook omdat zij demount^ -1920 zi*n af«ekeur<l> voor om bracht, Zq| aanmerking worden ge aan eigen schimziekl'en of gebreken niet rijken ;\chteruiiga*-T le wijten en belang- (Sten hebben veroorïa^,geWelijke verdien- Zij, die in het ge-noi' Ji' van mibtasr De heer G. J- Van Gasteren, dtoeotelM. van omen Stadsschouwburg word! it ne_ «tembar a.s. 70 jaar. Er heeft zich uwt d,e Sterelemen van Haarlem en de artaten 'ik." glx>öt comité gevormd met 'het doel Uil1 ''«er Van Gasteren dien dag le hull- eeia|U' Wij vernemen dat o.a. op 31 De- j fei een matinee zal worden gegeven stadsschouwburg, waarvoor ver- AveP]s,H'i'1e ariisten van naam hunne inede- V'teodis hebben toegezegd. Kjkhe^ing voor Openbare Vermake- De burgemeester van Haar- HAARLEM lam brengt tor kennis van schouwbung- exploiitanilen, bioeoooip-onidernemiors, be sturen vain vereenigingen, caféhouders en verdere belanghebbenden, diait aanvragen om vergunning tot hot geven van open bare vermiaikalijklhedien ingevolge art. 115 dor Algemeene Podilie-verordienling voor doze gemeente, alsmede -due voor ihet open houden van tapperijen na des nachts 12 uur (art. 105 -dier verordening)moeten worden ingeleverd minsten-s twee maal 24 uren vó6r den dag waarvoor de aan vrage geldt. Qp verzoeken, welke niet tijdig worden ingeleverd za'l in den regel (bijzondere om standigheden uitgezonderd) geene beslis sing kunnen worden genomen. Het E. S. M-farnfarekorps viert zijn 15- jarig bestaansjubileum. 'Heden heefft een feestuiilvooiiing plaats. Aain het feest programma onitleenen wij een en ander over de geschiedenis van het korps. De 'heer J. S'teenikisf schrijft daaromtrent het volgende: Begin October 1906 vatten eenigc leden van het personeel der E. S. M. het plan op een Muziekkorps op te richten. Na ee- nige vergaderingen namen de plannen vasten vorm gam, waarbij met dank ge wag gemaakt moet worden vain -dien steun en de medewerking, ondervonden van den teenimaAigen Directeur, den WelEd. Geste, heer C. H. Julius. Als naam werd gekozen „E. S. M. Fanfarecorps", en na benoe ming van den heer Rap, dostijdis Kapel meester van het 10e Reg. Inf. te Haar lem, tot Directeur, en na de aanneming van het Eere-Vooonzittersohap door den WelBd. heer J. E. A. R. von Helden, kon het oefenen een aanvang nemen en werden reeds dadelijk goede vorderingen gemaakt. Op Zondag 3 Juni 1908 werd voor het eerst een muzikale wandeling gehouden door Aerdenhout, en na eenige goed geslaagde concerten werd in 1911 besloten deel te nemen aan het Nationale Concours te Landsmeer, waar het „E. S. M. Famfarcorps" in de derde Afdeeiing dien Tweeden Prijs verwierf, hetgeen een groot suces genoemd mocht worden. Jam mer voor het corps zag de heer Rap zich kort daarna genoodzaakt voor hel Direc- teursohop te moeten bedanken wegens te drukke werkzaamheden, doch gelukkig slaagde men erin den heer Reijniet van 't Hoff bereid te vunden als Directeur op te treden, onder wiens bekwame leiding hot mot het corps steeds crescendo ging,' zoodat heit „E. 8. M. Fanfarecorps in 15 jaren, na alle aidieelingen doortoopen te hebben, n.l. de 3de, 2de, lste en de afd. Uitmutnenidheid, zich bekroond zag met niel minder don 15 eerste, 5 'woede, 2 derde, -benevens 10 eere en estrap rijzen, zoowel in marscli-, als in concertmuziek. Na al deze successen stelt het corps zich voor hol volgend jaar voor het eerst in de hoogste afdeeiing, de eer-afdeeling uit te komen. Natuurlijk waren deze 15 jaren niet alle jaren van voorspoed. Kleine teleurstellin gen werden ook ondervonden, zooals het vertrek van den WelEd. Geslr. heer C. H. Julius, en later van dienis opvolger, den WeilEd. Gostr. heer Adams, aan wien het corps ook zeer veel te dan ten heeft, zoo mede hot overlijden van eenige zeer be kwame werkende loden. Doch mol de hulp van onzen Eere-Voo rafter, den WelEd. heer J. E. A. R. van Helden, .lie steeds voor hot corps klaar staat, en de werk kracht van de elikoar opvolgende Bestu ren worden de moeieilij'kiheden aiyjd ge lukkig opgelost, waarbij niet vergeten mag worden te herinneren aan den grooten steun en de medewerking van de tegen woordige Directie der E. S. M. de WelEd. Gestr. heeiren Burgersdijk en Waller. Gedurende de 15 jaren van zijn bestaan heeft het „E. S. M. Fanfarecorps" zijn medewerking verleend aan 13 kinderfees ten; er werden 6 concerten gegeven, voor liefdadige doeleinden; 16 serenades wer den gebracht, terwijl het corps vele malen medewerkte tot het welslagen van Komin- ginnefeesten. zoowel in Haarlem, als daar buiten; niet omermeld mogen blijven de concerten, gegeven ten genoegen van de verpleegden in verschillende Gestichten. Woensdagmorgen had ten overstaan van notaris G. J. Boerlage in 't Notarishuis aan de Biklerdijkstraal de openbare verkooping plaats van „Bosch en Hoven". Hieronder laten we de verschillende cijfers volgen, diie tot hedenmiddag 2 uur hekend waren geworden: Perceel 1 voor f 4700; Perceel 2 voor f 1600; 1—2 gecomb. f 6450; 3. f 1500; 4. 7 18°0; 3 en 4 f 3355; 5. f 1800 6 f 2600; f 7L?, jf 4500: 1—9 gecom. f 14300; 7. 00008 f 4600; 7 en 8. f 10100; 9. f 4600; 9 en 10. 9600; 11. ro-onn 10 r° en 11 f 1510°; 7~ll- /„o-OO, 12. 3650; tg f 4500. 12—13. f 81'o0; 14. t 37o0; is. f 4600. 1415. 8400; 1215. f 16550; l15 f 41750- 1—15. f 56050; 16. 3200: 17. f 10—17. f 0500. 19. 1150 0000; 10.' f 5500; 9, Woensdag 7 Dec., herdacht de heer W. Bos, Ghef-rioolwerker bij den dienst van Openbare Werken den dag dat hij 45 jaar in dienst van de gemeente was. Tn gevoelvolle woorden, getuigende van de waardeoring van zijn trouwe, ijverige, en alle eigenbelang opzij zettende dienst vervulling werd hij op het bureau toe gesproken door den Directeur, die hem namens de' ambtenaren van Openbare Werken een gouden horlogeketting aan bood de hoop uitsprekende dat deze ket ting het symbool zou zijn van den hand, die Bos aan den dienst van Openbare Werken bond, een band, onvergankelijk als het goud waarvan deze was gemaakt. Eveneens werd de jubilaris ook op hartelijke wijze toegesproken door den heer Lobel, als oudste in jaren bij de afdeeiing Bioleering en Bestrat.ng. Nadat deze plechtigheid was afgeloo- pen, vond Bos nog gelegenhexd de groote waardeering té leeren kennen die er be staat bij de grondwerkers over de wijze waarop hij altijd met hen als chef heeft samen gewerkt. In zeer toepasselijke woorden werd de jubilaris bij monde van den heer Hil- brink toegesproken. Als blijvend aandenken bood hij den jubilaris 6 eiken stoelen aan, hierbij den wensch voegende dat Bos nog vele jaren, zijn welverdiende rust na 'u zoon langen diensttijd zonder rust, zou mogen ge nieten van dat bezit. Gered. Naar men ons mededeelt, mocht de heer Dekker Dinsdag 't .ge noegen smaken om een jongen, die door het ijs gezakt was bij de Remise aan de Deidsche Vaart door het toesteken van een stok, weder op den wal te kunnen trekken. Auto-ongelukken. 29 SepL 1.1., omstreeks 5 uur nam. reeid B. S. met een auto over den Molenweg te H aarlemmerliede en Spaarnwoude in de richting Haarlemmermeer, toen hij mej. C. M. W. van R. inhaalde, die op dien weg met een motorrijwiel reed. S. week niet genoeg uit, volgens de dagvaar ding, waardoor bij de juffrouw aanreed waardoor zij kwam te vallen en haar mo torrijwiel beschadigd werd. S. vertelde, dat de juffrouw niet ©tuur- vast was en heen en weer slingerde. Hij had signalen gegeven. Juffrouw v. R. verklaarde, da.' zij wd stuurvast was en niet geslingerd had over •den weg. Signalen had zij niet gehoond. Een andere getuige verklaarde, dal sig nalen gegeven waren, toen S. zich op on geveer 150 a 200 M. afstand van de aan gereden juffrouw bevond, daarna niet meer. Een derde getuige zeide nog, dat bekl. signalen gegeven had. toen de juffrouw reeds aangereden was. Dit 'laatste noemde beklaagde zeer over- dire ven. De ambtenaar van hel O.M. zeide, dat hij, als bekl. ronduit had bekend, 'n lichte straf zou' geëiseht hebben. Thans vroeg hij 100 boete of 10 dagen hechtenis. E. G. Sch., garagehouder te Zand- voort heeft 14 September 1.1., des avonds kwart voor negen, een vierwieligen wagen aangereden, nabij de Liebrug, waardoor de 16-jarige bestuurder P. N. ter W. van den bok geslingerd werd en het paarl op hol sloeg. Sch. moest thans terecht staan, ter zake, dat bij de vrijheid van het verkeer in gevaar heeft gebracht, door niet vol doende acht te slaan, op hetgeen zich voor hem bevond. Een drietal getuigen werden gehoord. De 16-jarige bestuurder verklaarde, aan den rechterkant van den weg gereden te hebben. Hij had, toen hii de Liebrug een eind gepasseerd was, omgekeken, de auto gezien en had vervolgens naar rechts uit gehaald. De wagen was aan den rechter kant aangereden. Een getuige 5 décharge die in de auto zal, vertelde, dat de beer Sch. verblind was geworden door het licht der electrl- sche tram, welke voorbij reed. De heer Sch. zelf had hetzelfde verklaard- Een andere getuige ft décharge, die eveneens in de auto gezeten had, zeide, dat men voor de aanrijding den wagen niet kon zien. Op een vraag van den ambtenaar van het O. M. zeide de heer Sch., dat aan den aangereden, wagen geen lichtje achterop bevestigd was. De ambtenaar meende, dat het weltig en overtuigend bewijs niet geleverd was en vroeg vrijspraak. De verdediger, mr. Th. Folkers, le Amsterdam, kon zich hiermee vereenigen. Woensdag herdacht zuster N. Klaassen den dag, waarop zij voor 40 jaar aan het Dia- conessenhuis werd verbonden. Woensdagmorgen werd zij in de bestuurs kamer door het bestuur gecomplimenteerd. Hedenmiddag was er receptie, terwijl de dag met een huiselijk feestje besloten wordt. Zuster Klaassen mocht vele blijken van belangstelling ontvangen. In slaat van faillissement werden ver klaard: I. H. Wernik Jr., behanger en stof feerder, wonende te Haarlem, Schagchel- straat 44. R. C. Mr. H. v. Loghem de Jos- selin de Jong. Curator Mr. P. Tjeenk Willink. II. W. H. Bouwmeester, wonende te Haarlem, Rothuizen 16. R. C. Mr. H. v: Loghem de Josselin de Jong. Curator Mr. H. Tuymelaar Gehomologeerd werd het accoord in hei faillissement van: de Handels vennootschap onder de firma Siebeling en Co., geves tigd te Zaandam en W. Boteitaan, wo nende te Zaandam (100 nCIv Door den grooten toeloop bij den ver koop van eenige wagonladingen prima in de Magaztfnen Kleine Houtstraat 97 en 99, verzoeken wij het publiek kalm hun beurt af te wachten en ter voorko ming van ongelukken, niet te dringen. Wij hebben maatregelen genomen, dat op eenhooping van publiek niet meer kan voorkomen. Wij hebben nog grootsn voorraad Winterjassen, Ulsters, Costuums, Pantalons enz. enz. voor de bekende lage prijzen. KI. Houtsr. 97 en 99 bij de Kleine Houtbrug. Eén zaak in Haarlem. (Advertentie) Ondertrouwd: 7 December, J. J. v. Hou ten en M. H. de Wilde. C. Leewis en K. Koster. J. B J. Pennarts en E. v. Vier- sen. T. de Crauw en E. W. v. Meurs. Getrouwd: 7 December, P. Breeuwer en M. E. de Nijs. W. J. Glas en M. Metz. A. Fiege en J. H. Vredenburg. G. West hof en A. Ros. Geboren: 6 December, z. van A. M. v. Twuij ver-S berk. d. van M. Severijinse-v. Wort. z. van E. G. Korfage-Ter Veer. z. van T. A. K. Sohruijer-v. d. Vecht. 7 December, z. van S. v. Waard-Stein. - d. van F. H. Cnoese-v. Dorp. Overleden: 5 December, E. Heynsius- Kemp, 92 j., Parklaan. R. London, 83 j., Jansstraat. 6 December, H. Pel- Bleeker, 34 j., Antoniestraat. DE COMMISSIE VAN OVERLEG. Geachte Redactie. De Moderne collega's eischen terecht van den voorzitter der Commissie van Overleg een juist verslag der vergaderin gen. Ik mag hun voorbeeld wet volgen en hetzelfde ook van hen eischen. In de vergadering toch van 24 Oot. j.l. werd door de moderne hoofdbestuurders voorgesteld om het cllege van B. en W. te adviseeren, het overleg te reorganisee- ren op den grondslag van het besluit van het gemeentebestuur van Amsterdam van 21 Juli 192Q. De voorzitter verklaarde dit voorstel builen de orde, aangezien het agenda-punt alleen betrof een uitbouw voor technische en economische bedrijfszaken. Na lange discussie werd de vergadering geschorst en lipt resultaat was, dat de voorstellers er het Amsterdamsche stelsel uitschrapten en hun voorstel in dien geest wijzigde, dat alle organisaties zich vereenigden met een reorganisatie van de Commissie van Over leg in zake regeling van arbeids- en dienstvoorwaarden en uitbreiding voor technische en economische zaken. Ook de in uw blad genoemde heer De Ridder, hoofdbestuurder der Chr. werklieden-or ganisatie, voorstander van het Amsterdam sche stelsel, noemde het zich vooruit vast- leggenleggen Otp een bepaald stelsel on doordacht en drong mede op intrekking daarvan aan. In de volgende vergadering van 7 Nov. bepaalde de voorzitter de orde van de vergadering om thans te behandelen op welke wijze men de bespreking van tech nische en administratieve zaken zou be handelen, n.l. door centrralisatie of de centralisatie. Toen daarover reeds bijna 2 uur was geddscusseerd kwamen de hoofd bestuurders der moderne bonden opnieuw met den eisch naar voren toch lnever eerst het georganiseerd overleg voor arbeids- en dienstvoorwaarden te reorganiseeren en wierpen alzoo weer den knuppel in het hoenderhok. De voorzitter vroeg nu ver ontwaardigd klaren wijn te schenken, te meer waar hij reeds aan het Nat. Vertoond had toegezegd de bezwaren die er waren tegen het huidige instituut te zullen trach ten weg te nemen. Aan dat verzoek voldeedt men direct en diende nu opnieuw een voorstel in te re organiseeren op den grondslag van het Amsterdamsche stelsel. Alzoo stonden we jia 2 vergaderingen weer voor eenzelfde beslissing. Opnieuw dreigde het overleg vast te loopen. Het is dan ook niet geheel juist, dat het Nat. Verbond deze eisch steunde. Zij had aan het overleg meege werkt en haar voorstel inzake het Am sterdamsche stelsel door een ander ver vangen, omdat het overleg nar.r verklaring van den heer Kooymam hoofdbestuurder, te Haarlem uitstekend werkte en zij dus meende te moeien meewerken in de rich ting van mr. Bomans, n.l. afzonderlijke technische en administratieve commissies. Ook de heer Goedhart bevestigde dit, hoe wel hij bezwaar maakte dat den laats ten tijd benoemingen hadden plaats gehad zonder de commissie er in te kennen. Waarom dan toch het Nat. Verbond stemde voor het voorstel der modernen, is niet aan mij te beoordeelen. Waar krachtens de toelichting van den heer Luberti de grondslag der mo tie was, de slechte werking van het georganiseerd overleg, heeft ook onder- geteekende zich hiertegen verzet, omdat het onze ervaring is, dat met een slechte regeling toch te Haarlem goede resultaten worden verkregen. Ook de heer Van M'eurs, hoewel zich beklagende over de laatste regeling der loonen der werklieden, kon zich anders wel in 't overleg vinden. Toen dan ook de heer Luberti gevraagd werd te bewijzen, bleef dit achterwege. Natuurlijk kleeft ook aan dit menschenwerk gebrek en is ook bij de benoeming van oen hoofd commies en het tookenneu van perio dieke verhoogingen buiiten de oommissie om en door het Nat. Verbond en door de Ohr. Ambten, bond sreprotesteard. Bö i'iS Hier laat ik eenige prijzen volgen Winter frofié's 88 cis. p. el 'Kamgaren, 140 c.M. breed 118 ets. per el Luster @5 ets. per e| Hongaarsche strepen, 140 c.M. breed 134 ets. per el Dus allen naar de goedkoope winkel bij: B. v. FRANK 11 Korte Zijlstraat 11 Achter het nieuwe postkantoor moderne vrienden waren het er misschien stilzwijgend mee eens. Ook inzake het verkrijgen van een hetero toestand inzako de promoties, wa ren het de vertegenwoordigers dor Ohr. Ambten, bond die een voorstel indiien- den, waardoor eon befere toestand zou zijn ontstaan. Dat schijn bedriegt, bleek, toen van neutrale werkliedenzijde aan de moderne organisaties gevraagd werd of de voor stellen van mr. Bomans beter ontvan gen waren als ze door andere politieke personen naar voren waren gebracht hiertegen protesteerde men ernstig- doeh waarom nu wel op mij een schijn ,ge- worepn door te schrijven., dat het schijnt alsof ik meen dat het overleg over de arbeidsvoorwaarden geen verbetering behoeftP Ging niet het initiatief tot re organisatie van het overleg uit van den Ohr. Ambten. Bond P Heeft ook niet onze organisatie een voorstel daartoe aan alle leden der commissie toegezonden? Waar waren de voorstellen der moderne organisaties? Alle directeuren stemmen op één na blanco als het voorstel der moderne organisaties in behandeling komt, omdat ze dat stelsel niet kennen en men ze niet eens jn de gelegenheid heeft gesteld er kennis van te nemen. Is dat serieus werk? Waarom de Ohr. Ambten, bond tegen het voorstel der moderne organisaties stemde L omdat het voorstel gegrond was op /de slechte werking van het tegen woordig instituut (wat men niet bewees) 2. omdat het o.i. geen overleg is om zich vooruit op een bepaald stel sel te binden; 3. omdat do stemming onzuiver was, daar het voorstel niet toegelicht en bij allo directeuren en misschien zelfs bij sommige organisatiemannen onbekend was; 4. omdat door ons zelf een voorstel ingediend was wat we niet op com mando wenschen te onthalzen. Laten onze moderne collega's toch ook een ander zijn kijk op de zaken gunnen. Voor de stemming heb ik bovendien nadrukkelijk verklaart prin- eeipeel geen bezwaar te hebben te gen het Amsterdamsche stelsel, doch om voornoemde redenen tegen te zul len stemmen. Dat het voorstel ontij dig was, loont het resultaat der stern en!; ng: 1 organisaties voor; 2 organisaties blanco (ook die van den heer De Ridder, waarop men zich beroept) 2 organisaties tegen (waarbij niet alleen de aanvallen A.N.C.A, doch ook de A.R.K.A Voorts een directeur tegen en 19 directeuren blanco. Ziedaar het resultaat. Commentaar is hier zeker overbodig. Met beleefden dank, Hoogachtend, A. VAN DRIEL', i Voorz. Alg. Ned. Chr. Ambten. Bond. Haarlem, 7 Dec. 1921. Verkooping. Bij de -a'llhier ten over slaan van notaris Boerlage uit Velsen ge houden verkooping werden de perceelen 1 en 2, een huis met tuingrond aan 'het Boa wegje te Wijk aan Duin gekocht door Jac. Slotcm^ker alhier voor 15625; per ceel 3, een ©tuk grond aan den Afcnaar- schen weg te Wijk aan Duin door A. v. Tiggelen te Heemskerk voor 710; per ceel 4, een perceel bouwland aan den Kuikens-weg te Wijk aan Duin door C. Nijman te Vetsen voor 6200. Inenting. Er zal gelegenheid tot kostolooze inenting zijn voor Velsen op Zaterdag 10 December te half drie in school E.; voor Vetseroord op Woensdag 14 December te half drie in school D.; voor IJmuiden op Zaterdag 17 December te half drie in school A en te Santpoort op Dinsdag 20 December te 2 uur ten bpi- ze van Dr. de Groot. Bij Kon. besluit van 5 December 1.1. is, met ingang van 16 Eebrnari 1922, op zijn verzoek, eervol ontslag verelend aan den heer H. de Jong, als leeraar aan de R. H. B. S„ alhier. Bsslag gelegd. Op het in de Bin nenhaven alhier liggende Noors eh O4 VVWvv tOOOOOO Hebben de winkeliers over 't algemeen te juichen of le klagen over den afgeloo- pen St. Nicolaas tijd? Het antwoord is niet zoo gemakkelijk als de vraag. Omdat het antwoord verschilt naar ge lang den winkelier, bij wien men infor meert. De een noemt het een slecht St. Nico- laasjaar; de ander heeft niet te klagen; een derde is het best meegevallen, omdat hij er dit jaar niet vee] van verwachtte; sommigen zelfs hebben een „besl" jaar ge had. Dat zijn de schaatsenverkoopers en de handelaren in wollen en tricolgoederen. „Ik had voor geen Iweehonderd gulden gewild dat de dooi Maandagmorgen in- plaats van Dinsdagmorgen" inviel, zeide een handelaar in schaatsen. „Nu ben ik zoowat al mijn schaatsen kwijt, maar •dan?".... En dat is begrijpelijk wani wie anders een parapluie zou cadeau gedaan hebben, wist nu natuurlijk niets aangena- rners als surprise le bedenken dan een paar schaatsen. Duizenden paren schaatsen zijr. dan ook verkocht. Daartegenover klaagde een parapluienwinkelier sleen en been, omdat het zoo slap was geweest. „Had het maar geregend of gestormd, dan zou het bij mij in den winkel ook storm geloo- pen hebben en geld geregend." De wollen goederen-handelaren danken aan het ste vige wintertje een gouden Sinterklaas. Ook hoorden we dat kleine winkeliers in de buitenwijken goede zaken maakten en ze schreven dat toe aan het koude we der, dat maakte dat vele menschen niet graag naar de stad gingen om inkoopen te doen, maar dicht bij huis bleven. Ook wordt toegeschreven aan de groote kou de, dat vele kooplustigen wat zuinigheid betrachtten omdat „men niet welen kon of het niet een wintertje als in 1890 wor den zou," ongerekend nog hel feil dat door den vorst vele werklieden werkloos of zoo goed als werkloos waren, did an ders een goed weekgeld hebben. Alles en alles bij elkaar gerekend geloo. ven we dat de St. Nicolaasdrukte dit jaar wel iéts, maar niet veel minder is ge weest dan in andere jaren. Maar het oordeel van de winkeliers is zeer verschillend. Barometerstand: 770. Neiging: Vooruti. stoomschip „Hulterö", is voor een vordering van f 425.000 beslag gelegd wegens het afbrengen van genoemd schip na stranding op de Z ui der Haak» gronden. Visscherijbedrijf. Door het Centraal Administratie-Bureau in het Visscherijbe drijf en aanverwante vakken is in overleg met den-Raad van Arbeid de Haarlem een beslissing verkregen, dat bij wisselvallige 'loonen, wanneer diie wondlen genoten krachtens collectieve arbeidsovereen komst, geen zegels verschuldigd zijn over de weken, waarin het loon. vermenigvul digd met 52, een bedrag van 2000 per jaar te boven gaat. Het volledig en op tijd aangeven van alle loonen van los en varend personeel is nu dubbel noódig, aangezien de omstan digheid zich zou kunnen voordoen, dat oonnodig voor werknemers wordt ge plakt, tengevolge van het niet volledig of niet op tijd opgeven der loonen. De instrumenten der R. K. Muziek- vereeniging van het patronaat zijn aange komen. A.s. Zondagmiddag om half 3 in de barak zal de reeds benoemde directeur, de heer Tellings van Heemstede de in strumenten aan de leden uitreiken en daar zal tevens een en ander besproken worden, naar aanleiding der repetities. Onder leiding va dezen directeur, die tevens de dirigent is van het SL Grcgo- rius-ikorps van Ldsse en van de Muziek- vereeniging van Heemsteder zal boven genoemd korps ook wel kunnen repe leeren. St. Nicolaas. Maandag 5 December arriveerde St. Nicolaas met zijn knecht te IJmuiden en bezocht des namiddags de R. K. Meisjesschool. De kinderen genoten bijzonder van den goeden Simt en vonden het natuurlijk leuk dat ze zich nu eens niet behoefden in te spannen. Dinsdag 6 Dec. bezocht St. Nicolaas de R. K. Jongensschool. Toen de Sint vertrok kregen allen eenige lekkernijen, wat natuurlijk met bei de handen werd aanvaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1