d~Dr:rr'r» - r h**- Kerk en School INGEZONDEN» f Het vrijbiijet. KORTE BERICHTE». KUHST EN KEMNIS. Uit boek en biad. HUMBEL Eft iSJVIBHESB» rijksdrukwerk in duitschland. Voor den inhoud dezer rubriek et»it Ét Redactie zich niet aansprakelijk. AART VAN DOBBENBURGH. COMMISSIE VAN OVERLBG. LAÜOSOUW EN VISSQHERIil* RÉBHTSZJUULN. Geestig is het artikel, dat we in „De Amsterdammer" aantreffen over het vrij biijet, speciaal het vrijbiijet voor de spoor, waarover men eenige opmerkingen maakt, die de aandacht verdienen. De voorrechten voor de hooge kasteelheeren lijn afgeschaft, andere voorrechten en misbruiken zijn er voor in de plaats gekomen. Dr. Bonebakker, de schrijver van het artikel schrijft o.m.: Men zit zelden in den trein of er zit een spoorwegamb tenaar in de coupé, men ontmoet ze in de lste klasse, en in de 2de, en de 3de; een spoorwegman met zijn gezin, of zonder zijn gezin, of 't gezin zonder den spoor wegman altijd iemand met een vrij biijet. Men zoekt naar bezuinigingsmid delen bij de spoorwegen. De heer Molt- maker zette er dezer dagen 14 ponten ▼an in de krant. Nu zul je 't hebben, dacht ik, hij is een verlicht man, ver nuftig; en hij durft. Maar 't vrijbiijet vergat hij. Ik wil er toch eens de aan dacht op vestigen. Waarom het spoor wegpersoneel met zijn gezinnen gratis en ander personeel voor verdubbeld ta rief? Ziet U, we zijn de heeren van 't spoor, zei er mij eens een, en hij schoof ter verklaring zijn pruim op zij. Maar om die reden zijn voorrechten geen recht vaardige rechten. Integendeel is elk voor recht voor den een een nadeel voor den ander. Zoo is de adelstand van den nieuwen tijd: alleen afkeerig van voorrechten voor anderen. Als Papa een hooge betrekking beeft en le klasse reist, heeft de student- soon zijn geel vrgbiljet door 't heele rijk, en 't zoontje van den poetser kart in de 3de klasse 't land rond. Wie betaalt dat, belasting- en reismak ker O Minister van Financiën, misschien hebt u er al eens aan gedacht, maar misschien ook niet, en wij moeten u allen sen handje helpen. Is 't wel eens be rekend wat het vrijbiijet koet? Er zijn, na de invoering van den 8-urigen ar beidsdag, 8000 spoorwegambtenaren bij gekomen, las ik onlangs, dat maakt, met da gezinnen, misschien 20000 vrij rei- aende menschen meer. De rekening van de spoorwegen sluit niet. Ziehier een schuilhoekje in de administratie waar dubbeltjes bij de vleet vallen. Wij intellectueelen zijn arme menschen, de armste armen„nieuwe armen" is de technische term. Wij hebben geen privileges (dan de geestelijke). Wij rei- zen veelwij hebben onze conversatie niet hiernaast bij buurvrouw en niet op den hoek, aan de toonbank, neen, ver spreid door 't land. En wij moeten het vrgbiljet meebetalen in 't steeds duur der geworden plaatskaartje; duurder ter wille van de loonstijging en van 't vrij biijet van de baronnen van achter de bureaumin istre, de prinsen van den sta tionsdienst, de edelen der machine, met hun jonkers en freules... De Minister van Financiën, die bezuiniging wil en Moltmaier, die 't ook wil; als die 2 eens bij elkaar gingen zitten praten, dan kon den zo 't gauw eens zijn over 't 15de pont van b ezuimging. Heel veel vlakgom is er niet noodig om dit misbruik je weg te stuffen, er blijft nog iets over voor dat andere pri vilege t je: dat der kamerleden, 't Is aar dig om met den Zaandamschen trein te reizen op dagen dat er „zitting" is. 51e zijn er gauw op thuis geraakt, de ka meraden, op 't roodo kussen, dat week is en breed. Het vrijbiijet door 't heele land voor de Kamerleden: 't is juist ge zien. Maar meer dan de vrije pers is niet noodig. De reis voor onze reke ning, 't komfort voor de uwe. De 8de klasse rijdt even snel als de lste, 't pu bliek wordt er steeds beter, tegenwoor dig, en ze koet 50 °/o minder. Voor de Kamerleden sla ik daarom voor: het bruine vrijbiijet. EEN GEVAARLIJK SINJEUR. Ai de buurt van Spnindel (N.-Br.) doet tw-li een eigenaardig geval voor, schrijft JDe Grondwet": Een zekere H. v. d. L. woont daar al leen in oen huisjje. Om zijn zeer eigenaar dig gedrag hebben vrouw en kinderen bean verlaten. In het buds heeft hij bijna alles stuk geschoten of gestagen. De buurtbe woners waarschuwden de politie. Toen de maréchaussees kwamen, schoot hij een van besden door het hcofd. De wonde is jrel ernstig, maar niet gevaarlijk. Om bloedvergieten te voorkomen, trok de politie zich terug. Sindsdien staat de woning onder bewaking, zoodat v. d. L. bet huis niet kan verlaten. Men wil hem door volkomen isolement tot overgave dwingen. v. d. L. staat bekend, behalve om zijn tegenwoordige vreemdsoortige hooding, tits een zeer gdvaariijk individu, die reeds Deermaten gevangenisstraf, o.a. een van 4 jaren beeft ondergaan. EEN S'T. NIOOLAAS-GESCIIENK VOOR PRINSES JULIANA. Do „Msb." verneemt, dat onder de Bt. Nicolaas-cadeaux, die Prinse3 Juliana van haar ouders ontving, het lidmaat schap waa van den Algemeenen Neder- landscken Wtelrijdersbond. 'Dozr list ijs gezaktTe Maas tricht is de 16-jarige Dupont bij het visschen in de Maas door het ijs gezakt en verdronken. Lfsvertd verbrand. De 80-jarige wed. H. V. Wte I.eeuwarden is ^Woensdagavond levend verbrand, doordat haar kleeren vlamvatten aan haar testvuur. Het kamertje is uit gebrand. Dis f stal van electrischen slro.m op grorrüi schaalEen winkelier in eiectrische toestellen in de Vou Ze senstraat te Amsterdam heeft de ge meente gedurende gsruimen tijd elec- triciteit ontstolen door het maken van geleidingen buiten den electriciteits- meter om. Met deze gestolen eledrid- Jeit dreef hij zijn werkplaats, schrijft het „N. v. d. D De winkelier is door de politie van het bureau Muider poort gearresteerd. Hij wordt ter beschikking van de justitie gesteld. f10-000 dirloren. Bij de politie heeft een kantoorlooper te Rotterdam aangifte gedaan, dat hij gisterochtend gaande van het Witte huis naar het Beursplein, f 10.000 aan bankpapier verloren heeft. De man was nog slechts enkele weken in dienst bij een notaris te Hi! legers berg. Brandstichting. Te Maastricht is bij den schrij tiwerker ,Sch., in de Batr tenjstraat in de werkplaats een begin van brand ontstaan, dat door de brandweer werd gebluscht. Op ver schil lende plaatsen werden spaanders en houtafval, gedrenkt met petroleum gevonden, zoodat de justitie een onder zoek heeft ingesteld en Sch. onder verdenking van brandstichting is ge arresteerd. DoocRztijke trap van een. paard. In het ziekenhuis te Maastricht werd opgenomen de 59-jarige landbouwers knecht J. de j., wonende aldaar, die te Valkenburg door- een paard tegen het hoofd was getrapt. De trap was zoodanig aangekomen en de hoofd wonde van dien aard. dat de man eenige uren later overleed. Doodgevallen. De 53-jarige land bouwer J. V., te Rozenburg had, bij het voeren van zijn vee. het ongeluk achterover op den cementen vloer te vallen. De ongelukkige is daarbij zoo danig terecht gekomen, dat hij aan de gevolgen van dien val is overleden. Na 8 jaar Derecht. Een inwoner der gemeente Dirksland (Zeeland )ont- ving dezer dagen een briefkaart uit Den Haag, die. op 22 Nov. 1913 des middags ten 12 ure aldaar gepost was. Baldadigheid. Het Thomson-monu ment op 'f Thomsonplein te 's-Graven- hage is Woensdagavond laat door balda dige hand beklad met een roode vloei stof vermoedelijk roode inkt of iets der gelijks. De politie stelt in verband hier mede een onderzoek in. Brand in de RetiefstraatMaandag avond ongeveer half elf werden de be woners van de Reliefstraat te Amster dam uit het St. Nicolaasfeest opgeschrikt door een hevigen brand, die in perceel 98 was uitgebroken. De brandweer was spoe dig ter plaatse en weldra werden de ge weldige vlammen, die voor en achter uit de 3e verdieping en ook uit het dak sloe gen, met eenige stralen bestreden. Deze verdieping en een gedeelte van den zolder zijn uitgebrand. De andere verdiepingen bekwamen waterschade. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Kind verdronken. Maandagmiddag even na 6 uur begaven een drietal jongens zich op het ijs in de Lauriersgracht te Am sterdam. Toen zij onder een brug geko men waren, zakten zij er door. Een van hen word onmiddellijk gered; loen de beide anderen, de 7-jarige Vinke en de 8-jarige de Ridder er uitgehaald waren, bleken bij den laatste de levensgeesten reeds geweken. Vkike was bewusteloos, doch k-on weder tot bewustzijn worden gebracht. Een heen. afgemalen. Do heer W, v. d. Linden uit Eindhoven, had het on geluk te Vegiicl tussclien den machinalan molen van den N. 0. B. te geraken, ^zoo- dat hij het onder ontzaglijke pgnen. moest aanzien, dat zijn eene boen on der den knie in letterlijken zin afge malen werd. Do toestand van den on gelukkige is zorgwekkend. Inbraak te Terborg. Dinsdagnacht werd ingebroken bij den heer H., hoofd der R. K. Bijz. school voor U. L. te Terborg. De dief of dieven zijn binnen gekomen door openschuiving van een schuurraampje. Het geheele benedenhuis werd doorzocht, terwijl eveneens een be zoek werd gebracht aan een kelder, waar men zich aam het noodige le goed deed. Vermist wordt een nieuw heerenrijwiel, een som gelds, een spaarbankhoekje, eeni ge kleedingstukken, enz. Tegen het smokkelen van rijarieleu. De Duitsche kommiezen zijn begonnen de rijwielen van Holland-sehe arbeiders, die dagelijks over de grens trekken, van een loodje te voorzien ten einde smokkela rijen uit Pruisen te verhinderen. 'Pater P. Timmerman, van <fe' Congrega tie van den H. Geest, aangesteld als leer- aar in het „uitvoeren van Gregoriaansche gezangen". Ondersoek naar t Vlaamscht Onder. wijs. Een delegatie van het ministerie vam Koloniën vertoeft thans in België, om een onderzoek in te stellen naar het Vlaamse Se anderwijs. Voor het geval dit anderwijs zich voldoende aanpast in Ned.- Indië, zal een keuze worden gedaan on der de Vlaamsche Onderwijzers, om deze naar Indië te zenden. De Frietche leerstoel. Hot N. v. F. bevestigt dat de Duitsche professor Siebs bedankt heeft voor den hem aangeboden leerstoel in de Friesche taal- en letter kunde aan de Hoogeschool te Groningen. Helt blad voegt er hg, dat van dit nieu we professoraat hoogst waarschijnlijk hee- lemaal niets meer komt, in verband met het optreden, van den Jongfryske Mien- skip onder leiding van den heer Kalina. Gymnastiek op de L. School. Naar helt Hhld. bericht, is van deskundige zij de den minister van onderwijs op diens verziek aangeboden een concept-program ma voor het nieuw vak gymnastiek op de lagere school, ter vervanging vau de tegenwoordige vrije- en ordeoefeningen. Het concept omvat: a. de leerstof der gereglementeerde gym. nastiek zondeT gebruik van werktuigen, doch w-el met gebruik van oefenstokken, en voor meisjes daarenboven van he't kor te touw en het gewone springtouw; b. de leerstof der gereglementeerde gymnastiek met gebruik van de navolgen de werktuigen: ladders, ringen, bruggen, evenwioh 1 stoestellenspringtoestellen voor hoog-, ver- en bokspringen en klunhek- ken; c. de leerstof der vrije gymnastiek, als de bewegingsspelen zonder en met ge bruik van spel benoodigdheden, en de openlucht oefeningen. DE R.K. UNIVERSITEIT. In de Kath. Schoolbode schrijft de heer v. L(ent) een artikel over „De onderwij zers en de R.K. Universiteit", waarin hij meedeelt, dat het Federatiebestuur van oordeel is, dat als minimum in 't alge meen op percent van het jaarsalaris als universiteitsbijdrage gerekend mag wor den. DE MARIA-CONGRËGATIES. Onder aanmoediging van Z. H. Paus Be- nodictus XV zullen tijdens het Eucharis tisch Congres in Mei 1922 1e Rome, ook afzonderlijke bijeenkomsten gehouden wor den voor de Mariacongreganisten, düe uit alle landen der wereld Ier eere van 't Aller heiligste Sacrament ridh daarheen zullen begeven. Aanvankelijk was het plan liet volgend jaar een internationaal Congrega tie-congres te houden, waarvan nu, van wege het Eucbaristisoh congres geen sprake kan zijn Dat er echter conferen ties gehouden worden, om de belangen der Maria-Congregatie, over geheel de wereld verspreid, te besproken en boter te doen kennen, is alleszins toe te juichen. Het doel dezer bijeenkomsten zal ten «enenmale praolèsoh zijn en wel twee voudig: le. Om den toestand der over de ge heele wereld verspreide congregaties be ter te kunnen overzien; 2e. om na te gaan, wat de congregaties kunnen en moeten doen, witten zij, mot behoud harer regelen en statuten, beant woorden aan de nooden van den tegen- woordligen tijd, waarin geloofsverdieping in alle standen meer dan ooit noodzakelijk is. De leden der Ma n a - oar.grega.ti.esdie van plan zijn, hot Eucharistisch Congres te bezoeken, zuilen good doen hun congre gatie-directeur daarvan op de hoogte te stellen, opdat zij te gelegener tijd over de congregatie-vergaderingen te Rome kunnen worden ingelicht. Nederlanders in Rome. „De Tijd" meldt: Aan de Pauselijke Hoogeschool vcor gewijde muziek is een Nederlander, EEN NIEUW SOORT ZETMACHINE. Dit Helsingfors wordt geméld, dat do ingenieur Buzyno, daar een demon stratie hoeft gegeven van een door hem uitgevonden zeer goedkoop® zetmachine. Deze machine zet gewoon drukschrift automatisch over, terwijl ar geen motor zou noodig zijn, noch vakman voor de bediening van de machine. De machine zal binnenkort in alle landen worden beproefd. DE DECEMBER-METEOPvEN. Met ongewone belangstelling wordt dit jaar de Deoember-zwerm van meteorie ten tegemoet gezien in verband met hun schitterend en in overvloedig aantal optreden het vorig jaar. In den vroegen morgen van 13 De cember werdon er toen ton bedrage van gemiddeld ongeveer vijf per minuut waar genomen. Verscheidene waarnemers, die niet be- hooren tot degenen, die een geregelde stu die maken van het verschijnen van me teorieten, werden toen door dit bijzon dere schouwspel aangetrokken. Daar het waarschijnlijk is, dat ook dit jaar wederom een overvloedig optreden dier meteorieten zal te zien geven, wordt men aangeraden omstreeks 10 tot 13 De cember zijn aandacht aan dit verschijn sel te schenken. De meteoren zijn ma tig snel en schijnen te komen uit een punt gelegen dicht bij alpha Gemino- rum (de tweelingen). De zwerm begint zeker reeds vroeg in December, mis schien reeds in het eind van Novem ber, terwijl er na midden December slechts weinig meer van te zien is. (.Nature".) „RUGBY" VERBODEN. De burgemeester van Nijmegen heeft de voorstelling van „Rugby" op Zaterdag 10 Dec. a.s. verboden. EEN REMBRANDT ONTDEKT. Naar uit Frankfurt aan de „Tel." wordt gesneld is daar een klein portret verkocht, dait door den bekenden Rennbramdt-voir- saher Hofstede de Groot in Den Haaig als een Rembrandt werd herkend. Het schilderij is meer dan 'een eeuw in dezelfde familie gebleven en wordt in 'lederen Rembrandt-catalogus als verdwe nen opgegeven. REMBRANDTS „TITUS" IN HET MAURITSHUIS. De graaf Van Crawford te Londen heeft weer 2 schilderijen uit zijn ver zameling aan het Mauritshuis te 's-Hage in bruikleen afgestaan. Het eerste is Rembrandts alom bekend portret van zijn zoontje Titus, al3 schooljongen. De knaap zit met zijn groote oogen voor zich uit starend, achter een lessenaar. Zijn blonde krullebol is bedekt meteen donkerroode baret Vóór zich heeft hij eenige vellen papier; in de linkerhand houdt hij zijn inktkoker en in de rech ter een pen. Dit meesterstuk, voluit gemerkt en 1655 gedateerd, is hier te lande op de Amsterdamsche Rembrandt-tenlooastel- ling in 1898 het eerst te zien geweest. Het is een der mooiste werken van Rem brandt Het tweede doek, door den Engelschen verzamelaar afgestaan, is een zeer groot monumentaal vergezicht, geschilderd door Philips Koninck (16191688). Het be hoorde jarenlang tot de verzameling van Wantage, waartoe de onlangs in hot Mauritshuis tentoongestelde werken van Rembrandt, de Hooch en Hobbema even eens hebben behoord. In de verzameling-Wantage gold dit werk lang voor een Itombrandt, doch men is 't er thans algemeen over eens, dat het een buitengewoon mooie Ko ninck is. Deze beide schilderijen blijven tot on geveer 5 Januari tentoongesteld. Bovendien is het Mauritshuis verrijkt gedurende minstens een jaar met een drieluik in bruikleen gegeven door den heer J. H. van Heek, te 'e-Hee- renberg, Het is geschilderd door een Brugsch meester omgstreeks 1400 en is reeds bekend door een tentoonstelling en door de primitieven-tentoonstelling te Utrecht in 1913. Het middenstuk, mooii f om de zachte, blanke kleur, stelt de H. Maagd met het Kind voor, omge ven door vrouwelijke heiligen, terwijl op den achtergrond een tuin en gebou wen geschilderd zijn. Op den rechter vleugel knielt de schenker een pit tig portret achter wien de H. nde- fonsus staat. De linkervleugel ver beeldt de Mis van den H. Gregorius en de buitenzijden der vleugels geven de Boodschap van den Engel aan Maria. Dit drieluik, dat ^en welkome aan vulling biedt voor de kleine, doch langzamerhand zich uitbreidende primi tieven verzameling van het Maurits huis, is, evenals de Rembrandt en de Koninck, tentoongesteld in een der be nedenzalen. DE NATIONALE OPERA. Ernstige moeilijkheden. Naar de „Tel." verneemt, verkeert de Nationale Opera te 's-Gravenhage opnieuw in groote fimancieete moeilijkheden. Reeds heeft de directie zich genood zaakt gezien het pesoneel aan te zeggenJ dat voorioopig maar 50 pel. der gages kan worden uitbetaald, zulks onder toezegging dat bij evenlneele goede recettes de meer dere ontvangst onder de orkst- en koor leden verdeeld zal worden. In 'n Dinsdag gehouden vergadering heeft het personeel den critiieken toestand besproken en zijn ontstemming over het beleid der directie geuit. Gerard Hckking. Gerard Hekking komt deze maand weer in ons land om onder de auspiciën der Holl. Concertdi rectie Dr. G. de Koos een tournee te ma ken, welke zich ook nog over de maand Januari zal uitstrekken. KRUISVAARDERS VAN ONZEN TIJD, door Jac. v. Guiniökien. Wat zou er een goeds tot stamd komen, als het idee van v. G'mmoken vroeger in „de Studiën", nu in deze brochure van liet Ceert-G roote-Genoot schap ontwik keld, veirwBzenlijlkit wend: ledken-helpons in de missiën I De oogst op de imjsaevéJ- den is rijp en moet nu tennengehaaüld of hij bederft. Maar weaWdeden zijn er lang niet genoeg; daarom moeten losse Iceken- aiibeikJiers uillgeizioiniden worden om ails oateolrist of in bedrijf of beroep die missio narissen te heupen. Dat lijkt erg nieuw, maar is at heel ou)d: Ghrisitos zölf gelbruiit- te zulke krachten, de Aposteien ook en sin de geschiedenis dier Keric zijn uit dengieSijke hulptroepen, orders en congregaties ge groeid. Nu nog laten de missionarissen rich bijna overal door irtboorirangen ais catechisten bijstaan, en de prabesliaetsclhe zendelingen, geestelijk zoo gebrekkig uit gerust, brengen toch heel wait tot stand., en da/t zijin auiuu fcekien en voor een groot deel hulppersoneel. Een Amenikaansche organisatie zond in 20 jaaT 6000 Acade misch geivormdten uit. Wat inboorlingen, wat protestanten dlocn zouden beschaafde kathoïtofcen dat niet kimmen? Memsahen liebben we genoeg, te veel zelfs, en aan edele rieten ontibreekt het niet: laat dam de mhsstonaiisisen niet langer timmeren, schoolmeesteren en k-wai'kiz alveren, dat kim men looken ook, en veel beier en daarbij nog heel wat cfflMnechfcitemverk doen. 't Is dus een praktische arbewlsrverctecllöng, die v. G. voorstelt, een geestelijk Tiivtor- systeeindat, ook door andere nalSomnK- teiten toegepast, den bouw van de Stad Gods opeens een heel eind omhoog zou helpen, 't Zou een ware Kruistocht worden niet moer om het Kruis vrij lie malken van to ongeilioovigien, anaar om de cmgetoovagien vrij te maken door het Kruis. Maar eerste verefcsdhte is, waar ook v. G. op wijst, samen werk ing tussohen de siBSBoinieemïnde orders en congregaties en mdssievereenS- ghigen en de stichting van een stevige or- gia.ntaatie met een krachtigen header aam liet hoofd. Deze brochure, in den smaakvoltan tramt vam het G. G. G. uügegemeo, rol be- rieiing en klemmende hewijavo'ering, in (het klare, levende Ilollamdsch vam v. Ghsndken •geschreven en dm zoo'n kort bestak plotse ling zulke wijde vergezichten openend. maakt nieuwsgierig, wat de schrijver, dl:e hier het wiee geeft, weldra over die prak tijk gaat zeggen. Geve God infcussahen wasdom aan deze teere plant. Voor abonnement op die G. G. G.-ui,t- gaven en aansluiting bij het Genootschap vrage men iniSiobtimgien aan het secretariaat, Sem. Gutomboig. G. VOSKUILEN. Opgang. Geïllustreerd weekblad voor Godsdienst, wetenschap, Kunst, staatkunde, economie, techniek, landbouw, handel, in dustrie. Onder hoofdredactie van Herman van den Eerembcemt 17e jaarg. No. 42. De Klokkenzang, door Th. v. W., Feuil leton. Bij de drenkplaats (Builentekst- plaat)door Constantin Meunier. De Kruisweg van Pierre Elyssée van den Bos sche (geUlustreeid), door L. van den Broe- ke (II)- Rechtvaardigheid en liefde, door X. Dante-studies (Beatrice XIII) door A. van Dettt Summa Sununavum(een wekciijksche terugblik op den internatio- n aai-po litteken toestand), door Aquatus. Immer bei dirt(gedicht), door Franz Kioheit. - De Grondwetsherziening en de Eerste Kamer. F. M. Dostojefsky (V; slot), door Jan Nieuwenihuis. Het zon nelied van Sint Franciscus, door Th. v. W. 'f Kunstnijverheidshuis (geillus- trcerd). Het antwoord van den Minister van L., N. en H. aan het Tweede Kamerlid den heer Ankerman in zake het doen van belangrijke bestellingen drukwerk üi 't buitenland, komt hierop neer, dat het verschil in prijs gemiddeld 100°/o hooger is. Aan de Ned! industrie wordt bij aanbestedingen 15°/o voorkeursrecht toegekend, maar bij een prijsverschil van lOOo/o kan er z. L geen sprake van zijn de opdracht aan de Nederfand.- sche industrie te gunnen. Bij de in alle takken van staatshuishouding zoo dringend noodige bezuiniging «JU dit niet verantwoord zijn geweest Aangeteekend wordt nog, dat, het betrokken begrootingsartikel voorioo pig met f27.500 kan worden vermin derd, terwijl het geenszins uitgesloten is, dat de merkelijke besparing met dit drukwerk verkregen, ten slotte nog een grootere som zal bliiken te be dragen. Pogingen om van Nederlanöschc drukkerijen een prijsaanJbieding te ver krijgen, die, ware het slechts bij be nadering, met bovenstaande bezuini ging overeenkomt, zijn niet geslaagd. BESCHERMING ONZER NIJVER- NIJVERHEID. In een te Breda gehouden rede Toor de R.K. Werkgeversvereeniging in het Bisdom Breda heeft Dr. Kortenhorst aangedrongen op bescherming onzer in dustrie tegen Duitschland. Alleen Nederland blijft den vrijhandel volhouden. De gevolgen dezer exceplio- neele positie worden aangetoond door de statistiek. Ons invoer-saldo bedraagt vele millioenen meer dan dat voor uitvoer. On. ze nationale rijkdom verhuist daardoor naar het buitenland, in hoofdzaak Duitschland, dat de laatste jaren 25 pro cent van zijn totalen uitvoer in ons land plaatste, tegen 7 procent voorheen. 1 NAWEëEN VAN DEN OORLOG. Men schrijft uit de Veenkolonie: De aardappelmeelfabriek „Oranje" te Hoogersmikle heeft zich genoodzaakt ge zien zich dezer dagen tot de aandeelhou ders der fabriek, meest bestaande uil klei ne veen-boeren, te wenden met het ver zoek nog eens het volle bedrag der geno men aandeelen bü te storten. In de be doelde vergadering van aaudeellioudcrs werd een en ander medegedeeld over de fX)izaken van dezen slechten stand van zaken. De coöperatieve fabriek „Oranje" was met de regeering overeengekomen een veevoederfabriek te bouwen tot het ver vaardigen van veevoeder, volgens het pro cédé SjoileinaMeijer. De regeeriug zou eer. subsidie verleenen van 00.000, welk bedrag met 40.000 zou wonden vermin derd .irdieti de fabriek later je machines overnam. Het te bereiden -eevoeder moest, berekend naar een .trijs door een speciale commissie te bepalen, ter be schikking van de regeering worden ge steld. Ir. 1910 werd de fabriek gebouwd, doch de regeering betaalde destijds geen subsidie. Evenmin werden ce producten der fabriek door de regeering afgenomen. Tot nog toe heeft de regeering niets be taald. De betreffende hoofcUriibteraar zegde voor eenigen tijd ter voorloopige afbetaling 10.000 toe. terwijl de fa briek thans bericht heeft ontvangen, dat ze over 50.000 kan beschikken, indien zij van verdere aanspraken wil afzien. De ze omstandigheden hebben er toe geleid, dat de coöperatieve aardappelmeelfabriek, thans in moeilijkheden verk,«erende, een beroep op de aandeelhouders heeft moeten doen. Invoer van reuk- en toiletwaters. Van. 1 Januari 1922 af zal bij invoer van reuk en toiletwaters, die aethylalcohoi bevatten, alleen dan halve vrijdom van den accijns worden verleend, indien ten aanzien van die goederen, behalve aan de tot dusverre geldende eischen, ook wordt voldaan aan het voorschrift, dat zij, ook blijkens de aangifte bij den uitvoer, zich in de ver pakking bevinden waarin zij in be't Klein aan particulieren worden afgeleverd. Als zoodanig zijn le beschouwen, verpakkin gen met een inbond van niet meer dan een hal ven liter. KUNST EN KUNSTSUBSIDIE 1 Naar aanleiding van het bericht dat Otto vau Tusschenbroek ontslag vraagt als Directeur van 't Kunstnijverheids museum, hebben ondergeteekeuden be sloten vanuit het Goaischc Kunstoen- trum te protesteeren tegen de wijze waarop B. en W. van Haarlem de belangen der Kuinst zullen gaan ne- geeren. En mét van Tussenbroek voelen wij ons gegriefd over het zhilooze motief, waarmede zij de subsidieverla- ging willen rechtvaardigen. Wij voor ons hebben echter de rotsvaste over tuiging dat da», autoritei ten van Haar lem deze voorstellen niet kunnen hand haven. Te versch ligt nog in het ge heugen de enthousiaste instemming van heinde en verre en de geluk- wenschen, welke van Tussenbroek mocht ontvangen bij de heropening van''het tevoren suffe en doode mu seum. Onder zijn handen was een Hol- landsch Museum een levend ding ge worden. Gewijzigd, gemoderniseerd naar de schoouhcidsbegeerte van on zen tijd, heeft deze museum-diredeur ons een museum geschonken, waar-" van de populariteit tot over de lands grenzen is doorgedrongen. Zijn beschaatfde kunstenaarsziel beeft ingegrepen met een kracht en een be grip, welke alleen kunnen voortsprui ten uit een heilig enthousiasme voor liet schoone. Tusschenbroek was de man die be greep, dat kunst van eigen tijdsleven diende getoond te worden, tot gewin van volk en kunstenaar. En in 1920 bracht hij binnen Haarlem's stads grenzen de „tentoonstelling van aesthe- tisch uitgevoerde gebruiksvoorwerpen Was er wel ooit in Haarlem zooveel belangstelling voor een tentoonstelling van Kunst? Het stille Haarlem is zeker zelden zoo druk van buitenaf bezocht als toen. De daden van Van Tussenbroek hebben Haarlem weer geplaatst onder de belangrijkste kunstcentra. 0. a. Toorop liet hij er exposeeren. Nu ThotnPrikker, dit grandioze werk, dat alleen in Rotterdam was. A Haarlem na Rotterdam Ui Willen B. en W. dit eenig levende museum zien heengaan en den bloei van het Haarlemsche kunstleven weer tot het verleden terugstooten 't Is mogelijk, dat de zuiverende kracht van het schoone ia de harten der Haarlemsche autoriteiten 'n kleine plaats inneemt,maar dan verliezen zij ook het recht voor een heele gemeente in zoo'n allerbelangrijkste aangelcgen- ,'heid hun stem te verheffen. Laten bestuurde ren en burgers van Haarlem dit bijtijds inzien :„dat als hd kalf verdronken is, men de put dempt.'" Want Tussenbroek wég, Haarlem** museum ten doode gedoemd en in Haarlem ons r.uid de kleinburgerlijk-< beid weer recht gedaan. Dr. J. MENDES DA COSTA, beeldhouwer. M. W. VAN DER VALK, kunstschilder. P. HOBBEL eu M, HOBBEL- VAN HASTEN, Kunstpottenbakkers. KEES v. URK, Kunstschilder. Geachte Redactie. Gaarne wensch^ ik een kaatteekenïng te maken op he* ingezonden stuk vau den heer A. van Driol, voorzitter vaa den Nederl. Ghristelijken Ambtenaars- Bond. De heer Van Driel eegt: „dat het niet ter beoordeeling van hem is, waar om het Nationaal Verbond van Ge meente-Ambtenaren stemde voor het voorstel der Modernen." Welnu, de heer Van Driel geeft in zijn verdediging waarom zijn organisatie tegen stemde, onder punt 4 hiorop tet antwoord n.l. „dat door ons zelf een voorstel ingediend was, wat we niet op commando wensehten te onthalzen." Zoo dacht het Nationaal Verbond er ook over, het eerste noch het tweede voorstel van ons werd in behandeling genomen, en waar ona voorstel in den geest was van het Arnsterdamsoho stel sel en dus on3 heter leek, dan het voor stel Bomans gecorrigeerd door Van Driol, stemden wij voor. De weinige tegenstemmers (2 van de 8 organisaties) n.l. alleen de Christelijke Ambtenaarsbond en de A. R. K. A. wettigen het vermoeden, dat het voor stel BomansVan Driel, hoe goed be doeld, blijkbaar zijn gevaarlijke kantjes had. Met beleefden dank, Hoogachtend, E. W. GOEDHART, Voorzitter afcL Haarlem van het Nat. Verbond van Gemrente-Amlt naien. VERSCHE MELK NAAR HET BUI TENLAND. Naar aanleiding vau het bericht omtrent den uitvoer van versche meU» naar het buitenland, deelt de „Tel," nog het volgende mede: Door eenige belanghebbenden wax aan den minister van Landbouw het verzoek gericht, uitvoerconsent te mo gen ontvangen voor de verzending van versche melk naar Engeland en België Hierop werd door den Minister ge antwoord, dat een dusdanige uitvoer vergunning verleend zou worden, in dien van de zijde der exporteurs vol doende zeker lie id verstrekt kon wor den dat op de eerste aanvraag een hoeveelheid van 50.000 liter versche metk per dag naar Duitschland ge zonden zou kunnen, worden. Dezt voorwaarde houdt verband met een nog steeds van kracSt zijnde over eenkomst. waartoe in 1920 tusschen Nederland en Duitschland besloten werd, waarbij de Nederlandsche re geering zich verbond per dag 50.000 liter versche melk naar 'tRuhrgebied te zenden. Deze overeenkomst loopt tot Mei 1922. De minister van L„ N. en H. is van oordeel, -dat, indien de thans door belanghebbenden, aange vraagde consenten zonder meer ver leend werden, de mogelijkheid zov kunnen ontstaan, dat de Brabantscha en Limburgsche zuivelfabrieken, welks (door haar gunstige ligging) in hoofd zaak op de Duitsche mclklevering tot nu toe waren aangewezen, Hoor den uitvoer naar Engeland en België niet over voldoende melk zouden kunnen beschikken, indien de Duitsche regee ring weer op grond vaa bovengenoemd contract op melklevering naar 't Ruhr* gebied zou aandringen. Wat aangaat den uitvoer van ver sche melk naar Duitschland buiten het negeeriagseontract om, heeft de minister aan. belanghebbenden mede gedeeld, dat deze niet plaats kan heb ben alvorens hieromtrent een nadere regeling is getroffen. HET PACHTEN VAN VISCHWATER. Door den hear van Zadelhof! zijn aan den Minister van Finscociën de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat vele Staats wateren door niet-be roep-vis- schcrs zijn. gepacht, o.a. in Utrecht 15 perceelen 2. Weet de Minister, dat onder de pachters rich vele viscMmndeUara be vinden, die bovendien vete particuliere wateren in pacht hebben, waardoor op de vïsséhers een druk wordt uitgeoefend oe deze dikwijls ernstig in hun brood winning benadeeld worden 3. Zoo ja, wil dé Minister or dan too medewerken, dat aan deze oogewenschto toestanden een einde komt, <te°f. te 'vor deren, dat bij nieowo verpachtingen van Staatswateren ztoveel mogelijk in handen bomen van beroepsvissehers? DIEFSTAL OP E8N WOONSCHUIT. De Rechtbank te Amsterdam veroor deelde den 30-jarigen kok en huis knecht, die in dienst van de ^familie v. Geuns was, die een woonschuit bewoon de, toen deze familie een buitenlandsch -reisje maakte, het grootste deel ya" den inboedel had weggebracht en lV"* willen verkoopan, tot 1 6 sche juffrouw, die ton haddeu gehol pen, weiden respectievelijk tot 9 maan den' gevangenisstraf veroordeeld en vrij- gesproken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 6