erde J rxnxi x BUITENLAND. ZATERDAG 10 DECEMBER 1921 X X STEENTJES VOOR DEN BQUWM I DER OPVOEDING Ht ,1. i i rfi sieentje van het vierde tiental Als do ouders een vreedzaam en zacht gemoed hebben, als de moeder vooral daarin uitmunt, dan zal men veelal ondervinden, dat een minzame, zachte aard, ook het erfdeel der kin deren is. Een haatdragend, gramstorig, bits en scherp gemoed, gaat lichtelijk op de kinderen over. In ieder geval is het zaak der ou ders, een goed voorbeeld te geven, door in huis een zachte, vriendelijke toon te laten heerschen. Maar dit zal moeilijk gaan, wanneer vader en moeder, over alles wat hen in den weg treedt of staat, over ieder die het hun niet direct naar den zin maakt, de fiolen van hun toorn in scheld- en smaadwoorden uitgieten; als zij kwaad met kwaad willen vergelden, geen fceleediging weten te vergeven en te vergeten en als de kinderen dagelijks getuigen zijn van hun ruwe manie ren en handelingen. Leert aan uw jongens en meisjes eendracht en vergevingsgezindheid. Maakt hen er gewoon aan, moeilijk heden te verdragen en eigenzinnig heid te overwinnen. Dan worden ze largzaam aan zachtmoedig. Het spreekt van zelf, dat christe lijke ouders geen vloeken of slechte taal bij hun kinderen mogen dulden maar ook z. g. basterdvloeken en ruwe uitdrukkingen dienen ze tegen te '.aan. Als het niet anders kan, buigt dan lun driftigen, koppigen aard, door ftrengheid, maar zorgt, dat ge daar- >ij bezonnen en kalm blijft. Gewent Uw kroost van jongsaf, om niet tè veel te eten. Het moet niet altijd zooveel krijgen als het wil. Ook is het onverstandig de kinderen maar steeds aan te zetten om te eten, als ze verzadigd zijn. Het behoeft echter geen betoog, dat voedzame spijzen in een behoor lijke, met den leeftijd overeenstem mende hoeveelheid, niet aan het kind onthouden mogen worden. In gezinnen waarin orde heerscht, worden de kinderen er aan gewend, om op bepaalde tijden te eten. Ook daarin dienen ze in regelmaat te wor den opgevoed. Vraagt toch niet aan uw kinderen Verwent hen vooral niet door uit gezochte spijzen. Dat ontwikkelt sterk te genotzucht. Spreekt ook niet met ophef en geestdrift, alsof het een zaak van be lang is, over lekker eten en drinken Dat maakt de kinderen ontevreden met de dagelijkschc, eenvoudige kost Houdt ook uw kinderen niet voor dat anderen gelukkig zijn, omdat zij betere en duurdere spijzen krijgen. Uit zulk gepraat trekken zij niet liet minste nuthun voedsel wordt er niet beter door maar wel slechter, omdat het hun niet meer zoo goed smaakt als vroeger. PATER FAMILIAS. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. DE OPLOSSING VAN HET IIRSCHE VRAAGSTUK. GEM. BUITENL. BERICHTEN. musDer.cht aan Ouders en Onderwijzers le leerjaar KI. Katecti. v. Comm. 2e en 3e leerjaar Kleine Katechismus 4e, 5,6 en 7eieerj. Groote Katechismus KERKBERIGHTEN. Liturgische Wegwijzer. DECEMBER. Gewijd aan de gedachtenis van de menschwording van God den Zron. N. B. Deze week heeft iedere H. Mis Gloria, Credo en Praejatie van Maria tenzij iets anders wordt aangegeven. 11 ZONDAG. 3de Zondag van den Advent, genaamd „Gaudete". Ev. Jo. 1:19-—28: Het gezantschap der Pharisaeën bij Joannes. Mis Gaudete. Geen Gloria. 2de gebed v. d. H. Damasus. 3de van de Onbevl. Ontv. v. Maria, Prefatie v. Drievuldigheid. 12 MAANDAG. Mis: Gaudens gaudebo. 2de gebed van den dag. 3de v. d. H. Geest. 13 DINGDAG. Mis Dilexisti. 2de gebed der Onbevl. Ontv. 3de v. d. dag. 14 WOENSDAG. Quatertemperdag. G&boden vasten- en onthoudingsdag. Mis v. h. feestGaudens gaudebo. 2de gebed v. d. dag. 3de v. d. H. Geest. I perdag. Guldenmis Roratc (gewoonlijk de votiefmis van Maria in den Advent), Gloria, Credo, 2e oratie van den quatertemperdag. Praef. v. Maria. Laatste Ev. v. St. Jan. Mis van quatertemperdag (mag ook gelezen worden in het paars)Rorate (v. d. Quatertemperdag) 2e geb. v. h. Octaaf, 3e v. d. H. Geest, Praef. v. Maria. Geen Gloria, geen Credo. Laat ste Ev. v. St. Jan. 15 DONDERDAG. Mis: Gaudens gaudebo. 2de gebed van den dag. 16 VRIJDAG. Quatertemperdag. Ge boden Vasten- en Onthoudingsdag. MisSacerdotes Dei. 4de gebee v. d. dag. 3de gebed Deus qui de beata (van Maria in den Adventzie lste Zondag van den Advent). Geen Credo Gewone prefatie. Laatste evangelie van den quatertemperdag. Ook mag in liet paars de Mis var Quatertemperdag gelezen worden geen Gloria, geen Credo2e gebed v. d. H. Eusebius, 3e De beata, gewone prefatie Ev. v. St. Jan. 17 ZATERDAG. Quatertemperdag. Geboden Vasten- cn Onthoudingsdag. Mis Veni et ostende. Geen Gloria 2de gebed Deus qui de beata. 3de ge bed voor de Kerk. 4de voor den Paus. Geen Credo. Gewone prefatie. KATHEDRALE KERK ST. BAVO. ZONDAG de H.H. Missen om 6, 8 en 9 uur en half 11 Hoogmis. Om 1 uur cat. in de kerk. Half 7 Lof met preek. Voor 't Lof Rozenhoedje. MAANDAG geen H. Mis om kwart over 8. Half 8 Lof met Rozenhoedje voor de gel. zielen. WOENSDAG 6 uur gcz. H. Mis tei ecre van Maria als Moeder van het vlecschgeworden Woord de zooge naamde gulden Mis. De H. Mis var kwart over 8 vervalt. ZATERDAG geen H. Mis 0111 kwart over 8. 7 uur Rozentuin de Maria: a pel WOENSDAG, VRIJDAG en ZA TERDAG Quatertemperdagen, du- geboden vastendagen. FEUILLETON. TIEN JAREN UIT ON ZE VADER- LAN'DSCHE GESCHIEDENIS. (1806—1815) door Jos. P. H. Hamers. De liefde tot zijn land is ieder aan geboren. (Vondel.) INLEIDING. Wij stellen ons in dit geschiedkundig feuilleton ten doel, onzen lezers de bevrijding van onzen geboortegrond uit de drukkende dienstbaatheid van i^fn,sch,eP overweldiger, nu meer cnm honderd jaar geleden, voor oogen te stellen. Aan het verhaal dezer heu gelijke gebeurtenis zullen wij laten vooraf gaan, een overzicht der re geering van den eersten koning over ons land, waardoor over het nauwe verband tusschen een en ander een helder licht zal op gaan. Met de regcering toch van Lodewijk Napoleon, ontwikkelde zich, langs een hjn van geleidelijkheid, de inlijving van ons vaderland bij het alles in zijn reuzenkaken verzwelgend Fransche keizerrijk, totdat in 1813, in den vol- terenslag bij Leipzig, de Napoleon tische macht een knak kreeg, waarvan zij zich voor korten tijd, slechts schijn baar zou herstellen. Bovendien wil het ons voorkomen, dat de bijzonderheden van het kort bestuur van koning Lodewijk, die, ofschoon vreemdeling voor ons, met het beste bedoelen was bezield voor het geluk en de welvaart van het hem door zijn broeder toegewezen rijksge bied, niet algemeen door ons volk ge kend zijn. De regeering van dezen jongeren telg der familie Bonaparte over ons vaderland, mag als een voortdurend, zij het vruchteloos verzet worden be schouwd tegen de willekeur en het onze welvaart moordend despotisme van keizer Napoleon. En ofschoon in Nederland, welvaart en voorspoed schaars te vinden waren toen Lodewijk als koning in Holland troonde, zoo dwingt toch de waarheid ons de er kenning af, dat zulks niet zoozeer aan hem, dan aan den Franschen kei zer en diens voor ons land zoo ver derfelijke staatkunde dient geweten, waardoor liet als een vazalstaat be handeld, moest dienstbaar worden ge maakt aan de verwezenlijking der grenzeloers heerschzuchtige plannen, die m het nimmer rustend brein rond- woelden van den genialen parvenu, die gedurende bijna het vijfde eener eeuw, Luropa door zijn wapenfeiten in beroering heeft gebracht. Dat alleen bet oprecht verlangen. om een volk gelukkig te maken, goed deels ontsproten uit een rijke mate vap aangeboren goedhartigheid, bij lange niet toereikend is, om met ze genrijk gevolg den hecrschersstaf over een de vrijheid boven alles minnend volk te zwaaien, dat heeft koning Lodewijk voldingend bewezen. Even min als zijn broeders Joseph en Je rome, was hij van de stof gemaakt, waarvan koningen worden uitgemeten. In onze herinnering vermag hij dan ook slechts voort te leven als een ons opgedrongen vorst, die ondanks de beperkte middelen waarover hij te beschikken had, in oprechtheid er naar streefde, om het droevig lot, hetwelk de Voorzienigheid behaagde, in den aanvang der vorige eeuw ons op te leggen, zoo dragelijk mogelijk te maken; een lot, waaronder wij reeds vóór de definitieve inlijving bij Frankrijk, als weinig meer dan een vazalstaat van het 'Fransche keizer rijk, hebben gezucht. LODEWIJK NAPOLEON,KON ING VAN HOLLAND. (1806 1810) In Mei van het jaar 1804, toen Na poleon, van Eersten Consul tot Keizer werd verheven, stond het met de oude Republiek der Vereenigde Provin ciën, droevig geschapen. Die Provin ciën waren sedert bijna 10 jaren, wei- nip inaer dan «en onderhóorigen staat 1 van Frankrijk, zij het ook vergroot met de voormalige Oostenrijksche Nederlanden( het tegenwoordige Bel gië) enden linkeroever van den Rijn. De verheffing van Rutger Jan Schimmelpcnninck tot raadpensio naris der Bataafsche Republiek zou slechts als aanloop dienen tot de ver wezenlijking van het plan des keizers: een zijner broeders te belasten met het bestuur over ons land, onder zijn persoonlijk toezicht. Treurig was ons Vaderland er aan toe. Onze zeemacht was vernietigd, onze handel sleepte zijn teringachtig bestaan moeizaam voort, ons staats- crediet was geschokt tot in zijn grond vesten. Engeland, de beheerscher dei- zeeën, had zich meester gemaakt van onze vroeger zoo winstgevende kolo niën het eiland Ceylon, Kaap de Goede Hoop en Suriname. Het was op dit tijdstip, dat de toen malige Engelsche Eerste Minister William Pitt, zijn voornemen bepeins de en tot uitvoering trachtte te bren gen, om ons land uit zijn diep verval op te heffen. Niet uit sympathie voor den door Frankrijk in het stof vertre den staat, maar als middel, om de steeds toenemende macht van Enge- land's doodsvijand Napoleon te stui ten, zoo mogelijk voor goed aan ban den te leggen. Dit doel voor oogen, slaagde de bekwame Britsche staatsman er in, een bondgenootschap tot stand te brengen met keizer Alex ander I van Rusland, waardoor Frank rijk moest worden gedwongen, van zijn overwegenden invloed in de Ne derlanden af te zien. Holland vereenigd met België, zou, in den gedachten- gang van Pitt, met den Prins van Oranje als koning, tot een onafhan kelijk rijk verheven worden en aldus een sterken voormuur vormen tegen de onverzadelijke veroveringszucht van den man, die met onbeperkte macht in Frankrijk heerschte „gelijk een god, om wien het al moet slaven Ziedaar in korte trekken het plan door William Pitt ontworpen, waar aan hij met de hem eigen geestkracht rusteloos arbeidde en van welks tot standkoming hij zich veel, zoo niet alles, tot beteugeling van Napoleon's heerschzucht voorspiegelde. Ook Oostenrijk trad als bondge noot tot Engeland en Rusland toe en op 11 April 1805 kwam de derde coa litie tegen Frankrijk tot stand, die reeds op den 2den December van dat zelfde jaar, op het slagveld bij Aus- terlitz, door het overwegend krijgs beleid van den Franschen keizer, te pletter werd geslagen. Niet lang werd de vernietiging zij ner plannen door het geweld der wa penen, door Pitt overleefd. Op den 23sten Januari 1806 werd hij, <ne dc ziel was geweest der derce coalitie tegen den Corsikaanscheu overweldi ger, door dan dood aan zijn vaderland ontruk' Hij had aan Engeland als testa ment zijn anti-Nqpoleon'tische staat kunde nagelaten. Engeland zou, na den val van den despoot, tot aan diens stervensuur, de uitvoerder zijn der uiterste politieke wilsbeschikking vat' zijn grooten minister. Intusschen had Napoleon, na zijn overwinning bij Austerlitz, het top punt bereikt van zijn militairen luister en zijn staatkundigen invloed op hef vasteland van Europa. Koningen cn vorsten verjoeg hij van hun tronen of zette ze af, en op zijn wenk verrezen nieuwe rijkert als bij tooverslag uit den grond. In Maart 1806 begiftigde de vero veraar zijn broeder Joseph met het koninkrijk Napels, zijn zwager Murat met het hertogdom Berg en Kleef, zijn zuster Pauline met het vorstendom Guastalla, terwijl zijn gunsteling Ber- tliier tot prins van Neufchatel we cl vc heven. Toen achtte hij tevens het oogenblil aangebroken om de Bataafsche Re publiek in een koninkrijk om te zetten en dc koning van dat Rijk zou woiden zijn 28-jarige broeder Lodewijk (wordt voortgezet.) AcuiSiC behalve op den 28sten December aan uw jongsten spruit wat ze willen eten, maar dient hun voor, wat voor hen klaar gemaakt is. Japan stemt toe. Folgens den correspondent van de „Mor- diDgpost" te Washington, heeft de regec- ring te Tokio onvoorwaardelijk de voorge stelde vlootvcrhouding vijf:vijf:drie, aan vaard. .iS gisteren cc 11liiüi...tv... gekomen en heeft ten aanzien van de vlootovereenkomst gezegd, dat alle Brit- sche bezwaren uit den weg geruimd wa ren en de vriendschap tusschen Amerika en Engeland nu gevestigd is. Net viervoudig verbond. Reuter meldt uit Washington: Men is tot overeenstemming gekomen over het ontwerp van een viervoudig ver gelijk. Dit zal vier artikelen bevatten, waar van er één luidt: Dit vergelijk zal dienen ter vervanging van de Britsoh-Japan sclie alliantie. Uit New-York wordt d.d. 8 dezer ge meld, dat de „New-York Times" van haar correspondent te Washington de volgende samenvatting heeft ontvangen over de voornaamste vier punten van de viervou dige overeenkomst: Punt 1 regelt de territoriale integriteit van het Zuidzee-gebied en stelt vast, dat iedere mogendheid gehouden is. het ge bied der overigen niet aan te vallen. Punt 2 verklaart dat indien de levens belangen van eenigerlei mogendheid in de Zuidzee worden bedreigd deze mogendheid den moreelen plicht heeft, de anderer te raadplegen, alvorens handelend op te tre den. Punt 3 bepaalt, dat indien er tussohen twee van de contraoteerende partijen een geschil ontstaat, aan de beide andere af' worden verzocht, te bemiddelen en als scheidsrechters uitspraak te doen. Punt 4 voorziet in de afschaffing van het Britsch-Japansche verdrag, 't welk zal eindigen als de nieuwe overeenkomst wordt geratificeerd. De „New-York Times" voegt er nog aan toe, dat de nieuwe overeenkomst geen bepalingen bevat ten aanzien van de ont wapening of van de Chineesche vraagstuk ken. Ook Italië Naar d.d. 8 dezer uit Washington ge- meid werd, wordt daar verteld, dat Italië bereid is zich bij de andere mogendheden aan te sluiten en deel te nemen aan de ontwikkeling van China. Daarom wenscht Italië te worden toegelaten tot het bestaan de consortium van de zes mogendheden. Men verwacht, dat Italië nog vóór de con ferentie zal zijn gesloten, formeele stappen in dóen zin zal doen. De chemische oorlogvoering. De adviseurs van de Ameriknansche de legatie voor de beperking der bewapening hebben naar men verneemt aanbevo len, alle vormen van den „ohemischen oorlog" volkomen te laten varen. Het rapport, door de Amerikanen uitge bracht over het gebruik van chemische strijdmiddelen in den oorlog was opgesteld door generaal Pershing. Men neemt aan, dat het rapport niet de meening weergeeft van alle andere hooggeplaatste leger-offi- cieren. Over het algemeen zijn de officieren van het leger geneigd te meenen, dat het gebruik van gif-gas en andere vormen van oorlogvoering met chemische middelen, op dezelfde wijze moeten worden beschouwd als welk ander wapen ook. Urt Baltimore wordt d.d. gisteren ge meld, dat het Ainer. Inst, van Soheik. In genieurs een rede heeft aangehoord van den chef van het regeerings-buieau voor oorlogsschei'kunde. Na afloop der voor dracht nam de vergadering een resolutie aan, waarin er voor werd gepleit, dat de Ver. Staten zich zouden voorzien van groo- te hoeveelheden giftig gas om in een oorlog te kunnen worden gebruikt. De chef van het regeeringsbureau had betoogd, dat de scheikunde natuurlijk verdedigingsmidde len leverde. De vergiftige gassen zijn weten schappelijk en veroorzaken minder blij vende lichamelijke gebrekkigheid dan alle andere oorlogswapenen. De verklaring van De Valera. Na de bijeenkomst van de Dail Eireann en het kabinet heeft De Valera gister avond een verklaring afgelegd, inhouden de, dat hij de aanvaarding der voorge stelde overeenkomst noch aan de Dail noch aan het volk kon aanbevelen, daar de bepalingen in hooge mate in strijd wa ren met de wenschen van de meerderheid van het volk. Hij hinat 'het volk echter op het hart om in afwachting van de openbare zilling van de Dail Eireann te gen Woensdag a.s. een strikte discipline in acht Ie nemen. De Valera verklaarde verder nog dat hij in zijn houding werd gesteund door twee ministers. Reuter seinde gisteren over deze ver klaring uit Londen; De Valera's verklaring, dat hij de aan neming van de met Engeland getroffen overeenkomst niet kon aanbevelen, kwam nauwelijks als een verrassing, terwijl men er geen overmatige beteekenis aan hecht. De Valera's eenigszins visionaire denk beelden zijn den laatsten tijd naar den wciuengronu gedrongen do**- dit uer meer praclisch aangelegde Sinn Feinleiders, die de jongsle onderiiandeligen te Londen buiten hem om hebben gevoerd; terwijl de twee ministers, die hean steunen, be trekkelijk onbelangrijke figuren zijn, die niet aan de onderhandelingen hebben deelgenomen. Griffith, die een van de on- derteekenaaTS van de overeenkomst is en het niet met De Valera eens is, staat be kend als de ziel van de strijdorganisatie van Sinn Fein. Griffith zeide in een gisterenmorgen door hem uitgegeven verklaring: Ik ge loof dat de overeenkomst van Londen den grondslag zal leggen voor vrede en vriend schap tusschen beide volken. Datgene, wat ik geteekend heb, zal ik gestand doen in het geloof dat het eind van een conflict van eeuwen aanstaande is. Vijfduizend Ieren te Londen uit alle klassen der samenleving, o.m. lord Fit- zalan, de onderkoning van Ierland, en verscheidene leden van de nationale Ier- sche fractie van het parlement, woonden gisteravond in de kathedraal van West minster een plechtigen dankdienst bij. In tegenstelling met het Reutertele- gram, dat meldt dat de verklaring van de Valera nauwelijks een verrassing kan heeten en men er geen overmatige be teekenis aan hecht, meldt een draadloos N.I.A.-telegram het volgende: De onver wachte mededeeling hedenmorgen dat er een scherpe meeningsversohil heerscht in bet Dail Eireann-ikabinet en dat de Valera niet bereid is de aanneming van de over komst aan te bevelen, hebben teleurstel ling en verbijstering onder het Britsche volk teweeggebracht. Men verneemt dat de Iersche gevolmachtigden tijdens de onderhandelingen de Valera en zijn col lega's hebben geraadpleegd en dat aan vaarding van de overeenkomst door het kabinet louter een formaliteit kon zijn. Deze verwachtingen zijn echter niet bewaarheid. De langdurige discussie heeft aan het licht gebracht, dat ofschoon in de minderheid, de Valera en zijn volgelin gen onverzoenlijk waren. Uit het telegram blijkt verder, dat de ministers die de Valera steunen, die van Binnenlandsohe Zaken en erdediging zijn De Dublinsche „Freeman s Journal', het meest invloedrijke Icrschc nationalis tische orgaan, steunt de overeenkomst warm en keurt De Valera s gedrag af. De eerste gouverneur.generaal. De „Daily News" meldt dat, bijaldien de overeenkomst met Ierland wet zal zijn geworden, de hertog van York, tweede zoon des konings, vermoedelijk tot gou verneur-generaal *an den lerschen Vrij staat zal worden benoemd. Een dergelijke keuze zou. meent het blad, overal in Ier land zeker hoogst populair zijn. Incidenten te Belfast. Gisteravond laat werd een roomijswin- ikel te Belfast door gewapende lie den bezocht en beschoten. Een een-jarig kind werd in de dij gekwetst, zoodat her naar het hospitaal moest worden ver voerd De roomijshandelaars te Belfast worden algemeen aangezien voor katho lieken. Twee bijzondere konslabels, MacHera- felt en Derry, die een huis passeerden, waar de vrede dansend werd gevierd, wer den beschoten. Een hunner, een Belfaster, werd levensgevaarlijk in den buik gewond. Het aandeel van Amerika. De heer Martin Glynn, een vroeger gou verneur van New York, heeft in een Albany gedane mededeeling een onthul ling gedaan over de rol, die hij heeft ge speeld in de voorbereiding van de confe rentie, die tot den vrede met Ierland heeft geleid. Hij zeide, dat toen hij in April van dit jaar te Londen vertoefde, Lloycl George hem de eer aandeed, door zijn be middeling een uilnoodiging te doen gewor den aan De Valera om naar Londen te komen, ter bespreking van de oplossing van de Iersche kwestie. „Mijn werkzaam heid in deze zaak", verklaarde Glynn, „begon te Rome in een bijeenkomst met aartsbisschop Mannix en anderen. Man- nix en ik zelf kwamen te Londen opnieuw bijeen en werkten daar samen. Aartsbis schop Hayes, van New-York, deed groot werk voor de zaak te Rome." DE BESPREKINGEN TE LONDEN. Volgens een V. D.-bericht uit Londen heeft Lloyd George, na afloop der bespre kingen met Loucheur over de quaeslie van het economisch herstel, een iriino,>'ii8'ITU gericht lot BriaiKl om naar Londen te komen ten einde over den algemeenen toe stand te beraadslagen. Loucheur vertrekt hedenavond naar Pa rijs om de uilnoodiging van den Britsehen premier over te brengen. RUSLAND EN DUITSCHLAND. lenigen tijd geleden is melding gemaakt van 't sluiten van een credietverdrag tusschen de irutsgisdliie regeenmg t.a de „ueutscaj Ostearrapaische Kredietbank" in Elberfeld. Omtrent de bijzonderheden van dit ver drag wordt thans medegedeeld, dat de Russische handelsdelegatie bij Duitsche firma's artikelen van allerlei aard, ter waarde van vooriloopig twee millioen mark heeft besteld. Indien Duitsohland en Rusland met elkaar in oorlog geraken, verder als Duitschland of Rusland geblok keerd wordenals de wederzij dsohe ver tegenwoordiging der belde landen wordt teruggeroepen of de betrekkingen tus schen de beide landen formeel worden verbroken; eindelijk indien de sovjet-repu bliek haar geheede inkoopactie in Dnifeoh. land slaakt, kan de Russische ha rafels ver tegenwoordiging onmiddellijk het verdrag opzeggen. Zij is echter in zulke gevallen verpliaht, alle reeds afgesloten leverings contracten in vallen omvang na te komen. Alle gesdhilien, die zich mochten voor doen, worden door een scheidsgerecht volgens de Duitsche burgerlijke rechlsrege- len beslecht. De zetel van het scheidsge recht is Berlijn. Naar uit die kringen der Russische handelsvertegenwoordiging ver luidt, zal dit verdrag nog worden uitge breid. Andere crediet-overeenkomsten met Duitsche financioeie kringen zijn hangende en moeten reeds ver gevorderd zijn. EEN COMMUNIST GEARRESTEERD. De politie te Sunderland heeft gearres teerd zekeren Mazes Bernstein, een in En geland genaluraliseerden Rus, die in het bezit was van opruiende pamfletten, ge drukt te Berlijn en Moskou. Een dier pam. fielten droeg tot Litel „The Young Com munist's International", een vereeniging, die tot deel heeft het roode leger te wa penen en de regeenng in Engeland omver te werpen. De politie vond o.a. een brief door Bernstein geteekend en gericht aan den redacteur der „Daily Herald" en waarin hij zeide: „te protesteeren tegen het aannemen van 75,000 pd.st. van het stervende Russische volk voor de ,-,Daily Herald". Kwam echter dit bedrag als vrij willige gift uit Rusland om het interna tionaal communisme te bevorderen, dan zou hij liet gaarne aannemen." Bernstein had ook gepoogd een agent om te koopen zich bij de communisten 1c voegen en gezegd dat de commissaris van politie van Sunderland moest worden ver moord. De rechtbank heeft beslist dat Bernstein het land moet verlaten. UIT DE GRIEKSCHE KERK GEZET. De- verkiezing van een nieuwen Griek- schen patriarch te Konstantinopel zal einde December plaats vinden. De VeneziKslische metropolieten hebben besloten, den ban over Koning K oust airtij n uit le spreken. MINISTERCRISIS IN EGYPTE. Uit Kaïro wordit gemeld: Men verwacht niet, dat Sarwatpasja en andere volgelin gen van Adly een ministerie wilden vor men. De Sultan zal waarschijnlijk den oud-premier Tewfik Nessim oproepen, wiens houding onbekend is. SIR ARTHUR PEARSON, f Sir Arthur Pearson is door een ongeval omgekomen. Sir Arthur Pearson, die lot hij blind werd, president-commissaris van verschil lende dagbladondernemingen was, is be kend geworden door zijn boek: Victory over Blindness (1919). Hij was in 1866 geboren en werd in 1917 tot baron ver heven .Hij was voorzitter van het natio nale blindeninstiuut en bestuurder van verschillende liefdadige instellingen, o.a. voorzitter van het comité van verzorging van blind geworden soldaten en matro zen. Hij was oprichter van de handels zaak C. Arthur Pearson Ltd. waarvan hij nog president-commissaris was. GROOTE BRANDEN. De pakhuizen van de Mittel-Deutsche Samenkulturen Ges. M. B. H. zijn met 13000 centenaars beetwortelzaad afge brand. De schade bedraagt vier aaillioen mark. siers hebben daarom geen lust geld te be talen bij wijze van premie voor een ver zekering waaraan zij geen behoefte heb ben. Bovendien zijn zij er ook niet op ge steld als „arbeiders" behandeld te worden. Het gezéllige huiselijke Kerstfeest wordt te Londen hoe langer hoe meer bedreigd. De menschen. die nog voor de tradities van Dickens voelen, vreezen dat dè hotels ten slotte het laatste toevluchts oord van den Kerstmisgeest zullen wor den. De directeuren van de Londensche ho tels verklaren, dat dit iaar een sterk veid- winnen van de nieuwe gewoonte om bui tenshuis zijn kerstmaal te gebruiken, waar te nemen valt. Heele gezinnen hebben al weken geleden hun Kerstmaal in de ho tels besproken. Men schrijft dit vooral toe aan de gebrekkige bediening waarmee de menschen in hun eigen huis te kaïn pen hebben. Bovendien valt Kerstmis dit jaar op een Zondag. Smeets, de separatist, is op bevel van de geallieerde Rijnland-commissie op vriie voeten gesteld. Hij zat in hechtenis, omdat hij geen gehoor had gegeven aan een dagvaarding 0111 zich wegens beleedi- ging van een ambtenaar voor den rechter te verantwoorden. Gisteren zou het geding tegen hein te Keulen dienen, doch de reohlbank hèeft de behandeling uitgesteld omdat zij van oordeel is dat de interventie der Entente- commissie een onpartijdige, onafhankelij ke en vrije rechtspleging onmogelijk maakt Dit besluit is met algemeene stemmen ge nomen. De Berlijnsche bladen proteslceren te gen de willekeur waarmede de Entente commissie dezen hoogverrader aan de Duitsche rechtspraak onttrekt. De droogte en de buitengewone lage waterstand heeft in tal van plaatsen in 't Rijnsch-Wesifaajsche nijverheidsgebied nijpend watergebrek tengevolge. Te Bochum staakte Donderdag de wa terleiding de levering en deswege kon ook de gasfabriek het bedrijf niet voortzetten. Te Solingen is ter bevordering van zuinlg- heid mei «aier ere pi.js aanzienlijk v r- hoogd. De badinrichting is gesloten en baden tehuis is op straffe van hooge hoc- ten verboden. Te Haspi in Westfalen overweegt hel gemeentebestuur dergelijke maatregelen. Donderdagavond heeft do Duitseho Rijksraad onder voorzitterschap van mi nister Giesbcrts vergaderd. Besloten ia dat het wetsontwerp op den handel mee buitenlandsche betaalmiddelen nog zal worden verscherpt. Bovendien zullen de tarieven op poet, telegraaf on telefoon aanmerkelijk worden verhoogd. Deze ver hoogingen zijn noodig geworden om de steeds stijgende tekorten te dekken. Het deficit bedraagt voor 1921 ongeveer 4 milliard, en zal voor 1922 ongeveer 011 8 oi 9 milliard komen indien geen tegen maatregelen worden getroffen. Bij dezo nieuwe verhoogingen rekent men op een inkomstenvermeerdcring van ongeveer 51/2 milliard mark. Een stadsbrief zal voortaan 1 mark kosten. De tarieven voor pakjes wor den van 1-50 tot 4 mark verhoogd, dio voor ppstpaketten welke thans 3 bot 14 mark bedragen, zulten V t 530 mark worden verhoogd. De tarieven zuilen het 15 tot 20 voudige van de vredestarioven bedragen. Voor telegrammen wordt do prijs per woord Van 30 op 75 pfennig gebracht, en hot minimum per telegram zal 7.50 mark bedragen. Do telefoonta rieven van October j.l. zullen nog met ongeveer 80 pet. verhoogd worden. Al déze nieuwe tarieven zullen op 1 Ja nuari in werking treden. De Duitsche minister van financiën heeft den Rijksdag <le rekening cn verant woording over het bogroo tings jaar 1921 overgelegd. De rekening sluit met het reusachtige tekort van 101 milliard, 541 millioen. Daarvan komen 31/2 milliard voor rekening van do posterijen cn telegrafie en zoo wat 11 milliard op die der 6x>oor- wegen. J itliw U 3 Week v. 10Dec.totl7 Dec. Leerstof: Op te zeggen bij den Friester 6e les. Vr. 135 t. en met 138 Vr. 343 t. en m- 349 Regina Coeli. 5e les. 19e 1c Vr. 337 tot en met 342 Engel des Heeren Door een grooten brand is de Eranksche ijzerfabriek „Adolfhiflte" in Dillenburg voor het grootste deel ver- L f t evange|ie van detl quaterlem- nieW. Het bedrijf wordt in zeer beperkte 1 mate voortgezet. De sohade bedraagt 7 millioen mark. De Engelsche verpleegsters vallen onder de nieuwe wet op de werkloosheids verzekering. Zij blijken daarop allesbehal ve gesteld te zijn en hebben een actie op groote schaal op touw gezet om onder de wet vandaan te komen. De voornaam ste reden is dat er in het verpleegslersbe- roep in Engeland practisch gesproken van werkloosheid nooit sprake geweest is en ook nu nog geen sprake is. De verpleeg-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 9