Eerste Blad SWIKBiUM I I. imWIBIIIIM UIT DEN OMTREK AGENDA: DAMIAATJES y JUECEMBER 192 J Zzis JAARGANG No. 14012 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAALI J'J* FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. POSTREKENING No. 5970. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 biaiien. HAARLEM. De Propaganda-maand. Feestuitvoering Fanfare-corps E. S. M. op Vrijdag 9 December. DE COMMISSIE VOOR DE GRENSWIJZIGING. Het R.-K. Lyceum. Lezing van Pater Kruitwagen. 0? DINSDAG 13 DECEMBER 1921 dus NIET Vrijdag 9 Dec. des avonds 8 in het gebouw St. BAVO te Haarlem, (wegens te weinig tijd van voorbereiding worden geen convocaties ver zonden aan de leden). Besprekingen omtrent aanvulling of wijzi gingen in het progra- ma der R K. Staats partij. N. B. De leden der R. K. Kies- vereeniging worden verzocht, eventueelevoorstellen voor aan vulling ot wijziging zooveel mo gelijk schriftelijk te willen in dienen bij den secretaris W ROBBERS, Leegnwaterstraat 19, terwijl daarenboven ook staande de vergadering nog voorstellen kunnen worden gedaan. Op de vergadering zai ruim schoots gelegenheid gegeven worden, om alle mogelijke in lichtingen aan het bestuur te vragen. Ds Secretarie: W ROBBERS Alliance Francaise. Personalia. Kindervreugd. Onze Gemeente-ïinanciën. Auto bandieten- J. J. WEBER ZOON. Opticiens Fabrikanten. Koningstraat 10 Haarlem. HAARLEMSCHE COURA pro WFFK T U.^D 9 Vrijdagavond werd in „St. Bavo" de slotvergadering gehouden der propaganda- maand November De opkomst had wel vat beter kunnen zijn, dooh de stemming ander de aanwezigen was uitstekend. Aan de bestuurstafel zat mede aan de Geestelijk Adviseur, de ZccrEerw. Heer J. rl. W. Borsboocn. Nadat op de gewone wijze geopend en .vet Bondslied gezongen was, deelde de voorzitter, de heer Caslricum, mede, dat er e Haarlem 100 nieuwe leden geworven stijn. Hierna nam de lieer L. F. Guit uit den Haag het woord. Allereerst zette spr. uiteen, hoe op het oogenbtik de reactie den kop opsteekt, dat ar patroons zijn, die aan loonsverlaging en aan werktijdenverhooging denken, maar dat naast deze reactie een andere is een reactie in eigen gelederen, een reactie, waarvoor de leiders bang werden. Om die reactie te verdrijven, om de lauwheid uit die vele laksohen te verdrijven, is de pro paganda-maand gehouden. En God dank, kan gezegd worden, dat ze geslaagd is. Maar hierbij mag het niet blijven, we mo gen niét gaan rusten. Er blijft nog veel werk te doen over. Spr. noemde in dit ver band het Katholieke bedrijfsradenstelsel. We hebben vooral met onze priesters tegen te gaan de ontkerstening der maatschappij. Men wil de vrijheid boven alles en wil daartoe God uitbannen. Om die vrijheid beter in te kunnen voeren, wordt zooveel mogelijk slechte lectuur verspreid. Dat moeten we tegengaan door verspreiding ran goede lectuur. Een systematische pro paganda moet gevoerd worden voor de Katholieke pers. In het Christelijk huwelijk dringt men door en zelfs reeds op het stadhuis wordt den pas gehuwden een boekje in de hand gestopt, de middelen aangevend tot kin derbeperking. Voorbehoedmiddelen wor den in vele winkels verkocht. Schuwen wij die winkels, stellen wij ons met onze mach tige organisatie op tegen die heilloozc practijken. Spr. waarschuwde verder togen de slechte iooneel- en bioscoop-voorstellingen. Spr. gaf dan eenige middelen aan, noo- dig voor den strijd tegen het ongeloof: de veelvuldige H. Communie, het bijwonen der H. Mis, het houden van retraites. Spr. waarschuwde vervolgens ernslig te gen de socialistische organisaties. We kun nen niet medegaan met degenen, die niet vóór God zijn, want nog steeds geldt Christus' woord: „Wie niet met Mij is, is legen Mij". Spr. spoorde dan aan, de in November ingezette propaganda voort te zetten, op dat het doel der Katholieke organisatie be reikt worde: „Alles herstellen in Christus". Hierna behandelde spr. den strijd in de metaalindustrie, waarbij hij opmerkte, dat het zeer goed mogelijk is, dat de metaalbe werkers den eersten stoot moeten opvan gen van een algemeene loonsverlaging. Als het niet bewezen wordt, dat de in dustrie niet anders kan geraken uit de moeilijkheden dan door loonsverlaging van de arbeiders, dan aanvaarden wij, Katholie ke arbeiders, geen loonsverlaging. Spr. noemde den strijd in de metaalindustrie een rechtvaardigen strijd en spoorde ten slotte tot stoun aan de stakende metaalbe werkers aan. Luid applaus volgde op deze rode, voor welke de voorzitter hem (kink zeide. Deze doelde voorts mede, dat in Januari a.s. een ledenvergadering van den Volksbond zal gehouden worden, waar rector Bors boom zal spreken over „De standsorga nisatie op godsdienstig-zedeiijk gebied". Hierna bracht spr. een woord van dank voor het verrichte werk aan de Commis sie van Zeven, waarna de vergadering met het zingen van „Roomsche Blijdschap" en den christelijken groet gesloten werd. De collecte voor de stakende Metaal- be erkers bracht 24.50 op. i.d fraaie ieestprogram vermeldde het 15-jarig jubileum van het E.S.M-Fanfarc- corps. Dit gezelschap dat op 't oogenblik order de beste in den lande gerekend wordt, heeft zich, blijkens de vele behaal de prijzen, op concoursen een gevaarlijk mededinger betoond, die het technisch juiste met het artistiek gewenschle steeds poogt te verbinden. óór het concert een aanvang nam, verhaalde de heer Van Helder in eenige korte woorden het lief en leed van het corps en hier ontbrak dc „note gaie" niet! ei volgens voerden de president en de directeur der E.S.M. de WeiEd.Gestr. noemde £et.woor<1- LaaGlge- „-, beste wenschen voor de toekomst u,t en nam de laak op zich <le tropeeen eigenhandig aw ffldüe vaandel te hechten. Hu ontving Cen foto in lijst van het Corps, evenals de heer M. Cazon, die vanaf de oprichting steeds een trouw lid geweest is. Hiermede was het officieelc gedeelte afgloopen en de uitvoering kon beginnen. We kunnen gerust zeggen, dal h.er een homogeniteit van klank bereikt wordt, fen 'e ze'den bii een dilettaniencorps zul- ujuj^ntreffen. De afzonderlijke instru- avond"1}, 'n goede banden en deze ing- sj ;ln'efl weer eens bewezen, wat door den. lliere'1 s'udie verkregen kan wor- een rceaicitr" *'a:lr natuurijk een vlekje, «trunient, maar'6 Van 6611 ant'er 'n' enfin, daar is slecht -aan te ontkomen. De heer van 't Hoff blijkt de touwtjes stevig in handen te hebben en zlj.t mannetjes reageeren goed. Als solisten traden op de heeren Jon- gewaard, saxophone-sopraan, en Hen driks, bugle. Eerstgenoemde ontpopte zich als goed technicus en weet zijn instru ment, dat ik op zich zelf niet sympathiek- klinkend vind, goed tc beheerschen. Zijn piani waren echter vrij wat beter dan zijn forti. De heer Hendricks bugelde er lustig op los en gaf zijn solo eveneens met een flinke dosis vaardigheid. Toch lijkt mij 'n weinig zorg voor zuivere intonaties en intervallen nog gewenscht. Het vrij uitgebreide programma ver meldde nog het medewerken van l'Estu- diantina, het Amsterdamsche mandoline- sextet. Hun spel was goed beheerscht, aardig geaccentueerd en sloot uitstekend, Hun "kleine nummer deden het uitstekend, maar le Troubadour en Bohème mogen toch niet op een mandoline gepingeld wor den! Daarbij bleef de vertolking te oer- Hollandsch; de Italiaansche emphase „l'efftïsione dl Cuore" ontbrak ten eenen- ma'e- T-S Daarop kwam de heer Clrnge-Dooren- bos Altijd ausant, hoogst gestig en nooit onbetamelijk! Dat is zijn groote verdienste: hij hoeft dan ook den naam van „humorist" (tegenwoordig 'n naam, die in discrediet raakt!) volstrekt niet te dragen, 't Is de zanger van het levens lied, het blijde levenslied. Toch weet hij te zingen met 'n lach en 'n traan. Zijn enkel ernstig liedje „de Loods" was werkelijk roerend. Tevens is hij 'n aangenaam causeur, die zijn auditorium wel aan den gang weet te houden. Het werd zachtjes aan laat en om streeks middernacht werd de welgeslaagde uitvoering besloten met den Vrienden- tromv-marsch. 'K L). B. en W. schrijven aan den Raad: Zooals u reeds in uwe vorige vergade ring werd medegedeeld, is bij ons inge komen een door Gedeputeerde Staten de zer provincie opgemaakt ontwerp van wet lot wijziging van de grenzen der gemeen ten Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Heem st edo alsmede Haarlemmerliede en Spaarnwoude en opheffing der gemeenten Schoten en Spaarndam. Dit ontwerp zal ook in uwen Raad aan cene bespreking moeten worden onder worpen. Teneinde die bespreking van dit om vangrijk en voor de gemeente zoo aller belangrijkst onderwerp zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn, wil het ons voor komen, dat het gewenscht is liet ontwerp vooraf te doen onderzoeken door eenc Commissie uit uw midden, welke Commis sie wij in dit speciale geval, in afwijking met het bepaalde bij arl. 33 van het Re glement van orde voor de vergaderingen van Uwen Raad zouden willen zien sa mengesteld uit zeven leden, waarvan een, lid van ons College als voorzitter. De Voorzitter van uwen Raad deelde ons mede, de Commissie dan als volgt te willen samenstellen, tenzij uw College er de voorkeur aan mocht geven de be noeming aan zich te houden. Mr. Slingenberg, voorzitter, J. Gerrilsz, M. L. A. Klein, W. J. B. van Liemt, V. Loosjes, M. A. Reinalda en G. Wolzak, terwijl als secretaris dier Commissie zou optreden de gcmeenle-secretaris en als adjunct-secretaris de hoofdcommies Ier secretarie Mr. B. Taconis. Wij hebben gemeend in verband met ons voornemen om dit punt in de eerst volgende vergaderig van uwen Raad ter sprake te brengen, u een en ander reeds thans te moeten mededeelen. Naar wii vernemen, is thans de grond, waarop eerlang het EK. Lyceum zal ver- riizen, aangekocht. Hij behoorde tot op heden toe aan den heer Van Velzen en is gelegen aan den Zijlweg, onder Over- veen even voorbij de Julianalaan. Hij heeft een lengte langs de straat van 162 M. en een diepte van 220 M. Het plan is, daar een school, een huis voor do paters en een kapel te stichten. Het volgend jaar hoopt men met twee klassen H.B.S. te beginnen, daarna komen er waarschijnlijk k'assen gymnasium en IToogere Handelsschool bij. Achter do school wordt een veld voor lichamelijke oefening inge lokt. De nieuwe onderwijsinrichting komt, zooals bekend is, onder leiding der Pa ters Augustijnen. Voor de afdeellng Haarlem en O. van het Aig. Nod. Verbond, hield de bekende deskundige pater Bonaveniura Kruitwagen O. F. M. uit Woerden, gisterenavond in de bovenzaal der Soc. „Vereentiginig" oen lezing over: De uitvinding van de Boek drukkunst en de oudste boeken Een vrij groot getal belangstellenden, des te opvallender waar gisterenavond, be halve schouwburgvoorsteiiingen, ©en twee tal concerten gegeven werd, en het onder werp uit ter a a id niet de algemeene be langstelling heeft, woonde de lezing bij en vormde voor pater Kruitwagen een aan dachtig en dankbaar gehoor. Die aan dacht was dan ook ten volle verdiend, want i-n eenvoudige, doch klare taal, weel pater Kruitwagen zijn toehoorders oen in zicht te geven in het voor keken op dat gebied moeilijke boekdruk vak. Hij bereikt jj-uist inzicht in de waarde van de uit eenzettingen achterwege te laten en aan de hand van ©en schat van lichtbeelden. N'i'Ot alleen verschaft pater Kruitwagen ©en juist inzicht in de waardee van de uit vinding der boekdrukkunst, doch ook tail van bijzonderheden worden voor de toe hoorders een openbaring om in dien ver volge mooi drukwerk te kunnen benneten en al dadelijk op bepaalde fouten d<en vinger te kunnen leggen. De spreker gaf een historisch overzicht vain de ontwikke ling der boekdrukkunst in ons land en daarbuiten en een inricht in den toestand vóór het ontstaan der boekdrukkunst, toen n.l. de blokdruk, dat is letters gesne den in planken, in zwang was. Reeds eenige malen gaven wij verslag van een dergelijke lezing vain den pater, zoodat wij ons ditmaal daarvan ontslagen kunnen achten. Zooals bekend stelt pater Kruitwagen zich op het standpunt, (lat de boekdruk kunst wel in Heiland ïn-aajr niet zeker door Lolinens Janszoon Coster en ook niet zeker le Haarlem werd uitgevonden. Even besprak spr. het onlangs uitgekomen boek van den Duislchen professor Zedler, ui't Wiesbaden, die, naar men weet, de eer van de uitvinding der boekdrukkunst aan die Hallanders toekent. Spr. waardeerde het werk van dezen geloerde, doch gaf als zijn meening, dat het boek de kwestie niet tot oplossing heeft gebracht. Hij zegde toe daarover een uitvoeriger studie te leveren in een of ander Tijdschrift. Pater Kruitwagen oogstte zeer veel waardeering van zijn causerie en de aan wezigen zullen zeker voldaan huiswaarts zijn gekeerd en met een schat van kennis, die hun zal bijblijven, omdat ze in zoo populairen vorm werd medegedeeld. Prof. Dr. A. A. van Schelven, voorzitter van het Verbond, leidde spr. in en danikte hem. Men schrijft ons: Hierbij kondigen wij de tweedo soirao van bovengenoemd gezelschap aan in dit seizoen, Maandag a.s. zal voor de le den optreden de heer Albert Emile So- rel uit Parijs, de zoon van den be kenden geschiedschrijver, 't Onderworp, dat deze conférenoier zal behandelen draagt den woidschen titel van ,,Lo3 fêtes de Versailles sous Louis XIV". In keurig verzorgde taal zullen de aanwezigen de geschiedenis der hoffees ten te Versailles hooren en vooral voor hen, d'e Versailles kennen en dat zijn er velen ,zal alle pracht en praal weer opleven, die door den zonnekoning en zijn weelderige hofhouding werden ten toon gespreid. Als in een sprookje zullen do heerlijke tuinen van de oude koningstad weer worden bevolkt door do bekende figu ren uit de mondaine, politieke en let terkundige wereld van de 17o eeuw en de tooverachtige aanblik van de Ga lerie des glacés, schitterend van het licht van honderden kaarsen, zal ons de illussie bijbrengen dat wij cen dier zeld zame feesten bijwonen, die de verruk king hebben uitgemaakt van de tijdge- nooten van den groeten Eranschon Ko ning. Bij het gehouden examen van- weg: de Ned. Steaografenve eenig n? ,,Stolze Wéry" is u.tgcreikt het di ploma A. voor de zuivere toepassing van het correspondentieschrift en ver trouwdheid met het systeem „Stolze Wery" aan de dames Hogewind en. A. de Wit, beiden te Haarlem en A. Zomer, te Heemstede; en het certifi caat voor machineschrijven vo'gens Wery's Tien vingrsy s teem (blindschrij- ven) aan de dames P. G. Bannink, P. Mok, C. Spoor, A. de Wit, allen van Haarlem; A. van Resteren, te Hillc- gom en A. Zomer, te Heemstede; en aan de heeren M. H. Hospes, A.. Poel cn A. Schiering te Haarlem en tl. B. van der Land, te Bloemendaal. tv> VWri«mii»ii!<T ..Kindervreugd". 1 afd. Leidschekwartier, hield Woens dagmiddag in het Brongebouw haar 17e St. Nicolaasfeest. Het eigenlijke feest begon te duur doch des middags om 2 uur begon de pret reeds, toen St. Nicolaas in hoogst eigen persoon op 't Brouwer plein verscheen, vanwaar men in op tocht naar 't Brongebouw reed. Alvorens tot de afwerking van het programma werd overgegaan had 'n huldiging plaats. "De heer H. Vellinga, voorzitter der Vereeniging sprak eenige sympathie ke woorden tot den heer P. Huizinga. eere-lid van Kindervreugd". Spreker bracht hem hulde en dank voor zijn Verdiensten aan de Vereeniging. De heer Vellinga hechtte hem daar op een medaille op de borst en over handigde hem tevens een oorkonde. Een vijftal meisjes zongen nog een toepasselijk lied waarna de heer Hui- zinga een hartelijk dankwoord sprak. Onder leiding van den heer P. W. Groeneveld werd nu met de afwer king van het programma begonnen. De mondharmonieaclub „De jonge Strijder" en een piano zorgden op verdienstelijke wijze voor de noodige muziek. De diverse bioscoopniumnertjes vie len natuurlijk uitstekend in den smaak en deden de jeugdige schare af en toe schateren van 't lachen. Een tableau vivant voorstellend: Hulde aan Kindervreugd" viel zeer in den smaak. Toen St. Nicolaas zijn iutrede deed bereikte de vreugd wel haar hoogte punt. De kinderen werden getracteerd en toen het klokje van gehoorzaamheid sloeg, vonden velen het nog te vroeg. Voor de Raadsleden is ter inzage ge legd een overzicht van de g enneent e - finan ciën (gewone middelen) van 18751920, opgemaakt door den hoofde omm'ies-re dacteur. De bedoeling ervan is blijkens de toe lichting een eenvoudig doch min of moer sprekend beeld te geven van den in vloed, dien de tijdsomstandigheden en de omtwikkeling van Haarlem in de laatste halve eeuw op de financiën der gemeente hebben gehad. De gegevens zijn voor het grootste deel ontleend aan de rekeningen der desbetreffende dienstjaren. Voor de beo-ordeelang van sommige posten werden suppletoir* begroetingen en raadsn©tulen geraadpleegd. Ter verkrijging van onderling vergelijk bare cijfers bleek het noodig in verband met het feit, dat de wijze van verantwoor ding in den loop dier jaren niet steeds o.p uniforme wijze plaats vond, hier en daar van die in diie „rekeningen" gevolgd© ru- brioeering af te wijken en enkele toeval lige omstandigheden welke op het geheel storend zouden werken uit te schakelen. Teneinde verder het beeld nog scherper le doen uitkomen, zijn verschillende ont vangsten en uitgaven, welke op eenzelfde gemeentelijke bemoeiing betrekking had den met elkander verrekend, waarna het saldo in de tabellen is opgenomen. Onder „bedrijven" werden gerangschikt de bank van leening, de gemeentelijke duluwaberleidung 1900, het gem. eleotricd- tei'tsibodirijf 1905, het gein. gasbedrijf, en het Openbaar Slachthuis 1910. De gemeente-reiniging is afzonderlijk vermeld, terwijl do Siads-Apoliheek en de Onfsimel'iingsdienist in verhand met hun aard zijn ondergebracht resp. onder het hoofd „armwezen" en „plaatselijke ge zondheid". Bij de beoordeeling van de oijfers dient in het oog te worden gehouden, dat het aantal inwoners bedroeg op 1 Jan. 1875 33.364, op l jan. 895 59.052, en op 1 Jain. 1920 76.303. De toelichting vermeldt verder eenige der voornaamste conclusies, welke o.m. uit het overzicht kunnen worden getrok ken. Daaraan is hel volgende ontleend: Bij de ontvangsten neemt de post „rijks- uit keermg', welke aanvankelijk voor de gemeente de voornaamste bron van in komsten vormt (in 1875 ongeveer een derde van het totaal) gaandeweg een minder belangrijke plaats in. In 1920 be draagt zij nog niet één v ij f - en-twintigste van het totaal. Juist het omgekeerde valt Ie oonstat-eeren bij den post „Plaaselijke inkomstenbelasting". Als sluitpost van de begrootimg heeft zij een steedis grooler bedrag op te leveren. Daarbij echter de laatste jaren flink gesteund door de „be drijven". V/at betreft die „uitgaven" blijkt dut de post „algemeen bestuur" hoewel na tuurlijk op zichzelf elk jaar toenemend relatief steeds kleiner is geworden. Hetzelfde kan in meerdere ot mindere male gezegd worden van de posten: brandweer en invordering plaatselijke belastingen en heffingen. Onder de posten, welke een steeds be langrijker plaats zijn gaan innemen noe men wij, bet lager onderwijs, de aflossing van gridleeivingen, de plaatselijke gezond heid en de subsidies. Typeerend voor de wijze waarop ver anderde omstandigheden zich kunnen doen gieklien is wel de „reiniging". Voor dit doel werd in 1875 niet alleen nog geen enfkele uitgave gedaan, maar zelfs leverde zij de gemeente toen in verband met een aan parlioulieren ver leende concessie tot het inzamelen en wegvoeren van afval, vuil, enz. enz. een jaarlijksohe bate van 1500 op. Sedert dien zien wij dezen post voort durend im omvang toenemen. De aan dacht leekt, dat de post rente van geld- leeniingeii''' in afwijking van hetgeen zich misschien liet vermoeden, gaandeweg voor de. gemeente relatief minder belang rijk is geworden. Het jaar 1920 tenslotte onderscheidt ziich in het algemeen door sterk gestegen uitgaven tegenover niet in die male ver hoogde inkomsten. Vergelijken wij de resultaten van dit jaar met die van 1915, dan valt wel de grootste toeneming wat betreft de uitga ven te ooinstateeren bij de posten „rente en provisie van bij derden opgenomen tij delijk kasgeld", „Plaatselijke gezondheid" en .subsidies". De vermeerdering der in- komsten werd hoofdzakelijk gevonden op i het gebied der belastingen en heffingen. De ontvangsten. Uit de tii bellen blijkt o.m. het volgende: In de eerste plaats ten aanzien van de ontvangsten: de opbrengst der plaatselij ke inkomstenbelasting bedroeg in 1875 86.320.88, in 1885 154.483.11M, in 1895 278.639.01%, in 1905 417.036, in 1915 837.457.26%, in 1920 2.540.838.59. Schoolgelden L. O. in 1875 4819.42, in 1885 24.190.91, in 1895 41.474.03, ir- 1905 ^59.528.25%in 1915 f80.691.83% in 1920 f 90.241.93%. Schoolgelden M. O. en H. O. in 1875 f 18.250; in 1885 26.506.50; in 1895 f 34.318.25: in 1905 39.355.25; in 1915 f 76.897.75 en in 1920 f 127.072. Rijksuitkeeringen in 1875 105.053.73%; in '85 f 163.334.77%; in '95 f 125.812.10%; in 1905 f 207.412.65; in 1915 168.205.49 en in 1920 f 180.995.06. De batige saldi van de bedrijven bedroe gen in 1875 2.260.85; in 1885 f 3.690.90%; in 1895 f 1.964.90%; in 1905 f 112.964.18; in 1915 f 213.585.30% en in 1920 f 342.288.45. Hel totaal van de inkomsten bedroeg in 1875 f332.332.86 in 1885 ƒ532.736.34 in 1895 f 813.902.70; in 1905 f 1.361.013.06 in 1915 ƒ118.000.91; in '20 f 4.735.327.91 De uitgaven. In de tweede plaats ten aanzien van de uitgaven: De kosten van het algemeen bestuur be droegen in 1875 f 26.746.06%; in 1885 f 35.796.27; in 1895 f 42.711.96; in 1905 f 75.354.65; in 1915 118.900.91; in 1920 f 40.463.54. Die van invordering plaatselijke belas tingen en heffingen in 1875 f 13.506.79; in 1885 f 20.188.50%; in 1895 24.919.26 in 1905 35.079.079%; in 1915 ƒ49.620.38 in 1920 172.810.65. Die van openbare veiligheid in 1875 26.868.35: in 1885 46.249.90; in 1895 76.804.83%; in 1905 f 107.403.37; in 1915 f 143.633.21%; in 1920 f 543.024.33. Die van de brandweer in 1875 f 3.733.87% in 1885 6.038.46%; in 1895 8.488.13% in 1905 f 7.450.40; in 1915 8.329.23%; in 1920 18.859.37%r Die van de Reiniging in 1885 21.336.84%; in 1895 42.453.93%; in 1905 60.943.62%; in 1915 83.224.80; in 1920 351.986.86. Die van het Lager Onderwijs in 1875 f 34.813.69%; in 1885 63.887.38%; in 1895 124.067.27; in 1905 219.073.04% in 1915 328.469.81; in 1920 749.147.73. Vooris worden bij de uitgaven vermeid o.m. de volgende posten: Kosten van M. O. en H. O. in 1875: 42.797.45: in 1885 76.233.78%; in 1895 100.570.29%; in 1905 123.778.76%; in 1915 243.362.33%; in 1920 ƒ624.728.32. Die van liet Armwezen in 1875 33.067.52; in 1885 28.718.85%; in '95 81.346.70%; in 1905 ƒ113.238.34%; in 1915 ƒ230.587.38 en in 1920 696.571.58. Die van plaatselijke gezondheid in 1875 1875 8000; in 1885 21.500; in 1895 5610.78; in 1905 15.229.02; in 1915 39.620.76 en in 1920 154.834.51%. Die van aflossing van geldleeningen in 1875 80000; in 1885 21.600; in 1895 46.932; in 1905 98.503.95; in 1915 149.771.76; in 1920 499.436.36%. Die van de subsidies in 1875 1000; in 1885 6015.28%; in 1895 9475.18%; in 1905 21.634.98%; in 1915 33.437.79 en in 1920 154.883.96. Het bedrag der uitgaven bedroeg in 1875 319.437.38%; in 1885 510.987.28; in 1895 763.094.34; in '5 1.306.526.48; in 1915 1.943.356.31 en in 1920 6039.896.55%. Van een tweede tabel toont de linker helft aan hoe de cijfers van inkomsten en uitgaven zich onderling verhouden en hoe die verhouding zioh in den loop der jaren heeft gewijzigd. De rechterhelft van deze tabel geeft een beeld van de stijging der inkomsten en uit gaven in de laatste 25 jaren en in de periode waarvan het onderdeel waarvoor die stijging toen het sterkst is geweest. Aan deze tabel onlleenen wij, dat op el ke 100 van de ontvangsten o.m. in kwam van de plaatselijke inkomstenbelas ting in 1875 16; in 1890 30.60; in 1905 30.60 en in 1920 53.70. Van de schoolgelden van het L. O. in 1875 1.40; in 1890 5.10; in 1905 4.40 en in 1920 1.90. Van de schoolgelden van het M. O. en II. O. in 1875 5.50; in 1890 5.60; in 1905 2.90 en in 1920 2.70. Van de Rijksuilkeering in 1875 31.60; in 1890 20.20; in 1905 15.20; en in 1920 3.80. Van elke 100 uitgaven werd o. m. be steed voor kosten van algemeen bestuur in 1875 8.40; in 1890 6.70; in 1905 5.80 en in 1920 6.60. Aan openbare veiligheid in 1875 8.40; in 1890 8.60; in 1905 8.20 en in 1920 9.00. Voor Lager Onderwijs in 1875 10.90; in 1890 13.80; in 1905 16.80 en in 1920 12.40. Voor armwezen in 1875 10.30; in 1890 6.70; in 1905 8.70 en in 1920 11.50. Verder blijkt uit deze tweede tabel, dat sedert 1895 zijn gestegen ten eerste wat de ontvangsten aangaat, de batige saldi van de bedrijven in 1900 met 329 pet., in 190a met 5648 pet., in 1910 met 5694 pet., in 1915 met 10769 pet. en in 1920 met 17319 pet. De opbrengst van de plaatselijke inkom stenbelasting in 1900 met 16 pot, in 1905 met 49 pet., in 1910 met 102 pot, in 1915 met 200 net. en in 1920 met 811 po* Dat er ook auto-bandietan bestaan al zijn zij nu juist geen roovers of moor denaars blijkt uit het volgende staaltje, zoo schrijft ons een correspondent uit Halfweg: Dinsdagmiddag zakte nabij Halfweg een zekere E. L. door het ijs. Op dat oogenblik bevond zich niemand in de nabijheid, zoodat het hulpgeroep van den man niet werd gehoord. Nadat de ongelukkige reeds 'n 10 minuten in het koude water had gezeten en z'n krachten hem begonnen te begeven, na derde er 'n vrachtauto. De drenkeling riep nogmaals uit alle macht om huln en de lui op den auto ontdekten den ver ongelukte. Nu zou er hulp komen meent u? o nee! de „menschen" op den auto maak ten 'n paar grimmassen met de handen bij wijze van afscheidsgroet tegen den drenkeling en reden doodkalm door, alsof daar geen mcnsch met den dood wor stelde. Eenige minuten later passeerde er een Haarlemsche tram, die onmiddellijk stopte en met behulp van het beugeltouw, werd toen de man uit z'n hachelijke positie bevrijd, en op de tram mee naar Half weg genomen. Dank zij dus het tactvol optreden der beambten van de E. S. M. bleef hier een menschenleven gespaard. Kan men echter begrijpen, hoe men schen, zooals die van den vrachtauto, kalmpjes door kunnen rijden zonder één vinger ter redding uit te steken? 't Is schandelijk! Naar men ons mededeelt stelt de po litie een ernstig onderzoek in. Tot zoover onze correspondent. Inderdaad is dat godrag weinig min der dan schandelijk en verdient hier extra gebrandmerkt te worden. Toen onlangs te Leipzig een proces werd gevoerd tegen de Duitsche oor logsmisdadigers, ging een kreet van af schuw op tegen den majoor, die gecom mandeerd had in koelen bloedo Eransche krijgsgevangenen, die gewond waren, maar nog leefden, te vermoorden. Terecht. Zoo'n dood verdient de strop. Maar indien het verhaal van onzen correspondent juist is, dat wil dan zeg gen als de drenkeling de zaken juist voorgesteld heeft, is deze dood niet min der lafhartig. Barometerstand: 776. Neiging: Vooruit, OPGAVE VAN: Schoolgelden L. O. in 1900 mot 333 pet., in 1905 met 43 pet., in 1910 met 80 pet., in 1915 met 94 pot. en in 1920 met 117 pet. Schoolgelden M. O. en H. O. in 1900 met 2 pet., in 1905 met 14 pet., in 1910 met 97 pot., in 1915 met 124 pet. en in 1920 met 270 pot. Rijksuitkeeringen in 1900 niet 54 pet., in 1905 met 64 pet., in 1910 met 27 pet., in 1915 met 33 pot en in 1920 met 43 pet Het totaal der ontvangsten is sedert 1895 gestegen: in 1900 met 17 pet, in 1905 r|>t 67 pot, in 1910 met 99 pet, in 1915 met 148 pet. en in 1920 met 481 pet. Ten aanzien van de uitgaven blijkt, dat sedert 1895 zijn gestegen: De kosten van algemeen bestuur in 1900 met 14 pot., in 1905 met 76 pot, in 1915 met 176 pet. en in 1920 met 837 pet. Die van de openbare veiligheid in 1900 met 116 pot., in 1905 met 58 pet, in 1910 met 81 pot., in 1915 met 112 pet en in 1920 met 700 pet. Die van de brandweer in 1920 met 122 pet Die van de plaatselijke gezondheid in 1905 met 171 pot., in 1910 met 217 pet, in 1915 met 606 pet. en in 1920 met 2659 pot. Die van het lager onderwijs in 1900 met 17 pet, in 11105 met 76 pet., in 1910 met 79 pet, in 1915 met 164 pet. en in 1920 met 503 pet. Die voor hot M. O. en H. O. in 1900 met 85 pet, in 1905 met 87 pet., in 1910 met 199 pet., in 1915 met 513 pot. en tn 1920 met 1644 pet. Die van het armwezen in 1900 met 1 pot., in 1905 anet 85 pot., in 1910 met 76 pet., in 1915 met 136 pet. en in 1920 met 50 pet. Die van subsi: I in 1900 met 38 pet., in 1905 met 128 pet., in 1910 met 198 pet, in 1915 met 252 pot en in 1920 met 1534 pet. Sedert 1895 is het totaal der uitgaven ge stegen: in 1900 met 15 pet., in 1905 met 71 pet., in 1910 met 93 pot. en in 1920 met 892 oct.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 1