binnenland BUITENLAND DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. spalt diép, dSé dé heap verijdelt aait Zuid. Ierland in dit gewichtige tijdsgewricht ver- eeniigd is. De factoren van den toostand, zooals deze rich thans voordoet, worden in die pers nauwgezet overwogen. Oprner kei ijk is dat de leiders van die groepen ondanks hun geschillen besloten zijn een uitbarsting van Yolkshartetoobt te voorkomen. Zoowel De Valera als Griffith hebben verzekerd geen apenbare verkla ringen meer te rullen afleggen voor de Dail bijeenkomt. Ln de verklaring, door De Valera open baar gemaakt, erkent hij merkwaardiger wijze, dat de gedelegeerden naar Londen gevolmachtigden wanen. Zijn verklaring luidt als volgit: „om misverstand te voor komen dlient het publiek te beseffen: le dat het verdrag, door de gevolmachtigden ooderteokend, door de Dail Eireanm moet worden bekrachtigd evenals door het Em- gelsche parlement, om in werking te kun nen treden; 2e. dat volgens den gebruikedijken weg het kabinet de verdrag-overeenkom st als kabinetsbesluit zou kunnen invoeren. In dit geval kan deze weg echter niet worden bewandeld, daar in de latere stadia van de onderhandelingen de inrich ten van de gevolmachtigden van die van sommige kabinetsleden blaken af te wijken. Het voorstel voor ratificatie zal nu in gediend worden door Griffith als voorzit ter van de gedelegeerden. Een andere factor van belang is, welke houding het zoogenaamde Iersche repu- blikednsohe leger zal aannemen. De Daily Chronicle zegit, dat dit leger na de jongste aanwervingen nu 200,000 man telt Naar verluidt staal Richard Mulcahy, de chef van den staf, aan den kant van de Valera. Aan den anderen kant heeft Michael Collins, de gewezen opper bevelhebber, een grooten aanhang en men meldt, dat Sullivan, de adjudant-generaal, die een machtigen invloed op het leger heeft, Coffins steunt. Daarom acht men het mogelijk, dait er 'weespalt in de gelederen van het leger zal komen. Het merkwaardigste feit in den heelen toestand op dit oogenblik is, dat voor hot eerst sedert de Valeria de leiding van Sinn Fein op rich genomen heeft, hij aan kri tiek van de nationalistische pers bloot staat. Deze staat er op, dat de handiteekeniing van de gevolmachtigden erkend zal wor den. Een trein beschoten. Een express-trein met vieihonderd vroe gere geïnterneerden, is aan de stations Katesbridge en Bambridge met steenen be- stookt. Er vielen ook schoten. Een aanbal mensohen zijn gewond. HET BEZOEK VAN LOUCHEUR AAN LONDEN. Loucheur, teruggekeerd uit Louden, heeft tegen journalisten gezegd, dat hij met den kanselier van de schatkist over de overeenkomst van Wiesbaden, met Lloyd George over den economische»! toe stand van de wereld gesproken heeft. Waarschijnlijk zal Loucheur Briand naar Londen vergezellen. Loucheur zeide verder nog, dat hij in Engeland de overtuiging had opgedaan, dat de zending van Stinnes er volkomen mislukt was. kredieten heeft ondernomen, hier inlich tingen te verschaffen. DouMTMtr. de minister van financiën, heeft onderhoud gehad met Briand en Loucheur. Na afloop daarvan heeft Bri and verklaard, dat hij zeker gevolg zou geven aan de uitnoodiging van Lloyd George en naar Engeland zou gaan, zoo dra hij dit kon. De datum van zijn ver trek is nog niet vastgesteld, maar het zal spoedig plaats hebben. Reuter verneemt uit betrouwbare bron, dat men het niet waarschijnlijk acht, dal de conferentie tusschen de Eugelsche, Frarische en Italiaansche ministers van builenlandsche zaken voor nieuwjaar zal plaats hebben, maar de besprekingen tus schen Lloyd George en Briand over al gemeen financieele kwesties zullen, naar vastgesteld is, den 16en December op Che quers plaats vinden. Men verwacht, dat die besprekingen zullen duren tot kort voor Kerstmis, en aangezien de beste tijd voor het behandelen van de dringende vraagstukken in verband met de regeling van hot naburige Oosten onmiddellijk daarna is. verwacht men, dat een voltal lige bijeenkomst van den Oppersten Raad, met inbegrip van de Italiaansche en Bel gische vertegenwoordigers, om de kwestie van de Duitsehe schadevergoeding te be spreken, bijna zeker in het begin van het nieuwe jaar zal plaats vinden. RIJKSKANSELIER WIRTH OVER DE KREDIETACTIE. In de Zaterdag gehouden vergadering va ti den econotnischen rijksraad heeft Dr. Wirth, de rijkskanselier, o.a. gezegd: Ik dring aan op het dadelijk afdoen van het voorstel Hachenburg over de crediet- aciie van de Duitsehe industrie. Als gij dit doet, geeft gij de regeering voorloopig een werktuig in de hand om le loonei» op welken grondslag een dergelijk krediet- vraagstuk mogelijkerwijze opgelost kan worden. Wij hebben herhaaldelijk binnen geslolen deuren, zoowel als in het open baar verklaard, dat 'het rijk zijn verplich tingen alleen maar dan zal kunnen nako men. als het zich kredieten kan verschaf fen. Pogingen daartoe zijn langs offieieu- sen en officicelen weg ondernomen. Het zwaartepunt ligt hier of daar bij de geld schieters. Juist dit pogen om kredieten le verkrijgen en liet ernstige streven der ge geering om te zorgen voor de betaling der termijnen van Januari en Februari heeft grootere politieke resultaten met zich ge bracht, dan wij te voren mochten ver wachten. Het kredietvraagstuk heeft geleid tot een gedachtemvisscling over het heele probleem der schadeloosstelling. De ge volgen van de betaling in geld hebben de economische en financieele kringen der geheele wereld in beroering gebracht. Het economisch lot van Dpitsöhland is ver wikkeld met dat van heel Europa en zoo doende me», dat der geheele wereld. Ten l'jde, dat le Londen, thans ook in overleg met FFransche economen en politici, dit vraagstuk wordt besproken, is het wen- schelijk, dat gij een blijk geeft van uw be reidwilligheid om mee 'te werken aan de credielactie. Dr. Rather.au zal binnen en kele dagen verslag kunnen uitbrengen van de indrukken, die hij te Londen heeft op gedaan. Ik geloof niet, dat thans hel oogenblik gekomen is 0111 nopens de on derhandelingen te Londen en de slappen, welke de. regeering ten «unzien van de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1921 | | pagina 7